toch maar liever altijd even goed Paus draagt kruis in Rome VISSER VERWEND OP VISMA '69 IN ROTTERDAM Visboten raken in Voorzorgen in V.S. bi j herdenkingen King Lagere winst Jean Heybroek WKKR ol' geen WKKR Oude vrouw praatte overvaller deur uit VENT MET DOEK VOOR GEZICHT 25 stuks1.75 Bengaalse tijger zo lief als een poes ZATERDAG 5 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Wies Andersen caballero WAO-verhoging AMSTERDAM (ANP) Het gemeen schappelijke administratiekantoor zal de bedragen, waarmee de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen (WAO-uitkerin- gen) met terugwerkende kracht zijn verhoogd, in één keer uitbetalen, name lijk gelijk met de nieuwe uitkeringen over april, aldus een communiqué van het GAK. De hoogte van de nabetaling is af hankelijk van de datum waarop de WAO-uitkering is ingegaan. Uitkeringen, ingegaan vóór en in de maand januari 1969, worden verhoogd met 4 procent, uitkeringen ingegaan In februari met 1,45 procent, in maart met 0,75 procent. ROME (AP) Paus Paulus VI heeft gisteren tijdens dc gebruikelijke tocht door de ruines van het oude Rome, na eerst een tijdlang een kruis le hebben gedragen in reden en wind voor vrede in Vietnam, in Afrika en In het Midden Oosten gepleit. De 71-jarige Paus droeg hel grote hou ten kruis gedurende de latste drie stadia van de toch terwijl het hard regende en stormde. Tijdens zijn toespraalf zei de Paus, dat de les van het evangelie niet was „een oog voor oog en een tand voor een tand". ROTTERDAM Goed nieuws voor de broeders in Petrus. Nederland heeft eindelijk een eigen (internationale) tentoonstelling van materialen voor de sportvisser op zee- en binnenwater. Een pracht gelegenheid voor de rechtgeaarde liefhebber en de geïnteresseerde aspirant om ideeën op te doen voor een bU-de-tUdse uitrusting. Deze tentoonstelling, Visma '69, komt voor de binnenwater-stckkiesklanten helemaal mooi op tijd. Vóór 31 mei kunnen zij alles hebben aangezuiverd, vernieuwd of ge completeerd. Opkomstplicht kan vervallen De eerste Visma wordt nog wat schuchter gepresenteerd in de Rotter damse Ahoyhal, maar de aanpak belooft het beste voor de toekomst. De ander half miljoen liefhebbers van de sport- visserij in Nederland hadden tot gisteren steeds achter het net van de tentoon- atellingswereld gevist. De heer J. A. van Hurck, adjunct-directeur van de visse rijen van het departement van Landbouw en Visserij, zei gjsteren in zijn openings woord, waar dat aan te wijten moet zijn: „De sportvisser loeft solitair. Maar", zo Hoogste staat van alarm WASHINGTON (DPA). Met kerk diensten, demonstratieve optochten en „aing-ins" hebben gisteren de negers in de V.S. herdacht dat een jaar geleden hun leider dr .Martin Luther King in Memphis ward vermoord. .1 verband hiermee werd in tal van steden de hoogste graad van alarm afge kondigd. Zo patrouilleerden in Chicago, waar het donderdagavond ui tot onge regeldheden kwam, meer dan 7000 leden van de nationale garde om de rust te handhaven. Volgens mededelingen van cie politie werden daar bij de onlusten ?rgisteren 72 mensen gewond en 263 gearresteerd. Ook de burgemeester van Washington had voorzorgsmaatregelen getroffen. Er zijn 1000 tot 1500 nationale gardisten In staat van alarm gebracht. In de nacht van donderdag op vrijdag werden twaalf volwassenen en vijftig jongelui gearres teerd nadat in de stad brand was ge sticht. Voor het stadhuis verzamelden zich 600 mensen voor een bijeenkomst ter nagedachtenis van dr. Martin Luther King. In Memphis waai' King vermoord werd, werd de avondklok ingesteld nadat aan In verscheidene Amerikaanse steden heeft dc herdenking van de moord op Martin Luther King, precies een jaar geleden, rassenrellen