baardige Mag tandarts patiënten weigeren.' ECHTPAAR MET DRIE KINDEREN LEEFT VAN MINIMUMLOONTJE Tsjecho-Slowakije blijft vechten voor zijn vrijheid ALKMAARDERS MET KIESPIJN NIET NAAR TANDARTS KOKKES Gezonde ambtenaar medisch afgekeurd en nu werkloos RUSSEN KUNNEN MENTALITEIT NIET VATTEN Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR. „Allemaal flau wekul, mijnheer. Het is in 1965 begonnen. Vorig jaar hebben alle kranten er weer over ge schreven en nu willen ze zeker een derde poging wagen. Wij kunnen de patiënten weigeren die wij willen", zegt de Alk- maarse tandarts J. P. Kokkes, over wie in diverse dagbladen al meerdere malen is geschreven, omdat hij zijn handen niet wil .vuilmaken" aan patiënten met een baard. Mr. G. J. de Kramer van de Neder landse maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde in Den Haag advi seert, zo blijkt uit een bericht in een weekblad de „slachtoffers" van de heer Kokkes een klacht in te dienen bij deze beroepsorganisatie van de tandartsen, zodat via een proces kan blijken of een tandarts gerechtigd is om deze reden patiënt, die hem door het zieken fonds is toegeschoven, te weigeren. Commentaar hierop yan de heer Kok- tes: „Wie een Aanklacht wil indienen, moet dat zelf maar weten. Ik bemoei Tandarts Kokkes, die vorig jaar al zijn particuliere patiënten heeft afgestoten zich geheel voor de ziekenfondspa tiënten beschikbaar heeft gesteld, wei gert al enkele jaren mensen met een baa'/d te behandelen. In het kleine DE RECHTER MOET HET ANTWOORD GEVEN spreekkamertje van zijn huis aan de Maclaine Pontstraat hangt keurig in gelijst een bordje, waarop voor ie dereen te lezen staat: „Tandarts J. Kokkes te Alkmaar helpt geen baardige patiënten. Wie met baard naar binnen gaat, komt met kiespijn weer op straat Harige kinnen Ook patiënteh, die plotseling bijvoor beeld tijdens het weekeinde wegens hevige kiespijn een beroep op hem doen, Dit bord hangt sinds enkele jaren in de wachtkamer van de Alkmaarse tandarts J. Kokkes. Patiënten met kiespijn èn kinbegroeisel kunnen beter naar zijn collega's gaan. Tandarts Kokkes laat ze met de pijn zitten. worden pertinent geweigerd, zij een baard dragen. „Ik weiger ook buitenlanders, en mensen, die met vui le, ongepoetste tanden bij me komen", vult tandarts Kokkes aan. Hij wil daar mee aantonen, dat het hem heus niet alleen om mensen met harige kinnen gaat. „Wij kunnen weigeren wie we willen, behalve, wanneer iemand in le vensgevaar verkeert. Voor artsen geldt deze zelfde regel", aldus de omstreden, maar aan zijn principe vasthoudende Alkmaarder. Aan een verslaggever onthulde hij het een irritei-end gevoel te vinden iemand met een baard bij de kin te vatten. „Bovendien is de tandentrekker bang, dat zijn snelle boor, wanneer deze zou blijven haken aan een kinhaartje, het aangezicht van de patiënten als een breiwerkje uiteen zou kunnen rafelen", schrijft het weekblad yrij Nederland in aansluiting hierop. Recht op vrije keuze Tandarts Kokkes trekt zich weinig van het advies van mr. G J Kramer van de Nederlandse Maatschappij tot be vordering van de tandheelkunde in Den Haag aan. Naar zijn zeggen heeft hij recht te weigeren wie hij wil. Mr. Kra mer* daarentegen hoopt via een klacht van zijn slachtoffers bij de maatschap pij door middel van een proces te kun nen laten onderzoeken of een tandarts eigenlijk de hem door het ziekenfonds toegeschoven patiënt wel mag weige- Het Algemeen Ziekenfonds Alkmaar- Den Helder en omstreken maakt er zelf geen probleem van. Men keek in 1965 wel even vreemd op, toen bekend werd, dat de heer Kokkes een behaarde pa tiënt weigerde, maar moeilijkheden zijn er sindsdien nooit geweest. Volgens de directeur laten patiënten, die zich door de heer Kokkes laten