Partijcongres in Peking begonnen Woningbehoefte-onderzoek 1967 MEESTE HUREN BENEDEN 100 GULDEN PER MAAND Vier procent inwonend Vrouw gelijk aan man Deurwaarder gewond bij huisuitzetting Ambonese gezinnen In boot van riet over oceaan Russen verdringen Fransen uit Algerije Minister voor gedeeltelijke intrekking van rijbewijs Publicatie over die kaartjes 1 aprilmop Mao on lwierp grondwet L 196! WOENSDAG 2 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 GeenJa ik wilmeer in de kerk ROME. (K.N.P.) Het traditionele jawoord tüdens de kerkelükc huwe lijkssluiting wordt met ingang van 1 juli afgeschaft. In plaats daarvan spreken bruidegom en bruid zelf in plaats van de priester de officiële trouwformule uit: ..Ik neem je tot wettelijke echtgcnoot(e). Ik beloof je mijn trouw in voor- en tegenspoed en zal je alle dagen van mijn leven beminnen en eerbiedigen". Met deze wijziging keert men in de katholieke Kerk terug tot de huwe lijkssluiting zoals die voor het con cilie van Trcnte in de 16e eeuw ge bruikelijk was. Dat is bekendge maakt in een decreet van de Con gregatie der Riten in Rome. Het besluit legt ook soepeler normen aan voor de huwelijksviering tussen katholieken en niet-gedoopten. Met deze terugkeer tot het oude ritueel wordt weer duidelijker gemaakt, dal niet de priester het huwelijkssac ment toedient, maar dat het de huwenden zelf zijn (Van parlementaire redactie DEN HAAG Uit de cijfers van het tweede woningbehoef- tcnonderzoek, uitgevoerd in oktober 1967, is gebleken, dal de meeste huren beneden honderd gulden per maand lagen. In percenten is de verdeling van de huren als volgt: 22 percent beneden 600 gulden per jaar, 51 percent tussen 600 en 1200, 23 percent tussen 1200 en 2500 en 4 percent boven 2500 gul den huur per jaar. Op een totale woningvoorraad van bijna drieëneenhalf miljoen woningen, bedroeg voor ruim tweeëneenhalf miljoen woningen de huur ten hoogste honderd gulden per maand. Bijna eenderde van de huizen werd door de eigenaar bewoond. Verder waren er achtentwintig procent woningwet en veertig procent overige woningen. Ongeveer tien procent van de hele woningvoorraad is aan vervanging toe. In de periode 19561967 zijn er 903.700 woningen bij gekomen. De woningvoorraad is in die jaren sterker gegroeid dan het aantal huishoudens en alleenstaanden. In oktober 1967 bleek vijfennegentig procent van alle huishoudens over een woning te beschikken. Vier procent van alle huishoudens bijna 128.000 gezinnen was inwonend. Ten opzichte van 1957 zijn deze cijfers belangrijk gunstiger geworden. Bijna 1.9 miljoen woningen (55 procent) had een afzonderlijke badruimte met douche of badkuip en ruim 400.000 (13 procent) had een lavet. Verder beschikten bijna 82.000 huizen over een badgelegenheid in keuken, gang of slaapkamer, zodat in totaal zesentachtig procent een behoorlijke badgelegenheid had tegen negenenvijftig procent in 1964. In zestien procent van de woningen is centrale verwarming beschikbaar (1964 negen procent). De hogere kwaliteit van de woningen is niet alleen te danken aan nieuwbouw, maar ook aan verbetering van bestaande huizen. Een groot deel van de inwoningen blijkt binnen betrekkelijk korte tijd te worden opgelost. Gebleken is. dat vele inwonlhgen (43 procent) niet door de woningnood worden veroorzaakt. DEN HAAG (ANP-' - De Eerste Kamer heeft de invoeringswet van boek I van 't nieuwe burgerlijk wetboek (personen en familierecht i zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In de invoeringswet, die te-* vens wijzigingen van het in 1958 vastge stelde wetboek beval. wordt geen datum van invoering genoemd De minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, deelde echter, mee. dat het nieuwp BW zo spoedig mo gelijk. maar uiterlijk 1 januari 1970. in werking zal treden Aan de invoering van het tweede boek (rechtspersonenrecht) wordt reeds gewerkt. Volgens het nieuwe wetboek is de vrouw thans in juridisch opzicht vrijwel gelijkwaardig aan de man Het Ambones geztn bezig met het spullen uit hun huis, ?7i deurwaarder beslag (ADVERTENTIE) GESCHIL OM BETALING VAN HUUR GRONINGEN In het Groningse dorp Foxhol was gisteravond het toneel van een grote vechtpartij naar aanleiding van de huisuitzetting van het Ambonese gezin I. Latupeirissa aan de Roerdomp straat in deze gemeente. Daarbü werd deurwaarder E. Veenstra die 's morgens het huis al had laten ontruimen, tot bloe dens toe verwond. De familie Latupei rissa (12 kinderen) was aangezegd het pand te ontruimen om reden dat de huur al jaren achtereen len betalen. In de Roerdompstraat wonen veertien Ambonese gezinnen en een vijftal daar van meent ten onrechte door de staat van huur te zijn vrijgesteld. Ze wonen sinds 1961 in deze huizen en hoefden in hetbegin geen huur te betalen, later werd dat anders. De zaak is al bij de rechtbank in Groningen en bij het ge rechtshof in Leeuwarden voorgeweest waarbij de Ambonese bewoners in 't on gelijk werden gesteld. Op het moment dal deurwaarder Veenstra gisteravond omstreeks zeven uur de laatste Ambo nezen gelastte om het huis te verlaten, brak de vechtpartij uit. Een van de zo nen Latupeirissa Tommy (20) viel on verhoeds de deurwaarder aan. De poli tie en enkele oudere Ambonezen pro beerden een vechtpartij nog te voorko men, maar het bleek al te laat. Een aantal ambonezen, vooral jongeren, nam Sp aanse troepen uit Equatoriaal Guinee hel gevecht deel, waarbij obk een in de deurwaarder buiten de I woning werd aangevallen. Niet alleen de deurwaarder en zijn assistent maar ook de aanwezige (vier) politiemannen' kre- I gen een paar klappen te verduren. De familie Latupeirissa had 's middags in principe toegezegd, dat zij in orde en rust het huis zouden verlaten mits moe der Latupeirissa en haar drie weken ou de en zieke dochtertje direct onderdak zouden kunnen vinden. Dat gebeurde in de loop van de middag toen de vrouw en het kind bij buren werden ondergebracht. De oudste zoon verliet echter het huis niet. Hij probeerde te voorkomen dat de deurwaarder het huis verzegelde waar na het incident ontstond. 's Morgens had Tommy ook al moei lijkheden doen ontstaan toen hij enkele iet had wil- j helpers van de deurwaarder wilde belet ten het huisraad naar buiten te slepen. Daarbij sneuvelde een ruit van de voor deur. De moeilijkheden leken totaal om dat er niet voor onderdak voor de ge zinsleden was gezorgd. De sociale dienst van de gemeente Hoogezond-Sappemeer vond dat dit een rijkszaak was. De deur waarder had de hele dag al geprobeerd om op een of andere manier toch on derdak te vinden. Dat was gisteravond in zoverre gelukt, dat een groot deel van de kinderen bij gezinnen elders in de straat was ondergebracht. Om half negen gisteravond verliet de deurwaar der. die tot'dan toe in het door politie mensen bezette huis had vertoefd, onder luid hoongelach van de Ambonese bevol king het huis. Onder sterke begeleiding van de politie werd hij naar de politie wagen gebracht, waarna de rust weer keerde. De kans is niet uitgesloten dat de moeilijkheden rond de huisuitzetting zich binnenkort weer zullen voordoen als nog drie gezinnen, die de huur weigeren te betalen, uit hun woning zullen moe ten worden gezet. Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen CAIRO (AP) In het hart van de woestjjn, in de buurt van de pira miden van Egypte, is een Noorse onderzoeker bezig een boot van pa pyrusriet tc bouwen. Hiermee gaal hij een zeereis maken van de Middel landse Zee over de Atlantische Oceaan naar de Amerikaanse tropische ge bieden. Het is de avontuurlijke Thor Heyer- dahl die grote bekendheid kreeg door zijn Kon Tiki-expeditie van 1947. de tocht per vlot dwars over de Stil 'e Oceaan van Zuid-Amerika naar de Zuidzee-eilanden. Ditmaal wil hij er achter zien te komen of het mogelijk is, dat de Egyptenaren in Mexico te recht zijn gekomen en aldus hun be schaving naar de ..nieuwe wereld" overbrachten. De rieten boot zal zeven beman ningsleden hopderd dagen lang over het water van de Atlantische Oceaan moeten dragen. Begin mei hoopt men te vertrekken uit de havenplaats Sa fari in Marokko. De route gaat via de Canarische Eilanden naar Brazilië, Heyej-dahf financiert' 'de expecRtio.' zaken tussen twee archeologische op vattingen: degenen, die geloven dal de beschaving zich van het ene con tinent naar het andere verbreidde en degenen die geloven dat de bescha ving tegelijkertijd over de hele we reld begon. „Ik probeer niet iets te bewijzen", zegt Heyerdahl. ,.Ik probeer te leren". Hij heeft zes ton papyrusriet uit Ethiopië naar Egypte laten komen, bovendien heeft hij drie Afrikaanse deskundigen meegebracht die de boot -uilen bouwen. De ontwerper van de booi is de deskundige inzake geschiedkundige navigatie. Landstroem en vriend van Heyerdahl. Landstroem vertelt, dat hij de boot zal ontwerpen aan de hand van afbeeldingen op dé muren der piramiden. De boot wordt 43 meter lang en 5 me ter breed. De romp wordt 1 meter 35 dik. Hierop komt een hut van pa pyrusriet als verblijfplaats en berg ruimte. Alleen schil van -citroen blijft over I wodka dan wijn. Men vermoedt in Parijs, dat die geïmporteerde Algerijnse wijn in Russische satellietstaten zal worden ver- kocht. DEN HAAG (ANP) In de Eerste Kamer heeft de PvdA-afgevaardigde dr. E. Brnngcrsma een pleidooi gehouden voor gedeeltelijke intrekking van het rij bewijs. Nu onder dc huidige regeling slechts ontzegging van de rijbevoegd heid voor een bepaalde, aaneengesloten periode mogelijk is. aarzelt een officier van justitie vaak ontzegging te eisen. omdat dit het bestaan van een verdach- te radicaal kan veranderen. Dc moge- I lijkbeid zou moeten worden gcscha- j pen. iemand de rijbevoegdheid tc ont zeggen van bijvoorbeeld zes uur I 's avonds tot zes uur 's ochtends, of gedurende de weekeinden. Naar aanleiding van de vervolging van een ambtenaar, die was verdacht I van moord, die later door Hans van Z. i bleek te zijn begaan bepleitte mr. Bron- i gersma verbetering van de schadever- goedingsregeling. Indien de uitkeringen, die vorig jaar ruim 2.800 gulden be droegen. zouden worden vertienvoudigd, zou dit hoegenaamd niets uitmaken op de bijna 700 miljoen gulden, die de be groting 1969 van het ministerie van Jusitite vermeldt. De ambtenaar, wiens kleding bij een onderzoek naar bloed sporen was beschadigd, ontving