GEJAAGD DOOR DE WIND na dertig jaar onvervangbaar Bestseller werd moeizaam verfilmd LAUREL EN HARDY UNIEK KOMISCH DUO „De dikke en de dunne" kregen pas na hun dood erkenning Weduwe Scarlett O'Hara zorgt voor een schandaal door nog Victor Fleming. De Gettysburg-hospitaalscene uit „GWTW". Links onder Vivian Leigh als Scarlett O'Hara. 14 ln het kort de voorgeschiedenis van de lijvige ïan, die in de dertiger jaren de wereldliteratuur be- rste. Uitgeroepen tot „het boek van de maand" in uil 1936 beleefde het boek in de eerste tien weken tien erdrukkcn. In Nederland alleen al zijn een miljoen rertalingen van Margaret Mitchells roman verkocht, with the wind" werd ook verfilmd. De sluwe O. Selznick was er als eerste bij om zich van de ilmrechten te verzekeren, maar toen begonnen de ilijkheden pas goed. Een opinieonderzoek wees uit, er maar één acteur voor de rol van Rhett Butler in anmerking kwam: Clark Gable. Maar Gable stond onder contract bij Metro Goldwyn Mayer, de maat- .happij, die Selznick zojuist had verlaten voor meer iafhankelijkheid bij United Artists met een contract ior drie jaar. Studiobaas Louis B. Mayer, wetend dat hij alle troeven in handen had, stelde zijn eisen. Of Selznick kwam weer bij-hem werken óf Mayer zou acht miljoen gulden in de produktie steken, waarvoor hij dan de vertoningsrechten kreeg en vijftig procent van de winst. Selznick koos voor onafhankelijkheid; het zou hem honderd miljoen gulden schelen. Pulitzerprijswinnaar Sidney Howard werd aan het schrij ven van een scenario gezet. Hij kwam uit de bus met een vierhonderd vellen omvattend draaiboek, wat neer kwam op vijf a zes uur film. Jo Swerling kortte het in tot 240 pagina's, die later uitgroeiden tot 250. F. Scott Fitzgerald deed ook nog kort voor zijn dood een duit in het zakje, terwijl tijdens de opnamen David O. Selz nick nog dagelijks scenes herschreef. „Et was eigenlijk geen draaiboek", heeft Vivian Leigh eens gezegd, „wel Leverde de mannelijke hoofdrol problemen op, het was nog niets vergeleken bij die, welke het bezetten van de rol van Scarlett O'Hara opriep. M.G.M.'s topactrice op dat moment, Norma Shearer, werd genoemd, maar haar bewonderaars protesteerden. Norma was te lief en te beschaafd voor zo'n rol. De actrice koos de wijste partij en weigerde. Bette Davis wilde dolgraag, maar Jack Warner, bij wie zij onder contract stond, liet haar niet gaan. George Cukor gaf de voorkeur aan Katherine Hepburn, die hij ook in „Little women" had geregisseerd, Laurel en Hardv „Laughing gravy" Op 7 augustus 1957 overleed Oli ver Hardy, de „dikke" helft van het duo Laurel en Hardy op 65- iarige leeftijd. Stan Laurel over leed op 23 februari 1965, 69 jaar oud al jaren een ernstig suiker patiënt en reeds verscheidene malen door een beroerte getrof fen. Vier jaar na de dood van laatstgenoemde, dertig jaar na hun laatste werkelijk goede film iün „de dikke en de dunne" op het toppunt van hun roem. Hun films zjjn bjj jong en oud popu lairder dan ooit en zij krijgen posthuum van de recencenten de erkenning, die dit duo eigenlijk 41 in de vroege jaren dertig had moeten hebben. ln die jaren zag men hun num mer nog als het simpele gooi- en smijtwerk en zag men over het hoofd, dat alleen perfecte timing sen grap. die men al minuten van le voren kon zien aankomen, nog kon laten aanslaan bij 't publiek. Uit het grote aantal compila tiewerken, dat men de laatste ja ren uit het oeuvre van dit unie ke tweetal heeft samengesteld blijkt deze timing nog eens over duidelijk. Zij waren daardoor niet bang om in herhalingen te ver vallen of zelfs bepaalde situaties in latere films te herhalen en met een variant zelfs te perfectione- De grote kracht van het twee tal waa, dat zij beiden komische figuren waren en niet zoals bij voorbeeld bij Abbott en Castello en later Dean Martin en Jerry Lewis om nog maar niet te spreken van onze Piet Muyselaar en Willy Walden - eerstgenoemde als aangever fungeerde en laatst genoemde de niets begrijpende dommekracht was. Zij waren bei den naïef, bijna