Deel Oude Vest wordt krijgt nieuwe kade en verbreed, riolering Pompbediende was even een brandende fakkel Zoeterwoudse gemeente secretaris H. A. Friebel legt functie neer BIOSCOPEN Leidse agenda Gecoördineerde feesten in V.S. en Nederland Gezondheidszorg viert in Voorschoten 3e lustrum Creativiteit in vrije tijd motto Toonschaal 69 po?-shop A c w-f MARKTEN komst =ehouden- Bij 40-jarig jubileum schoolhoofd J. H. Konst te Wassenaar Pauselijke ondescheiding CSPOTVUII OPHAALDIENST. PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 APRIL 1969 Over een aantal weken kan worden begonnen met de bouw van ca. 140 meter nieuwe walmuur en een evenlang straatriool tussen Pelikaanstraat en Druckerstraat. Dat houdt een algehele c.q. gedeelte lijke afsluiting in voor het autoverkeer van dit Oude Vestgedeelte ge durende ongeveer een half jaar, ofwel een heleboel ongerief voor de omwonenden. Voor de percelen Oude Vest 155 tot en met 193 moet de walmuur dringend worden vernieuwd. Het betekent overigens: weg breken, uitgraven en een nieuwe muur bouwen. De toestand was zo dringend dat afsluiting voor alle verkeer dreigde. Tijdelijk weer tweerichting- verkeer op de Oude Singel Van de gelegenheid wordt gebruik maakt in het op te breken Vestgedeelte riolering aan te brengen. Dit wordt een eivormige buis van 50/75 cm die op ruim 2.50 m diepte komt te liggen en waarop alle percelen, die nu nog op de Oude Vest lozen zullen worden aangesloten. Het geheel zal worden onderheid met ca. 260 houten palen van 14.50 tot 18.50 meter lengte. Er komen vier rioolschachten (beton nen putten) in. Als dit riool klaar is zal een tijdelijke lozing op de Oude Vest worden gemaakt, totdat de rest va Oude Vest ook kan worden voorzien de bouw van de nieuwe Pauwbrug vol gend jaar) en aansluiting op een trans portriool kan worden gemaakt. Tegenover de grote ongemakken van het komend karwei staat het lichtpunt dat de kademuur 1.20 meter wordt „in gezet", ofwel de straat wordt 1.20 m breder dan nu het geval is. En dat is een redelijke parkeerstrook. De vijf be staande bomen op dit gedeelte zullen moeten verdwijnen en na voltooiing (in het najaar) worden vervangen door Wateroverlast AFSCHEID OM GEZONDHEIDSREDENEN door slecht onderhoud tuinen Voor dit werk is algehele afsluiting van de Oude Vest tussen Pelikaanstraat en Druckerstraat noodzakelijk. Het ver keer zal worden omgeleid over Ma re- brug, Oude Singel en Pauwbrug. Op Oude Singel en Pauwbrug zal daarvoor tydelyk weer tweerichtingverkeer wor den toegestaan. Met de aannemer van dit ka'rwei zullen afspraken worden gemaakt ten behoeve van voetgangers-, fietsers, en bedienend verkeer (niet gemotoriseerd) van en naar wo ningen en bedrijven aan genoemd gedeelte. Deze zullen zo goed als mogelijk is bereikbaar moeten blij ven. Burgerlijke stand Geboren: Celestino Alesandro Hendri- kus z.v. I. Podda en H. P. J. A. van Amersfoort: Cornelia Cathaiina Alida d.v. G. H. C. Berbee en M. J. A. Dui venvoorde; Maria Cornelia d.v. A. de Jager en M. C. v. Beelen; Sonja Cor- nalia d.v. A. W. Groen en E. C. v. d. Maden; Albert Johannes Hermannes z. van G. Engels en H. Bos; Hendrikus z.v. T. H. Kluyver en J. F. M. Jonkman. Overleden: B. Schaap 71 j., m.; W. Oomsen 92 J., m.; J. C. Borsboom 68 j., m.; G. Bosker 47 j., m.; D. A. Liefheb ber 6 j., d.: A. v. Dam 82 j., w.v. C. v. Dam; H. Albers 64 j., w.v. F. A. M. Ver- zuu; H. v. d. Zeeuw 71 j., m W. C. v. d. Akker 71 j„ m.; C. v. Nieuwkoop 28 j., m.; W. J. P. Mulder 70 j.. m.; A. F Baart 70 j., e.v. A. Koet; C. G. M. Bru- ■che 73 j., vr.; C. de Jong 73 j., m.; G. F. A. Waldkötter 84 j., m.; A. P. M. Boijen 84 j., w.v. P. G. J. M. v. d. Vijver. 