A SeCéidócSou/ïa/nt „Radio aan, veilig uit' niet op geschikte tijden gepland Vereniging Nederlandse Gemeenten: Stads- en streekgewesten dringend noodzakelijk Bestuurlijke organisatie bont geheel PHILIPS VERWACHT STIJGING WINST EN OMZET VOOR 1969 Velen lijden aan te hoge bloeddruk PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1969 Een vervelende traditie MAAR zelden komt het voor ook het buitenland dat een kabinet zonder inzinkingen zijn gebruikelijke rit voltooit. In het eigen Nederland begint het evenwel een vervelende traditie te worden dat de regering omstreeks het midden van haar ambtstermijn met zo danige financiële en economische pro blemen geconfronteerd wordt, dat ze moet gaan bijdraaien of om de in deze politiek gebruikelijke term te hand haven, moet gaan „bij buigen". Toen het kabinet-Marijnen uiteen spatte op het punt van de omroep- wetgeving, wist iedereen in Den Haag dat van week tot week onder de minis ters de tegenstellingen scherper werden vanwege grote moeilijkheden bij het voorbereiden van de nieuwe begroting; als toenmalig kanselier van de schatkist maakte prof. Witteveen tot veler onge noegen zich gereed om hard aan de remmen te gaan trekken. Een paar jaar later zag het kabinet van mr. Cals' „sterke mannen" zich genoodzaakt te erkennen dat het nood zakelijk was om op veel lagere versnel lingen over te schakelen aangezien de regering moest kiezen tussen versobering in haar eigen budget of de inflatiespiraal alle vrijheid tot draaien laten. Het „gat" in Vondelings begroting waarop de rege- Ting-Cals in de beruchte oktobernacht struikelde, was feitelijk slechts een gaatje vergeleken bij wat het kabinet zelf al ondernomen had om de dijk tegen overbesteding en inflatie te versterken. Op dit moment kunnen premier De Jong en zijn medeministers zich aan dit recente verleden spiegelen. IMMERS ook nu ziet het kabinet zich halverwege zijn rit geconfronteerd met ernstige economische moeilijkheden die bovendien consequenties dreigen te veroorzaken in het sociale vlak. Voorlopig met iets meer succes dan dr. Vondeling destijds had, schijnt de heer Witteveen erin te slagen zijn mede ministers ervan te overtuigen dat extra uitgaven alleen verantwoord zijn wan neer ze elders het geld ervoor weten te besparen. Afgewacht moet worden tot hoever de verschillende ministers deze mede werking zullen blijven verlenen. Want al heeft de heer De Jong niet te maken ■met figuren als Veldkamp en Bogaers, in zijn kabinet zitten toch ministers die ook weinig bereid lijken, om het beleid waaraan ze nu een paar jaar aan het bouwen zijn, weer af te breken. En het politieke klimaat is, om zo te zeggen, zwanger van spanning en de voornemens om uit andermans fouten munt te slaan. Het prijzendebat van deze week is hier slechts een sprekend symptoom van en bepaald niet de hoofdzaak van de momentele moeilijkheden. IS het nu toeval dat keer op keer de Nederlandse regering, eenmaal goed ingewerkt en op het punt staande om van de faze der voorbereidingen naar i de faze van het oogsten over te gaan, verrast wordt door economische proble men met doorgaans nogal gecompli ceerde oorzaken en altijd met gecompli ceerde gevolgen? De omstandigheden verschillen keer tot keer; de ene maal is het overbeste ding die de conjunctuur doet over koken; een andere maal een toestand die 'n bedreiging vormt voor de arbeids markt, een derde maal de race tussen lonen en prijzen die een kritieke toe stand schept. M?ar steeds is het de overheid zelf die in de maalstroom blijkt te liggen en die haar beleid moet herzien om een goed voorbeeld te geven en om de druk op de inflatieklep zo te richten dat er wat stoom kan worden afgeblazen. Bekend is dat het tegenwoordig zeer moeilijk is het cpnjunctuurverloop over een periode van bijvoorbeeld vier jaar te overzien. Toch blijft ergens