Pastoraal concilie liet „open Kerk" zien Studenten eisen verhoging van rijksstudietoelage A PRAAG ONTKENT VERSTERKING VAN SOVJETTROEPEN Duitse communisten willen „volksfront Navo: geen haast met Europees beraad In september eindrapport van P.A.K. Roemenië veroordeeld manoeuvres Paus bezoekt Oeganda Transpirerende Voeten..? Ruim 6000ex-gevangen vrouwen halen op reünie herinneringen op PLAN VOOR MONUMENT Niemand wil pas afgebouwd scholen complex in Groningen Hans v. Z. niet meer in ziekenhuis MAANDAG 14 APRIL 1969 DE LËIDSE COURANT PAGINA 5 Demonstratie in Den Haag op 19 april (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens minister Ve- rlnca zou, wanneer alle milieus gelijke kansen krijgen, het aantal studenten aan de universiteiten met zesmaal toenemen. Het middelbaar onderwijs zou driemaal oveel leerlingen tellen en het lager be roepsonderwijs zou tot een derde worden gereduceerd. werd o.m. naar voren gebracht tijdens het driedaagse congres van de Nederlandse Studentenraad (NSR) in Wa- geningen. Aan de discussies namen ruim bonderd studenten deel. Er werd 'n tien- lal resoluties, de meeste met algenemene m, aangenomen. •n resolutie over het studietoela- enbeleid wordt geconcludeerd dat dit overheidsbeleid kinderen uit de lagere milieus ervan weerhoudt te gaan stu- „Een latent-anti-democratische factor", aldus de resolutie. Op korte ter mijn wordt dan ook geëist: „Een verho- ADVERTENTIE) sporttentoonstelling 11 t/m 16 april HOUTRUSTHALLEN - DEN HAAG tenten caravans boten kampeer- en watersport artikelen sport-en vakantiekleding vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en.modeshows WASHINGTON (Rtr/AFP) De Navo- ministerraad heeft in een gezamenlijk communiqué de wil te kennen gegeven ora „alle toepasselijke wegen tot onder handelingen" met Oost-Europa te zullen verkennen. De verdediging van het wes ten zal inmiddels op peil worden gehou den. De permanente Navo-raad is opge dragen een lijst op te stellen van vraag stukken die mogelijk met vruchtbaar resultaat met het oosten kunnen worden besproken en de methoden te bestuderen om onder zo gunstig mogelijke omstan digheden over te gaan tot onderhandelin gen met het oostblok over veiligheids kwesties. De permanente Navo-raad moet hier over verslag uitbrengen op de volgende vergadering van de ministerraad, in december in Brussel. Duidelijk wordt door de ministerraad gesteld dat een T Europese veiligheidsconferentie ven delijk niet in de naaste toekomst zal kunnen plaatsvinden. „AOA-2" laat het afweten KAAP KENNEDY (AFP) In de loop van haar 1.814de baan om de aarde heeft de Amerikaanse kunstmaan ..OAO I", die op 7 december 1968 werd gelan terd en dienst deed als ruimteobserva- 'orium, het plotseling laten afweten. Dat de kunstmaan geen gegevens meer uit zendt wordt geweten aan een slecht elek trisch contact. De OAO 2 is uitgerust met 11 telesco pen, die gedurende vier maanden ge leerden in staat hebben gesteld duizen den sterren te observeren. De kunst kaan heeft 75 miljoen dollar gekost. De „voorganger" van de OAO 2, die in april 1966 werd gelanceerd, heeft slechts hvee dagen gefunctioneerd. •'an Retèl, die sinds toneelgroep Ensem ble overging in Globe geen deel heeft uitgemaakt van een vast toneelgezel schap, is voor het komende seizoen ge contracteerd door de Nederlandse Co- ging voor het huidige studiejaar van de maximale rijksstudietoelage met 400 gulden, aanpassing van het maximumbe drag voor het volgende cursusjaar bij de prijsontwikkelingen en bij het effect van de te verwachten BTW-verhoging