WERKNEMERS HEBBEN OOK RECHT OP DEEL VAN DE WINST GEEN HOOP MEER VOOR BEDOLVEN 156 MIJNWERKERS ïborgi Klompé wil subsidie jeugdwerk verhogen X NIPO-equête hield steekproef BELASTING OP WINST TE HOOG Slechts 28 doden gel en Creatieve popcultuur Bewoners Vascohuizen willen huurverhoging niet betalen Overval op slijterij in Amsterdam GEVOELIG PORTRET VAN DONGENS COUVEUSEKIND Stuk medische wetenschap op schilderij vastgelegd SCHILDERIJ OM BIJ TE MEDITEREN r- - n A Bezuinigingen Amerikaanse defensie WOENSDAG 2 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse bevolking vindt, lat ondernemingen wel winst mogen maken, dat de itaat via de vennootschapsbelasting wel wat erg veel is. *Van d langrijk i I ten nu veelal i villen uitdelen. 21 i de Een en ander is gebleken uit een NIPO-onderzoek - in opdracht van het Nederlands centrum van direc teuren - naar de mening van het Nederlandss pu bliek over winsten en verliezen van ondernemingen. In februari en maart werden hiervoor 1496 mannen en vrouwen geïnterviewd, dat een representatieve steekproef wordt genoemd. Van de ondervraagden vond 95 procent, dat onder nemingen wel winst mogen maken, 2 procent vond dervraagden dit heel 46 procent tamelijk ten blljvi Van alle ondervraagden cent. dat winst maken nodig is voor modernisering of uitbreiding van het bedrijf, 9 procent was het daar mee niet eens. De stelling, dat winst gedeeltelijk uit gekeerd moet worden aan aandeelhouders om geld middelen te kunnen aantrekken voor modernisering en uitbreiding werd door 62 procent onderschreven, echter door 22 procent bestreden. Het bleek, dat de ondervraagden nauwelijks wis ten, hoeveel belasting de overheid over de winsten berekent, maar toen hun het percentage van circa 45 werd genoemd, vond 35 procent van de ort- Op de vraag, welke bedrijfswinst men redelijk zou vinden, kon 27 procent geen antwoord geven. De ove rige 73 procent van de ondervraagden gaven geva rieerde antwoorden, het gemiddelde lag echter op 15 procent nettowinst van de verkoopprijzen. Opmerke lijk was, dat er zeer velen waren, die ook bedrijven als staatsmijnen (68 procent), fabrieken van genees middelen (81 procent), fabrieken van voedingsmid- 84 pro- delen (91 procent), P.T.T (54 procent), ziekenhuizen (59 procent) en textiel- en confectiefabrieken (93 pro cent) het volste recht toekenden om winsten te ma- als een onderneming verlies lijdt? Van de on dervraagden vond 58 procent, dat in zo'n situatie wel personeel mag worden ontslagen, voor wie er geen werk meer is (33 procent zei: niet verantwoord), 66 procent vond, dat men dan wel directeuren mag ontslaan en een nieuwe directie mag benoemen (17 procent vond dit niet verantwoord), maar slechts 13 procent vond het verantwoord om in zo'n situatie lo nen en salarissen te verlagen (81 procent vond dit niet verantwoord). Tenslotte zei 84 procent, dat het wel verantwoord is, dat de overheid tijdelijk bij springt met subsidies en andere maatregelen als een bedrijf verlies lijdt. Tenslotte nog dit: terwijl de ondervraagden een nettowinst van 15 procent van de verkoopprijzen re delijk vindt, blijken de werkelijke bedrijfswinsten veel lager te liggen: Koninklijke Nederlandse Petro leum maatschappij kwam in 1968 uit op 7.5 procent Heineken noteerde in 1967/68 een winst van 9,1 pro cent en de Nederlandse Melk Unie over hetzelfde jaar minder dan één procent. Schietpartij in Spij kerk war tier voor rechtbank ARNHEM (ANP) Twee zogenaamde beschermers van in het Spijkerkwartier te