de indruk hangen dat bij het opstellen van een regeringsprogram de ministers bereid zijn onzekerheden zoveel mogelijk in gunstige zin te verklaren. Dit. mede omdat de programs van de politieke partijen waaruit ze voortkomen, bij het bepalen van de financiële mogelijkheden die beschikbaar zijn voor wensen en eisen, ook uiterst globaal te werk plegen te gaan. Maar zelden wordt naar zake lijke gegevens serieus gezocht vóór de faze van een kabinetsformatie. Daarom is „terugdraaien" in het rege ringsbeleid in de Nederlandse politiek een verschijnsel dat met de regelmaat van een klok bij parlement en volk zijn opwachting komt maken. Ongeacht het feit of het socialisten dan wel liberalen zijn die het opplakken van een bepaald etiketje mogelijk maken. 1ITIE oprecht begeert in Nederland de politieke duidelijkheid te bevorde ren, zal ook deze koe bij de hoorns moeten vatten. Want wat baat een politieke concen tratie hoe samengesteld en gekleurd ook de natie, wanneer ze wat ze wil niet waar kan maken bij gebrek aan kennis over de reële reikwijdte van haar wensen? In dit gebrek ligt mede de schuld j van het opkweken van de uiterst ver- velende traditie die zich in Nederlands bestuur gaat nestelen. KRO-radio met Ajaxsupporters naar Spartak (Va iepc orrespondent HILVERSUM Op de dag dat Ajax in de return wedstrijd Sparta Trnava op eigen veld zal ontmoeten, donder dag 24 april, zal de KRO-radio een ochtend lang een brug slaan tussen het legioen supporters dat mee naar Tsjecbo-Slowakije reist en het Ajax- minnend Nederland dat die dag zeker met niet minder grote spanning het uur /.al afwachten waarop de wedstrijd een aanvang neemt. KRO-radio heeft in Bratislava met medewerking van de Tsjechische om roep een studio ingericht, van waaruit eon programma zal worden verzorgd, dal reeds om 8.32 uur aanvangt. In het eerste deel van het programma „Moeders wil is wet" zal Mia Smelt in Hilversum muzikale groten over brengen van Ajax-supporters die op weg zijn naar Trnava. Dit programma onderdeel wordt afgewisseld met korte interviewtjes. Van 10 tot 12 uur ont vangt Feix Huizinga Ajax-supporters in Bratislava. Aan het radioprogramma, dat het ka rakter van een instuif heeft, wordt muzikale medewerking verleend door de „Boertjes van Buuten" onder leiding van Jo Budie en het Slowaaks orkest van Jozef Kmeto. Een van de onder delen van de uitzending zal een ge sprek zijn, dat Theo Koomen heeft met zijn Tsjechische collega, die op deze middag het ooggttuigeverSlag zal ver zorgen. Het gehele KRO-team dat naar Bratislava reist bestaat uit Felix Hui zinga, Frans Suasso. Jos Timmer, Ton Kool en Bert Radersma. (ADVERTENTIE) Prijsbewust EEN niet zo'n beste zet van minister Üe" Block in liet Karnerdoljat Vart woensdag was zijn opmerking, dat de huisvrouw, door zich meer prijsbewust te -tonen, de prijsontwikkeling en 'gtm* stiger zin had kunnen beïnvloeden. Mevrouw Brautigam had gelijk toen ze de bewindsman toewierp dat hij aar dig theoretiseerde, maar de praktijk uit het oog verloor. Wat minister De Block wil, kan alleen als de huisvrouw de avond vóór haar inkopen uitgebreid advertentiepagina's gaat zitten lezen en, gewapend met een bundeltje documentatiemateriaal, de an dere dag een paar uur vrij weet te maken om haar klantengunst te geven aan de leverancier die het meeste biedt en het minste vraagt. Volgens dezelfde theorie kan de minis ter en burger adviseren om minder post te versturen (dan spaart hij zich porto- kostefij,'mtnder auto te'rijden (dat kost hem dan minder accijns), zuiniger te roken (dito), minder gebruik te maken van openbare vervÖèVsdienstën en'nuts bedrijven. in verzet te gaan tegen elke huurverhoging, enzovoorts. Uiteindelijk zou op die manier de over heid zijn die het gelag kreeg te betalen. Dan zou die burger weer op een andere manier aangepakt