Vliegen hoeft niet zo duur EMIGRANTENOUDERS nu ook goedkoop naar Australië BASTILLE GAF WAARDIGHEID AAN GEVANGENEN E IG l IID 600 jaar geleden de eerste steen ZATERDAG 19 APRIL 1969 rvloed liggei het sbroek es geka r benet Dane erkruin SCfflPHOL, april We moeten natuurlijk hele maal af van het idee dat vliegen een luxe is en de luchtreiziger een bijzon derheid, laat staan een Jongen! held, ook al zullen opstij gen en landen altijd wel een beetje sensatie blijven. Luchtvaart wordt een nuchtere vorm van snel massavervoer, waar bij je nu al met zessen op een rij zit en straks met nog meer, en buiten niet veel meer ziet dan zon op de bovenkant van wolken of de eindeloosheid van de sterrennacht. de i De doorbraak van het exclusieve het gewone is in het Europese toeris- al op een breed front ge- slaagd: het aantal vakantiebestemmingen is niet tellen. boel De klantenkring verbreden: dat is westie van prijs. Vliegen behoeft niet d duur te zijn als het vaak nog is. En Is men het inderdaad goedkoop maakt, blijken er nog grote markten boren, ook over veel langere afstanden- dan die naar Mallorca en Dubrovnik. Daarvoor wordt nu al enkele jaren een steeds indrukwekkender bewijs gele verd door de chartervluchten, die de n voor conSumentenorganisatie „CO-OP Ne- zortfen devland" voor eigen en aanverwante insen v» \eden uitvoert over de Atlantische ealiseerj Oceaan. In feite heeft zich hier zelfs het groot ste intercontinentale civiele charterbe- drijf ter wereld ontwikkeld. CO-OP vliegt met DC-8 jets van Capitol Air ways, een van de maatschappijen die voor het overige is groot geworden met het vervoer van Amerikaanse militai ren overzee. Vorig jaar bracht de CO-OP rond 20.000 mensen naar negen bestemmingen in de Verenigde Staten en Canada tegen spotprijzen. Voorbeeld: 'n retour New York voor 549 en heen en weer naar Los Angeles vöor 889, trajekten waarvoor de lijndiensttarie ven op meer dan het dubbele staan. De kwaliteit is dezelfde, een beperking is hoogstens die van elke deelnemer aan elke charterreis; in het vluchtpro- gramma staat in het algemeen de datum van zijn terugkeer vast, en daarmee is ook zijn verblijfsduur gefixeerd, zij het Een charter-retour naar Australië voor de helft van de lijndienstprijs: de kinderen nog eens te gaan opzoeken in de nieuwe wereld waar zij w 16.000 km Het blijft natuurlijk een heel eind, Am sterdamSydney met tussenlandingen in Beiroet, Karatsji, Bangkok en Perth, meer dan 16.000 kilometer, ruim 26 uur onderweg en de hele klok in de war. Want het Hollandse horloge wijst nog een kwartier voor middernacht als in Sydney de wijzers al naar negen uur lopen in de ochtend van de volgende dag. Wat zal het dan zijn: ontbijt of met mogelijkheden die bij deze CO-OP- vluchten van 22 tot 106 dagen variëren. Maar wat een schitterende kans wordt hier Nederlandse ouders geboden om goedkoop bij hun geëmigreerde kinde ren op bezoek te gaan. Oud ideaal Het is eigenlijk helemaal niet de verbruikscoöperatie zijn er al vanaf 1865, en vanouds was er een stuk ideologie ingebouwd, een begrip van praktische solidariteit dat in be ginsel geen grenzen kent, ook geen landsgrenzen. Zakelijk zijn de coöpera tieve winkels hier bezig in snel tempo over te schakelen naar een gestroom lijnd grootwinkelbedrijf van eigen kleur. Op het ogenblik komt elke veer tien dagen een CO-OP supermarkt een oude toonbankwinkel vervangen, totdat er volgend jaar in de kruidenierssector van deze organisatie alleen nog maar supermarkten (250) en zelfsbedienings- bedrijven (300) over zullen zijn. Op deze moderne zakelijke basis zijn de goedkope vluchten over de Atlantische Oceaan opgebloeid als een ledenvoor- de aankoop van 250.aan goederen deelachtig kan worden en dat men des ondanks als een ideologisch bloempje kan blijven beschouwen. Op de vluch ten zelf immers wordt overeenkomstig de internationale bepalingen geen winst Australië Nog veel sterker spreekt dit bij het nieuwe konijn dat CO-OP reisboss G. A. J. J. Gadet inmiddels uit zijn coöperatieve hoed heeft getoverd. Want het kon niet uitblijven: aan de ouders van emigranten in Australië mocht niet ontzegd worden wat voor