FIAT 128 VERVANGT 1100 Grote nederlaag wereldprimeur in Helemaal niet gek als we schaatsers financieel meer tegemoet komen AFSCHEID MET EEN GOUDEN DOELPUNT „amicitia": bokser vlucht uit ring Wierd Wyniat.c.-voorzitter KNSB DINSDAG 1 APRIL 1969 KNVB wees protest ADO van de hand DEN HAAG. Het bestuur van de Haagse eredivisievereniging A.D.O. heeft bij de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond officieel geprotesteerd tegen de program masamenstelling voor zondag 13 april. In een schrijven aan het sectiebestuur betaal ladeeld t A D.O. zich finan- voelen door de be- K.NA de Eui rijd AjaxSpartak Trnava op een zondag te laten spelen. „Het publiek zal ongetwijfeld de voorkeur geven aan de 's avonds uit te zenden wedstrijd op I de televisie en 's middags thuisblijven". De K.N.V.B. heeft inmiddels gerea geerd en beide voorstellen van A.D.O.. spelen op 4 mei of op de inhaaldag Engelse league LONDEN In de eerste divisie van de Engelse league zijn gisteravond drie wedstrijden begonnen en slechts twee voltooid. De ontmoeting tussen Burnley en Sunderland werd na de rust niet her vat wegens een sneeuwstorm die voet ballen onmogelijk maakte. Burnley had op dat moment een voorsprong van 10. De resultaten van de andere wedstrij den zijn: LiverpoolArsenal 11, Not tingham ForestManchester United De nieuwe Fiat 1100 heel 128, die meer ruimte en komfort biedt ondanks de geringere buitenafmetingen (tien centimeter korter). Voor deze wagen werd een geheel nieuwe krachtbron ontworpen; een viercilinder 1116-cc-motor met vijfmaal gelagerde krukas, bovenliggende nokkenas en een vermogen van 55 DIN pk bij 6.000 toeren per minuut. De motor en de versnellingsbak werden geheel gescheiden gehouden ter vereenvoudiging van reparatie en onderhoud. Aan de veiligheid werd veel aandacht besteed: extra versterkte passagiersruimten, schokabsorberende voor- en achterdelen, gescheiden remoircuits, driemaal beveiligde portiersloten, kindersloten achterin en geen uitstekende delen op het inslrumentenbord. Door het reservewiel een plaats te geven in de motorruimte werd een grote bagageruimte gecreëerd. De Fiat 128 biedt, plaats aan vijf passagiers: hel ontbreken van de cardanastunnel heeft het zitkomfort verhoogd. De venvarmings- en luchtverversingsmstallatie werd eveneens geheel vernieuwd. De wagen wordt aangedreven op de voorwielen, terwijl de ruim twee miljoen voorgangers de 1100 op de achterwielen werden aangedreven. De vier versnellingen zijn gesynchroniseerd en maken sportief rijden mogelijk. De prijs en het tijdstip van levering in ons land zijn nog niet bekend. tafeltennisteam GRONINGEN Nederland heeft za terdag in het Groningse stndentensport- centrum „De Paddepoel" de tafelten- niswestrijd voor de Europese competi tie (tweede divisie) tegen Oostenrijk met maximale cijfers (70) verloren. Heinz Schüter met 22—20, 19—21. 22—20. j De oostenrijkers schakelden in de halve i eindstrijden Bert van der Helm <22— 20. 21—19 tegen Schlütter) en Frans j Schoofs (2118, 2422 tegen Heine) uit. Bij de dames werd een vijfkamp gehou den, waarin Mary van Ruiten geen en kele partij verloor. Mieke ten Broek j werd tweede voor Ellen Kort en de Oos- tenrijkse Elisabeth Willinger. A-PARTIJEN KONDENHET PRO.GRAMMA NIET REDDEN (Amsterdam) omdat hij steeds te laag inkwam; Van Keulen (Den Haag) moest na de tweede ronde tegen Zuidema (Zaanstreek) opgeven wegens een ge blesseerde lip; Meeuwisse (Den Haag) ging in de eerste ronde tegen De Wit istreek) t\\ zijn klere aal i ekkei gere categorieën