0LGA 9e£öid6cSoii^cimt Gevangenen in Italië geven zich over Na Turijnse ook Milanese gevangenis verwoest Politie- breekt verzet Examenstorm steekt op spijt Giscard verzet zich tegen referendum Diocees Rotterdam ingeschakeld bij verkiezing Den Uyl en ten Gate betuigen Middenstand bezet Rijssel Binnenkort aftreden mgr. Jansen Lin gekozen tot opvolger van Mao Uw matros Vuurgevecht in Chicago: man doodt 2 agenten PAPENGRACHT32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Banb N.V, Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: LCJ. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post f 16.95 ADV (excl. E.T.W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 15 APRIL 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS LAGERS TEMPERATUREN Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tol krachtige, aan de kust mogelijk tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest en in het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 60e jaargang, no. 17.724 Van onze correspondent) MILAAN Tweeduizend op standige gevangenen worden van daag in boeien geslagen en onder gewapende begeleiding wegge bracht uit de twee grootste ge vangenissen in Noord-Italië. Ze worden naar andere gevangenis sen overgebracht, onder andere naar Sicilië. De laatsten van de 1300 opstandige gevangenen in de San Vittore gevangenis in Milaan hebben rich kort voor liet aan breken van de dag overgegeven aan de politie, na een laatste mas sale traangasaanval. In de „Nieu we Gevangenis" van Turijn, die uit 1857 stamt, hielden zich van morgen nog 400 man schuil in de ruïnes, terwijl 600 man zich al hebben overgegeven. De laatste 400 zullen vandaag wel volgen. Beide gevangenissen zijn dermate verwoest dat zij niet meer ge bruikt kunnen worden. De schade in Milaan wordt geschat op 3 mil joen, die in Turijn is veel hoger. De opstand in Turijn was zaterdag begonnen, nadat vorige week de gevan genen in Milaan al roerig waren ge weest. De gevangenis in Turijn biedt plaats aan 600 gevangenen, maar er bevonden zich er bijna 1100. De meesten zitten gevangen voor kleine vergrijpen en velen zelfs zonder dat een vonnis over hen is uitgesproken. In Italië kan een burger 24 maanden worden vast- .-tlouden zonder dat een proces plaats indt. Gistermiddag volgde Milaan opnieuw met een goedgeorganiseerde actie: mo gelijk als gevolg van het feit dat zoveel studentenleiders in de gevangenis ge huisvest zijn. De gevangenen namen be zit van alle voorraden in de keuken, daarna plunderden ze de kantoren en de kapeL De gevangenen staken alles wat brandbaar was in brand, klommen op het dak en bekogelden de politie met dakpannen en stukken brandend hout. „Wij willen vrouwen", schreeuwden ze, terwijl de 300 gevangenen van de vrou wenafdeling angstig om hulp riepen. Om die afdeling had d« politie een kordon getrokken. De eisen ^an de gevangenen komen tot tilting in een tien punten tel lend manifest van de gevangenen in Turijn, waarin ee om toestemming vra gen uit elk blok afgevaardigden te mo gen kiezen die met de autoriteiten ln Rome de toestanden in de gevangenis zullen bespreken. Maar Rome heeft al twintig jaar over de gevangenissen ge sproken zonder dat het tot veranderin gen heeft geleid. ADVERTENTIE BEAT BAND W Rock, BouL Black Light! Zaterdag 8 uur EVERT CASTELEIN Havo- experiment met bijna 3000 kandidaten (Van onderwijsredactie DEN HAAG Vanmiddag hebben op vrijwel alle scholen voor voort gezet onderwijs, aula's, kantines en gymnastieklokalen de jaarlijkse meta morfose ondergaan: ze zijn kant en klaar gemaakt voor de schriftelijke eindexamens die morgen gaan be ginnen. Wat de deelnemers betreft: het vorig jaar geboekte record aan kandidaten voor een diploma middel baar of voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs zal weer gebroken gaan worden: het belooft van 30.422 op 30.969 diplomagegadigden te wor den gebracht. Veel groter is dit jaar het aantal kandidaten xan experi menterende havoscholen die examen gaan doen: in 1968 waren het er 917, nu'bijna drieduizend. Zenii wentijdvoor duizenden jongeren schappen en categorale