veroor zaakt. Het hevigste waren de on lusten in Chicago, waar evenwel de verkoop van vuurwapens en alco holica werd stopgezet en een avond klok werd ingesteld. het einde van een herdenkingsmars waaraan 15.000 mensen deelnamen ten werden ingegooid. In Amsterdam werd gisteravond een stille tocht gehouden. De ongeveer zestig deelnemers liepen van het Nassaupleln naar de Dam, waar bij het nationaal monument twee kransen werden gelegd. Umberto naar gewonde dochter GENèVE (AP) Ex-koning Umberto van Italië is gisteren volgens betrouw bare zegslieden op bezoek geweest bij zijn 25-jarige dochter Marie Beatrice, die in een ziekenhuis te Genève ligt na een vul uit een raam. Officiële zegslieden bewaren 'n strikt stilzwijgen over het ongeluk en zeggen alleen dat de prinses herstellende is van lichte verwondingen, maar volgens 't Zwit serse persbureau is de prinses ernstig ge wond, Ze zou 'n schedelbreuk en 'n bek kenbreuk hebben, maar niet in levensge vaar verkeren. De ex-koning woont in Cascais in Portugal. Hij is gescheiden van zijn echtgenote ex-koningin Marie-José die met haar dochter op kasteel Merlinge Genève woont. voegde hij daaraan toe, „we zien tyel degelijk de belangen van dit miljoenen- leger. Wetenschappelijk wordt er steeds meer gedaan aan de verbetering van het water en de visstand. De waterveront reiniging blijft de grootste vijand van het vlsserslegioon. Een logioen, dat met de dag groter wordt", aldus de heer Van Hurek. Reden waarom we weten schappelijk en technisch steeds meer moeten doen aan de verbetering vi vispopulatie. „We moeten naar zwaardere en naar meer vis toe. Ons materiaal is eenmaal sterk verbeterd de visboot heeft definitief zijn intrede gedaan." Als om de woorden van de heer Van Hurck te staven, heeft de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij voor een aantal aquaria met zoetwatervis ge zorgd. Om koude rillingen van te krijgen: snoek, brasem, snoekbaars, baars, aal enz Het mooiste voorland vormen echter de bussins met forellen uil het Veeree Meer. En wat de heer Van Hurk over de vis boot zei, schUnt ook te kloppen. Wie scheepje zoekt, zal op dc Visma zeker slagen. Er staan opblaasbare rubber polyester notedopjes voor de stille plas en robuuste speedboten met buiten boordmotor en sloepen met een kajuitje, waarmee meteen dc zeegaten kan wor den uitgevaren. Er tussenin een keur van ijzeren en houten boten in elke vorm en met alle mogelijke aeeessolres. Vissers kunnen uren bomen materiaal. Wie eenmaal de collectie hen gels in de Ahoyhal heeft gezien, raakt meer uitgepraat. De merken zijn over het algemeen degelijk en de variatie oneindig, al slaagden we er niet in eer of andere aantrekkelijke Japanse werp hengel aan de haak te slaan. Maar dat neemt niet weg, Jat de Visma vol „snab- belaars" zal komen: fiberglas werphen gels met flitsende veerkracht, holglas- en telescoophengels laatete lijken, als ze ineengescho^ niet meer dan een zwart gelakt wandel- Waar zijn de eerlijke bamboolatjes gebleven? En waai' het eenvoudige has- peltje? De werpmolent; van nu zijn precisiewerken. Naast de stands met ty pische hengelsporturtikelen zijn or met knmpeerbussen, tenten, accessoires Opmerkelijk genoog misten we nylon van de lijntjes, de simmetjes. Is de sportvisser dan uitgepraat over zijn een-driehonderd of een-vijfhonderd? Het aas was weer wel goed vertegenwoordigd. Een Duitse firma heeft zo'n honderd- vijftig variaties in kunstaas meegebracht. Bij weer andere stands probeert men een soort instant-maden uan de man te brengen, maar sommigen houden het ge woon bij de ouderwetse regenwurm, de pier en de zager. Wie niet zeker is van zijn zaak kan op de Visma naar hartelust speuren in bergen