QzQeidte&ou/tcwt Geld voor pioniersarbeid in de tropen José drie den van Burger ,A star bij Huwende paters niet in klooster laatste born R MZ Veelzijdige hulp van Vastenactie WKLR of geen WEER Projecten leggen fundament in de ontwikkelings landen 5AtSS£5r£SO'üï SE w Dr. Schadé bood NTS excuses aan PAGINA 2 DE LETDSE CX>URANT VRIJDAG 28 MAART 1969 I VRI, Geloof en politiek yANAVOND komt de beurt aar WD; de liberalen beginnen dan hun twee dagen durende algemene vergade ring, waarvoor ze in de kranten wat extra-publiciteit en van de regeringscom missaris voor het zendwezen een uurtje de beschikking over een radiozender krij- Wat gaat het WD-congres worden? De bestuursverkiezing zal wel niet de woudtaferelen van het PvdA-congres brengen en de bespreking van enkele po litieke punten wellicht niet de „dooie boel" van de KVP-partij raadsvergade ring. Liberalen als de vitale mr. Van Riel en niet te vergeten de liberale jon gerengroepen kunnen soms wel voor wat vuurwerk zorgen. Bovendien zullen de leidende liberale politici toch iets moeten zeggen over de verhouding tot artdere partijen. Daarvan heeft de PvdA onlangs weer elke gedach te aan samenwerking afgezworen, be perken de christen-democratische partij en hun waardering tot samenwerking op basis van het regeringsprogram-De Jong en doet D '66 maar het liefst of zijn neus bloedt. Eerlijk gezegd verwachten we in dit opzicht ook v/el een beetje vuurwerk van mevrouw Van Someren-Downer, die in de voorzittersstoel wel wat meer leven digheid zal meebrengen dan haar nogal bezadigde voorganger bezat. MISSCHIEN worden er dan ook wel en- *"*kele opmerkingen of kanttekeningen gemaakt bij de antwoorden, die het li beraal beraad gegeven heeft de aan dit college voorgelegde vraag, welke partij structuur in Nederland het meest func tioneel is. In dit antwoord is ook de relatie tus sen geloof en politiek weer ter sprake gekomen. Niemand zal verrast zijn dat op dit punt het Liberaal Beraad als een grote vergissing beschouwt de mening dat een bepaalde levensbeschouwing te vens een bepaalde politieke keuze moet inhouden. Het Liberaal Beraad betwist in verband hiermee niet de vrijheid van partijformatie op confessionele grond slag, maar keert zich tegen deze partij vorming op confessionele grondslag „omdat deze onvermijdelijk leidt tot onduidelijke positiebepaling in poli tiek opzicht. Van deze onduidelijke po sitiebepaling zijn de drie grote christe lijke partijen in ons land even zovele voorbeelden. Deze onduidelijkheid in de positiebepaling is een gevolg van het feit, dat dezelfde geloofsovertuiging kan leiden tot geheel verschillende opvat tingen omtrent staat en maatschappij. Onvoorzienbare compromissen zijn daar van onvermijdelijk het gevolg". Aldus de stelling van het Liberaal Beraad, dat tenslotte proclameert, dat politieke par tijen behoren homogeen te zijn voor wat de belangrijkste politieke uitgangspunten en doelstellingen betreft. opzet hebben we het antwoord Liberaal Beraad op de gestelde vraag uitvoerig geciteerd, omdat dan geen misverstand kan bestaan over de integriteit van een enkele kanttekening. Tegenover de erkenning van het recht op bestaan van confessionele partijen, in confessionele kring vandaag aap de dag volmondig het recht erkend van tholieken en protestants-christelijken hun politiek heil niet in die partijen te zoeken. Wat dit betreft is Nederland ir elk geval een stuk verder als in hel jaar 1949, om niet te spreken over 1939. Maar wanneer Liberaal Beraad daar na de „onvermijdelijk onduidelijke posi tiebepaling" van de christen-democrati sche partijen in het geding brengt, zou den wij de vraag willen stellen of het met die duidelijkheid in de niet-confes- sionele partijen dan wel florissant ge steld is. Over de tweespalt in de Partij van de Arbeid behoeven we op dit ment niet meer te discussiëren. Maar binnen de WD is de duidelijkheid ook niet zo groot als