HET FINALEDOELPUNT VAN PIET KEIZER Spartak, de vriendelijke halve finalist Ajax in onwennige zondagse kostuum lm Trainer Hucko: Drie doelpunten inhalen is voor Spartak te veel Wennen aan absentie Vasovic Alle rangen bij H. Sport rijksdaalder PIET KEIZER beter 3—0 dan AG1 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM In de catacomben van het Olympisch Stadion be wonderden de Tsjechi sche dames de Spar- takspelers hadden als hoge uitzondering hun dames mee naar Ne derland mogen nemen - de bos rode tulpen die zij van Ajax had- W 'den gekregen. Achter l <ie deur van de Tsjechi- sche kleedkamer was het opvallend stil. Trainer Jan Hucko vond het een goede wedstrijd. ..De defensie van Ajax A-as goed. Tegen deze ploeg waren we niet op gewassen", stelde hij teleurgesteld vast. -.De reis naar Madrid zal voor ons niet doprgaan. Toch heeft Ajax te veel van het goede gekregen. Er was een gelukkig doelpunt bij, maar ik kan niet zeggen welk. Maar 3—0 was beslist te v eel", zei hij gedecideerd, terwijl hij de ene sigaret na de atjdere opstak. Ajax is een goede ploeg, maar toch zijn de Am sterdammers mij tegen gevallen. Keizer stelde teleur en Cruyff kon niet uitblinken. Wij speelden te veel in de breedte, dat. was onze grootste fout. Wij zijn nu kansloos geworden Over de wedstrijd in Trnava maakte Hucko zich geen zorgen. „We zullen onze huid duur verkopen en aggressievet spelen. Maar drie doel punten inhalen, is voor Spartak te,veel". Z\jn Hollandse collega Rinus Michels was ver heugd over de zege. „Spartak is een brutale' ploeg. Hoe durven ze tegen een gerenommeer de voorhoede als die van Ajax in een uitwedstrijd offensief te spelen. Ik kon dal niet begrijpen, hoewel onze voorhoede niet voldeed' Bennie Muller was te vreden over zijn rentree. „Ik heb van het begin tot hel eind moeten wer ken. Spartak gaf ons geen rust- Wat een con ditie had deze ploeg. Ook technisch een goed ploegje". Johau Cruyff zat met een vertrokken gezicht in de kleedkamer. Terwijl ver zorger Salo Muller hem masseerde, zei Cruyff ..lie had lpst van mijn kuitbeen, een oude bles sure. Bij het intrappen kreeg ik er weer last van. Voor het publiek zal Spartak de sportieve ploeg zijn geweest, maar in het veld waren de Tsjechen geen lieverdjes. Ze knepen me overal en onder het lopen moest je gewoon je broek vast houden. anders was je die kwijt. Ton Pronk vond: „Spar tak demonstreerde prof trucjes die wij in onze Cupervaring nog niet hadden meegemaakt. Ik 'ust ze rauw in Trnava". F-n hand in hand met de Tsjechische rechtsback Dobias zocht hij het koude buffet op. Barry Hulshoff vond het gemis van Vasovic niet onoverkomelijk: „Natuur lijk. moesten wij. omdat verdediging anders orga niseren. In het begin was het even moeilijk, maar daarna ging het steeds beter. Die Tsjechen zijn voortreffelijke voetbal lers, die er stevig tegen aan gingen, maar nooit te hard speelden. Bij de cornel's van SwaVl ging ik .steeds meer naar vo ren. Michels had ons in geprent dat wij, en voor al ik, onze grotere lengte tegen de Tsjechen moes- Ajax kon zijn geluk niet op. Trainer Hucko van Spartak: „Maar er was ook een gélukkig doel punt by". Geluk bij een (on) geluk, voor Hucko. ten uitbuiten". Ondanks de voorsprong van 30 ziet Hulshoff de return match toch nog met de nodige reserve tegemoet. ,.Het zijn goede voetbal lers en ik geloof dat wij het in Trnava nog knap moeilijk kunnen krijgen. Zo'n voorsprong is echter ook een stevige- rugge- „Vasovic hebben wij", vond VVim Suurbier, „niet zo verschrikkelijk gemist- Wij kregen wel een an dere taak die aanpassing het heeft gehad en dat is achterhoede zonder Va sovic". maakte hij zijn eerste woorden zwakker Theo van Duivenbodc zei: „Het werk van onze ver dediging is een stuk ver- BARRY HULSHOFF