Vrouw moet uit mannen maatschappij losbreken Pastoraal concilie erkent recht van veelvormigheid Journalisten uitgenodigd houding toe te lichten Eén groot militair complex bij Ter Apel Plaats voor 10.000 man Strijd om ontwerp kunst hart Wat doet episcopaat in Rome en Chur? ECHTELIJK DRAMA VRIJDAG 11 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM -„Nederland fs een mannenmaatschappij zo modern als we ons voordoen. De Nederlandse man werkt als een geweldige rem op de vrouw. Hij heeft de mentaliteit van: nu we eenmaal getrouwd zijn, schatje, hoef je niet meer te werken; ik verdien de kost wel. Hij realiseert zich niet, dat hij daarmee de draad van de creativiteit van de vrouw doorknipt. Dat hij haar opsluit, vaak in een klein huisje in een vreemde buurt. Mannen zouden meer creatief moeten denken over vrouwen. Anderzijds zou de vrouw zich moeten losbreken uit de mannenmaatschappij en eigen inspraak moeten opeisen. Wie denkt, dat deze ophitsende taal uit de mond van een blauwkous komt van een door de emancipatie werkeloos geworden feminist slaat de spijker mis. Het is voorlichtingsexpert G. Blan kemeijer, van 't ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. die zo spreekt. Aanleiding voor zijn be toog de vanaf heden t> april g de huishoudbeurs (200.000 bezoekers verwacht) in de Amsterdamse Rai. De hal binnenkomend, verdwaalt men met- 1 hangende tuin van wandta- pijten oogstrelende textielflora, door huisvlijt vervaardigd. Ze aar om de aandacht te rich- - de c :atiev< - dat deze 24ste huishoudbeurs heeft mee gekregen. G. Blankemeijer, die in de Rai een grote ministeriële informatie stand heeft, ziet deze uitingen van kunst zin alsook de geëxposeerde folkloris tische poppen met een mild waarde rend oog aan, maar hij wil in naam van Marga Klompé het begrip creativiteit een ruimere inhoud geven dan wat hij „kleien" noemt boetseren. Zo komt hij tot de volgende uiteenzetting. „Uit onze meningspeiling van vorig jaar is komen staan, dat de dames tegen woordig gelukkig veel vrije tijd hebben.- gebod bijgekomen: Gij zult niet spelen. Hoe gaat dat in zo'n flatje? Jantje is net iels moois met zijn lego aan het bouwen en dan roèpt moeder uit haar minikeu- kentje: ruim de tafel op, want het eten komt er aan. Ziet u kinderen nog wel 'ns hoepelen? Knikkeren? Vliegeren? Dat kan toch niet meer in het verkeer van vandaag? Maar kinderen, die niet spe len, hebben ook niets meer om met moe der over te praten. De wisselwerking verdwijnt. Wij van CRM vinden, dat er nieuwe vormen moeten komen nieu- mogelijkheden voor ontplooiing van de vrouw. Ze is tegenwoordig geen voort- plantingsmachine meer. Ze kan zelf be schikken over haar vrije tijd en deze naar eigen goeddunken indelen. Maar daarvoor moet ze weg uit de mannen maatschappij. Daarvoor moet ze lorden bijgelad joen boeken. Dan zeg ik: lieve mensen, doe er wat mee. En doe wat met je auto. Poets hem niet op de hele zaterdag door, maar profiteer van de ANWB-routes en de openlucht recreatie, die door C.R.M. gesubsidieerd worden. Zeven jaar gele den stond er op de begroting 6.000.000,- voor openluchtrecreatie nu 30 miljoen Voorlichtingsexpert G. Blankem van C.R.M. toont in de R.A.I. staaltje van vrouwelijke creativi een koperplastiek, voorstellende stadvan de Haagse ambtena u Jansen-Hulleman Het bedrijf s- toont al belangstelling voor leergang over ruimti genover je kindern niet met een mond-' 1 tanden staat. Onze stand NOORDWIJKERHOUT raai concilie erkent in grote heid het goede recht van veel die zich sterk op de traditie baseren, met hen die zich bekennen tot