Landru Die dikke zoen was onbetaalbaar. Hij kostte precies 20ct/ ,we willen laten zien dat we goede dingen kunnen doen' Honderd jaar geleden geboren Eenzame mensen worden zo zelden gekust Zelfs niet per post Al ligt hun brievenbus ook vol met: de krant het damesblad, TV-gids, de reelamefolder-met-waardebon of de krant van de kruidenier. Want nergens staat onder "Hartelijke groeten en een dikke zoen!" Niemand schrijft: "We komen gauw weer eens langs!" De brief blijft weg. De bel gaat niet over. De deur komt niet van de knip. Maar vandaag- Hij lag half onder het gratis buurtblad.^ Ken envelop Dicht geplakt Met 'n postzegel En hel nooit te vergelen handschrift Brieven maken gelukkig als je alleen bent Ze maken de wereld ruimer. Ze maken het hail voller. De dikke zoen van een verre dochter, de stevige pakkerd van een drukke zoon, de duizend kusjes van een kleinkind of de stevige poot van een oude vriend hoeven niet meer te kosten dan een half uurtje schrijven en 20 cent port Voor wie er op wacht zijn ze onbetaalbaar. Schrijf es, bel'es, bezoek'es, praat'es... ach u weel zelf wel met wie Advertentie Als je per advertentie een actie voor studentenkamers wil gaan voeren en je hebt daarbij de slagzin „Student met kapotte fles op hoofd geslagen" voor ogen staan, doe je er verstandig aan even via een marktonderzoek te verifiëren of die tekst bij het Nederlandse volk aantikt. Dat is gebeurd met verrassend resultaat. Het Nederlandse volk bleek het in grote meerder heid normaal en zelfs passend te vinden, dat beschadigd glas werk op een student wordt uitgeprobeerd voordat het op de vuilnisbelt belandt. Weg slagzin. Slogans echter als „Je kan niet eens meer in je blootje over de gang" erv „Je weet niet wie je in huis haalt" konden blijkens het marktonderzoek wel en die haalden dan ook de krant. Met succes? F. O. Bayle, 28. public relations in Amsterdam: „de stichting reclame zonder commercieel doel is nu ruim twee jaar werkzaam. In die tijd hebben we van de publiciteitsmedia voor een waarde van meer dan een miljoen gulden gratis advertentieruim te gekregen. En hier heb ik net twee brieven voor me liggen van de NTS en de NRU. Ze schrijven in principe besloten te hebben mee te gaan wer ken. Het gaat nog om de vorm. Ja, ons succes is van dien aard, dat we zeker door zullen gaan, al kost het ons een boel werk in de vrije tijd". sire Afgekort heet de stichting Sire, het geen vroeger de aanspraaktitel van vorsten was. Van hoe een hoge adeldom zijn de doelstellingen, die worden na gestreefd? Initiatiefnemer Bayle: „het klinkt misschien padvinderig, maar ten eerste willen wij de kennis en de moge lijkheden, waarover de Nederlandse reclamewereld beschikt, in dienst stel len van goede werken. In de tweede plaats willen we public relations be drijven voor het reclamevak door te laten zien, hoe je een campagne hele maal rond kunt maken. Ik weet, dat een tandarts altijd een beul blijft. 'Op dezelfde manier weet ik, dat men ons altijd zal blijven identificeren met ver borgen verleiders, Toch hebben we een goed, eerlijk vak en dat willen we de mensen, die ons niet a priori dogma tisch afwijzen, laten zien. We willen laten zien, dat we goede dingen kun nen doen". Meest recente resultaat: een nog lo pende serie van vijf advertenties, die het thema „eenzaamheid" tot onder werp hebben. Aangezien uit een onder zoek naar een eerder gevoerde cam pagne naar voren is gekomen, dat de advertenties spontaan werden herin nerd door 27 percent van de onder vraagden en een geholpen herinnering scoorden van 61 percent, mag men aannemen, dat er ook ditmaal veel blijft hangen. Hier volgen de eerste stukken van de vijf slogans, die als blikvanger voor de advertenties dienden. Hij zag het geluid van de deurbel ....nog voor hij het hoorde. De sudderende karbonaadjes... ....lagen gewoon te neuriën in de