uisvrouw voelt ervoor om ulp aan anderen te bieden VS wensen geen eskalatie oorlog Duinsoorten lopen steeds sneller terug 7org alleen voor gezin bevredigt niet geheel kkk tempo-team Wie wil er een a RUM VRLJDAG 28 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Lezen, naaien, jreien, borduren, muziek maken, kenen, schilderen, knutselen, dat zo van die bezigheden waar- heel wat Nederlandse huis- iwen hun vrije tijd blijken vullen. Natuurlijk komen daar >ök nog wandelen, fietsen, rijden sporten bij en voor sommige er gelukkige huisvrouwen ook log tuinieren. jeugd- en bejaardenwerk, aan ie in ziekenhuizen en bij kruis- erenigingen, aan gezinswerk en aan stuursfuncties. Een rijk scala van be- igheden en wensen dus van de Neder- indse huisvrouw, die het ministerie an Cultuur, Recreatie en Maatschap- lijk Werk vorig jaar genoteerd heeft i twee damesbeurzen in Amsterdam i Rotterdam. Het ministerie waarschuwt weliswaar ;en de al te concrete gevolgtrekking van de twee enquêtes, maar het is :h duidelijk, dat de vrouw van deze d meer wil zijn dan alleen maar huis- ouw zonder meer. Zij wil haar krach- besteden aan het gezin, maar ook n andere zaken, die haar aanspreken, •snoods met wat minder tijd voor het zin, maar dan efficiënt besteed en ;er aan wat zij daarnaast graag wil en. De Nederlandse huisvrouw heeft plekje kunnen vinden aldus de hi De enquêteurs van het ministerie van ïltuur, Recreatie en Maatschappelijk jerk vinden het verrassend, dal zoveel willen doen, ondanks hun dikwijls druk ke gezins werkzaamheden. Bovendien veel vrijwilligerswerk doen in il-maatschappelijk werk. Hoe de wensen van de huisvrouw posi- ;f uitgewerkt moeten worden, is nog open vraag. Want „velen willen wel ondernemen, maar zitten met de leren of zijn bang, dat het ze teveel zou gaan kosten. Dikwijls ook weten de vrouwen niet waar ze terecht moeten voor de hulpverlening en wat er van haar verwacht wordt," aldus C.R.M. er ook wel wat voor over, want zij wil graag cursussen volgen op sociaal-cul tureel en creatief gebied en op het ge bied van de hulpverlening. Met dit alles voor ogen wil de huis vrouw graag een betere voorlichting hebben over de eisen en de opleiding voor de hulpverlening bijvoorbeeld en over de mogelijkheden om het huishou den aan te passen aan dit soort werk buitenshuis. De huisvrouw weet precies, wat zij zegt, want: er wordt te weinig gedaan voor kamerbewoners; eenzame bejaar den moeten meer bezoek hebben; buren en bejaarden moeten via een huistele foon verbinding met elkaar kunnen heb ben en de sociaal raadsman moet in het bezit zijn van een lijst van eenzamen. Bij nieuwbouw geen verkeer middellijke omgeving van De kinderen kunnen anders r buiten spelen. De huisvrouw- haar tijd beter besteden zond durend toezicht te moeten houdc Noodzakelijk is in de (ADVERTENTIE) Huisvrouwen zijn zoals hier bij de actie „Tafeltje Dekje" gaarne tot hulp bereid. emeente, waar men voor kleuters, •oor was en voor de maaltijd kan zor- en, wanneer de huisvrouw enkele da- en ziek is. Jongeren moeten leren, dat r in het gezin geen specifieke man ijke en vrouwelijke taken zijn. Maar vooral: „betere verkeersv lindingen zodat wij nu en dan snel Raketten op Cuba MIAMI (AFP) De organisatie van Cubanen in ballingschap heeft in Miami meegedeeld dat er in Managua op 14 km van Havanna bases zijn gebouwd, vanwaar raketten met middelbare reik wijdte voorzien van een kernkop ge lanceerd kunnen worden. De organisa tie kon dit verklaren op grond van in lichtingen die men uit Cuba had ontvan gen. De raketten zouden tegen de VS worden gebruikt in geval van een ge- wapen conflict tussen dit 'land en Cuba. De raketten waren geplaatst door „des kundigen uit de Sovjet-Unie en haar sa- i tellieten". VERKLARING ROGERS Gelijktijdige terugtrekking troepen WASHINGTON (AP) De kaanse minister van Buitenlandse en William P. Rogers heeft verkl at de V.S. streven naar een ovei omst met Noord-Vietnam over een wederzijdse terugtrekking van troepen Zuid-Vietnam als een belangrijke tot beperking van de oorlog in loost-Azië. In zijn eerste grote be leidsverklaring voor de Scnaatscom- j voor buitenlandse betrekkingen logers dat de V.S. geen militaire