SUZANNE EN HAAR ZONDEN-HERBERG Veehandel in Voorschoten verloor het van Vancouver 'n paasbest ideenaar Kamsteeg voor 'n VW Personeelsbonden hopen op unaniem afstemmen van Leidse koopavond Training waterpoloteam niet in Leids zwembad PAAS-FILMS Jungle boek The party Matt Helm en de vernielers The big gundown Prolongatie VRIJDAG 4 APRIL DE LEIDSE COURANT ZATERDAG of 2e PAASDAG Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 2 Oegstgeest, Geversstraat 30 DE VAN VLIET-SAGA Vader verkoopt bedrijf na vertrek laatste zoon Veehandelaar Koos van Vliet heeft per 1 april zijn bedrijf aan de Voorstraat in Voorschoten verkócht. Nu, op 68-jarige leeftijd, gaat hij het wat rustiger aan doen. Wat eerder dan hij oorspronkelijk van plan was, maar door het vertrek van de laatste van zijn tien zonen naar Canada (er zijn geen dochters), zag hij geen reden meer om zijn veehandel - annex melkbedrijf - nog verder voort te zetten. Met dat vertrek van die laatste zoon zorgde de familie Van Vliet voor een unicum; een feit dat in de meeste Canadese en diverse Amerikaanse dagbladen werd vermeld. de orderportefeuille zo goed gevuld, dat het constructiebedrijf zich defini tief in Buirnaby bij Vancouver heefit gevestigd, omdat Brits Columbia hun alleen al voldoende werk verschaft. Constructiebedrij f met miljoenen omzet trok ook tiende telg Negen broers waren hem al voorge gaan en hadden allen emplooi gevon den in het constructiebedrijf, dat de oudste broer en pionier van de familie, Cornel is of Kees (Niel in Canada) had opgericht Met zijn mts-diploma (nu hts) werd hij in het verre Canada, waarheen hij in 1952 emigreerde, via staatsinspecteuir bij de spoorwegen, al spoedig belast met het toezicht op de bouw van hangars bij diverse vlieg velden; een hoge functie. Later stichtte hij een eigen construc tiebedrijf, dat nu een omzet van mil joenen heeft. Hij maakt van alles in zijn nieuwe vaderland, waar in Neder land alleen mensen met TH-diploma's ingenieurs) bevoegdheid toe hebben. Zo bouwden de gebroeders, die succes sievelijk het bedrijf van Cornelis kwa men versterken (nadat de veehouderij er wegens het schrale inkomen was mislukt), bruggen, wegen, flats en an dere huizen en een postkantoor. Nu is men bezig aan een universiteit in Van- In woonwagens Trokken ze oorspronkelijk in woo wagens door het immens grote land c overal opdrachten uit te voeren, nu Het vertrek van de laatste zoon, de 34-jarige Jack van Vliet, werd in Voorschoten gevierd met een speciale Leeuw." Spectaculairder nog was zijn aankomst de volgende dag, 10 januari, op het vliegveld van Vancouver, waar hem door zijn negen andere broers een groots welkom werd bereid en hij on middellijk in hun bedrijf werd opge nomen. Met de komst van het gezin van Jack van Vliet kwam het totaal aantal Van Vliets daar. vrouwen en 42 kinderen meegerekend, op 62. In 17 jaar In de 17 jaar die veldiepen tussen de emigratie van „Niel" en die van Jack, zijn de andere broers geleide lijk, soms met z'n tweeën tegelijk, naar Canada getrokken. Dat waren achter eenvolgens Jo, nu 38 jaar, Fred (36), andere broers op het vliegveld van Van couver hartelijk werd verioelkomd. Jack ligt hier in de armen van v.l.n.r. Kees (39), Jo (38), Fred (36), Jan (35), Piet (31), Tony (SO), Niek (28), Paul (25), en George (2k). Jan (35), Piet (31), Tony (30), Niek (28), Paul (25) en Sjors (24). Het was in januari tevens de eerste keer sinds 17 jaar dat de tien broers weer allen Het plan van Jack, om zich ook in Canada te vestigen, rijpte toen hij vorig jaar de vakantie bij zijn negen broers kwam doorbrengen. Thuis sprak hij er daarna voortdurend over en va der Koos zag het vertrek van Jack met zijn vrouw en vijf kinderen al aankomen. Leuk vond hij het niet, dat nu ook zjjn laatste zoon naar Canada vertrok. De echtgenote