pan. In een oud koffiemolentje kan je... ....de eenzaamheid krakend barsten. „Klap'es in je handjes".... ..moetje minstens met zijn tweeën Die dikke zoen was onbetaalbaar... ....hij kostte precies 20 cent. Toen we de campagne opzetten, wisten we natuurlijk, dat er veel meer een zamen zijn dan alleen maar de be jaarden". zegt Bayle. „Ik denk aan homofielen, aan meisjes, die naar de stad komen en niet, zoals jongens, ge zelschap kunnen zoeken in de kroeg, zaak. Gebleken is, ïat geloof ik 99.2 procent van de kinderen, die wor den ingeschreven op de kleuterscho len, een aangevreten gebit heeft. Kin deren van vier jaar... daar moet iets aan gedaan worden". dan de eerste en de vierde 50 percent. Na de oorlog werd de war advertising council, die zo verdienstelijk had ge streden, omgezet in een advertising council, die de vrede moest gaan die nen. Dit lichaam krijgt jaarlijks voor honderden miljoenen dollars gratis ad vertentieruimte en zendtijd meer dan alle reclameuitgaven van Nederland bij elkaar. Het heeft bij voorbeeld smokey de beer gemaakt tot een van de meest populaire stripfiguren van de t.v., de kranten, de weekbladen en de geïllus treerde bladen. Smokey waarschuwt elke Amerikaan, op te passen met vuur. Geen kampeerder, die zijn gulden ere- gels negeert, geen directeur of huis moeder, die ze in de wind durft te slaan. Om jaloers op te zijn, zou de Ne derlandse heidemaatschappij zeggen.. budget amerika Welke mogelijkheden er voor een Stich ting Ideële Reclame zijn, bewust, vol gens Bayle, de gang van zaken in Ame rika, waar het initiatief al een kwart eeuw oud is. „Het begon in 1929", zegt hij, „in de crisis. De kranten kre gen stromen van protest óver zich heen; het moest afgelopen zijn met die geld- verspillende advertenties. Ook het ad verterende bedrijfsleven moest het ont gelden: reclame maakt een produkt F. O. Bayle, initiatiefnemer van de Stichting Ideële Reclame. aan huwelijken, die voor het oog t an de buitenwereld gelukkig zijn, maar waar geen contact tussen de partners meer is. Maar je moet in dit vak pre cies weten, tot welke deel en doel groep je jezelf richt. Anders krijg je ongewenste neveneffecten. En de slottekst: „schrijf'es, bel'es, bezoek'es, praat'es... ach, u weet zelf wel met wie". Die slaat natuurlijk niet exclu sief op de bejaarden, maar op alle stille eenzamen. Iedereen kent in zijn omgeving wel iemand, die succes Ondertussen werkt Sire aan nieuwe campagnes. Bayle: .die over de een zaamheid ise een groot succes. Er zijn van alle kanten reacties gekomen ook van ouden van dagen zelf, en dat is belangrijk, want als die actief worden, is er weer een stukje een zaamheid weg. We hebben een bejaar de man gehad, die door onze adver tenties geïnspireerd is, om te gaan helpen in een opvangcentrum voor ouden van dagen. We hebben een pas toor gehad, die om advies kwam vra gen. In een gereformeerde kerk in in Arnhem zijn onze advertenties ten toongesteld. In Zaandam hebben ze ge leid tot een buurtbulpverlening. Een gereformeerde kerk in Zeist heeft hef tig positief gereageerd. We krijgen da gelijks telefoontjes van mensen, die vragen: wat kan ik doen? Het blijkt aan alle kanten aan te slaan. Daarom gaan we die eenzaamheidscampagne verder uitbreiden. In het hoofd hebben we verder een campagne over, zeg maar, het gedragspatroon van Neder land in en rond de openbare vervoers middelen -eventueel uit te breiden tot supermarkten en zo. Al dat voordrin gen en niet in de rij willen staan.... en we denken aan een campagne, die de mondhygiëne van kleuters tot onder werp heeft. Dat is een afschuwelijke overmatig duur; reclamemensen zijn op lichters plunderende partners. De mensen wilden geen goederen, ze wil den werk. Van de weeromstuit von den de Amerikaanse reclamemensen elkaar, eerst met weinig succes, maar dat veranderde toen de regering hen. twee