Arnhem werkzame vrouwen van be denkelijke zeden, hebben elkaar op 9 ok tober jl. met vuurwapens bestookt. Giste ren stond voor de rechtbank te Arnhem terecht degene die in deze schietpartij een strafbaar aandeel heeft gehad. Volgens de officier van justitie bij deze rechtbank, mr. F. O. Leusink, was de 25-jarige loonslager A. van der R. B. de aansprakelijke man. Hij had in ieder geval het eerste salvo afgevuurd en zijn collega K. N. was door een van de kogels aan het hoofd gewond geraakt. Van der B. had voordien in Nijmegen ook ongeremd een vuurwapen gehanteerd en was daarbij niet teruggedeinsd voor zware mishandeling van iemand wiens gezicht hem alleen maar niet beviel. De officier eist voor een complex feiten, alle liggend in de sfeer van de geweld dadigheid, 2 jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek en bovendien voor overtreding van de wapenwet in twee gevallen 2 maanden onvoorwaar delijke hechtenis en voorts 2 maanden voorwaardelijke hechtenis. Tot de voor waarden moet volgens het inzicht van de officier behoren dat v. d. B. zich ge durende de proeftijd van 3 jaar niet in het Spijkerkwartier i In Sociëteit Tyche, Oude Delft 123, Delft, wordt van 5 april tot 3 mei een ten toonstelling gehouden van werk van Michel Toner, Schot van geboorte en sinds zes Jaar in Nederland werkzaam als fotograaf, ontwerper en tekenaar. MEXICO (DPA-AFP-AP) Voor de meer dan honderd mijnwerkers, die in de nacht van zondag op maandag in de mijn Guadelupe, in het noorden van Mexico, door een mijngasontploffing werden bedolven, bestaat nauwe lijks enige hoop meer op redding. Tot dusver zijn de lijken van 28 mijn werkers geborgen. Op het ogenblik van de ontploffing bevonden zich naar schatting 156 mijnwerkers onder de grond. Aanvankelijk was het getal 205 genoemd. Helzal nóé 'ztóer e ilvorens men gangen nauwelijks mogelijk dat eventuele overlevenden 't zolang zullen uithouden, te meer daar de gangen met giftige gassen gevuld zijn. Drie ploegen van het Rode Kruis en militairen met gasmaskers maken slechts moeizaam voortgang en zij hebben tot nog toe geen overlevenden aangetroffen. De Mexicaanse cavalerie moest hysterisch geworden vrouwen en milieleden van de ingesloten rs op een afstand houden reddingsploegen hun werk ongeveer achtduizend inw meent, dat de ontploffing is door 'n kortsluiting in hoi leidingen, die in de mijn a£ Levenslang voor aanslagpleger MONTREAL (Reuter) Pierre-Paul Geoffroy (25) is in Montreal tot levens lang veroordeeld in verband met 31 bomaanslagen in Montreal en omgeving. Hij bekende te hebben gehandeld in op dracht van een lid van het Fransinge- stelde bevrijdingsfront van Quebec. Do- bij de aanslagen niet g (ADVERTENTIE) De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een .rondje energie waardoor nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. (Van o e parlementaire redactie) r Klompé (C.R.M.) wil een nieuwe regeling treffen voor de ugdwerk. Het subsidiepercentage voor de vaste lasten van buisvesting cn personeel zal worden verhoogd. Nu wordt de subsidie voor het plaatselijk jeugdwerk berekend op basis van 54 percent voor de personeels- .'asten en 40 percent van de overige lasten. Met de hogere subsidies hoopt de minister de dekking van de vaste lasten te ver beteren, de administratie te vereenvoudigen en het zelf kiezen van activiteiten gemakkelijker te maken. De minister zegt dit in een nota aan de Tweede Kamer, waarin zij haar standpunt bepaalt over liet zgn. Cowerrapport- Een in 