vakliteratuur of een praatje maken met erkende deskundigen. Een leuk Vlsmanieuwtje de telesco- piselie pen (dobber). Met dit kokertje geen gemier meer van een lood bU of nf. Ligt dc pen te diep, dan hoeft men heni slechts een stuk uit te trekken, Panic zü liet grotere volume heeft hU meer drijfkracht gekregen en lift hij 'De Rotordamse rivierpolitie biedt een bijzondere service. In een stand geeft een hoofdagent tegen het normale tarief vis- akten en hengelbewijzen uit. Mochten uw honden gaan jeuken bij het zien van zo veel verlokkends, de cast vereniging Maas heoft een fraaie casting- baan uitgezet, waar werpdemonstratiea worden gegeven. Degenen, die zich niet meer kunnen bedwingen, mogen ook even proeven. De Visma is op 5, 7. 8, 9 en 10 april van 10.30 tot 23,30 uur geopend. DEN HAAG De opkomstplioht kan bU de raads- en Statenverkieiingen van volgend jaar vervallen, wanneer de etswijziginf nog dit jaar door de Twee de en Eerste Kamer aanvaard wordt. De regering wil het wetsontwerp voor deze wijziging in ieder geval voor het xomer- :ces van de Kamer indienen. Zoals bekend heeft de staatscommissie die de eventuele wijzigingen van de kies wet bestudeert, al geadviseerd de op komstplicht te laten vervallen. In het overleg met de daarvoor in het leven ge roepen bijzondere Kamercommissie is ge bleken, dat ook de meerderheid van deze commissie de opkomstplicht afgeschaft wil zien. (Van o e parlementaire redactie) Pieter van der Sloot, de Nederlandse danser en choreograaf die thans ver bonden is aan het Landestheatcr in Hannover, is met ingang van 20 augus tus aanstaande benoemd tot directeur van de balletgroep van de Stadtische Bühnen te Münster in Westfalen. (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Hoger personeel wil ook premie overhevelen DEN HAAG (ANP) De Unie van beambten en hoger personeel (BHP) geassocieerd Is de Nederland- Bond van middelbaar en hoger per soneel (NBT), alsmede de katholieke bond van werknemers In bank- en ver zekeringsbedrijf en administratieve kan toren (BVA), de katholieke bond van lei dinggevend en toezichthoudend personeel (KLP), de Nederlandse vereniging van handelsvertegenwoordlgers Sint Christof- de christelijke vereniging van mijn- beambten (KVM) hebben zich met zorg beraden over het gestoorde evenwicht tussen Ionen enerzijds en de uit de hand gelopen prijzen anderzijds, welke ont wikkeling zij In hoge mate betreuren en waarvan ook de werknemers met middelbare en hogere inkomens de dupe worden, aldus delen deze bonden in een perscommuniqué mede. Tijdens dit beraad werd met instem ming begroet de poging van de vakcen trales deze problematiek op korte ter mijn tot een oplossing te brengen door middel van overheveling van meer so ciale premielasten naar de werkgevers. De 6 organisaties van beambten en ho ger personeel willen er echter nadruk kelijk op wijzen, dat hierbij geen enke le discriminatie mag worden toegepast tussen de onderscheiden categorieën van werknemers. Om deze reden wordt het zoeken van compensaties in het vlak van premievorschulvlng binnen de zie kenfondswet en ziektewet van de hand gewezen. Immers deze zijn In de premie slechts voor een gedeelte van de werk nemers van toepassing. De genoemde organisaties gaan er van uit, dat primair de premiebetaling voor de wettelijke arbeidsongeschikt heidsverzekering (WAO) geheel naar de werkgevers dient te worden overgehe veld. Aangezien hiermede de noodzake lijk geachte compensatie van ten min ste 2 procent van het inkomen van alle werknemers niet bereikt wordt, willen deze organisaties er voor pleiten, dat het ontbrekende bedrag van de werkgever wordt verkregen vla een lagere Inhou ding aan AOW-AWW»premie, aldus het