een reli gieus agnosticisme en met de groepen, die geloven verstaan als eerbied voor het mysterie of als inzet voor de mede mens. „Ieder, die zich katholiek wil blij ven noemen, dient welkom te zijn in de Kerk". Dit uitgangspunt werd uiteraard niet onderschreven door de commissieleden Matlha en den Ottolander, die een minderheidsnota hadden ingediend. Maltha noemde het concilie „het partij- ■ngres van de progressieven". Hij voel- niets voor een christendom boven ge- ofsverdeeldheid en wenste de voorge- elde pluriformiteit niet te aanvaarden. Hij vond steun bij dr. Van Dijk, die eneens het standpunt van de meerder heid afwees. „Men wil iedere vorm van geloven binnen de Kerk recht van be staan geven".. zei hij. „Die mogelijkheid is in strijd met de schrift. Zijn wij hier vertegenwoordigers van de Katholieke Kerk of van een christelijk getint huma- Een geheel ander geluid klonk uit de mond van Frans Josso, commissielid. Hij bekende soms in bepaalde punten niet dan tegen mij zegt, je hoort er niet meer bij, dan weet ik dat niet. Ik wil er bij blijven horen en laat me met de ze argumenten niet de Kerk uitpraten". Geleidelijk aan spitste de discussie wat zegt de Schrift over de mogelijkheid van pluriformiteit in de Kerk. Dv\ Van Iersel liet duidelijk zien, dat pluriformi teit reeds bin riften i het Hij i Rai als irkt v „Creatieve vrouw" motto van 24e huishoudbeurs uiteenlopende dienstver lenende taken. Wij belastinggeld in de welzijnssfeer wordt gedaan. Anderzijds staan wij wijd open voor nieuwe suggesties en zo'n informatiecentrum al; eigenlijk permanent in ied( ten zijn. Een concentratie van diensten, waar moeder met di ochtendgymnastiek 1 de dokter kan bezoek kaal voor handenarl belangrijkste V de eenheid en pluriformiteit de polen waartussen het christend* vanaf zijn oorsprong beweegt. Verschillende afgevaardigden hadden de vraag gesteld of er geen criteria te noe men waren, waaraan men het authen tieke christelijke geloof zou kunnen af meten. Dr. Den Ottolander spitste d< vraag toe door te verwijzen naar he1 gezag van de Paus: „Die spreekt he' laatste woord over de legimiteit var een bepaalde geloofsovertuiging". Riep hij uit. „Die vraag kunnen zeilen". Hij werd ook niet omzeild: „De Paus heeft het voorlaatste woord' drs. Chamuleau. „Er is geen ls' woord, dat door een mens ter wereld gesproken kan worden", viel dr. Iersel hem bij. En Schillebeeckx wees naar het historisch karakter elke uitspraak, die meebrengt, dat 't het laatste woord kan zijn. gis- Maar als je ze vraagt: doe je nou in die vrije tijd, dan zeg- ja, we 'komen hem wel door, bevrediging geeft het Vroeger konden ze zich uitleven in lek ker bakken. Nu kopen ze een pakje met spul, waar ze water opgooien en dan he ben ze een cake. Vroeger met die grote huizen hadden ze ook meer te organise ren. En het contact met de kinderen gaat weg. Er is voor kinderen een elfde houden er musea mee in stand. Ga heen, u bent er gast en gastheer tegs lijk. Dat experimenteren met texti (hij bedoelt de wandtapijten) moet nii verwaarloosd worden. Ook de cursusse in muziek en volksdansen niet. Mas creativiteit gaat verder. Een talenprai s elkaar heen. Ik z willen naar die markten'van vroeger 'w- naar de Griekse agora." Een wat mislukte vergelijking, deze laatste, want uitgerekend op die agora's, werd de vrouw, waarvoor de Griekse man 'n beduidende minachting had. niet geduld en is de ellende begonnen, die G. Blankemeijer met zijn informatiestand over creativiteit op de huishoudbeurs te PRAAG (Reuter) Volgens welinge lichte kringen zijn talrijke prominente