DE HEER HEEFT GENOMEN rs Goede leerlingen roken minder Urk rouwt in stilte Familie met uit flat in meute Geleen tackels gezet „Het ligt niet aan de schepen" „Het is en blijft een groot raadsel indj J» EN N x A Armstrong eerste man op de maan Van Ham wint met trommelen zijn bullen weer terug Pueblokapitein niet schuldig 3MI Indonesië bijna zeker van 500 min Eigenaar joeg met z'n honden fotograaf op de vlucht Secretaris van raad kinderbescherming kweekte eigen „potje DINSDAG 15 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT ;ell URK i onzer verslaggevers) K Urk rouwt. Urk rouwt in stilte. Geen vlaggen halfstok, geen vertrokken smartgezichten. In de haven en aan de visafslag gaat alles zijn gewone gang. Maar voor de ramen van een paar huizen in Urk hangen witte lakens: in dit huis is een dode te betreuren. „De Heer heeft gegeven, -show Ni jjg Heer heeft genomen", zegt ons een Urker visser, in de haven. Met een bijna nijdig gebaar aalt hij een tros van de bolder. Zijn schip zal zo meteen uitvaren om nog eens te gaan zoeken hai ar wat de Johanna, de UK 204, los heeft willen laten voor zij in de diepte verdween. 9.15^ 16, a 25. P! 5.25-5- 45, 3e kw. 3J 3.20-3.' 3.70-3 ïien 11' (ANP) Voortgezet onderzoek van de verkorting van de gemiddelde :..„uuur bij mannen in een aantal westerse landen toont aan, dat met uitzonde- i Frankrijk het sterftecijfer voor mannen nog steeds toeneemt. Zowel in ed. My. edenveri aierkler. Nederland als in Noorwegen treedt deze stijging in vrijwel alle leeftijdsklassen op. in 1967 was het sterftecijfer van 55- tot 64-jarige mannen in Nederland teruggekeerd tot het niveau van 1937/'38, aldus het jaarverslag over 1968 van het lederlands instituut voor preventieve geneeskunde T.N.O. De verwachting is, dat n sommige Westeuropese landen deze verkorting binnen enkele jaren zal optreden. Iteeds weer worden nieuwe aanwijzingen gevonden voor de schade aan de volks gezondheid als gevolg van het roken van sigaretten. Recente medische literatuur geval!' ;teunt in toenemende mate de veronderstelling, dat deze gewoonte een van de Mensht jelangrijkste factoren is bij het ontstaan van chronische a-specifieke respiratoire aandoeningen (zoals chronische bronchitis) en verscheidene vormen van kanker. De afdeling sociale hygiëne van het instituut heeft in dit verband een onderzoek ïitgevoerd naar rookgewoonten van leerlingen op een lagere technische school. Dit onderzoek toonde aan, dat het percentage toeneemt van 30 op 12-jarigen tot ruim NHTJIZtfeO bij jongens van 19 jaar en ouder. Er is een duidelijke relatie tussen school prestatie en rookgewoonten in die zin dat goede leerlingen minder roken. Er blijkt ongeval! roorts een duidelijk verband te bestaan tussen de rookgewoonten van vaders en ©udere zusters en het rookgedrag van de ondervraagde jongens, idags v Het is nodig met geregelde tussenpozen standaardwaarden te publiceren van lengte 13 u en gewicht van kinderen, adolescenten en jonge volwassenen. Naast toeneming van rijdagnu >]engte treedt een vervroeging op van de geslachtsrijpheid. Het doorsnee Nederlandse ags 13 u meisje is op 15-jarige leeftijd en de jongen op 16-jarige leeftijd volwassen, gerekend de geslachtelijke ontwikkeling. (ADVERTENTIE) sporttentoonstelling 11 t/m 16 april HOUTRUSTHALLEN - DEN HAAG tenten caravans boten kampeer- en watersport- artikelen sport- en vakantiekleding vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en modeshows 200, scl alles elk'koei vare ko grask its hog )ot, lev' eren. RUIMTECENTRUM (Houston) (AP) Commander Neil Armstrong zal, naar hier vermoedt en hoopt, de eerste mens zijn die op het maan oppervlak «al Staan en lopen. Na de landing zal hij onmiddellijk de maan betreden, maar waakzaam blijven om in geval van nood meteen weer te vertrekken. Als er niets gebeurt, zal hij