2E GRAADS BRANDWONDEN AAN HOOFD, BENEN EN RUG De 57-jarige pompbediende H. van der Star, werkzaam in de Korevaer- garage aan de Korevaerstraat was gistermiddag omstreeks kwart voor twee enige ogenblikken één grote brandende fakkel. Wat was namelijk gebeurd? De heer Van der Star, woonachtig in de Langestraat. waa bezig met een zeer brandbaar poetsmiddel een auto op te wrijven toen hij weggeroepen werd een wagen af te tanken. Nadat hij dat gedaan had. kwam hij terug in de garage en raakte met de slip van zyn stofjas een gaskachel. In een mum van tijd stond de pompbediende in lichte laaie. In paniek rende hij verder de garage in met als gevolg, dat de vlammen oversloegen naar blikken olie en benzine. Personeel van de garage grepen onmiddellijk in en slaagden er met eigen brandblusmiddelen in de vlammen te doven. De heer Van der Star werd per E.H.D. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar bij hem zeer ernstige brandwonden tot in de 2de graad aan hoofd, benen en rug werden geconstateerd. Een aantal bewoners van de Boerliaavelaan en de Mariënpoel- straat hebben begin dit jaar bij de gemeente geklaagd over water overlast In hun tuinen. De be woners hebben de wateroverlast evenwel, zo blijkt uit het antwoord van het college aan de bewoners, aan zich zelf te wjjten. In de brandgang bevindt zich een drai- nagehuis, die aansluiting geeft op het gemeenteriool. Het genieenterlool en de aanslui ting van de drainagebuis functio neren goed, zo hebben deskundigen van de genieete vastgesteld, maar de buis zelf in de brandgang Is grotendeel buiten werking. De oor zaak hiervan moet gezocht wor den, zo schrijft het college, in het slechte onderhoud van de tuinen door de bewoners en het vele tuin afval, dat l>ü de erf af scheiding wordt opgeslagen. „Als de grond goed wordt omge spit, liet afval en de overtollige struiken worden verwijderd, zal de ondervonden wateroverlast onge twijfeld spoedig afnemen," aldus het college. Een 18-jarig meisje uit Oegstgeest reed gistermiddag op de bromfiets een beetje suffig over de Herensingel. De gevolgen bleven niet uit: ze botste te gen een geparkeerd staande auto op. Met een diepe snijwond in haar rech terbeen en een gescheurde kniepees moest zjj in het Diaconessen Ziekenhuis worden opgenomen. Leidenaar onderscheiden De penning die Is uitgegeven ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het geografisch instituut van de academie van wetenschappen der USSR in Mos kou, is tjjdens een congres van geologen in Frankfort uitgereikt aan de Leidenaar Ir. B. P. Hageman van de rijks geologi sche dienst. Prof. dr. M. J. Mejstadt, vice-president van de internationale organisatie, waar onder de commissie valt. die de aller jongste geologische afzettingen bestu deert, onderscheidde ir. Hageman en nog een andere congresdeelnemer. J. van Ameyden opvolger van notaris Jongsma De heer J. van Ameyden (53), kan didaat-notaris bij notaris Scheltens op de Breestraat, is bij koninklijk besluit van 27 maart benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats Leiden. Hij volgt no taris W. S. Jongsma op. die per 1 oktober vorig jaar op zijn verzoek eer vol ontslag verkreeg bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De notaris-vakature werd.de afgelo pen tijd waargenomen door de heer J. Sehijffelen, eveneens kandidaat notaris bij notaris Scheltens. Het no tariskantoor van de heer Van Ameyden zal over een aantal maanden verplaatst worden. Van Rapenburg 31 (het zgn. Boerhaavehuis) verhuist men in sept. of augustus naar Boerhaavelaan 31 in Leiden. VOORSCHOTEN Geboren: Frederik, z.v. F. Overdevest en L. W. van Dyk; Lilian G., d.v. A. WeiS8man en H. T. M. de Vries; Piëta L. C.. d.v. A. H. Hutink en M. C. A. de Bruin; Heidi P., d.v. J. B. Veens- wijk en M. E. C. Splinter; Sonja M., d.v. M. N. J. Nederlof en M. G. M. van Es; Renske J. J., d.v. J. V. Bourne en T. A. Rijntjes; Joyce S., d.v. E. Teekens en J. M. Th Goddyn. Ondertrouw Maarten Taal en Jo hanna M van Mullingen; Frans H. van wyck t Leidschendam en Johanna C. van der Linden; André van Kranen te 's-Gravenhage en Baukje Dykstra; Ber- nardus J. M. van der Zwet te Roelof - arendsveen en Rosalina M. C. van Ge- Gehuwd: Martinus J. Pronk te 's-Gra venhage en Geertruida W. M. Eilers. Overleden: Jacobus G. van Hemert, 81 jr; Johannes Meyer. 87 jr. Bijna 40 jaar ambtenaar De heer II. A. Friebel, gemeente-secre taris van Zoeterwoude, zal om gezond heidsredenen per J juli a.s. zjjn functie ter beschikking stellen. De heer Friebel, die 63 jaar Is, volgde ln december 196(1 burgemeester H. J. J. A. Smeels op bjj diens pensionering, waardoor ook de functie van secretaris vacant kwam. Se cretaris Friebel zou In december 1969 veertig jaar ambtenaar van de gemeente Zoeterwoude zijn geweest; op 27 de cember 1929 werd bij namelyk tweede ambtenaar. Zijn aanstelling als eerste ambtenaar kreeg hij in 1933 by het ver trek van de heer Van Dommelen naar Alkemade. De heer Friebel, die bekend :.Vat als een vriendelijk en voorkomend man. heeft in zijn ambtelijke loopbaan veel Maand cel voor Alphense kraker gedaan voor het verenigingsleven ln Zoeterwoude. Zo was hy mede-oprichter van de voetbalvereniging SJZ na de oorlog; ook de EHBO heeft hij mede hel pen oprichten. De scheidende secretaris is twaalf Jaar voorzitter van de Oranjevereniging ge weest. Ook heeft hy zitting gehad ln de inmiddels verdwenen Raad van Overleg, de instantie die het culturele leven van de Zoeterwoudse standsorganisaties coördineerde. De heer Friebel was voorts jarenlang administrateur van de Kath. Bibliotheek. Morgenavond komt de raad van Zoe terwoude in besloten vergadering by een. Vermoedeiyk zal hier gesproken worden over de te benoemen opvolger van de heer Friebel. ALPHEN AAN DEN RIJN Boete van f220 voor dronken rijder op defecte bromfiets „Je hebt nu leergeld betaald," stelde de Haagse politierechter vast voor een 25-jarige inwoner van Alphen aan den De films in de week van 27 maart t/ m2 april zyn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd' Camera: Op vrijersvoeten (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Nachtvoorstelling do, vr. en za. 23.30 Hiroshima mon amour (18 jr.) Lldo: Een paar dollars voor Django (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Een lange zwoele nacht (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Charlie Bubbles (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 8.00 u. Rex: In koelen bloede (18 jr.