van de heer Koos van Vliet sr. is enige jaren geleden ge storven. Hjj is nadien hertrouwd. Met zyn tweede vrouw hoop hy nu elk jaar in Canada zijn vakantie door te brengen; 5 juni gaat h\j weer. Of hij er dan ook blijft? „Ik niet", zegt Koos van Vliet. waarop men voldoende gelegenheid heeft om, eventueel samen, inkopen te doen. (ook duurzame). De samenwerkende bonden van per soneel in de handel hebben zich in een adres aan de Leidse gemeenteraad uit gesproken tegen het scheppen van de mogelijkheid van een koopavond in Lei den. De overkoepelende organisaties van de bonden voor handels-, kantoor en winkelpersoneel, verenigd in de Leidse Kaad van Vakcentrales steunen dit adres, zoals wy gisteren al berichtten. De Raad van Vakcentrales (NW, NKV en CNV) steunen het adres van de verschillende „onderbonden", omdat men de onmogelijkheid ziet een koop avond op vrydag te laten volgen door een sluiting van de winkels op zater dagmiddag. personeelsbonden, t.w. de Kath. Bond van Personeel i.d. Handel, de Algemene Bond „Mercurius" en de Christelijke Bond van H. B. V., tegen een koop avond in Leiden zyn: 1. Met overgrote meerderheid hebben én werkgevers én werknemers in de Ka mer van Koophandel en daarbuiten met grote beslistheid de koopavond afge- 2. Al vele jaren is het publiek ver trouwd geraakt met de bestaande win keltijden. 3. Zeer vele werknemers hebben de hele vrije zaterdag of een andere dag 4. Zeer vele gehuwde, wen, hebben aangepaste werktijden. I 5. Allerwege is men bezig te streven' naar kortere werktijden en inperking I van avond-arbeid. 6. De praktijd in andere gemeenten j heeft aangetoond, dat het instellen van| een koopavond geen omzetverhoging, i maar wel kostenverhoging met zich meebrengt. 7. Dat het instellen door de regering, van kredietbeperking en de verzwaring van de eerste aflossing bij het kopen op afbetaling tot voorzichtigheid maant en zeker ook niet stimuleert tot het langer openstellen van de winkels. 8. Dat de geweldige prijsstijgingen tengevolge van de invoering van de BTW, de verhoogde posttarieven, de huurverhoging per 1 april, de verho ging van alhocol en benzine per 1 juli a.s. de koopkracht van het publiek zo danig aantasten, dat uitbreiding van koopgelegenheid een farce wordt en slechts zeer nare gevolgen voor zeer vele middenstanders met zich zou mede brengen. 9. Wij menen dat het leefbaar en ge zellig maken van een stad niet ten koste mag gaan van een belangrijk deel van de bevolking die hiervoor het gelag 10. Wij nu B. en W. deze kwestie van ciale vlak (waarin én werkgei werknemers het in overgrote meerder heid eens zijn.) naar het politieke vlak hebben gebracht en daarmede de verant woordelijkheid op de schouders van de politieke partijen hebben gelegd, dat deze partijen zullen inzien, dat met het instellen van een koopavond slechts klein deel gebaat, doch een groot deel geschaad wordt en zij deze koopavond zullen wegstemmen. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Bij de faculteit der Letteren is aan d< Rijksuniversiteit in Utrecht benoemd; mej. drs. R Kruk (thans wetenschappe lijk medewerkster Leidse Universiteit) Jeugdige Zoetevvoudenaar redde meisje uit water Gistermiddag geraakte de vierjarige Karin v.d. Salm met haar step in h Watertje, dat onlangs nog flink is ui gediept. Enkele mensen die in de n bijheid waren schoten toe maar durfdi zich niet te water te begeven, omdat zij de zwemkunst niet machtig wart wijl het meisje naar het midden sprong onmiddellijk in het ter en slaagde er in de kleine drenke linge op de wal te brengen. Het ijs koude bad is voor beiden zonder gevol gen gebleven. Jaar jeugdgevangenis voor inbrekende kunstenaar Een 20-jarige, zich „kunstenaar" noe mende, jongeman had het - zoals de pre sident van de Haagse rechtbank consta teerde nog niet veel verder