januari 1970 en aanpassing aan de werkelijke kosten van levensonderhoud de ouders. Het congres eist uitspraak op deze drie punten van de minister vóór 15 mei a.s. Blijft deze uitspraak achterwege, dan zal de studentenbewe ging een actie voeren die niet beperkt blijft tot zgn. systeemconforme eisen. Wat de politieke acties betreft zal op 19 april in Den Haag een demonstratie worden gehouden om druk uit te eofenen op de regering om ervoor te zorgen dat minister Luns op 5 mei a.s. in het comi té van ministers vóór de schorsing van Griekenland als lid van de raad van Europa zal stemmen. Mocht hij dit niet doen dan sal. aldus de resolutie van het studentenraadcon gres, „Een telefonische blokkade van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden ondernomen." Onderwijs In een andere resolutie werden de be zwaren van de NSR tegen de huidige structuur van het onderwijs vastgelegd. Het gehele onderwijssysteem zal moeten worden geherstructureerd zodat het be staande selectieproces, uitgaande van een kleine maatschappelijke bovenlaag, kan worden afgebroken. De scholieren zou den dan maximale mogelijkheden krijgen zich te ontplooien. Zoals de situatie nog steeds is blijft de achterstand waarmee de kinderen uit de zogenaamde „lagere milieus" beginnen onveranderd. Een kind uit een lager milieu heeft vijf procent kans op middelbaar onderwijs, een kind een hoger milieu uit de stad 161 maal zoveel kans op de universiteit te komen als een kind uit een lager milieu het platteland. (Von c parlementaire redactie) i de DEN HAAG De deelnemers werkgroep Progressief Akkoord (PAK) hebben zaterdag in Amserfoort besloten voor 1 juli a.s. een interimrapport uit te brengen over die zaken, waar over men het In de tien ingeatelde werk groepen voor onderdelen van politiek be id eens geworden, is. Vervolgens hoopt het PAK dan eind september a.s. met een eindrapport (af gerond programma) voor de dat te kun nen komen. De deelnemers aan de werk groep waren het er over eens, dat het geboden is met spoed te handelen en daarbij een zo groot mogelijke openheid te betrachten. Besloten werd in de af zonderlijke werkgroepen een aantal jon geren op te nemen, die onlangs een jon- gerenakkoord tussen Pv.d.A., P.P.R, D'66 en P.S.P. aangingen. Tot de onder werpen. waarmee de werkgroepen zich zullen bezighouden, behoren onder meer programmapunten als bestuur, sociale zorg, ontwikkelingshulp, werkgelegen- heidspolitiek en de inkomens en vermo gensverdeling. Aan de vergadering werd door ca. 5( personen deelgenomen. In totaal nemen 80 personen aan de activiteiten der werk groepen deel. De bedoeling is aldus voor zitter F. van Bakel, dat het komende afgeronde programma zal moeten gel den voor de eerste vier jaren na 1971 of zoveel eerder als een progressieve rege ring tot stand kan komen. De program mapunten zullen wortjen toegestuurd naai alle mogelijke groeperingen, partijen er particulieren, die een tegenhanger var het kabinet-De Jong kunnen vormen. PRAAG (AP) Twee uur nadat zaterdag de Tsjecho-Slowaakse regering had bericht dat er meer Sovjettroepen in hun land zullen worden gelegerd, is dit bericht tegengesproken. De bekend making, die ook was verspreid door hel officiële persbureau CTK, is later even eens ingetrokken. Radio-Praag zei in de tweede bekend making dat de aanvulling van het Sovjetbezettingsleger.