behandelen, tegenwoordig eerst hun baard afsche ren, voordat zij bij hem op bezoek gaan. Voor zover bekend heeft niemand om deze redenen bij het ziekenfonds verzocht zich bij een andere tandarts te laten inschrijven. Het zijn voornamelijk de nieuwkomers in de stad, die bij de tandarts hun neus „stoten", omdat zij de principiële weigeringen van de heer Kokkes niet kennen. „Wij sturen de nieuwe ingezetenen die zich bij ons hebben aangemeld, een lijst met tandartsen. Velen hebben een overbezette praktijk, maar er is toch altijd een keuze uit twee of drie tand artsen mogelijk. Nee, daar staat niet op, dat de heer Kokkes patiënten met een baard weigert. Ons gaat dat niet aan. Wij staan op het standpunt, dat de verzekerde recht op een vrije keuze heeft, de tandarts dus ook. Bovendien kan de heer Kokkes 'er morgen wel an ders over denken....", aldus de heer L. v. d. Wolf van het ziekenfonds. ALKMAAR „Ik ben verplicht de hele dag met de armen over elkaar te zitten. Maar dat kan ik niet. Ik krijg kalmerende middelen, anders vlieg ik tegen de muren op." De ambtelijke molens hebben Alkmaarder Henk Schuit (39) gedwongen tot nietsdoen, onder het aanvechtbare .motief, dat de betrokkene over tien, vijftien jaar wel eens wat last van een kleine heupafwijking zou kunnen krijgen. (Van verslaggevers) Na tot medio april 1967 in de Van der jijnstraat een sigarenzaak te hebben gedreven, zocht de heer Schuit naar 'n andere, nieuwe functie. Hij werd in ri van het vorig jaar aangesteld als ambtenaar op de afdeling compta- •iliteit van de Amsterdamse gemeen- elijke sociale dienst, echter met een woeftijd van drie maanden, die later iog met twee maanden werd verlengd, lat hield verband met een medische ceuring die nog moest plaatshebben. Vijf artsen: arbeidsongeschikt le uitslag van de keuring bleek nega- ief; de werkgever van de heer Schuit :ag hierin een reden om hem te ken- ïen te geven, dat hij wel kon verdwij- ïen. De heer Schuit vroeg herkeuring tan, er kwamen vijf artsen aan te pas, naar het antwoord bleef hetzelfde: ar- >eidsongeschikt. Ie Alkmaarder heeft zich evenwel loor die mededeling niet direct uit het /eld slaan. Hij vroeg bij dokter H. lorninge, orthopedisch chirurg in Alk- naar een onderzoek aan en die kon ot grote vreugde van de heer Schuit ie verlossende mededeling doen: „Er niets aan de hand". De foto's, die üj had laten maken toonden dat de ïeupaandoening van nauwelijks noe- nenswaardige betekenis was. Ie huisarts van de heer Schuit, dokter 3usquet, nam kennis van deze mede- leling en achtte daarmee het probleem lit de wereld. „Ik kom morgen te- zei de heer Schuit ditect via de telefoon tot zijn baas in Amsterdam. Maar hij werd niet langer bij. die fjaas, de gemeentelijke «oeiale dienst van Amsterdam, verwacht: hij kwam in de riektewet, vervolgens in de werkloos heidswet. Van een gering bedrag moet lij zijn gezin (vrouw en drie kinderen) onderhouden. Dat is nog het ergste niet: „Dat gedwongen stilzitten, dat is een probleem". „Het beste met uw man Zijn echtgenote die vroeger verpleeg- is geweest, wilde overtuigende ze kerheid hebben over het motief voor het ontslag. Zij belde de medische dienst in Amsterdam, de bandrecor der aangesloten op het telefoontoestel. Het hoofd van de geneeskundige dienst gaf te kennen: „Het gaat er niet om of iemand op dit moment iets kan presteren. Er zijn ook andere normen, waar we rekening mee moeten hou den". Eén van die normen is. dat de heer Schuit in de toekomst wel eens last van die heup zou kunnen gaan krijgen. En dan valt het feit, dat het iemand betreft die hart heeft voor de zaak waar hij zich voor inzet of dat nu werk als ambtenaar is, zijn activiteit in de voetbalwereld, het leiden van buitenlandse reizen wat