IN OPTOCHT NAAR DE DORPSPOMP HET SYMBOOL VAN DE REINHEID PallMall Export Hartverscheurende gevolgen bombardementen op burgers Twee jongens uit Warmond in ademstaking Pall Mall Export mét filter King Size Pall Mall Export zónder filter Pall Mall Export Menthol 25 20 Pall Mall Export 100 mét filter Pall Mall Export 100 zónder filter Pall Mall Export Menthol 100 Ojoekwoe wil niet met Wilson praten Koningin naar Canada voor bezoek Christine AR-KAMERLID GOUDZWAARD. Kamerdebat over formateur nodig „Mistbank van politieke geheimen Akkoord Anguilla Laboratorium van Unilever door prins Claus geopend KAMERLID CORNELISSEN TERUG UIT BIAFRA DINSDAG 1 APRIL 1969 Twee Warmondse jongens, Gert Hartveld en André van Elburg zijn het zat nog langer vergiftigd te worden. Zij hebben in het watercentrum aan De Kaag een actiecomité „milieuveront reiniging" opgericht met als doel iedereen tegen de naderende catastrofe te waarschuwen. In een circulaire wijzen zij erop dat het een steeds dringender zaak word lucht- en water vervuiling tegen te gaan. Zij zijn beslist niet de eerste de beste die tegen de toenemende vervuiling ageren. Wel is het een novum dat zij dat via een vierdaagse adem-honger- staking doen. Want dat zijn deze twee Warmondse jongens namelijk van plan. Zo maar een gek wild plan van twee ondoordachte knapen, of steekt André zijn kamer. Het vertrek i gestouwd met boeken en me bilair en planten, vooral veel planten. Warom een actiecomité André (18 jaar! zwarte schoenen, zwarte broek, zwarte trui, dito colber tje, lang haar en een vlasbaardje on der zijn kin- „We zagen dat het de verkeerde kant op ging. Het benauwt ons dagelijks dat de giftige stoffen in de lucht en het water worden geloosd. Stoffen die een ernstige bedreiging vormen voor het voortbestaan van de mens. Als we zo doorgaan dan gaan we er allemaal kapot aan. De opper vlaktevervuiling maakt van menig na tuurgebied een ware vuilnishoop. komen- Maar verder geeft het toch niets. Ik ben er verder ook wel van overtuigd dat de mens nog niet buiten de natuur kan. Nog steeds halen de mensen bloemetjes in huis en houden Hoe zijn jullie erop gekomen om een actiecomité op te richten „O dat is heel romantisch gegaan. Op een mooie zondagmorgen liep ik met mijn hondje in het bos te wandelen. Opeens zag ik allemaa rommel op de grond liggen en ik zag ook een kie- dacht bij mezelf; trok- ja, als jonge jong< met ons kükertje erop uit in. Ik erger me rot als ik al en plastiek in d enatuur zie. tegen de verontreiniging is :elfbevrediging voor ons, We tegei POT VUIL NAT „Het is natuurlijk nie iks ook nog geleefd een wand hangt een en met zwarte let- ichilderd: „In Lom- Hoe is er op jullie circulaire gerea- André: „Ach de een gooide het onmid dellijk weg en de ander maakte er een vliegtuigje van. Maar het werd toch ook wel gelezen. We hebben er ook in ,,'t Sloepie", de jongerensocië- werd er toch ook naar Sr wordt wel positief ité dat inmiddels tot 25 man is uitgegroeid, wil niet alleen ageren maar ook iets doen, zo zal zaterdag 5 april aan staande, het bos bij het leegstaande maakt worden en ook de dijk van de Z wanburgpolder NAAR DE POMP ADVERTENTIE Aan U/ die aan het publiek verkoopt! Vandaag is Pall Mail Exportgoedkoper U als winkelier kent het verhaal De beste Amerikaanse sigaret die er is, Pall Mall Export, wilde goedkoper worden: 25 King Size (dus 5 méér) voor dezelfde prijs Maar het mocht niet. Niet in januari, wél in april. Nü is het zover! U weet dat wij alles doen om alle Pall Mali Export die U besteld hebt op tijd af te leveren. En we redden het! Vanaf vandaag kunnen al Uw klanten komen voor de nu zoveel voordeliger Pall Mall Export voor I nieuw... voor f 1.75 enbelangrijk voor de 20 stuks