BLAASPIJPJE ZO DADELIJK FUNEST VOOR BESTUURDER MET GLAASJE OP Gewoontedrinker zal zich niet meer kunnen redden met foefjes „Je moet de ellende die dronken kerels achter het stuur veroorzaken niet uitvlakken' ZUURTJE MAAKT „KENNELIJKE STAAT" VERLEDEN TIJD Scheepsbouwkundig 323E-- -SS proefstation barst uit zijn jasje El T sf"" Nu binnenkort de bloedproef verplicht zal worden, zal de politie met een duidelijke werkverschuiving worden geconfronteerd. De papieren last zal lichter worden, maar aan de andere kant zulen politiemensen met blaas pijpjes gaan werken, die als „voor proef" dienst gaan doen. Iedere ver dachte kan niet direct een bloedproef (waarvan de kosten 65 gulden zijn) worden afgenomen. Na de invoering van de nieuwe wet zullen „alcohol houdende" Nederlanders vaak met de blaaspijpjes in aanraking kunnen komen. Wij hadden een gesprek met een Rotterdamse politiearts, die in de praktijk de Alcotestblaaspijpjes heeft laten testen. lorzaamt de politieagent. Ali vraagt: „Blaas eens in die an blaast die man. Hij wacht sijn advocaat er is. Nog een het gelijke-monniken-gelijke- „Als je link genoeg bent, glip je erdoor in Nederland. Tegenover een politie man kun je foefjes uilhalen, maar tij dens een autorit lukt dat gewoon niet De alcohol belet je je lang te concen treren. Je rijdt in een koker. Thuisko men in die toestand gaat meestal wel, maar er moet niemand uit een zij straat komen. Daarom ook is het nodig dat de twijfelgevallen worden gepakt". In Rotterdam kennen politie en justi tie geen genade voor rijders-onder-in vloed. „Als ik maar één enkel aankno pingspunt kan vinden, verklaar ik ilijk onb« ■llende. dronken kerels achter stuur veroorzaken niet uitvlakken. Tijdens de proef heeft elke patrouille- het illeen iemand aan te houden als men lat onder gewone omstandigheden ook lad gedaan. Wanneer de bemanning positieve" vermoedens kreeg, liet zij automobilist blazen. De man werd ïrvolgens naar de politiearts gebracht, e een bloedmonster afnam. Het re- ltaat van het bloedonderzoek kon ïrvolgens worden vergeleken met de Deze vergelijking kan veel kritiek door staan. Er bestaat alleen geen bruikbaar ;afe is". nkele pilsjes maken" nog meedogenlozer van zijn zelf verzekerd voetstuk kunnen trekken, als de resultaten van de zogenaamde Ie moet maar rekenen, dat als de wet enmaal van kracht is, zo nu en dan nassaal zal worden gecontroleerd op ilcohol. Langs de wegen in België bij oorbeeld worden dc buisjes en ballons I veelvuldig gebruikt. Hier zullen we el zulke blaaspartijen krijgen". Idus de heer Cremers. ROTTERDAM Je hebt een De politie heeft paar pilsjes of borreltjes op. Je denkt nog te kunnen rijden. Je maakt een ongeval of je valt op in de getrainde ogen ~van een surveillerende po.litieman. Je moet uit de auto komen. Vele duizenden automobilisten hebben dat paniekmoment doorgemaakt. zijn bij het wallen nog- :s de bloed proef wettelijk verplicht wordt, zal er met de enorme hoeveelheid twijfel gevallen niet objectief te werken zijn. In samenwerking met justitie heeft de Rotterdamse politie onlangs een proef genomen met de zgn. Alcotest. In de twee proefmaanden heeft Alcotest itstekend, nieuw hulpmid- bepalen Dc agent is vriendelijk. Hij maakt een praatje met je, maar komt opvallend dicht bij je staan. Hij laat je on merkbaar bijna een stukje lopen. Of door naar de politiearts. Deze neemt een bloedproef. Daarna moet blijken of je al of niet onder invloed hebt gere den. Of je „rijp" bént voor artikel 26. WVR. Zo In het algeméén de gang van rond een