„RAMSCHER" WIS rderij VOO -NOOIT GUuanatG /.-/ m mm A Soms snappen we zelf niet hoe we het spul verkopen jSBïï! 1 WIJ BETALEN VOOR U .1 .tavnwft»**! BELGEN SPEUREN NAAR BVD-MENSEN JOHANNES DE SLEGTE DE ONVERBIDDELIJKE 7 s jaar 1UIS ONZE PRIJZEN BLIJVEN ONVERANDERD. D.W.Z. .RT 1SZA' IERW1J! kert I Zijl fa. .TERDAG 29 MAART 196) rdag Dansi LS je hem ergens In een grote stad op straat tegen kwam, zou je gegaran deerd niet zeggen dat hij aan het hoofd staat van een gigan tisch boekenimperium. Zijn on opvallend uiterliijk, zijn con ventionele kleding en zijn hele manier van optreden, zonder de geringste allure, stempelen hem eerder tot een chauffeur ij het gemeentelijk vervoers- edrijf of iets van dien aard. en goocheme jongen, dat wel atuurlijk. Hij laat zich de kaas cht niet van het brood roven, maar dat kun je zeker in Am sterdam van meer openbare On vervoerders zeggen. Misschien staat bij de persoon in kwestie pRiifA^e slagvaardigheid extra na* al drukkelijk te lezen in diens rtainmt twinkelende kijkertjes, ruste en oue |OOSj stpjjdlustig. Maar dat is an ook het enige. Voor de rest blijft het toch een weinig in- rukwekkende man. Johannes e Slegte luidt de naam. elfs wanneer je hem begroet in wat volgens personeelsleden de ridderzaal neet het verborgen directiekantoor op de eerste etage van zijn muf loopt met de bevoorrading niet zo vlot. De Slegte schaft raad. Als een en ander aan de overkant van de lijn slecht begrepen wordt., volgt er dit commentaar: „Zeg weet je wat jij es moet doen? Je moet eens leren luis teren!" Hij zegt het laconiek. Geen gesnauw, geen arrogante toon, maar daarom niet minder gedecideerd. .Niet de minste ruimte voor mis verstanden. Hier spreekt duidelijk een man die niet van tegenspraak houdt. Maar het gekke is dat waarschijnlijk geen mens echt kwaad kan worden over de vriendelijk-besliste manier waarop De Slegte zijn orders geeft. Met een paar nonchalante opmerkingen, op het juiste moment gelanceerd, zegt hij haarfijn waar de zaken op staan. Hier is maar één man die de lakens uitdeelt en hij wil het weten ook. Zonder daar nou verder veel kouwe drukte bij te maken. Een van De Slegtes medewerkers brengt koffie in een kartonnen bekertje. Zo uit de automaat. Het is bijzonder typerend voor dit bedrijf. Alles af gestemd op efficiency. Geen enkele luxe waar het sober kan. Broksgewijs vertellend, wil De Slegte vervolgens wel iets kwijt over de komeetachtige ontwikkeling van zijn bedrijf. „Mijn overgrootvader is ermee begonnen. Omstreeks de jaren na de eeuw wisseling. Als lantaarnopsteker had hij overdag niet veel om handen. De handel in boeken bracht daar ver andering in. Mijn vader stond nog op de markt. Ja, een kraam met boeken. Later hadden we twee winkeltjes. Dat met de uitgevers van boeken. Twee jaar nadat een werk officieel is ver schenen, mag De Slegte het eventuele restant van de oplage opnieuw in de handel brengen. Meestal gaat het om zogenaamde plano's wel gedrukte, maar nog niet gebonden exemplaren die door de ramschhandelaar worden voorzien van een nieuwe kaft en dan tegen sterk gereduceerde prijzen weer de deur uit gaan. Zodat men het merkwaardige verschijnsel krijgt van een man die op volkome legale wijze tracht winst te halen uit de vergissingen van anderen. Het lukt hem vrij aardig, want volgens kenners mag het Haagse villaatje waar Jo hannes de Slegte resideert, er in alle opzichten zijn. saaltje voor het petekindje, dat zijn eerste communie doet. Straks komen diezelfde mensen misschien vragen om een recente uitgave waar ze toevallig iets over hebben gehoord. Die heb ik niet en ik verwijs mijn klanten in zulke gevallen echt naar de dichtstbijzijnde boekhandelaar. Met plezier. Die handelwijze levert me in Den Haag met nieuwjaar steeds een doos bonbons op. Een erkende boek handelaar die z'n zaak vlakbij de mijne heeft, stuurt ze me Gezond verstand ngeboder stoff ilow •uikende boekenpaleis aan de Amster damse Kalverstraat kun je de eerste ogenblikken amper geloven, dat deze eenenveertigjarige econoom niet min der dan acht volwassen boekwinkels /pe-te Lei°P ziin naam heeft staan: in Amster" hJLhp- „-dam. Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Lien p r;nJl.A.u.n A T-nViom fïmninffon en .pkamers rijs r iclusief van dit bi kDE WON op dins fé LageU edere 2 ie j aarden) arilgrap Eindhoven, Arnhem. Groningen Antwerpen. „Heel Nederland" kent hem en zijn zaken, waar je romans kunt kopen voor de prijs van een pakje hagelslag of een onsje boterham- worst. Per jaar verkoopt hij zo'n acht lot negen miljoen boeken in Nederland Hoe het mogelijk is begrijpt hij zelf soms niet. gd tot 10 urant ■ewiel kGT Leren luisteren Johannes de Slegte zetelt in een qua inrichting oud-Hollands kantoor, com pleet met open haard. Onze geslaagde boekverkoper draagt heel huiselijk een pullover. Alweer denk je onwillekeurig dat nou een zakenman in het groot? ue bezoeker voor wie hij tussen een paar afspraken door nog gauw even een stukje tijd heeft vrijgemaakt, wordt eerst geruime tijd getaxeerd. Dan strijkt De Slegte neer in de onmiddel lijke nabijheid var een grijze telefoon. Ettelijke malen tijdens ons gesprek komt het ding tot leven. Telkens als de nijdige zoemertoon weerklinkt, grist De Slegte gretig de hoorn van bel apparaat. Korte, kernachtige ant i-oorden hebben zijn voorkeur. Een oorbeeld. Arnhem meldt zich Het i stad. 16158 b f blad. zal rond 1930 zijn geweest. Veel tweedehands spul; voor een habbe- krats ging het van de hand. Toen Hitler in Duitsland aan de macht kwam, ontstond er een levendige im port. Alle joodse boeken moesten uit de roulatie wegens hun verderfelijke karakter. Maar het spul was toch weer niet zo kwalijk dat de nazi's ervan afzagen het te exporteren. Op die manier verdienden ze er nog een cent aan ook. Onnoemelijke voorraden kregen wij hier binnen. De afzet van al die tonnen boeken vond plaats via een massa kleine winkeltjes. Bij het uit breken van de oorlog in Nederland ^ging nagenoeg de hele handel in vlammen op. Het is de enige keer ge weest, dat ik mijn vader heb zien huilen. Hij kon weer helemaal opnieuw beginnen. Het waren zware tijden. Laatst ontdekte ik in een hoekje een paar oude catalogi prijzen van een kwartje of negenenveertig cent voor ccn boek waren heel gewoon. En dan kwam het nog voor dat je hele partijen als onverkoopbaar moest weggooien. Maar laten we niet le somber doen. Volgens mij danken we onze huidige bloei toch aan die beroerde crisistijd. U moet eens opletten, hoeveel succes volle zaken er juist in een economisch moeilijke periode ontstaan". Johannes de Slegte. Rotterdammer van origine („Waar je ook komt, ze horen het meteen aan je stem. Zeker als je kwaad wordt") schat dat dc handel in tweedehands boeken op dit ogenblik zo'n vijfendertig tot veertig procent van het totaal omvat. Hoofdzakelijk gaat het om opruimingsbibliotheken van particulieren. Sommigen be schouwen een partij van zo'n drie honderd stuks al als een bibliotheek. De echte uitschieters omvatten een tweeduizend banden. Meestal doen de mensen hun boekenbezit pas van de hand als ze niet anders meer kunnen: een vrouw vei'liest haar man en besluit kleiner te gaan wonen. Ook komt De Slegte nogal eens in actie als een erfenis boeken omvat waar de na bestaanden geen belang in stellen. Vooral sinds 1955 is de handel in tweedehands goed sterk over vleugeld door de verkoop van „ramsch" (is jiddisch voor uitgeversrestanten) In binnen- en buitenland