roker: de 100 mm lange Pall Mali Export (veel langer dan King Size) Luxury Length voor f 1.75 nieuw... André: „De behoefte aan .zwemmen kun je onderdrukken, de behoefte aan adem halen niet. In de lucht staan geen borden van „verboden te ade-- slecht zijn als het hongerstaking. We Gert: ..Het is gewoon te gek hoe ze onze mond. Dat houi met die giftige gassen omspringen. dagen vol. Dat moe Ons leefklimaat is hard op weg ernstig gevoel zün om eens i te vervuilen. In het land. op het land. die rotstank te zittei in het water en in de lucht. Overal dat. Daarna gaan kunnen we resten aantreffen van huis- zingen op de dük en fabrieksafvalstoffen. Niet alleen hier in Warmond maar overal. De Randstad Holland dreigt een onbe woonbaar gebied te worden- Vooral de grote industrieën in de grote steden zijn de grote boosdoeners, neem Progil Hoogo> ken. In optocht gaan we naar de dorpspomp, dat is voor ons het sym bool van dc reinheid We gaan dan vier dagen lang in tentjes op de djjk van de Zwanburgpolder in adem- tten een knjjper n een doek voor toch een zalig :en tijdje niet in i. Zalig lijkt me ve klaagliederen ii gaan we onze Op de vlakte gaan ze nu weer bouwen, wordt gewoon te erg. Hij pakt boekje van dr. C. J. ?rborgen ge- Je i eerste impi dük van de Zwanburgpolder. die eer daags ook helemaal wordt volge bouwd Daar hebben wc nog tegen ge protesteerd met vele anderen, maar G.S. wees ons verzoek af. Natuurlük propageren we de natuurbescher mingsgedachte ook. Zo zullen we nest- kastjes gaan bouwen voor de vogels. goed idee. iel lal dreigen. In de kamer staat een bak met bloem koolbladeren met in het hart rotte appels. Hij biedt er een aan op een prikker die midden in het rotte ge deelte van de vrucht is geprikt. Inclu sief DDT de verdelgingsmiddelen zijn het grote gevaar voor de mens. In eerste instantie gebruiken we het voor de planten maar omdat het niet vergaat krijgen wij het op den duur ook naar binnen. Bestaat er dan geen kans dat het mensenlichaam zich op den duur aan de chemicaliën zal aan- André: „Ik geloof van niet. Zeer zeker niet met de snelheid waarmee het nu gepaard gaat. De vissterfte en vogel sterfte zijn de eerste symptomen. Als het zo doorgaat gaan wij er eerdaags aan. Ik ben het er onmiddellijk mee eens, als je zegt dat we heus wel bui ten vogels en vissen kunnen. Neem bijvoorbeeld de ooievaar, als die wij len gaat dan is het hoogstens jammer We zullen er ook beslist geen rotzooi tje van maken," zegt Gert aan zijn pijp lurkend, „we willen wel publiciteit, omdat het de goede zaak dient. Maar morgen niet bij gebruiken als we onze stille demonstratietocht houden. We zullen een goede indruk maken. Daar om maken we ook het bos schoon. De ouderen staan over het algemeen toch tuur', maar we willen dit- n; weer niet verpesten en hij pakt krantje- Dit hier zegt hjj. d: kruid. In de grote flora staat het aan geduid met drie sterren, dat betekent 5 glas- André: „Met de Kaagweek gaan we grote manifestaties houden. Maar. ook willen we ons eerst vi op deze materie en o verdiepen. We willen ven komen." Nog meer wensen André „Ja we hopen daf de eerste fabriek di< ze in de Zandpolder gaan bouwen, eer gasmaskerfabriek zal zijn." LAGOS (Reuter) De Biafraanse lei der Kolonel Ojoekwoe heeft een uitnodi ging voor een ontmoeting buiten Biafr omgeroepen In een door radio-Biafr verklaring zegt Ojoekwoe stel van Wilson een politieke en propa- gandamanoeuvre is. „Wilson weet, d: een dergelijke bijeenkomst buiten Biafi onder de huidige omstandigheden onmi gelijk is", aldus Ojoekwoe. De Britse premier is op het ogenblik in Elhiopi DEN HAAG (ANP) Koningin Jufla na zal begin volgende week haar dochter prinses Christina in Canada bezoeken, die daar studeert