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorst, vrijd. en zat. 23.30 uur Losgeslagen in de branding (18 jr.) Korreltje Heb eerbied voor God en onderhoud zijn geboden: dit is alles voor ieder mens; want God zal over alle werken een oordeel vellen, ook over wat ver zorgen is, hetzij goed of kwaad. (Eccl.) ...PUNT... op en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie een garage werd jaar. Verdachte reed op 14 september i andere garage met een door hem bestuurde bromfiets i drie jaar. Voor de behandeling van ongevallen is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagmiddags van 13 uur tot woensdagmiddags 13 uur (dan Diaconessenhuisen vrijdagmid dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur (dan Bt.-Elisabeth-ziekenhuis). Zonder woorden. Rapenburg voor U.B. vier maanden dicht Een gedeelte van het Rapenburg, tus sen de Kloksteeg en de Universiteits bibliotheek, aan de zijde van de Bree straat, zal binnenkort voor auto's wor den afgesloten in verband met ingrij pende werkzaamheden aan de walmuur en de riolering. Over ongeveer 80 meter moet de walrpuur vernieuwd worden; gelijktij dig wordt een riolering met vier noól- putten in de straat gelegd. De panden binnen het afgesloten gedeelte van het Rapenburg zullen gedurende de tijd van de werkzaamheden (ongeveer vier maanden) alleen bereikbaar blijven voor voetgangers en fietsers. Met de werkzaamheden zal een begin gemaakt worden als het verkeer weer gebruik kan maken van het gedeelte Rapenburg (aan de kant van het Uni versiteitsgebouw) waar dezelfde werk zaamheden zijn uitgevoerd. Vrijdag a.s. hoopt men de bestrating zover gereed te hebben, dat dit stuk vrij gegeven kan warden. ZOETERWOUDE-H.R. Jeugdige Rijndijkers bekenden diefstallen Maandagavond werden door de poli tie aan de Hoge Ryndyk te Zoeterwoude twee jeugdige bewoners van dit gemeen- tedeel aangehouden omdat zy zich ver dacht gedroegen. Op de politiepost ga ven zy toe enkele diefstallen te hebben gepleegd. Ook bekenden de knapen, dat zy een bromfiets en een paar fietsen hadden gestolen. Het tweetal is voor een nader verhoor in verzekerde bewa ring gesteld. In het weekeinde is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen jonge lui, die bij de spoorbaan aan de Omme- dijkseweg bezig waren met het storten van vuil. In de raadsvergadering van donderdag jl. had het raadslid B. C. v. d. Veer (Prot.-Chr.) al geattendeerd op de steeds groeiende, illegaal aange legde vuilnisbelt aan de Ommedykse- weg. De burgemeester had daarop te kennen gegeven, dat het niét mogelijk was voor de politie, hier permanent toe zicht te houden. OEGSTGEEST Geboren: Jeroen J.-P. z.v. P. C. J. Barel en J. A. v. Gastel; Anton A. z.v. W. J. K. v. Dort en M. C. J. v.d. Voort; Bart W. G. z.v. F. C. Orth en M. A. S. Blonk; Shelley M. d.v. T. A. G. J. v.d. Voort en A. H. W. Vos; Arnoud N. R. z.v. B. R. v. Neerbos en W. J. Wynia; Nancy G. J. d.v. D. v. Rhyn en G. Bol; Robert M. z.v. D. E. Page en D. Keating Ondertrouwd: J. G. W. Draulans en H. A. Y. Noë; L. A. de Jager en J. Wille- brand; V. A. Schepers en A. E. H. Ber- tel. Gehuwd: R. v. Boven en S. A. G. Boerig- ter; N. v. Dijk en J. Bonte; R. Rus en P. M. Landkroon; H. d. Herder en J. J. J. v. Kappen; B. Eradus en J. H. J. C. Roosen; R. Kruthoffer en E. Q. van Die- men Arbeiter; M. I. Nauenberg eh' J. Weehuizen; F. D. v.d. Valk en H. M. E. Aanen. Overleden: J. A. A. M. v. Noort; G. A. M. Polman; C. Corbet, J. Haasnoot en S. C. A. Winckel, e.v. M. H. A. Juta. 1970 Pilgrim Fathers-jaar Een 22-jarige loswerkman uit Alphen aan den Rijn werd gisteren door de Haagse rechtbank het plegen van een aantal inbraken ten laste gelegd. By een inbraak ii 1000.