precies 2 uur en 40 minuten op de maan blijven om er de nodige onderzoekingen te verrichten, waaronder het oprapen van gesteente, dat op de aarde zal worden onderzocht. Armstrong zal ook „loopoefeningen" doen op de maan, waar een zwaarte- jkracht heerst gelijk aan eenzesde die op aarde. Hierna zal kolonel Edwin Aldrin de „maantaxi" verlaten en men met Armstrong zal hij meer stenen verzamelen, tot een totaal gewicht 23 kilogram. Voorts zullen zij per radio bepaalde gegevens naar de aarde De astronauten zullen niet verder bun „taxi" afgaan dan een meter of 30. Al hetgeen zij moeten doen kan in de onmiddellijke omgeving van het tuig gebeuren. In gevecht met justitie (Van onze correspondent) HASSELT Hans van Ham, de man die vorig jaar een tijdlang in een Belgische cel zat, verdacht van grafschennis in Nederland, België en Duitsland, heeft een éénmans- gevecht met de Belgische justitie gewonnen, dank zU spectaculaire betogingen in Hasselt. Reeds vele maanden pleitte Van Ham tevergeefs bij het Hasseltse gerecht dat men hem allerlei voor werpen zou teruggeven, die des tijds bij de huiszoeking in zijn extravagant ingerichte woning in beslag waren genomen. Omdat zijn voortdurend vragen en eisen geen gevolg scheen te hebben, be gon Van Ham midden vorige week zijn anti-justitie-actie met het par keren van zijn wagen voor het Hasseltse gerechtshof: daardoor blokkeerde hij er alle in- en uit gangen. Er werd evenwel niet op gereageerd. Tegenover vrienden legde hij toen een nieuw plan uit: geheel naakt zou hij in het ge rechtshof gaan rondhuppelen. Na dat hem verteld was dat hij daar voor weieens flink zou kunnen wor de gestraft, gaf hij ook dat plan op. Ook het plan om met blikken benzine onder de arm in het ge rechtsgebouw te gaan rondlopen, intussen roepend: „Ik ga mezelf in brand steken, als ik mijn spul len niet terugkrijg", werd opge- geven. In de plaats daarvan ging de ex- vermeende gr af schenner vrijdag een paar glaasjes drinken, in het café-chantant „Skal'den". En in dat café vond hij een kindertrom- meltje. Roffelend op het blikken trommeltje liep hij de straat op, tot midden op een druk kruis punt. Daar ging hij op de grond zitten en blokkeerde alle verkeer. De politie werd erbij geroepen. Van Ham werd na enige dis cussie verplicht mee te gaan naar het politiebureau. Voor hij in de wagen stapte gaf hij met theatraal gebaar zijn bril aan ziin vrouw, „in geval er mij erge din gen zouden overkomen..". Van Ham bracht de nacht in de cel door. De volgende ochtend werd hij vrijgelaten. Enkele uren later kreeg hij na nogmaals te heb ben gedreigd met „acties" de in beslag genomen voorwerpen ty- rug. Op 9 mei zal Van Ham voor de Maastrichtse kantonrechter moeten verschijnen. Reden: hij werd bekeurd omdat hij in vrou wenkleren over het Vrijthof had gelopen. Vijf opvarenden telde de Johanna. De schipper Cornells de Boer (47), zijn zoons Meindert (17) en Jan (15), twee knechts, T. Vink (23) en Jan van der Lee (18). n reddingsvlot, nog helemaal ingepakt, een paar klompen, een paar vismanden, een portemonnee van de jongste opvarende, dat is alles wat terug gevonden werd van de Johanna. En een onbereikbaar wrak, een gekanteld schip, op nog geen tien kilometer uit de haven Urk. Duikers hebben de strijd met het water moeten opgeven. De UK 204 s onbereikbaar tot beter weer. Voeten vegen, klompen uit". Loop het gemeentehuis van Urk binnen en dat de eerste verwelkoming die men krijgt Het typeert' 't voormalige Zuidzee-eiland Urk. En net zo is de burgemeester, K. Bossenbroek, die met de open geslotenheid, die de Urkers kenmei-kt, elke belangstellende te woord staat. „Het is en blijft een volkomen raadsel. Elke Urker visser kan u vertellen, dat het IJsselmeer voor een Noordzeekotter een volkomen veilig vaarwater is. Nog nooit is 't voorgekomen, dat een Urker