hij in 't ver leden met enthousiasme heeft gedaan, of zijn vroegere functie van vertegen- y woordiger van een verzekeringsmaat schappij, zijn vroegere sigarenzaak of zijn gezin bij de sociale dienst in het S De geluidsband met het telefoonge sprek geeft weer: „Is er verder niets aan de hand dokter?" „Nee, mevrouw, absoluut niet". „Maar hoe kan de me dische dienst in Alkmaar hem dan goedkeuren?" „Dat weet ik niet, me vrouw". „Mijn man wordt nu het slachtoffer van twee tegenstrijdige me dische uitspraken". „Ja vervelend. Maar er is niets doen. Het beste met uw man. Gedwongen niets-doen De heer Schuit: „Ik heb iedereen ge vraagd wat ik nu moet doen. wie me zou kunnen helpen. Maar er is nie mand die zijn hand ervoor in het vuur wil steken: dan moet je je daar en daar vervoegen. Als de medische dienst „nee" heeft gezegd, is er eenvoudig weg niets meer aan te doen. De over heidsinstellingen willen je niet meer hebben, omdat je als ambtenaar bent ontslagen. En bij de particuliere be drijven redeneren ze nog altijd van: nou, een ambtenaar die heeft een heel ander tempo, niet geschikt voor het particuliere bédrijfsleven. Je kent die mopjes over de ambtenarenwereld In de zakenwereld kijken ze nog altijd op die irreële manier tegen de ambte naren aan. Er zal wel wat méér aan de hand zijn dan iets waarvan hij over vijftien jaar ooit wel eens last zou kunnen krijgen. Er komt natuurlijk nog bij, dat het personeel in de bedrijven als een piramide toeloopt wat betreft Vastgelopen in bureaucratische mangel de leeftijden. Ik ben 39. en als ze me halverwege die piramide neerzetten krijg je gedonder met de jongeren, die een plaats aan zich voorbij zien gaan". Als het gebleven was bij de afkeuring zou de heer Schuit onder de ziektewet hebben geressorteerd en dan zou hij. onder bepaalde voorwaarden, nog wat werk kunnen doen om zich bezig te houden. Maar nu hij in Alkmaar is goedgekeurd, valt hij onder de werk loosheidswet, en dat houdt hem gevan gen binnen de muren van zijn, overi gens gezellige en gerieflijke huis. Zou hij een ochtend op de kinderen van de buren passen, dan krijgt hij, wan neer dat ontdekt wordt een paar „strafdagen", d.w.z. een lagere uitke ring. Bovendien riskeert hij de totale uitkering. Wanneer hij een dag de stad uit wil, moet hij dat opgeven. Toen hij onlangs een zieke zwager uit de nood hield, die in Alkmaar een bloemen- stand heeft, kreeg hij een boete van f 75,Hij had voor die dienst f 15, gehad, als «aardigheidje. Maar dat mocht niet. Hij mag ook niet, om de Henk Schuit en echtgenote: „Om medische redenen werkeloos. Eigenlijk is het een giller tijd te doden, bijvoorbeeld medewer king verlenen aan een Ziekenomroep wat helemaal in zijn belangstellings sfeer past. Hij mag niets. „Ik loop hier om medische redenen" werkloos. Dat is eigenlijke een „giller" zegt hij er zelf van. „Ze hebben hier in Alkmaar een tekort xaan mensen bij de gemeentelijke so ciale dienst. Ik had gehoopt dat men mij hier in Alkmaar zou overnemen. Met een beetje goede wil van het Ar beidsbureau en wat medewerking van de personeelschef in Amsterdam zou dat best gekund hebben". Meest slechte regeling Hij heeft drie jaar zelf de ziektewet gehanteerd voor het fonds voor de bouwnijverheid en nu is hij de dupe geworden van een „sociale dienst". „Ik heb gezegd: als ik geen kantoor werk meer kan doen, en zelfs inva liden kunnen kantoorwerk doen, dan ben ik ziek. ze hebben de meest slech te regeling voor mijn geval gehanteerd: de werkloosheidswet". (Van onze c PRAAG Rusland boycotte het congres van de Joego-Slavische communistische partij, dat vorige week in Belgrado is ge houden. Polen, Bulgarije, Hongarije, Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije werden gedwongen