Duizenden Nederlanders lopen stuk op te dure woningwetwoningen 1+ Schonenberger SJ. acht orde te traag bij vernieuwingen id r\\ Wethouders: „Woningbouwellende Doorstroming onvervulbare illusie Ondernemers veroordelen beleid van regering Vrouw rijdt auto in water: vier doden TOCH TROUW AAN GELOFTEN Felle kritiek op beleid van Spoorwegen FIAT-AGENT NIXON BINDT STRIJD AAN MET MISDAAD Lxamenslag langzaam ten Journalist •.beledigde" prostituée DONDERDAG 24 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In den lande wordt de ïrust over de woningbouwpolitiek steeds oter. Onrust by de lagere overheid, die icellts voor de harde feiten staat, on- ist bü besturen van vele woningbouw- irporaties. Onrust vooral bü mensen de categorie van de laagstbetaalden i by jongeren, die zich financieel dik- yis niet kunnen veroorloven huur- intractcn aan te gaan zelfs niet voor :enaamde woningwetwoningen. nHet verzet tegen de bestaande bouw- iitiek neemt toe, naarmate de onrust oter wordt. Wethouders van gemeen- i. die met de grote woningproblemen maken hebben bezinnen' zich afzon- rlijk en gezamenlijk wat eraan te jeten doen. Kamerleden worden door eigen partij- den steeds meer onder druk gezet. Par- :ulieren en organisaties willen actie tegen wat zij noemen de ociale situate, die nu al jarenlang ïstaat voor een groot aantal Neder- !lfkfevendfcderV n te Duit! nd, Deni >taald en de jongeren, die willen ouwen is het uitzicht op een betaal- woning bijna zinloos geworden". Hij ijkt woordvoerder te zijn van een aan- ethouders in het westen van èderland, die hetzelfde denken over de oningbouwellende. Zij hanteren bewust I begrip „woningbouwellende", omdat voningbouwprobleem" niets meer zegt in de werkelijkheid, waarmee deze wet- ouders dagelijks te maken krijgen. Zoals bekend wil de regering de iii- viduele woningbouwsubsidie invoeren, it betekent, dat huurders van woning- etwoningen, die de huur ervan door ciale omstandigheden niet kunnen :talen, individueel subsidie kunnen ijgen. Met de Delftse wethouder Wee aantal wethouders grote genstanders van dit systeem. ,,Op deze verliest de woningwetbouw zijn ciale functie", aldus wethouder eeber, die een hartstochtelijk voor- mder is van het subsidiesysteem, zo de oorlog voor de woning- ïtbouw bestaan heeft. arre feiten ,De regering kan dan wel iedere dag weren, dat de woningnood in 1970 op II opgeheven zal zün. maar dan niet ir de laagstbetaalden, de jongeren en fcjaarden", aldus de Delftse wethou- „Deze mensen staan herhaaldelük r het barre feit, dat zy de huur van woningwetwoning niet kunnen op- igen en dat bejaarden dus niet kun- .doorstromen". siden i van ijn en n en d he- week. beter u bij De LEEUWARDEN (ANP) Tijdens de reede congresdag van het Koninklijk erbond van Ondernemers is een reso- itie aangenomen, waarin onbehagen ordt uitgesproken over het sociaal- :onomische en fiscale beleid van de re ling. De resolutie doet een beroep op Staten-Generaal om het regeringsbe- id op passende wijze te corrigeren. De resolutie van het KVO veroordeelt it eenzijdig streven naar welvaarts- :rbetering door het opvoeren van de illectieve en individuele consumptieve ■stedingen en het belemmeren van de idernemers in hun economisch groie- Gesproken wordt verder over et onvoldoende in toom houden van de 'erheidsuitgaven, waaruit telkens weer irzwaring van de belastingdruk voort- oeit; over het gedogen van een vrije onontwikkeling ondanks een aanzien- jke overschrijding