:n PPR-PROGRAM IS EEN BIKINI, IETS TUSSEN DROOM EN WERKELIJKHEID Mgr. J. P. Huibers zondag 93 jaar oud overleden VUURGEVECHTEN MIDDEN-OOSTEN Veel tijd besteed aan buitenlandse dromen es Dem. Appèl: vertrouwen in gedeelte van partijbestuur Race van New York naar Londen Utrecht woedend op minister De Block Grensconflict Iran-Irak Geen akkoord over Biafra Mms en handelsdagschool nu ook bij examenlegioen Zware week voor hbs-b L 1969 AANDAG 21 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers LBURG. Het zou de grootste waanzin zjjn het en te zien zoals het is, en niet zoals het zou moeten i. Die uitspraak komt uit de musical „De man van Mancha", en werd dit weekend op het Tilburgse •rkcongres van de PP-Radikalen gebruikt door de i van de KRO, mr. H. van Doorn (nog altijd met en PÜP). ïn de katholieke hogeschool sprak Van rn overigens niet als de omroepregent, die Frits der Poel na een mismaakte grap de laan uitstuur- Daar trad hü op als degene onder wiens leiding PPR haar 100 punten heeft opgesteld. Een politieke irlanglüst, volgens Van Doorn. „Geen werk- of rkiezingsprogram, maar een mentaliteitsstuk". Buitenland l tijd (volgens Jurgens teveel) i :rdag besteed Jeugd ikini et PPR-program is net als het citaat uit de musical /eeledig, een bikini, iets tussen droom en werkelijk- id. De werkelijkheid is volgens Van Doorn „een ndje waarin ministers zich vol zorgen gebogen over blote televisieprentjes, terwijl zij het niet moeite waard vonden belangstelling te tonen voor .-reportage van de beschieting van de burger- volking van Biafra". room van de PPR is daarin verandering te brengen, nen met de P.v.d.A. en D '66 en sommigen in de P en de christelijke partijen, zoals de herkozen >rzitter mr. Eric Jurgens in zijn slotwoord zei. txder nadrukkelijk dan voorheen stak hij de hand naar de radikalen in de ARP. „Voorlopig niet meer moeite waard", zei hij ons na afloop, t de werkelijkheid behoort ook dat 'de PPR nog ijd een dwergpartij is. Dat feit werd in Tilburg der ogen gezien,, zij het zonder pessimisme. „Het rdige is", zei Van Doorn, „dat niemand weet hoe erk de PPR kwantitatief is, dat zullen we bij de »rkiezingen wel zien". Met realiteitszin en humor de buitenlandse dromen. De Radikalen hebben meer dan drie uur gepraat over Oost-Duitsland er kennen of niet en Nederland uit de NAVO of niet, uiterst emotionele onderwerpen, maar er is rationeel over gesproken. Duidelijk kwamen de meningsver schillen aan het licht, tot aller tevredenheid, want een politiek-congres is nu eenmaal „een plaats om meningsverschillen in het openbaar uit te vechten". (Jurgens). In Tilburg is in elk geval niemand in slaap gevallen, zoals op het jongste concilie van de KVP. waar minister-president De Jong, zoals bekend een uiltje knapte. Dat de emoties zo weinig kans kregen, is zeker te danken aan de strakke leiding van congresvoorzitter drs. H. Damoiseaux en aan de grondige voorbereiding in de secties die vrijdag tot diep in de nacht hebben Lijnreoht tegenover elkaar stonden in het NAVO- debat de oud-PSP'er H. Branderhorst en mr. P. Theu- het polemologisch instituut te Groningen. Winnaar werd tenslotte de Tilburgse leraar C. Lafeber met een radicale stellingname waar in echter niet geheel aan de politieke werkelijkheid voorbij gezien wordt. Lafeber: „Mijn hart voelt voor het voorstel van Bran- denhorst, maar mijn verstand zegt, dat we relaistisch moeten zijn". Hart en verstand, droom en werkelijkheid botsten ook tijdens de interventies van de Rotterdamse lerares N. W. Soetens, een fel vrouwtje dat het congres wilde overhalen op volkenrechtelijke erkenning van Biafra aan te sturen en zich daarbij weinig van de spel regels der vergadering aantrok. Jurgens, Theunissen, Aarden, Van Doorn, zich met hand en tand, imaar weken tenslotti „U verliest de hele jeugd en ook Jan met de pet, die hier niet is", riep de hip geklede Rotterdamse. Op het jongste P.v.d.A.