HAAG Het le« (Van sportredactie KORNWERD Wierd Wynia heet hij, een boer op een hoeve in Kornwerd. In 1947 werd hij zesde in de Elfstedentocht, in 1954 eindigde hij als zevende. Het Friese gehucht Kornwerd telt slechts 120 inwoners en een van hen is Wynia, voorzitter van de landelijke technische c van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond voor een groot deel verantwoordelijk vi toekomst van Nederland als schaatsnatie. Hij heeft, zoals dat heet, geaarzeld om de functie te aanvaarden. Zijn tijd is al zo beperkt door allerlei werkzaamheden in de schaatswereld, als president-kerkvoogd en boer. Toen hij eenmaal „ja" had gezegd, heeft hij maar meteen een gesprek gehad met schaatscoach Leen Pfrommer. En hij werd ook al direct geconfronteerd met het niet allerwege met gejuich begroete plan tot contributieverhoging in de KNSB, dat het ge vaar inhoudt, dat de bond wordt uitgehold. Wierd Wynia heeft al in Friesland ondervonden, dat niet alle ijsclubs zonder slag of stoot het plan tot verhoging van de contributie zullen steunen. Zelfs niet na het overwegen van de consequen- Wynia: „Het is niet denkbeeldig, dat een club als Makkum bijvoorbeeld, die pas een ijsbaan heeft laten aanleggen inclusief verlichting, kleedacommodatie enz., de weigering tot het uiterste doorvoert en uit de KNSB stapt Op de onderlinge wedstrijden en daarmee is het afgelopen. De echte wedstrijd schaatsers sluiten zich dan wel aan bij Thialf in Heerenveen". Om die reden zou Wynia als vice-voorzitter van de ijsclub Makkum tegenstander moeten zijn van het contributieplan. Maar dat -voorzitter zich niet permit- r het realis alle meer geld nodig is. Wynia mompelt wat„We zullen eerst afwachten hoe de gewestelijke vergaderingen reageren. Daarna zien we wel verder". Het zijn woorden die niet als ken- Het werd te vol voor Duindigt (Van. onze paardesportmedewerker DEN HAAG De bijzonder snelle aanwas van dravers in Nederland is eens te meer te zien in de eerste drie koersen die Duindigt woensdagmiddag geeft. Drie keer zeventien paarden aan de start. Daarbü komt dan nog dat er in de twee de draverij met autostart nog vijf zijn uitgeloot, omdat het anders te vol werd. De kwaliteit van de jongste jaar gangen, die al in de baan zijn, wordt ge accentueerd in bijv. de Jupiterprijp, waarin Felix kan winnen van Satan Han over, en in de laatste twee draverijen. In de negende koers is de Derbywinnaar van 1967, Fernandel, er wellicht vooraan de Derby 1968, Ger Westlandia. Een paard dat heel ver kan komen is de nu vierjarige Goudplevier S, die zuinig naar voren wordt gebracht, maar niet te ver bergen grote klasse in zijn fraaie benen heeft. Om half drie is de eerste start. Het programma luidt: Jessicaprljs (2140 m, met trio): Gay Way - Hibma A - Furie van Liktor. Outsider: Flamingsgold. Jolly Jokerprljs (2000 m, autostart): Goldrose - Higgins - Guy Areta. Out sider: Gudo van de Lente. Joanna D-prljs (2000 m. autostart, met trio): Grenadier - Francisco - Filippine. Outsider: Danny Kaye. Phrolicprljs (ren, 1800 m): Tribo - Sitta - Perhaps. Jupiterprljs (2100 m): Felix - Satan Hanover - Bretteur P. Jerolimoprlis (2000 m, autostart, met trio): Fernanda D - Filette Six - French Mac. Outsider: Flintstone V. Jickcyprüs (2000 m. autostart): Frisco- line Mac - Ecce van Akercndam - Gun nar Dear. Sans Valeurprljs (ren. 2000 m): Per sian Path S - Darling's Daughter - Cor nish Wind. Jungfrauprijs (2140 m. met trio): Ger Westlandia - Ernie Rita - Fernandel. Justitiaprljs (2000 m. autostart): Goud- plevier