nog geen dertig gulden schadevergoeding. De Utrechtse politie legde er zelf 55 gulden bij. Minister Polak zei niet afwijzend te staan tegenover een gedeeltelijke intrek - king van het rijbewijs. De begroting J 1969 van het ministerie van Justitie werd I zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Ruim 12 mille J voor getroffen dorpsgenoot sspQiident Lucas Kleijn) (Vu.. o,i: PARIJS Gencfaal De Gaulle is weer terug in Parijs. Zodra hjj van zijn ver moeienissen is bekomen, waar de man van bijna 80 het volste recht op heeft, kan hu rustig gaan overwegen welke kool zyn Russische vrienden bezig zijn voor hem te stoven in Noord-Ajfrika. De l-'ransen zijn altijd bang geweest, dat na dc onafhankelijkheid van Algerije, de Amerikanen hun plaats zouden innemen. I Terwijl die twee honden vochten om een been, liepen de Russen ermee heen. De voorzitter van de opperste Sovjets, Podgorni, zit.in Algerije, waar hij uiterst belangrijke handelsbesprekingen voert. Een permanente Russisch-Algerijnse l commissie is. in de maak. voor uitbrei- i ding van de economische, technische en wetenschappelijke betrekkingen lussen dc beide Janden. Geleidelijk worden de Fransen, uit hun vroeger zo machtige positie gedrongen. Russische adviseurs en technici zijn bezig met het bouwen van 82 projecten, waarvan 60 grote in dustriële ondernemingen. Nu al bevinden zich in Algerije duizenden Russische ingenieurs. Olie-experts, geologen, hydro logen. achronomen en deskundigen voor het bouwen van stuwdammen. Twee Russische vakscholen leiden jonge Alge rijnse arbeiders tot gekwalificeerde vak lieden op. Onder Russische leiding be staat in Algerije een olie- en een textiel centrum. Rusland helpt met leningen op lange termijn, waarvan het bedrag door Frankrijk geschat wordt op een miljard nieuwe francs. De Russen zijn niet alleen afnemers geworden van Algerijnse olie, maar ook van Algerijnse wijnen, die Frankrijk maar in beperkte hoeveelheden wilde binnenlaten, omdat het bang was voor een revolte van de Franse wijn boeren. Wat de Russen rpet die Algerijn se wijn gaan doen, is vooi'lopig nog een Niet alleen militaristisch is Algerije de laatste maanden sterk van Rusland afhankelijk i geworden. Rusland leverde wapens, ter- wijl jonge Algerijnse officieren aan (Van een onzer verslaggevers) militaire krijgsscholen in Rusland wor den opgeleid. De oorlogshaven van Mers- j BERGEN OP ZOOM Op 6 maart van I el-Kebir, die de Fransen hebben ont- dit jaar werd de 24-jarige oude J. van ruimd. wordt een Russische oorlogsbasis, j Hoof te Bergen op Zoom bij bouwwerk- recht tegenover dc Franse havens langs de Middellandse Zee. Over deze ontwikkeling in Noord- Afrika maakt Frankrijk zich niet weinig bezorgd. Men verdenkt er de Russische vrienden van. dat zij de Algerijnen ertoe zullen aanzetten de gehele olie-industrie te nationaliseren om daardoor de Franse oliemaatschappijen van het terrein te verdringen. De Aurore van gistermorgen gaf van de toestand het volgende beeld: het sap is voor de Russen, de schil van de citroen is voor de Fransen en zie daar alles wal ér is. overgebleven van de vroeger zo grote invloed van Frankrijk zaamheden aan een nieuwe fabriek door een ongeval zeer ernstig gewond. Een betonblok van 25.000 kg. raakte van zijn plaats aan een heistelling. De jonge Bra bander kwam eronder en werd levensge vaarlijk gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Daar moesten