kotter in het IJsselmeer is vergaan. Van vastlopen kan geen sprake zijn. Wij tasten eoht in het duister. Misschien zullen we morgen meer weten, als de UK 204 is gelicht". En over het gebrek aan uiterlijke rouw in Urk: „Een vlag is een mooie zaak, maar om die nou halfstok te gaan hangenhet is geen marine". Morgen zullen ,,\ys meer weten. Bij Lemmer ligt een bok gereed, die de UK 204 aan kan. Wat zal het schip a,an geheimen prijs geven? Zullen de opvarenden erin gevonden worden? „Volgens mij lagen ze allemaal ter kooi, toen de 204 verging. Die hebben op de schipper na, allemaal liggen pitten. Konden toen niet meer uit dat kleine deurtje komen. Ze hebben zach kapot geknokt om eruit te komen. Ze hebben een benauwde dood gehad, meneer'. Dat zegt de schipper van een andere kotter in de Urker haven. „Maar meneer, het kan niet bestaan, t zo'n kotter, nog geen tien jaar oud. maar uit zijn eigen omslaat. Hij moet vastgelopen zijn". En daarmee slaat hij de theorie van burgemeester Bossenbroek in stukken. Deze schipper vaart ook al meer dan vijfendertig jaar en de burgemeester is pas zeven jaar in Urk. „Meneer, dat er nou vijf kotters in NEW YORK (AP) Da speciale rechtbank van de Amerikaanse marine, die een onderzoek heeft ingesteld naai de omstandigheden, waaronder het Ame> rikaanse spionageschip de Pueblo ir handen van Noord-Korea is gevallen, heeft de commandant van het schip, ka pitein Lloyd Bucher, niet schuldig be vonden aan een overtreding van marine- voorschriften. Dit is maandag bekend geworden. Volgens een woordvoerder van Amerikaanse marine in Honoloeloe wordt de zaak nog steeds behandeld. Deze woordvoerder 2ei niet te weten wanneer het officiële rapport zou den gepubliceerd. DEN HAAG (ANP) Indonesië kan waarschijnlijk op grond van toezeggin gen op de zesde conferentie van de in tergouvernementele groep voor Indone sië al zeker zijn dat het de 500 miljoen dollar zal ontvangen die het volgens de in oktober gehouden vijfde conferentie in 1969 nodig heeft. Conferentiekringen hebben dit maandagavond, na de eerste dag van vergaderen, meegedeeld. De leider van de Japanse delegatie naar de conferentie, plaatsvervangend onder minister van Buitenlandse Zaken H. Mori, zei dat Japan in 1969 120 miljoen dollar zal bijdragen. Dat bedrag beloopt ongeveer een derde van de hulp die niet bestemd is voor de voedselvoorziening, namelijk 365 miljoen dollar. De conferentie is gisteren zo vlot ver lopen dat het de bedoeling is haar niet woensdag maar vandaag reeds te slui ten. De ochtendvergadering is besteed aan een discussie over de toestand in Indonesië. De situatie werd niet alleen belicht door de Indonesische delegatie, die wordt geleid door de voorzitter van de raad voor de planning, professor Widjojo Nitisastro, maar ook door de Wereldbank en andere internationale organisaties. De rapporten waren op timistisch en vermeldden de goede rijst oogst. de toeneming van de export en de vermindering van de inflatie tot twee procent per maand sinds maart 1968. Niet alle delegaties echter zijn zo overtuigd van Indonesiës rooskleurige toekomst. In Franse kringen met name tilt men zwaar aan de huidige schuld van Indonesië die twee miljard dollar bedraagt, waarvan de helft aan com munistische landen. Men vraagt zich in die kringen af wat het doel van dit soort conferenties is, die veel lijken op een Nederlandse propaganda voor In donesië. Agenten redden baby van dood UTRECHT (ANP) De zeven weken oude Claudia van Dijkhuizen uit Utrecht heeft waarschijnlijk haar leven te dan ken aan een zeer snelle actie van de Utrechtse politie. Haar moeder belde maandagmiddag in paniek het hoofdbu reau op met de mededeling dat Claudia was gestikt. Het berichtencentrum stuur de er ogenblikkelijk een surveillance wagen op af met twee hoofdagenten. Zij troffen de baby, die bij het