ouders van emigranten in Canada al de gewoonste zaak van de wereld is geworden, ook al gaat het hier dan om een afstand ter lengte van de halve aardbol. Over die afstand ligt een reusachtige vliegmarkt feitelijk nog goeddeels te slapen, zeker als men het Europees bekijkt. De na oorlogse emigratiegolf heeft immers tus sen oude en nieuwe wereld letterlijk miljoenvoudige persoonlijke betrekkin gen geslagen, waarvan de rond 120.000 Nederlandse Emigranten in Australië maar een deel leveren. Het wachten was Begin vorig jaar richtten Gadet, en de zijnen te Utrecht de vereniging Inter CO-OP Kontakt (LC.K.) op. Doel: het vestigen, onderhouden en uitbreiden van het sociale contact tussen in Euro pa wonende personen met hun familie leden overzee en dat ook vice versa en Je kunt er voor drie drie gulden lid van worden als je ook voor het overige bij iets coöperatiefs als lid te boek staat, of het nu de boerenleenbank is of de uitvaartbezorging, een veiling, een win kel of wat dan ook Elke band met win kelwaarde is doorgesneden en met het coöperatieve verwante lidmaatschappen tellen ook. Het is niet bij een oprichtingsacte ge bleven: I.C.K. heeft nu al drie K.L.M.- chartervluchten naar Australië achter de rug en een aantal nieuwe op het programma. Al honderden Nederland se ouders hebben geprofiteerd van de kans om niet voor 4.800,— maar 2.400,retour naar Sydney te komen. Samen i andere familieleder Een mens stapt daar enigszins gebroken bij uit, maar emigrantenouders zijn bij zondere mensen: wij hebben ze op Kingsford Smith Airport (een aanflui ting voor een stad van 2,6 miljoen zie len, maar volgend jaar gaan de nieu we gebouwen openj de trap zien afda len met de kwieke pas van wie nog alles van de toekomst verwacht. En geen wonder: de douane voorbij staan de kin deren te wachten, met tranen, met bloe men en met zoenen dat het klapt, in zoveel jaren niet gezien, de onbekende schoondochter, de schoonzoon van Australischen bloede, de kleinkinderen waarvan naam en foto bekend zijn maar verder niets, en die alleen maar Engels spreken, een vreemde wereld die zij gaan verkennen, duizend vragen en honderd twijfels, maar dwars door alles heen: een ontmoeting met eigen vlees en bloed. Wij zien dat aan en vinden het in zijn simpele menselijkheid groots, want een familie blijft bij elkaar ho ren, over alle continenten heen. De Rin- gelbergs van de Havenweg in Nieuw- dorp zijn in Perth al afgestapt, zij kloek en moedig op z'n Zeeuws, de kap met gouden- pronk een bezienswaardigheid in de tropische hitte van Bangkok, wor stelend tegen 35 graden in de schaduw, maar zonder moeite bovenkomend. Va der ëh moeder Van Amstel uit Huizen komen echter mee in Sydney aan, een stuk van Het Gooi aan de andere kant van de wereld, de witte kap, een vracht van zwarte rokken en nog een aanslui tende vliegreis naar Melbourne voor de boeg. Maar afknappen Dat is er niet bij. gehad bij die honderddeftig r gemiddeld zestig jaar en ouder, die hun natje en droogje met genoegen tot zich hebben genomen; slechts weinig hebben geslapen, nog minder hebben zich kun nen vertreden maar allemaal zullen ook de K.L.M. px-ijzen tot him dood. Zij zijn in een lange rij ter pelgrimage geweest naar het heilige der heiligen en hebben vliegers in hun cockpit bezocht. Emigreren is een avontuur. Wie het aan duid Voor emigranten Wie zal het zeggen Gadets I.C.K. was er in ieder geval met tevreden mee, al leen maar goedkopei ver-voer van Euro pa naar Australië mogelijk te maken. Het moest ook omgekeerd kunnen. Het kan nu. I.C.K. heeft zijn Australische nieuws kan zijn, zodat we het hier The Co-operatieve Federation of Austra lia, 569 Wellingtonsti-eet, Perth. Nederlandse contactman ter plaatse: J. M. van der Meer Chartei-vluchten naar Europa met de De Bastille! Op 22 april a.s. zal het 600 jaar geleden zijn, dat de toenmalige burgemeester van Parijs de eerste steen legde voor een der grootste for ten van Frankrijk. Deze bastille heeft 't uitgehouden tot 14 juli 1789, toen de ze burcht, staatsgevangenis geworden, door de Parijse revolutionnairen werd bestormd en vernield. De bestormers van de Bastille deden hun