hem beide benen en een arm worden afgezet. De jonge man was een week voor het verschrik kelijke ongeval in het huwelijk getre den. Onmiddelijk besloot men in zijn woonplaats Fijnaart en Heijningen een inzamelingsactie te organiseren. Deze heeft in totaal 12.500 gulden opgebracht- Voorts hebben bedrijven 'en wik kels nog toezeggingen gedaan KRO-voorzitter mr. Van Doorn: Verkoop zou ?5> Kindervakantie werk urgenter door langere schoolvakanties NEW YORK (Reuter) De terugtrek king van alle Spaanse strijdkrachten uit Rio Muni, het vasteland van Equatoriaal Quince is voltooid. In een gezamenlijke verklaring ze. Spaanse regering de regering Equatoriaal Guinee dank voor de volle UTRECHT (ANP) Dr verlcngi medewerking die zij heeft genoten. Devan de vakanties van de lagere scho- evacuatie van Spaanse troepen uit het len van eirca vijf tot zes wekjm betekent eiland Fernando Po moei zaterdag zijn j volgens de Stichting Recreatie dat liet voltooid Niet-blanke artsen in Durban nemen ontslag DURBAN (Reuter) Ruim 130 nicl- blanke artsen, verbonden aan twee zie kenhuizen in de Zuidafrikaanse stad Durban, hebben dinsdag hun ontslag in gediend als protest tegen het feit, dat zij aanzienlijk minder salaris ontvangen dan hun blanke collega's. Ondanks een recente salarisverhoging die voor de niet-blanke artsen procents- gewijze hoger was dan voor de blanke doktoren, verdienen de niet-blanken slechts ongeveer twee derde van het sa laris van de blanken. Het merendeel van de ontslagaanvragen zal op 31 mei in gaan. Waarschijnlijk zullen ook de niet- blanke artsen van een ziekenhuis te Pietermartizburg ontslag nemen, zodat de ziekenhuisverpleging voor niet-blanken in de provincie Natal vrijwel geheel zal worden gestaakt kindervakantiewerk urgenter is gewor den. Dit is nog eens gebleken uit een door het C.B.S. ingestelde enquête, waar bij kwam vast tc staan dat van 60 pro eent Nederlanders, dat met vakantie gaat. een belangrijk deel niet langer dan tien dagen buiten de eigen woonplaats verblijft. De werkgroep kindervakantiebesteding van de Stichting Recreatie heeft in Utrecht een bijeenkomst gehouden, waar ongeveer 200 afgevaardigden van ge meentebesturen en particuliere comités werden voorgelicht over de mogelijkhe den van het kindervakantiewerk. Op speelse wijze kreeg men een indruk van plaatselijk centraal georganiseerde en over stadswijken verspreide activitei ten, die mogelijkheden bieden op het ge bied van de handenarbeid, sport en spel, vrije expressie, werving voor natuur wandelingen, honorering van de' leiding en inschakeling van het bedrijfsleven. De Stichting Recreatie hoopt dat de bijeenkomst een stimulans betekent voor 500 gemeenten, waar dit werk wordt georganiseerd, zodat ook vlot blijven verlopen HILVERSUM „Dat moet een 1- aprilgrap zijn". Zo reageerde de voor zitter van de KRO, mr. Van Doorn, gis termiddag op de aantijgingen, gedaan in „De Volkskrant" dat de leiding van de KRO het oneens zou zijn met de kaartjesverkoop via de KRO voor de wedstrijd Spartak-Ajax. De heer Van Doorn verklaarde ver der: „Ik acht het blad hoog en kan me echt niet voorstellen dat ze anders tot zulke onware berichtgeving zouden over gaan" En zeer positief: „Ik heb be slist geen standjes uitgedeeld. Waarom ook.' Gelukkig hebben we een bedrijf waar elke afdeling een ruime machti ging heeft. Men heeft, mij destijds me degedeeld, dat men wat de kaartjes be treft met het reisbureau Tsjecho