zij op sommige mo menten wordt uitgedragen. Tussen het liberalisme van de jongeren en dat van de ouderen ligt een vrijwel even groot verschil als tussen de radi calen in de KVP en de groep die cen trum-rechts genoemd zou mogen worden. Niet alleen de relatie tussen geloof en politiek is er kennelijk een welke zich in een overgangsfaze bevindt. MAAR er is nog iets dat niet onopge- merkt mag blijven. Het de-confessio- neringsproces onder het katholieke be volkingsdeel en in iets mindere mate ook onder de protestanten leidt er automatisch toe, dat de confessionele partijen steeds minder partijen worden, die rechtstreeks stoelen op het funda ment van een geloof, en meer op dat van een bepaalde maatschappelijke vi- Wanneer dan aan die maatschappelijke visie weer argumenten ten grondslag liggen welke de mensen aan hun levens opvattingen ontlenen, is dat een heel an dere zaak. Op dezelfde manier kan een katholiek zich geroepen voelen om poli tieke doeleinden van een Partij van de Arbeid of van WD te helpen realiseren. Er is dus een ontwikkeling gaande de richting van een politieke program partij die niet opteert voor het liberalis- noch voor het socialisme. In Neder land wekt de naam „christen-democra tisch" dan kennelijk nog misverstand, maar wij geloven niet, dat de kritiek uit liberale en socialistische kring verstom- zou, wanneer in plaats van het pre dikaat christen-democratisch een ande- titel gekozen zou worden. Nu bedient men zich van het christen democratische karakter als iets waarte- men zich bij het spuien van kritiek afzetten kan; zonder die naam zouden de drie partijen waarom het gaat wel aanleiding van iets anders ge kritiseerd worden. Maar de eigenlijke reden, de grondoorzaak van kritiek blijft dan dezelfde: ongenoegen omdat een grote groep Nederlandse burgers wei gert te kiezen tussen liberalisme en so cialisme, op politieke gronden en/of omdat men in een twee-partijenstelsel minder praktisch heil ziet (voor het al gemeen belang) dan sommige sprook jesvertellers uit theorieboeken proberen de burger diets te maken. NEDERLAND STER (Reclameuitzendingen o 18J56, 19.03, 19.56 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuw» ln het kort KSO 19.07 uur: Kopduel NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek •21.00 uur: Rust noch duur, •21.40 uur: Gunsmoke, t.v.-serle 22.30 uur: Samen onderweg, ontwikkelingshulp NTS 22.45 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: En France avec Nicolas NEDERLAND II (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur: Coronation Street, 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Ironside, tv-serie 21.10 uur: De jonge onderzoekers wetenschap, progr. 22.50 uur: Tweede journaal 22.20 uur: IJshockey: Rusland Tsjecho-Slowakije- Televisie morgen NEDERLAND I NTS 9.30 uur: Export 10.00 uur: Levende wiskunde 10.30 uur: Groenteteelt onder glas 11.00 uur: En Fnache avec Nicolas 16.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 16.02 uur Oiyler de loep, filatelistisch allerlei. 16.15 uur: Made in Holland 16.25 uur: Abbott Costello, tv-serie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) VPRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Berichten. 18.20 Uitzending van de Parti) van de Arbeid. VPRO: 18.30 Hee: lutle, onmogelijk, nodig, lezing. VARA: 21.00 Stereo: Omroeporkest, Groot Omroepkoor en zangsollstenoperaconcert. 22.15 Stereo: Pia norecital: klassieke en moderne muziek. 30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. Johan Willem Friso Kapel: amusementsmu ziek. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Ac tualiteiten. 19.05 Wereldpanorama. 19.15 Ste reo: Lichte orkestmuziek met zangsoliste (opn). 19.45 Wijd als de wereld: wekelijkse muziek. 20.05 Reportage van de jaarlijkse algemene vergadering van de VVD te Gro ningen. 21.00 Dulvenstraat, hoorspel. 21.45 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. TROS. 22 00 Kunstkroniek. 