moeten worden om het zijne te offeren op het altaar van de overheid die het algemeen belang behartigt. Neen. meer reëel lijkt het ons als minister De Block nu rekent op aller medewerking om de algemene prijsstop te effectueren. De huisvrouw kan daartoe het hare Zinloze subsidie VERONDERSTEL dat minister Lardi- nois toegeeft aan de aandrang van de sector „zuivel" om volgende maand de melkprijs met verschillende centen per liter te verhogen. Dan zou de voorgestelde consumenten subsidie op de melk een lachtertje wor den. Neen, meer een „huilertje". Als dit een prototype zou zijn van de poging om het prijspeil te drukken en de inflatie te bestrijden, kan de over heid om de zaak eenvoudig te houden toch maar beter met producenten subsidies gaan werken. Want wat nu voorgesteld wordt, zal voor de mensen die de overheid tegemoet komen wil, vruchteloos en dus zinloos blijken. 11 t/m 16 april HOUTRUSTHALLEN - DEN HAAG OPEN: dagelijks van 12.00-17.00 uur e van 19.00-22.30 uur. zaterdag en zondag van 10.00-22.30 uur tenten caravans boten kampeer- en watersport artikelen sport- en vakantiekleding vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en modeshows S y (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor een spoedige ver wezenlijking van de zo noodzakelijke ge westelijke samenwerking biedt een uit bouw van de wet gemeenschappelijke regelingen op het ogenblik de beste pers pectieven. De deelnemende gemeenten kunnen de nieuwe structuur dan zelf van onderen opbouwen en in onderling over leg de doeleinden daarvan vaststellen. Dit is de kern van "n rapport over de bestuurlijke organisatie van Nederland dat door de Vereniging van Nederland- Gemeenten (VNG) is uitgebracht van minister Beernink van Binnenlandse Zaken. De maatschappelijke ontwik keling speelt zich volgens dit rap port in toenemende mate af in de regio. Daar komt in de toekomst het zwaartepunt te liggen van de lokale bestuurstaak. Daar moeten ook de taken de individuele gemeenten op elkaar worden afgestemd, gecoördineerd en geïntegreerd. De bestaande wettelijke middelen zijn volgens het rapport onvoldoende om te bereiken dat de bestuurlijke organisatie op de eisen van de maatschappelijke ont wikkeling zal zijn afgestemd. Naast de mogelijkheid tot wijziging van gemeen tegrenzen zijn nog andere middelen no dig. Er bestaan weliswaar reeds vele honderden in de loop der jaren tot stand gekomen gemeenschappelijke regelingen, die hebben niet geleid tot een doel matige bestuurlijke organisatie. Een ge meente, die aan een aantal gemeenschap pelijke regelingen meedoet, doet dit met iedere regeling weer wisse lende partners. Er bestaat vrijwel geen samenhang tussen de regelingen onder zo concludeert het rapport. „Het n bont geheel, dat allerlei lacunes 19e-eeuws Intussen zit Nederland volgens het rap port met een uit het midden van de 19de eeuw stammende bestuurlijke organisatie rijk. provincies, gemeenten die bij de maatschappelijke ontwikkeling is ach tergebleven. Geen enkele bestuurslaag is nog in staat haar taak geheel zelf standig te vervullen. Het wordt volgens het rapport dan ook steeds duidelijker dat alleen het gewest een gebied dat meerdere gemeenten omvat het kader kan bieden, waarin de lokale bestuurs taak vervuld moet worden. Pas in dat grotere verband kan men bereiken dat de verschillende taken van individuele gemeenten op elkaar worden afgestemd, gecoördineerd en geïtegreerd. Daar om zal de wetgever met een regeling moeten komen die de totstandkoming van Elke gemeente zal daarbij voor zich- zelf moeten nagaan van welke maat schappelijke regio zij deel uitmaakt. El ke gemeente zal ook moeten onderzoe ken wat er voor gezamenlijke regeling in aanmerking komt om het verzorgings- peil en de efficiency van het bestuur te kunnen verhogen Geruisloos Het gewest, aldus het rapport, van