DUIZENDEN BRENGEN IKE LAATSTE GROET „Mijn vrienden sterven Man die geen haat kende Wet tegen verjaring misdaden in oorlog Israël wijst van Grote overleg Vièr af Mysterie der gezonken boten op Yeerse meer Bediende in kofferruimte ..Erepark voor Oostfronters" Woedende gevechten in Belgisch Stekene Zes doden bij aardlawine in Zwitserland Lege vrachtauto ramde veewagen, een dode en een zwaargewonde Plan om zwaardvis te vangen PAPENGRACHT 32- LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 26594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV.. Leiden DIR.: G M- DRABBE J. F J NL KOENS HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 1 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16 95 ADV. (excl. B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- MAANDAG 31 MAART 1969 L.AOERB MIDDAGTEMPBRATUREN De -weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of hagelbuiten. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere mid dagtemperaturen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.712 WASHINGTON (Reuter-AFP-AP) Het stoffelijk overschot van Dwight D. Eisenhower ligt opgebaard in de rotonde A'an het Kapitool en zal van avond omstreeks negen uur worden overgebracht naar de nationale kathe draal, waar een half uur durende rouwdienst wordt gehouden. Om tien uur vanavond wordt de oud-president naar het station gebracht om naar zijn laatste rustplaats te worden vervoerd in Abilene, de plaats waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht. Duizenden en Duizenden zijn reeds langs de baar getrokken om de laatste eer te bewijzen. Een van hen was president De Gaulle van Frankrijk. In rijn uniform van maarschalk van Frankrijk betrad de president de rotonde, salueerde, bracht tien seconden een zwijgend eer betoon, salueerde opnieuw en verliet de rotonde. Een oude krijgsmakker van Eisenhower is niet op de begrafenis aanwezig: maarschalk Montgomery (81). Hij vreest, dat de emoties hem te machtig worden. ..Ike was een groot mens. Hij was uiter mate oprecht en niet in staat achterbakse dingen te doen. De familie heeft mij ge vraagd of ik aanwezig wil zijn, maar ik heb gezegd dat ik te oud ben en ver moedelijk zal instorten. Ike was een goede vriend. Hij is nu heengegaan. Churchill is heengegaan, Al m'n vrienden sterven Duizenden mensen trotseerden gisteren de koude en sneeuwige palmzondag om de laatste gang van hun voormalige pre- j sident naar het Kapitool gade te slaan, j Toen de door militairen geëscorteerde affuit met het stoffelijk overschot, ge volgd door een ruiterloos paard met als symbool van de gevallen aanvoerder een paar omgekeerde laarzen in de stijg beugels, bij het Kapitool aankwam gierden 21 straaljagers over en klonken 21 saluutschoten. In de hal van het Congresgebouw hield president Nixon een toespraak. „Eisenhower", zo zei hij, ,was tot het einde van zijn dagen 's werelds meest bewonderde en geres pecteerde man. Een man die geen haat kende." Eisenhowers echtgenote brak in snikken uit, toen Nixon zijn vroegere chef „een goede, hartelijke en vriende lijke man" noemde. Zijn laatste woorden waren: „Ik heb altijd mijn vrouw lief gehad, ik heb altijd gehouden van mijn kinderen en kleinkinderen en ik heb altijd mijn land liefgehad". Inmiddels zijn een groot aantal be kende persoonlijkheden in Washington aangekomen om de begrafenis bij te wonen: prins Bernhard, minister Luns, koning Boudewijn van België, prins George van Denemarken, koning Kon- stantijn van Griekenland, premier Cae- tano van Portugal, de Russische maar schalk Zjoekov en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Koesnetsov. President Nixon zal de staatshoofden en vertegenwoordigers van andere lan den, die voor de begrafenis naar Washington zijn gekomen, in het Witte Huis ontvangen. Hij heeft voorts presi dent De Gaulle voor een apart gesprek uitgenodigd. In Nederland hingen vandaag op alle rijksgebouwen de vlaggen halfstok. Stram in de houding staat deze Belgische oud-strijder voor het monument voor gevallenen in Stekene. Lang zou hU zo niet staan. Belgische yveraars voor een erekerkhof voor gesneuvelde oostfrontstrijders rennen toe BONN De VVcstduitse regering heeft j een wetsontwerp voorbereid om de verja- ringswet voor moord en rassenmoord af j te schaffen. Als dit ontwerp wet zou worden, zouden de processen tegen oor- i logsmisdadigers onbeperkt kunnen door- Nasser: wij kunnen nu terugslaan Zoals de zaken er nu