communiqué. DE BILT Een gebied met hoge barometerstanden strekte sich gisteren uit van de Azoren over Schotland naar de Zwarte Zee. Ons land bevond zich aan de zuidflank van dit gebied, waardoor er met een matige oostelijke wind K.N.M.I. deelt Droog weer mee: vrij droge lucht uit Duitsland aangevoerd werd. Hierin stegen op enkele plaatsen de middagtempe- raturen tot omstreeks twaalf gra den. Langs de Waddenkust koelde deze lucht sterk af, waardoor zich daar mist vormde, die in de loop van de dag op loste, maar waar door de middagtemperaturen niet veel hoger dan vijf graden werden Boven het westelijk deel van de Middellandse Zee beuond zich een depressie, die op talrijke plaatsen In Spanje, Frankrijk en Italië regen bracht. De temperatuur werd daar dan ook niet veel hoger dan bij ons. Het hogedrukgebied verandert slechts weinig en hel laat zich aanzien, dat ons land vandaag nop onder 2(jn invloed zal zijn, zodat opnieuu) zonnig weer verwacht wordt. Zondag 6 april: zon: 6.04—19.22; maan: 7,10; hoogw. Schev.: 5.10, 17.34. Maandag 7 april: zon: 6.0219.24; maan: 1.107.47; hoogw. Schev.: 5.51, 18.16. Dinsdag 8 april: zon: 6.0019.24; maan: 2.268.43; hoogw. Schev.: 6.33, 19.03. De vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: vijf of meer; min. temp.: van ongeveer nor maal tot uier graden onder nor maal; max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens twaalf uur: vijfennegentig procent; kans op een geheel droog etmaal: negentig procent. Koersen bankpapier rLüüB. 'fr. 70,90Eng. (ADVERTENTIE) Bilthov< liegrekeni sloten (anp) De winst- en ver over 't per 301168 afge- r van Jean Heybroek ver- brutowinst op goederen ,i. (v j f2,28 min). Provisie i brachten op f241.180 Na afschrijvingen, kosten, etc., resteert een saldowinst 2.179 (f 282.031). Voorgesteld mis bekend, een dividend van procent, waarvoor f 13.770 aan e moe* worden onttrokken. De Vereniging Vrienden van Het Resi dentie Orkest geeft donderdag 17 april een concert in de Rolzaal aan het Binnenhof. Uitgevoerd worden werken van Jan-Ladislav Dussek (17611812). Uitvoerenden zijn de leden van het Residentie Orkest John Poth, viool; Herbert v, d. Velde, altviool; Martin Zagwijn, cello; Stef Schouten, contra bas; Alex van Amerongen, piano. Medewerking verleent Frans van i Hopk» piano. DRUNEN Hoog bovenop de d(jk aan de Molensteeg In Drunen tegen een ach- ergrond van donkergroene bossen staat eenzaum het witgekalkte, wat utatig aan doende huls van de 72-jarlge L. Lambony, die bier met aUn vier jaar oudere vrouw al vijftig Jaar woont. Ze hebben er In januari hun gouden bruiloft gevierd. Dat I la toen een heel feest geweest. „Daarom dacht die vent zeker, dat hlar wel wat te halen zou zijn. Maar dan had die toch I voor het feest moeten komen", vertelt moeder Lambooy een klein grijzend vrouwtje, dat deze week op aen avond een met een atengun gewapende over valler de deur uitgepraat. „Ge liet maar wear, dat het eigenlijk ■niks ia gedaan, dat twee ouwe menikens i var alleen zitten te kluiten. Het had allemaal heel anders af kunnen lopen". Moeder Lambooy, die door de kinde ren en kleinkinderen er zaten er gic- t«rinid.<twi msn ate! to buSe wowJt omringd als dc heldin van de familie, vindt het spijtig dat de „baas" niet thuis is. „Hij kan beter vertellen dan ik, zie je. Maar hij is de hele dag met de politie op stap. Ze denken, dat ze die vent in Den Bosch moeten zoeken. Nou dan, ik zat tarnen met de baas 's avonds naar de televisie te kijken. Opeens aagt hij: er wordt gebeld. Ik zeg: ben de gek, dat ls de televisie. Wie zou er liler nou zo laat nog aanbellen? Het was tien voor half negen. Maar toen hoonlo Ik zelf ook bellen. Twee keer, boel vinnig, Vader liep naar de