Tra vel Service (T.T.S.) in zee ging. En toen was mijn reactie: „Goed heren, we zul len wel zien hoe het gaat. Ik heb met die afdeling (externe betrekkingen) nooit moeilijke woorden gehad". Met Ajax ligt het echter allemaal wat I anders. Maar de heer Van Doorn ziet niet in op welke zljze de KRO door kaart jes te vorkopen voor Spartak-Ajax de ech- le volbloed Ajaxfans zou benadelen ..Het zou een vreemde zaal zijn de 1 K R O. ook maar iets kwalijk te nemen. Ter gelegenheid ran een geregelde verbinding tussen Nederland en India zal de luchtvaartmaatschappij Air India aan prins Willem-Alexander een pauwen paar aanbieden. Op de foto de pauw Aiohun. samen met een hostess ran Air-India. Voorzitter Mao Tse-to< openingstoespraak hied de schillende i: De laatste tijd uitzendingen van radio-Peking gezegd I werd Mao gekozen als it men verwacht dat het congres een Piao als vice-voorzitler en Tsjoe als euwe door Mao ontworpen grondwet j secretaris-generaal r goedkeuring zal worden voorgelegd. Op het congres zal. naar men ver- TOKIO, (A.P.) In Peking is gisteren j In dat ontwerp zou de huidige minister j wacht, een hevige kritiek worden ge- hier binnen niet al te lange tijd het kin- het negende congres van de Chinese I van Defensie. Lin Piao. worden aan-.levert) op de Sovjet-Unie In verband dervakantiewerk ter hand kan worden I communistische partij het eerste gewezen als opvolger van Mao met de grensincidenten aan de rivier de genomen. 1 sedert 1956 te Peking ia bagonnan. j Lm sat bij Mao qp bet podium t»en Oessoem. De kaartjes ,5uou in getal waarvan er 3000 door de KRO in samenwerking met het reisbureau T.T.S. van de hand worden gedaan die Nederland heeft toegewezen gekregen, gaan zo werd ver der gezegd vlot van de hand. De heer Van Doorn: „Ik verwachtte dat hel zou lukken en dat verwacht ik nóg". En I daarom vindt hij de 1-aprilgrap als het congres werd geopend, aldus radio- hPt die a, was van De volkskrant" I Peking, tezamen met andere voormannen geen beste grap Als een grap- had j onder wie premier Tsjoe En-lai, Tsjen de journalist, die hel allemaal had ge- I Po-ta van het centrale comité en Kang schreven, ook niet bedoeld. Een ander Sjeng. Toeng Pi-woe en Lioe Po-tsjeng. zou hem zoals dat heel. uit „zeer ver- het politbureau. trouwde bron" zijn medegedeeld. i'oond door KRO zou dus het slachtoffer ge- zitting worden zijn van een volgens haar kwa lijke 1-aprilgrap. Ze heeft onmiddellijk gereageerd. Drs. J. M. M. Pluym, hoofdreachteur van „De Volks-, krant", heeft de „prix de joke" toege kend gekregen van het KRO-program- ma"Van twaalf tot twee". De oorkonde is mede ondertekend door de heer Van BARRY RYAN GEWOND MÜNCHEN (DPA) De Barry Ryan heeft maandagavond in een studio te Miinehcn bij opnamen met een „roodgloeiende telefoon" ernstige brand wonden aan gelaat, hals en handen op gelopen. HjJ is opgenomen in een chirur gische kliniek, waar artsen meedeelden dat hü het „naar omstandigheden rede lijk" maakte. De 20-jarige zanger zou worden ge filmd terwijl hij telefoneerde „tot de vlammen eruit sloegen". Eerst werd daartoe rookpoeder aangestoken, maar toen dat niet het gewenste effect had, werd het telefoontoestel op een bak met spiritus gezet en de vloeistof in brand gestoken. Daar de vlam niet hoog genoeg kwam gooide iemand nog wal spiritus bij, waarop een steekvlam in het ge richt van Barry Ryan «Joeg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13