PETER STUYVESANT Eurosongs barsten vanavond los ®&£<2idite(30Uft£mt ...méér in de breedte ...méér in de lengte Peter Stuyvesant DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 MAART 1969 Het beeld bij het onderwijs wordt scherper MINISTER Veringa heeft onlangs met betrekking tot het onderwijs onder het wetenschappelijk niveau een uit spraak gedaan die de onderwijsminis ter van de vijftiger jaren, mr. Cals ook al eens bevestigd heeft: in relatie tot nieuwe inzichten en nieuwe ontwikkelin gen is de mammoetwet feitelijk al ver ouderd vóór ze compleet ingevoerd kon Voor ouders en jonge mensen die hun best doen om de onderwijsproblematiek te begrijpen, maakt zo'n uitspraak het beeld niet overzichtelijker. Wanneer ze enig inzicht gekregen hebben in schema's en de filosofie welke achter deze sche ma's de drijvende kracht is, moeten ze horen, dat de onderwijswetgeving weer bij de maatschappelijke ontwikkeling ten achter dreigt te raken. Een schrale troost kan het voor hen zijn te weten, dat de onderwijswereld, zij het op een andere manier, met de zelfde moeilijkheden te kampen heeft. Meer zinvol om zich te troosten is wel licht het feit, dat in de onderwijsproble matiek het beeld allengs toch wat scher per begint te worden. Dat wil zeggen: met wat meer betrouwbaarheid en wat minder apodictische stellingname dan vroeger wordt in de onderwijswereld ge probeerd de terreinen af te perken waar de echte problemen tot een oplossing moeten worden gebracht. Desnoods door aanvullingen op of wij zingen van de mammoetwet. ■pEN belangrijke groeiende zeker- J-'heid is, dat de ideologie „gelijke kan sen voor iedereen" nooit door de mam moetwet alleen waar kan worden ge maakt Scholengemeenschappen noch pro gramscholen hebben in de experimen teerperiode de belofte waar kunnen ma- waarop het recht heeft. Daarvoor en met name om de ach terstand in taalgebruik in te lopen is een ander systeem bij het basisonder wijs noodzakelijk. Elk jaar groeit het vermoeden, dat de aansluiting van kleu terinstructie op basisonderwijs hiervoor belangrijker is dan die van de basis school op het voortgezet onderwijs en dat in zo verre een brugperiode bij laatstgenoemde overgang belangrijk is, men die eerder moet uitbreiden met maatregelen op de basisschool dan het verlengen van een „brug"-periode bij het voortgezet onderwijs. Door alle perikelen van lessenroosters, leerprograms en eindexamenregeling heen wordt hiernaast bij het voortge zet onderwijs van jaar tot jaar duidelij ker, dat bij elk vak vooral gezocht moet worden naar een goede combinatie onmisbare parate kennis plus een Inzicht in het „waarom", waarbij men dan ge- raag voegen dat de leerlingen recht erop hebben dat hun docenten hun moei de klas tot zelfwerkzaamheid te brengen mede richten op integratie van kennen en weten, van vak en maat schappij, in dit verband „maatschappij" dan in een heel ruime zin te verstaan. UOOPGEVEND is verder dat lang- **zaam maar zeker ook het perspec tief verbetert voor meer individuele be nadering in het onderwijs. Er wordt gepeuterd aan in onderwijs kringen vastgeroeste tradities domine rende klassikale benadering, prestatie vaststelling met de relatie tot ander mans prestatie als te zwaar-wegende norm. Een leerling kiest geen vakkenpa- ket omdat het schema van de wetgever of de schoolopleiding nu eenmaal zo wil, maar hij krijgt ruime kans om zich te meest geschikt is, waarbij voor later én de beroepskeuze én de belangstelling het meest gediend zijn. Ondanks alarmkreten die meestal op ongunstige uitzonderingen betrekking hebben maar waarvan het nut ook niet ontkend mag worden, groeit ei vele scholen (en dan van verschillende typen) een onderwijsgemeenschap uit de „leerfabriek". Idealisten gaat deze groei wellicht te langzaam; de vraag is even wel of op die manier er ook niet een be tere mogelijkheid geschapen wordt