zinloosheid van een oorlog poema haardkleedje mdo. nesi ana SAIGON. „Hebben jullie wapens?" De Amerikaanse majoor stelde de vraag met wat dramatische bezorgd heid toen we het kleine helikoptertje binnenstapten dat ons naar de rubberplantage zou brengen. „Jullie zult ze daar verduveld hard nodig hebben", zei hij somber. Wij keken elkaar bezorgd aan. „Nou ja, hindert niet", zei de majoor opgewekt, „ze hebben daar genoeg geweren en ik denk dat ze er wel een paar voor jullie over hebben". Het was de derde dag van de Amerikaanse militaire operatie die de naam „Atlas Wedge" draagt. Dit onder deel van deze operatie was erop gericht om twee Noord- vietnamese regimenten (misschien 4000 man) te ver drijven uit hun schuilplaatsen in de enorm grote Micheiin rubberplantage ongeveer 64 km ten noordwesten van Saigon. „Rubber is uitermate geschikt voor tanks", zei een generaal, „bovendien heeft de Vietkong ons nu toch echt te lang uit die plantage beschoten". Zeven dagen tevoren hadden de Amerikanen een deel van hun mobiele eerste cavaleriedivisie in wat zij „blokkadestellingen" noemen, ten noorden van de plantage gebracht. De grondgedachte was, dat tanks en voertuigen met gewapende soldaten uit het zuidoosten en het zuidwesten door de plantage zouden rijden en de vijand zo in de armen van de blokkademacht van het noorden zouden drukken. De kleine observatiehelikopter, een elegant waterjuffertje dat nog minder dan een Volkswagen weegt, bevond zich al boven het groen van de ruige rubberbomen. Ten noordwesten van de plantage waren heuvels en aan de oostkant zagen we dichte rookwolken waar B-52-bommenwerpers 'n kwartier tevoren ongeveer tweehonderdduizend Zinloosheid van de oorlog: vernietigd wordt wat niemand eigenlijk wil vernietigen. kilo aan bommen hadden laten vallen. „Dat is om het vluchten onmogelijk te maken", zei de piloot van de helikopter. Al van het begin van de oorlog in Vietnam af heeft deze Michelinplantage een slechte reputatie. Door de geografische positie halverwege tussen Saigon en de Cambodjaanse grens en omgeven door dichte wouden was het een natuurlijke verzamelplaats voor guerillatroepen en een geschikte plek waar Noord Vietnamese soldaten samen konden komen, konden uitrusten en voorraden in ontvangst konden nemen. De tegenstander kan meters onder de grond verscholen zijn Er wordt gezegd, dat Micheiin beide partijen van dienst is geweest door de communistische activiteiten te aanvaarden waar ze toch machteloos tegenover stonden. Vertegenwoordigers van de maatschappij zeggen, dat de beschuldiging vals is. Toch is de plantage steeds voor een deel in gebruik gebleven. Een van de grootste en potentieel meest winst gevende in Vietnam. In 1967 speelde men het klaar om in de moeilijkste omstandigheden toch nog bijna een miljoen dollar aan rubber te produ ceren. Rubber is het enige export artikel van waarde dat Zuid-Vietnam nog heeft en de regering in Saigon beschouwt de plantage als zeer waarde- Zoals de zaken er normaal voor stonden liet men de Noordvietnamezen en de Vietkong betrekkelijk met rust en zij beschadigden op hun beurt de bomen nooit. De maatschappij is erin geslaagd het kostbare bezit in handen te houden in de hoop, dat als de vrede komt de produktie op volle gang kan komen. Zodoende had iedereen betrekkelijk vrede met de situatie. Iedereen behalve de Amerikanen. De helikopter zette ons af op een open stuk land en binnen een paar minuten zaten we op een tank of in een personenvoertuig en reden de plantage in. Volgens de maatschappij is tot eind februari door militaire ope raties op de plantage al voor meer dan drie miljoen dollar schade aan gericht, maar van de regering in Saigon heeft men nog geen enkele tegemoet koming ontvangen. Deze regering is, misschien een beetje paradoxaal, ver antwoordelijk voor wat de Amerikanen De rubberbomen op de plantage staan bijna vier meter van elkaar. Dat komt goed van pas. De dertig voertuigen ACTIE DOOR PLANTAGE DIE NIEMAND WIL VERWOESTEN bewegen zich langzaam voorwaarts. Sommigen doen hun best om te bomen te