werk gron diger dan de studenten van mei 1968, want van het gebouw bleef weinig over. De veertiende juli werd tot nationale feestdag verklaard. Nog altijd wordt op deze feestdag in Parijs over de Champs Elysécs een monsterparade gehouden in het bijzijn van de president van de republiek, 't Grote en kleine vuurwerk dat op die dag in heel Frankrijk de lucht ingaat, wordt geschat op tien mil joen franc. Oorspronkelijk was de Bastille een gar nizoen, bestaande uit 'n grote binnen plaats, omringd door grachten en op haalbruggen voor voetgangers en rij tuigen. Acht zware torens verhieven zich 25 meter in de lucht, ieder met een eigen naam. Buiten deze acht torens was een binnenplaats, waar de Parijze- naars overdag mochten wandelen. Aan de ene kant van deze binnenplaats de kazernes voor de soldaten, aan de over kant winkeltjes, waar de Parijzenaars konden kopen wat ze wilden. Wie de centrale binnenplaats op wilde, moest een ophaalbrug passeren, zwaar be waakt. Bij die ophaalbrug begonnen in 1789 de eerste gevechten. De gevangenen, die meestal 's nachts de Bastille in werden gebracht, in ge sloten rijtuigen met neergelaten gor dijnen, waren lieden uit alle lagen van de bevolking: grandseigneurs, edellie den, spionnen, vei'raders van staatsge heimen, al te overmoedige schrijvers of pamflettisten, heksen, oplichters, gewo ne misdadigers en mensen, die wegens erfeniskwesties door hun familie gek waren verklaard en levenslang in de Bastille konden worden opgesloten. Een simpel bevel, ondertekend door de ko ning, was zonder verdere vorm van pro ces voldoende om in de Bastille terecht te komen. Hoe lang men er zat was vol komen willekeurig: drie dagen, drie jaar, veertig tot vijftig jaar of levens lang. Opsluiting in de Bastille was, vooral voor anti-monarchisten, in het geheel geen schande. Het gaf het slacht offer zelfs een zekere waardigheid. La ter, als vrij man, kon men zich op de borst slaan en zeggen: ik heb in de Bas tille gezeten Het gevangenispersoneel had streng opdracht geen woord met de gevange nen te spreken Hoogstens waren toege staan een paar nietszeggende opmer kingen over mooi of slecht weer tijdens de gang naar de privaten. Zelfs de dok toren mochten de namen van de gevan genen niet weten. Als zij iemand oehan- delden, was het X of IJ of Z uit die en die toren. De hoofddokter woonde bui ten de Bastille. In de Bastille zelf woon de alleen maar een barbier-apotheker, die de in die tijd gebruikelijke midde len toepaste: aderlating en lavementen, zoals men dat kent uit „Le malade ima ginaire" van Molière. Str'eng werd er op toegezien, dat de gevangenen niet niet met elkaar konden corresponderen door aantekeningen achter op de eetbor- den of via briefjes in de boeken uit de bibliotheek. In die al te strenge voor schriften kwam geleidelijk de klad. dat de gouverneur van de gevangenis zich letterlijk en figuurlijk vetmestte door te bezuinigen op het gevangenis eten. Anderen konden blijkens hun late- re gedenkschriften eten wat zij wilden en mochten zich zelfs laten verzorgen door hun kamei-dienaar. Zo schreef b.v Marmontel in zijn memoires het volgen de: „Het is vandaag vrijdag. Eerst kre gen wij opgediend een puree van tuin bonen met verse boter, daarna uitste kende kabeljauw met een weinig knof look. Toen ik voldaan van tafel opstond at mijn kamerdienaar de rest op. Daar na bracht de cipier een tweede gerecht waaruit ik begreep, dat het eerste ge recht voor mijn kamerdienaar was be doeld. De tweede maaltijd was inder daad voortreffelijk: een sappig stuk os senvlees, een kippenbout, een schotel artisjokken, een schotel spinazie, een rijpe peer, druiven, een fles oude bour gogne en 'n kop bijzonder lekkere r. vrouw stuurde hem van alles. In zijn cel had hij honderden boeken, hij kon de beste oogarts consulteren i Met de kleding Er waren gevangenen, die het jaren zonder horloge moesten doen, maar er wai-en er ook, die op verzoek kamer jassen kregen, gevoerd met konijnen vellen of vesten, van birihen bekleed met zijde. Toen de Bastille op 14 juli bestormd werd, zaten er nog maar zeven gevan genen in. Om te beginnen de graaf van Solages, opgesloten