de stads- en streekgewesten mogelijk maakt. VNG, moet worden gezien als een vorm van lokaal bestuur, dat functioneert in samenhang met de gemeenten. Als daar bij blijkt dat bepaalde gemeentegrenzen geen reële functie meer hebben, dan moeten die grenzen kunnen vervallen. Dat zal dan in deze opzet veel soepeler en geruislozer kunnen gebeuren dan tot nu toe gebruikelijk is. De opstellers van het rapport hebben er bewust van af gezien te bepleiten, dat, aan een gewest van bovenaf een nieu we structuur zal worden opgelegd. Tij dens een persconferentie ter toelichting van het rapport zei de voorzitter van de VNG, mr. H. J. Wytema, dat de gemeen ten vooral zelf moecen komen tot een ge- westbestuur. „Als zij zich daarvoor niet tot het uiterste inspannen worden de ba kens wel door anderen verzet". Maai-: „wanneer de rijksoverheid gewesten in stelt zal dat langer duren dan wanneer de gemeenten dit zelf doen" De samenstellers van het rapport heb- ben ook een ontwerp opgesteld voor een wetswijziging en een daarop gebaseerd I ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling. Zwartkijkers! Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aangifte formulier aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Dan kijkt u gerust! Hoger bedrag investeringen noodzakelijk EINDHOVEN (ANP) Voor 1969 ver wacht de raad van bestuur van N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken een voort zetting van de gunstige gang van zaken in de onderneming. Men voorziet een verdere groei in alle activiteitsgebieden waarop Philips werkzaam is. aldus het jaarverslag 1968. Een omzetstijging van ongeveer 9 procent wordt door de direc tie very acht. Een stijging van de winst ligt in de verwachting. Niettemin blijft het moeilijk te vorspellen hoe de markt gaat verlopen. Of er voor 1969 wederom een bonusuitkering plaats vindt is moei lijk te zeggen. De directie streeft wel naar een stabiel dividendbeleid. De om zetten in het eerste kwartaal 1969 liggen „op de planning". Momenteel is er een achterstand in de produktie. De voortgaande groei zal een hoger be drag aan investeringen in duurzame pro- duktiemiddelen vereiseneen relatief gro ter deel daarvan zal betrekking hebben op diepte-investeringen. De afschrijvingen in 1969 zullen ca f 500 min vergen (1968 f 460 min.»: de totale investeringen zullen ca. f 600 min bedragen. Voorraden en de biteuren zullen op een ongeveer gelijk relatief niveau gehandhaafd blijven. On der deze omstandigheden zal de financie ring geen speciale problemen oproepen Personeel Aan extra-personeel zal Philips onge veer 10.00 mensen nodig hebben. In 1968 is de personeelsbezetting toegenomen met 24.000 tot 265.000. Teneinde hot toe nemende ziekteverzuim te verminderen, heeft Philips een betere arbeidsstructu- rering ingevoerd het werk aanpassen aan de man». De directie meent dat. bij het geven van meer verantwoordelijkheid, het verzuim zal verminderen. In het buiten land iaat men de meisjes b.v. een hele t.v. monteren. Vergeleken bij 6 jaar- ge leden lag het verzuim hoger dan thans. Over de kernenergieplannen van Pliilips werd vernomen dat defce zich zullen be perken tot het leveren van regeünstru- menten (zoals b.v. In Dodewaard» en tot het maken van brandstofelementen. I De gang van zaken ln de onderneming I was in 1968 gunstig. De omzet steeg met 12 pet. als gevolg van de fusie tussen Con solidated Electronics Industries Corpora- i tion (Conelco) en North American Philips Company Inc. en rekening houdend met het voornemen de Pyegroep te consolide ren. zullen de Jaarcijfers niet zonder meer vergelijkbaar zijn met die van 1968. Als de activiteitsgegevens van Conelco en Pye in 1968 zouden zijn geconsolideerd, zou het omzetcijfer 11.7 miljard gulden en de per soneelsbezetting per 31 december 1968 310.000 zijn geweest. Filmweek Arnhem AMSTERDAM (ANP) De interna tionale filmweek Arnhem 1969 zal niet van 29 september tot en met 4 oktober maar van 6 oktober tot en met 11 oktober worden gehouden, aldus een mededeling van de Nederlandse Bioscoopbond. Deze verschuiving houdt verband met de voor deze week beschikbare hotelaccommo datie. RADIO NBRUSSEL5 NED (324 m) - 18.00 Nieuws. Christian Selene Radio serie De Bijbel spreekt toWu. NRÜ: 13.15 Vliegende schijven; ver- PROGRAMMA uitslagen. 