Ste £ekLe (SouAant Marya van Isaac Babel Pater Van Deenen is zorgelijk over contact met Rome Knap stuk over revolutie en staatsburger Steenbergen herdacht Scharoff Nieuwe provinciaal jezuïeten Onlusten in gevangenis op Sardinië DE LEIDSE COURANT Rooddruk voor ee/i nieuw volksfront VANUIT de PSP is vorig jaar zomer een actie ontketend met de bedoe ling om een eigen bijdrage te leveren voor het formeren van een linkse con centratie. De pacifisten hadden het juiste voorgevoel, dat verschillende P.v.d.A.'ers sceptisch zouden denken over zo n con centratie met inbegrip van de PSP en dat de meeste aanhangers van D '66 niets hiervan zouden willen weten. De actie heeft eind vorig jaar geleid tot een publikatk, „Rooddruk voor mor gen-en ze gaat volgende week een open baar congres houden. Als vergaderplaats werd Nijmegen gekozen; niet omdat naar verluidt in de oudheid daar eens een be- roeihd figuur heeft staan knarsetanden maar waarschijnlijk omdat Nijmegen al lengs na Amsterdam het meest rode uni versitair centrum aan het worden is. Men gaat er praten over de „Proeve van een basisprogram voor links Nederland". Om te weten wat voor vlees men in kuip heeft, kan men het beste op de laatste pagina van deze proeve het „pro gram van eisen" lezen. Dit maakt wel duidelijk, dat men in het milieu van deze activisten van een soort van volksfront beweging, zij het dan dat daarbij dan ook de georganiseerde vakbeweging buiten spel gezet zou moeten worden. IN Nijmegen zal de „proeve" waarschijn- lijk nog wel bijgeslepen moeten worden en niet uitgesloten is, dat dan enkele bijzondere scherpe kanten gaan ver- Maar hoe men ook slijpt, het residue zal een weinig reëel geval blijven. Want het program van eisen pleit voor natio nalisatie op grote schaal (naast banken e.d. ook de grote industrie, de transport tot Coöperaties gedv den, de leerplicht tot 18 jaar moeten wor den uitgebreid. Vier weken betaalde va kantie gaan minimum worden, het open baar vervoer wordt gratis alsmede alle openbare diensten; daarnaast moeten pacten worden afgeschaft, het ger over boor worden g republiek dient het koningschap vangen, alle organen van georganiseerd overleg in het bedrijfsleven te worden afgeschaft en, zonder dat die naam ge noemd wordt, feitelijk een stelsel van arbeidsraden worden ingevoerd. En dan maar hopen dat de Nederlandse burger gelukkig gaat worden! Die bur gers zijn waarschijnlijk vergeten welke chaos de vóóroorlogse volksfront regeringen hebben geleid; ten koste van welke dwang er achter het IJzeren Gor dijn geprobeerd is iets van zo'n gevaar lijk fata morgana te realiseren en hoe de mensen daar haken naar een ander Terwijl langzamerhand duidelijk is ge worden op welke punten de figuren die vorige eeuw probeerden de maatschappij te hervormen, gefaald hebben, willen fi guren van minder formaat het toch weer over dezelfde boeg gooien. N consequent dat de heren zijn! Ter wijl ze in hun program van eisen staan op onverkort recht van vereniging, vergadering en demonstratie, eisen ze gelijktijdig afschaffing van alle subsidies aan religieuse organisaties en aan het confessioneel onderwijs. Kennelijk hebben deze nieuw-linkers voor de „vrijheid, gelijkheid en broeder schap'-leus- van de Franse revolutie nog steeds geen beu re interpretatie kun nen vinden dan de oer-marx ongelijk intussen vele malen is aange toond. Vaak lopen zulke hervormers der halve met gesloten ogen door de werke lijkheid en is hun stemgeluid groter dan hun visie. Hoewel ze ergens toch wel weer han- dig-verstandig zijn. Want in hun pro gram eisen ze ook handhaving van het kiesstelsel volgens evenredigheid; onver kort nog maar liefst. Natuurlijk; zonder dat kiesstelsel zou bijvoorbeeld de PSP vrijwel nergens coeten aan de grond krijgen. hebben ze dat geleerd? Voordat het zaallicht zou doven voor de première van Babel's „Marya" betrad Paul Steenbergen zaterdagavond het to neel van de Koninklijk Schouwburg om enkele herdenkingswoorden te wijden aan