nodig. Spartak is aan de zijkanten gevaarlijk" Adamcc. Spartaks ge vaarlijkste aanvaller, was vol lof over Ajax: „Het is de beste ploeg die wij tol nu toe tegen over ons hebben gehad. Toen ik merkte dat ik in de aanval tegen de ste vige, maar steeds fair ingrijpende defensie wei nig kans kreeg, ben ik maar achter de voor hoede gaan spelen. Echte scoringskansen hebben wij weinig gehad. Ik ben bang dat de achterstand van 30 te veel voor (Van onze sportredactie AMSTERDAM Halverwege de tweede helft scoorde Piet Keizer de treffer die wellicht als „finaledoelpunt" de geschiedenis zal ingaan. Op de tribunes van het Olympisch Stadion hunkerde men naar dat derde doelpunt, waarmee Ajax voor de returnwedstrijd tegen Spartak Trnava een stevige bodem legde, van waaraf de sprong naar de finale van het toernooi om de Europa Cup kan worden gemaakt. Tegelijk met het koelbloedige doelpunt van Keizer realiseerde men zich dat er voor veel meer dan vijftig procent kans is dat een Nederlandse voeetbalkampioen de eind- strijd van Europa's belangrijkste toernooi haalt. Het is dat nog, hoewel de meeste landen van het Warschaupact zich hebben teruggetrokken. In de vreugde om hetgeen Ajax gisteravond in het kille stadion presteerde, zou men dat bijna vergeten. Want vreugde was er, hoewel de uitbundigheid sterk werd getemperd door de wijze waarop Ajax de zege had behaald; niet eens be vochten want Spartak was een vriendelijke ploeg die het ,,aai- voetbai" van Midden-Europa speelde. Spartak was eenvoudig niet opgewassen tegen een Ajax, dat het doordeweekse werkpak had uitgetrokken en het onwennige zondagse kostuum voor had aan getrokken. De formatie van Rinus Michels voelde zich niet happy, kon niet de drang tot uiting brengen om die unieke kans voor een finaleplaats met overweldigend voetbal zeker te stellen. De dreun, veroorzaakt door de mede deling dat Velibor Vasovic niet kon spe- hard aangekomen. De weten schap dal „de laatste man" er niet was. knaagde aan het zelfvertrouwen van Ajax. dat eensklaps weer moest aantre den met de „oude" formatie die de „ver trouwde" niet meer was. Men wist wel wat men aan elkaar had, maar durfde de overwinningspremie niet op te zetten. Dat was te merken aan het spel, dat zeiden tot de haarzuivere, flitsende combinaties leidde waarmee Ajax een stadion in vuur en vlam kan zetten. Vuur en vlam waren er nochtans wel, in het prille begin toen vuurpijlen op de grasmat daalden, knalpotten ontbrand de propvolle tribunes Bennie Muller, maar hij moest dan toch maar waar maken dat hij in dit belang rijke duel de juiste schakel was. Hij was het niet, ondanks zijn als vanouds grote ijver. Daardoor moest Henk Groot te vaak te hulp komen en was hij minder in de aanval dan normaal. Daardoor ook ontbrak de scharnier, nog opvaüen- i der omdat Suurbier zich niet naar voren i waagde. Zo was Ajax uiteengevallen in twee-brokken: achter en voor. Geen haast Dat achterste deel had wellicht ge- meend dat er geen koude oorlog meer is. Had niet hun eigen coach Rinus Mi chels verklaard dat hij Spartak had zien spelen en dat de Tsjechen als storm rammen bleven aanvallen. Waar bleef die stormram? Spartak speelde het spel letje van „elke tien seconden zijn er tien" en had voor de rust in het geheel geen haast met de aanval. Maar Spar tak paste ook geen strenge mandekking toe. Niemand kleefde constant aan bij voorbeeld Cruyff, die toch bekend staat als de oergevaarlijke aanvaller. Maar j als hij aan de bal was, riepen de Tsje- I chen hun arsenaal aan techniek te hulp en dat was van hoge kwaliteit. De bal voor hen geen probleem, de meestal brokkelig uitgevoerde pogingen van tijdige overwinningsroes verkeerden. Zo vast rekende het legioen op een duide lijke zege dat het ongeduldig werd toen de Tsjechen met