18.30 Lichte muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Grammofoonmuziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoon- sweet: lichte grammofoonmuziek. 17.25 Ra- 16.0»-,Nieuws.) "nru?W30 BezigPntBtjmiiziekl muzikale lezing. HIRO: 17.00 H.I.R.O.-Maga- zine 17.15 Gasten van de week. KRO: 17.30 HILVERSUM 1 (402 m) - VPRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Berichten. 18.20 Uitzending van de Partij van^de Arbeid. Socialistisch beke- Jazz- en Popmuziek VARA 21.00 Stereo In- riék^opn)3 22.15 "stereo. Strijkkwartet: klas sieke muziek. 22.30 Nieuws, 22.40 Mededelin weekend: licht gevarieerd platenprogramma. HILVERSUM II (298 m) - NCRV 18.00 teiten 19.40 Grammofoonmuziek. 20.15 Lichte grammofoonmuz. 20.30 Gevarieerd program ma. <22.00-22.15 Nieuws en berichten. 23.00- 23.10 Nieuws. 23.40-23.45 Nieuws. ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) - VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: lichte grammo- foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws en Van de voorpagina. 8.15 Z.O. den). 10,30 Werkgeven en -nemen: program ma over arbeid en arbeidsverhoudingen. 10.50 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het actualiteiten F 8.00° Nieuws^S.l^Gewijd^ mu" ziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de vrouw 9.00 Theologische etherleergang. 9.35 Gymnastiek platenprogramma inet luisterwedstrijd. 10.55 Kunsi- en vliegwerk: tentoonstellingsagenda. 11.00 Nieuws. 11.02 Visie, lezing. 11.15 Solis tenkamer: vraaggesprek met muzikale illu straties. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Ste reo: Lichte grammofoonmuziek. 12.14 Markt berichten. 12.16 Overheidsvoorlichting Werk en welzijn: vraaggesprek van Claude Belloni HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NRU: nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Family Party: licht gevarieerd muziek programma. 14.00 Nieuws. 14.03 Nee. we noe men geen namen. verzoekplatenprogramma. (15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 Four o' clock tea: gevarieerd muziekprogramma, wekelijkse sportshow met lichte grammofoon- je. 18 46 Actualiteiten. 19.05 Wereldpanorama. 19.15 Stereo: Licht orkest met zangsoliste. 19.45 Wijd als de wereld: internationale oriën tatie in Kerk. zending en oecumene. 19.55 Z.- zeeserenade:. licht muziekprogramma. 20.15 In: licht muziekprogramma. 21.00 Stereo: Een pop met koorts, hoorspel. 21.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. TROS: 22.00 thriller theater, hoorspel. 22.30 Nws., nieuwer. Nieuws. 11.02 Bij Dorus op visite: cabaret- programma. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsolist. 12.10 Een nieuw geluid: kennismaking met jonge arties ten. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.29 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Stereo: Tijd voor tee nagers. 13.50 Uitlaat, programma voor twin tigers. 14.25 Uilenspiegel: studentenprogram- dr. R. J. H. Kruislnga. Onderwerp: de lan delijke activiteit ter voorkoming van aange boren afwijkingen, vooral door resus-immu- nisatie van alle daarvoor ln aanmerking ko mende vrouwen. 12.26 Mededel. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. Christian Science: 13.00 Nieuwe ideeën in uw zaak. Een vraaggesprek in de 12.03 Gevarieerd muziek. (12.40-12.48 Weerbe richt. mededelingen, programma-overzicht en SOS-berichten voor de schippers.) 