om correcties die de maatschappelijke ontwikkeling vergt, zonder schokken en zonder dat er eerst ongelukken uitgelokt e brengen. WE hebben boven dit artikel gezet „het beeld wordt scherper", niet „het beeld is duidelijk". Natuurlijk valt nog heel wat af te keuren en zijn er nog tal van spelregels waartegen geprotes teerd kan worden. Elke week verschijnt er wel een arti kel dat bij kritiek op de onderwijzers- en docentenopleiding hout snijdt, dat te recht klaagt over te weinig samenhang tussen vakken, dat met reden stelt dat hier de „minderbegaafden" en daar de „meest talentvollen" de dupe dreigen worden van een systeem. Maar om precies te weten waar staan, mogen we niet uitsluitend letten op het punt waar we terecht willen ko men; we moeten ook al is het af en toe in onze taxatie verdisconte ren het punt vanwaaraf we vertrokken Dan geloven we dat men in Nederland onrecht doet, wanneer over de onder wijsontwikkelingen alleen maar met pes- te verabsoluteren. Doen we dat niet, dan is er al heel wat gewonnen om ook in de eerstkomen de jaren het beeld van scherper op echt duidelijk te krijgen. Mgr. Willebrands kardinaal JVE tijd, dat wij om de benoeming van een Nederlandse kardinaal de vlag uitstaken geel-wit en rood-wit-blauw naast elkaar ligt wel ver achter ons. Wij weten, dat het kardinalaat veel minder betekenis heeft dan het bisschopsambt, dat het een menselijke instelling is, waarover de meningen nogal verschillen. En aangezien de bisschopswijding van mgr. Willebrands indertijd maar een bescheiden weerklank in de Nederlandse Kerk heeft gevonden, zien wij geen reden ons nu aan bijzondere vreugdekreten te buiten te 1ITEL vinden wij de uitverkiezing van deze persoon op dit ogenblik een memorabel feit Er zijn, dunkt ons, drie dingen uit op te maken. Ten eerste, dat Paus Paulus een groot vertrouwen heeft in de mens Willebrands, iets dat ingewijden al zeer goed wisten en dat nu opnieuw naar buiten is getreden. Ten tweede, dat hij de oecumenische lijn van kardinaal Bea door middel van de persoon van diens secretaris wil doortrekken. En ten derde, dat hij gebaar in de richting van de Nederlandse Kerkprovincie wil maken. WIJ wensen kardinaal Willebrands geluk met zijn uitverkiezing hopen, dat hij op zijn hoge post het oecumenische' ideaal, waarvoor hij zich van jongs af heeft ingezet, getrouw zal blijven. Dat zal hem waarschijnlijk heel wat kruim kosten, getuige het leven van zijn grote voorganger Bea, aan wie in zijn kardinalaat tegenwerking, ver dachtmaking en laster, wel niet bespaard is gebleven. wordt, om de betrekkelijkheid gevestigde structuren te zien en haar bruikbaarheid op de proef te stellen. Toch is het juist, dat wa oecumenische voortrekker gevraagd wordt. Willebrands zal wat hij eerst in het zwart en later in het paars is geweest, nu ook in het rood moeten sterkte. Wij toe - (ADVERTENTIE) de dood van ex-president Eisenhower. Zo'n programma wordt van te voren gereed gemaakt en er was dus alle ge legenheid geweest om met het goede overzicht van zijn leven te komen dat thans geboden wordt. Opmerkelijk von den wü in de begeleidende tekst dat het niet de doorlopende loftuiting was die bij dergelijke gelegenheden pleegt te worden gegeven. Dit commentaar was zeer positief gesteld, maar bepaald niet eenzijdig gericht. Het werd er eerlijker door- Bij de dood van een man van Eisenhowers formaat was dat passend. Met veel plezier keken we naar de tweede aflevering van Rust noch duur, de rausifeuilleton van Guus Vleugels rond Jasperina de Jong. Guus dreef er danig de spot in met filmmensen en him gekke jargonnetje in twee rollen die ijzersterk op het lijf van Frans Halsema en Gerard Cox waren ge schreven. Jasperina was zd!' Sylvia en Eric waren goed en de regie, nu ge deeld door Eric Helfst (spel) en een man die voor het technische aandeel zorgde leverde nauwelijks problemen