S - Farm Lady - Furie O. Schaakkampioenschap LEEUWARDEN Titelhouder Hans Ree en de zondag tot snelschaakkam pioen van Nederland gekroonde Jan Hein Donner hebben in eerste zitting hun par tijen uit de openingsronde van het Ne derlands schaakkampioenschap in Leeu warden tot winst gevoerd. Dc uitslagen zijn: LangewegTimman 3-21/z', EtmansRee 01: Kuypers Scholl 3-jZuidemaVan Baarle afgebr.; Pikol—Donner 0—1; De Ruiter— Kramer afgebr. Verhoging contributie wordt strijdvraag mei'kend mogen gelden voor de op vattingen van Wierd Wynia. Integendeel. Hij houdt van een goede organisatorische opbouw, die naar zijn oordeel alleen kan stoelen op een zakelijke planning. Zo wil hij het ook in de t.c. doen. „Het is alleen de vraag in hoeverre de financiën van de bondspenningmeester toereikend zijn, al geloof ik, dat er op bijkomstigheden wel wat gekapt kan worden". Jeugdtop De plannen, die Wynia voor het ko mende seizoen heeft gemaakt, onder an dere na overleg met Leen Pfrommer, betekenen toch weer een aantal nieuwig heden. Zo wil hij de training van de nationale jeugdtop centraliseren. Voor deze jongens en meisjes zou bovendien een Europees kampioenschap moeten worden georganiseerd. „Je moet zorgen dat deze jongens niet verloren gaan. Ze moeten geleidelijk aan worden opge kweekt om straks de plaatsen van Verkerk, Schenk en Bols te gaan in- „Dan moeten we bij de nationale kampioenschappen een. apart sprinters kampioenschap invoeren. Maar de be treffende rijders moeten dan wel vroeg weten dat ze in die aparte groep worden ingedeeld. Het zal alleen nu financieel nog niet haalbaar zijn een aparte sprint training in te voeren Wellicht dat hier aan regionaal iets kan worden gedaan". In de eerste dagen na het aanvaarden van zijn voorzittersfunctie praat Wierd Wynia. de 44-jarige Friese veehouder, over planning, coördinatie, tinuering van de rust om de. schaatswereld. Binnen d« hij de taken duidelijk verdelen paalde dingen" anders creëren twee gesprekken achterwege laten. Ik geloof niet dat het bijster hard nodig is. Bovendien kan ik de jongens en meisjes I toch niet aanbieden, wat ik graag zou willen. Het zou toch helemaal niet zo gek zijn als we de rijders en rijdsters financieel eens wat meertegemoet komen? Er zijn er bij, die hun studie meé-één-óf twee j4ér verleflfen «omwille van de schaatssport. Daar mag toch best wat tegenover staan? Al was het bij voorbeeld maar, dat we een deel van de startgelden zouden vastzetten. Dan kunnen we aan het eind van het seizoen tegen zo'ri rijder of rijdster zeggen: kijk, we hebben deze winter zoveel voor je gespaard. Dat is toch niet meer dan iditietrainer, met de penningmeester 2n met de dames- en herenkernploeg. .Als ik in tijdnood kom. zal ik die laatste GEMAKKELIJKE VOLLEYBALZEGE SNEEK Het Nederlands volleybal team heren heeft gisteravond in Sneek ploeg van Israël behaald. De setstanden waren 16—14. 15—9, 13—15. 15—3. De duizend toeschouwers hebben geen grote wedstrijd gezien. Nederland was technisch bekwaam maar de smash kracht van de ploeg was te gering. In de Oranjeformatie kwamen spelverde ler Geert Trompetter, Hans Jansen en Johnny Groen tot aanvaardbare verrich- De eerste set bracht de nodige span ning. Daarna kregen de gasten weinig kansen. Een inzinking in de derde set maakte dat de ontmoeting toch nog lan ger duurde, dan aanvankelijk werd ver wacht. In de vierde set werden de be zoekers volkomen overspeeld (153). Nieuw puntensysteem bij cricket? rustige AMSTERDAM In de vrij maar tamelijk langdurige vei van de