voeden melk in de luchtwegen had gekregen, in be- wustloze toestand aan. Zes minuten na het telefoontje leverden ze het kind al in het inmiddels ook gewaarschuwd reanimatiecentrum van het academisch ziekenhuis af. Daar slaagde men erin het kind weer bij te brengen. Claudia mocht een klein uurtje later weer met haar overgelukkige moeder naar huis. De schepen die in de haven van Urk'"liggen zijn klaar voor vertrek. Tien .kilometer buitengaats, in het zicht van de haven, wordt voortdurend gezocht naar wat de zee, in dit geval het IJsselmeer, wil prijsgeven na het ongeluk met de UK 204. Een porte monnee was alles wat maan dagmiddag met de netten van de kotters was opgehaald. De portemonnee van het „zeun tje" .i. drie jaar zijn gegaan, dat zegt niks. Kijkt u eens naar het verkeer, hoeveel auto's gaan er niet elke dag naar de vex-dommenis? Het ligt niet aan de schepen. En niet aan de bemanning". Hij zwijgt, waar het dan wel aan ligt blijft in zijn gedachten verborgen. Zijn felle stekende ogen turen naar een uitvarend schip. „De UK 77, die gaat ook vissen". En met vissen bedoelt de schipper met de netten zoeken naar overblijfselen: lijken en persoonlijke bezittingen. Het IJsselmeer, het voormalige eiland Urk, heeft weer een drama erbij. Dat van schipper Cornelis de Boer, die met de UK 204 zijn broer, schipper op de UK 97, probeerde te redden. De UK 97 was bij Terschelling aan de grond gelopen, schipper De Boer kwam daardoor later dan de rest van de vloot, werd verrast door de storm en kwam om: twee van zijn zoons, twee knechts en een „opstapper" met hen. Het drama, Heijermans waardig. De Urker lijkt er nauwelijks stil bij te staan. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen". (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Met tackeltjes en al is de familie Wagner maandagmorgen door een deurwaarder uit Sittard, uit een flat aan de Mesdagstraat in Geleen gezet. Hiermee is een einde gekomen aan een langdurige geschiedenis die de flatbe woners en de Woningvereniging Geleen anderhalf jaar bezig heeft gehouden. Tegen het einde van de verhuizing werd het nog even spannend. Een foto graaf scheen namelijk geen welkome gast te zijn bij de verhuispartij. Drei gend waarschuwde de heer Wagner hem, dat hij het niet in zijn hoofd moest ha len om foto's te maken van zijn tackel tjes. De fotograaf stoorde zich niet aan het dreigement en daarop ging de heer Wagner tot de aanval over. Met de tackeltjes aan de lijn stormde hij op de fotograaf af. waarna deze ijlings de benen nam voor zo'n grote overmacht, achter volgd door de woedende „tackeltjes- vriend". Deze achtervolging wekte nogal wat hilariteit bij de flatbewoners, die zich nieuwsgierig achter de ramen ver drongen. Voorlopig wordt het hele hebben en houden van de familie Wagner in de op slagruimte van een verhuisfirma onder gebracht. De familie zit nu zonder dak boven het hoofd. Mevr. Wagner neemt dat de Woningvereniging Geleen nogal kwalijk. „Nu zullen de heren wel blij zijn, nu ze ons eruit gewerkt hebben, zelfs in Maastricht toe. Maar waar vindt een ziekelijk mens nu een geschikt onde-r beerd een andera woning te krijgen, tot dak?", aldus de jammerende mevrouw Waarom eigenlijk? Zijn wij niet goed ge noeg? Van de honden hebben de overige buren geen last, toch moeten wij eruit. Laten de heren maar eerst beginnen met de bewoners eruit te zetten, die hun hum- niet kunnen betalen. Waar moeten we nu naar toe? Overal hebben we al gepro- Wagner. Een behulpzame overbuurvrouw voegde daar nog aan toe: „Ja, het ls een schandaal, dat ze zo'n arm mens op straat zetten. De communisten moesten komen!;;". De „tackel"-zaak is aan het rollen ge bracht tijdens een raadsvergadering eind 1967. Toen sneed raadslid Wim Sche pers het onfrisse thema aan, maar door B. en W. werd de overlast voor de buurt