Peter Scharoff, de Russische regisseur, die in Nederland zoveel heeft bijgedra- ren tot de erkenning van 't werk van z'n toneelschrijvende landgenoten. Het was een zinvol gebaar, niet alleen omdat juist De Haagse Comedle vele malen onder Scharoff heeft gewerkt en zo tot be langrijke voorstellingen kwam maar ook omdat op deze avond een belangrijk stuk-van een bijzonder boeiend Russisch auteur ten tonele werd gebracht. -Sfcirya". to de waarschijnlijk uitste kende, maar toneelmatig niet overal sterke vertaling van Charles B. Timmer, toont in een achttal scènes, waarvan 'n enkele heel kort is, gebeurtenissen, die nauw samenhangen met de Russische re volutie. Er is iets van een verhaal, maar het gaat Babel vooral om de reacties van zijn toneelfiguren op de nieuwe maatschappij en de omschakelingen die alom nodig zijn. Niemand van de ten tonele gebrachte personen blijkt volledig tot de omschakeling in staat alleen Marya kon tot een nieuwe levensopvat ting komen, maar zij verschijnt Marya Russisch revolutie is haar vader (op non- bezig aan een historische studie, het huis uit, zij vecht mee aan he in de oorlog met Polen. Haar jonge ter leidt een frivool leven, dat hi haar ondergang voert: in 'n verh met een jood, een ongeregeld han in wiens gezelschap zich uitvret mislukkingen bevinden, komt 2 eel duidelijk gische kamermuziekavond, di onder vrij grote belangstelling Haagse Kunstkring werd gegeven. Van de zeven componistennamen op het programma voorkwamen, 2 de toehoorders er nauwelijks enkele van hebben herkend. De 18e eeuwse opera's van Gretry, in en voor de Franse hoofd stad gemaakt, zijn' \Vélis\Vdhr'WijWT vergeten, maar af en toe hoort men er' nog wel eens een fragment uit. Dat is dan meestal veel karaktristiekdr dan de innemende maar weinig om het lijf heb bende suite, die de cellist Piet Veenstra pianiste Miep den Herdei i beetje in het ze- vader hoort dat irresteerd; er vaart dat hij zijn invloed heeft verloren op collega's, zodat hij geen goed woordje De spanningen culminert vende tafereel, v zijn "tweede dochter Het huis komt in handen van het pro letariaat. In de slotscène ziet men, hoe eenvoudige arbeiders schuchter en met een zekere tegenzin de grote kamers gaan bewonen. Ook z(j kunnen de nieuwe situatie niet zomaar aanvaarden. In de originele aanwijzingen van Babel is de symboliek nog sterker dan in de versie bij de Haagse Comedie: Babel wil dat men door de open ramen tegen de len tehemel het Winterpaleis ziet in Petro- grad. een van de historische plaatsen van de Revolutie. GEEN BRECHT Door deze scherpe observaties van reacties van mensen van verschillende stand, die juist door het klassebesef moeite hebben met hun reactie op de revolutie, is Babel's „Marya" een uiter mate boeiend stuk. Geleidelijk, maar zon der uitvoerige of belerende toelichtingen bouwt hij zo zijn toneelstuk op, waarin hij geen partij trekt groepen, die hij gedragspati jij Joris Diels. die in het zeven- ifereel werkelijk grandioos zicht- maakte in een telefoongesprek oe de vader van Marya opeens l en voelt, dat het tijdperk van stand en zijn generatie volledig :eft ?rd dat minder zichtbaar, soms geheel niet. Doordat er gestreefd was (tussen toeschouwer en handeling) lukte het bijvoorbeeld Anne- Marie Heyligers niet in de scene, waar in zij Mary a's brief voorlas; lukte het 'ertolkten: een miniatuur jachttafereel- tje, een sierluike ariette, een dansje, een tambourin. Compositorisch veel belangrijker expressiever waren drie liederen Guillaume Lekeu, de in 1894 op slechts 24-jarige leeftijd gestorven, uiters be gaafde leerling van César Franck. Deze liederep deden echter meer aan Duparc denken en liepen zelfs enigszins op De bussy vooruit. Zij werden technisch heel verdienstelijk en vooral met goed begrip voorgedragen door de praan Meta Bourgonjen en de pianiste Aukje Hilbers, die zich ook inze vier liederen over quasi-Chinese onder- I werpen van Raymond Moulaert, die 1922 kennelijk Debussy navolgde. De drie