22.30 Nieuws. Nieuwer, Nieuwst: Gevarieerd programma. (22.30 Nieuws). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesr slagen. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.; keerstips. 18.40 Lichte orkestmuziek. 18.45 Sportprogramma. 18.52 Taalwenken. (herha ling). 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. Aansluitend: Weerpraatje. 19.40 Muzikale lezing. 20.15 Lichte grammofoonmuziek. 20.30 Gevarieerd programma. (22.80-22.15 Nieuws en berich ten. 23.00-23.10 Nieuws). 23.40-23.45 Nieuws. VARAl 7.00 Nieuws en ocnieoagymiiasucs 7 20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lich te grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws en Van de voorpagina. 815 Z.O. 135: gevarieerd programma. (9.35- 9.40 Waterstanden). 10.30 Werkgeven en-ne men: programma over arbeid en arbeids verhoudingen. 10 50 Belasting betalen, belas ting adviezen. 11.00 Nieuws. 11.02 Bij Dorus op visite, cabaretprogramma. 11.25 Afrikaan se kroniek. 11.45 Stereoi Salonorkeet met Een nieuw geluid: kennis- iel sportnieuws. 13.00 Niet 4.25 Uilenspiegel: studentenprogr. NRU Magazine. 15.20 Frans. luisterprogramma, (16.00 fleuws). VARA: 16.30 Vrouwenkoor- ïoderne liederen. 16.50 Stereo: Swing it: lichte grammofoonmuziek. 17.25 17.55 Mededelingen. Stereo: Voor de huisvrouw. 9.00 Theologi sche Etherleergang. 9 35 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 9.45 Muzaiek: klassiek platenpro- gramma met luisterwedstrijd. 10.55 Tentoon- stellingsagenda. 2.16 De politie nu. KRO: land- Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 15 GRENZEN: rubriek over missi NRU: 13.00 Vliegende schijven tenprogramma voor de militaire P.M.: weekblad met veel pl 16.02 Nieuws) NRU: 16.30 Bezig ie lezing. HIRO: 17.00 HIRO-N Gasten van de week: KRO 17. formatie en muziek voor HILVERSUM m (240 r KRO: 9.00 Nieuws. 9.0: programma. (10.00 en 1 i FM-kanalen) - over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Family Party: licht gevarieerd muziekprogramma (opn). 14.00 Nieuws. 14.03 Nee. we noemen geen namen: licht platen- programma. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Four o'clock tea: gevarieerd muziek programma (gr). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte örammnfnnnmi!7.|pk. 12.00 NieUWS. .niziek (12.40-12.48 Weer bericht. mededelingen, programmaoverzicht SOS-berichten dagklapper. 13.15 ^Gevarieerde 15.00* Nleui 14.03 Noord en zuid. 15.03 Grammofoonpla- 16.30 Lichte orkestmuziek, ïerberlcht en mededelingen. De negende Bisschoppelijke Vastenactie is bijna „rond". In de afgelopen acht jaren kon de vastenactie ruim 28 miljoen gulden overmaken aan vele honderden ontwikkelings werkers in de „derde wereld". Vorig jaar werd voor het eerst de vijf miljoengrens overschreden; nu hoopt de Vastenactie dit jaar op een record bedrag van 7 miljoen. Om te zien wat er met het geld van de vastenactie wordt gedaan, welke projecten ermee worden uitgevoerd, maakte Joep Buttinghausen een reis langs vastenactie- projecten in Kenya en Malawi. Vanavond, om 22.30 uur, Nederland-1, zendt de KRO-televisie een film uit over Kenya en Malawi. De titel is „Samen onderweg". Joep Buttinghause die zijn medewerking bij het tot stand komen van deze film verleende, schreef nevenstaande reportage. Vooruitzichten voor zondag: Minder zonnig en enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten voor zondag in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weer in Nederland Eindhoven Den Helder Vllsslngen Luchth. R'dar Weer in buropa x.temp., mln.temp., Barcelona Geneve Helsinki KENIA. Het aantal mensen in ons land, dat sceptisch staat tegenover ontwikkelingshulp, is niet gering. Het meest gehoorde bezwaar is dat men niet weet, of j het geschonken geld wel goed i wordt besteed, of het niet voor een belangrijk deel in de zakken van heden belandt, voor wie die hulp niet is