bewoners gekleineerd. Een aantal bewo ners van de flat stuurde hierop een brief aan de Woningvereniging Geleen waarin geklaagd werd over de grote overlast die de familie Wagner hen bezorgde. Ze verzochten om maatregelen. Deze zei de familie Wagner per 1 november de huur op, tenzij het aantal tackels tot een mini mum (1 tackel) werd teruggebracht De familie Wagner gaf hier echter geen ge hoor aan. De Woningvereniging bracht de zaak vervolgens voor de kantonrech ter. Deze besliste dat de familie op 14 april uit de flat zou worden gezet. Dit is maandag dan ook gebeurd. Trieste zaak voor rechter Eis ruim een jaar gevangenis Op Ameland werd gister endoor prinses Margriet een Rode-Kruisvakantieweek geopend voor veertig chronische zieken uit het gehele land. De vakantie ls door de Amelandse bevolking aangeboden. Tijdens de boottocht naar het eiland maakte de prinses met vele patiënten een praatje. Een van hen kreeg later een cadeau van de prinses omdat hij morgen jarig is. De patiënten zijn ondergebracht in hotel Scheltema, waar prinses Margriet 's middags door het wegtrekken van een Rode-Kruimriag root és wgmnt van het Rode Kruit Ameland de vakantieweek officieel had geopend. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Het was pas op het laatst van de zitting, dat de vroegere secretaris van de Raad van Kinderbescherming in het arrondissement Breda, mr. \V. v. \V., van z(jn spijt getuigde over het gebeurde, waarvoor bi) maandag j.l. terecht stond voor de Bredase rechtbank en waarbij hij iets opgaf van de arrogante houding, die zijn optreden gedurende de zitting had gekenmerkt. HU gaf toen te kennen, door zijn optreden schade te hebben toege bracht aan het imago van de kinderbe scherming en hU hoopte in de toekomst de kans te krijgen dit goed te maken. Daarmee was voorlopig het doek geval- '(.•ii over een in ambtelijke kringen op- ienbarend proces, dat de gemoederen naandenlang hevig heeft bezig gehouden •n waarin de officier van justitie een straf eiste van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van 5 weken preventieve hech tenis. Daarbij requireerde hij tevens dat het onrechtmatig verkregen geld, dat de beklaagde in een zogenaamd „potje" be waarde. zou worden terugégeven aan de adoptiefouders, die daarvoor in aanmer king komen. Overigens sloot het laatste woord van verdachte geen bekentenis af van wat de officier van justitie hem ten laste had gelegd. Weliswaar .bekende de verdachte in de loop der jaren een potje te hebben gevormd uit gelden, die hij op oneerlijke wijze van adoptiefouders had weten los te maken, maar hij hield staan de dit geld niet ten eigen bate te hebben aangewend. Integendeel, de bedoeling van dat potje-was mensen, met wie hij uit hoofde van zijn functie in contact kwam, zonodig te helpen. De officier mr. Louet Feisser noemde in zijn requisitor zijn taak buitengewoon zwaar en onaangenaam, omdat hij moest requiseren tegen iemand uit de ambte lijke wereld, die het in hem gestelde ver trouwen heeft misbruikt. De verdachte heeft bovendien het onderzoek bemoei lijkt door ouderparen te bezoeken om het onrechtmatig verkregen geld terug te ge ven of hen te vragen met niemand over de affaire te praten. Zelfs heeft hij amb telijke instanties suggererend benaderd. De verdediger, mr. Van Velzen betoog de dat geen sprake was van onttrekking van geld ten eigen bate. Verdachte is een mens van filantropische bewogenheid, emotioneel als het er om gaat te helpen met een zeldzame inzet voor zijn werk, tot beroepsformatie toe. Dit alles leidde tot een enorme voorliefde voor het adop- tiewerk, waarin hij de centrale figuur wenste te zijn. Van de gelden uit het pot je bouwde hij zich een monument van eigenwaarde. Tenslotte riep hij de cle mentie van de rechtbank in.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5