voordeur en rjep: ls daar iemand? Bulten hoorden we Iemand „ja" roepen. Meer nici. Vader liep het port- taaltje in en deed zonder meer de deur open. Dal doot ie anders nooit, want hij klikt altijd eerst door het raampje om te kijken wie of er is. Goeie bekenden hier bellen namelijk nooit, dacht ik nog. Rijteen dat de deur open ie stapt er een vent vun oen jaar of 20 binnen met een doek voor zijn gezicht en een stengun in zijn handen, die hij dreigend voor zich houdt. „Handen omhoog, geld", riep hij. Meer niet. Vader ging vreselijk tekeer en schreeuwde waarop ik de kamer uitvloog naar het portaaltje. De vent richtte toen zijn wapfn op mij maar ik ging recht op hem af. HU hief toen die stengun boven zijn hoofd. „Sla maar", riep Ik. Maar dat deed-ie niet. Hij Het het wapen zakken, moet je eens goed luisteren jon- In het Deelerwoud bV Arnhem is gisteren twee hectare hei afgebrand De brandweer van Arnhem en Apeldoorn hebben een uur hun handen vol gehad aan het blussen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat jongens met vuur hebben gespeeld. De droogte van de laatste tijd heeft het gevaar van bos-, heide- en duinbranden bijzonder groot gemaakt. gen", zei Ik. „Wil JU geld komen zoeken bU ouwe menskens, die van hun AOW moeten leven? Ik zou maar eens gauw de politie bellen", lloc ik het kon doen weet Ik nu nog niet. Ik was zo koud als Hij draaide hel lioht uit en verdween achteruit lopend naur builen. Zonder nog Iets 4e zeggen. Ik denk dat hij ln dc gaten had dat we hem kenden, wunt vader zei nog tegen hem: „Ton, jongen, doe dut nou niet, want ik ken-oe", toen-lc daar zo met dat wapen stond to dreigen. Dezelfde vent la namelijk vorige week dinsdag hier bij ons op de koffie geweest. Hij vertelde toen, dat hij Ton Berklcl- mans uit Nuland was. Hij kwam zoge naamd informeren of hij hier met een groep van 20 jongens met Paaon zou kunnen bivakkeren. Bij Van Kempen op Giersbergen heeft hij die middag ook rondgehangen en eenzelfde soort ver haal opgehangen. Maar Intussen is al wel gebleken, dat hij maar een eind weg heeft ritten liegen. Hij kwam hier woensdagavond net als de week daarvoor met een roodwitge- lakte scooter. Ze denken, dat de vent niet ver uit de buurt komt. Wie weet hebben ze hem misschien al te pakken, de vlegel. De rijkspolitie van Drunen deelde gis teravond mee nog geen spoor van de overvaller te hebber^ (Van onze correspondent) DACCA De machtsoverdracht va» Ayocb Khan lijkt een beetje op de ont troning van een vorst: voor alle prak- tisoho doeleinden is de koning niet meer besohikbaar, maar niemand weet wie nu zal regeren. Op het ogenblik hebben de militairen de maoht in han den, en de opperbevelhebber, generaal Yaliya Khan, heeft zichzelf tot presi dent uitgeroepen, als voorzitter van een militaire Junta, maar ondanks de op winding In de pers is het maar een halfbakken revolutie geweest. Het leger heeft ingegrepen voordat Ayoeb enige politieke concessies kon doen, en toen de krijgswet eenmaal van kraeht was verklaard, werd de Bengaalse tijger ao lief als een poes. Het volk heeft bereikt, dat Ayoeb is af getreden, maar de politici zijn er nog niet In geslaagd zelf tot macht te ko men, Het is ook verbazingwekkend, dat, nu ze met de krijgswet te maken heb ben, zo lafhartig zijn. De afgelopen week is er nog geen enkel protest ge hoord en de autoriteiten, die deze wet ten uitvoer moeten leggen vin den dat allang best, want anders zou den 7,o wel eens voor hele grote moei lijkheden in Oost-Pnkistan kunnen ko men te stann: drie divisies om 05 mil joen ln bedwang te houden. Veel moet worden toegeschreven aan het ontbreken van politieke organisa ties: tot voor heel kort waren alle par tijen door Ayoeb