beschikt De Slegte over uitstekende aelaöee Veel prentjes Er bestaan over de relatie tussen De Slegte en de Nederlandse uitgevers een heleboel indrukwekkende verhalen. In boekverkoperskringen weet men zelfs met stelligheid te vertellen dat de bereidheid van De Slegte om even tuele overschotten af te nemen, in sommige gevallen beslissend is over de vraag of een uitgever een bepaald manuscript al dan niet accepteert. De machtige kleine man zelf gaat er niet direct op in. Hij zegt slechts: „We hebben meer dan eens boeken in huis die nog geen twee jaar aan de markt zijn. Maar we starten de verkoop beslist niet voortijdig. Kijk, da's een kwestie van gezond verstand. Niemand gooit zijn eigen ruiten in. Zodra ik me niet aan mijn afspraken hou, hoef ik in het vervolg bij die betrokken uit gever niet meer aan te komen. Da's duidelijk, of niet soms? U wilt weten of de uitgevers mij met de nek aan kijken? Je zou 't kunnen gaan denken, want bij de afbraakprijzen die wij in de winkels bedingen is het natuurlijk zonneklaar dat de uitgevers van ons een rotbedrag krijgen. Dat weten ze ook verdraaid goed, maar er staat tegenover dat ze dan tenminste geld hebben. Altijd nog heel iets beter dan een hoeveelheid onverkoopbaar spul dat bovendien kostbare magazijnruimte opeist. Plaatsgebrek is ook voor heel wat boekimporteurs aanleiding ons van tijd tot tijd te bellen. Speciaal in het Engelstalige werk zijn we ruim gesorteerd. Of er vraag naar is? Gaal nogal. Niet zozeer in de romansector wel de grote uitgaven met plaatwerk Met zijn bijna vijfentwintigjarige er varing in de boekenbranche heeft Johannes de Slegte een uitstekend beeld kunnen vormen van de Neder landse lezer. Of niet soms? De Slegte „We moeten er vooral geen te hoge dunk van hebben. Alhoewel we gunstig afsteken bij omringende landen, komt maar acht of negen procent van ons volk er regelmatig toe een boek te lezen. Weet u dat er mensen zijn, die hier enkele keren op rij ferme be stellingen plaatsen en dan opeens meer iets van zich laten horen? Dan weten wij uit ervaring al dat hun boekenkast vol is. Verder niets. Laten we ons maar niet al te vee) illusies meiken. Massa's Nederlanders raken geen bock aan. Al klinkt hei misschien aanmatigend, toch geloof ik dat een beunhaas als ik hier meer dan veel anderen opvoedend werk doe Tenslotte wijzen wij ons publiek niet zelden de weg naar de eigenlijke boek handel. Hier loopt iedereen binnen, mensen die belust zijn op een koopje, worden aangelokt, door gekke afbraak- prijzen. Ze kopen omdat het lekker niet duur is en omdat het beter staat steeds vaker een boek in plaats van hel traditionele stuk chocola of het mis- Mijn voornaamste indruk is dat de gewone man vooral een aardig boek wenst aan te schaffen. Mits hij het tegen een prikje krijgt natuurlijk. Voor de gekste dingen bestaat belangstelling. Zelfs wij vragen ons zo nu en dan echt serieus af hoe het mogelijk is dat we sommige boeken nog verkopen. Eerste vereiste is wel een gunstige ligging voor je zaak. Hier in de Kalverstraat is er vanzelfsprekend niets aan de hand. Maupie Caransa heeft eens ge zegd: in de Kalverstraat verkoop je zelfs een vuile onderbroek nog. Wan neer je hem tenminste in de etalage legt met daarbij de aanduiding: ver moedelijk van Napoleon". Volgens Johannes de Slegte is er vooral de laatste tijd een hausse waarneembaar in de verkoop van po- pulair-wetenschappelijke boeken. „De grote mode op dit ogenblik" ver klaart hij resoluut. „Dank zij de tele visie, als u het mij vraagt. Men heeft lang gedacht dat de buis het boek zou verdringen, maar nu zie je weer eens. Het tegendeel is juist, zeker waar het de eenvoudige wetenschappelijke werkjes betreft. Een erg groot succes