T8jecho-Slowaakse journalisten „uitge nodigd" om op het hoofdkantoor van de tij in Praag hun houding jegens re- te partijbesluiten te komeh toelich- De „discussies" waarvan gespro ken wordt, vormen vermoedelijk de aan- p tot „het afleggen van rekening en 'antwoording" voor een speciale af deling, waarmee dinsdag met betrekking journalisten die zich niet aan de par tijlijn houden, was gedreigd. Tot de 17 persmensen die een „uitno diging" hebben ontvangen, behoren Jiri Hochman en Jiri Lederer van het blad Reporter", Milan Jungman, de hoofd redacteur van het schrijversblad ,Xisty", Alois Svoboda, hoofdredacteur van het 'erboden partijblad „Politïeka" en Mi- los Lakatos, hoofdredacteur van het cul turele blad Zctrek. Er zijn ook mede werkers van radio en televisie bij. De meesten van hen hebben hun stem erheven tegen de besprekingen die par- tj en regering op aandringen van de Sovjet-Unie de massamedia hebben op gelegd. De regering verklaarde vorige week dat de na de invasie van augustus Ingestelde zelfcensuur geen succes was st en dat regeringsfunctionaris- iar de redacties moesten terugke- flaar er schijnen moeilijk mensen den te zijn die de functie van cen- illen vervullen. Bij veel Praagse ■n zijn nog geen censors komen opdagen. PLAN VAN KAMERLID DEN HAAG Het CHU-Twcede-Ka merlid de heer Kikkert is al geruim< tijd bezig met de uitwerking van een plat om in Groningen bij Ter Apel te ko men tot een groot militair complex, an nex oefenterrein, waardoor verschillen de (oude) kazernes en militaire werk plaatsen in steden als Amsterdam, Utrecht en Haarlem zouden kunnen ver dwijnen. Hij wil dit plan in het komen de najaar bij de behandeling van de de fensiebegroting aan minister Den Toon voorleggen. De heer Kikkert heeft onder de auo- riteiten in het noorden en onder de be volking ter plaatse reeds gepeild ho< men tegenover dit plan staat. Hij ver klaarde ons desgevraagd dat de reactie; gunstig waren. De heer Kikkert heeft namelijk benadrukt dat aan zijn plan ook voor de burgerbevolking aantrekke lijke kanten zitten. De grote militaii vestiging zou namelijk gepaard moete gaan met bouw van bioscopen, schouw- j burgen, winkels en dergelijke. Het mili- taire complex zelf zou een oefenterrein j van ongeveer 4000 ha moeten omvatten en technische werkplaatsen voor 600 Processen voor heiligverklaring vereenvoudigd VATICAANSTAD (Reuter) De Paus heeft vandaag een „motu proprio", ge dateerd 19 maart, laten publiceren waar in de lange processen van zalig- en hei ligverklaring worden vereenvoudigd. Het in hoofdzaak op neer dat Realisering van het plan zou er t leiden dat defensie kan afzien van het g bruik van het Lauwerszeegebied en t Kuinrebos, als militaire oefenterreinen. irdoor de taak van de Vaticaan- functionarissen wordt verlicht. Voor- ian zullen alleen bisschoppen en ande- ;lijke kerkelijke gezaghebbers, de kostei miljard gulden geraamd worden, zou een vijfjarenplan moeten komen. Niet alleen defensie, maar ook de ministeries van Economische Zaken, Landbouw, Onder wijs en CRM zouden in de bekostiging moeten bijdragen. klaring kunnen openen. Het proces zal twee vormen van on derzoek behelzen, een naar de geschrif- e mogelijke heilige en de an- zijn leefwijze, zijn deugden of zijn marterlaarschap. De bijzonderheden moeten na voltooiing van het onderzoek naar de Vaticaanse congregatie van de riten worden gezonden. Een onder zoek naar beweerde wonderen moet apart worden verricht. De plaatselijke De bisschoppen hielden z teren als vanmorgen een tikje afzijdig. De vergadering waardeerde dit kenne lijk niet en begon ze