- gestolen, in 24.- en ln een kantoorgebouw, waar de brandkast werd geforceerd 5800.-. o\er de Westkanaahveg, terwyl hy on- De rechtbank veroordeelde hem tot t'er 'nv'ocd van drank verkeerde. En drie maanden gevangenisstraf waarvan dan haperde er nog zo een en ander aan !ï'!eZCK>™'.a.arde"Jk' pr0eftt|d Je bromfiets, „sarvoor dr rechter 80.- boete extra oplegde. „En dan zou ik voortaan maar van de bromfiets afblyven," luidde het advies van de rechter. „Ik rij nu op een fiets," deelde verdachte mee. De officier van justitie vond een waarschuwing gewenst. Hy had naast de voorwaardeiyke gevangenisstraf een geldboete van 150.- geeist. Van de eis van 100.- boete voor de gebreken aan de bromfiets, deed de rechter ook 20.- af. Mr. H. Brandenhorst secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Leiden, en de heer A. van der Koppel, voorzitter van de VVV in Leiden, en de directeur van de AMRO-bank, hebben een oriententatiebezock aan de Verenig de Staten beëindigd. Zij stelden zich hier op .de, hpogte van de plannen die, er in Amerika bestaan voor de viering van het l'ilgrim Fathers jaar. In 1970 zal het 350 jaar geleden zijn, dat de Pilgrim Fa thers landden op Cape Cod, in het noor den van de Verenigde Staten. Deze groep protestantse „dissenters" was elf jaar eerder van Engeland uitgeweken en naar Nederland, waar zy zich in Lelden hadden gevestigd. In het Gezondheidscentrum aan de Wijngaardenlaan te Voorschoten werd gisteren het derde lustrum van de Stichting Gezondheidszorg Voorscho ten gevierd. In aanwezigheid van bur gemeester L. de Kool. wethouder drs. A. F. van der Laan, de besturen van de drie kruisverenigingen, huisartsen en personeel van de Stichting Gezond heidszorg, liet dr. M .van der Stoel, voorzitter van de Stichting, een pessi mistisch geluid horen tijdens zijn feest- Vijftien jaar geleden is Voorscho ten koploper geweest bij het samen werken en het samengaan van de drie kruisverenigingen. In 1954 werd door geen enkele instantie op het terrein van de Gezondheidszorg enige steun toegezegd. Zowel de provinciale in spectie als de hoofdbesturen van de drie kruisverenigingen verleenden geen medewerking aan het Voorscho- tense streven naar een Stichting Ge zondheidszorg. die een gezondheids centrum zou gaan exploiteren. Voorschoten telde in 1954 nog geen 10.000 inwoners en het gezondheids centrum aan de Wijngaardenlaan leek voldoende voor de eerste 25 jaar. Door het aantrekken van specialisten onder ging het centrum een uitbreiding en daarna werd besloten tot een tweede Gezondheidscentrum in de Viietwijk. Goed initiatief Het initiatief van vijftien jaar ge leden heeft inmiddels bewezen een goed initiatief te zijn en is overgeno men door tal van gemeenten. De lan delijke kruisverenigingen werken thans wel intensief samen door middel van de Stiohting SSLK. Helaas heeft Voor schoten pas op de plaats gemaakt. De samenwerking tussen de drie kruisver enigingen is steeds voortreffelijk ge weest; het