weggebruiker, die doet 'ermoeden. dat hij te veel -alcohol in ijn bloed heeft. De omstandigheden ;unnen ook anders zijn. Het is geble- zijn, waarbij de politie twijfelt en i zeker durft op te treden als bij een la veloze automobilist. In die twijfelgeval- Van de honderd personen, die bij de gentien, waarvan de politiearts niets an ders durfde zeggen dan dat zij „niet merkbaar" of „licht" onder invloed wa ren. Normaal ligt het percentage twij felgevallen bij de 4-5 procent. Die ne gentien procent is de grote winst van Alcotest. Zonder dit hulpmiddel glipt dus 14 tot 15 procent der aangehouden personen onmiddellijk door de eerste controle. In geval van twijfel is Alco test dus van grote waarde. Dit zegt de heer H. Th. P. Cremers. politiearts te Rotterdam, die de proef met buisjes en ballons geleid heeft. Wat is Alcotest? Het betreft hier een proef met een glazen blaaspijpje dat gedeeltelijk is gevuld met een che mische stof, die door alcohol groen wordt. Om een gelijkmatige kleur te verkrijgen wordt aan het ene einde van het buisje een plastic zak (bal lon) geschoven. Er is, zoals bekend, een vaste verhouding tussen het alco holgehalte in de longlucht en het alco holgehalte van het bloed. De afstand nu. waarover de kleurverandering in het buisje optreedt, geeft het alcohol gehalte van de doorgeblazen lucht aan >ed door gekregen. Op het bu- sncl door de mand laten vallen". „Persoonlijk heb ik vorig jaar al 240 „zuivere" gevallen behandeld. Ik heb dus routine en daarom durf ik eèrder te oordelen dan de politieman in de straat of de brigadier, die in tweede loorgei lk kan me Jen zijn dat een brigges het niet durft. Het gééft een hele rompslomp als iemand bijvoorbeeld 's nachts naar een dokter moet voor een bloed- prik; Niemand wil een rotfiguur slaan cjoor een arts een „onschuldige" op zijn dak te sturen", zegt de heer Cre- kers". „De figuren die zich een kwaï tier tijds bij elkaar kunni daar intelligent genoeg voor zijn, d glippen erdoor. Dat is natuurlijk ni juist. De arme drommel, die deze int< ligentie mist, wordt wél gevangen, vind dat perronen, die in dezelfde sta verkeren, dezelfde behandeling moet krijgen. Ik misgun niemand de kans c le proberen zich ergens uit te redden, de huidige ongelijkheid gaat mij »r", aldus dokter Cre neer je veel hebt gegeten zal de alco hol met een grotere vertraging in het bloed worden opgenomen. Maar je zal die opname niet langer dan anderhalf tot twee uur kunnen tegenhouden". „Het is in deze toestand gevaarlijk te gaan rijden. Aanvankelijk zul je je fit voelen, al heb je 0,5 promille alco hol in je bloed. Maar tijdens het rij den cal het promillage stijgen. Dat op lopen geef een effect van je dubbel zo dronken te voelen. Ontzettend gevaar lijk", zegt de heer Cremers. Deskundigen verwachten dat als de wet van kracht is, er vijfmaal zoveel prikken voor de bloedproef zullen moe ten worden afgenomen. Zoals bekend groeit bij de huisartsen het verzet te gen het afnemen van de bloedproef op verzoek van de politieautoriteiten. In Helmond b.v. hebber alle vijftien huis artsen en bloc geweigerd nog langer de bloedproef voor artikel 26 af te ne- De reactie van politiearts Cremers hierop is opvallend. „Ik kan me die houding indenken. Voor een huisarts is J:e proef nooit te verkopen. Ik kan i Anderzijds moet de maatschappij te gen hem in bescherming genomen kun nen worden. „G.G.D.