knap, vertragend spel het ritme uit de Amsterdamse ploeg haalden en het heilige vuur doofden. Er werd weer gedacht aan de over donderende start van Ajax in het vorige Europa-Cuptoernooi tegen Liverpool, de beroemde wedstrijd in de mist. Toen sloeg Ajax- meedogenloos toe in het be gin en werd een sterke tegenstander meteen ontredderd. Dat verwachtte men ook tegen Spartak; ineens laten zien wie de.sterkste is. Maar toen bleek van welk een enorme waarde de Joego-Slaaf Ve libor Vasovic voor Ajax is. Met Bals is hij de man die de gehele defensie be heerst, zodat de anderen aich met een gerust'hart aan eigen taken kunnen wij den. En al speelde Pronk met. Hulshoff een goede wedstrijd,- hij kan het ook niet helpen dal. hij geen Vasovic is; dat met de absentie van de Joego-Slaaf een zekere onrust Voor wat zou kunnen ge beuren zich meester had gemaakt van de gehele ploeg. Men kant de waarde van ival te komen t Over Cruyff Spartak was al snel gerust gesteld toen Ajax niet met tomeloze wilskracht de weg naar de eindstrijd al voor de helft wilde plaveien. En die mogelijk heid zat er, ondanks het feit dat Ajax niet in dè grote vorm stak, dik in. snelle combinaties was de Tsjechische defensie, met aan het hoofd de moeilijk wendbare aanvoerder Jarabek, te over rompelen. Ajax kreeg er de ruimte voor Maar alles moest en zou over Cruyff lo pen die toevalligerwijs niet de helden rol kon vervullen die hem was toebe dacht. In Dobias-met-de-afgezakte-kou- sen, die tv él ten aanval trok, en Hru- secky had hij twee opponenten gevonden die hem redelijk in bedwang hielden. En daar Keizer in de oude fout verviel de bal te lang bij zich te houden en 'hem dan vroeg of laat toch kwijt raakte, want nogmaals, technisch waren de Tsjechen van kwaliteit Inge Danielsson geefs de bal op de wreef wilde n> De Tsjechische muur is gesloopt. Met een kort tikje had Keizer de bal uit de vrije trap naar Swart gespeeld, die met een enorm hard schot de stand op 20 bracht. Swart rent juichend weg, de Tsjechen staan erbij alsof ze nog niet kunnen geloven dat er ruimte naast die muur was. Swart weinig speelbare ballen kreeg, ontstond cle wonderlijke situatie dat de ploeg dié'fóWi duid'ënjk" cffe winst mocht opeisen, daaraan voorlopig niet toe kwam. Gemist Gert Bals kreeg bitter weinig te doen; Geryk daarentegen had veel te doen móeten krijgen. Hy bleef niet zonder ge luk toen Hulshoff by een hoekschop van Swart tegen het onderste stukje van de linkerpaal kopte, toen Danielsson vrij voor doel over schoot en Swart, midden voor doel vrij staand, vergat in een van de hoeken te richten maar precies in de handen van Geryk kopte. Geluk voor Geryk, geen onfortuin voor Ajax dat deze kansen eenvoudig miste. Er moest bijna een half uur worden gewacht op het eerste doelpunt, uit de vierde en laatste hoekschop van Ajax voor de rust. Swart liet de bal voor het doel dalen, Hulshoff kopte in en Geryk kon de bal wel, neerdrukken maar niet wegwerken. En toen was kansenruiker Johan Cruyff erbij: 10. Hinkend hij had zich tevoren verstapt en was ook eens fors onderuit gehaald maar jui chend konden Cruyff en zijn makkers teruglopen. Op dat moment was er bij Ajax de wetenschap dat er toch'waar achtig wel een overwinning met af doende cijfers kon worden behaald. En als Jarabek een tweemaal - door Groot ingeschoten bal ook niet twee keer op de doellijn had gekeerd, zou Ajax de aanhang al met de rust zekerheid heb ben verschaft. Hoger tempo Hoe Spartak, dat tot dan itoe slechts met verre schoten succes had willen be halen, volgende week donderdag in Trnava zal spelen, lieten de Tsjechen, welwillend maar noodgedwongen, zien na de rust. Spartak ging tot de aanval hoger tempo. Dat wil zeggen: men schoof elkaar de bal met snellere bewe gingen toe maar