voor staan, loopt de periode waarin nieuwe processen begonnen kunnen worden, aan het einde van dit jaar af. Volgens de verjaringswet kunnen rechtszaken niet geopend worden als na het plegen van de misdaad meer dan twintig jaar verstreken is. De afloopdatum zou daarom twintig jaar na het einde van de oorlog zijn geweest. Maar de Bondsdag had besloten om de periode tot eind 1969 te verlengen, omdat de Duitse gerechtshoven pas in 1949 een begin konden maken met het vervolgen oorlogsmisdadigers. The Guardian JERUZALEM, (Reuter, A.P.) Israël heeft officieel de komende viermogend- hedenbesprekingen over het Midden- Oosten van de hand gewezen. Volgens een officiële verklaring, die na afloop van een kabinetsvergadering werd uit gegeven. kan dergelijk overleg ertoe lei den, dat de rechtstreeks bU het conflict betrokken partijen zich onttrekken aan hun verantwoordelijkheid om vrede te Niet alleen verklaart Israël zich tegen stander van het beleggen van een con ferentie van staten buiten het Midden- Oosten om aanbevelingen op te stellen voor dit gebied, maar het is ook gekant tegen elke regeling en iedere procedure, waarmee de betrokken regeringen niet hebben ingestemd. De Israëlische regering laat Amerika, Rusland. Engeland en Frankrijk weten, dat zij ..geen enkele mbeveling zal apnvaai is met haar levensbelangen, haar rechten en haar veiligheid". President Nasser van Egypte heeft gis teren verklaard, dat een nieuwe oorlog met. Israël onvermijdelijk is zolang dit land weigert zich uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken. In een rede voor het nationale congres van de socia listische Arabische unie, zei Nasser: „De dagen waarop wij niet konden reageren Iraëlische beschieting behoren tot het verleden. Wij kunnen thans terug slaan en wel zwaar". (Van i verslaggevers VEERE De rijkspolitie te water in Wemeldinge en van het watersportcen- tram Delta Marina in Kortgene heeft zich zondag urenlang bezig gehonden met een mysterieuze zaak rond een antal gezon ken lboten op het Veerse meer- Vermoed wordt dat het boten zijn van het watersportverhuurbedrijf Van Belzen uit Arnemuiden. Deze verhuurde zondag boten aan een Belgisch gezelschap dat met een bus in Veere zou zijn aangeko men. De bus zou gisteren tegen de avond weer naar België vertrokken zijn. Bij de waterpolitie in Wemeldinge zijn echter geen officiële berichten binnen gekomen over vermiste Belgen. Volgens de havenmeester van Veere zijn vijf boten geheel of gedeeltelijk gezon ken. Volgens hem zijn in Kamperland drie en in Geersdijk vier mensen wal gegaan. Van een boot die op de Ha- ringvreter was omgeslagen, zouden drie mensen zijn gered. Deze mensen zouden naar België zijn vertrokken. Volgens hem hadden de boten niet mogen uitvaren verband met het slechte weer. DURBAN (Reuter) In de Zuidafrl- kannse ztad Durban overweegt een ne gerbediende, wiens werkgever hem in de gestolen kofferruimte van zijn auto «leegt te vervoeren, naar een andere erkkring uit te zien. De werkgever, de uit Canada afkom stige Frank Thompson, verklaarde: „Ik neem hem altijd in de kofferruimte mee. Dat is zijn plaats. De hemel weet dat de ruimte groot genoeg is. er kunnen er wel ADVERTENTIE Paus kritiseert Negatief verzet van de jongeren (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Paus Paulus heetf gisteren tijdens de eucharistie viering een beroep gedaan op de jeugd van heel de wereld, af te zien van negatieve uitingen. „De jeugd, aldus de Paus, is voldaan over de wanorde die zij weet uit te lokken en over de vragen die zö weet op te werpen in plaats van positief te handelen in de maatschappe lijke strijd". Hiermee bespeelde de Paus een thema, dat hij de laatste tijd al vaak heeft aan gesneden. In het licht van de studenten agitatie over de hele wereld dringt hij er bij de jeugd op aan, haar protest op constructieve wijze te kanaliseren. Hij gaf toe, dat de taak van de kerkelijke hiërarchie in deze „delicaat, moeilijk onpopulair is". Terwijl de Paus zijn toespraak hield, begonnen leden van de jeugdbeweging voor internationale solidariteit een dag A'an vasten voor Biafra op het Sint- Pietersplein. Zij zongen godsdienstige liederen en verspreidden biljetten. Ook in andere delen van Rome werden bijeenkomsten ten gunste van Biafra gehouden. (Van een onzer verslaggevers STEKENE In de Belgische grensplaats Stekene is het gistermiddag tot felle botsingen gekomen tussen voor- en tegenstanders van de aanleg