1964 irige- bood dit un het jeugdwerk in augustus 1966 aar De nieuwe subsidieregeling wil ga ranties scheppen, dat grondgedachten van het beleid - o.a. decentralisatie, des kundig beroepskader, begeleiding en sa menwerking - voldoende tot hun recht komen. In de nieuwe regeling zal voor de wisselende lasten een globaal subsi diebedrag worden verstrekt, dat is af gestemd op de personeels- en huisves- Het Cower-rapport heeft een zekere stroomversnelling in het denken over het jeugdbeleid teweeg gebracht, aldus minister Klompé. Er ontstond bereid heid structuren te herzien en tot samen werking te komen. De minister wil liever van jeugdbe leid spreken dan van „jeugdservice", een term, die in het Cower-rapport wordt gebezigd. De minister besteedt aandacht aan de vele facetten van jeugdwerk. Ook bespreekt zij de creatievi menten van de zgn. pop-cultuur, die iets openbaren van de wensen, die de jeugd i de leefbaarheid i de camenleving heeft. telUke i sprenkel ijke zintuiglijke ervaringen. Zij doen dat o.a. in een combinatie van mu ziek. lichtwerkingen, geuren van thee en wierook, expressieve shows, meditatieve elementen en bewustzijnsverruimende middelen", aldus dr. Klompé. Zij conclu deert. dat dit een realiteit is. waarmee in het jeugdbeleid rekening moet worden ge houden. ook ondanks het feit. dat de ont wikkeling daarin ..niet onproblematisch" is en om een genuanceerde benadering Jeugdraden sen op plaatselijk en provinciaal niveau raden voor jeugd- en jongerenwerk te doen instellen. Maar over de wenselijk heid van 'n nationale raad wil zij op dit geen uitspraak doen. De bestaan uit jongeren van niet alleen georganiseer- ook jongeren buiten de Met het Cower-rapport dat ook personen uit de kring van organisaties en instellin gen ten behoeve van 't jeugdwerk in de raden zitting moeten hebben, evenals personen uit bijvoorbeeld: sport, onder wijs, kerken, politie, leger of bedrljfsle- plaatselijke raden de helft moeter 18 tot 25 jaar, de jeugd, maai formele kaders Voor verantwoorde mentogsvoa- ming zullen deskundigen op het gebied van jeugdvraagstukken onmisbaar zijn. Het totale aantal overheidspersonen in de jeugdraden dient beperkt te blijven om de inspraak van de jongeren niet te schaden. De sidieregeling hiervoor de nodige waarborgen schept. De provinciale jeugdraden, die nog uitsluitend zijn samengesteld uit verte genwoordigers van organisaties, zouden zich moeten reorganiseren tot provin ciale raden voor jeugd- en jongerenwerk, die in samenwerking met de provinciale organen een taak hebben voor het jeugd beleid op provinciaal niveau. Aan de begeleiding van het jeugdwerk op regionaal en stedelijk niveau Bal de stalte kan krijgen. Minister Klompé wil dan ook de mogelijkheden voor begelei ding vergroten door het bevorderen van samenwerking tussen organisaties en door de instelling van regionale service- bureaux te stimuleren. Deze bureaux zullen op zakelijke wijze voorlichting, advies, informatie en hulp moeten ge ven. Op landelijk niveau ziet de minis- >k mogelijkheden voor deskundig bemande kunm ;ebied HEERLEN De 180 bewoners de Heerlense wijk ,/t Loon" hebben gis teravond op een zeer druk bezochte gadering unaniem besloten de N.V. Vas- co Mij geen cent huurverhoging te be talen, zolang er niet eerst iets aan he achterstallige onderhoud wordt gedaan Wel werd de bereidheid uitgesprokei „met elke nieuwe eigenaar overleg t< Dit s leze ürige r tie, welke wordt verstuurd aan bewind voerders en directie van de Vasco Mij, het