„IN STRIJD MET VRIJE LOONPOLITIEK" rote onrust in de bedrijven voorspeld Concilie: zondags plicht handhaven ril >n BRANDT HOOPT OP ONDERTEKENING ATOOMVERDRAG De Gaulle wordt een avonturier Kloos weigert loongesprek met regering Duits „Nein" zou veiligheid niet verhogen ?Nationale 6? volledig geblokkeerd Noodlijdende busbedrijven naar overheid Hoessein spreekbuis van Nasser A 4 ZATERDAG 12 APRIL 196. DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 VI )EN HAAG De centrale werkgeversorganisaties ebben gisteren tijdens een vergadering van de Stich- ng van de Arbeid categorisch een verzoek van de ikbeweging tot een algemene verhoging van de lonen et twee procent afgewezen. De vakcentrales wilden eze verhoging 'bereiken door de werkgevers twee pro mt van de sociale premies te laten betalen, die thans de werknemers wordt ingehouden. De vakcentrales ebben grote onrust in de bedrijven voorspeld. Zij zullen De heer Kloos (NW) zei: „Minister en heeft deze week jn de Kamer ken als verhoging van de BTW er lurverhoging als vaste grootheden ge- eienteerd. Als de regering daaraan jthoudt, weigeren wij een gesprek. Ze oet dergelijke zaken hoogstens enen als voornemens, waarover te pra- valt." Werkgeversvoorzitter Bosma tide ook, dat een open gesprek nodig dat de lonen niet als een sluitpost oet en dienen. De werkgevers hebben de eis van de kbeweging in de eerste plaats afge- szen, zo zei ir. Bosma namens hen, ndat een centrale maatregel niet past de vrije loonpolitiek. In bedrijfstakken ondernemingen zijn contracten afge- Dten op grond van serieuze overwe- ngen van wensen en mogelijkheden. kunnen wij van bovenaf hen nog niet ns dwingen om wat extra te doen. En temeer niet, omdat de draagkracht de ondernemers niet overal gelijk is. Voorts vinden de werkgevers, dat ver ging van de loonkosten een nieuwe >u geven aan de loon-prijsspiraal. isrvan uiteindelijk niemand wijzer ordt. De werkgevers zijn in hun afwij- sid standpunt nog versterkt door de mgite prijsmaatregelen van de rege- Dg, waarvan zij een corrigerende wer- Dg verwachten. Door de prijsstop ogen nieuwe kostenstijgingen niet wor- n doorberekend en dan moet men die AAP ALS ASTRONAUT 30 DAGEN OM AARDE WASHINGTON (AFP) Het Amcri- ssnse bureau voor lucht- en ruimte- rt, de Nasa, heeft bekendgemaakt >t In mei een ruimteschip in een a om de aarde gebracht zal worden een aap als „bemanning". Het zal dertig dagen om de aarde lijven cirkelen. bedoeling van het experiment is, f"; reactie van het diea na te gaan dens een ruimtereis van lange duur. sn hoopt hieruit gegevens te ver- Uilen, die van nut zouden kunnen ■n voor de bemande vluchten in 70 van 30 a 50 dagen, die op Amerikaanse ruimtevaartprogram e lancering van het ruimteschip met t aap is voorlopig vastgesteld op l mei. Het experiment heet „biosa- telliet 3". In Kaap Kennedy zijn tien *>nge apen reeds een jaar lang voor eventuele ruimtevlucht „opge- De dieren zijn afkomstig uit Birma en Indonesië en hebben 123 lollar per stuk gekost. uur vóór het begin van de lan- ring zal een keus worden gedaan uit de tien apen. De apen in kwestie lijn ongeveer vier jaar oud, een leef tijd die, naar men meent, overeen komt met die van een mens van nog Jeen twintig. De uitverkoren aap wordt ook in een ruimtepak gestoken, raaraan instrumenten zijn bevestigd, i o.m. gegevens naar de aarde zen- o over de lichamelijke toestand van e dierlijke ruimtevaart. kosten niet opjagen door de lonen verder te verhogen. De vakcentrales hadden in hun argu mentatie voor hun 2-procentsverlangen gesteld, dat de prijzen dit jaar sterker hun actie nu verleggen naar de ondernemingen en be drijfstakken om daar de twee procent alsnog te krijgen. „We hadden de zaak juist willen kanaliseren, nu wordt het weer een chaos", aldus werd van die zijde opge