van een „erepark" voor aan het oostfront gevallen Belgische SS'crs. Vierhonderd met gummiknuppels en karabijnen gewapende leden van de rijkswacht moesten herhaaldelijk ingrijpen om de orde in het woelige stadje te handhaven. Bij de vechtpartijen tussen de verhitte aanhangers van het „actie comité tegen het erepark" en leden van de Vlaamse Militante Orde, een organisatie, die onder meer voor amnestie is voor uit hun burgerrechten gezette Belgische collaborateurs, werden tenminste vijf personen licht gewond. De rijkswacht arresteerde verscheidene pro-ereparkers, die het leggen van bloemen bij het monument voor ge vallen soldaten met geweld wilden verhinderen. Oud-SS'ers op de vuist met verzetsmannen Ondanks het demonstratie- en samen scholingsverbod van de burgemeester van Stekene zetten de Belgische verzetsorga- ne hun voornemen om door het leggen van bloemen bij het gedenkteken te pro testeren tegen de aanleg van het erepark toch door. Een plan om massaal naar Stekene op te marcheren, werd echter door de rijkswacht in zoverre doorkruist, dat van de vele honderden uit St.-Nik laas trokken verzetsstrijders en andere sympathisanten met het actiecomité tegen het erepark slechts enkele toe stemming kregen hun bloemen bij het monument neer te leggen. De-rijkswacht had omstreeks drie uur alle toegangs wegen naar Stekene onder controle. Manschappen en jeeps en overvalwagens hadden zich op en rondom de markt ge poseerd. Om het door een vredesengel gekroonde gedenkteken voor het stad huis was een licht kordon van rijkswach ters getrokken. In cafés Voor- en tegenstanders van het om streden erepark hadden zich voorlopig in verschillende café's aan de markt en de Dorpsstraat verzameld. Deels om er te schuilen voor de gestaag neervallende motregen, deels om de laatste beraad slagingen te .plegen. Een helikopter van het Belgische leger dié door de rijks wacht was gecharterd, cirkelde om de toren van de heilige kruiskerk, V'ooe dé1 ingang van de kerk was op straat de leuze „oog om oog, tand om tand" „carnaval 30 maart" gekalkt. De pro-ereparkers hadden namelijk de protestbetoging de anti's spottend als een carnaval be titeld. Om half vier begonnen de eerste schermutselingen bij het monument. Uit een auto stapten enkele mannen met eer tuil bloemen in de hand. Nauwelijks had den ze enkele passen in de richting van het gedenkteken gezet of een regen van stompen en schoppen daalde op hen neer. Het publiek joelde en schold: „Waalse ratten rolt uw matten". Spreekkoren herhaalden steeds maar weer „Voor vrijheid en recht; amnestie". Hier en daar raakten heethoofden slaags met el kaar. Een man liet versuft een bloedende hoofdwond door een EHBO'er verzorgen. Even verderop werd een voorstander van het actiecomité tegen het erepark door twee potige kerelds pardoes in de rug gesprongen, terwijl bovendien een para- SEEBNEN, (S.D.A.) Een aardver schuiving dicht bij de stad Siebnen in het Oostzwitserse kanton Schwyz heeft zondagavond naar mededeling van de politie zeker zes dodelijke slachtoffers geëist. Een verkeersweg werd over een lengte van 180 meter onder aarde en steen bedolven, waardoor drie auto's werden verpletterd. De zes inzittenden een 25-jarige man, een echtpaar met kind en een lerarenechtpaar kwamen om het leven. De politie vreest dat nog meer personen bij het ongeluk zijn be trokken. plu op rijn hoofd kapot werd geslagen. Het liep tegen half vijf, toen de spanning voelbaar toenam. Aan het einde van de dorpsstraat kwamen Belgische vlaggen en vaandels van verzetsorganisaties in zicht. De pro-ereparkers onder wie op vallend veel vrouwen, schreeuwden „car naval, carnaval" en „paljassen, paljas sen". Ook het lied „Mien waar is mijn feesteneus" werd uit volle borst gezon gen. Twee opgeschoten jongens droegen een spandoek met daarop „neo-nazisme, dat nooit". Doek Bij het monument rende een man tus sen het kordon rijkswachten door en pro beerde het doek te verscheuren. Met doek en al rolde hij languit over de straatstenen. Hij werd door drie, vier politiemannen overrompeld en wegge voerd. Vrouwen beklommen het gedenk teken, een boeket bloemen triomfantelijk boven hun hoofd zwaaiend. Men zong de „Vlaamse Leeuw" en de „Brabahgonne". De rijkswacht had de handen vol om de hartstochten te beteugelen. Zij deed dat hardhandig, maar beheerst en correct. Nog lang bleef het rumoerig in Stekene. Maar tegen de avond rukten de laatste manschappen van de rijkswacht in. Op