-congres is gevraagd of er soms ook een arbeider in de zaal was. En die kritische op merking is ook van toepassing op de PPR. Het partijtje bleek in Tilburg nog altijd voornamelijk een beweging van actieve intellectuelen te zijn. Jurgens: „Jammer, dat je bij de georganiseerde ar beiders zo weinig politieke belangstelling aantreft". Juist daarom betreurden anderen het, dat NKV-be- stuurder F. van Bakel en voorzitter L. Brouwer van de katholieke bouwvakarbeidersbond niet in het PPR- bestuur gekozen zijn. Jurgens: „Zij stonden wel kandidaat, maar wilden eigenlijk niet in het dagelijks bestuur. Daarom zijn ze ook op de aanbevelingen van bestuur en kern groep gezet. Er moeten nog tien bestuurders gekozen worden". Jurgens hooptt dat Brouwer en Van Bakel daarbij zullen zijn. I>n het bestuur werden wel gekozen de Limburger het had slechts kandidaten uit de randstad aanbevolen. Een jaar geleden is'de PPR opgericht op het congres van de grote geestdi-ift in Dronten. Pieter Bogagrs sprak erover „Het nieuwe land" en Liesbeth List zong Theodorakis' vrijheidsliederen. Daarna is het Arnhemse congres van de goede voornemens gevolgd. Op het Tilburgse program-congres waren, na maan denlang politiek denkwerk droom en werkelijkheids zin aanwezig. Don Quichot en Sancho Panza. Radikale werkelijkheidszin betekent echter niet dat de koop en de geit gespaard worden. De kool is er voor de geit en de geit is er voor ons, zei Jurgens. „Vooruit met de geit", riep de kleine PPR. Of het wat uithaalt zullen we wel zien. 1.30, CC .35-2.5S, elen 17- Protest Kerken tegen sluiting fabriek in kanselboodschap DEN HAAG In vijf van de zeven :rken van Krommenie is zondagmorgen ijdens de godsdienstoefeningen een ge- mlijke kanselboodschap voorgele- waarin zij hun verontrusting uit reken n 1035,| 445. 2e eid schap noemt het beschamend, itend economische motieven die sluiting gelden en dat aan de men selijke belangen totaal wordt voorbij gaan. De briefstelt vast, dat de hui- je maatschappijstructuur de arbeiden- mens geen enkele inspraak geeft in slissingen, waarbij het lot van hem zijn gezin zijn betrokken. De bezorgd- id van de Kerken gaat in het bijzon- r uit naar het menselijk leed, dat ve- gezinnen is aangedaan. Scherp wordt roordeeld, dat de medewerkers van t concern het bericht over deze be- rijfssluiting via de publiciteitsmedia oesten vernemen. De kanselboodschap het resultaat van interkerkelijk over ig tussen de Katholieke, Gereformeer- Je, de Ned. Hervormde, de Oud-Kat- olieke Kerken en de baptisten gemeen- -hap. De doopsgezinde gemeente van irommenie vond de boodschap te scherp m mede te ondertekenen, en de Gereformeerde Kerk heeft zich van het begin af van medewerking onthouden. A. Drijver. Daarin wordt lis en verontwaardiging kennis geno- :n van het besluit de bedrijven in Jtrecht, Dordrecht en Krommenie op leffen. Ervan uitgaande dat de raad v ommissarissen toezicht moet houden beleid van de directie, eisen de on- lernemingsraadsleden van" de raad :ommissarissen dat deze de door de di- ectie genomen beslissing laat terugne- AMSTERDAM (ANP) De groep Democratisch Appèl binnen de Partij van de Arbeid zal zich van een oordeel over het nieuwe partijbestuur onthouden totdat eventueel duidelijk blijkt dat democratisch-socialisme staan, aldus heeft de voorzitter van de groep, dr. ir P. Mazure, op een bijeenkomst ii Amsterdam verklaard. Democratisch Appèl heeft geen ver trouwen in alle leden van het nieuwi partijbestuur, maar