dagen nadat de Japanse bom men op Pearl Harbour waren geval len, dringend verzocht, al hun kunnen in dienst te stellen van de strijd om de vrede. Enige maanden later waren de eerste campagnes er. Ze richtten zich op de verkoop van oorlogsobligaties, hel recruteren van vrouwen voor de oor logsinspanning, het inzamelen van voedsel- en kerstpakketten, of ze richt ten zich tegen geldverslindende za ken als bosbranden, werkverzuim en zwarte markten. Al met al kwamen er in de vier oorlogsjaren 150 campagnef klaar, die een gezamenlijke waarde ver tegenwoordigden van 1 miljard dollar De resultaten waren ernaar. De tweede oorlogsobligatiescampagnc leverde 20 percent meer opbrengst op Public relationsman Bayle kwam op het idee van de stichting ideeële recla me, toen hij in 1966 in een vakblad over dit Amerikaanse precedent las. Daar voor waren er enkele losse pogingen gedaan. Ze waren mislukt, omdat de Nederlandse publiciteitsmedia er niet van overtuigd waren, dat er voor de advertenties, waarvoor gratis ruimte werd gevraagd, niet ergens een budget te vinden zou zijn. Bayle vindt dat be grijpelijk. „Niemand steelt uit eigen portemonnee. De kracht van Sire in zijn huidige vorm is dan ook, dat het inderdaad onderwerpen aanvat, waar voor geen fondsenzijn. Zo zijn we in mei 1967 van start gegaan met een campagne, gewijd aan het voorbijgaan aan menselijk leed. We vervolgden met een campagne tegen de straatvervuiling en met een campagne, gericht op de hoffelijkheid in het moderne verkeer. Uit het onderzoek, dat we aan deze laatste actie vooraf lieten gaan, kwa men overigens aardige gegevens naar voren. Van de 184 ondervraagde auto mobilisten vonden er slechts twee, dat ze zeer goed reden. 58 ondervraagden daarentegen kwamen er rond voor uit, zichzelf middelmatige rijders te vin den. Dan hebben we die campagne voor studentenkamers gehad. Daar zijn we achteraf niet zo blij mee geweest. Wanneer de studenten zelf een actie voeren, levert die gemiddeld 800 nieu we kamers op. Wij haalden er 1600. Honderd percent meer dat klinkt aardig, maar de vraag: was het ge noeg? Moest negatief beantwoord wor den, want er is iets in de richting van 16.000 kamers nodig. Onze conclusie was: de markt voor studentenkamers is verzadigd. De studentenhuisvesting is een probleem, dat bij de regering thuis hoort. Dat vonden de studenten toch wel weer leuk. Ze konden met dit argu ment naar Den Haag stappen en zeg gen: nou hoor je het eens van vak- Bayle verdeelt het Nederlandse pu bliek graag in twee grote groepende categorie, die voor de actie „Open het dorp" van Mies Bouman was, en de mensen, die „Zo is het toevallig" graag terug zouden zien keren. Hij noemt ze: de „menselijk emotionelen", en de kri- tisch-satirieken. Het doet hem deugd dat een onderzoek geen verschil aan het licht heeft gebracht in de wijze, waar op deze twee tegenpolen tegenover Sire staan. En de publiciteitsmedia, die gra tis ruimte moeten afstaan? Daarover zegt Bayle en het komt hoorbaar uit zijn hart „aan de medewerking van de media mankeert helemaal niets" De aanzamen, en na hen wie weet welke andere maatschappelijke underdogs, kunnen er zo te zien op rekenen, dat Sire een behulpzaam blijvertje is. Het geval Landru, de moordenaar van vele vele blijft de aandacht van de openbare mening bezig houden. De ene dag is hij zo veel jaar geleden geboren, een andere dag is hij zo veel jaar geleden gearresteerd en weer een andere dag is hel zo veel jaar geleden, dat zijn hoofd onder de valbijl viel. Sommigen kluiven het been met een onver klaarbare smaak nog eens extra af en verdiepen zich in de nooit precies beantwoorde vragen, hoe deze massamoordenaar zijn slachtoffers om het leven heeft gebracht en hoe hij hen heeft laten verdwijnen. Moordenaar van vele vrouwen hoevele Anderen, met wat meer edele gevoe lens, staan in gedachten bij