gebracht dan plegen van inbraken en diefstallen. Hy had zich daarvoor een ruim werk terrein uitgekozen, dat ongeveer Den Haag, de Rijnstreek en Leiden en omge ving omvatte. In Alphen a.d. Rijn werd een vergeef se poging tot inbraak ondernomen, i wel een auto gestolen, waarmee de „kun stenaar" met zijn vrienden tegen de ge vel van een woning reed. Auto en gevel werden beschadigd. Verder waren er inbraken in een restaurant te Katwijk, in twee koffietenten te Voorschoten en het kantoor van een fabriek te Valken- Ondanks zijn jeugd, is verdachte reeds enkele malen veroordeeld. De president van de rechtbank noemde de jongeman „losgeslagen". De officier van justitie eiste twintig maanden jeugdgevangenis. De rechtbank deed daar acht maanden Schoolvoetbal in Paasvakantie Dinsdag en woensdag wordt weer het jaarlijkse voetbaltoernooi gehouden. Evenals in Alphen a.d. Rijn, Katwijk a. Zee, Noordwijk a. Zee en Sassenheim zullen ook in Leiden op deze dagen weer de voetballers van de lagere scholen (terreinen Boshuizerkadeen het voort gezet onderwijs (junioren-Boshuizerkade en senioren-Kikkerpolder) in actie ko men. De winnaars in de diverse poules spelen tenslotte donderdag 10 april in de zgn. Leidse finales. Voor de behandeling van ongevallen is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagmiddags van 13 uur tot woensdagmiddags 13 uur (dan Diaconessenhuis) en vrijdagmid dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur dan St.-EÜ8abeth-ziekenhuis -ZOETERWOUDE RIJWIELTOCHTEN OP 8 JUNI De jaarlijkse Zoeterwoudse rijwiel- tochten, vorig jaar een record aantal van 587 deelnemers, zullen dit jaar voor de 18e keer worden gehouden en wel op zondag 8 juni. Aan de voorbereidingen wordt reeds hard gewerkt. Zo is de routecommissie al diverse keren op pad geweest en staat het traject reeds in grote lijnen KORFBAL PROGRAMMA Voor het paasweekend zijn er slechts enkele wedstrijden vastgesteld. Het be treft alle inhaalwedstrijden. Van de Leidse clubs komen alleen de derde klassers zaterdag in het veld. Noorder kwartier speelt thuis tegen Oranje Nas sau, waartegen een puntje bemachtigd moet worden om de onderste clubs op voldoende afstand te houden. Madjoe zal thuis tegen Schiedam de laatste stro halm moeten grijpen om nog een kans te maken van de onderste plaats af te komen. PROGRAMMA KNKB Hoofdklasse: Rapiditas-Samos; Deft- tos-Rhoda; Die Haghe-Ons Eibernest (alle 2e paasdag). Overgangklasse B: Regenboog-Groen Geel; Het Zuiden-Roda (beide 2e paas dag). LKB Klasse 2: Madjoe 2-Zuiderkwartler (5/4 14.00). Jun. IA: Sperwers-Zuiderkwartier AZC NAM SNELLER BESLUIT Tijd dringt zevental. Nu is Alphen a. d. Ryn met de eer gaan strykenDe heer A. Wel ling, polosecretaris van de Zijl, kreeg maandag de KNZB, in persoon van com petitieleider Kramer, aan de telefoon. Deze verzocht om te regelen dat Harry Vriend twee trainingen in Leiden kon verzorgen, iets waarvoor de heer Wel ling graag toezegde zyn best te doen. „We moesten een zwembad vinden om twee trainingen in het buitenwater te houden als voorbereiding voor de wed- Vriend contact op met de voorzitter de Leidse Sportstichting met de vraag hij op de avonden van 15 en 22 april Polosecretaris Welling van de Z(jl trok direct bij de Sportstichting aan de bel, om gedaan te krijgen dat zijn vereniging deze twee dinsdagavonden toegewezen kreeg in plaats van de Leidse Golfbre kers, die op hun beurt weer op donder dag terecht konden. Met de heer Welling dachten wij dat dit toch moet kunnen, maar de heer Philipsen, directeur van de Sportstichting zegt hierover „Met 't ruilen ligt het hier in Leiden niet zo makkelijk.'" De Zijl kreeg dan ook als antwoord dat de Sportstichting aan het werk ging, maar dat een direct ant woord niet te geven was. Een dag later, dinsdag, belde de heer Kramer weer op