„in verband met de gewijzigde toestand", niet doorging. Er werd niet bij gezegd wat hiermee precies werd bedoeld. Het vreemde gebeuren zou het gevolg kunnen zijn van de strijd en het getouw trek die thans gaande zijn tussen de „hervormers" in de communistische partij, en de „oude garde", de mensen de oude, harde lijn. ten aanzien van de crisis in de betrekkingen met Moskou. Vermoedelijk zal deze strijd op de een of andere manier worden beslist als, aan staande donderdag, de 190 leden van -het centrale partijcomité van de communis tische partij bijeenkomen. De aankondiging dat er meer Sovjet troepen naar Tsjecho-Slowakije zouden komen, was ongetwijfeld bedoeld als een harde slag voor het prestige van Alexan der Dubcek, de eerste secretaris van de Roemenië heeft zondag het houden van manoeuvres van buitenlandse troepen op haar grondgebied opnieuw veroor deeld en daarmede de Sovjet-Unie voor de tweede maal getrotseerd. De Sovjet- Hart en longen in leven gehouden HOUSTON (AP) Het methodisten ziekenhuis in Houston heeft zaterdag bekendgemaakt dat het hart en de lon gen van een overledene in het zieken huis in leven worden gehouden. De ganen worden bewaard in een speciale kamer opdat de organen onmiddellijk beschikbaar kunnen zijn bij een even tuele transplantatie. De apparatuur waarin het hart en de longen zijn op geborgen, kan zonodig per vliegtuig worden vervoerd. Geen plaats voor herriemakers tVan onze correspondent Norman Crossland) BONN In Essen vond dit weekeinde het eerste communistisch partijcongres plaats sinds 13 jaar. Het was een hoogst respectabele aangelegenheid waarbü de leiders er de nadruk op legden, dat het doel van de partij „democratische ver nieuwing" en niet revolutie was, en de 800 afgevaardigden er uiterst burgerlijk uitzagen. De strategie van de partij *ou zijn, zo werd hem verteld, een verbond te zoeken met andere progressieve, demo cratische krachten. Allen waren welkom sociaal democraten, vakverbonden, jeugd- en studentenorganisaties, reli gieuze groeperingen, bepaalde afdelingen van tie Vrije Democratische Partij en zelfs de links georiënteerden van de Christen Democratische Unie. Er was ook plaats voor de buiten parlementaire oppositie, maar niet voor de revolutionaire herriemakers, die de openbare orde verstoorden. De buiten parlementaire oppositie is gaan samen werken met de communistische partij in een soort volksfront, dat de naam „Aktie voor democratische vooruitgang" draagt en dat als een blok aan de bonds- verkiezingen in september zal deel nemen. De nieuwe Westduitse Communis tische Partij (D.K.P.) werd een half jaar- geleden opgericht. De vroegere partij (K.P.D.) werd in 1956 door het consti tutionele gerechtshof verboden. Jarenlang hadden de communisten ge probeerd om het verbod ongedaan te krijgen en vele anderen waren van mening, dat het onlogisch was, dat de communistische partij verboden werd. terwijl de rechtse extremisten mochten voortbestaan. De regering zei dat het verbod niet ongedaan gemaakt kon wor den, omdat beroep op het vonnis van het constitutionele gerechtshof onmogelijk was. De enige oplossing zou zijn ge weest het betreffende artikel in de grondwet te herzien waarbij de be scherming tegen ongewenste politieke groeperingen teniet gedaan zou worden. Uiteindelijk hebben de communisten be sloten om een nieuwe partij onder nieuwe naam op te richten, en beloofden zich aan de wet te houden. (Copyright The Guardian). Vruchtbomen in Zeeland staan in bloei KAPELLE In de oude Zeeuw fruitcentra staan de eerste vruchtbomen in bloei. Het zijn de vroege pruimen, ook wel krozen genoemd, waarvan de knop pen zijn opengesprongen en die nu witte bloesem laten zien. Dergelijke bomen zijn er overigens maar weinig meer in Zeeland. Op