merkt. Intussen hebben de vakcentrales de regering laten weten, dat zij wel bereid zijn tot een gesprek over het doorbreken van de loon- en prijsspiraal en met name over de loonontwikkeling in 1970, mits de regering haar eigen plannen niet als vaststaand presenteert. zullen stijgen dan was voorzien. Welis waar is er intussen een prijsstop geko men, maar daarvan verwachten zij op s'n gunstigst een prijsstabilisatie op een lantal punten, geen prijsdaling. De vak beweging meent, dat het bedrijfsleven als gevolg van de hoge prijzen en de daardoor (met 1,5 procent) gestegen winstmarges ongeveer één miljard meer heeft verdiend dan voorzien was, wat een herverdeling van het inkomen ten gunste van de winsten heeft doen ont- Nieuwe CAO AKU UTRECHT (ANP) De onderhande lingsdelegaties van de AKU en de vak bonden hebben overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de 14.000 A 15.000 personeelsleden van de AKU. De CAO wordt op 1 mei aanstaande van kracht en heeft een looptijd tot 1 maart '71. Op 1 mei aanstaande gaan de sa larissen met 6 procent omhoog met een extra-verhoging voor de lagere salaris groepen. De pensioenpremie vervalt voor de werknemers. De totale inko- ;verbetering komt uit op 8 pet. Op 1 januari '70 krijgt 't AKU-personeel 'n loonsverhoging van 4 procent en op 1 juli '70 van2piocent. De werkgeversorganisaties hebben de cijfers van de vakbeweging over de winsttoeneming bestreden. Zij komen op veel lagere bedragen. Het gesprek in de Stichting van de Arbeid, dat tweeëneen half uur duurde, was dan ook vooral een discussie tussen economen, die el- kaars berekeningen en prognoses be streden. Na de conferentie deelde de heer Kloos nog mee, dat men niet was toegekomen aan een gesprek over een autonome ver hoging van de sociale uitkeringen (even eens met 2 procent), die de vakbeweging ook verlangde. Hierover zal nog nader worden gesproken in de Sociaal-Econo mische Raad als daar de bestemming van de 140 miljoen consumentensubsidie, die de regering ter beschikking wil stellen, aan de orde komt. Wat het verleggen van de kwestie van de loonverbeteringen naar de bedrijfstakken betreft merkte hij op, dat de oude stelling „contract con- Zalig rollen in een Rolls Het peperdure Hilton Hotel in Am sterdam steeg gisteren nog aanzien lek in marktwaardetoen eenentwin tig leden van de Engelse Rolls Rogce Enthousiasts Club hun geldverslin dende voertuig voor de deur par keerden. De groep maakt op dit moment een korte trip door ons Lage Landje bij de Zee. tract" niet te handhaven is. Veelal zijn voor het afsluiten van CAO's uitgangs punten gekozen, die nu helemaal niet meer kloppen. Voor openbreken is dan ook alle aanleiding, vond hij. Hel negende congres van de Chi nese comu'nistische partij in Peking, dat op 1 april is begonnen, is bezig uit te groeien tot een compleet 1eest- gebeuren. Met lboemen en vanen werden dè congreessisten door fer vente jeugdgroepen toegejuicht. VOORDWIJKERHOUT Het concilie ift er in zijn slotzitting niet toe kun- besluiten, de zondagsplicht af te laffen, zoals door de commissie was 'bevolen. Als voorwaarde voor een ende. echte eucharistieviering had de nraissle genoemd „de vervanging van zondagsplicht door een geïnspireerde lodlglng". ardinaal Alfrink wees op de toch jd nog zeer grote deelname aan de dagsmis en zag daarin een bewijs, dat aan de eucharistie een echte be fte hebben. Het afschaffen van de plichting vond hij geen doelmatig Idel om tot vergroting van de belang- üng te komen. „Men moet de mensen veren door hun het mysterie te ver- a door hun de eucharistie te :n zien als een herdenking van •istus' Lijden, Dood en Verrijzenis", rof. Snijders, voorzitter van de com- sie die het rapport had voorbereid, ende dat men van de Nederlandse 'choppen niet kon vragen, dat zij de