naar de heer Welling. In dit gesprek werd medegedeeld dat de KNZB van de heer Van der Reyden had gehoord dat de Zijl op dinsdag geen gebruik had van het bad, en dat het misschien wel leuk was om de studen ten te laten spelen in plaats van de Zijl, als sparring-partner. „Wij bleven echter als nummer één op de lijst genoteerd" zegt de heer Welling over dit tele foontje. ik houd falie te krijgen" geeft de heer Kramer als commentaar. „Toen men In Leiden zei dat ik een schriftelijke aanvraag in gelen. Na dit antwoord belde lk met AZC, waarvan de polosecretaris direct ja zei op m(jn voorstel." Weer rinkelde de telefoon b(J de heer Welling, maar ditmaal deed competitie leider Kramer de onprettige boodschap dat de Zijl niet meer in aanmerking kwam. „Ik zit nog niet zo lang in dit werk" vertelt een teleurgestelde heer Welling, „maar ik vind het beroerd dat we op deze manier de kans hebben gemist een stuk propaganda voor de zwemsport in Leiden te kunnen voeren." STUDIO De Hongaarse actrice Terry Torday en haar Franse collega Pascalle Petit schitteren even tempera mentvol, beurtelings fleurig gekleed en schalks bloot, in een Oostenrijkse ver sie van een produktie met een interna tionale rollenbezetting, alles onder de noemer „De zoete zonden van sexy Suzanne". Een gewilde Nederlandse aanduiding voor „Die Wirtin von der De poel van zoete zonden is de oude herberg van het Westfaalse stadje Gies- de napoleontische tijd. Waardin de notabelen en een aantal studenten, die als om strijd Suzanne's lof bezingen in aanstekelijk en gepeperde spotlied jes. De voornaamste belevenissen en daar zal het de meesten om begonnen zijn worden bepaald door hooizolders, bedden, een badkuip en van die zaken meer. Voor een wat ontnuchterende werking zorgt de intrige van een stu dent-hoogverrader (het is niet direct helemaal duidelijk wat hy feitelijk ver raden wil), die tot de strop wordt ver oordeeld. Maar de executie kan niet doorgaan, omdat er geen man meer te vinden is die de terechtstelling moet uitvoeren. Oorzaak: alle mannen van het stadje zijn door hun scharrels of echtgenoten van hun broek beroofd. Een aardigheid, die dolletjes op de rol prent geregistreerd is. Ondanks de meest onthullende situa ties en beelden zal de bioscoopbezoeker van boven de achtten weinig aanstoot nemen aan Suzanne en haar consorten. Het is allemaal ondeugende lariekoek, die nu en dan wat vervelend is, maar ook humoristisch genoeg om er wat geschater voor over te hebben. Eroti sche dreunen zal men er niet van krij gen, wat gezien de behoeften teleur stellend kan zijn of opluchtend. LUXOR Rudyard Kipling en Walt Disney zijn twee unieke figuren in de wereld van het entertainment. De één als schrijver, de ander als filmer. Ge volg van deze stelling is, dat als de filmer werk van de schrijver gaat ver filmen het resultaat iets grandioos moet zijn. Dat is Jungle Boek ook inderdaad geworden. Het is de laatste film ook, die onder supervisie van Disney door honderden tekenaars is vervaardigd. Het is iets groots geworden. Van de film genieten niet alleen de kleintjes, beslist ook de volwassenen. Lu- was gisteravond bijna uitverkocht. En terecht, want de dierenfiguren, die met stemmen van o.a. Louis Prima en Sterling Hollo way op het witte doek schitteren, verdienen de belangstelling alleszins. Het verhaaltje: Mowgli, de mensenwelp wordt in de jungle ge vonden door de waardige panter Ba- gheera, die het kind naar een wolven- gezin brengt. Het kind wordt in het grote dierenbos grootgebracht. Moei lijkheden gaan zich pas voordoen als Mowgli terug moet naar de wereld van de mensen. Vele avonturen en gevaren volgen, maar tenslotte komt Mowgli toch in het gebied van de mensen. Toegang: a.L LID O Na een aantal welhaast onvergeeflijke blunders tijdens film opnamen een verrukkelijke