-artsen moeten de proef wel afnemen. Maar voor velen betekent dat een te zware belasting. Ik weet echter een redelijke andere oplos sing. Waarom vraagt justitie de assis tenten in de ziekenhuizen niet? Als er geen levens ln het geding zijn is het afnemen van zo'n prik voor een arts puur luxe. Men moet hun er dus wel goed voor betalen, maar dat, lijkt me geen beletsel. De zaak zou er een stuk éénvoudiger op worden. Die as sistenten willen wel een centje bijver- Wordt dit straks het vertrouwde beeld bij (politie)-artsen Het blaaspijpje met de chemische stof verkleurt als er „alcohol houdende" lucht door wordt ge blazen. De ballon dient om de verkleuring regelmatig te laten verlopen. c geven? „Voor e >raktische ervaring irtikel 26 wel. Eei ïooit heeft gedaan :rijgen, tenzij de besti s. Zo'n arts heeft te :n dan is het moeilijk ne prik vast te prikken >p het gebied van arts, die het nog sal moeilijkheden voelt e Dokter H. Th. P. Cremers rijbewijs te laten zitten en hem voor veertien dagen in de bak te laten stop pen. In een kleine gemeenschap kan de relatie dokter-overtreder te snel over gaan in dokter-patiënt of dokter-goede kennis". Dokter Cremers is ervan overtuigd, dat de verdachte bestuurder zich moet kunnen verweren. „Uit een bloed proef kan ook zijn onschuld blijken". ROTTERDAM De han del zit niet stil. Ook niet als het gaat om de ge volgen van het drinken van alcohol te verdoeze len. Onmiddellijk toen de plannen bekend wer den om het toelaatbaar alcoholgehalte te verla gen heeft dc firma Biko een „horeca-bonbon" op de Benelux-markt ge bracht. Het zuurtje is zo ziet het er n.l. uit en zo smaakt het ook op de Horecabeurs in Valken burg officieel gepresen teerd. De staatssecretaris van Volksgezondheid heeft de bonbon zelfs op zijn effect beproefd. De politie verklaart niet zo erg gelukkig te Eijn met dit snoepje. daad effectvol Hij dranklucht weg, zozeer zelfs dat drankgebruik binnen redelijke omvang (tussen de drie en acht pilsjes) geen enkel spoor nalaat bij de blaasproef. Bovendien bevat het middel goed bewaard fabrieksgeheim dat het reactievermogen verhoogt. Samengevat komt het er op neer, dat na het op zuigen van een of twee zuurtjes, uiterlijk niets snoepje niet nu< wordt. Je kunt er al aan de buitenkant i En dat is, wat de politie de wenkbrauwen doet fronsen. Wie immers al dus een politiefunctiona ris, garandeert dat de man, die een kleine ver keersovertreding begaat, in feite niet onder in vloed is? Voor de politie functionaris is dat bij aanhouding niet meer te controleren. Voor de po litie dus een reden te meer om aan te dringen op het verplicht stellen van de bloedproef. Want weliswaar neemt 't zuur tje de uiterlijke kenmer ken van drankgebruik weg, het verlaagt niet het alcoholgehalte in 't bloed. WAGENINGEN „Er zijn al witte olifanten genoeg en we hebben echt geen behoefte er nog een bij te zetten." Met die woorden zegt de. voor zitter van de directie van het Nedrlands Scheeps bouwkundig Proefstation, prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, duidelijker dan vele vellen vol be rekeningen het zouden kunnen, dat de unieke uit breiding van het scheepsbouwkundig proefstation Wageningen in alle opzichten verantwoord is. Ook al gaat die uitbreidng, een vacuümsleeptank voor modellen, het lieve bedrag kosten van 42.000.000 gulden. golven, stroming. De werkelijkhi wordt zo dicht benaderd als maar kan. Bij de proef op de foto wordt een schip een haven ingang ingestuurd. hankelijke stichting, nauw samenwerkend met de cen trale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek. Het werd in 1929 gesticht door de'staat der Nederlanden enerzijds en vier grote scheepvaartmaat schappijen