Kon. Ned. Cricketbond aijn za terdag in Amsterdam enkele belangrij* ke beslissingen genomen. De vergadering verklaarde zich akkoord om eind april PROFBOKSEN IN ROTTERDAM Sublieme partij van Aad lansen ROTTERDAM In de ruim drie jaar dat Aad Jansen als professional bokst, heeft hij de klasse die hij als amateur zo duidelijk had, nog nooit zo duidelijk gedemonstreerd als gisteravond in de Rivierhal in Rotterdam. Jansen bokste tegen dc Franse eerste serie Marcel Mil- lien een sublieme partij, die hij ruim Millien liet flitsen, werd de Fransman voortdurend op afstand gehouden. Jan sen nam na een gelijkopgaande openings ronde het initiatief en stond dat niet af. Pas in de vijfde van de tien ronden zag Millien kan6 ook enkele tref fers overigens uitsluitend met zijn strijd volk< Joop Verbon, die de afgelopen maand tweemaal door knock out won, had de grootste moeite om de Ghanees Bob Co- fie 'n onbeslist af te dwingen. De Utrech ter begon met korte hoeken imponerend, maar de Afrikaanse zwaarwelter bleek een zeer geroutineerde ringrot, die alle proftrucks kende. Door zijn gretigheid de partij snel te beslissen, ging Verbon echter onzuiver Cofie kwam dan ook vrijwel niet in gevaar. Halverwege het gevecht, oen de Ghanees door handig ontwijken ;en rechtse hoek van zijn tegenstander jqtliep. kreeg Cofie een licht overwicht. zijn tegenstander, die met lan ge stoten naar het lichaam en voordeel bij het lijf-aan-lijfgevecht zijn achter stand langzaam wegwerkte. Verbon, die te werken. Met Koolmees en Verkadc bracht men twee a-klassers in de ring. die tegen resp. de Dordtenaar Raayma- kers en de Amsterdammer Bagrach de avond nog konden redden. Maar er kwam nog een partij en daarmee viel het toch al weinige goede meteen weer weg. Hagenaar Tinus te Pas. met een dichtbeschreven startboekje, wilde men zonder blikken of blozen tegen een nieu weling uit Amsterdam zetten. Dat nam de technische commissie van de NBB Er werd een half uur te laat begonnen, er werden bij de partijen geen klassen meegedeeld, bij de uitslagen werd zelden de juryuitspraak omgeroepen, de par tijen werden niet vlot achter elkaar ver werkt en tot overmaat van ramp werd een aantal „boksers" in de ring gebracht dat er voorlopig nog niet thuishoort. Met een minimum aan techniek kon een ieder, die over een paar bokshand- schoenen beschikte, de ring in. Een slechte beurt van de vereniging „Leen Hoogenband". Onder de uitslagen bevond zich een we reldprimeur. De Dordtenaar René Wes terbeek vluchtte na de eerste stoot, die hij van de Amsterdammer Boots kreeg ijlings uit de ring, werd er door zijn in structeur weer ingeduwd maar was zo bevangen door zenuwen dat hij er niet meer aan dacht door te boksen. Zijn broer Richard ging in de eerste ronde tegen Rodgers (Zaanstraak) tweemaal neer en werd dus reglementair naar zijn hoek verwezen. De twee broers hadden tezamen niet de tijd van één enkele onde in de ring gestaan. /luchtende „bokse iel het Voortijdig Andere resultaten: Westhof (West- land) werd door instructeur Van Sinde- ren in de eerste ronde al naar de kleed kamer gestuurd omdat hij van Ceder (Amsterdam) een afstraffing kreeg; Zwikker (Den Haag) werd in de derde partijen in de a-klasse, die de avond niet konden red den, hoewel er goed werd gebokst. De halfzwaargewichten Tabbe (Westland) en Van Dongen (Amsterdam) brachten hef er het minst af. Van Dongen had alleen kracht. Tabbe kon ook nadenken. Hij kreeg ten onrechte acht tellen rust in de tweede ronde, joeg daarna Van Dongen Heroïsch duel Zwaarwelter