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. weerbericht en dagklapper. 13.15 Gevarieerde muziek 14.00 Nieuws. 14.03 Noord en Zuid. 15.00 Nws'. 15.03 Grammofoonplatenprogramma. 16.30 mededelingen. 17.10 Amusementsmuziek. I de meeste gevallen ongeveer 85 90 procent is de oorzaak psychisch. Daarom heeft de psychosomatische be- j handeling de laatste jaren een belang rijke plaats ingenomen. I Dit vertelde de Amsterdmase psychia- I ter. dr. H. Musaph, aan het begin van net driedaagse internationale symposium, dat door de Nederlandse sociëteit voor psychosomatisch onderzoek in de hoofd- stad wordt gehouden. AMSTERDAM (ANP) Miljoenen i mensen in Nederland lijden aan hoge bloeddruk. Een particulieronderzoek van een huisarts heeft zelfs aangetoond, i dat vijftig procent van z ijn patiënten een hoge bloeddruk heeft. In verreweg Op sommige plaatsen was het zó druk op tweede paasdag, dat de automobilisten rustig konden uit stappen. Vai. dóórrijden zou toch voorlopig niets komen. Daar ver anderde de AVRO-yitzenüing „Radio Politieman: uitzending oorzaak van late spits i roepco r res pon den t) van plan het op tweede paasdag uitge zonden programma „Radio aan, veilig uit" ook op Hemelvaartsdag en tweede pinksterdag te gaan uitzenden. Dit in verband met de vele positieve reakties welke de AVRO van de zijde van de automobilisten heeft ontvangen. Bij de ze mededeling hierover enkele kritische kanttekeningen. Allereerst bleek op tweede paasdag overduidelijk, dat dit radioprogramma, dat van drie uur 's middags tot half acht 's avonds viel te beluisteren, be slist niet op de meest daarvoor geschik te uren was gepland. Immers, elke weg gebruiker weet. dat op dit soort dagen tussen drie en zes uur over het alge meen niet van een verkeersspits kan worden gesproken. Dat bleek dan ook herhaaldelijk uit de vaak onbenullige in j terviewtjes. die de verslaggevers van I de AVRO-radio op diverse verkeers- knooppunten met de weggebruikers hiel- j den. Vrijwel niemand kon de rep or- ters iets vertellen over massale ver- i keersopstoppingen Daarom werden de l inzittenden van de auto's maar onder- j vraagd naai hun bezigheden onderweg Een moeder vertelde, dat ze het spel letje „ik zie. ik zie. wat jij niet ziet" met haar kinderen in de auto deed. I Een ander ouderpaar telde met hun kroost het aantal Nederlandse wagens met een NL-nummerbord. Pas na achten I De eigenlijke verke tweede paasdag, mei het prachtige weer. pas laat op de dag aan. Immers, omstreeks acht uur meld- den de auto's van de rijkspolitie onaf- I gebroken files van personenwagens op rijksweg 12 tussen Arnhem en Ouden rijn. De file stond om half negen 's avonds van MaarnMaasbergen tot aan het verkeersplein over een lengte van 18 km. Tussen Oudenrijn en Lin- schoten op de rijksweg naar Den Haag j stond een dubbele rij auto's nagenoeg j stil over een traject van minstens 1U km. Tussen het verkeersplein Hoeve laken en Baarn, waar rijksweg 1 naar Amsterdam versmalt tot 2 rijbanen, I was met de grootste mooite het ayto- avcmn eeh rwn- I held van ca. 15 kin. per uui gaande le brak houden; waardoor ook hier kilometers lange files ontstonden. En dan spreken wij noè maar niet over de verkeers opstoppingen rond de Moerdijk en Ze- venbergschenhoek, of ten noorden en ten zuiden van Den Bosch en rond de gemeente Weert. Fakkels op viaducten De rijkspolitiemannen beveiligden al deze verkeersstromen met zwaai- en knipperlichten, terwijl zij zich meer malen met fakkels opstelden boven op de viaducten om de aanstormende auto's le waarschuwen voor de stilstaande files, welke zich achter deze viaducten be vonden. -Eerst om half twaalf 's avonds kwamen van de Porsches langs de rijkswegen de meldingen binnen, dal de (iles zien derogen begonnen in te krimpen en het autoverkeer