bijsf;èr veel verrassing 1 viel er niel te bespeuren. En toen Swart al spoedig mét een enorme kogel de stand op 20 had gebracht, speelde Ajax het spelletje dat tegen een der gelijke ploeg troef is: muurtje optrekken en uitvallen doen. Adamec, Dobias, Hrusecky, ze vielen op door hun tech niek maar ze werden niet gevaarlijk. Ton Pronk kon zich zelfs een ontstel lende blunder permitteren. Maar toen was het einde al in zicht en miste Spar tak de kracht om daarvan te profiteren, want de Tsjechen waren al op een uit zichtloze achterstand van 30 gezet. Door zo'n uitval. Inge Danielsson had de bal naar Swart gespeeld, wiens voor zet op hoofdhoogte by Keizer belandde. Een haarzuivere kopstoot deed de niet byster zekere doelman Geryk mis tasten. Lieveling Hij Weid na dit wellicht finale- doelpunt tegen 02 is nog iets te proberen maar 03 is wel erg veel voor een weinig vuur krachtig Spartak vervangen door Kozinka. Gert Bals kroonde zich tot lieveling van het pu bliek „Balsie, Balsie" door enige malen uiterst betrouwbaar de bal uit de lucht te plukken en Suurcnüonk kwam nog de plaats van Swart inne Swart, die evenmin als Cruyff en Keizer tot de grote hoogte kon reiken die tot en met „opgedraaide" spelers bereik baar moet zijn. Maai' zij scoorden alle drie en wat wil men dan nog meer Die drie treffers tellen. Ze wegen zwaar voor een return wedstrijd waarin Spartak wellicht toch de stormram te voorschijn zal halen maar dan altijd nog viermaal moet scoren tegen een defensie die dan weer zal kunnen beschik ken over Vélibor Vasovic, die zijn onmisbaarheid bewees door absent te zijn. ACTIEF OP TRANSjjT^B- MA&KT EN (Vaji onze sportredactieI I DEN HAAG. Met ingang van mei voert Holland Sport een eenheidsprijs in. Alle rangen gaan een rijksdaalder kosten. Holland Sport is de eerste in de eredivisie die tot prijsver laging overgaat nadat enige clubs in lagere divisies hiertoe 1 reeds hadden besloten. Voor ji Holland Sport betekent het voor I de overdekte tribune een ver- I laging van vier gulden, voor de lange zij van twee gulden vijf- tig. Voor de tribunes achter de 1 doelen is het verschil gering. I De eerste wedstrijd die voor de I eenheidsprijs wordt gespeeld I is Holland SportFeijenoord. Voorzitter Luc Kroesemeijer ziet in deze maatregel geen financieel na deel omdat per mei de (hoge) verma kelijkheidsbelasting komt te verval len voor toegangsbewijzen van twee gulden en vijftig cent, en lager. Het mes snijdt dus aan twee kanten: hel I publiek kan goedkoper naar ere divisievoetbal en Holland Sport hoopt I meer toeschouwers te trekken waai - I door het verschil, in inkomsten niet I nadelig zal worden. I Gevraagd naar de reactie van I andere Haagse eredivisieclub, A.D.O.. I zei manager Eddie Hartmann: „Ik wacht af hoe mijn bestuur zal reage ren. maar ik verwacht niet dat een zelfde gedragslijn zal worden ge volgd". Holland Sport zal zich ook op di transfermarkt gaan roeren. Op konin ginnedag. 30 april, wordt op Hout- ïust een oefenwedstrijd gespeeld legen de eerste-divisieploeg SVV. o.rr met het oogmerk de Schiedams .goalgetter Aad Koudijzer (21) en diens collega op het middenveld,. Leen Warnaar (21), te beoordelen. Holland Sport heeft in beide spelers interesse. Evenals trouwens in de 22-jarige middenveldspeler van De Graafschap, Gerard Hiddink. Cor van der Hart: „Ik wil hem dolgraag hebben". Bo vendien neemt Hiddink op dc top- Jscorerslijst van de tweede divisie met [17 doelpunten een hoge positie in. 'Het staal al vast dat de Laakkwat lierspeler Kees Bijsterveld in h< »volgende seizoen bij Holland Spoi 'onder contract zal slaan Vorig ja. ging een transfer niet door oindi men het op financiële gronden nu eens kon' worden. Hierover is thans

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9