samenspel laat echter te „In de wijk Noord-Hofland moet zo nodig een centrum voor gezondheids zorg komen, dat afwijkt van het histo risch gegroeide, maar dat historisch ge groeide blykt soms een heilige koe te zijn." aldus dr. Van der Stoel, die zich overigens verheugd toonde over dat gene wat wel voor Voorschoten haal baar bleek. In Nederland is men al. geruime tijd bezig met het organiseren van festivitei ten en herdenkingsplechtigheden. Het initiatief voor de viering gaat uit van de VV in Leiden, Amsterdam en Rot terdam. De heren Brandenhorst en Van der Koppel hebben nu in de Verenigde Staten onderzocht hoe enige coördinatie mogelijk is tussen de Nederlandse en de Amerikaanse herdenking. Voor Ameri kaanse toeristen die Nederland zullen bezoeken, worden Pilgrim Fathers-tours georganiseerd, bustochten langs alle punten die voor hen interessant zyn in de historie en de Fathers. Er zal een culturele uitwisseling plaats vinden tussen de V.S. en Ne derland, met een grote toneelmanifes tatie. Gedurende het Pilgrim Fathers- jaar zullen door de KLM regelmatig chartervluchten worden uitgevoerd vanuit de Verenigde Staten naar Ner derland. Ook zal vanuit Amsterdam een KLM-toestel vertrekken dat de route van de Pilgrim Fathers naar Amerika zal volgen: Schiphol-Leiden-Delftsha- ven-Plymouth-New Plymouth. En de mogelijkheid wordt onderzocht om een eredoctoraat van de universiteit van Leiden te geven aan een belangrijke Amerikaan. De heer Brandenhorst vertelde bij zijn vertrek uit New York, dat hij het uiterst gunstig achtte, dat het oriën- teringsbezoek vanuit Nederland nu al had plaats gevonden. In dit vroege stadium van de organisatie is de mo gelijkheid voor coördinatie nog groot, meende hij. „Het is," aldus de heer Brandenhorst, „opvallend hoe weinig de Amerikanen eigenlijk op de hoogte zijn van de Nederlandse voorgeschie-. denis van de Pilgrim Fathers. Voor hen begint de historie pas bij de lan ding in de Nieuwe Wereld." Voorschoten exposeert De jaarlijks terugkerende gemeente- besteding uit te stallen voor die burgers, lijke tentoonstelling ln Voorschoten: Toonschaal ('69) heeft dit jaar het the ma: „Creativiteit in vrije tijd". Voor deze expositie van 20 tot. en met 24 mei in het Cultureel Centrum hebben alleen inwoners van Voorschoten het recht tot. Inzending. Door Goede Vrijdag alle diensten één dag vervroegd Doordat op Goede Vrijdag geen Grof- vuil-ophaaldlenNt wordt uitgevoerd is er in het dlenstschema, dat wy gisteren plaatsten, een storende fout geslopen. De dienst, die volgens onze opgave op donderdag in huurt 13 (omgeving Rijnsburgerweg) en buurt 15 (omgeving Stationsweg) uitgevoerd zou worden, is door het uitvallen van de Goede Vrijdag één dag vervroegd naar vandaag. Be woners ln deze buurten, die door deze fout onzerzyds vandaag de Grof vuil-op haaldienst gemist hebben, bieden wij onze verontschuldigingen aan. Dit be richt komt voor hen helaas te laat. Be- DONDERDAG 3 APRII. woners In buurt 14, (tussen Herenstraat Buurt 14: Herenstraa en Lammenschansweg) en buurt 16 helminastraat, Bloemistenlaan, Lelie- Laanstraat, Leeuwkenstraat, Valdez- (tussen Herenstraat en Schelpenkade) straat, Pioenstraat, Pioenhof. Linde- straat, Stadhouderslaan, Magd. Moon- zouden volgens het door ons gepubli- straat, Resedastraat. Pieter de la Court- straat, Drie Octoberstraat, Duivenbo- ceerde schema