aan het instituut Vin cent d'Indy te Montreal. De koningin zal 7 april vertrekken en ongeveer 10 dag< in Canada blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het AR-Tweede-Kamer- lid drs. B. Goudzwaard, sociaal-econo misch deskundige van zijn fractie, voelt zich nogal onbehaaglijk over de besloten heid waarmee Kamercommissies en ka binetsformateurs zich bij hun werk omgeven. Hij vindt bijvoorbeeld het ver trouwelijk overleg tussen regering en Ka mercommissies over het regeringsbeleid met het oog op de democratie bedenke lijk. Verder ontbreekt volgens hem bij kabinetsformaties een duidelijk zicht op -Revolutionaire Partij „Op het ogenblik ligt er t kiezingen en het optreden kabinet een mistbank o\L^I I tieke gebeuren", aldus het AR-Kamerlid. Deze mistbank wordt bij de eerste batten over de regeringsverklaring openheid noodzakelijk. Volgens drs. Goudzwaard kan dit beuren door een openbaar Kamerdebat voor het aanwijzen van een kabinetsfor mateur, of na een gelukte of mislukte formatie. Op deze manier worden stand punten en verantwoordelijkheden duide lijk voor iedereen vastgelegd. De eis, dat de invloed van kiezer en volksvertegenwoordiging vergroot moet worden, spitst zich in de opvattingen van het Kamerlid vooral toe op de interna- bijvoorbeeld de sociaal-economische Raad )p de afzonderlijke macht die het heidsapparaat gewórden is. In al deze gevallen heeft de positie van de regering meer overwicht gekregen dan die van kiezer en volksvertegenwoordi ging. Daarom moet er een Europees parle ment komen (al is dit nog niet te verwe zenlijken). moeten de werkzaamheden van de maatschappelijke groeperingen en bij voorbeeld de sociaal-economische raad zoveel mogelijk openbaar zijn en dient de volksvertegenwoordiging beter uitge rust te worden voor de taken waarvoor het parlement zich voortdurend ge steld ziet, aldus drs. Goudzwaard. VLAARDINGEN (ANP) Namens •rins Bernhard die in de Ver. Staten de ifficiële plechtigheden in verband met iet overlijden van generaal Eisenhower lijwoont, heeft prins Claus vandaag de ïieuwe vleugel van het Vlaardingse com- ilex van de Unilever research-laborato- ia geopend. THE VALLEY (Reuter) Engeland en Anguilla hebben bekendgemaakt, dat een overeenkomst is bereikt die de weg vrijmaakt voor een regeling van de con stitutionele crisis van het eiland. De Britse gevolmachtigde Tony Lee zal het eiland blijven besturen in over leg met een uit zeven leden bestaande raad, die vorig jaar gekozen werd. De Britse troepen, die het eiland op 19 maart hadden bezet, zullen worden terugge- teokken. De overeenkomst werd door de speciale Britse afgezant lord Caradon en door de Anguillaanse leider Ronald Webster op afzonderlijke persbijeen- komsten bekendgemaakt. Lord Caradon I gaat naar St.-Kitts_ voor besprekingen t premier Robert Bradshaw. (Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG Pas terug uit Biafra, nog diep onder de indruk van wat hij heeft gezien, zegt het KVP-Tweede- Kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen: „De tranen komen in je ogen, als je ziet wat de gevolgen zijn van de Nige- riaanse bombardementen op de burgerbevolking van Biafra. Het is hartverscheurend, die gewonde kinderen en vrouwen. Volstrekt onbegrijpelijk is het voor mij, wat de Nigerianen hebben gedaan. Ze hadden zichzelf geen slechtere dienst kunnen bewijzen." Hij praat over een Nigeriaans bombardement op Biafraanse marktbezoekers, waarbij vele vrouwen en kinderen gedood, voor hun leven verminkt of zwaar gewond werden. Het is hem aan te zien, dat hij de verminkten, de zwaargewonden, die hij in ziekenhuisjes bezocht, nog steeds voor zich ziet „Ik kan me gewoon niet voorstellen, dat Lagos daarvoor het bevel gegeven