Koolmees werd duide lijk winnaar tegen de Dordtenaar Raay- makers. die geen antwoord had op de overrompelingsaanvallen van de Hage- leverde zwaargewicht Verkade (West- land) tegen de Amsterdammer Bagrach, die in de eerste ronde onrustbarend be gon, maar de routine van „veteraan" Verkade was groot genoeg om de aan vallen door te komen. Waarna Verkade in de tweede ronde sterk in het voordeel kwam en in de derde geheel de baas was, vooral met sublieme rechtsen. Maar de fraaie partijen van Koolmees en Verkade waren te weinig om een vier uur durend programma te redden. Overige uitslagen: Vonk (Den Haag) w.o.p. van Groen (Den Haag); Smulders (Dordt)Verboon (Den Haag) onbeslist; Manuel (Zaanstreek) w.o.p. van Tukker (Den Haag); Rijpstra (Den Haag) Ottevanger (Dordt) onbeslist; Boots (Amsterdam)De Ruiter (Den Haag) onbeslist. Nieuwe secretaris bij U.C.I. BRUSSEL De nieuwe algemeen se- creataris van de Internationale Wieler federatie (UCI) is de Pool Michael Je- kiel, die tot nu toe vice-voorzitter was. Jekiel volgt René Chesal op, die voor de functie van secretaris had bedankt. De UCI besloot tijdens de te Brussel gehou den vergadering tevens een uniebureau in te richten in Genève. Er werd ook besloten weer een commissie van beroep in te stellen bij de komende wereldkam pioenschappen. Een werkgroep zal on derzoeken of het wereldkampioenschap op de weg gesplitst moet worden in drie krachtmetingen; gewone wedstrijd, tijd rit en bergklim, waarna een klassement Mogelijk treedt deze puntentelling a bij het komende seizoen, dat op 4 me voor de lagere klassen en op 11 me voor de eerste klassen begint, in werking. Het zittende bestuur werd met alge mene stemmen herkozen. Er werd be sloten tot het instellen van een bondsbu- reau met een betaalde functionaris. Ook de contributieverhoging werd geruisloos goedgekeurd. Moeilijker ging de behandeling van de zaken de competitie betreffende. Rood en Wit en HCC traden nogal fel in debat met het bestuur over de bepaling dat het in de toekomst niet meer zal zijn toegestaan een speler uit een hoger elf tal naar een lager elftal te verplaatsen, nadat hij een zeker aantal wedstrijden voor het hogere elftal heeft gespeeld zon der dat daarvoor tijdig toestemming is gevraagd aan en verkregen van de com petitieleider. Na stemming (53 voor, 34 tegen en 3 blanco) werd het punt toch aangenomen. Debuut rucin gleam in Zandvoort \ARLEM de Nederlandse Leicester City in finale tegen Manchester City waar West Ham Unit. SV :aterdag geen fout tegen FC Kaiserslautern De positie van FC Nürnberg is er door de nederlaag van 10 tegen MSV Duis burg niet rooskleuriger op geworden. De landskampioen bezet met een punt min der en een wedstrijd meer gespeeld dan Werder Bremen de laatste plaats. Standaard Luik behield door het gelij kspel tegen Anderlecht een voorsprong 'an zes punten. Anderlecht moet nu de weede plaats delen met Charleroi en Zege Spartak Trnava u-tak Trnava heelt zaterdag d Irjjd tegen Dukla Praag mei verder lire- Frankrijk 60 Münehen In hel toernooi om de Franse voetbal- ach s—l* 8 beker zijn gisteren de eerste wedstrijden -—or de kwartfinales gespeeld. i Porsche 911. Rob Bundesliga ünchen blijft de Alfa teleurstellende gelijk- M i Henk i i Zalir een Alfa 1300 voor de onlangs opgerich te nieuwe renstal in een race voor het nationale toerwagenkampioenschap. Tot de deelnemers behoren voorts on der meer Ed Swart met een Fiat Abarth 850. Hans Oskamp met een Austin Coo- Toir Hezt 911 en Frans Lubin mei zijn pas aange schafte Ford