bedoeld. Dat zal inderdaad wel zijn voorgekomen en zal moge lijk in de toekomst ook nóg wel eens voorkomen. Maar dat nil natuurlijk allerminst zeggen dat daarom het principe van ontwik kelingshulp onjuist is. Afrika, Azië, Latijns-Amerika en Oceanië hebben récht op hulp. En dat niet alleen omdat een groot deel van de ontwikkelde wereld zijn huidige welvaart voor een belangrijk deel aan die vroegere koloniën te danken heeft. Maar ook omdat de mensen daar onze medemensen in een steeds kleiner wordende wereld zijn. Een wereld, waar de kloof tussen rijke en arme landen groeit in plaats van afneemt. En dat is een zowel moreel als politiek onrustbarende en uiterst onrechtvaar dige ontwikkeling. Daarom moeten wij helpen. Regeringen doen dat op een hoog, grootscheeps en voor ons onover zichtelijk niveau. Het gaat dan meteen om tientallen miljoenen guldens. Er is echter ook een ander soort ontwikke lingshulp. Een hulp, die veelal zonder enige ophef wordt gegeven. Een hulp, die zich op duizenden kleine projecten richt, maar die juist daarom misschien wel zo effectief is. Een dergelijke hulp, die meestal voortkomt uit kerkelijke en particuliere initiatieven, verleent ook de Bisschoppelijke Vastenactie in Nederland. Veelheid van projecten De Vastenactie kweekt geen projecten en voert die ook niet zelf uit, maar verleent overal waar dat nodig en mogelijk is financiële hulp, nadat een aanvraag daarvoor eerst grondig be keken is. De verleende hulp bedroeg in de afgelopen acht jaar totaal ruim 27,5 miljoen gulden en ging in 1968 reeds naar bijna vijftig landen uit. In Kenia en Malawi zijn tientallen pro jecten, waaraan de Vastenactie vaak in samenwerking met de vastenacties in Europa, Noord-Amerika en Australië hulp had verleend. In het diepe, doodarme zuiden van Malawi zijn Op de Afrikaanse missiepost Oelanda in Kenia helpen mensen uit omgeving mee met de bouw van nieuwe school. waterputten geslagen; in Centraal- Malawi staan kraamklinieken, huis houdscholen en „social halls", wa: bevolking onderricht in de meest uit eenlopende zaken krijgt, terwijl ii ontoegankelijke noorden van het land door dorpelingen onder leiding vai missionaris een brug over een wilde bergrivier werd geslagen. In Kenia in het hart van het Masai gebied staat een modelboerderij met prachtige akkers en glanzend fokvee. geleid door een broeder uit Italiaans Tirol. Ook in Kenia, op de posten Nyangoma en Aluor, waar respectieve lijk dove en blinde kinderen onderwijs kregen, staan gebouwen en leslokalen, die mede dank zij steun van de Vasten actie opgetrokken konden worden. Elders was er weer een goed ge- outilleerde technische school, een land- j bouwschool of een bloeiende drukkerij, die grote of kleine bedragen uit Neder land had ontvangen. Bevolking inschakelen Tot zelfs in de verste uithoeken van deze landen, uithoeken die wij vaak pas na honderden kilometers rijden over afschuwelijke modder- of stof- wegen konden bereiken, bleken kleine, maar nuttige projecten te bestaan, die mede dank zij geld uit Utrecht mogelijk gemaakt waren. Opvallend bij al die projecten was de trots er op van de Afrikaanse mensen zelf. Die trots was terecht, want zij hadden er bijna altijd zelf een werkzaam aandeel in gehad. De missionarissen, zendelingen of leken-deskundigen van sociale organi saties, waarheen geld was gegaan, zorgden er namelijk zoveel mogelijk voor, dat dorpelingen of mensen uit de omgeving vrijwillig aan het werk deel- Social halls" Hoeefficiënt die ..kleine" ontwikke lingshulp is, blijkt bijvoorbeeld ook uit het feit dat leerlingen van huishoud scholen en meisjes, die naar de „social halls" komen, dikwijls niet alleen leren koken op kolen of soms zelfs elek trische fornuizen, maar dat zij ook lemen ovens leren bouwen. Willen zij later terug naar hun dorp, dan be tekent zo'n lemen oven een grote vooruitgang vergeleken bij het primi tieve houtvuurtje van vroeger. Vooral