vermijden, anderen rijden alles om ver dat in de weg staat. De soldaten doorzoeken alles zeer nauwkeurig en nu en dan lost er iemand een serie schoten zodat het kreupelhout vlam vat en de rubberbomen ook weer vlam vatten. „Onze opdracht is op alles te schieten dat beweegt: alles is geoor loofd hier", zei een officier. In de schaduw van de rubberbomen is het heet, maar niet ondragelijk. Terwijl de dag verstrijkt is het enige teken dat we van de vijand hebben: dat van zijn haastig vertrek: wat kleren, zakken rijst, twee geweren en een paar mijnen van Chinees makelij. De waakzaamheid neemt wat af, sommigen trekken hun japks uit en openen blikjes Coca-Cola. Twee mitrailleurschutters vertrouwen ons toe, dat ze helemaal niet in de oorlog geïnteresseerd zijn en vragen of het waar is, dat journalisten drie maal zoveel krijgen als ze naar Viet- Toen we stopten om munitie in te nemen, was dat een kans om wat te eten en beschutting tegen de zon te zoeken in de wagen. We hadden een feestmaaltijd met biscuit, bitterkoekjes en cola. Een van de mannen wees een soldaat aan, die nog maar drie dagen moest dienen. „Je kunt er zeker van zijn, dat die zich wel goed gedekt Die dag gaf geen reden tot bezorgdheid. „Atlas Wedge" is de grootste actie, die tot op heden ondernomen is om de plantage vrij te maken van tegen standers, maar toch heeft men nog niet een tiende gedeelte van de tegen standers te pakken gekregen, die er ge acht worden aanwezig te zijn. Mis schien is de rest al verdwenen: mis schien bevinden ze zich nog in de bun kers op een diepte van bijna tien meter onder de grond. Hoe kan je het te weten komen zonder de plantage te verwoesten? Soldaten, tanks en lucht aanvallen hebben de onderneming toch al gedeeltelijk geruïneerd en het is best mogelijk dat de maatschappij de plantage zal moeten sluiten. Als ze daartoe besluit zal de plantage een van de vele offers zijn van deze oorlog. Keer op keer is het bewezen, dat een treffen met de vijand in zijn schuil plaats meer schade toebrengt aan de schuilplaats dan aan de tegenstander. Het alternatief is ook niet erg be vredigend, want dat houdt in, dat de tegenstander kan kiezen wéér hij wil vechten. Bovendien en dat hebben de Amerikanen al toegegeven, als ze een plaats zoals de Michelinplantage is, kunnen „schoon vegen", is er geen mogelijkheid om manschappen achter te laten om de plantage te bewaken. Is het dus eigenlijk wel de moeite The Guardian LONDEN. Mensen in Engeland, die een poema hebben, moeten oppassen! Een lid van het Britse parlement heeft onlangs de jacht geopend op hen die dergelijk groot wild als huisdieren menen te moeten houden. Hoewel de villa van dit parlementslid toevallig „De Jungle" heet, heeft deze man be slist geen sympathie voor mensen, die een levende poema in huis willen hebben. Dit tydverbiyf wordt namelijk een beetje al te populair. De laatste twee jaar heeft een van de grote warenhuizen in Londen (Har- rod's) al negen poema's verkocht en zij hebben er op het ogenblik twee in voorraad. Andere dieren die in dit warenhuis verkocht zijn, zijn twee olifanten, drie bruine beren uit Malei sië en een hele menagerie andere kleine wilde dieren. De prijs van zo'n huisdier hangt van de leeftijd en de tamheid af. Hoe jonger en tammer het dier, des te duurder is het. Een met de fles groot gebrachte jonge poema kan wel 1600 gulden kosten, maar een oude, niet getemde poema kost maar 650 gulden. Voor die prijs zou het wel eens „vreet- zaam" kunnen blijken te zijn. Een woordvoerder van Harrod's geeft toe, dat sommige wilde dieren wel eens aanleiding tot teleurstelling hebben gegeven. „De beren werden een beetje te wild en moesten aan een dierentuin gegeven worden". De eerste leeuw (van 800 tot 2000 gulden) tijgers (3500 tot 4000 gulden) en rinocerossen (ongeveer 12.000 gul den) moeten nog verkocht worden. Het betreffende parlementslid heeft de regering gevraagd bepalingen uit te vaardigen voor het houden van dit soort huisdieren. Volgens hem was het bewijs voor de noodzaak van zo'n wet geving geleverd in een van de