scholen de zorg over de verzegelde enveloppen die het departement hun heeft toe gestuurd. Morgen mogen de eerste enveloppen die ,.het geheim van de Nieuwe Uitleg" bevatten, worden open gemaakt. Nieuw is de sanctie die de onderwijsautoriteiten schoolleidingen cie door zenuwachtigheid of noncha lance een verkeerde enveloppe open maken, in het uitzicht hebben ge steld: ze zullen de drukkosten van reserve-opgaven moeten betalen. Als niemand de fout maakt, heeft minis ter Witteveen de strop, want de reserve-opgaven zijn vermoedelijk ook al door de Staatsdrukkerij ten depar- temente afgeleverd. Geen geheim voor de kandidaten is overigens, op welke onderdelen ze woensdag aan de tand nullen worden gevoeld. De gymnasiasten beginnen met Latijn (de alfa's of algebra (de bèta's), terwijl ze des middags ge zamenlijk hun krachten op een Engelse vertaling mogen beproeven. De kandidaten hbs-B maken hetzelfde algebrawerk als hun collega's van gymnasium-bèta; hbs-A heeft woens dagmorgen het eerste werkstuk voor boekhouden en bedrijfshuishoudkunde voor de boeg; vertaling uit het Engels is ook voor beide hbs-af- delingen die middag het menu. Ook voor de handelsdagscholen met een vierjarige cursus beginnen de op 16 april; handelsweten schappen en een vertaling uit het Duits vormen hier de ouverture. Meerkenzetoets Op de havo-scholen en havo-afdelin gen (in Den Hag doet onder meer het al6 experimenterende 6chool mee) zullen hebben. Ook dit jaar vinden op de havo- scholen de examens in de vreemde talen weer plaats volgens het systeem van de „meerkeuzetoets", de kandi daten moeten bij vele vragen over een tekst uit vier hun voorgelegde antwoorden het juiste kiezen. Ver schillende schoolleiders vonden de opgaven van vorig jaar volgens deze examentechniek niet zo geschikt, zij het dat de kritiek uiteenliep van „te gemakkelijk" tot „te veel aanleiding om maar te gokken". Iedereen is be nieuwd of da samenstellers van de opgaven met deze kritiek gehouden zuil enhebben. Op maandag 21 april begint het schriftelijk examen voor de meisjes van de mms „oude stijl", die in totaal drie dagen aan de slag blijven. Eén dag later, 22 april dus, komen ook de experimenterende mavo III en mavo-IV-scholen aan bod, respectie velijk met 1027 en 3280 kandidaten. Voor wie in cijfers geïnteresseerd is, tenslotte nog enkele statistische ge gevens. Voor het examen hebben zich dit jaar aangemeld 8109 jongens en meisjes die het diploma hbs-A be geren en 10308 voor hbs-B; van de gymnasiasten hebben er 2635 ge tekend voor het diploma A en 3055 voor B. De „oude" mms levert 6314 kandidaten. Daarbij komen nog de havo-handels- dagschoolkandidaten om precies te zijn 30.969 jongemensen die deze of volgende week met hun vuurproef gaan beginnen. En iedereen van deze eenendertigduizend hoopt natuurlijk dat hij/zij eind mei of in juni niet gerangschikt zal moeten worden bij de tien procent die landelijk be zien jaarlijks zoals de statistieken leren, wel gewogen maar te licht be vonden worden. (Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM Het /akelükc me ningsverschil tussen PvdA-fractieleidrr drs. J. M. den Uyl en hoofdbestuurslid Laurens ten Cate zal in het partijbestuur aan de orde komen, aldus heeft partij voorzitter dr. ir. A. Vondeling na een bestuursvergadering meegedeeld. Het gaat hier om de kwestie van de heer Den Uyl, die in een interview Nieuw Links beschuldigde van fascis toïde neigingen. De heer Laurens ten Cate kwam hiertegen in verweer en meende, dat het beter is voorlopig met de heer Den Uyl niet meer van gedach ten te wisselen. De heer Den Uyl heeft deze term In tussen ingetrokken, terwijl de heer Ten Cate heeft verklaard de integriteit van de heer Den Uyl niet langer in twijfel te willen trekken. De heren hebben met el kaar gesproken en er is wederzijds spijt betuigd. Het partijbestuur had eerder al laten weten, dat het te betreuren is, dat de discussie niet in de geest van kame raadschap is gevoerd. Lou van Burg, de Nederlandse quizmaster, die zoveel volvette umlauten door zijn grollen van gewapend beton doet, heeft zijn werkterrein voorlopig