ook de „social halls" kunnen uitgroeien tot een zeer belangrijke vorm van basisontwikkeling. De meisjes, vrouwen en mannen leren er lezen en schrijven, moeders krijgen les in babyverzorging, andere vrouwen in koken en voedselleer. wat bijzonder belangrijk is in deze landen, waar men vaak gewoon uit traditie onge lofelijk eenzijdig en dus slecht eet. Meisjes kregen onderrricht in hygiëne, naaien en patroon tekenen enzovoort De kennis, die de Afrikaanse mensen hier verwerven, is vaak de eerste kennis, die hun wordt bijgebracht. Maar die kennis betekent tevens de basis, van waaruit zij verder kunnen gaan beginnen aan de opbouw van een menswaardig leven. T.v.-documentaire Hoe dat geld uit Nederland ln Kenia en Malawi is terecht gekomen en hoe het is gebruikt, heeft een filmploeg onder leiding van cineast Piet Out in twee documentaires zo goed mogelijk trachten neer te leggen. Eén van deze documentaires wordt vanavond door de K.R.O. uitgezonden. Het gironummer van de Vastenactie in Utrecht is 5850. JOEP BUTTINGHAUSEN I Celibaat ontleent zijn zin aan God CULEMBORG (KNP) Religieuzen mogen gerust pleiten voor ontkoppeling van priesterschap en celibaat. Dit betekent echter niet. dat zü de ontkoppe ling ook kunnen toepassen op hun eigen Dit zeggen provinciaals van orden en congregaties in Nederland, verenigd in de stichting Nederlandse priesterreligi euzen, in een verklaring. De provinciaals willen hiermee duidelijkheid scheppen in de discussies rond het priestercelibaat met name het celibaat van de klooster ling. die bij zijn kloostergelofte een keuze heeft gemaakt voor de ongehuwde Zij kunnen niet goedkeuren, dat kloos terlingen. die willen trouwen, na hun huwelijk binnen de kloostergemeenschap blijven. Het heeft volgens hen namelijk geen zin „twee zo verschillende leef wijzen op een voor niemand bevredigen de wijze samen re brengen binnen één leefgemeenschap. Degenen, die uitgetreden zijn en daar na gehuwd, moeten zich eerst terugtrek ken uit hun vroegere gemeenschap om te zoeken naar de kern van hun nieuwe bestaan, aldus de verklaring. Uitvoerig staan de provinciale oversten stil bij de zin van het celibaat. Volgens hen kunnen er velerlei redenen zijn, waarom men kiest voor een ongehuwd bestaan. Men kan het doen. omdat men vermoedt zo beter voor de mensen be schikbaar te zijn. Maar daarmee is de ltia nog niet geraakt, a&ttf 4» ring. Di# is gelegen in een bepaalde godservaring. „Als je gelooft en ervaren hebt. dat God zich zo aan je opdringt, dat het de moeite waard Is ongehuwd te "'oe'proviiiciale over,ten verklaren, dat volgende optreden: „José den Burser". - ic to Hij vergeet niet eraan toe te voegen: (Van een onzer verslaggevers ROERMOND. Het blonde meisje is duidelijk niet tevreden met bet lauwe applaus dat op haar eerste liedje volgt. Nuffig gooit ze het hoofd omhoog en gaat hoger op de kruk zitten, die wat verloren op een kaal dans- vloertje staat. Na een felle slag op haar gitaar begint ze aan een bed van Jaap Fischer. Een groepje niet erg nuchtere bezoe kers van de Roermondse nacht club praat luidkeels over „de mooie benen" van een of ander „mooi wijf". Een paar kasteleins, wier zaken braaf om één uur dicht gaan, hebben ook al bitter weinig aandacht voor het zingen van het blonde kind. Thuis heb ben ze immers een levensechte jukebox. Een vijftiger compleet met grijs haar en buikje wordt echter vurig van Fischers „Hutje in het bos". Hij loopt naar voren en kan ogen en han den niet van het zangeresje afhouden. Voordat de toeschietende portier eraan te pas kan komen, lost het meisje het probleem echter zelf op. Ze vraagt stilte voor de vijftiger, die „klaarblijkelijk ge komen is om iets te zingen". Ze drukt de schaapachtig lachende man de gitaar in de handen en applaudisseert. Hij gaat af als een gieter en breekt in de gauwig heid een snaar. Plotsklaps heeft iedereen aandacht voor het meisje dat om half