itie willen. /Wij zijn bereid gelijk met Noord- Vietnam te beginnen met de terugtrek king van onze troepen", zo verklaarde hij. Daaruit blijkt dat president Nixon zich, voorlopig althans, heeft uitgespro- tegen eenzijdige terugtrekking van irikaanse troepen zoals hij zelf enige weken geleden als een mogelijkheid jj iNPOWBR organisatie in Nederland krijgt andere naam. Wij heten nu Het is eventjes wennen zo'n nieuwe naam. Maar behalve de naam verandert er niets. Daarom dezelfde prettige relatie met onze uitzendkrachten. Daarom hetzelfde meedenken over personeelsproblemen van onze cliënten. Dezelfde snelle service met betrouwbare en bekwame uitzendkrachten en dezelfde kantooradressen en telefoonnummers. De naam is veranderd, meer niet. inistische onderhandelaars in indirect door middel van de Sovjetregering. Rogers verklaarde ook dat 't klimaat voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie de laatste tijd iets gun stiger is geworden. Hi] sprak de hoop uit dat binnen een paar maanden de besprekingen tussen de VS en dé Sov jet-Unie zouden kunnen beginnen. De betrekkingen met Frankrijk zijn, naar Rogers verklaarde, verbeterd als gevolg van het bezoek dat Nixon aan president De Gaulle heeft gebracht. De bespre kingen met Frankrijk, die in het recente verleden moeizaam waren, zijn reeds ten goede gewijzigd". Rogers sprak zich uit voor grotere politieke integratie van West-Europa, maar hij waarschuwde: „Het is passend noch doenlijk voor ons Europese eenhei AMSTERDAM (ANP) - eindelijk zat zijn" heb ben gistermorgen op vreedzame wijze de af- de 'gemeentelijke dienst huisvesting, beter bekend als het C.B.H., aan de Passeerdersgracht in de Rode Jeugd t In de hele stad reil waarin de burgerij wt opgeroepen in grote enige wanklank in deze vreed ie happening was de beeldhou- - Jutte, die ook bij de initia- een acteursechtpaar, in het stad huis beleed hadden om te vertel len hoe zij zonder opgaaf van re denen door de politie zijn vastge houden en geslagen. Na zijn vrij lating kwam Jutte naar 't C.B.H.- gebouw en probeerde daar een ambtenaar van zijn stoel te duwen. Deze stond vrijwillig zijn plaats af. en werd hij door andei dit optre zich nadrukkelijk Inmiddels was het twaalf uur ge worden. en de bezetters werden vriendelijk verzocht het gebouw- te wordt door de politie afgevoerd. Door nieuwe benzine minder motorslijtage de maatschappij met de grootste benzineverkoop in de Ver. Sta ten present is ;uper op de markt onder de naam „Ultra 4". die door toevoering van de dope FTA 381 een aanmerkelijk geringere zuigerveerslijtage zou ver oorzaken. Bij tests, door Texaco gehou den, werd zelfs 15 procent geringere slijtage aangetoond van de bovenste zui gerveer. Uitvoerige laboratorium- en wegentes- ten hebben ook andere voordelen van deze nieuwe benzine voor de automobi list aangetoond, zoals een schonere car burator, verminderde ijsafzetting en be tere roestbescherming van het brand stofsysteem. Vergeleken met de Amerikaanse auto's hebben de Europese motoren gemiddeld een geringer vermogen. Europesê auto's hebben bovendien minder pk's in verhou ding tot het gewicht, hetgeen betekent, dat Europese motoren harder moeten werken dan de Amerikaanse en dich ter bij het totale vermogen opereren. Di betekent op zichzelf al vergrote motor slijtage. Dit is dan ook de reden, dat Massarecreatie wordt zonder schade verdragen UTRECHT (ANP) De rector-mag- nificus van de universiteit in Utrecht prof. dr. J. Lanjouw, heeft zijn bezorgd heid uitgesproken over de grote schade die de waterwinning aan het landschaps- toebrengt. Vochtige valleien in kalkryke duinen vinden we alleen nog op Voorne terwijl de fraaie duingebieden van de Waddeneilanden, vooral op Ameland :igd door de voorgenomer gevi ook de recreatie als het de i betreffende gebied draagbaar zijn, anders mag die niet plaatsvinden. Voor broedreservaten is rust nodig. Er zijn tal van gevallen aan te wijzen waar de recreatie al in de korte tijd schadelijk heeft gewerkt". „In het algemeen kan wel gesteld worden dat massarecreatie vrijwel door geen gebied zonder schade wordt verdra gen/ ""Zodra de commercieel gerichte massarecreatie weer zo'n geval van