de derne fruitbedrijven komt deze pruim niet meer voor. Slechts hier en daar de oudere centra vindt men ze nog. De bloei der vruchtbomen wordt eerst algemeen, wanneer ook de late pruimen en vroege peren gaan bloeien. De knop- ontwikkeling der vruchtbomen verliep de laatste dagen bijzonder vlug, maar aangenomen wordt, dat het nog wel min stens 'n week zal duren alvorens de eer ste perebomen in bloei zullen staan. De bloei der peren zal In Zeeland dit jaar over het algemeen iets minder vloedig zijn dan het vorig jaar. Unie zal een grote rol spelen in de komende luchtverdedigingsoefeningen in Oost-Europa. In een artikel over de kansen op een Europese conferentie, zoals de top van het Warschaupact te Boedapest heeft voorgesteld, schrijft het partijblad Scln- teia dat het een gebiedende eis voor alle Europese landen is om zich te ont houden van alle demonstraties en geweld daden, daarbij inbegrepen militaire manoeuvres op vreemd grondgebied of langs de grenzen van sommige staten. Bovendien behoren geen daden gepleegd te worden die een onderdrukking in Europa's internationale leven betekenen. VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus zal op 31 juli voor e en tweedaagse reis naar Kampala, de hoofdstad van Oeganda vertrekken. Officieel zal de Paus daar het nieuwe altaar inzegenen de kathedraal van Nagongo, gewijd de martelaren van Oeganda. Maar zijn vóórnaamste dokt échter de opehing bij te wonen van de Interaffikapnse bis schoppenconferentie, die voor het éérst na jaren van moeizaam oprichtingswerk. bijeenkomt. Zij was aanvankelijk ont worpen voor half april, maar op verzoek van de Paus is zij tot eind juli uitgesteld, Ongeveer 300 bisschoppen zullen naar Kampala komen en 30 bisschoppenconfe renties vertegenwoordigen. Na het bijwonen van de tweedaagse conferentie van N.A.V.O.-ministers hebben een aantal deelnemers aan de conferentie een N.A V.O.-oefening voor de kust van Norfolk bijgewoond. Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Saratoga staan van links naar rechts: secretaris-generaal Manlio Brosio. de Britse minister Healy, minister Luns en N.A.V.O.- opperbevelhebber-Atlantic, admiraal Holmes. Burgemeester 32 jaar schuil MALAGA (AFP) Na zich 32 jaar lang vrijwillig schuil te hebben gehou den, heeft de voormalige republikeinse burgemeester van Mijas, een toeristen oord in de Spaanse provincie Malaga, zich zaterdag bij de politie gemeld. De nu 64-jarige Manuel Cortes Quero dook bij zich thuis onder toen de natio nalistische troepen van Franco op 2 fe bruari 1937 Mijas bezetten. De ex-burge meester besloot uit zijn schuilplaats te voorschijn te komen toen hij kort gele den hoorde dat de Spaanse regering am nestie had verleend aan allen die volgens de regering overtredingen hadden be gaan tijdens de burgeroorlog. Manuel Cortez Quero kon die 32 jaar blijven le ven dank zij een kleine exporthandel in eieren en gevogelte, die zijn vrouw drijft. Na een gesprek met de plaatse lijke politiecommissaris kon de ex-burge meester als vrij man naar zijn huis te rugkeren. Het pastoraal concilie begint zijn draai te krijgen. Het blijkt een forum te zijn, waarop een echt overleg van de hele kerkprovincie in al haar schakeringen werkelijkheid wordt en tot bruikbare resultaten leidt. Dat daarbij het aanpakken van hete hangijzers als het conflict in de Utrechtse studentenparochie niet geschuwd wordt, is een verheugend teken. Kardinaal Alfrink kreeg de gelegen heid uiteen te zetten, wat hem tot zijn grijpen naar het kerkelijk strafrecht had bewogen. En de