zijn ook de zogenaamde reprints: langs fotografische weg vervaardigde ko pieën van boeken zoals ze er hon derden jaren geleden uitzagen in hun originele uitgave. Ze vliegen de deur Na het zoveelste telefoontje en een blik op zijn horloge maakt ramsch handelaar De Slegte aanstalten zich naar zijn volgende afspraak te reppen. Hij heeft me al verteld jaarlijks 70.000 kilometer af »e leggen in zijn auto („Dat is net zoveel als een taxi chauffeur, maar daarnaast doe ik nog mijn normale werk".) en als ik die ge gevens combineer met het feit dat hij tijdens mijn aanwezigheid nog vlug een paar belangrijke zaken regelde, wordt het me duidelijk wat een negentigurige werkweek die deze man volbrengt, in werkelijkheid te be tekenen heeft. „Heeft u al genoeg gegevens?", infor meert De Slegte op zeker ogenblik weer eens bezorgd naar zijn horloge kijkend. Het lijkt er niet op. „Nou vooruit dan. Nog vijf minuten. Langer kan echt niet. U moet het me niet kwalijk nemen". Ik wil nog iets weten dere prijspolitiek, waar De Slegte om bekend te staat. Zit er een bepaalde psychologie achter? De Slegte, grinni kend: „Dat denken we wel ja. We hebben de indruk dat er iete van uit gaat, maar het is best mogelijk dat we onszelf foppen. Volgens sommige vaklui gaat er een zekere charme uit van prijzen als 1.24 of 1,79. Wij hebben het nooit uitgezocht, maar wie weet gaat een boek inderdaad beter als het 7,99 kost in plaats van ƒ8,25. Alleen de banken moeten er niets van hebben. Een portret van Johannes de Slegte is niet af zonder de vraag of hij zelf graag leest. Hij lacht er wat om. „Ik ben heus geen cultuurbarbaar, als u dat soms dacht. Wanneer ik lees, doe ik dat bij voorkeur in bed. Maar mijn bibliotheek zou u wel eens kunnen tegenvallen. Wat me interesseert haal ik uit de zaak. Heb ik het uit, dan gaat elk boek weer netjes terug. An ders krijg ik te veel. Thuis vindt u nogal wat Spaans werk ik heb ooit die taal bestudeerd en verder veel Couperus. Mijn favoriete schrijver mag ik wel zeggen. Wat zegt u? Is Couperus ,een dandy, een stoffige zeurkous? Langdradig? Ach. toe meneer, dat meent u niet. In zijn tijd kenden ze geen t.v., je moest als schrijver alles met woorden doen. Nee, Couperus is de meest decadente schrijver uit de hele Nederlandse literatuurhistorie. Grijpstuiver Tot zover de onverbeterlijke ramscher De Slegte. de man in wiens zaak zelfs de onsterfelijken van de literatuur niet prijshoudend zijn. De verzamelde wer ken van Shakespeare in het Engels bijvoorbeeld. Kostprijs een paar gul den. Wie weet ligt straks datgene wat er nog over is van „Herman Heijer- mans verzamelde werken" ook voor een grijpstuiver achter de etalageruiten. Het kan allemaal bij De Slegte, voor wie geen prijs onveranderlijk is. Be halve over een zaak in de duurste winkelstraat van Nederland plus nog eens zeven filiaalbedrijven, beschikt hij over een boekenopslagplaats, die groter dan het paleis op de Dam moet zijn. Zo'n vijf miljoen banden liggen er op geslagen in de voormalige Naardense machinefabriek. Volgens gegevens wor den daar per jaar twaalf ton boeken verbrand, als zijnde absoluut onver koopbaar. De rest vindt zijn bestem ming wel, vroeg of laat. Het is vol gens De Slegte eer. gedachte die tot tevredenheid stemt. W1M AERTS BRUSSEL Het stoere, spor tieve baantje van geheimageul schijnt, ondanks de stimuleren de James Bondverhalen in woord en beeld, weinig flinke Bel gische jongemannen te kun nen bekoren. De BVD in het land tussen IJzer en Maas. die hier de naam Staatsveiligheid draagt, heeft er ruim honderd nodig voor de buitendienst. Het nu reeds twee jaar lopende aan bod heeft echter nog geen der tigtal gegadigden opgeleverd. Dit enorme tekort aan mankracht, dat men in