daesplicht zouden afschaffen. Wel Kt er rond de zondagsmis een klimaat geestelijke vrijheid worden ge- 'Pen. „De letter dood", zo besloot hij betoog, maar de geest maakt levend, nens alle delegaties kwam toen de svaardigde Martin verklaren, dat het cllie van een stemming over de aan- eling wilde afzien. >ok over de verkondiging werden artenswaardige dingen gezegd. Al leen leefde de overtuiging, dat er veel der op de preek moet worden ge- At dan doorgaans gebeurt. Ook dat gelovigen in de voorbereiding be tken moeten worden. aanbeveling van de commissie, dat fcters die niet meer kunnen instem- met de kernwaardheden van het tollek geloof, de uitoefening van hun itelijke functies dienen op te schor- stuitte bij zeer velen op heftig ver zet. Men vond deze eis te hard en te ongenuanceerd, men vreesde dat zij door behoudende elementen zou worden mis bruikt als stok om progressieve priesters te slaan Prof. Haarsma, commissielid, lichtte de betekenis van de aanbeveling toe. De verkondiger heeft plichten ten opzichte van de gemeente, hij moet haar het echte evangelie verkondigen. De schrift zegt dat hij „een trouw beheerder van Gods geheimenissen moet ziin" en dat moet bij alle mogelijkheid van een moderne interpretatie toch iets betekenen. Verschillende afgevaardigden bleven het een te krasse eis vinden. De priester deelt in de geloofscrisis van de hele ge meente. Als hij de kernwaarheden van het geloof niet helder meer voor ogen kan krijgen, moet hij meteen opstappen, wel de nodige bescheidenheid betrachten. Er ontspon zich nog een discussie over de vraag, of men in het geloof onder scheid kan maken tussen kernwaarheden, die men per se moet aannemen, en perifere waarheden, waar men vrijer tegenover staat. Afgevaardigde Van Dijk meende, dat dit niet kon. Hij kreeg bij val van prof. Schillebeeckx. Aan het slot van de vergadering deelde de heer Chamuleau namens alle delega ties mee, dat het concilie de besproken rapporten en aanbevelingen van de con- cilieraad en aan de beide commissies terug gaf. In het goede vertrouwen, da! zij de gewenste wijzigingen zouden aan brengen. Voorzitter Steenkamp sprak zijn bijzondere sympathie uit aan het adres van de kardinaal Alfrink, die hij „toch een geweldige kerel" noemde. Kardinaal Alfrink dankte geroerd. „Ook een bisschop heeft wel eens be hoefte om bevestigd te worden", zei hij. „Ik ben u dankbaar voor uw vriende lijke woorden. Wij bisschoppen hebben het niet altijd gemakkelijk. Maar de katholieke gemeenschap moet wel weten, dat zij ons na aan het hart ligt". BONN Het ministerie van Buiten landse Zaken van West-Duitsland heeft deze week wat geliefhebberd met de binnenlandse politiek om daardoor de regering ertoe te brengen het nucleaire non-proliferatieverdrag te tekenen. De tactiek die gevolgd werd. was het laten uitlekken van de bevindingen van een rapport over de waarschijnlijke gevolgen van een Duitse weigering om het verdrag te tekenen. In dat geval zou. volgens het rapport, de wereldopinie zich in zo'n mate tegen Bonn keren, dat hierdoor de Westduitse buitenlandse politiek schade zou lijden. Per slot van rekening hebben niet minder dan 90 naties het verdrag al getekend, waaronder alle NAVO- landen, behalve Frankrijk. Portugal en West-Dultsland. en Duits „neein" sou de beweringen tussen de Bondsrepubliek en de Ver enigde Staten gespannen maken. Welis waar heeft Washington gezegd dat er geen druk op Bonn uitgeoefend zou worden, maai de Amerikaanse publieke opinie zou wel eens op een kritiek punt kunnen komen en de komende bespre kingen tussen Washington en Moskou zouden achter de rug van West-Duits land om worden gevoerd. Men vreesde ook dat West-Duitsland binnen de NAVO alleen zou komen te staan, omdat Engeland en de Scandina vische landen grote waarde hechten aan de