indien de leden De bijeenkomst waar ook Nieuw- Links voormannen Han Lammers, Lau- ten Cate en Kolthoff aanwezig waren nam een resolutie aan volgens welke het partijbestuur op korte termijn provinciale staten moet uitwerken, dat er aan de basis van de partij niet alleen een nominale, maar een werke lijke democratisering plaatsvindt en een einde wordt gemaakt aan de toestand dat een handjevol tot een bepaalde groep behorende partijleden hun keuze in feite iunoon opdringen aan de grote massa dor partijgenoten die geen afdelingsver- godortogen bezoekt". De deelnemers kunnen beide richtin gen kiezen en zijn ingedeeld in catego- zij die supersonische toestellen gebruiken, particuliere vliegtuigen of ge wone lijntoestellen, zij die financieel gesteund worden of de deelneming zelf bekostigen. Ze kunnen op elk ogenblik in de week van 411 mei starten. De grootste problemen zullen niet de vlucht over de oceaan opleveren, maar de rit door het drukke verkeer en het bemachtigen van de snelste lift, zowel in New York als Londen. De wedstrijd wordt gehouden ter her denking van het feit, dat het 50 jaar ge leden is, dat de Britten kap. John Al- cock en It. Arthur Whitten Brown in een bommenwerper over de oceaan vlogen in 16 uur en 12 minuten. Het was een his torische vlucht. De race is georganiseerd door de .Daily Mail". Mysterie om arrestatie in Londen LONDEN (Reuter-AFP) Scotland Yard, die een verklaring had toegezegd naar aanleiding van de arrestatie, vrij dag in een Londense voorstad, van eei Amerikaans echtpaar van middelbar* leeftijd dat van spionage talen. :rdacht, lekend i van een vakantie van drie weken t( ruggekeerd in hun riant landhuis, d; vijf tv-antennes op het dak heeft. Het paar heeft drie kinderen. De man, Alf- fred Laurence, is afkomstig uit Oost- Duitsland. Kort geleden is hij Ameri kaan geworden. Men is hem op het spoor gekomen door uitlatingen van een naar het Westen overgelopen Oost-Duitse agent. Laurence en zijn gezin woonden al zes jaar in de Londense voorstad Pur- ley. Volgens Britse persberichten gaat het om een grote spionagezaak. Z; dagmiddag ging in Londen het gerucht dat het paar was vrijgelaten. Dit is door Scotland Yard ontkend noch bevestigd. WIJS EN ZACHTMOEDIG MENS Trouw deelnemer aan bedevaart naar Lourdes HEEMSTEDE (KNP) Zondagini dag om tien voor drie is mgr. J. Huibers in Huize Bosbeek op 93-jari leeftijd overleden. Hij was reeds jaar priester. Sinds hij half februi na een val in het ziekenhuis te Hal lem werd opgenomen, verslechter zijn toestand geleidelijk. Op 7 ma: diende mgr. Th. Zwartkruis, de huii ge bisschop van Haarlem, hem Heemstede t sacrament der ziek Mrg. Huibers werd 15 november 1875 te Amsterdam geboren. Na zijn pries terwijding op 15 augustus 1899 werkte hij in de zielzorg als kap. te Moor drecht en Leiden. Van 1905 tot 1916 was hij leraar aan 't klein semina rie Hageveld. Toen werd hij benoemd tot bouwpastoor van de op te richten parochie van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand in Amsterdam. Voor zijn benoeming tot bisschop van Haar lem op 15 december 1935 was hij nog 7 jaar pastoor-deken van het dekenaat Hoorn. Als bisschop van Haarlem had hij de zorg voor 450.000 katholieken, die bij zijn afscheid in 1960 waren aange groeid tot 800.000. Daarbij hoorden toen ook nog de katholieken van het huidige bisdom Rotterdam. Vanwege de geweldige problemen van de kerk in de Randstad Holland werd in 1956 Zuid-Holland afgesplitst van het bis dom Haarlem en verheven tot apart bisdom Rotterdam. Twee jaar latei- verzocht de toen al 82 jaar oude bis schop aan de Paus om een helper met het recht van opvolging. Deze kwam in de persoon van mgr. J. A. E. van