uit te dagen. Mgr. Ernst was de eerste, die de handschoen opnam. Hij vond de Vraag^wSar de bis schoppen staan, een vraag naar de be kende weg. „Wat u afleidt uit onze da- de vergadering probeerde het episcopa; uit de tent te lokken. ..Kent u de bis schoppen dan zo weinig", vroeg hij. ..dat u niet weet waar wij staan in de huidige ontwikkeling?" Na de koffie is uitvoerig gediscus sieerd over het experiment in de Neder- hng naar de de Utrechtse studentenparochie. Mgi Ernsl deelde als secretaris van de raad van Kerken mee, dat het oecumenische experiment in de eerstvolgende vergade ring van de raad aan de orde zal worden gesteld en dat kardinaal Alfrink bij de deed zich mening tussen preciezen en rekkelijken gevoelen. De preciezen zagen mogelijk- ;n experimei gebied links voorrang te geven. De meerder heid wees deze voorstelling van zaken van de hand. Tenslotte wees kardinaal Alfrink op de eigen taak van de bisschoppen bij de begeleiding van het experiment. Hij ontkende dat de bisschoppen alleen maar behoeders van regels zouden zijn. „Wij zijn", aldus de kardinaal, „behoeders van uw geloof. Dat geeft uiteraard span ningen, maar die zijn er overal in de Kerk tussen gezagsdragers en gelovigen. ..Paus doet lelijk tegen ons (Van onze speciale verslaggever NOORDWIJKERHOUT Wat denken de bisschoppen straks in Chur en in Rome te gaan doen? Welk standpunt zullen zij daar innemen? Zullen zy er vechten voor de ontkoppeling van pries terschap en celibaat? Of zullen zü zich met een kluitje dat is met een beroep op de colcgialiteit in het riet laten dat de pu- over Rome. Simonis mee blieke opinie tegen het c groot deel het resultaat was Van een her senspoeling. die de publiciteitsmedia op katholiek Nederland hadden toegepast, en pater Maltha stelde enkele regels op voor de dialoog tnet Rome. waarvan de eerste zwijgen en hem ook niet lelijk mocht be handelen Inneke Meester, een van de jongste af gevaardigden. diende hem terstond van repliek: ..U zegt. dat wij niet lelijk mogen doen tegen de Paus, maar de Paus doet I lelijk tegen ons. Het enige dat ons dan Dat v i enkele van de vragen, die op het episcopaat werden afgevuurd. Hei pastoraal concilie maakte een dankbaar gebruik van de mogelijkheid om de rap porten eens even de rapporten te laten en zich over actuele kwesties te bulgen. Afgevaardigde Al zei. dat het beroep op de bisschoppelijke collegialiteit, zoals dat door kardinaal Alfrink bij herhaling wordt gedaan, een nieuwe slogan dreigde te worden, die remmend op de ontwik keling werkt en de geloofwaardigheid van het episcopaat ondermijnd. Hij riep de bisschoppen op in Chur en Rome een dui delijke keuze te doen en het conflict niet Hij zei niet te geloven in een collegiali teit, die monseigneur IliUoh door een be schamende procedure uit dc kerk laat drijven en die er niet tegen opkomt, dat religieuzen zonder vorm van protest uit hun orde worden gezet. Hij vond dat. de Judy Garland ernstig ziek MADRID Naar vernomen wordt "St Judy Garland, de Amerikaanse ac trice en zangeres, ernstig ziek in het Spaanse Costa del Sol. Ze is op huwe lijksreis in Torremolinos met haar vijf de echtgenoot, Mickey Deans. De aard van Judy Garlands ziekte is niet bekend, en in het hotel wilde wen geen inlichtingen verschaffen. Men 'e' echter dat ze haar kamer al vijf dagen lang niet verlaten had en dat ze 'ich onder behandeling van een plaatse lijke dokter had gesteld. sterdam is vanochtend het stoffelijk over schot gevonden van de 55-jarige me vrouw M. E. H. Zij bleek te zijn ge wurgd, vermoedelijk door haar echtge noot. de 60-jarige