op. Brandpunt had een in bepaald opzicht toch wel onthullend gesprek met prof. Karei van het Reve over de „onder grondse" in Rusland. Voorts o.m. een voortreffelijke bijdrage van Willibrord Nieuwenhuis uit Anguilla en een aar dig item van Bert de Winter over het BRT-bewijs dat radio en t.v. in staat zijn om zelfs van het allerergste platen- misbaksel een „hit" te maken. Na de reportage op „IP van de wereld kampioenschappen ijshockey zei Elles Berger dat commentator Frans Hen- richs erg enthousiast, maar niet hele maal onpartijdig was geweest Afgezien van het feit dat we het een nogal vreemde figuur vinden dat een VARA- omroepster als tv.-critaca optreedt M «en N.T-S.-uitzending, moet het van het hart dat we het helemaal niet zo'n ramp vonden dat Henrichs giste ren niet onpartijdig was. Bij «en oofc- ADVERTENTIE) Zwartkijkers! Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet Wees verstandig en vraag een aangifte formulier aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht nietNü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 3 dagen Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 of... de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 (J kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size óf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. U geniet zoveel méér! NEDERLAND I STER- (Reclameuitzendingen c 18.56, 19.03, 19.56 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Jam, tienerprogramma NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Programma-overzicht •21.00 uur: Caterina Valente in Heidelberg, show- programma 22.00 uur: Eurovisie Songfestival NEDERLAND II STER (Reclaraeuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO 19.30 uur: Jazz-O-Rama, NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Cees de Lange, presenteert: A star i born •21.05 uur: De Saint, t.v.-serie 21.55 uur: Cees de Lange, NEDERLAND I TELEAC 14.00 uur: Universiteit en hogeschool NTS 15.00 uur: Nieuws in het kort 15.02 uur.: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 15.25 uur: Wegeninformatie 15.30 uur: Openbaar Kunstbezit 15.45 uur: Matinee, familie- •18.55 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: CVK/1KOR Woord voor woord, bijbelvertelling 19.05 uur: Mevrouw Spelberg r jeugd •17.00 i IJshockey: Zweden— Ts j echo-Slowakij e •aat c NTS 19.30 uur: Sport 20.30 uur: Journaal VPRO 20.35 uur: Maldoror, t.v.-spel 12.10 uur: Tweede journaal NEDERLAND II 19.00 uur: Journaal KRO •19.05 uur: Rond de wereld ii •20.00 1 Portret van Toscar 20.50 uur: Kerk '69, gesprek 21.50 uur: Frost op zondag, amusementsprogr. NTS 22.40 uur: Tweede journaaf aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA jes: licht gevarieerd muziekprogramma. (opn.). 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. I d ag kïapp e rT "ra tl e de Li n ogTairm aove r- en SOS-berichten voor de schippers Opera- en belcantoprogramma. (14.00 vs.) Van 15.00-24.00 Wegwijzers voor de ïobilisten. 15.30 Sport en tips voor auto- isten. (17.00 en 18.00 Nieuws). 18.30 >hek-godsdlenstige uitzending. 19,00 1.00-23.10 Nieuws). 23.40-23.45 Nieuws. C. v. Rijsinge. Beschouwingen var manist over natuurwetenschap en ving. III: de samenleving 10.30 kerkdienst van de christelijke te van Nes Ammim in Israël. 11.25 Jqden. Israëli en Arabieren, gesprekken. AVRO: 12.00 Stereo: Mattheus Passion. orator* van Bach, uitgevoerd door Concertgebou' kest, koren, instrumentale en cocale s standI"nddeP\vee naai; 14.00-14.10 Woordelijk, dag). NRU:^ 16.20 Tot bete: 17.30 Voor de jeugd° 17.50 Mededelingen. 18.10 Langs 1 tages en -beschouwingen. genzin: discussie over een actueel onderwerp. 20.00 Balans: opinies nthaaf: bónte muzikale idioperlodiek. 22.00 ■t: amusementsmuziek 22.40 Radiojournaal. 