zich meester De toch 5 maakt van een 1 hoop wel laten gestrekte Spaanse oostkust heb ik vijftien jaar ten offer zien vallen a de zonnecultuspropaganda van reist reaus", aldus prof. dr. Lanjouw. Hij van oordeel dat de maatschappij ich tiental- 1 dam Uit de brochure ding" citeerde de rector-magnifk van de 1.400 soorten, die Nederli A 1925 rijk was, er nu 50 geheel zi dwenen, 120 zijn teruggedrongen t der dan vijf standplaatsen en 200 zeldzaam to de bran- toekomst gevaar gaan lopen kan stellen dat ruim de helft van ons oorspronkelijk soortenaantal is bedreigd. in het Rijnmondge bied zonder Voorne is teruggelopen van 680 tot 350. Op Voorne komen thans 684 soorten voor, dat wil zeggen de helft van de hele Nederlartdse floua, cv.i aan tal dat viermaal zo groot is als in een gemiddeld Nederlands gebied van die steeds weer blijkt dat de reactie „Onze deskundigen zijn wel paraat, hebben netjes op de gevaren gewe Voor de rest gaan wij maar door bestrijden hoewel wij niet weten veel groter de catastrofe jaarlijks Met enige aarzeling noemde len jaren op een beangstigende wijze heeft ontwikkeld. „De overheid zal be reid moeten zijn de prioriteiten te her zien. Voor alles is geld en besluitvaar digheid nodig", zo meende de rector- magnificus. Uitbreiding bij AGO-groep AMSTERDAG (ANP) Commissaris- .ndelei vol- de r op de Europese markt brengt. Nieuwe vennootschap: v. Thiel en v. cl. Weyden BEEK EN DONK (ANP) Aandeel houders, commissarissen en directie van de NV fabrieken klinknagels en schroef bouten P. van Thiel en Zonen te Beek en Donk; schroevenfabriek P. F. G. van Thiel te Beek en Donk en Everts en Van der Weyden N.V. te Heerlen delen mee, dat zij besloten hebben tot een algehele fusie van de drie ondernemingen: daar toe zal binnen enige maanden een nieu we vennootschap worden opgericht on der de naam „Van Thiel en Van der Wey den N.V. Het ligt in de bedoeling deze vennootschap in de toekomst een meer open karakter te geven. (ADVERTENTIE) VEREDELDE JAMAICA naar Europese begrippen om puur of gemixed te genieten, 'n klasse-produkt rum-bakermat inEUROFLES voor gg (ook bij UW sliftor/wi/nhandetaar Vrouwen nemen meer genees middelen dan mannen Dit is gebleken uit een opinieonderzoek van het Allensbacher Institut feur De moskopie naar het gebruik van genees middelen in verschillende leeftijdsgroe pen. „De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in „Farmaceutische in dustrie". Het orgaan van de Nederlandse vereniging van fabrikanten van farma ceutische produkten „Nepropharm" en behorende maat schappijen: Algemene Friesche Levens verzekering-maatschappij. Groot-Noord- hollandsche van 1845, OLVEH van 1879. meegedeeld. Dit houdt verband met de bereikte overeenstemming met het bestuur van de AGO-groep over nauwe samenwerking in de toekomst. Ook de leden van de raad van toezicht en de directeuren van de onderlinge verzekeringsmaatschappij toetreding tot deze groep. Het premie-inkomen van do AGO-groep bedroeg over 1968 ongeveer 210 miljoen gulden uit levensverzekeringen en onge veer 25 miljoen gulden uit schadeverze keringen. Het verzekerde kapitaal van de levensverzekeringmaatschappijen be droeg per uit. 1968 ruim 9 miljard gul den. Het percentage voor de leeftijdgroep boven 60 jaar blijkt op 75 te liggen. Te vens is gebleken dat het grootste deel geneesmiddelengebruik betrekking volg door verkoudheid pijn. Eén op de tien Westduitsers tussen 16 en 70 jaar gebruikt voorts geneesmid delen in verband met maagklachten. NDP-kandidaat teruggetrokken van NAVO-post BONN (Reuter) Het Wcstduitse m listcrie i Defei i in de bondsrc officier, die bij de i algemene verkiezini bliek kandidaat vo NPD zal zijn, van di teruggetrokken. Zijn aanstelling liep pas in oktober van dit jaar af. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de connecties van de officier, Ernst Thomscn, met de NPD niet de feitelijke reden is dat men hem heeft teruggeroepen. Deze reden zou zijn gelegen in het feit dat de commandant van Thomsen, een Deense officier, twee jaar jonger was. Het ministerie achtte rectie nodig. De kandidatuur van Thom- de rechtse partij heeft onder

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7