heeft". Onlangs was ir. Cornelissen in Nigeria, op uitnodiging van president Gowon. Hij kwam even in het nieuws door een al of niet serieuze arrestatie, omdat, hij „militaire doelen" gefotografeerd zou hebben. Dezer dagen gaat hij op bezoek bij de Nigeriaanse ambassadeur in Den Haag om deze' verslag te doen van zijn reis door Nigeria. „Biafra zal in dal gesprek zeker aan de orde komen, daar twijfel ik niet aan. Th zal ook dan precies zeggen, wat ik gezien en ervaren heb". fj een bombardement .op de Biafraanse vliegstrip Uli werd een deel van zijn bagage uit een auto ontvreemd. Terug in Nederland moest hij eerst nieuwe kleren kopen, maar „zoiets hoort bij het risico van het reizen, meer niet". Ongelooflijk Ir. Cornelissen is ook diep onder de indruk van het werk, dat de hulporganisaties in Biafra doen. „Het is ongelooflijk wat. men tot stand brengt. Met een voor ons onbegrijpelijke inzet is daar een gigantisch bedrijf opgebouwd om voedsel over te brengen en te distribueren, om de bevolking medisch te helpen, om hen bij te staan bij het produceren van eigen voedsel. Het is pertinent onwaar, dat in de magazijnen op de aanvoerbases voedsel ligt te rotten. Op Sao Thome ligt nog een voorraad van elfduizend ton, maar alles is nog goed en nacht-ln-nacht-uit vliegt men zo'n 250 ton over naar Biafra. De dag na aankomst is dit voedsel al bij de bevolking gedistribueerd". De luchtbrug Sao ThomeUli bestaat een jaar, waarbij met negentienhonderd vluchten twintigduizend Ion voedsel overgebracht is. Als gevolg daarvan heeft men de hongersnood terug kunnen voeren tot wat ir. Cornelissen noemt enkele tientallen sterfgevallen per dag. „Maar wat gebeurt er, wanneer 's nachts een voedselvliegtuig neergeschoten wordt? Sommige vliegers hebben er nu al de brui aan gegeven. Je moet je het kunnen voorstellen. De toestellen komen in het donker aanvliegen. De landingsstrip is onverlicht om de Nigerianen niet op het spoor te brengen. De toestellen worden dus binnengepraat en pas vlak boven de grond mag de vlieger zijn landingslicht ontsteken en branden ook de lichten op de strip, voor één of twee minuten. De voortdurende angst voor Nigeriaanse bombardementen op de landingsstrip hangt er als een dreiging rond of zoals overste Ojukwu zegt: „Uli is onze laatste levensdraad...." Geen risico Overste Ojukwu, de leider van de Biafranen, die een lang gesprek met ir. Cornelissen gehad heeft, wil geen dagvluchten toestaan. Hij neemt geen enkel risico. „Er kan een Nigeriaans vliegtuig vol militairen tussen zitten, zo'n vliegtuig kan landingsstrip en omgeving fotograferen". Ir. Cornelissen heeft de overste op het zwakke van dit soort argumenten ioit, ik neem geen enkel De sitUE t wederwoord, met dit alles „Ik heb ook leloos onder iafra geregeld wapens worden overgevlogen. Toch, is de kans i gering, dat de Nigerianen in enkele maanden een militaire overwinning behalen. Dat zou dan volgens de Biafranen een verschrikkelijk bloedbad tot gevolg hebben, met daarna een guerilta-oorlog met alle verschrikkingen vandien. Zoiets is dus uit menselijke overwegingen eenvoudigweg onaanvaard baar", aldus het Kamerlid. „Er moet daarom een politieke oplossing in het confliet-LagosBiafra gevonden worden, maar hoe". Het is volgens hem nodig, dat de bombardementen op burgerdoelen worden gestopt, dat voor beide partijen een totaal wapenembargo moet worden afgekondigd, dat er een bevel tot staakt het vuren moet komen en dat beide parijen dan moeten gaan onderhandden. „De grote vraag is alleen hoe dit bereikt kan worden. Ik zie gewoon geen oplossing. Ik betwijfel echter of Nigeria en Biafra nog verenigd worden na alles wat er is ge beurd."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5