het monument van de gevallenen lagen de bloemstukken van voor- en tegen standers van bet erepark broederlijk naast elkaar. verslaggevers Lenny Kuhr, met naast haar tekstdichter David Hartsema, arriveerde dolblij cry Schiphol na haar „gevierendeelde" overwinning in Madrid. Op pagina twee vindt u meer over da gedaalde overwinning. DEN HAAG Een lege vrachtwagen, bestuurd door een inwoner uit Hoog woud. verleende vanmorgen vroeg op een kruispunt nabij Hoogwoud geen voorrang aan een veewagen, die varkens vervoerde. De wagens sloegen met een enorme klap op elkaar. Daarna werd een betonnen paal geramd en vervolgens tuimelden beide auto's in een sloot. De bestuurder van de lege vrachtauto over leed ter plaatse; de chauffeur van de andere wagen werd zwaargewond naar bet ziekenhuis in Hoorn overgebracht. Bij een kettingbotsing op de Rijnbrug nabij Rhenen waarbij -veer vijftig auto's waren betrokke terdag een man uit Veenendaal het leven gekomen. Een andere oner uit die plaats werd levensgevaarlijk gewond- Uiteraard was de materiële schade zeer groot D« botsing gebeurde op een OP BRUG BIJ RHENEN RUIM VIJFTIG AUTO'S OP ELKAAR moment dat het dek op de brug door mist en opvriezing glad was geworden. Een tractor, die met onvoldoende ver lichting in de richting van de Betuwe reed, werd van achteren aangereden door een personenauto. Daarna vloog de ene wagen na de andere op elkaar. De politie sprak van een enorme ravage. Zelfs werd een politie-auto uit Rhenen die zich naar de plaats van het ongeval begaf, in de kluwen auto's vastgereden. De brandweer uit Kesteren rukte op volle sterkte uit om de helpende hand te bieden bij het losbranden en uit elkaar trekken van auto's. In Stadskanaal stapte een 60-jarige man uit zijn auto om even de voorruit schoon te maken. Hij werd gegrepen door een passerende auto en op slag gedood. In Veghel botste een auto tegen een boom waarbij de 22-jarige bestuurder wej-d gedood er 18 jaar oud meisje, dat bij hem in de auto zat, zwaar werd gewond. Toen een 64-jarige Duitser uit Duisburg de rijks weg Venlo-Nijmegen wilde oprijden, werd zijn auto in de flank gereden door een andere personenwagen. De Duitser was op slag dood. Een 73 jaar oude fabrieksdirecteur uit Dordrecht is zater dagnacht in zijn woonplaats door eer auto aangereden en gedood. Toen eer 4-jarig jongetje in Overloon plotseling de rijweg overstak werd het kind door een auto aangereden en gedood. In Dinteloord vloog een auto met te hoge snelheid uit de bocht en vloog in sloot. Een 39 jaar oude inzittende stikte in de modder. IN USSELMEER: Grote schade Van onze correspondent) HOORN De schade, die de zwaard vis, vorige week donderdagmiddag In het IJsselmeer gesignaleerd, aan de netten van de vissers heeft toege bracht, heeft velen gedupeerd. Vooral de fuiken, die langs de kust zfjn ge plaatst, hebben bet moeten ontgel den. Nabij Enkhuizen en Schardam troffen de vissers tal van kapotte fui ken aan. De heer De Vries uit Enkhuizen ver telde ons gisteravond, dat het niet de eerste maal is, dat een zwaardvis zich het IJsselmeer ophoudt. De 75-jarige oud-visser herinnerde zich dat in het jaar 1920 in de, haven van Hoorn een zwaardvis is gevangen, die via de sluizen van Kornwerderzand het meer was binnengedrongen. „Hij zal wel weer in de haven komen. Een zwaard vis zoekt in de avonduren voorname lijk beschutte wateren op. Een have» is daartoe zeer geschikt". De kustwachtposten rond het IJssel meer hebben opdracht gekregen naar de zwaardvis uit te zien. Vanmorgen ontvingen wij een telegram van de post te Andijk: „Zwaardvis geconsta teerd. Zwemt richting afsluitdijk". Wanneer de sluizen in de afsluitdijk worden geopend zal de vis mogelijk met de ontstane zeetrek de Wadden zee optrekken. Bioloog dr. Verhoeven van het zoölogisch laboratorium acht het niet aannemelijk dat de zwaardvis via de sluizen het IJsselmeer zal ver laten. „Deze dieren bezitten een sterke drang om wanneer ze ergens zwemmen havens op te zoeken. Nee, ze laten zich niet mislijden door de zeetrek". Een duikersbedrijf uit Haar lem heeft aangeboden de vis met netten te vangen. Directeur De Lange zei ons, dat het mogelijk moet zijn om in de avonduren het dier te ver rassen. De speurtocht naar de zwaard vis wil de heer De Lange uitvoeren met een klein jacht dat hij ln de haven van Hoorn heeft afgemeerd. Op het dek van het schip laat hfj schijnwerpers monteren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1