Duitee ondertekening. Een Duitse weigering om te tekenen zou de veilig heid van het land niet verhogen, maar zou samenwerking binnen NAVO-ver- band zelfs kunnen verslechteren. Boven allee zou de kwetsbare betrekking van Bonn met Moekou nog kwetsbaarder kunnen worden. Het doel van de minister van Buiten landse Zaken Willy Brandt, ie om dp regering een bsluit, te laten nemen voor dat de Bondsdag op zomerreces gaat, zodat hij er zeker van zou zijn dat het geen kwestie zou worden die een rol kon spelen bij de Bondsverkiezingen in de herfst. De grootste tegenstanders van het verdrag, te vinden in de Beierse partij van Franz-Joseph Strauss, de Christen-Sociale Unie, zouden graag een beslissing willen uitstellen tot na de verkiezing, om zodoende tijdens de ver kiezingscampagne het verdrag flink nationalistisch aan te vallen. In Washington zei Brandt gisteren dat als het verdrag een verkiezingskwestie werd, dit zou betekenen dat een uiterst gecompliceerd probleem op een zeer pri mitieve wijze aangepakt werd. „De kanselier moet zelf zijn schouders onder een beslissing zetten." Dr. Kiesinger heeft de reputatie van een man die graag beslissingen uitstelt, hoewel men zegt dat hij zelf voor een Westduitse ondertekening van het non- proliferabieverdrag is. Het verdrag staat voo 23 april op de agenda van het kabi net. (Copyright The Guardian) ADVERTENTIE Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen DAGBLAD LE MONDE: (Van onze correspondent Lucas Klejjn) PARIJS Nauwelijks een dag na de rede van De Gaulle valt nog niet te zeg gen welke boot aan het inhalen Is: die van de generaal of die van de oppositie. Enerzijds kan worden geconstateerd dat De Gaulle door zijn dreigement met on middellijk aftreden als lijn referendum wordt verworpen, heel wat bangelijk uitgevallen kiezers vooral de vrou wen de schrik op het lijf heeft ge jaagd. Al die twijfelaars zullen redene ren: laat de generaal in hemelsnaam dan maar zitten, want naar de onstabiliteit van de vierde republiek willen wij in geen geval terug. Dat is dus voor De Gaulle een winstpunt. Maar daar staat tegenover, dat De Gaulle door zijn dreigement het kamp van de oppositie versterkt heeft. Het Parijse avondblad „Le Monde" drukt dat als volgt uit: „Er wordt van de kiezers niet meer gevraagd: bent u voor of tegen de afschaffing van de Senaat, voor of tegen het instellen van gewestelijke raden, maar de vraag ie geworden: wilt u dat Charles de Gaulle president blijft: ja of neen. Dat is vol gens het blad niets anders dan chan tage, die voor de toekomst „enorme gevaren" inhoudt. Op die manier in De Gaulle zelf een avonturier geworden, waaraan Frankrijk zelf wel niet zal dood gaan, zo besluit „Le Monde", maar waar door wel kostbare vrijheden verloren zullen gaan. Op die manier wordt het einde van De Gaulle triest. Het avontuur dat wij met De Gaulle tegemoet gaan ziet er allesbehalve fraai uit. Er zijn globaal gezien twee mogelijk heden. De Gaulle kan het winnen met de hakken over de sloot. Zijn grootste vijanden zijn op het ogenblik de com munisten, de socialisten, de liberalen of het katholieke centrum, ook al ver tegenwoordigen die bij elkaar een per centage dat naar de 40 loopt. Maar zijn ergste en meest gevreesde vijand is de nieuwe voorzitter van de Senaat. De centrumman Polier, die binnen zeer korte tijd een eersteklas vedette is geworden. Liberalen en centrum zullen aan deze verbitterde vijand van De Gaulle zend tijd afstaan, /.odat Poher een kwartier lang voor de microfoons van radio en televisie komt. Een tweede mogelijkheid is. dat De GaUlle uit het zadel wordt gewipt en weg gaat. In dat geval wordt diezelfde Poher waarnemend president van de republiek. Binnen dertig dagen moet dan een verkiezing worden gehouden voor een nieuwe president van de republiek. Voor