verboden. Wat we de laatste maanden in zowel Oost- als West-Pnkistan hebben gezien, was het begin van een volksbeweging. Men zette het leger, de bureaucratie en de politieke partijen van de bourgois aan de leant. Weliswaar ontstonden uitbar stingen van sociaal ongenoegen, maar zeidon spontaan, en het halfbakken ka rakter van de Pakistaanse oproer liet duidelijk zien, dat hier nauwelijks spra ke is van organisatie van buitenaf. Men hoeft alleen maar de ellendige omstan digheden, de gewichtige drukte van de kleine ambtenarenwereld, de corruptie van dc „basisdemocratie", de bekla genswaardige toestanden, waarin de ar beiders wonen en werken, te zien om te begrijpen, dal het automatisch tot eon uitbarsting kan komen, zonder in stigatie van buitenaf, Het waren eerder de studenten (slechts 10 procent van hen komt uit do steden) dan de politici die het vuur brandende hielden. Maar de politici grepen hun kans. Zowel het leger als dc bureaucratie zijn bevreesd voor dc op handen zijnde terugkeer van de politici. Hoewel de politici ln Pakistan zich altijd „links georiënteerd" hebben genoemd, wa ren het altijd mensen van de midden- stund, dlc nooit in staat waren radi caal te denken. Zowel de mensen van links als van rechts vrezen dat de po litici op het punt staan een flinke vin ger in de pap te krijgen. Als er mor gen een verkiezing gehouden zou wor den. bestaat er geen twijfel over, dat in Oost-Pukistan de Awami Liga van Mujlbur Rahman de meerderheid van dc stemmen zou behalen, en, omdat het het dichtstbevolkte gebied is, ook nog de moerderheid ln de centrale re gering zou vormen. Omdat de politieke toekomst tot op ze kere hoogte nog steeds ln handen van het leger is, moet dit vooruitzicht hen wel -met vrees vervullen, Rahman is eon Bengaals nationalist en hij wil economische en politieke autonomie voor Oost-Pnkistan eisen die gevaar lijk dicht bij de gevreesde scheuring komen en die door het leger bijna als verraad beschouwd worden. Aan de an dere kant wordt Rahman door zaken lieden en door Amerika gesteund al is het alleen maar vanwege de schijnbare bedreiging van Bashani en diens communistische aanhang. In wer kelijkheid hebben noch Rahman noch Bnshanl veel weg van staatslieden. Op het ogenblik huurt Rahman' aller lei. op het oog, bekwame raadgevers en houdt zich kalm om de militairen niet kwaad te maken. Hij voelt zich veilig, omdat hij weet, dat als er in derdaad verkiezingen gehouden worden, mucht zijn deel zal zijn. Bashani, die 86 is, telt zauwolijks mee. Hij is oud en heeft voldoende gemeen met een anurchist, denkt men, om zijn eigen regering in de steek te laten. Niettemin heeft hij op zijn volgelingen zijn vurig sociale missie en de gedachte, dat de mensen vóór de politiek gaan, overge- Mon moet nu verkiezingslijsten gaan samenstellen. De moesson kan ieder ogenblik beginnen en de meeste mensen betwijfelen of de lijsten voor november klaar zijn. Naar gelang de krijgswet minder streng wordt tot nu toe zijn er geen politieke arrestaties verricht zullen dc politici weer naar voren tre den en Pakistan zal een derde periode meemaken, waarin een grondwet wordt opgesteld. De rivaliteit en de absurdi teiten van een in tweeën gespleten land delen die van elkaar geschei den worden door ruim 1.500 kilometer India belemmeren de kans, dat men tot een redelijke oplossing komt. Omdat de belangen tegenstrijdig zijn, is het waarschijnlijk, dat het tot ge weld en bloedvergieten zal komen. En daarbij, als het leger de teugels niet laat vieren, hoe kunnen dan vrije dis cussies plaatsvinden? Het ziet ernaar uit, dat Pakistan een zeer moeilijke tijd tegomoet gaat. ^Copyright The OtMtedlan)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5