van de produktivi- itsnorm, waardoor de inflatie bij een honden prijsbeleid niet kan worden 'geremd en de kostenstijgingen ten in de ondernemers komen; over ;t schorsen van de investeringsaftrek het treffen van discriminerende kre- etbeperkende maatregelen, die in het ijzonder de middelgrote en kleinere on tnemingen ernstig in de financiering moeilijken. Voorts is er ontstemming de voorstellen van accijnsverho- ingen voor benzine, bier en alcohol. groot aantal woningwetwoningen leeg moet staan, omdat dc huren te hoog zyn voor de mensen, voor wie deze huizen bestemd zün. En doorstroming? Waar haal je als wethouder dc woningen van daan voor deze doorstroming. Het klinkt allemaal zo fraai en be moedigend op papier. Maar sta er maar eens voor in de praktijk van alledag. Huren van 200 gulden voor een woning wetwoning hier in het westen. Het is voor de mensen bijna geen doen meer". Daarom blijft een groot aantal be stuurders van lagere overheidslichamen voorstander van de algemene subsidie voor de woningwetbouw. „Mochten do lonen van de bewoners hoger worden, dan kan men later altyd nog een correc tie op hun huren toepassen", aldus wet houder Weeber. Het laatste woord hierover is nog lang niet gezegd, zeker niet, nu byvoorbeela in vele stadswijken, die gesaneerd moe ten worden, actiecomitees hetzelfde wil len bereiken. ..Saneren, akkoord, maar dan moeten er nieuwe woningen komen, die voor ons betaalbaar blijven", aldus deze comitees. die zich verenigen willen tot een landelijke actiegroep PAS EEN RIJBEWIJS (Van a i correspondent) den voor een huur van all-in 200 gulden. Neem dan de huurverhogingen, die nog wel zullen komen, dan begrijpt iedereen, dat dit geen doen meer is. Deze categorie huurders vormt het grootste sociale probleem in de woningbouwpolitiek. Met individuele subsidie hef je deze proble- niet op. Vraag niet hoeveel die in dividuele subsidiepolitiek moet gaan kos ten, alleen al aan massa's administratie, controle en ga maar door". Op de partijraad van de KVP, toen de leden van de Tweede Kamerfractie aan f ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. het woord kwamen, heeft de heer Weeber namens een groot aantal KVP'ers deze kwestie aan de orde gesteld. Zoals vele andere zaken is ook deze problema tiek toen onvolledig uitgepraat. De voor standers van de individuele huursubsidie en de voorstanders van de wat zy noe men sociale subsidie voor de woningwet woningen zijn in Arnhem niet dichter bij elkaar gekomen. De problematiek wordt nu op ander niveau opnieuw aan de orde gesteld en te beginnen met de rijkskieskring Dordrecht van de KVP wil een aantal kringleden de discussies Opnieuw op gang brengen. „De lagere overheidsorganen zitten dagelüks met dit omvangrijke probleem", aldus de Delftse KVP-wethouder Weeber. „Het is niet te becy'feren, hoe lang een ALKMAAR Vier mensen zijn gis termiddag om het leven gekomen bij een ongeval op de Kanaalkade in Alk maar. De bestuurster van een Daf-per- sonenauto, een 45-jarige vrouw, wilde langs de waterzijde parkeren, maar door een ongelukkige manoevre schoot het voertuig over een 20 centimeter ho ge betonrand heen het water in. De be stuurster, haar 10-jarig dochtertje, een 42-jarige buurvrouw, met haar 9-jarig zoontje vonden in het 7 meter diepe wa ter de verdrinkingsdood. Alle slachtof- fers zijn afkomstig uit de gemeente Ha renkarspel. Toen de politie arriveerde, hadden een chauffeur en een spoorweg employé zich reeds te water