gemeentebestuur van Heerlen en aa de minister van Volkshuisvesting e Ruimtelijke Ordening. Vertegenwoordi gers van de eerstgenoemdeinstanties, die voor gisteravond waren uitgenodi bleken allen „verhinderd". In de r tie wordt „de wens uitgesproken dat thans spoedig een einde komt aan d beheer van de Vasco, dat als uitzich loze wanprestatie moet worden aangi merkt. De Vasco Mij is in ernstige m; te als verhuurder in gebreke geblevt in de nakoming van haar contractuele verplichtingen". Ook wordt de Vasco ge brek aan goede trouw verweten. Gister avond werd ook de lijdensweg van hel verleden geschilderd, „met op de achter grond de niet altijd even elegante hou ding v het gemeentebestuur' Inventarisatie AMSTERDAM (ANP) Vier jongelui hebben gisteren omstreeks half vier eei brutale roofoverval gepleegd op het fi lisal van de slijterij richters in di Rijnstraat in Amsterdam. Hun buit be droeg circa 300 gulden. De overval gebeurde op het moment dat de filiaalchef alleen in de winkel Terwijl twee van de knapen, wier leef tijden op 18 a 23 jaar wordt geschat, de zaak bleven wachten, stapten de deren naar binnen, Een van hen, moedelijk de oudste, hield de filiaalchef met. een pistool in bedwang, de i leegde onderwijl de kassa. Nadat zij de man met een tou\ handen op de rug hadden gebonden, namen zij de vlucht. Een loopjongen, die zich in het kantoortje achter de winkel bevond, werd door de rovers niet opge merkt. De jongen heeft nog getracht d. politie te bellen, maar is daarin vermoe delijk door de zenuwen niet in geslaagd De filiaalchef wist zich met hulp snel te bevrijden en is zijn belagers nog op straat nagelopen. Twee van de overval lers zouden zich lopend uit de voeten hebben gemaakt, terwijl de beide ande ren met een auto vluchtten. Volgens de politie bleek uit de reac ties van getuigen dat zij dachten met een 1-aprilmop te maken te hebben. Zij zouden daarom weinig aandacht aan het gebeurde hebben besteed. (ADVERTENTIE) „De meeste mensen, vooral de schrikken ervan, wanneer ze het schil derij van dit prematuurtje (kind, dat zes maanden oud geboren werd) zien. Maar het is wonderbaarlijk, zoals me vrouw M. Janssen-Kemenade uit Til burg de sfeer heeft aangevoeld." De Oosterhoutse kinderarts, die deze baby van 1100 gram uit Dongen, Angelique, in leven wist te houden, noemt dit geen „medisch wonder", maar zegt: „Dank zij de moderne wetenschap zijn we in staat steeds sterkere onrijpheid levens vatbaarheid te geven. Was vroeger de grens zeven maanden (van de negen), nu lukt het de wetenschap dikwijls een kind in wording van zes (vijf) maanden buiten de moederschoot in leven te houden." De zes maanden oude Angelique van Dongen, vechtend voor haar leven, dit doek tot stand kwam: Zo klein en toch volkomen Met i wakke hart, de irsteling om het leven. 1 het slaapt, zwoegt heel het kleine lijf. rote zorgen is het omgeven. dergelijk onrijp kind Waarom voor de we schap niet fotografisch Angelique deze week gezond en wel naar huis is gegaan, heeft niemand daar spijt De arts: „Voor mij is het een prachtig prematuur kind; de struggle for life en de spanning van de moeder heb ik intens meebeleefd. Het is raak getroffen op dit Mevrouw Janssen: „Ik kan het kind niet meer missen; ga het met tranen in mijn ogen wegbrengen. Geef het doek cadeau aan het Ooster houtse ziekenhuis". „De oudei Spontaan De aanleiding: Enige tijd geleden was er bij de Bra bantse Kunststichting in Tilburg een tentoonstelling van schilderijen van ama teurs, die meedongen