andere stukken van het pro gramma sloten, via Debussy en Ravel, aan bij de Groupe des Six, dat wil dus zeggen bij Honegger, Milhaud, Poule Jan van der Meer speelde in trant van laatstgenoemde componist en kele Préludes van de Antwerpenaar Re- nier van der Velden. Samen met de vio liste Henny Ravestein wijdde hij zich aan een in 1938 geschreven sonate van Pierre Froidebise en samen met de uit muntende flutist Koos Verheul aan een sicicilenne en een scherzo van Francis de Bourguignon en een adagio en een scherzo van René Defossez. Allemaal niet bijster originele, maar wel met smaak en kimde gemaakte composities in de aangeduide stijlen, vaardig en kun dig weergegeven. Moeilijkheden Oosterkerk weggeruimd TWIJFEL OVER ZIN TWEE HOOFDIGE LEIDING HILVERSUM (KNP) De nieuwe provinciaal van de jezuïeten, pater Van Deenen, betwijfelt of een tweehoofdige leiding van de jezuïeten in Nederland voor hem wel zin heeft. De opvolger van pater Hermans als provinciaal der jezu- de KRO. Pater Vai frivole rol geen basis gevonden Coolen zelfs de 1 de joodse handelt voorbeelden. ZONDER PAUZE Overigens: gelukkig Comedie gelukt door erkelijke. innerlijke s en haalde Kees ïrlijke typering van VERSTAPPEN die zij hadden ontwoi Hij observeert - een moraal I gebruiken. bijv. irbeeld 1 had gekr< JORIS DIELS Het was de taak van de regie ge weest in elke persoon te bepalen hoe zijn houding was en hoe die zich wijzigde tegenover de revolutie. Daar gaat het stuk immers bver en van daaruit kan men verder de figuren gaan bepalen in hun onderlinge relaties en hun verdere gedragingen. Maar het leek wel of die basis ontbroken had want slechts in één geval werd die houding slechts tot het kernpunt van aan hele Ned. gezelschappen naar Festival DEN HAAG (ANP) Twee Neder landse gezelschappen zullen deelnemen aan het internationale theaterfestival dat morgen in Nancy begint en dat tot 27 april zal duren. Het zijn de toneel groep Studio en de dansgroep Pauline de Grdbt. De festivalleiding heeft deze gezel schappen uitgenodigd via het Nederland se centrum van het internationaal thea terinstituut. Het „Festival Mondiaj du Theatre" in Nancy zal dit jaar in het teken staan van „recherche", het zoe ken naar nieuwe expressiemogelijkhe den voor hat the&texi Die :elfde spiritualiteit bes die afgelopen wee rertegenwoordigei van de Haagse Co medie en van het Haagse gemeentebe stuur met betrekking tot de plannen voor een Ontmoetingscentrum voor theater kunsten in de voormalige Oosterkerk. zijn gunstig verlopen. Het onderhoud heeft ertoe geleid, dal geen verdere ver traging zoals die een week geleden nog dreigde zal optreden. H Pater Van Deenen vindt de relatie me Rome nogal zorgelijk. Dit komt ook zo zegt hij omdat Rome een aanta opvattingen heeft over Nederland, di duidelijk gecorrigeerd moeten worden Vanuit Nederland dient er daarom meei informatie te komen, o.a. van de bred< middengroep, omdat Rome zich te vee zelfs uit. ■eks 1 juni 1 mhede» ..Philadelphia" doet niet mee met tv-aetie heeft toegespitst op de extreme gebeur tenissen in ons land, bijvoorbeeld de Nieuwe' Linie en de kwestie van de stu dentenpastores. Wij hebben alleen maar probleemgevallen naar Rome doorgege ven, terwijl Rome een te strenge selectie toepast op de berichten uit Nederland, waardoor de communicatielijn tussen Rome en Nederland zo smal is gebleven. Pater Van Deenen is onlangs twee dagen in Rome geweest, waar ook over de si tuatie in ons land is gesproken. Men vond de organisatie hier nogal rommelig. Maar, aldus de nieuwe provinciaal, als Rome ziet dat wij nog dezelfde idealen hebben als vroeger en dat onze houding wordt bepaald door een betrokkenheid bij de huidige ontwikkelingen en niet te verklaren als een wat vreemd gedrag, dan geloof ik wel. dat Rome daar begrip voor zal hebben. CAGLIARI (Reuter) Het traan gas en een waterkanon heeft de politi van Cagliari op Sardinië gisteren ee opstand van 120 gevangenen onderdrukt die zich in de gevangen i hadden gedaan