de gaullisten zal de kandidaat Pompidou worden. De kans is lang niet uitgesloten, dat Poher het wordt voor de gezamenlijke oppositie. Zelfs is er een mogelijkheid dat De Gaulle zichzelf an dermaal kandidaat rtelt, want bij de oude heer. die wel dreigt met heengaan maar in werkelijkheid helemaal niet weg wil, weet men nooit. Men onderstelle een ogenblik dat Poher het zal wirtnen van Pompidou, dan krijgt men de zotte situatie in Frankrijk, dat een linkse president moet samenwerken met een overwegend Gaullistisch parlement. In dal geval wordt Frankrijk volkomen on bestuurbaar. veel onbestuurbaarder dan het onder de vierde republiek ooit is geweest. Gérard Nicoud Al deze onderstellingen gaan uit van het feit dat het in de komende weken in Frankrijk rustig blijft, dat de studen ten hun gemak houden en dat geen grote stakingen uitbreken. Maar af gezien van studenten en arbeiders, komt de middenstand hoe langer hoe meer in actie. Het poujadisme van vroeger, thans Poujade, steekt weer de kop op. Men herinnert zich dat een paar dagen geleden bij Grenoble een neo-poujadis- tlsche beweging onder leiding van eei zekere Gérard Nicoud, een man van 23 jaar, het bureau van do ontvanger der belastingen bestormd heeft. Van binnen werd alles vernield en alle belasting mappen werd ten dele op straat ge smeten en ten dele meegenomen. Gisteren werd deze Nicoud, wak te verwachten viel, opgesloten in de ge vangenis van Bourgoin. Nauwelijks was zijn arrestatie bekend of middenstanders blokkeerden met 3000 auto's de „natio nale 6" bij Bourgoin, tussen Grenoble en Parijs. In minder dan geen tijd liep vrij dagmiddag het verkeer op deze nationale route volkomen vast. Aan weerskanten van Bourgoin stond een rij auto's over een lengte van S tot 6 kilometer vol komen stil. Binnen in de rij auto's van de protesterende winkeliers stonden wagens van de gendarmerie die niet voor- of achteruit konden. Voor de hek ken van de gevangenis stonden de twee kampen tegenover elkaar: ongewapende middenstanders en politie, gewapend met traangasbommen. De winkeliers hebben gezegd dat zij de nationale 6 zullen blijven blokkeren tot Gérard Nicoud uit de gevangenis is ontslagen, en het drei gement eraan toegevoegd, dat de ge vangenis vandaag zal worden bestormd als Gérard er dan nog niet uit is. In dat geval zullen ook andere nationale wegen worden geblokkeerd. De vrouw van Gérard heeft een advocaat uit Grenoble in de arm genomen om haar man vrij te krijgen. Deze advocaat heeft zich in verbinding gesteld met de pro cureur van de republiek, maar die heeft laten weten dat het recht zijn loop moet hebben en dat Gérard blijft waar ie zit, namelijk achter de tralies. UTRECHT (ANP) De (categorale) algemene federatie van tram- en autobuspersoneel heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Water staat gepleit voor het onder provinciaal bestuur plaatsen van alle noodlijdende bedrijven in het personenatreekvervoer. Deze bedrijven zullen dan overeenkom stig de stadsvervoersbedrijven worden gesubsidlëerd, terwijl de werknemers de status van ambtenaar zouden krijgen. De categorale organisatie heeft dit plei dooi gehouden in verband met de nog steeds bestaande loonverschillen in het streekvervoer, vergeleken met de stads autobusdiensten. De aangekondigde sub sidie van drie miljoen gulden voor het noodlijdende streekvervoer wordt on voldoende geacht voor 20.000 man rij dend personeel. Samenwerking Douwe Egberts Kanis en Gunnink AMSTERDAM (ANP) Douwe Eg berts heelt een belang verworven in N.V. Koffiebranderij en Theehandel Kania en Gunnink te kampen. De aamenwerking met Douwe Egberts, die ontataan ia uit contacten op technisch gebied, heeft tet doel de verdere uitbouw van Kanis en Gunnink te bevorderen. Hierdoor wordt de continuïteit van het bedrijf, de