vergadering om haar sympathie voor het experiment te laten blijken. Hierdoor werd aan het conflict zijn scherpte en bitterheid ont nomen. Het kwam meteen te liggen in de bedding van het onderling begrip of althans van de poging om elkaar te begrijpen. En toen was het maar een kleine slap meer om buiten de ver gaderzaal, en petit comité de par tijen bij elkaar te brengen. Zonder pastoraal concilie zou dat niet zijn ge beurd. En daarmee alleen al heeft het zijn bestaansrecht bewezen. Deze zitting werd trouwens in zijn geheel gekenmerkt door een grote mate van onderling begrip en verdraagzaam heid. Het is tussen progressieven en conservatieven niet tot botsingen ge komen, ook al liepen hun meningen ver uit elkaar. Uitdrukkelijk werd ver meden een keuze te doen uit het alter natief, dat de commissie voor het pas toraal beleid had gesuggereerd: ofwel herstel van het oude evenwicht en de oude duidelijkheid, zoals de behouds- gezinden dat wensen, ofwel op zoek gaan naar nieuwe vormen van geloofs leven, aansluitend bij deze hedendaagse werkelijkheid, zoals de progressieven dat willen. Het besef brak door, dat het pastoraal beleid er juist op gericht moet zijn. voor beide stromingen de nodige ruimte te scheppen. Wanneer men aandringt op veelvormigheid in de geloofsbeleving, dan moet men daar mee in de eigen kerkprovincie beginnen. Helaas hebben de verontrusten, pre- ciezen of hoe men ze verder wil noe men, van de hun geboden gelegenheid slecht gebruik gemaakt. Zij kwamen veel achter de microfoon, daar niet van, Maar hun inbreng was doorgaans van een matig gehalte. Zelfs Simonis, enkele maanden geleden als een nieuwe ster binnengehaald, wist de juiste toon niet te treffen. Jammer. Want nu hebben zij op deze vergadering, die toch aller minst als een partijcongres der pro- gressiaven kon worden aangeduid, zoals pater Maltha in zijn onmacht beweerde, geen rol van betekenis gespeeld. In hun rangen is er niemand, die het met enige kans op succes tegen Haarsma, Schillebeeckx of Van Iersel kan op nemen. Dat ligt niet aan de leiding of aan de vergadering of aan de pers, dat is het resultaat van een eerlijke meting van krachten. Nog op een ander aspect van de ver draagzaamheid zouden wij willen wij zen. Bij deze zitting zag men een ge suspendeerde priester overleggen met de bisschop die hem had gesuspendeerd; priesters, die al of niet met zag men pries ÉHP (ADVERTENTIE) ZummmeceemJ POEDER "V BUAPOTHEKER EN CRÈME II lwQICl#l EN DROGIST 3 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Niets is onmogelijk", staat er op het embleem van de stich ting Nederlandse slachtoffers van Ja panse vrouwenkampen. Zo kon het gebeuren dat de vrouwen, die de onbeschrijfelijke ontberingen in de Ja panse kampen in voormalig Nederlands- Indië overleefd hebben, afgelopen za terdag voor het eerst na twintig jaar massaal bijeen waren tijdens een groot se reünie in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Er waren ruw geschat een dikke 6.000 vrouwen, echtgenoten van wie de meesten eveneens geïnterneerd zijn ge weest en gewezen kampkinderen. In hun midden bevond zich onder meer ook oüd-gouverneur-generaal jonkheer mr, Tjarda van Starkenborgh Staehouwer. Ruim voor elf uur 's morgens het tijdstip waarop de deuren van liet Con gresgebouw officieel openzwaaiden doolden de eerste reünisten rond op zoek naar kampgenoten. In de hal van het Congresgebouw was door de organisa toren een enorm bord aangebracht, waarop 28 kampen stonden vermeld en op welk plekje in het gebouw de ex-kampgenoten elkaar konden