intro wordt de Indiase acteur Hrundi V. Basksi (Peter Seller) uit de Holly- woodse filmwereld gestoten. Dat hij daarna door filmmagnaat Clutterbuck toch nog wordt uitgenodigd voor een „party", is een grote vergissing. We zien Sellers excelleren. Met een voortreffelijke subtiliteit in zijn mi miek en met zijn beleefde, doch alles in de war schoppende handelingen weet hij de film te verwerken tot één brok humor op een zeer bijzonder peil. Een zeer diepzinnige humor, welke echter voor iedereen begrijpelijk is. De verdere medespelers zijn eigenlijk slechts figuranten, speelmakkertjes. Zij vormen het doelwit van Sellers' grappen. De film wordt weliswaar gepresen teerd als een „taartensmijter," doch dit predikaat is alleen op het laatste gedeelte van toepassing. Met de komst van een Russische ballet, een aantal demonsfcranten(?) en zelfs een olifant verwordt de „party" tot een enorme, onoverzichtelijke chaos. Een vrijwel het ook allemaal niet meer. Het als climax bedoelde slot wordt een anti climax. Immers, Sellers wordt opge slokt door de menigte. En hij „maakt" Bonds hebben in korte tijd opmerkelijk veel verdiend. De bioscoopbezoeker scheen niet genoeg te kunnen krijgen van al die agenten. Opeens kwam er echter de klad in, de mensen raakten verzadigd. De films begonnen te veel op elkaar te lijken, en de acties van de agenten getuigden nag maar zelden van originaliteit. Er waren enkele uit zonderingen: Derek Flint en Matt Helm. De eerste film vertoont een iro nisch gegeven en is succesvol, door de spot, die er in gedreven wordt met de doorsnee-geheimagent, die nauwelijks 'n glimlach kwijt kan. Bij Matt Helm behoeft men ook niet bepaald ander half uur lang met een strak gezicht toe te kijken. Dean Martin speelt een frisse, vlotte rol, hij heeft een aantal aantrekkelijke meisjes om zich heen, bekijkt de zaken vam de zonnige kant en zingt zo nu en dan ook nog. Een veelzijdig agent die toch ook, zij het na heel wat meer moeite dan zijn col lega's, zijn doel, het elimineren van een misdadige graaf en zyn kornuiten, be reikt. Paashumor en spanning dus op hoog niveau van een acteur die welis waar een dagje ouder is geworden, maar nog altijd, en zeker niet in de laatste plaats door het inspirerende gezelschap om hem heen (Elke Som- mer, Sharon Tate, Nancy Kwan, Nigel Green en Tina Louise) een jeugdige indruk achterlaat. Toegang: 14 jaar. REX Een western ontbreekt op het Paasmenue niet. Ook nu zijn de helden van het wilde westen present met hun schietijzers, die aangewend moeten worden door sheriff Corbett, wanneer een meisje is aangerand en vermoord. Als grootste verdachte komt in aanmerking een jongeman, op wie de sheriff jacht gaat maken. De gezag drager komt echter tot de ontdekking dat hij met een bijzonder slimme en vindingrijke knaap te maken heeft die hem steeds te snel af is. Maar heeft de sheriff wel te maken met een moor denaar? Deze vraag dringt zich op wanneer de invloedrijke landeigenaar Brokston ook een groep ruiters achter de vluchtelingen aanstuurt. Let van Cleef is ook ditmaal een uitstekend hoofdrolvertolker. Hij kwijt zich weer verdienstelijk van zijn taak en toont zich een gedecideerd sheriff, aan wie het gezag wel is toevertrouwd. Keu ring van deze western 18 jaar. PROLONGATIES Louis de Funès is ook het Paasweekeinde nog in Lei den. Opmerkelijk is dat niet. De Franse komiek speelt in „Vrijersvoeten" een van zijn sterkste rollen, zodat het geen opzien baart dat hij voor de vijfde achtereenvolgende week te zien is. De „moeilijkheden" die de Fransman nu te verwerken krijgt houden ver band met de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Als gendarme trouwt hij namelijk. Tot welke complicaties dat aanleiding geef t kan iedereen gaan zien in Camera.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3