Dodewaard, die hem in 1960 opvolgde maar reeds in maart 1966 overleed. Mgr. Huibers was een groot Mariaver- eerder. Hij was een van de trouwste bedevaartgangers naar Lourdes. Sinds 1926 ging hij er elk jaar heen als gees- •r der nationale bedevaar- i9 werd hij daarom tot ere- van Lourdes benoemd. ;rde mgr. Huibers zijn 60- Het cadeau (184.000 gld.) bestemde hij x en^ verbetering der seminaries. Paus waarin hij de wijsheid en zachtmoe- heid van mgr. Huibers roemde bij het oplossen van de vele en grote proble men van zijn bisdom. Ook had Paus Joannes toen grote lof voor de vastbe radenheid, waarmee mgr. Huibers in de oorlogsjaren de Duitse bezetting zich in Hui xsbeek. Mgr Huibers was o.m. ere-kanunnik van het kathedraal-kapittel in Gent en assistent-bisschop bij de pauselijke troon. De Nederlandse regering heeft mgr. Huibers in 1949, bij de viering gouden v benoemd. de Nederlandse Vertraging van verhoging bus tarieven een moeilijke zaak UTRECHT (ANP) De beslissing van de minister van Economische Za ken, mr. L. de Block, dat de op 9 april verhoogde bustarieven in Utrecht weer moeten worden verlaagd, heeft grote verontwaardiging veroorzaakt in het Utrechtse college van B. en W. en met name bij de Utrechtse wethouder van bedrijven, de heer W. J. Vergeer. De tariefsverhoging (met gemiddeld 25 procent) zou de inkomsten 900.000 gulden doen toenemen. De „schade" ten gevolge van het mi nisteriële besluit is echter vele duizen den guldens groter, omdat er veel kos ten zijn gemaakt voor het drukken de nieuwe kaartjes, voor de instructie van de chauffeurs en voor de voorlich ting aan het publiek en een nieuw sys teem van voorverkoop. Bovendien het niet uitgesloten, dat de passagit restitutie kunrten eisen van hetgeen na 8 april volgens de minister te v< hebben betaald. „Ik ben bijzonder gegriefd door de manier waai'op dit besluit is gevallen" zei de hedfr Vergeer zaterdag. De ge meenteraad had in januari tot de ta riefsverhoging besloten, maar door al lerlei omstandigheden kon de verhoging pas op 9 april worden doorgevi precies één dag na de afkondiging de algemene prijsmaatregel. De Vex-geer vroeg direct een audiëntie bij de minister, maar kreeg te horen dat deze geen tijd had. Gisteren voerde hij, samen me Utrechtse wethouder van financiën, „een allerprettigst gesprek" met de di recteur van het bureau prijzen van he ministerie „We ontmoetten volledi begrip voor ons standpunt", aldus de heer Vergeer, „en de ambtenaren den zich bereid om onze zaak bij de mi nister te bepleiten en te proberen hem in ieder geval te winnen voor het door ons gestelde alternatief de tariesver- hoging in twee fazen door te voeren: 50 procent nu en 50 procent in april 1970". Het gesprek zou volgende week worden De heer Vergeer was echter nau lijks terug in Utrecht of hij werd O] beid door de directeur van het bui prijzen die vertelde dat hij een 'briefje 'er de Utrechtse kwestie had geschre- ïn aan minister De Block, die op dat oment in de ministerraad zat en dat minister binnen een kwartier even- ?ns schriftelijk had laten weten dat geen sprake kon zijn van hogere bus- irieven in Utrecht. De heer Vergeer noemde deze gang an zaken „onvoorstelbaar". „De mi- ister", zo zei hij, „heeft me zelfs niet in de gelegenheid gesteld om ons standpunt persoonlijk bij hem te komen verdedigen. De Utrechtse buspassa giers betalen overigens nog steeds de verhoogde tarieven. „Vanaf zaterdag zijn we dus in overtreding", aldus de heer Vex-geer, die er nog geen idee heeft hoe hij de zaak binnen enkele da gen moet „terugdraaien". de Verenigde Staten, genoegelijk onderhoud president Nixon. Drie dagen feest in Griekenland ter gelegenheid het feit, dat hij twee jaar