ook weg te blijven. Toen Breznjev telefonisch eiste, dat de Tsjechen geen delegatie naar het Joego-Slavische partijcongres zouden zenden, kwam Dubcek met het argument, dat de situatie in Tsjecho-Slowakije anders was, dat „de Er is, zeven maanden na de bezetting van het land, nog steeds sprake van 'n krach tige publieke opinie in Tsjecho-Slowakije. Leden van de partij hebben de massamedia gezegd niet te veel aandacht te besteden aan de internationale as pecten van het Joego-Sla vische congres, in het bijzonder aan Tito's ver klaringen, dat de gebeurte nissen van verleden augus tus een duidelijke illustratie zijn van het imperialisme van Rusland, en zich in plaats daarvan te concen treren op de Joego-Slavische binnenlandse zaken. Tevergeefs. De Tsjechische pers, radio en t.v. hebben uitvoerig melding gemaakt van deze verboden onder werpen. Honderden leden van partij-, studenten- en vakorganisaties hebben als „broeders" groeten gezonden aan Belgrado, via de Joego- Slavische ambassade in Praag. En ze hebben gepro testeerd tegen de afgedwon gen beslissing van hun leiders om geen delegatie naar Belgrado te zenden. Meest vrije land Dit voorval laat zien, dat ondanks de ontwikkeling in augustus Tsjecho-Slowa kije nog altijd het meest vrije land van het Oostblok is. Zeven maanden geleden zou niemand dit voor moge lijk hebben gehouden. Het schijnt, dat hier twee redenen voor bestaan. De eerste is. dat het Kremlin niet weet wat het met dit koppige volk aan moet, dat geen gevechten op straat uitlokt, maar dat toch naar eigen believen doorgaat zijn rechten te verdedigen. Het is de eerste keer in de ge schiedenis, dat de Russen hun wil moesten opleggen aan een volk, dat zulke diep gewortelde democratische tradities kende. Ze begrijpen eenvoudig de Tsjechische mentaliteit niet. Met Mao Tse-toeng voor de deur, met pogingen om het de nieuwe Amerikaanse president naar de zin te maken, met moeilijkheden binnen de internationale communistische beweging en met. naar het schijnt, grote binnenlandse spanningen, voelen de leiders in het Kremlin er niet veel vooi om de Tsjechen de laars in de nek te zetten. De tweede reden Is de on gelooflijke en onverwachte wil om zich te verzet ten, voornamelijk bjj de Tsjechische arbeiders. De Tsjechische arbeiders koes terden aanvankelijk achter docht ten aanzien van de economische hervormingen: zij vertrouwden de intellec tuelen al niet, die verleden >rrespondent Joego-Slaven al vanouds als de beste vrien den van de Tsjechen werden beschouwd, en dat hij, Dubcek, ook rekening moest houden met de publieke opinie". Breznjev antwoordde, dat hü niet geïnteresseerd was in de publieke opinie. Dubcek gehoorzaamde omdat h(j in gedachte hield, dat bij het volgende topoverleg van de landen van het Warschaupact de Russen wel eens heel ver velend zouden kunnen doen. Dubcek: onder dwang van Brezjnev. jaar lente deze hervor mingen introduceerden. Twintig jaar onder Novotny hadden hen alle belangstel ling voor de politiek doen verliezen. Verandering Op 21 augustus veranderde dat. De Tsjechische wer kende stand werd toen echt de voorhoede van de vrij heidsbeweging. Toen de Tsjechische en Slowaakse journalisten eind februari in Ostrava een vergadering hielden kwam de voorzitter van de plaatselijke vakver eniging de groeten van do vergadering overbrengen „Wij arbeiders geloven dat de vrijheid van de pers be langrijker is voor ons, de werkers, dan voor journa listen". Toen nodigde hij de journalisten uit om een ver gadering van arbeiders bij te wonen. Daar vertelde de redacteur van de plaatselijke krant, Nova Svoboda, de vergade ring dat 't partijcomité was bedreigd met represaille maatregelen omdat de krant te liberaal was. De 700 ar beiders die