begeven. Hun reddingspogingen bleven vruchte loos, omdat de deuren van de auto op slot zaten. Twintig minuten nadat de auto in het water belandde, verscheen het voertuig met behulp van de brand weer aan de oppervlakte. De voorruit van het nog nieuwe voertuig was ver nield. Onmiddellijk werden de inzitten den naar het centraal ziekenhuis in Alk maar overgebracht. Maar toedienen van zuurstof mocht niet baten. De bestuur ster had pas haar rijbewijs. ROME (Reuter) De jezuïet pater Mario Schonenberger, die zün ontslag heeft aangevraagd uit de'orde, waarin hü super visor was over de jezuïetenprovincics in Duitsland, Oosten rijk, Nederland, Ilongarüe en de Baltische staten, heeft ver klaard in een brief aan Paus Paulus de beweegredenen van zün daad uiteen te hebben gezet. „Ik heb de Paus mijn positie uitgelegd, omdat ik als jezuïet verantwoording aan hem ben verschuldigd", zo verklaarde de 49-jarige pater. Hij weigerde de inhoud van de brief te onthullen, maar.liet duidelijk uitkomen, dat hij grote onenig heid heeft gehad met de leider van de orde der jezuïeten, pater Pedro Arrupe, over de aanpak van de moeilijkheden in de Nederlandse jezuïetenorde. Hij zei niet gelukkig te zijn geweest met de wijze, waarop de Amsterdamse studenten - pastores Huub Oosterhuis en Ton van der Stap uit de orde waren ontslagen voor hun steun aan de studentenpastor Jus Vrijburg, die ondanks zijn huwelijk in de orde wil blijven. Over de toestand in de R.-k, Kerk in Nederland zei hij: „Het is een probleem met een schokeffect, maar het belooft de waarheid te onthullen." Hij is van mening, dat de tegen het gezag agerende Nederlandse priesters met tolerantie en ver trouwen moeten worden benaderd. De jezuïetenorde leidt volgens pater Schonenberger aan immobiliteit en gaal te langzaam met de tijd mee. Hoewel hij uit de orde treedt, acht hij zich nog steeds gebonden aan zijn geloften van armoede, kuisheid en gehoorzaamheid, evenals aan zijn speciale ge lofte i de Paus. UTRECHT Bij de Nederlandse Spoorwegen kwam men in 1967 tot de conclusie dat er minstens duizend man per jaar moesten verdwijnen en het werden er zelfs honderden meer. Maar nu moeten we vaststellen, dat er weer half over kop mensen het bedrijf „In gepompt" moeten worden. Er is een te- I kort op belangrijke plaatsen: machi nisten. rangeerders en onderhoudsperso- Dit constateerde de voorzitter van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de Ne derlandse Kath. Bond van Vervoer personeel (KBV), de heer J. H. Schroër vanmorgen in Utrecht op de algemene ledenvergadering van de Bedrijfsgroep. Hij verklaarde, dat zijn bond voor dit beleid geen verantwoordelijkheid wenst te aanvaarden en dat men straks even min bij de KBV aan hoeft te komen om de gevolgen van de overhaaste instro ming op te lossen als door dit beleid weer een overcompleet gaat ontstaan. Over de crisissituatie waarin de Spoor wegen zich bevinden zei de heer Schroei", dat een keerpunt in de bedrijfsresulta ten nog steeds niet in zicht is. Hij stelde onder meer de regering en het parle ment verantwoordelijk omdat men in Den Haag niet tijdig heeft „ingespeeld" op te verwachten ontwikkelingen. Hel vertrek van directeuren en enkele staf leden lijkt volgens hem op het verlaten van het zinkende schip en veroorzaakt onzekerheid en onverschilligheid bij het personeel. Met het oog op het sociale aspect van het beleid dient de directie van de Spoorwegen naar het oordeel van de KBV te worden