kinderlijk. Er zat niets kwaads bij. Werden zij dronken, dan was het in hun on schuld, werden zij zoals in hun tweeakter „Night owls"-inbre- kers dan kwam dat onder invloed van een corrupte politieman. Zij waren goed voor dieren. In drie films namen zij ze zelfs mee naar hun huurkamer tegen de zin van hun huisbaas. In „Angora love" was het een geit, in „Laughing gravy" een hondje en in „The chimp" zelfs een gorilla Lau rel was dom en bracht met die domheid Hardy steeds in moei lijkheden, omdat de „dikke" dacht dat hij slimmer was. Het publiek hield van hem omdat men de catastrofe voelde aahkomen en zich superieur voelde. Waren Laurel en Hardy in een film getrouwd, dan was dat steeds met bazige vrouwen. Stan was dan de pantoffelheld, Oliver niet veel beter maar toch nog altijd er op uit een slippertje te ma ken. Films als „Be big", „Their purple moment", „We fan down" en hun hoofdfilm „Sons of the desert" behandelen zo'n situa tie .waarin Hardy uiteindelijk de klappen krijgt. Driemaal speelden zij een dubbelrol. In „Brats" vertolkten zij ook de rol van hun eigen zoontjes een mini-editie van het tweetal in .Twice two" speelden zij ook hun eigen zusters. Laurel dy. Hardy met mejuffrouw Lau rel. in hun hoofdfilm „Our rela tions" speelden zij hun eigen tweelingbroers. Tweemaal in .Beau Hunks" en „Flying deu ces" behandelen zij beiden in het vreemdelingenlegioen omdat Hardv zijn liefdesverdriet trachtte te vergeten. Zoals uit het bovenstaande blijkt verviel het tweetal in herhalingen, maar er was tot 1940 een duidelijk stijgende perfectie in hun werk te ontdekken. Na 34 korte zwijgende films sa men, waagden zij met succes de sprong naar het geluid. Na 38 korte geluidsfilms, specialiseer den Laurel en Hardy zich in 1935 geheel op de avondvullende film, niet meer als komisch achtergrondwerk voor verfilmde opera's als „The rogue song" en „Fra Diavolo". maar trachtend de gehele intrige te dragen. Dat ging goed zolang zij onder het banier van Hal Roach meemar- cheerden .die hir de volle vrij- cheerden. die hun de volle vrij heid liet. in 1941 echter sloot het twee tal contracten af met Twentieth Century Fox en Metro Goldwyn Mayer. De acht films tussen 1941 en '45 gemaakt onder regis seurs, die de mogelijkheden van het tweetal niet zagen en te vreden waren met het herkau wen van oude Laurel- en Har- dysituaties, zonder er iets aan toe te voegen waren evenzovel e teleurstellingen. Men dacht dat het duo bij het publiek had af gedaan en werd in die mening nog versterkt door een film. die Laurel en Hardy in 1952 in Frankrijk maakten onder regie van de dezer dagen overleden regisseur Leo Joannon. „Robin son Crusoe-land" of „Atoll K" zoals de film heette was een complete mislukking. Taalmoei lijkheden en een verwarrend draaiboek gaven „de dikke en de dunne" geen enkele kans iets van hun oude glorie te redden. Teleurgesteld keerde het twee tal de film de rug toe, hun laatste levensjaren zich verbij tend voor de televisie, waar men hun oude succesvolle tweeakters regelmatig onherkenbaar ver minkt terugbracht. In 1958 begon Robert Youngson met een compilatieserie van oude filmkluchten, waarin het werk van het tweetal met meer respect werd behandeld. Ande ren volgden met succes zijn voorbeeld en zo is deze week overdag in Rex ..Laurel en Har dv op z|n best" te zien ecu hun sprekende tweeakters als „Night owls", „Below zero", „Laughing gravy", „Be big". „County hospital" en fragmen tjes uit „Our wife", „Their first mistake", „The live ghost" en ..One good turn". Een gedeelte van hun langere film „Pardon us" en een korte samenvatting van hun meer gecompliceerde ..Our relations" geven een goed mieken iu hun bloeiperiode pres teerden. En dat smaakt naar meer. In dertig jaar tijd heb ben wij nog geen waardige opvolgers van dit duo kunnen ontdekken. otto Milo Inbrekers tegen wil en dank in hun tweeakter ..Night owls". Laurel ei nooit booswichten. Als zij de wet overtraden was het in hun argeloosheid.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 21