tx-effen. Rond één uur waren de meesten van de ruim 6.000 reünisten binnen. Het naam plaatje, waarop tevens het kamp ver meld stond, dat men opgespeld had gekregen bij binnenkomst, deed nauwe lijks dienst. De vrouwen uit „ons Indië" herkenden elkaar ondanks de twintig voorbije jaren toch wel. Zo kon men groepjes zien zitten op de vele trappen in het Congresgebouw, of staan in de vele ruimten. Terecht was er slechts één programmapunt. De rest van de tijd had men nodig om herinneringen op te halen en te vertellen over hoe men „na die tijd gevaren is". Dat ene programmapunt bestond uit een korte herdenking van de doden. Het welkomstwoord werd gesproken door mevrouw S. Gideonse Haberkorn, voorzitster van het bestuur van de stichting. Zij vertolkte de gevoelens van de reünisten: „Heden voelen wij ons gebonden door de oude band van saam horigheid. de band die levend bleef door de jaren heen. Niets bindt immers hechter dan gezamenlijk gedragen leed. Niets verenigt meer dan een gezamen lijk gestreden strijd. Die strijd was toen", zo vervolgde mevrouw Gideonse. „het de vijand zo moeilijk mogelijk maken. Veel meer dan speldeprikken konden we de Ja panners nauwelijks toedienen. Wij pro beerden hen hun gezichten te laten ver liezen. Bij dat gezichtsverlies behoorde onze lach, waarmee we alles opvingen. De vijand kon ons moreel niet breken. 'hun ambt hadden neergelegd, rustig aan de beraadslagingen deelnemen in hel volle besef, dat zij erbij hoorden en door de anderen werden geaccep teerd: zag men leken, die openlijk hun geloofscrisis beleden of die publiekelijk hun afscheid van de officiële Kerk be kend hadden gemaakt, een getuigenis afleggen, waarnaar kritisch-welwillend werd geluisterd. Het was werkelijk een „open Kerk" die zich in Noord- wijkerhout presenteerde. En ir. De Goey heeft er verkeerd aan gedaan zijn stoel op het podium niet te bezetten. Is het dan met het concilie sllemaal zoals het wezen moet? Zeker niet. Er is nog een taak voor mensen ala Van Kilsdonk. die de vergadering met zijn eigen onmacht confronteren en de slui zen van hun profetische kritiek boven hem openzetten. Maar t»ü moet zich daardoor niet van de wij» l»ten bren gen. Het pastoraal concilie is een uniek experiment met de democratie in de Kerk. Nederland heeft in de ronde van de toekomst nog altUd de gele trui. (Van onze correspondent) GRONINGEN. In Groningen zal eind juli een scholencomplex gereed komen. dat enige miljoenen kostte maar waarvan nog niemand weet wat de be stemming zal zUn. Aanvankelijk was de bedoeling dat in het gebouwencomplex een rooms-katholieke school voor lager technisch onderwijs zou worden geves tigd, maar dit bleek te hoog gegrepen te zUn. De Stichting Rooms-Katholiek Nijver heidsonderwijs voor Groningen kreeg reeds voor enige aanloopplannen onvol doende leerlingen bij elkaar. Enige weken geleden werd daarom besloten dan maar samen te doen met de Vereniging voor Protestants Christelijk Nijverheidsonder wijs. Er werd derhalve ijlings een nieuwe stichting opgericht, de Stichting voor Protestants en Rooms-Katholiek Christe lijk Technisch Onderwijs. Contact met het ministerie van Onderwijs wees dezer dagen echter uit, dat deze samenwerking tot gevolg zou kunnen hebben, dat het lokalenplan voor een andere nieuwe school van de protestantse stichting ernstig vertraagd zou worden. De Ver eniging voor Christelijk Nijverheids onderwijs ging deze consequentie te ver en daarmee was een gezamenlijke aan pak van de baan. De oecumenische stichting gaat niet door, de rooms-katho lieke stichting