deze branche zowel figuurlijk als letterlijk kan ne men. doet zich des tc scherper aanvoelen omdat er thans meer dan ooit werk aan de winkel is in het bewaken, besehermen en beveiligen. De studentenagivatie. de nu cleaire installaties, de talrijke Griekse en Spaanse ballingen, vormen slechts een greep uit het geen men graag geregeld ln de gaten zou willen houden. Een schier onvoorstelbare grote taak vormen echter de diverse licha- worden samengevat. Hoe kan men, zonder voldoende onopval lende beambten voor het ruwe buitenwerk, tussen zoveel dui zenden personen de sporen van spionnen en medeplichtigen vin den en volgen? De oorden, waar sex, drugs en drank de kwets baren uit ..Europa", „NATO" en ..SHAPE" verslappen en toegan kelijk maken, schieten in stad en provincie als de bekende paddestoelen uit de grond. En mag men het weekblad „Der Spiegel" geloven, dat het zou hebben van een hoog ambtenaar bij de Staatsveiligheid, dan zou den de Sovjetagenten zelfs geld geven voor rollen closetpapier uit de SHAPE-gebouwenOn geacht de overdrijving in dit voorbeeld, moeten genoemde oorden toch wel het meest ge schikt zijn om relaties te maken. De veiligheidsdienst kan dat echter onmogelijk bijhouden. Kan hel gebrek aan animo voor deze staatsbetrekking verklaard wor den door psychologische facto ren'' De Belg is over het alge meen inderdaad niet avontuur lijk van aard. De uitzonderingen niet te na gesproken, zijn er wei nig ontdekkingsreizigers, zee vaarders en kolonisten uit het Belgische volk voortgekomen Met het ongewisse en het hache lijke heeft de Belg niet graag tc doen. Maar in dit geval zal deze gesteldheid er wellicht niet zo veel mee te maken hebben. Ver moedelijk weten slechts weinig Belgen dat deze banen vrij zijn. omdat de publlkalies werden ge- het iblad. een nu niet bepaald druk gekocht en veel gelezen orgaan. Daarenbo ven moeten de enkelen, die er wel kennis van kregen, afge schrikt zijn door het betrekkelijk lage aanvangssalaris van twaalf duizend frank (840 gulden) per Voor deze betaling moet de ge- heimagent. zij het ook gesierd met dc titel van inspecteur der buitendienst, aan heel wat hoge eisen voldoen. Hü moet een di ploma bezitten van volledig mid delbaar onderwüs; de twee landstalen perfect beheersen en ook nog een derde vreemde taal vlot spreken en schrijven. Een behoorlijk gewone gezondheid is niet voldoende; hü moet. en w'ü citeren nu het staatsblad, „een sterke constitutie hebben, name lijk op het gebied van adem haling, bloedsomloop, vertering, voortbeweging (skelet en spie- En dit is daarom dringend ver eist, omdat „de kandidaten be kwaam moeten zijn lange presta ties met onregelmatig uurrooster uit te voeren, die groot uithou dingsvermogen vergen (vechten en lopen alsook lang mar cheren en lang rechtstaan in alle weer)". Vanzelfsprekend dient de „neuro-psychische con stitutie" wel zodanig te zijn, dal hij onder alle omstan digheden zijn koelbloedigheid kan bewaren opdat hij „snel en afdoend kan reageren", en voorts z'n gehoor scherp genoeg om op vijf meter afstand een gesprek te kunnen beluisteren. Het ligt ook voor de hand, dat hij „in de moeilijkste omstandigheden, zo wel 's nachts als overdag", in staat is een auto te besturen Alles tezamen genomen niet wei nig voor een salaris, dat het tegenwoordig vermoedelijk niet meer haalt bij het inkomen van een goed geschoold arbeider. Het beeld, dat deze eisen oproepen van een staatsambtenaar-in- actie, heeft onwillekeurig ook danig op de lachspieren gewerkt. De Franstalige t.v. heeft zelfs een clowneske uitzending aan de Bel gische James Bond besteed, wat de animo voor de betrekking uiteraard ook geen goed heeft gedaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9