zich met aangepaste snel heid huiswaarts kon begeven. En juist tijdens de spitsuren was er geen AVRO in de ether om de bestuur ders met de goed bedoelde raadgevin gen van adv ies te dienen. Een rijkspolitieman sprak de veronder stelling uit. dat deze radiorubriek mis schien zelfs de oorzaak is geweest, dat de bestuurders zo laat naar huis terug keerden. omdat men om half acht in de mening verkeerde, dat het ergste leed op de weg nu wel was geleden. We zouden de programmaleiding van de AVRO willen adviseren zich bij de uit zendingen van dit soort programma's te willen houden aan de exacte mede delingen over verk eerscongesties en eventueel de bestuurders bijtijds te ad viseren langs welke omweg men de enorme files kan vermijden. Als er bij voorbeeld op rijksweg 12 tussen Arn hem en Utrecht een file van 10 km. staat, dan bewijst men de chauffeurs een goede dienst door hen te adviseren deze rijksweg nog vóór Zei6t of Drie bergen te verlaten en via de secundai re wegen de weg naar de randstad Holland voort te zetten. Kinderspelletjes Ook lijtot het gewenst om de vaak on benullige praatjes met. verkeersgebrui- U laten. Het intere*- NEDERLAND I STER (Reclameuitzcndingcn o 18.56, 19.03, 19.56 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.07 uur: Uit Bellevue, kunstmagazine NTS 20.00 uur: Journaal •20.45 uur: Ironside, t.v.-serie 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 21.35 uur: Mies-en-scène NTS 22.35 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: En France avec Nicolas NEDERLAND II STER (Reclamcuitzcndingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.02 uur: Scala, magazine KRO •19.30 uur: De Sovjets, documentaire serie NTS 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Politie New-York, t.v.-serie 20.45 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 21.15 uur: Zelf doen. programma voor doe-'t-zelvers •21.50 uur: NTS 22.40 uur: Tweede journaal KRO'RKK 22.45 uur: Pastoraal Concilie Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC 9.30 uur: Export 10.00 uur: Levende wiskunde 10.30 uur: Groenteteelt onder glas 11.00 uur: En France avec Nicolas AVRO 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Telescoop, jeugdprogramma De met aangegeven prograi zijn kleurentelevisieprogramma's Een matte avond. Deze indruk bleef over na enig schakelen gisteravond, tussen één en twee. Het seizoen loopt voor de televisiemakers blijkbaar een beetje af. En dat. terwijl de lem- rt géén automobilist hoe de gasten i het Euromotel in Amsterdam zich of hoeveel benzine een pomp houder bij Hoevelaken in de autotanks heeft doen verdwijnen. En wat de spel letjes voor de kinderen betreft, deze zijn uiteraard alleen maar geschikt zo lang het daglicht is, want in het avond lijke donker heb je niets aan een spel als „ik zie, ik zie. wat jij niet ziel". Een thhulsblijver had ook zijn kritiek op dit programma. Hij huldigde de slo gan „radio uit, lekker veilig thuis" ►..-»< pcratuur buiten nu niet direct noodt tot het maken van lange avond wandelingen of het gezellig in de tuin zitten. Een avondje goed verzorgd „huiswerk" wil er zo hall april nog best in. Wat „het klapstuk van de veiling" had moeten zijn, de uitzending van Enid Bagnolds „De kalktuin" was zacht gezegd een teleurstelling. En dat on danks de topbezetting van het stuk Ank van der Moer, Loudi Nijhoff, Elisabeth Andersen konden de zwakte van het script niet verhullen. Ze beten de tanden kapot op een quasi-humoris- tisch geval, zodat men aan het einde slechts kon betreuren dat dergelijke topmensen niet waren ingezet bij een werkelijk topstuk. Het Pastoraal Concilie leverde ook al geen vuurwerk op. Zodat Danny Kaye en De Fabeltjeskrant eigenlijk de enige programmaonderdelen waren die te genieten vielen. AX

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2