de guillo tine Les Bois, zeggen de Fransen en stellen zich de vraag, hoe lang het nog zal duren, voor in Frankrijk de doodstraf wordt afgeschaft. De doodstraf is bedoeld als afschrikwek kend middel, maar statistieken hebben bewezen, dat geen enkele misdadige zich door de kapitale straf laat af schrikken. Er wordt, sedert Landru, in Frankrijk niet minder gemoord. De kranten staan er dagelijks vol van. Ook de psychiaters verdiepten zich in soortgelijke gevallen als die van Landru om aan te tonen, dat er nog wel andere wegen zijn om de maat schappij in bescherming te nemen tegen misdadigers dan een barbaarse executie. Nog zo pas is wetenschap pelijk aangetoond, dat moordenaars met verkeerde, dat wil zeggen abnor male chromosomen, niet toerekenbaai zijn voor hun daden, niet in een ge vangenis thuishoren en zeker niet verdienen dat hun het hoofd wordt afgehakt. Henri Désiré Landru werd 12 april 1869 dus een eeuw geleden in Parijs geboren. Zijn ouders worden ons afgeschilderd als eenvoudige, eer lijke mensen: vader chauffeur, later bediende in een boekwinkel, moeder huisnaaister. Op de katholieke school is op de jonge Landru weinig aan te merken. Hij wordt koorknaap en men denkt er zelfs een ogenblik aan hem voor priester op te leiden, waar een verliefdheid op Marie Cathérine een stok voor steekt. Met die vrouw trouwt hij en krijgt er vier kinderen bij. In dat huwelijk openbaart zich al een zekere abnormaalheid bij de vader. Hij verzorgt het gezin aan vankelijk goed, maar iedereen krijgt 'n nummer in een zakagenda: Landru is nummer één, twee is voor Marie Cathérine, drie voor Marie, vier voor Maurice, vijf voor Suzanne en zes voor Charles Later zullen nog veel meer nummers volgen, want Landru houdt in zijn archief van afkortingen. Dertien ongelukken afkortingen waar niemand wijs uit kan. In al die mappen, van kranten papier, staat precies beschreven, hoe het er bij al die vrouwen uitziet: vuil, goed onderhouden, geen smaak, weduwe, speelt gitaar, vulgair, stem als een kraai, gescheiden, straatzange res, prostituée. Ook alle rendez-vous staan vermeld: madame A., Saint - Lazare, 8.00; mej. Lydic in de tabaks winkel bij Gare de Lyon, half negen; madame B., Metro Etoile, elf uur. Ieder bezoek levert hem in ieder geval een gratis-maaltijd op. Laatste gang Als jongeman holt Landru achter twaalf ambachten en dertien onge lukken aan. Hij wil architect, mon teur of fietsenfabrikant worden, maar ergens in slagen doet hij niet. Op de eettafel van het gezin komen hoofd zakelijk aardappelen en kastanjes, weinig vlees, wel dagelijks een rode Bordeaux. In 1900 begaat Landru zijn eerste overtreding. Per advertentie vraagt hij een loopjongen met een fiets, maar als de jongen zich op het aangeduide adres aanmeldt, gaat Landru er met de fiets vandoor, die hem twintig francs opbrengt. Als kleermaker stroopt hij de Faubourg Saint-Antoine af, klopt met zijn centi meter om de hals en een notitie boekje in de zak aan alle huizen om bij mogelijke klanten de maat op te nemen voor een kostuum. Met zijn donkere puntbaard ziet hij er netjes uit, boezemt vertrouwen in, maar zo dra hij het voorschot in zijn zak heeft, verdwijnt hij met de noorder zon. Van kleermaker wordt hij amb tenaar bij de gemeente, loodgieter, verificateur bij maten en gewichten. Overal is hij een kruimeldief. Achter af zeggen al zijn slachtoffers, dat hij toch zo'n aardige en welbespraakte man was. In 1910 is hij aan zijn zevende veroordeling toe. Zijn straf fen worden verkort, want in de ge vangenis gedraagt hij zich als een heer. Op 20 juli 1914 veroordeelt een rechtbank van de Seine hem bij ver stek tot vier jaar gevangenisstraf en verbanning, maar Landru is onvind baar en verbergt zich èn voor de justitie èn voor de militaire autori teiten, die hem nodig hebben, want de eerste wereldoorlog staat op uit- In zijn