vrydag bezoek krygen straat. Koninginnelaan, Acaciastraat, destraat, Staalwykstraat, Buitenrust van de Grofvuil-ophaaldienst. Ook deze Tulpenstraat, Zoeterwoudsesingel (van straat. Kastanjekade, Meidoornstraat/ dienst ls één dag vervroegd en zal dus I Herenstraat tot Lammenschansweg) rT 41 - *- morgen uitgevoerd worden. die minder creatief of vaardig met de handen zijn. Tot de inzending worden toegelaten schilderyen, tekeningen, et sen, gravures, litho's, beeldhouwwerken uitgevoerd in steen, metaal, hout, gips of ander materiaal, artistiek naaldwerk, keramiek, modelbouw, edelsmeden en glastechnieken. Het in te zenden werk zal kwalitatief zo moeten zijn, dat zending gerechtvaardigd ia. Prijzen De gemeente Voorschoten heeft de beste inzendingen 400.- aan prijzen beschikbaar gesteld; 100.- toe te ken nen door het publiek en 300.-door de jury. De jury bestaat uit Twee leden zijn reeds bekend H. Basart, oud directeur Beeldende kunsten ril SASSENHEIM Antiek voorkomt clichévorming in hedendaags huis Bii de Vereniging van Huisvrouwen in het jeugdhuis te Sassenheim hield de lteer J. Schuurhuis uit Anlo (Dr.) gisteravond een causerie over „Antiek in onze woning". Echt antiek is ge dateerd tot omstreekr 181,0. Wat daar na komt is meestal een machinaal pro- dukt, aldus de heer Schmirhuis. Bij an tiek is niet één voorwerk gelijk aan een anderomdat het handwerk is. Bij de hedendaagse woningen, in veel gevallen aan elkaar gelijk, is de kans op clichévorming groot. Maar een stuk je antiek doet het altyd. zelfs op een TV-kast. Spreker wees er op, dat er door de eeuwen steeds aandacht is ge weest voor antiek. Dat blykt o.a. uit de Italiaanse musea met hun Romeinse voorwerpen en uit de schilderyen van Rembrandt en zfjn tijdgenoten, waarop tinnen borden, porceleine vazen en aar dewerk voorkomen. De heer Schuurhuis verklaarde dat er in Nederland veel meer antiek is dan mén denkt. Op zolders zyn nog vele oude.tegels, gravures, kasten en schil derijen te vinden. Byzonder spijtig vond hy het dat schepen vol naar Amerika en treinen vol naar Duitsland gaan. Veel by zonderheden vertelde hy over antieke kasten, tin, koperwerk, brons, aardewerk en porcelein. Voor z'n inter- ressante causerie, die met aandacht werd aangehoord, hadden de dames al lerlei voorwerpen meegebracht, die de heer Schuurhuis van een toelichting voorzag. De presidente, mevrouw Bak ker, bood hem aan het slot van de avond bloemen aan. „Ik kan het pak toch wel ruilen, vo< het geval dat myn ouders het mooi vinden?" LEIDEN, 2 april. Groente Appe len 25-58, andijvie 93-130, snijbonen 560- 630, postelein 91-203, prei 81-111, ra barber 117-160, spinazie 61-87, spruiten A 231, id. B 232, komkommers 32-100, toniaten A 2250-2260, Id/"B 2220, id. C 2130, id. CC 1580, uien 14-16, uien mid delfijn 16, uien grof 25-27, waspeen 22- 35, witlof 197-260 alles p. 100 kg, sla 21-32 p. 100 stuks, peterselie 56, raap stel 23, radijs 38-56, seldery 14-24 p. 