drie op een doordeweekse Roermondse nacht aan haar liedje begint. De bargasten klap pen nu om het hardst en vragen zich af wie zij eigenlijk is. De discjockey ver telt het hen een uurtje later bij haar het misschien een hachelijke zaak over God te spreken. Maar zij menen, dat het evangelisch celibaat naar zijn kern wordt bepaald door het geloof in die wereld van God. ..Hij die komen zal" kan zo beslag leggen op een mens. dat hij afziet van de diep menselijke waar den zoals die in een huwelijk beleefd worden", aldus de verklaring. Dat wil niet zeggen, dat de beleving van het ce libaat niet van persoon tot persoon kan verschillen, maar de laatste zin ontleent het evangelisch celibaat aan God. Dit laatste achten de provinciale over sten juist nu zeer belangrijk, omdat iede re andere motivering van het celibaat thans aanvechtbaar is geworden. Boven dien menen zij. dat de onzekerheid rond het celibaat „een gevolg Is van het feit, dat die laatste grond bij hun oorspron kelijke keuze geen rol heeft gespeeld of in het verloop van hun leven verloren is gegaan". Maar ook degene die een die pere motivering voor het celibaat hebben gevonden voelen deze aangevochten, al dus de verklaring, omdat het geloof thans een aangevochten geloof is. In dit verband wijzen zij erop, dat het gebed zeer belangrijk la. Zonder dat zal het religieus celibaat geen stand houden, zeggen zij. Ook vinden zij niet, dat alleen de on gehuwde een radicaal christelijk leven kan lelden. „Zowel gehuwden als onge- huwden kunnen op radicale wijze gestal te geven aan het evangelie. En wellicht vraagt dat ln onze tijd zoals dat ook in het verleden het geval ls geweest om vormen waarin gehuwden en ongehuw- den zich samen oriënteren op een con creet ev angelisch ideaal", al vinden zij dat zulk* binnen één leefgemeenschap „Een van de drie finalisten in de tv- show „A star is born". ANTENNE Vanavond tweede ..Rust noch duur José den Burger is 22 jaar (nog net). Ze is 1.70 meter lang en heeft amber kleurige blauwomschminkte ogen. „Ik heb iets wazigs in mijn blik". Ze is stie kem brildragend en doet gymnastische oefeningen om fit te blijven. Ze bewoont sinds enkele maanden in de Rotterdam se Heer Frankenstraat 'n souterrainwo ning: goud geverfde voordeur, zwarte gordijnen, rode garaniums, groene zit kamer, roetzwarte poes, die Witje heet. Ze heeft een vaste vriend („moordknul om te zien"), een eigen fanclubje en over veel dingen een eigen mening. Ze is maar wat trots op haar plaats in „A star is born", een tv-show, waar in gezocht wordt naar de meest allround aankomende artieste van Nederland. Een kans? José: „Och, het is een moeilijke show. Je moet van alles doen. Ik heb eigen composities, jazz en operette gezongen. Ik heb gedanst, gedeclameerd cn aan sneltekenen gedaan. Morgen in de vol gende uitzending doe ik een marionet na. Op de achtergrond zing ik een eigen compositie en het decor heb ik zelf ont worpen en gemaakt. Je ziet: ik pro beer alles wat ik kan. Maar er valt elke show een deelnemer af. Het is de kunst het laatst over te blijven. Dan ben ie automatisch „the star". Als dat effe voor mij weggelegd zou zijn, zeg je na tuurlijk: Ja graag. De laatste uitzending is vermoedelijk op 26 april, mijn ver jaardag. Het lijkt me zalig om op je verjaardag als ster geboren te worden." 1 55 schap. En ik verdiende 15 gulden en een tweede prijs. De bal ging aan het rollen. Ik werd méér gevraagd. gegeven ogenblik werd ik op gebeld door Ger Lugtenburg van de AVRO, die zei dat Jos Cleber audities hield en dat ik maar eens moest gaan kijken. Ik deed dat en Cleber werd hard- stikke gek. Hij belde Bob Rooyens en die werd ook hardstikke gek. Platenmaat schappij Barclay kwam eraan te pas en ook daar werd men gek. Er jampi Theo M dsh moest een plaat gemaakt worden. Het b'J®e°; gebeurde en het werd een flop. Ik mocht "«r met deze flopplaat in „Moef-ga-ga" ko- ®™rie men. maar het