geleden het leger aan de macht kwam volledig tot de De verjaardag gaat gepaard driedaags feest dat vandaag een hoog tepunt heeft met militaire parades er vuurwex-k. „In een radio- en televisie rede zei Papadopoulos, dat de revolutie zijn opdracht tot een einde zal brengt TIBERIAS (AP. Reuter). Israël en Jordanië zijn vandaag voor de tweede achtereenvolgende dag in een artillerie gevecht over de Jordaan gewikkeld ge weest, terwijl Israëlische oorlogsvliegtui- gen over de grens, die door de rivier wordt gevormd, vlogen om Arabische tellini vallen. Volgens ooggetuigen hebben Jordaanse en Iraakse kanonnen de Beisanvallei ten zuiden van het Meer van Galilea, van Tel Qatsir in het noorden lot Maoz Haim in het zuiden bestookt. Ook Hammadiya en Beit Yosef lagen onder vuur. Bij het Suezkanaal zijn vanmorgen vroeg voor de tweede maal in dri edagen Egyptische commando's overgestoken en de Sinaïwoestijn ingegaan. Bij een vuur gevecht met een patrouille van het Isra ëlische leger werden drie Israëlische sol daten gewond. De aanvallers werden ten slotte door de Israëliërs teruggedreven. In de afgelopen zaterdagnacht hebben Egyp tische commando's ook een raid aan de overkant vam het kanaal uitgevoerd, maar ze konden tot terugtrekken worden ge dwongen zonder veel schade te hebben uitgericht. Iran heeft zaterdag het in 1937 met Irak gesloten verdrag over de scheep vaart op de grensrivier de Sjatt-el-Rab ongeldig verklaard. Irak zou het verdi hebben geschonden, Iran niet zijn deel in de rechten hebben uitbetaald en daden van aggx-essie hebben gepleegd. Iran heeft troepen langs de Sjatt-el- Arab geconcentreerd en alle Iraanse schepen op de rivier worden door de marine begeleid. Volgens de Iraans derminister van Buitenlandse Zaken, Chosrov Afsjai-, beschouwt Irak de en de delta als Ix-aaks gebied. Irak gedreigd Iraanse schepen de doorva MONROVIA (AP) De pogingen vre desbesprekingen op gang te brengen tus sen Nigeria en Biafra op de Afrikaanse topconferentie in Monrovia zijn mislukt. bloedige einde worden uitgevochten. De commissie van de staatshoofden organisatie van Afrikaanse staten heeft vex-klaard, dat Biafra heeft geweigerd de onafhankelijkheid prijs te geve diploma begeren en kandidaten va met driejarige B is nu de i een doorsnee coxxstrueren Piramide, gevolgd door een hoekbere- Verder was er een opgave over geo metrische functies, die in het sub on derdeel a, via een vierkants vergelij king opgelost kondexx worden, v differentdaalreke- x het c-onderdeel en een diffe- Scheïkunde Drie uren hadden de h.b.s.-kandidaten vanmorgen x maken van een Engels verslag. Hen werd gevraagd een artikel te schrij ven voor een Engels jeugdtijdschrift over de opleiding en ervaringen van een assistent-landbouwdeskundige als vrijwilliger voor ontwikkelingshulp in Tanzania. Het was jammex-, dat in deze opgave de meeste aandacht be steed moest worden aan het onder werp „opleiding" en het onderwerp „ervaringen" beperkt bleef tot de laatste alinea. De kandidaten zelf zullen hiertegen evenwel geen be zwaar gemaakt hebben, daar deze alinea onder meer ingaand op het begrip „vrijwilliger" redelijk moeilijk te verwerken viel. Als ge- s dit M.m.s. De m.m.s.