aanwezig waren besloten unaniem om te sta ken als één journalist om wat hij geschreven had, ont slagen zou worden. De jour nalisten kwamen met de na tionale unies van mijnwer kers en metaalarbeiders overeen, dat wederzijds de eisen van de arbeiders en de vrijheid van de pers verde digd zouden worden. Het congres van het natio nale vakverbond in het be gin van deze maand was een indrukwekkende demonstra tie van de wil om alles wat sinds januari 1968 bereikt was tot het bittere einde te verdedigen, en om door te gaan om tot de democratise ring van de gehele Tsjecho- Slowaakse gemeenschap t« komen. Smrkovsky Toen een nieuwe voorzitter voor het verbond van vak verenigingen gekozen moest worden, wilde iedereen Smrkovsky. Vertegenwoor digers van de partijleiding en Strougal in het bijzonder, verklaarden dat dit een openbare uitdaging van de Russen zou betekenen. „In dat geval", antwoorden de afgevaardigden, „willen we iemand anders. Kriegel". Strougal werd kwaad en dreigde met de terugkeer van de Russische tanks. Toen werd iemand anders gekozen. De openbare discussie van de wet op de socialistische onderneming, die binnen een paar weken in de bondsver gadering ter sprake zal ko men, en die bedoeld is als de eerste hoeksteen van de economische hervormingen, laat de kracht zien van de wil van de arbeiders om hun democratische verkiezingen van arbeidersvergaderingen in elke onderneming: er is bovendien grote strijd over de vraag of de vergaderin gen alleen maar adviserende lichamen moeten zijn, of ook het recht zouden moeten Een reusachtige menigte enthousiaste Tsjechen was op de been toen president Tito van Joego-Slavië op 9 augustus van het vorig jaar Praag bezocht. hebben controle uit te oefe nen op en zeggenschap te hebben in het directiebeleid en om directeuren te selec- Oude stalinisten zien dit als „anarchosyndicalisme". Technocraten in deregering zijn bang voor wanbeheer en proberen de macht van de vergadering te beperken ondanks het feit dat 70 pet. van de reeds democra tische gekozen vergaderin gen bestaat uit mensen met een universitaire opleiding ingenieurs, technici en economen en dat de hand arbeiders alleen maar de overige 30 pet. uitmaken. En zo gaat het gevecht door. Oude Russische stromannen, terug op het ministerie van Veiligheid, proberen de men sen schrik aan te jagen door paniek te zaaien en door de processen weer nieuw leven in te blazen, maar zolang de pers nog de vrijheid geniet om dit te vermelden, durven ze niet handelend op te Husak De» Slowaken staan achter Hugnk die de Russen een ge*« noegen hoopt te doen met zijn aanvallen op de „tegen- revolutie van rechts". Er zijn echter al tekenen die erop wijzen dat zelfs deze politi cus op slechte voet niet zijn nieuwe bondgenoten, de voormalige Novotnygroep, is komen te staan. Men veronderstelt, dat de volgende vergadering van het centrale partijcomitè, in de eerste helft van april, zal beslissen over een rapport over de rehabilitatie van de slachtoffers van de zuive ringsacties. De vergadering zou moeten laten zien of er een mogelijkheid is dat Husak en de Slowaken die achter hem staan bij dit rap port hun krachten kunnen bundelen met de progressie ven tegenover enkele van de oude leden die door het rap port in opspraak gebracht worden en daarom uit het centrale comité zullen wor den verwijderd. Als dat zou gebeuren zou het trachteneven wicht binnen het centrale comité wel eens kunnen veranderen. Do kracht van de progressieven zou dan wel eens heel wat sterker kunnen worden. Zeven maanden na de bezet ting leeft de geest van de vrijheid nog steeds in Tsje cho-Slowakije. (Copyright The Guardian) Smrkovsky: gezien bij de arbeiders,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 21