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 april, Groenten waspeen (per kist): Al 10,10-12,60; A2 2,60-9,50; BI 12,60- 16,10; B2 2,70-6,40; Cl 10,90; C2 5,90- 9,80; groene kool 40-55; spruiten A2 64; schorseneren: Al 98; BI 92; Cl 71. Aan voer waspeen 218.00 kg. RIJNSBURG 1 april Bloemen Anjers: Witte Sim 20-32, Rode Sim 22-29, Roze Sim 27-43, Crowly Sim 19-28. Dusty Sim 24-36, Arthur Sim 30-40, G. J. Sim 32-43, Selecta Sim 22-36, Keever Sim 19-30, Es- pérance 20-34 per stuk. Freesia: Golden Yellow 150-165. White Swan 135-150. Ballerina 235-275, Golden Melody 320- 360 per bos. Div. snijbloemen: Anthurium 125-300. Gerbera 16-52 per stuk, Irissen 250-360 per bos. Amaryllis 26-46, Orchi- deëen 115-140 per stuk. Tulpen: Lustige Witwe 225-260, Preludium 200-240, Paris 225-240, Sweet Harmony 275-350,, Ala- din 425-450, Prunus 325-375, v.d. Eerde 200-225, Guido Snik 200-225, Prins Claus 200-235, Queën of the Bartrijen 275-325. Bellona 210-230, Ralph 180-210, Golden Eddy 180-215 per bos. Narcissen: Carlton 210-235, Golden Harvest 180-210, Unsur- passeble 260-300, Flower Rekord 125-135 per bos. Blauwe druifjes 80-110, Hya cinten gesneden 115-135 per bos, met bol 16-37 per stuk. TER AAR, 31 maart. Groente Sla I 30-33, sla C 15-22 p. stuk, witlof 1.90, spinazie 1.05-1.17, aardappelen 13-17 p. ciusschool, een byzonder feestelyke ge worden met vele verrassingen. Nadat 's morgens in het Jeroenhuis feest was gevierd met de kinderen van de school, die de heer Konsl een fraaie fauteuil aanboden, werd 's middags in het Jeroenhuis een huldigingsbijeen- QOC,r In vele toespraken werd uiting gege- an aan de grote waardering, die men terdam. J. H. Krooshof. Inspecteur lager de heer Konst to,draast voor de wijze, De dag van zijn veertigjarig jubileum ze, waarop hij steeds met de pastoor bij het onderwijs, gisteren, is voor de heeft meegewerkt. De pastoor verrastte heer J. H. Konst, hoofd van de Bonifa- tie jubilaris met de mededeling, dat hem de pauselijke onderscheiding „Pro Ec- clesis et Pontifice" was toegekend en spelde het ereteken op. Mevrouw A. J. Ie Coultre-Foest, wet houder van onderwys, wenste de jubilaris namens het gemeentebestuur geluk en dankte hem voor wat hy gedurende da 37 jaren dat hij in Wassenaar werkt 23 jaar als onderwijzer, daarna 14 jaar als hoofd van de school voor de Was- onderwijs. Twee leden worden nog i j waarop hij leiding geeft i grote gewezen door de Kunstkring Voorscho-scholengemeenschap van ongeveer 450 ten- I leerlingen. In zijn gehele onderwijsloop- Iedere Voorschotenaar, die wil deelne-jbaan heeft hij steeds het kind centraal men aan deze expositie, kan op het ge-1 gesteld, meentehuis een formulier halen, dat alle voorschriften bevat Tijdens de tentoonstellingavonden zul len tevens activiteiten te bewonderen zijn op het gebied van de vryetydsbe- steding, zoals bloemschikken, potten bakken, edelsmeden en fotograferen. De expositie wordt dinsdagavond 20 I mei officieel om 7.30. Pauselyke onderscheiding Dr. A. Cornelissen, voorzitter van het schoolbestuur opende de rij van sprekers en bood het jubilerende schoolhoofd de traditionele gratificatie aan. Pastoor H. A. A. Rouw van de St. Willibrordpa- rochie dankte dé heer Konst voor de vrtj- gemeenschap heeft gedaan. Namens het onderwyzend personeel werden enkele praktisch geschenken aan geboden. Mevrouw Kors sprak namens oud-collega's, de heer A. W. H. Barten als oud-hoofd van de school voor ganger van de heer Konst en de heer J. W. Harting namens de Kring van Wassenaarse schoolhoofden. Ook mevrouw Konst werd niet verge ten. Van Pastoor Rouw ontving zij een gouden broche. Nadat de heer Konst een dankwoord had gesproken begon een zeer drukbe zochte receptie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4