naar de Talensprijs. Een opval lend niet alleen door het onderwerp, maar ook dooi de schilderkunstige kwali teiten doek was van mevrouw Janssen-Kemena de, echtgenote van een Til- burgse textielfabrikant. De foetus (onvolgroeide vrucht) van een kangeroe, gevat in het moederlijf, trof ook de Oosterhoutse kinderarts. „Ik zou voor mijn afdeling best eens een schilderij van een menselijke prematuur willen hebben" was zijn reactie. „Zo maar spontaan", zegt hij, min of meer verrast zijn eigen reactie in- :e spon- Janssen in het ziekenhuis. Er een tweeling geboren, jongetje had geen Afgezien van technische kwaliteiten, heeft het een grote zeggingskracht rond het mysterie, dat „mens" heet. „Op de meeste kijkers werkt het waarschijnlijk averechts", zegt de arts. ,.De In 't warme licht zo stil verblijf. Hoe transparant zijn toch de fijne handen. De blauwe ader op de smalle voet, Straks speelt het wild langs brede stranden. (moeders) Doo l denken aan het dragen tan Crot? doeken staan erVg een welgeschapen baby. En. de kam„ Het meest juist al zesmaands kindjUi» i «CJltigiffen. wSSMft een of andere vreemde of exoti- trek oplicht. „Toch ben het op zijn beroerds: de longen zijn nog onrijp: zeer korte ademhaling: de mimiek van het gezicht is bijzonder sprekend; het is extreem mager. Het wekt misschien associaties met Biafra. Het buisje voor de kunstmatige voeding heeft iets navrants. Maar het transparante van de huid- structuur is er prachtig op had r het i Transfusie ontroerend. Het is of de dood naast het leven staat. F.r zijn misschien mensen, die het griezelig vinden, maar in ieder mensenleven ligt de dood al ingesloten. Hier was het zo tekenend. Ik heb vijf minuten intens getekend en een kwartier geschetst. Verder heb ik een fotografisch geheugen voor kleuren, zodat ik het thuis in dit opzicht gemakkelijk kan uitwerken. Maar ik heb water en bloed gezweet". Nachten De beide volgende nachten heeft ze er tot half vijf aan gewerkt op haar zolder atelier. „Ik ben een trotse vrouw en dacht: als ik het maar haal, anders sla ik een rot figuur. Maar na enkele dagen kwam de schilder Nico Molenkamp kijken („mijn geestelijke vader") en zei: „Het is goed zo: niets meer aan doen. Het beste compliment maakte waar schijnlijk de kinderarts: „Je hebt volledig mijn werk be grepen". van die huidstructuur is wel het volgende. Na enkele weken was er bloedtrans fusie nodig. Het was moei lijk in dit kinderlijfje een bruikbaar bloedvat te vin den voor het inbrengen van een naald. Op het schilderij ontdekte de arts op het voet je („een ongebruikelijke plaats") een bloedvaatje. Daardoor heeft toen de transfusie plaatsgevonden. Mevrouw Janssen: „Ik ben impulsief en romantisch van aard" (Er stroomt rijkelijk Romaans bloed door de familie-aderen). Achterkan- enveloppen krabbelt ze regelmatig vol met gedich ten". Op de kleinkinderen, die juist zijn de merels, die op deze mor gen in het gras vertelden Aan de ouders lique heeft ze duktie van het schilderij gegeven met de volgende regels, die „het is geen groots gedicht" misschien toch nog het beste vertellen ik maar auto-didact", zegt ze. Hoewel ik als kind al onder de tafel zat te teke nen is het pas goed begonnen na de dood van ChurchilL Voor mijn schoonzoon teken de ik zijn portret. En het ging me zo gemakkelijk af, dat ik dacht: doorgaan. Heb les genomen bij Hans van Zummeren en Nico Molen kamp gaf me adviezen. Het bleek allemaal vlotter te gaan dan gewoonlijk het ge val is. Co Westerik zei op een gegeven