anderzijds op 50/50-basis. Het Instituut bestaat dus reeds veertig jaar. Het eigenlijke werk begon echter pas in 1932. En dat werk bestaat er dan uit om door middel van onderzoek aan schaalmodellen te komen tot het efficiënt ontwerpen en bouwen van schepen, boor- platformen enz. De adviserende taak van het proefstation is een zeer belangrijke. De theorie van de scheeps- hydrodynamica moge dan heel grote vorderingen noodzakelijk voor het snelle en concrete beantwoorden van viagen, die meer en meer door de scheepsbouw- induslrie worden gesteld, nu de schepen steeds groter I worden. Door deze schaalproeven wordt een betrouw- 1 bare voorspelling van het gedrag van een le bouwen schip mogelijk. Daarvoor beschikt het N.S.P. over een dlepwatersleep- I tank die 252 meter lang is. een beperktwatersleeptank 1 1 wordt beproefd in hoeverre cavitatie het koud koken i van het water door de grote drukverlaging aan de i treedt bij vliegtuigvleugels invloed heeft op het ma- 1 bepaald voor een bepaald type schip. Daarnaast beschikt 1 het N S P. ook nog over een zeegangstank van honderd j meier lengte, waar door golfopwekkers regelmatige en onregelmatige golven uit willekeurige richtingen kunnen wnrHpn «-«.rlrrooen Ft.n h»l-.ncrriU.-a cl^n inde het N.S.P. ;rde golf- iakt hebben LaaUte eehaalproevi bib vi en stromingstank te kunnen bouwen. In die het effect van de combinatie van stroming, golven en wind worden bestudeerd op het gedrag van drijvende boortorens, in ondiep water aan een boei verankerde tankschepen, in open zee baggerende schepen, het ma noeuvreren en stoppen van schepen in haveningangen enzovoorts. Voor zeer snelle schepen bouwde het N.S.P. bovendien een hogesnelheidstank. Hier worden draag vleugelboten, luchtkussenboten en hogesnelheidsonder- zeeboten in model getest. Die modellen zijn een verhaal apart. In de modelmakerij in Wageningen werken een tiental timmerlieden met hamer, beitel, schaaf en passer om verfijnd afgewerkte grote-schepen-in-het-klein vorm te geven, die straks in een van de grote bassins te water worden gelaten om duchtig aan de tand te kunnen worden gevoeld. De modéllen, natuurgetrouwe nabootsingen van het werke- Zo nauwkeurig mogelijk is de werkelijkheid nagebootst. Door een „hoge zee" ploegt, deze coaster-in-het-klein naar de andere kant van het bassin. e schip in wording, zijn ongeveer acht meter groot naar gelang de benodigde levensduur gemaakt van raffine, hout of polyester. de nieuwe vacuümsleeptank kan men op een grotere »t modellen overgaan, met een lengte van tien tot ialf meter. is de tendens in de scheepsbouw geweest van de mmoettankers en dan denkt men tegenwoordig tig aan grootten van 500.000 ton die het Neder- ris Scheepsbouwkundig Proefstation uit zijn jasje heeft •n. De problemen die rezen bij de bouw van kolossen in nauwe haveningangen schreeuwden om een oplossing. Uit heel de wereld komen bij het N.S.P. aan vragen binnen om aan die oplossing mee te werken. Dat zal van eind 1971 af op de meest effectieve manier kunnen gebeuren als de nieuwe vacuümsleeptank in gebruik zal worden genomen. Dan zullen mannen in ruimtepakken in een bijna luchtledig gepompte hal het meest precieze onderzoek naar het gedrag van schepen onder de meest afwisselende omstandigheden kunnen doen, beter dan waar ook ter wereld. Maar met die unieke sleeptank heeft de gemeente Wa geningen het N.S.P. in feite buiten zijn grenzen ge bannen. Op het terrein van het N.S.P. was voor de bouw bij de trheid i

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15