op verzoek r sedert 1784 en schreef Witte (of Whyte) de Malleville, een Ier, geboren in Dublin, die eveneens schreef maar volgens achtergelaten stukken vol komen van zijn verstand was beroofd. Bij voorbeeld: „Ik ben het wezen, ver verheven boven alle andere wezens, ik ben bovendien de schepper van deze wereld. Ik ben Julius Caesar, Lodewijk XI, XII, XIII en XIV, de heilige Lo dewijk, commandant van het heelal en van de oneindigheid" enzovoort. De der de was Augustin Tavernier, ook niet ge heel snik, wat niet te verwondèren was, want hij zal al dertig jaar in de Bastil le. Voor getroubleerdheid was dus wel eni ge reden. Dan waren er nog vier gewo ne misdadigers, die bankbiljetten had den vervalst. De gekken hadden het in a de ketting lagen. Als gevangenis was de Bastille in on- bi-uik geraakt, Parijzenaars hadden er al voor de revolutie op aangedrongen, dat de torens en muren zouden worden gesloopt „en dat op de grond, door drenkt van tranen der slachtoffers van willekeur, voortaan tranen zouden vloei- i'ergoten vap geluk en van dank baarheid aan de koning". Op yan de Bastille zou worden opgericht tot glorie pla: De burgerij van Parijs r Bastille in. Het uur v Iutie heeft geslagen. de derde stand? Alles! Wat heeft hij tot dusver in de politiek bete kend? Niets! Wat verlangt hij in de politiek te worden. Iets!" In een notedop, kleiner kan het haast niet, heeft men daar de betekenis van de Franse revolutie. In de derde stand kwam de Franse bourgeoisie naar bo- Het is hier niet de plaats om de beteke nis van de Franse revolutie uiteen te zetten. In het voorjaar van 1789 ver- Zestienduizend kilometer ver aan de andere kant van de aard bol: de Van Amstels uit Huizen blijven ook op Kingsford Smith Airport in Sydney zichzelf. Zelfs Australische luchtvaartmaatschappij Quantas, K.L.M. en andere in voorbe reiding, en dezelfde condities als tussen Europa en Australië gelden: 50 procent van de IATA-tarieven in de verhouding ouders-kinderen, 60 procent voor ove rige familiei-elaties. Neerlandia Het is niet helemaal nieuw. Er bestaat al langer contact tussen de K.L.M. en de Hollandse clubs in Australië (en Nieuw-Zeeland) die een hele lijst vor men. Je hebt de Catholic Dutch Migrant Providence Auxiliary berti, Jan Blaaser, The Jacksons en Fred Kaps op Australische tournee heeft. Er zijn de Nederlandse gemeen ten in de Presbyterian Church maar ook een carnavalsvereniging „The Boome rangs", de Limburger Kangaroos van L. Schoenmakers in Highett, Victoi-ia, Van Hobokens voetbalclub „Wilhelmi- na" in Melbourne, de Hollandia Soccer Club in Bundamba, Queensland, en nog zo een en ander. Ze organiseren al sinds jaar en dag groepsreizen naar Neder land, die bij een minimum van 15 deel nemers een koi-ting van 30 procent op leveren. Dat is mooi meegenomen, en „Neerlandia" komt dit jaar aldus al aan i het i die besparing wacht te slepen. Dat kan alleen door vliegtuigen compleet te charteren. „Neerlandia" heeft zo'n eerste charter vlucht tegen 15 mei op stapel staan, maar het lijkt niet uitgesloten dat het bijeenbrengen van tenminste 100 deel nemers in een klap de mogelijkheden van de Hollandse clubs te boven gaan. Omdat zij wel een deel van de Neder landse emigranten in Australië bereiken, zeker niet iedereen, zo al zelfs de r geen kwaad woord gezegd be- worden, terwijl het toch duide- veel Nederlanders, ter of zelfs tegenstaat. Want de Nederlan ders in Australië vandaag, vijftien tot twintig jaar na hun grootste invasie: dat is een verhaal apart. In dat verhaal past, dat zij best nog wel eens in hun geboorteland willen komen kUken voor een week of wat. Niet te lang en niet om er te blijven, dat zeker niet. Maar zo eens even. En dat waar schijnlijk gemakkelijker via een inter nationale opzet als die van I.C.K. met vaste voet ook in de Australische ge meenschap, dan via een Hollandse club. Nou ja, ieder z'n meug. Als I.C.K. en de Hollandse clubs kunnen en gaan samen werken: des te beter. Want het gaat niet om de knikkers maar om het spel: zo goedkoop mogelijk vliegen, om zoveel mogelijk mensen een plezier te doen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13