uitgebreid met een derde man die siciaal deskundig is. ADVERTENTIE Als auto's m prijs worden verlaagd, moet u altijd N°e. ko even uitkijken. Daar zit vaak wat achter. mula me 'n Steelse blik naar konkurrenten in de prijsklasse Maak da bijvoorbeeld. proefrit. Niets van dat alles bij de Autobianchi Primula! Er Da s nu m komt géén nieuw model: waarom zouden we die lange lenige lijn. dat slanke silhouet veranderen? - tZQtzrt Er zijn lielhebbers genoeg voor. En z'n gróótste Prijzen vanal I OSjOI/j"» kracht-Fiat motortemperament gekombineerd met CCC/( voorwielaandrijving. Wat kan 'n sportieve rijder Inclusiet BTW I 000*t,m. neer verlangen? KOREVAAR GARAGE Korevaarstraat 1943 Tel. 01710-42146 Varkenmarkt - Tel. 01710 - 22945 Katwük aan Zee: GARAGE „SEINPOST" (A. KUYT) Drieplasscnwes 7 Tel. 01718 - 3014 Alphen a/d Rün: AUTOMOBIELBEDRIJ F BAAY N.V. Van Forecstlaan 17 Tel. 01720 - 3841 Noordwük: Fa. A. BEUK EN ZN. (ORANJE GARAGE) Golfweg 19 - Tel. 01719-4145 Fa. GEBR. HUISMAN WASHINGTON (Reuter) President Nixon van de VS heeft in een speciale boodschap aan het Amerikaanse Congres een totale oorlog verklaard aan de geor ganiseerde misdaad in de VS. die vol gens hem een steviger greep dan ooit te voren heeft op 't eeonomische en politiek leve i de VS. (ADVERTENTIE) Bernhard vuurt oud kanon af NAARDEN (ANP) Prins Bernhard il op woensdagmorgen 7 mei in aarden de uitbreiding van het tstingmuseum openen. Hij doet dit door de oude vestingwallen een eveneens td kanon af te schieten. Het Vesting- Uiseum, dat met een nieuwe afdeling >ordt uitgebreid, is gevestigd in de adergrondse kazematten van de "**ting aarden. Het voornaamste doelwit van de strijd tegen de misdaad wordt in Nixons bood schap aan het congres de organisatie „Cosa Nostra" genoemd, die 5.000 leden telt. President Nixon zegt. dat hij het ministerie van Justitie opdracht heeft gegeven, twintig speciale bureaus over de VS verspreid te vormen en een ploeg in de staat New York ter bestrijding van de Cosa-Nostraorganisatie. Nixon vraagt het Congres voor het komende begrotingsjaar 25 miljoen dollar extra ter bestrijding van de misdaad. Dit zou het huidige hiervoor beschikbaar gestelde bedrag ongeveer verdubbelen. (ADVERT ENT-IE) "Voel es hoe glad... geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Y ~t ~t ~i convulsions, uncouth, exclusiating (1 J and perfunctorily worked m. Hier mee gaat men toch wel ver uit boven DEN HAAG Het laatste deel dat de kandidaten voor hbs-A te verwerken kregen, bestond uit het tweede ge deelte organisatie en techniek van de handel en handelsrekenen. Deze op gaven betroffen slechts twee vraag stukken van grote omvang. In opgave een. een claimvraagstiik. werden ver schillende wüzigingen in het aan delenkapitaal gegeven o.a. een emis sie met voorkeursrecht voor houders van oude aandelen, welke aandeel houders tevens een gedeelte van het dividend over hel algelopen jaar in stockdividend uitgekeerd kregen. In aansluiting daarop volgde over name van een bedrijf tegen afgifte van aandelen in portefeuille Gevraagd werd de berekening van de theoreti sche waarde van de claims zowel van het bedoelde bedrijf - Probleem twee ging over devaluatie. H3.V0"CX3.ID6n de havoïsten mag verwachten. -j-, 1 De schriftelijke mulo-a examens van H nO-p Q tP de stteht'toK katholieke mulo-examens £3 zijn gistermiddag besloten met Frans ,11 en algebra. De Fransr tekst aan de IllOPl lik lmnd waarvan de kandidaten in het uiULiiijr\ Frans