Escort. Hoogtepunt is ongetwijfeld de formule Fordrace, die telt voor de competitie om het officieuze Europese kampioenschap. Er komen 28 wagens met een motor afgeleid van de 1600-cc-Cortina-kracht- bron in twee manches aan de start. Van elke serie er worden tien ronden ge reden gaan de snelste tien over naar de finale over vijftien ronden. Rob Slo- temaker en Liane Engeman zijn de Ne derlandse deelnemers. Beckenbauer c.s. da in huize ..Bundeslig Werder Bremen v de hoogste 23 pnt. Stoke City (34—27) ir Coventry City (34 gesp. Nottingham Forest (3326) nog binnen bereik. Het competitieprogramma leverde nau welijks verrassingen op. Liverpool kwam één punt dichterbij het leidende Leeds United, maar de afstand is toch nog al tijd vijf punten, al heeft Liverpool een wedstrijd minder gespeeld. Leeds United is eerste met 55 punten uit 34 wedstrij den voor Liverpool (50 uit 33) en Arse nal (47 uit 34) achtervol gers verspeelden punten. VFB Stuttgart kwam niet verder dan 22 tegen Borus- sia Dortmund. Borussia Mönchen-Glad- bach verloor met. 21 van Hertha BSC en Münehen 1860 moest zelfs met 40 De voorsprong van Bayern Münehen bedraagt nu drie punten op VFB Stutt gart en vijf punten Borussia Mönchen- Gladbach. dat echter een wedstrijd meer te goed heeft. Het op de rijfde plaats staande Hamburger SV is voor Bayern Münehen nog uiterst gevaarlijk. De Ham burgers hebben een achterstand van ze ven punten maar nog drie wedstrijden meer te spelen dan Bayern. Hamburger (stekende defer ind. Mei ichotei Dukla had doel- i Geryk weinig moeite. De Spartak- ers Farkas en Martinkovic konden in eerste helft niet imponeren, Kabat een goede start maar viel verder de grote Real Madrid kampioen Real Madrid is gisteren ongeslagei kampioen van Spanje geworden. In de 27i competitiewedstrijd won Real op eigei terrein met 20 van Real Zaragoza ei :tect in de ploes van Spartak. Kun. Barce|011a 34 p en Hrusecky beheers In de tweede helft gen door Fantl. België competitie gespeelde wedstrijden zijn: Portugal De uitslagen van de vooi competitie gespeelde wedsl de Belgische Varzim—Lelxoes 2-2. il—Sporting 1—0, Gulmars Setubal 32, 5. Aca- Voorronden W.K. Hel Oostduitse elftal heeft zaterdag in Berlijn voor 60.000 toeschouwers met 22 gelijk gespeeld tegen Italië in een wed strijd voor groep 3 van de voorronden van het toernooi om 't wereldkampioen schap 1970. De Oostduitsers leidden bij de rust met 10 door een doelpunt yan Vogel in de 27ste minuut. Riva, de bij Cagliari spelende Italiaanse topscorer, maakte tien minuten na de hervatting gelijk. Hij bracht ook de stand in even wicht (tien minuten voor het einde), na dat Kreische rijf minuten tevoren Oost- Duitsland opnieuw een voorsprong had gegeven. Een hefschroefvliegtuig van het Oostduitse leger had vrijdag de door aan houdende regen drijfnat geworden gras- 1. Italië 2 1 1 0 3 3—2 2. Oost-Duitsland 10 10 1 22 3. Wales 1 0 0 1 0 01 Schooljeugd verloor Het Nederlandse elftal bestaande uit spelers van 14 en 15 jaar heeft zater dag in Nordhorn met 41-verloren van de Westduitse schooljeugd. Bij de rust was de stand 20 voor de Westduitse minivoetballers. Vijftienduizend toe schouwers zagen de Duitse junioren voor de derde achtereenvolgende keer van Ne derland winnen. In 1967 verloor Neder land in Schweinfurt met 6—0 en een ja ar later moesten de Oranjewelpen in Arnhem met 32 capituleren. Voor Duitsland scoorde Worm (drie keer) en Loos. Het enige Nederlandse doelpunt kwam op i invaller Bouvrie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9