aan wij brand hadden gestoken, en die een sergeant vai zeling hielden. De geva in opstand omdat zij t standigheden en spagett hun middagmaal wense plan betrokken raadscomissies in combineerde vergadering zullen bijeengeroepen om hun advies brengen, opdat een het plan de Haag se raadsleden tijdig vóór d< van 12 mei kan bereiken. Voltrekt zich alles volgens de gescliet- j ste gang van zaken dan kan dus tegen 1 juni een begin worden gemaakt met j de verbouwing van het voormalige kerk gebouw aan de Oranjebuitensingel tot een veelzijdig Ontmoetingscentrum met een al even veelzijdig studiotheatertje dat 400 tot 450 zitplaatsen zal tellen. Volgens de berekeningen van architect Sjoerd Schamhart zullen met de feitelijke verbouwing hooguit vijf, waarschijnlijke: 1 oktober m dit jaar door de Haagse Come- gebruik zou kunnen worden ge- IIILVERSI landelijke ..Philadelphia :aptc kind) h; istichting. De orthodo: •rganisatie meent, dat ei en van Philadelphia do< De woordvoerder van de NTS ver klaarde, dat de NTS uitsluitend be moeienis heeft met de t.v.-uitzending. op de houding van Philadelphia. De secretaris van de Mgr. Beckers- stichting. de heer J. Reinhard in Dén Bosch, verklaarde, dat men bij deze actie met alle wensen van Philadelphia, rekening wilde houdeiv De (kostelijke) film van vanavond De film „The Ladykillers" date* 1955. Het was het laatste produl uit de bekende Ealing-studio's 1 de maatschappij, die zoveel (Engelse) het filmische Parker. Dany Gn Mackendrick had „galgemaal- zijn beschikki „De Ladykillers" is het kostelijke i haal van vijf bandieten, die onder ding van de professor (Alec Guin een geldtransport beroven. Zij voe de operatie uit vanuit een huis, dat hebben gehuurd van een lief oud dai tje (een heerlijk argeloze rol van K Johnson). Het lieve mens weet niet ter of zij heeft een stel musici in h Hoe de muziek gemaakt wordt is muzikale bandieten, dat het lieve da: tje aan wie zij zich hebben hecht uit de weg moet worden ge ruimd. Zij weet teveel. Maar de lieden kunnen het er niet over eens worden, wie het karwei op zich zal nemen-. Dit is in het kort zonder de afloop te vermelden de geschiedenis, di vanavond op het scherm komt. Ee bruisend filmverhaal, barstensvol En gelse humor. (Ned. II 20.45 uur) Litteris Sacrum won Landjuweel HAARLEM „Lit Leiden is winnaar Nationaal Landjuw - delen n 1963 i 'eek in de Haai land" lied 1 het land- Den ïLeid voorstell in voeten in het park" van Neil Simon, e winnende vereniging ontving zater- ig in het Haarlemse stadhuis uit han- •n van loco-burgemeester D. Geluk. door Koningin Juliana beschikbaar 'stelde wisselbeker en verder een door ?t comité van voorbereiding aangebo- izend guldei (A.N.P.), De 24ste de R.A.I. in Amster- eer 185.000 bezoekers ren afkomstig uit alle AMSTERDAM Huishoudbeurs ii dam heeft onge getrokken. Ze w; delen van ons land. Vorig beurs door 140.000 mensen bezocht. Op het gebied van de haarverzorging viel vooral de enorme belangstelling voor pruiken op. De Zwitserse schoenpoetsers wreven ruim 100.000 stoffige schoenen weer schoon en glimmend. Zeer sterk was het publiek geïnteresseerd in de woninginrichting en vooral in het nieuw ste snufje, het badkamertapijt; er bleek een sterke voorkeur voor de kleur rood te zijn. Volgend jaar zal de beurs wor den gehouden in de tweede helft van «pril. „Just Mai I Land- eelverenigim Amsterdan Like wijze waarop mol sobere middelen een heel suggestief re sultaat werd bereikt. Het Reizend Volks toneel in Hulst krijgt een aanmoedi gingsprijs van 500 guldèn. Voor Stichting Toneelgroep Maastricht '46 was een prijs vën 500 gulden van Prins Bernhardfonds bestemd als be loning voor een aantrekkelijke stelling van een klassiek stuk. Een zelfde prijs kende de jury toe aan ADO -DWS uit Den Haag voor de seri poging met een stuk dat buiten hel ijkte repertoire ligt. De prijs voo aan „Lil rregie teris Sacrum" vertoning van „Met blote het park".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2