-kandidaten openden hun reeks zittingen voor het eindexamen met een, eveneens redelijke, Engelse vertaling. „A visit to post-war Coven try", naar Muriel Beadle's „These ruins are inhabited", handelende over een bezoek aan de in aanbouw zijnde nieuwe kathedraal van Coventry, waarvan het centrum in de tweede wereldoorlog door bommen verwoest werd. De vertaling bracht het merk waardige contrast ter sprake dat ge vormd wordt door de nieuwe archi tectuur en het nog bestaande gedeelte van de oude kathedraal. Voor de kandidaten was het wel een redelijke, maar geen eenvoudige op gave. Zinsdelen als „I had been any thing but enthousiastic', „both architecture" en „a network 5w little streets that afforded view of want lay ahead",* Gymnasiaal opstel en de gymnasiasten van beide richtingen bezig met hun opstel. Er zijn altijd maar weinige exami nandi, die met verlangen naar dit uurtje uitzien. De grote angst bij velen is steeds: „Is er voor mij een titel bij?". Dit jaar zullen de meesten wel iets naar hun gading gevonden hebben, want de tien gegeven titels boden verscheidenheid genoeg. Voor een degelijk betoog: „Verdovende middelen", „Is individuele hulp aan de medemens een verouderd begrip?", „Overheidssubsidi aan de kunsten". Maar ook in het minder zware genre waren er prettige onderwerpen: „Daarom houd ik van toneel", „Het spel in mijn leven". Natuurlijk ontbrak ook dit jaar het citaatje niet, waax-mee de examen commissie maar weer altijd kans ziet een bescheiden literair tintje aan de opgave te geven. Voor 1969 had Paul van Ostayen de eer: „Ach alle mensen slapen goed, die de deur op grendel Een klein stukje poëzie dat bepaald verkwikkend werkt na de sombere mededeling waarmee de serie opstel len werd geopend: „Futxirulogen ver- zekeren ons dat in de zeer nabije toekomst de meeste mensen vijf of meer keer in hun leven van beroep zullen moeten veranderen, omdat ze weggeautomatiseerd wox-den". Een opwekkend begin voor jonge mensen die op het punt staan de maat schappij in te stappen! Het eindexamen Wiskunde Havo is iets moeilijker dan vorig jaar. Degenen ech ter die de Wimecoseindexamenopgave volledig hebben doorgewerkt behoeven evenwel geen grote moeilijkheden te vei-wachten. Het voor de leerlingen 2 plaatst dan vorig jaar. Toen waren er twee opgaven van de zee, nu één ste- x-eometrische opgave van de zes. Bij de opgaven voor het vak wiskunde was een eenvoudige opgave over een parabool en een cirkel. De andere op gaven, zoals een oombinatie van een rekenkundige en een meetkundige reeks, met 'n vlerkanfsvergelijkang, het onderdeel van dit examen te vormen; dit jaar zelfs met twee vra gen, namelijk vraag A en het eerste deel van vraag B. Voor de eerste was enig inzicht nodig in de relatieve B 3) is „klassiek" te noemen. De or ganische chemie was ruimschoots ver tegenwoordigd in vraag C, zoals ge bruikelijk een keuzevraag naar gelang de kandidaten al dan niet speciale aandacht hadden besteed aan het verband tussen structuur en fysische eigenschappen. Hel meer theoretische gedeelte van het examen bevatte in vraag D twee problemen, die niet moeilijk te noe- lerlei onderwerpen te vinden. Met een voldoende voor dit werk kan de kan didaat in zijn verdere toekomst met zijn scheikunde wel pit de voeten. Vandaag was het de dag voor de mulo-b-kandidaten van zowel de openbare, de christelijke en de ka- 1460 leerlingen, die zowel a als b doen, 550 leerlingen die aanvullend b doen en 40 kandidaten die b doen in zes vakken. Het openbare en het christelijke onderwijs voegt daar nog aan toe 3500 b-kandidaten en 700 kandidaten die aanvullend b doen. De opgaven voor beide groepen zijn gelijk, dit in tegenstelling tot de op gaven voor de a-examens. De kandi daten begonnen vanmorgen met meet kunde. Zo op het eerste gezicht leek het werk een beetje „eenzijdig", daar verschillende func ties hebben. De eerste opgave leverde betrekkelijk 5 toch niet moei lijk. Opgave twee leverde een niet t« moeilijke constructie op. Opgave drie bleek echter een behoorlijke puzzel met veel koorden vierhoeken. Zonder duidelijke en nauwkeurige tekening was deze niet gemakkelijk op te los-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5