graaf schappen waar een poema was losge broken: „Dit komt hoe langer hoe meer voor. We moeten het publiek bescher men. De meeste wilde huisdieren wor den nooit helemaal tam", Jonge poema's zijn in Engeland niet goedkoop. Men weet nooit of ze vreedzaam of vreetzaam zullen worden. Maar in hun prille jaren aan- (OOPYRIGHT THE GUARDIAN) vaarden zij klaarblijkelijk wel de zorgen van een moederlijke herdershond. DJAKARTA Onlangs is de direc teur van de gevangenis van Johore, een sultanaat in het zuiden van Malakka. met zün vrouw in Djakar ta feestelijk onthaald. Het echtpaar was uitgenodigd door vijftig mari niers, die tijdens de „confrontatie" van Indonesië met Maleisië in Malak ka gevangen genomen waren. Zij wer den in de gevangenis van Johore op gesloten. Gedurende hun 22 maanden gevangenschap was de „service" van de zijde van de gevangenisdirecteur zo goed. dat zij het gewenst vonden hun dankbaarheid te uiten. Zü boden de directeur en zün vrouw een groot se vakantie in Indonesië aan. De autoriteiten van Menado In Noord-Celebes maken zich grote zorgen over het steeds korter worden van de minirok. De minirok is al van tien tot vijftien centimeter boven de knie in een door de autoriteiten ongewenste richting gestegen. Maar de gouverneur van Djakarta, generaal-majoor Ali Sadikin na president Soeharto de meest populaire man in Indonesië zal erop toezien, dat Djakarta geen „dode" stad wordt. Dit verklaarde de gouverneur bij het verlenen van een vergunning tot „strip-tease" aan de „Sky night club" in Djakarta. Daarmee wil de gouver neur voorkomen, dat rijke lieden hun geld in het buitenland wegsmijten, zoals in Bangkok, waar dergelijke vertoningen frequent voorkomen. De gouverneur rekende zijn toehoorders voor hoeveel miljoenen roepia's zul ke nachtclubs aan vermakelijkheids belasting betalen! Had Indonesië tot voor kort te kam pen met 't ernstige probleem van de steeds stijgende rijstprijzen; nu is het omgekeerde 't geval. Zo is de situatie in Noord-Sumatra „gespannen", niet omdat de voorraden zijn uitgeput. De distributie van rijst is altijd een probleem geweest in het volk rijke Indonesië, ook al schijnen er streken te zijn, waar klaarblijke lijk overschotten bestaan. Het planten van jonje rijstplantjes op maar omdat de markt met rijst over stroomd wordt, met als gevolg dat de rijstprijzen dusdanig zijn gedaald, dat het voor de bevolking buiten de steden nauwelijks meer lonend is om rijst te verbouwen.... Het aange wezen middel in een dergelijke situatie is om van overheidswege de prijs te steunen door opkopen van grote hoeveelheden rijst tegen een voor de landbouwer redelijke prijs. Maar de pakhuizen liggen reeds vol geïmporteerde rijst. Door de uitzon derlijk gunstige weersomstandig heden is de oogst bijzonder groot. Dit geldt niet voor alle gebieden. In West-Sumatra kost de rijst nog 60 a 70 roepia per kilo. ongeveer het drie voudige van de rijstprijs in Noord- Sumatra. Getracht zal nu worden om het overschot naar andere gebieden af te voèren. Dit schept evenwel weer ernstige transportproblemen. Inmid dels duurt de aanvoer voort. Een in Palembang verschijnend blad heeft de suggestie gedaan om zwangere vrouwen te verbieden van vervoermiddelen gebruik te maken vanwege de slechte toestand van de Een districtshoofd van het regent schap Sawahloento in Sumatra rap porteerde aan de regentschapsraad, dat sedert 1958 in zijn district 39 mensen door tijgers zijn verscheurd. In de afgelopen dagen waren weder om twee mensen het slachtoffer van de wreedheid van de „grootvader van het woud" geworden. In Djakarta zijn door de politie verscheidene auto's van generaals in bewaring genomen, waarvan de bestuurders jeugdige familieleden van de generaals zich schuldig maakten aan „ngeboeV; dat is met grote snelheid door bochten scheuren bij voorkeur op de hoofdwegen van Djakarta. De politie kon eerst tot actie overgaan, nadat enige aanrijdingen met dodelijke afloop hadden plaatsgehad. Sommige auto's bleken niet geregistreerd te zijn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15