22.55 Ster Dan kijkt u gerust! de hand van de Tsjechen, ongeacht wat voor soort van ontmoeting dat is of ongeacht of die ontmoeting nu plaats vindt in Praag, Moskou of Stockholm. WjJ vonden dat Henricb hier rustig van die voorkeur blijk kon geven. Dit temeer omdat hij daarbij, technisch ge sproken, volmaakt objectief bleef.. Geen enkele keer konden we hem be trappen op subjectiviteit in die sin dat hü Russische kwaliteit niet onderkende. Integendeel. Hij was alleen partijdig in die zin dat hij blij was met een Tsjechische overwinning. Wie niet, zon den wü zeggenl (Van een onzer verslaggeefsters) MADRID Het veertiende Eurovisie Songfestival wordt vanavond vanuit Madrid heel Europa doorgestuwd. Via zwart-wit- en kleurentelevisietoestellen zullen ongeveer 250 miljoen mensen de prestaties van de zestien vertegen woordigers van Europese landen kun nen volgen. Elk jaar weer krijgt het Eurovisie Songfestival hoge kijkdiclit- hcidscijfers, wat een aanwijzing zou kunnen zijn voor een goede kwaliteit indien het een nationaal, in plaats van een internationaal programma be trof. Maar die hoge kwaliteit is moeilijker in het jaarlijks terugkerende spekta kelstuk te vinden. Elke keer weer eenzelfde, gladde presentatie door een meestal jonge vrouw, die dan moet doorgaan voor representante van de schoonsten uit hel land van uitzending. Elke keer weer komen de zenuw achtige artiesten, die met het jaar jonger en dus succesvoller schijnen te worden achter elkaar, in keurige, vai, te voren vastgelegde volgorde het po- 1 opdraven. De enige spanning maakt, omdat het ene land zo'n hekel heeft aan het andere, fouten die in de telling zitten, omdat het organiserende land zo dom is, en fouten, die alleen de kijker maar ziet, en die later in de kranten worden gecorrigeerd. Een beetje Teddy En dan is de grootste triomf als Juist het land, dat de voorkeur van koning kijker heeft, iets voor komt ta liggen op dat andere lend, waarvan hij al- fcjdataaldathelnflNMAla daar 250 MILJOEN KIJKERS AAN HET„OOG" GEKLEEFD dan bijkomt, dat Nederland volledig als laatste eindigt, zijn alle kijkers tevreden, hun mening is weer eens be- j vestigd en is dat niet het heerlijkst? I11 1959 behaalde Nederland voor de laatste keer een behoorlijk resultaat op het Eurovisie Songfestival: Teddy Scholten werd eerste in Cannes met 1 ..Een beetje". En toen al waren er moeilijkheden, want de Italianen had den een hekel aan de Fransen, en de Naar de top(?) Om te bewijzen, dal er helemaal geen zwendel in het festival was, heeft Ne derland de jaren erna mensen en lie deren naar de verschillende Europese steden gestuurd, waarvan zeker was, dat zij alleen met malversaties tot een eerste plaats konden stijgen. Om er een paar te noemen: Rudi Carrell met „Wat een geluk". De Spelbrekers met „Katinka", Annie Palmen met „Een speeldoos", Anneke Grönloh met „Jij bent mijn leven", ThérèBe Steinmetz met „Ringdingeding. en Ronni* Tober ging vorig jaar op een der laatste plaatsen in Londen met de «er strijken, toen hij „Morgen" vertolkte, Dee* to Londen, won bei Spaanse meisje Massiel met „La, la, laZij zal nu, in de hoofdstad van haar vaderland, de prijs uitreiken aan de best zingende uit Europa". Deze beste wordt gekozen door zestien jury's van elk tien leden die uit het kijkerspubliek zijn gekozen. Elk lid van de jury heeft één stem weg te ge ven, maar deze mag niét naar het eigen land gaan. En dan moet de woordvoerder van de jury zijn best gaan doen, om met gekraak en met vele misverstanden, die het toch alle maal zo aardig maken, de mening van de jury en dus het hele landdoor te geven aan pre sentatrice Laurita Valenzuela, die ze nuwachtig in het Teatro Real te Ma drid alles maar moet verslaan, of het nu ..bolhoeden-Engels" of „slang" is. Want welke Fin spreekt zijn Engels zoals een Nederlander? Ze komen in derdaad weer uit Finland, naar Span- Ma- ;portreportages en -uitslagen e (402 m) - VARA: Lf^,Pciltend8ymnastiek- 7 20 Socil trijdlled. 