H. F. H., die bewus teloos in de keuken werd aangetroffen. De man had kennelijk getracht zelf moord te plegen. Buren ontdekten het drama, nadat zij, gealarmeerde door een gaslucht, zich toegang tot de woning hadden verschaft. De vrouw was onge neeslijk ziek en de politie neemt aan, dat de man zijn vrouw uit haar lijden heeft key verdenkt zijn collega dr. Denton Cooley ervan, dat hij voor het in leven houden van Haskell Karp een kunsthart I heeft gebruikt dat door hem, Debakey. I is ontworpen. Cooley ontkent da sleutelfiguur in dit conflict is de tijnse arts dr. Domingo Liotta, d sistent van Debakey is geweest, vier maanden geleden bij Coob dienst kwam. Hij hield zich bezig met de bouw van kunstharten. Debakey vraagt zich voorts af, of de daartoe aangewezen commissie van art sen wel van tevoren van de ingreep van Cooley gekend is. Dat is voorgeschreven als er met subsidie van de overheid wordt gewerkt. Cooley heeft laten we ten dat het kunsthart in zijn eigen labo 's gebouwd, zonder gebruik van ten verklaard d; delen zijn gebruikt om ervaring met de protese op te doen, maar dat het kunsl- hart zelf met andere middelen is gefi- ecnvoudige stellingname. .Ik ben schaap", zei hy. ,.en ik vraag om ders. Volgens mij is er maar een n lykheld om die te krygen en dat Dat dit zo eenvoudig allemaal niet lag. probeerden de theologen aan te tonen Prof Groot onderstreepte, dat wij he; mooie beginsel der collegialiteit door Va- ticanum II aangenomen, geleidelijk moe ten leren beleven. In feite, aldus zijn mening, kwam er nog niet veel van te recht. Hij vroeg zich af. of de bisschop pen voldoende energie en durf opbrachten om datgene te veroveren, waartoe Vati- canum II in beginsel de ruimte heeft ge- grip collegialiteit. ..Men stelt het oni veer gelijk aan solidariteit. Maar dat is heel iets anders dan het concilie bedoell. De. collegialiteit, waarover het concilie spreekt, v aagt van ons, dat wij binnen het coll van de bisschoppen naar een oplossir .oeken voor moeilijke kwesties. Het stu. mij tegen de borst, dat men dit etdquettsert als diplomatie. Het. heeft er weinig mee te maken, wel met liefde". Wal de bisschoppen in Chur precies gaan doen. wilde ihij niet zeggen. „Het. is niet goed nu al de kaarten op tafel te leggen. Wij vragen u.w vertrouwen en me nen daarop aanspraak te 'kunnen maken". Hij zei in Chur niet te zullen spreken, hoewel hij daartoe was uitgenodigd, zulks om niet nader te noemen redenen, die naar hij aannam de vergadering wel zou F. Haarsma nam daar geen genoegen mee. Het klonk hem met alle respect toeh te diplomatiek in de oren. HU sug gereerde om de kaarten wel op tafel te leggen in de hoop, dat er buiten de ver gaderzaal niet over zou worden ge- De punten, die in het tweede gedeelte van de middagzitting naar voren kwamen, golden vooral de vraag in hoeverre wat op het pastoraal concilie besproken wordt, doorwerkt in de praktyk. Hoe wordt een en ander doorgegeven aan de kerkge meenschap. Uit- de reacties bleek een duidelijk on behagen. misschien wel het sterkst tot uiting gebracht door pater Van Kilsdonk en door D. Koppes. De laatste sprak van frustraties tengevolge van wat. hij noemde eindeloze gesprekken over "kwesties als het celibaat. De grote vraagstukken ln de maatschappij, de noodzaak tot andere zielzorgmethoren te komen, blijven lijgen. Pater Van Kilsdonk zei. dat zijn con tacten met jeugdige mensen hem hebben len, dat de jongeren dit concilie iets voor 50-jarigen. die het nog tijdje uitzingen in de kerk De Nederland heeft e r God i

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9