twintig vragen moesten beant woorden was beslist niet eenvoudig: jaar een gymnasium-, hbs- of mms- zeker het slot zal niet door iedere diploma willen behalen. Het wachten kandidaat begrepen zijn De vragen is nu op de mondelinge examens die |nadden voor hel grootste deel betrek- omstreeks 20 mei beginnen en die zul- king op de tekrtde vragen 3 en 20 len doorlopen tot het einde van juni. waren te moeiliik Al met al een moei lijke opgave EXAMENS HAVO Over het algebrawerk tenslotte zullen Bij het havo-examen Engels was we- maar weinig kandidaten geklaagd heb- derom een opgave waarbij aan de ben. Opgave I en III waren geen al te hand van een zestal teksten een keu- lastige herleidingen. Opgave II gaf ze uit meerdere mogelijkheden moest tw^e vergelijkingen met twee onbeken- worden gemaakt. De teksten waren den. waarbij de tweede vergelijking in van een hoog te hoog niveau en een wat minder gebruikelyke maar de gegeven mogelijkheden lagen vaak toch niet moeilijke vorm was gegoten. en appreceatie; een opgave met veel berekeningen, maar duidelijk en alles zins redelijk te noemen. Aangenomen mag worden dat alle kandidaten met deze problemen bekend mogen worden geacht. Bij het openen van de gezegelde en veloppe bleek dat de kandidaten voor hbs-A. zoals na de bekendmaking voor de hbs-B te verwachten viel, nondeling examen zullen moeten doen n Duits en Frans terwijl Engels uit- eloot is. De keuze tussen aardryks- cunde en geschiedenis viel dit jaar op eschiedenis. zodat de kandidaten in ardrijkskunde p,een mondelinge xamens hebben te doen. Met deze xamens is nu een eind gekomen aan e marathonexamenzitting voor wat jetreft de jongens en meisjes die dit te dicht bij elkaar zodat het kiezen Opgave IV bleek een opgave met een van het bedoelde antwoord soms niet vierkantsvergelijking volgens het boek- mogelijk zal zijn geweest: het gokele- je. terwijl opgave V enkele eenvoudige ment kreeg hier een grote kans. De herleidingen met wortelvormen betrof, omvang van het werk was veel te De .laatste twee opgaven waren als groot: totaal 129 regels, dat wil zeg- gebruikelijk ingeklede vergelijkingen, gen ongeveer vijfmaal zoveel als de waarbij de eerste - twee vergel ij kin - traditionele vertaling. Ook ideomatisch gen met twee onbekenden en de weren te hoge eisen gesteld. Frasen tweede een vierkantsvergelijking en woorden als: ahead of schedule, opleverde. Beide opgaven waren erg through the commercial world into doorzichtig. Verre van moeilijk werk. HAARLEM (ANP) De Haarlemse politierechter zal volgende week uil- spraak doen in de zaak tegen de journa list J. V. uit Overveen. hoofdredacteur van „Anorama", tegen wie de officier van justitie wegens belediging een boete van f 500 heeft geëist. De tenlastelegging „smaadschrift" achtte de officier niet bewezen. In de cember 1967 publiceerde het weekblad twee artikelen over prostitutie, waarbij een foto was geplaats van een prostituee uit Katendrecht. De vrouw, die thans niet meer in het leven is, achtte zich in haar eer en goede naam aangetast en na het verschijnen van de foto zou ze in moeilijkheden zijn geraakt. Op grond daarvan had ze een aanklacht in gediend. De journalist verklaarde niet geweten te hebben, dat de vrouw niet meer in het beroep werkzaam was en dat hij foto's nodig had voor het betref fende artikel. De raadsman van verdach te zag niet in, waarom de vrouw zich beledigd had kunnen voelen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11