onderduiktijd doet Landru de eerste stappen op een lange weg. waarvan op het eind de guillotine staat te wachten. Hij plaatst adver tenties van ongeveer de volgende inhoud: „Heer, 45 jaar, dienstplicht vervuld, 4000 franc spaargeld, wil zich in de koloniën vestigen, zoekt kennismaking met een dame van ge lijke leeftijd, geen tussenpersoon". Antwoorden komen in overvloed bin nen. Al zijn huwelijkspartners classi ficeert hij in mappen, meestal met Zijn eerste slachtoffer is de weduwe Jeanne Marie Cuchet, een vrouw van 40 jaar, die hü in 't park van Luxem bourg heeft ontmoet. Hij neemt haar mee naar buiten en berooft haar van 5000 franc. Daar begaat hij zijn eerste regiefout. Als Jeanne Marie uit haar bewusteloosheid ontwaakt, vindt zij papieren van Landru, waar uit blijkt, dat de man getrouwd i« en vier kinderen heeft. Was Jeanne Marie verstandig geweest dan was ze onmiddellijk naar de politie gelopen om aangifte te doen, maar vermoedelijk uit valse schaamte doet ze dat niet en keert naar huis terug. Landru zoekt haar op, hangt trieste verhalen op over zijn onge lukkig leven en aanstaande scheiding en belooft trouw tot in alle eeuwig heid. Jeanne Marie laat zich wonder lijk genoeg bepraten en gaat ander maal mee, thans in gezelschap van haar zoon. Dat is hun laatste gang, want moeder en zoon komen nooit meer boven water. Voor de eerste maal heeft Landru een dubbele moord op zijn geweten. Op 1 mei 1915 biedt hij een nieuw slachtoffer een gouden horloge aandat van Jeanne Marie. Landru is dan 46 jaar Met de regel maat van de klok volgen de mis daden elkaar op. Als de politie hem arresteert, vinden de agenten een zakagenda met elf namen, sommige in code, andere met naam en toe- Van negen andere slachtoffers moet de identiteit van geval tot geval worden uitgezocht. De meeste ver moorde Vrouwen zijn vrouwen op leeftijd: een dienstbode, een kokkin, een caféhoudster, een gezelschaps dame, werksters, een prostituée, twee vrouwen zonder beroep. In de agenda staan ook de uren van overlijden aan getekend: vier uur 's morgens voor madame Colomb; vier uur 's middags voor madame Andréè; 10.15 uur voor madame Buisson; vijf uur voor made moiselle Jeanne; 17.45 uur voor ma dame Pascal. Niet gestoord Deskundigen, die hem hebben onder zocht, brengen de president van de rechtbank uitvoerig rapport uit. Gek is hij zeker niet, zeggen de experts, „Ik vertrek met het geheim, dat is mijn intellectueel is hij allesbehalve ge stoord, integendeel, hij heeft een scherpe logica en een goed verstand. Fantasie trekt hem aan. Zijn gezond heid is uitstekend. Als hij moordt, heeft hij zijn zenuwen goed in be dwang. Maar hoe hij zijn slachtoffers heeft vermoord komt in het proces niet uit de verf. Het vinden van de beruchte oven, waarin hij zijn slacht offers zou hebben verbrand, geeft geen zekerheid. In de villa's waar hij heeft gewoond vindt de politie noch bijlen, noch strikken of zagen, waar mee hij zijn slachtoffers zou hebben doodgeslagen, gewurgd of in stukken gesneden. In sommige woningen waar vrouwen vermoord zijn, was geen kachel. Ook opgegraven stoffelijke resten leveren geen nadere precise ring op: drie doodshoofden, zes voe len, vijf handen. Wat heeft Landru met de overige lichaamsdelen ge daan? Verbrand? Verteerd in zout zuur? Op stille plekken begraven? De fantasie is zelfs zo ver gegaan, dat Landru van vleesresten kippe- voer zou hebben gemaakt Toen 25 februari 1922 de valbijl viel, nam Landru zijn geheimen mee in het graf. Hij stierf moedig. Voor de laatste maal, bij de guillotine, vroeg maitre De Moro Giafferi aan Landru de waarheid te zeggen. Een lichte glimlach speelde om Landru's lippen toen hij antwoordde: „Maitre, je pars avec le secret, c'est mon bagage". Ik vertrek met het geheim, dat is mijn bagage. LUCAS KLEYN

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9