moment. „Ze moeten van jou afblijven; je moet zelf zó doorgaan". En dat doe ik nu. Sinds twee jaar maak ik deze grote olieverfdoeken, maar ik wil nog groter gaan schilderen. Ik wil schilderen wat ik zelf voel en niet nadoen. Werk veel 's nachts en sta kritisch tegenover mijn eigen doeken. Misschien is dat ouderwets? „Voor mij is dit schilderij iets schitterends", zegt de kinderarts. „Maar ik kan me voorstellen, dat anderen, die er niet zoals ik iedere dag mee bezig zijn, er voor terugschrikken. De vrouw, Wie door dit schilderij heen Ange- kan kijken op de wijze repro- waar arts en artieste dit ge daan hebben, ontdekt iets HENK EGBERS. We staan aan het begin van h erstructu vering binnenvaart" inventarisatieonderzoek i Dit onderzoek kan belangrijke gegevens versohaffen voor het accomodatiebeleid ten behoeve van de jeugd. Meegedeeld wordt, dat in de nieu we subsidieregeling deskundigheidseisen voor het beroepspersoneel zullen worden gesteld. De minister overweegt 'ri diplo ma sociaal-pedagogisch onderwijs ver plicht te stellen. Bij het omschrijven van de eisen zal aansluiting worden gezocht op de al in de praktijk door organisaties en instellingen gestelde eisen. Een rege ling is in voorbereiding voor tegemoet koming in de kosten van bijscholing ton horoqpckTJKfctan. IJ HOOFDPIJN? 1 1 Weg pijn fijn! 1 l! Want - y WITTE KRUIS helpt 1 (en spaart bovendo tndemaaq) Poeders, tahlette K n. cachets in zijn rede over het onderwijs voor schipperskinderen enige kritische gelui den horen. „Een groot deel van de Ne derlandse schipperskinderen groeit mo- naten is daar oorzaak van". De heer Van Laack zei. dat nu prac- tisch alle schipperskinderen onderwijs volgen. „Het is een sprookje, dat de pers minder ontwil Het huidige ontwikkelingspeil is, zo zei hij verder, in de eerste plaats niet te danken aan overheidssteun. „De kostgel den zijn altijd laag moeten blijven en is gevierd. ..Belangrijke slagen met de Duitse bondsminister van Verkeer. Leber, zijn achter de rug. Wat de herstructurering van de nationale binnenvaart betreft, hoort men nu bij het bedrijfsleven wel eens de klacht, dat de overheid zich wat te eenzijdig zou opstellen en meer aan dacht zou hebben voor liquidatie van be drijven dan voor ontwikkeling van de be drijfstak. Het tegendeel is waar", aldus roer van Schayk exposeert van 4-31 april gouaches, schilderijen en beeldhouw werken bij Galerie Krikhaar te Am sterdam. Van Schayk is solist bij het Nationale Ballet en vertolker en ont werper van balletten als Monument voor een gestorven jongen en Ogen blikken. Het is zijn eerste eenmans- tentoonstelling in Nederland. Hij expo seerde reeds In Athene, Tel Aviv, Londen en New Vort* WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Defensie Meivin R. Laird heeft voor de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden be zuinigingsplannen tot een bedrag van 613 miljoen dollar bekendgemaakt. Het aantal vluchten van B52-bommen- werpers zal beperkt worden evenals het aantal oorlogsschepen betrokken bij de oorlog in Vietnam. Ook de aankoop van een raket voor korte-afstand die van bommenwerpers gelanceerd zal worden is uitgesteld. Deze maatregelen leveren ongeveer de helft van de 613 miljoen dollar op. De totale bezuiniging op do defensiebegroting ia hierdoor gestegen tot meer dan 1.1 miljard dollar. Op he* Pentagon werd gezegd dat bestudeerd wordt de begroting die nu op 77.9 mite Jtrd dollar staat verder te verlagen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5