wilde er niet in bij het publiek. Het werd heel stil om en ik dacht dat het afgelopen 1 Op een gegeven ogenblik kreeg ik oproep van de AVRO om auditie te ko- maken. Ik ging en kreeg te horen dat ik „erin" zat. Toen ik vroeg a Cees de Lange: „In „A Star Is born" i' natuurlijk." Zo natuurlijk vond ik het ij^^l ledej heen de] met *'S™< 'jplaats De niet, toen ik hoorde dat e kandidaten waren geweest, waar e ven van waren uitgekozen". del Heleboel plannen Toekomstplannen? José: „Ik wil een gid di heleboel. Allereerst wordt op 9 april liedjesprogramma opgenomen voor de KRO-radio. Walter Kochner, regisseur februs van de Wiener Stadtoper, heeft beloofd werk voor me te zullen versieren bij het Rheinmundtheater. Zou best geweldig zijn! Ja en dan ben ik uitgenodigd eens te komen kijken bij „De werkwinkel" van Nico Knapper. Daarin zitten alle maal mensen, die zelf gecomponeerde liedjes zingen en daarbij zichzelf op de gitaar begeleiden. Boudewijn de Groot heeft daar vroeger ook deel van uitge maakt. Maar op het moment is hij ge woon een commerciële zanger. Ik zal even eerlijk zijn, en zeggen dat ik dat in zijn plaats ook zou doen. Geld is goed. Daarom zing ik hier voor mensen, die voor het merendeel niet van chansons en luisterliedjes houden, die zich onbe houwen en boerachtig gedragen en die pontificaal voor je heen lopen als ze naar het toilet moeten. Ondertussen droom ik van een eigen café-chantant, waar iedereen iets mag doen. Dag, ik moet nog een keer op". Fred Allers Vind je jezelf allround? „Allround ben televisie vanavond via Nederland I b'ik in Nederland de enige, die zoveel in kleur uitzendt (21.00 uur) wordt Mil- kan. dat je haar voorzichtig allround lie (Jasperina de Jongi gevraagd aan een film mee te werken. Laaiend ent housiast komt zij bij haar man die nogal sceptisch tegenover het aanbod staat. Dat wordt nog erger wanneer hem ter ore komt in wat voor scènes zijn vrouw mee moet spelen. Thomas Vink (Eric Herfst) besluit dan ook zijn vrouw verdere medewerking aan de opnamen te verbieden. Tijdens een ver jaardagsfeestje wordt de oplossing ge vonden. Er wordt een plannetje uitge dokterd om Thomas de rol van de te genspeler van Millie te bezorgen. Het loopt bij de uitvoering van dit plan niet helemaal op wieletjes, maar als na enige moeilijkheden Thomas inder daad een contract krijgt aangeboden, blijken de filmmakers heel andere plan nen met Millie te hebben, waarna Tho mas een beeldschone tegenspeelster krijgt toebedaaht. (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM De „affaire Schade Is defenitief afgesloten met een brief, waarin de Amsterdamse hersenspecia- list omstandig zijn verontschuldiging heeft aangeboden aan de NTS. In de brief heeft dr. J. Schadé toe gegeven, dat hij tijdens de ruimtereis van de Apollo-9 ten onrecht de indruk heeft gewekt rechtstreeks vanuit Cape Kennedy en Houston telefonisch com mentaar te hebben gegeven. Hij bevond zich niet in de VS maar in Nederland. De NTS beschouwt de zaak met deze brief als afgedaan. Dr. Schadé heeft, na tijdens een verpleegperiode van en kele weken weer tot rust te zijn ge- komen, zijn werkzaamheden op het te doen. Een wedden- herseninstituut in Amsterdam hervat. Nooit allround Hoe ben je bij „A star is born" te recht gekomen? „In 't kort: ouders wo nen in Helmond. Lagere school en mulo. In Amsterdam drie jaar reclameteke nen op de kunstacademie gedaan. Publi citeit en grafische vakken, heet dat deftig. Toen ik het diploma had, was er werkloosheid in Brabant en omgeving. José had in die tijd geen baan. Thuis was het de zoete inval, altijd waren er vrienden en vriendinnen over de vloer en altijd was de koffie klaar. Ondertussen verdiende ik geen cent. De Helmondse politie heeft daar in oktober '66 een eind aan gemaakt. De politie organiseerde na melijk een talentenjacht. Vriendjes jut ten m# op

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2