7.23 Stereo: Lichte gram jziek en reportages. 9.00 Stereo: Klai- (gr). (9.35-9.40 avauueu;. iu.uu voor de vrouw. NRUi 11.00 Nieuws. 11.02 Panorama van beroemde sym fonie-orkesten: filharmonisch orkest van modernermu5ek tyPKo-°£f): Wassieke eQ dag: gevarieerd' programma. 12.26WMedede- 11 ngen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Muzikale aanwinsten. 12.52 Opspraak, lezing. zangsolisten: amusementsmuziek. 17.30 Brabant Journaal.' 17.55 Medede- 5RSUM n (298 m) KRO: 7.00 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Voor de huisvrouw voor de buisvrouw), week in het Nederli zikale lezing, de zieken. 1_ Mededelingen. Losvast: gevarieerd Sopraan en plano: Mis lang kijkers zijn dan moe, willen 1 en behalve de enkele Finn' hen, zullen zij de moeilijke het enige duo van het f estiva en Laura, niet kunnen vers' titel wordt in ieder geval zo Nu al oudbakken Sommige liedjes zijn de Europese muziekkringen. Ze is de enige bekende voor de televisiekij kers. Na haar komt onze eigen Lenny Kuhr op het scherm, 1 badour", dat door haarzelf gecompo neerd is. Op 26 februari Scheveningen het Nederlandse Songfes- nen punten. Een geluksgetal drid? Even later komt de Belg Louis Noefs met „Jennifer Jennings" de Moorse Kristi Sparboe, die ook al enige be kendheid geniet, en na haar de Zweed se Siw Malmkvist, die nu voor Duits land uitkomt. Zij is wel de meest be kende en ervaren artieste van alle maal. Haar „Primaballerina" hoort in de sector van Lulu's „Boom- bang- a-bang", het is al versleten op de draaitafels, voor ze het in Madrid zingt. De jong- het liedje, dat Heintje j willen evenaren. Hij heet in ieder ge val Jean-Jaques. Spaanse Salomé Voor Monaco deed in 1964 de Fransman Romuald mee. Nu heeft hij zich ver- J momd als Luxemburger, misschien hoopt hij met die antecedenten op meer (7.30 Nieuws; luws). 8.30 Gymnastiek muziekleven, mu- zieken.-~U.30 Bejaardenprogrammal 11.55 •-""ragen. NCRV: 12.00 Meditatie. 12.05 gevarieerd programma. (12.21 Voor tuinder; 12.28 Mededelingen t.b.v. tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten). 1405 Schoolradio. 14.30 Stereo: neen klassieke lie fde ^middagdlenst. afgewisseld met muziek 17.20 Overhei* •naai. Sprekei 'oor de Jeugd. 3°Pop-in. Hij treedt op als tweede I rij van zestien. Voor hem komt 1 al overbekend. I Joegoslaaf met de schitterende harige Engelse Lulu. Een hit, maar dat is met de Engelse Songfestival liedjes altijd het geval. En eindigen dan meestal netjes op de tweede plaats. LMto fe «en meisje, dat naam heeft in Ivan Ivaca Krajac een dertigjari ge zwartharige en gebaarde man. Spanje treedt als derde voor het voet licht Weer met een vrouw een. van de succesformules van het festival de 25-jarige Salome. Na het ventje Jean-Jaques volgt dan Nederland. Mu riel Day and the Lindsays heten haar vertegenwoordigers. Italië heeft na Gi- gliola Cinquetti weer „Lacrlma" in het lied gedaan. Voor de Italianèn zijn de tranen waarschijnlijk altijd doorslag gevend voor het succes. Eva Zanicchi zal ze tevoorschijn toveren. De Zweed Tommy Koerberg, negende in de rij, -is land komt de Italiaanse Paola del Me dico naar Madrid, die direct weer af scheid gaat nemen met „Bonjour, bon jour". De Franqaise Frida Boccara en de Portugese Simone de Olh Fin: aiters Denemarken. Dat is nu het aardige van het Song festival1 ernstige lande worden opeens als kleine kinderen, alsof het om knikkers gaat. Televisie kijkers in Bel gië, Finland, Frankrijk, Gr.-Brittannië, Ierland, Joego-Slavië, Luxemburg, Mo- den en Zwitserland zullen niet alléén genieten van het spel. Ook de interri- sielanden Bulgarije, Hongarije, Oost- Duitsland, Polen, Roemenië, Rusland en Tsjecho-Slowakije zullen worden aange sloten op het Eurovisienet. Zelfs Tu nis zal kijken naar de prestaties van Europa's „zangwonders".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2