verlegd van de televisie naar de circuspiste. In de ma/mmoettent van Althoff in Dusseldorf verzorgt hij nu voor het hooggeëerd publiek een show van vijftien minuten, die er als vanouds als koek in gaat. Tussen de bedrijven door vindt hij ook nog tijd om met zijn vrouw Marianne het succesvol liefdeleven van de kamelen te bestuderen. Bebrilde Lou is nu voornemens om in navolging van dit schip van de woestijn door het oog van een naald te kruipen. Een recente uitgave van de bijbel heeft hij zich alvast aangeschaft. Wel het kruisbeeld, dat zo te zien aan het model uit de dateren, maar beslist niet het verkeersbord anno 1969 zou men in het oog en droog gelegen Limburg vermoeden. Toch is het geen grap, want inderdaad is er drijfzand op het onverharde gedeelte aan het begin van de Coerverstraat in Heerlen aan de Vrussemigerweg. Vandaar kan men het kruisbeeld beschouwen als een extra-waarschuwing •oor het drijfzand, •en tmicum voor Limburg. (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Wat iedereen heeft zien aankomen, is maandag gebeurd: de leider van de conservatieve democraten, Giscard d'Estaing, heeft in het openbaar laten weten, dat hü persoonlijk tegen het referendum op 27 april zal stemmen. Voor het gaollisme is dat een niet ge ringe tegenslag, Giscard had tot dusver in het parlement wel een eigen fractie, maar die was Ingekapseld in de grote gaullistische fractie en in feite maakten de conservatieve democraten van Giscard deel uit van de gaullistische meerder heid. Twee conservatieve democraten zitten zelfs in de regering. Een van hen als minister van Kinnenlandsr Zaken. Maar geleidelijk heeft Giscard, die tot een van de oudste families in Frankrijk behoort, zich van hel gaullisme gedis- tancieerd. Hij liet weten, dal hij het vol strekt oneens was met De Gaulle om in Stierenvechter slaags met politie Rhö 1 MADRID, (A.F.P.) De beroemde Spaanse stierenvechter Manuel Benitez, bijgenaamd ,.E1 Cordobes", heeft het aan I de stok gehad met de Madrileense politie. Met vrienden was hij zondag na sluitingstijd bijeen in een cabaret, toen de politie een inval deed. Toen de politie hem wilde meenemen omdat hij geen identiteitspapieren kon tonen, bood de lorero verzet. Volgens hem waren de politiemannen stom als zij hem niet her kenden. Er waren zeven paUouiUe- auto's van de politie nodig om het gezel schap naar een bureau te brengen. In de loop van de ochtend verscheen de stierenvechter voor een rechter van in structie, die hem echter op vrije voeten stelde zonder dat een aanklacht tegen Canada uit te roepen: „Leve het vrije Quebec", en om tegen Israël een een zijdig wapenembargo af te kondigen. In de meidagen van 1968 verlangde hij zelfs het aftreden van Pompidou, toen nog eerste minister. Het referendum van De Gaulle gaf voor Giscard de doorslag. Ver leden week publiceerde hij twee dagen achter elkaar in dertien grote provincie bladen artikelen tegen het referendum. De logische consequentie van die ar tikelen was: ik stem op 21 april tegen. Bij die woorden heeft Giscard maandag de daad gevoegd. Een referendum, ook al wordt het met een geringe meerder heid aangenomen heeft Giscard ge zegd stuit op het verzet van drie be langrijke groepen in Frankrijk» op v zet van de arbeiders, van de jeugd van de intellectuelen. Dat is een onmogelijke positie, daardoor wordt Frankrijk verscheurd. Onmiddellijk na de verklaring Giscard haalde het reclamestation Europa no. 1 de minister van Binnen landse Zaken, dus Giscards partijgenoot, voor de microfoon om te vragen wat hij ervan dacht. Och, zei minister Marcel dat heeft geen enkele betekenis. Con-J servatieve democraten zijn bijzonde verstandige en wijze lieden die zich we tien maal zullen bedenken om legei De Gaulle te stemmen. Hun overgrot meerderheid is voorstander van het ja j op 27 april. Maar nauwelijks had de geruststellende woorden iproken. of uit het departement van de Rhöne-Alpes kreeg Giscard een telegram. conservatieve democraten aldaar hem gelukwensten met zijn hou ding en zeiden zijn voorbeeld te zullen volgen. Couve de Murville, eerste ministei opende maandag