goede dienstverlening aan de afnemers en de werkgelegenheid voor het personeel volledig gewaarborgd. Het be drijf zal onder de huidige directie op de zelfde wijze als voorheen in kampen wor den voortgezet. Kanis en Gunnink, een reeds vele ja ren bestaand familiebedrijf, maakt de laatste jaren een krachtige groei door en neemt een vooraanstaande plaats in onder de koffie- en theebedrijven ip Ne derland. Het aantal personeelsleden be draagt 120. (Van onze correspondent David Hirst) BEIROOET Een donderslag bij heldere hemel, zo noemt het Tune sische dagblad l'Aotlon, klaarblijke lijk de enige Arabische krant die een mening ten beste gaf. koning Hoes seins vredesplan voor het Midden- Oosten. De koning bood In feite Is raël vrede en rust aan in ruil ontruiming van de In 1967 veroverde gebieden. Het blad doelde niet zo zeer op het plan zelf. als wel op de ver klaring van de koning dat htj ook voor Nasser sprak. Slechts tien dagen na zijn „oorlogszuchtige redevoeringen" zegt l'Actlon, neemt hU zijn toevlucht tot zulke „spectaculaire en tegenstrij dige" woorden. De samenwerking van Hoessein Nasser is na de zesdagse oorlog al een van de bekende verschijnselen op politiek gebied geworden. Niettemin is het waar dat Hoesseins voorstel len meer zijn partner dan de koning zelf in verlegenheid brengen. De Libanese pers had geen tijd om c mentaar te leveren, maar de koppen in de kranten spreken voor zich zelf. Kranten die onafhankelijk of tegen Nasser zijn, verwerpen het vredesplan als een Egyptisch—Jor- dans inltiaeif. De pro-Egyptische kranten zwijgen liever over het plan. Muhammad Haikal. de redacteur van het Egyptische Al-Ahram schrijft in het blad Al-Ahram: „Ik spreek niet over het verslaan van de vijand in de oorlog. Ik spreek over het slaan van hen in een gevecht. Het zou nog lang kunnen duren, voor dat we hen in de oorlog kunnen slaan. Maar ze te verslaan in gevecht zal al veel eerder kunnen gebeuren Het gevecht dat Ik in gedachten heb, is er een waarin de Arabische strijd krachten bijvoorbeeld twee of drie Israëlische divisies vernietigen, wj bij zo'n tien- tot twintigduizend man worden gedood en de vijand wordt gedwongen zich uit de huidige stel lingen terug te trekken, al la het maar sen paar kilometer." (Copyright Guardian) De Telegraaf overtroeft bod op Deli van BUS8UM (ANP) Directie en com missarissen van de NV DelldrukkerlJ en boekhandel te Bussum delen mede, dat de directie van de Perscombinatie NV te Amsterdam hen heeft bericht een aan bod te ïullen doen aan aandeelhouders der NV DelldrukkerlJ en boekhandel tot overneming van de nog uitstaande aan delen tegen een koers van 130 procent (haar eerste bod was 105 procent). De perscombinatie N.V. (Het Parool en de Volkskrant) heeft thans een meer derheid van de aandelen der NV Deli drukkerij en boekhandel in haar bezut. 't Aanbod zal zonder voorwaarden zijn. De directie van de NV Holdingmaatschap pij De Telegraaf heeft aan de directie van de N.V. Delidrukkerij en boekhandel meegedeeld, onder deze omstandigheden niet te zullen overgaan tot het uitbren gen van een in een eerder bericht aan gekondigd bod op de aandelen der NV Delidrukkerij en boekhandel (bedoeld is het bod van 140 procent). Een formeel bericht aan aandeelhou der» terzake zal binnen enkele dagen be schikbaar worden gesteld. Eerder was reeds meegedeeld, dat de perscombina tie N.V. voornemens is het bedrijf van de N.V. Delidrukkerij en boekhandel voort te zetten zonder nadelige gevolgen voor het personeel. Het bedrijf te Bus sum zal onder dezelfde leiding worden voortgezet, terwijl de redactie van het Goois Nieuwsblad ongewijzigd zal blijven gehandhaafd. (Zoals gemeld is de note ring vandaag stopgezel. De laatste beuvsko, rs is 170 9.6.)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5