zal zich opheffen en de minister is nu gevraagd welke bestem ming aan het scholencomplex gegeven zal kunnen worden. Twintig jaar na de bevrijding uit de Japanse kampen zagen de dames elkaar weer om herinneringen op te halen aan bittere jaren. Iedere kampcommandant zei dat op zijn eigen manier. In Banjoebiroe: .Jullie vrouwen zijn als gras. Je ver trapt het en de volgende dag staat het weer overeind". In Ambarawa zei hij: „Jullie zijn als een bal. Hoe harder je hem slaat, hoe hoger hij stuit". Tenslotte ging mevrouw Gideonse in op het doel van de reünie. „Waarom heeft het twintig jaar moeten duren voordat deze reünie lot stand kon ko men? Misschien heeft het twintig jaar geduurd eer we het psychisch weer aan konden. Na twintig jaar zijn de scherpe kantjes eraf gesleten. We hebben af stand kunnen nemen. Na twintig jaar kun je tot de erkenning komen, dat ook verschrikkelijke ervaringen een mens sterker kunnen maken, hem har den en rijpen. Met gevoel voor humor heb je het betrekkelijke van je grieven leren zien. Daarom zal ook vandaag gelachen worden, ondanks de tragische achtergrond, waaruit dit alles is voort gekomen". Nadat enkele mariniers de „Last post" en de réveille geblazen hadden, vervolgden de reünisten hun samen spraak, die tot zes uur 's avonds zou voortduren. Maar daar zal het niet bij blijven. Uit enorme intekenlijsten bleek, dat men massaal achter de idee stond een monument op te richten als hulde aan de gevallenen in en om de Ja panse kampen. UTRECHT (ANP) De meervoudige Utrechtse moordenaar Hana van Z. is In de loop van de zaterdagmiddag uit het ziekenhuis ontslagen. Woensdag 9 april werd hij met apoed uit de gevange nis in Utrecht overgebracht naar het academisch ziekenhuis aldaar, omdat hij te veel slaapmiddelen had Ingeno- De voorlichtingsfunctionaris van het mi nisterie van Justitie in Den Haag wenste zich niet uit te laten over de nieuwe ver blijfplaats van Hans van Z. Wel staat vast dat hij niet opnieuw in het Utrecht se huis van bewaring is ondergebracht. De toestand van de meervoudige moor denaar is volgens de verklaringen van de voorlichtingsfunctionaris redelijk, maar hij zal nog verder moeten worden verpleegd, nu echter onder de hoede van het gevangeniswezen. De justitiële autoriteiten hebben Hans van Z. nog steeds niet kunnen horen over de herkomst van de vele slaappil len, waarmee hij heeft getracht zich van het leven te beroven. Dat verhoor zal vermoedelijk volgende week geschieden. Anguilla eist Westindische commissaris THE VALLEY (Reuter) Tony Lee, de Britse commissaris op Anguilla, die het mikpunt is geweest van de woede van de Anguillanen en wiens vertrek ge- eist is door de Anguillaanse leider Ro nald Webster, zal met verlof gaan. Dit is zaterdag bekendgemaakt door lord Ca- radon, de Britse eerste vertegenwoordi ger bij de VN. Volgens Webster heeft Lee de overeenkomst, die Webster op 30 maart met Lord Caradon sloot, geschon den, door de staat van beleg in te voe ren en de raadgevende Anguillaanse raad te ontbinden. Lord Caradon heeft zaterdag tevens bekendgemaakt, dat John Cumber, een 48-jarige Britse bestuurder van de Cay- maneilanden, „te zijner tijd" Lee. die op 19 maart door de Engelse kroon werd benoemd, zal opvolgen. Lee zal echter „voorlopig" op Anguilla blijven. Webster eist evenwel een Westindische commissaris. Webster heeft nogmaals gezegd, dat hij op 17 april een referen dum zal houden om uit te maken of de Britse bezettingstroepen op Anguilla moeten blijven of niet.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5