de verkiezingscampag ne in het noorden van Frankrijk, in de stad Rijssel. Lang voor de komst van de eerste minister hadden winkeliers en kleine middenstanders het centrum van de stad met hun auto's bezet, zodat daai het verkeer onmogelijk was geworden Gewapende C.R.S. met helmen en achil- den gooiden traangasbommen om het stadscentrum schoon te vegen. De toe gangswegen naar Rijssel werden geblok keerd door uiterst langzaam rijdende winkeliers. Tot maandagavond negen uur bleef het in Rijssel onrustig maar •nw- DELFT (KNP) Het bisdom Rotter dam treft ernstige voorbereidingen om de keuze van een opvolger voor mgr. M. A. Jansen tot een aangelegenheid te maken van het hele bisdom. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de Rotterdamse diocesane pastorale raad heeft de officiaal, dr. M. J. de Jong, meegedeeld, dat deze raad belangrijke functie zal krijgen in de benoeming van de nieuwe bisschop var Rotterdam, wanneer mgr. Janssen bin- afzienbare tijd aftreedt zoals in zijr bedoeling ligt. Onder de diocesanen zal een onderzoek worden ingesteld naar de die dezen stellen ten aanzien nieuwe bisschop. Via predikaties zullen de diocesanen hierop worden voorbereid. ■t is de bedoeling, dat vis parochie- en dekenale raden kandidaten voor het bisschopsambt worden door gegeven aan het kathedraal kapittel. Het kapittel ls volgens de kerkelijke traditie van Nederland de instantie, die gerech tigd is om aan de Paus drie kandidaten voor het bisschopsambt voor te dragen. Het is de bedoeling, dat de Rotterdam se diocesane pastorale raad twee com missies benoemt. De eerste commissie zal worden belast met de verwijderde voorbereiding van de kandidatenkeuze. De tweede commissie bereidt de feitelijke keuze voor. Het kathedraal kapittel zal in alel eerlijkheid over het advies x pastorale raad beslissen, aldus officiaal De Jong. De pastorale raad heeft in gadering ook zijn tevredenheid uit gesproken over de wijze, waarop de vierde plenaire vergadering pastoraal concilie in Noordwijkerhout verlopen ls. De raad beklemtoonde de noodzaak van doorwerking naar beneden en benoemde hiervoor een commissie De Haagse kapelaan, dr. A. bepleitte op het pastoraal concilie aparte delegatie van behoudsgezinden. Hun inbreng zou dan meer tot zijn recht komen. TOKIO (AP) De Chineese communis tische partij heeft maandag een nieuwe partijconstitutie aangenomen, waarin formeel wordt vastgelegd dat do denk beelden van Mao Tse-toeng, de essen tiële wetten van het land uitmaken en dat Lin Plao zijn opvolger zal worden. Na afloop van het congres werd in an officieel communiqué gezegd: „On- a partij is nu meer dan ooit verenigd, nadat 't burgelijke hoofdkwartier, waar van Lioe Sjau-tsji aan het hoofd stond, heeft vernietigd. „Het centrale partij comité zal de overige topfunctionarissen kiezen, waarbij ongetwijfeld premier Tsjoe En-lai, Tsjen Po-ta en (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. CHICAGO (Reuter) Een voormalige Amerikaanse militair heeft gisteren twee politiemannen doodgeschoten en vier an deren gewond, die probeerden hem met vuurwapens en traangas te verdrijven uit 'n gebouw in Chicago, waar hij zich had verschanst De man hield het zes uur lang vol en gaf zich vervolgens aan de politie over. De man schijnt overstuur te zijn ge raakt, doordat hij geen werk kon vinden. Hij diende als marinier in de tweede wereldoorlog en in de Koreaanse oorlog, waarbij hij drie vingers verloor. De ex- militair verdedigde zich tegen de poli tie met verscheidende vuurwapens en zelfgemaakte bommen. Het huis van de toekomst, een griezelige plastic schotel met ramen als schellevisogen, is het pronkstuk van de Zwitsers Industrietentoonstelling, die in Bazel voor de drieënvijftigste maal zijn deuren heeft geopend. De aardman kan hier tutten twee maanreizen door op adem komen tussen alle elektronische snuffen, die het verhitte menselijk brein in de hoog dar Jaren heeft uitgedacht. Of hij ar zich ook gelukkig in aal voelen, staat volgent de ontwerper als drie palen boven Amsterdams bartsoaèmk

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1