Kessler kreeg zijn „behoorlijke cijfers" HET DUEL VAN WONDERBOY CRUYFF Cruyff: „Jammer dat Piet Keizer niet meespeelde In Europa is weer druk gevoetbald Leeuw schudde tegen het eind nog eens de manen Luxemburg leed aan ademnood EtT 196: DONDERDAG 27 MAART 1969 PAGINA In 26. Van minuut tot minuut Oranje trapt af. 1. De naam van Neeriands voetballdool nummer één wordt voor de eerste anaal gescandeerd, nadat hij met een vlammend schot de sterkte van het schedeldak van een der Luxemburgse aohterspelers heeft beproefd. 10. Diok van Dijk wondt even binnen het zestienmetergebied ten val gebracht door rechtsachter John Hoffman. De Ierse scheidsrechter Adair kent een strafschop toe. die echter door Henk Groot tegen de lat wordt geschoten. Solo Cruyff. Schuiver met linkerbeen gaat net naast. Klimmend schot van Henk Groot dat naast lijkt te gaan. wordt door Jeits (ausputzer) van richting veranderd; de inzet verliest daardoor echter aan vaart zodat doelman René Hoffmann de bal nog jiü6t voor de doellijn kan tegenhouden. Opmerking van toeschouwer: „Moet je Kessler eens somber zien kijken". Omhaal Van Dijk uit hoekschop bijna doeltreffend. Pilot speelt te zacht terug. Cruyff schiet uit de startblokken, tókt de bal voor de grijpende handen van doel man Hoffmann weg en schiet be heerst in: 1—0. Pass van Henk Groot naar de op rechts vrijstaande Pahlplatz. Diens voorzet wordt door verdedigers en doelman Hoffmann gemist en Van Dijk scoort met een achteloos „hak- balletje": 2—0. Rust. met applaus voor Oranje)- spelers. Linksachter Konter brengt op vreem de wijze redding bij een voorzet van Enorm hard schot van Van Duiven- bode uit hoekschop van Cruyff wordt door doelman Hoffmann op fraaie wijze gekeerd. Dieptepass van Groot naar Cruyff (buitenspel?). Scheidsreohter fluit niet; schot net naast. Schitterende redding van Hoffmann na schitterende combinatie Wim Jan sen Cruyff Van Dijk Pahlplatz waaruit de laatste hard op doel schiet. Eerste toeschouwers verlaten het stadion. Eykenbroek met aanval mee naar voren krijgt onopzettelijk trap tegen hoofd van Pilot. De Nederlandse aanvoerder moet worden opgelapt. Weer schitterende 6olo van Cruyff. Bal via vingertoppen van Hoffmann hoekschop. Onverwacht schot van Philipp van ver buiten strafschopgebied tegen de lat. Het eerste gevaarlijke schot op het doel van Jan van Beveren. Cruyff in strafschopgebied gehaakt. Scheidsrechter kent echter geen strafschop toe. Snelle combinatie tussen Rensenbrink en Van Dijk door Pahlplatz afgerond 3—0. Cruyff moet zich aan zijlijn bij re servebank voor een verwonding laten behandelen. Hij keert echter alsnog Schot van twintig meter van Van Dijk tegen de paal. Grandioze solo van Cruyff langs vier tegenstanders. Ofschoon hij zelf kan scoren, wil hij die eer gunnen aan Van Dijk. Deze staat echter buiten- Doelpunt nochtans uitstel van execu tie. Pass van Wim Jansen naai* Pahl platz. een draal naar binnen en met het linkerbeen sooort de man van FC Twente zijn tweede en Nederlands vierde doelpunt: 40. Hup Holland Hup en de Zilvervloot. WIELERCRITERIA £ege Y. d. Vleuten en Steevens KNOKKE Jos van der Vleuten lijft het goed doen. Na zyn voortreffe- ke resultaten van het afgelopen weekr n in de etappewedstrtfd Parijs von de Brabander gisteren in nokke een criterium voor beroepswiel- ,De Vleut" versloeg in de eindsprint :rrassend onder anderen de Belgen Jos uysmans en Roger de Vlaeminck, die -spectievelijk tweede en derde werden. Harry Steevens won gisteren in Door- Ik (België) een internationaal wieler- iterium over 155 km. Hij legde de af- and af in 3 uur 59 minuten en 2 se inden. Jan Harings maakte de Neder- ndse triomf compleet door in dezelfde d als Steevens beslag te leggen op de feede plaats. du met roorge- stretcft Voorge- geven e steun, ring. wit AMATEURS BOKSEN IN „AMICITIA" DEN HAAG De Haagse boksvereni- ng „Leen Hoogenband" organiseert op aandag 31 maart in „Amicitia" wed- ijden voor amateurs. In de A-klasse aan de volgende partijen op het pro- amma: KoolmeesBruins, Verkade agrog, OosterveenDe Jonge en Tabbe Dongen. Het programma wordt aan- ïvuld met (vele) partijen in de B-, C- N-klasse. ROTTERDAM. Er waren er, en niet zo bar weinig, voor wie de tweede helft lang zamerhand geen zin meer had. Met een voorsprong van 20 en een onmachtige aanval van de tegenpartij voelde Oranje zich wel zo veilig dat het niet alles „uit de kast" haaide. Het was onderhand al een sport geworden om tevoren uit te maken door wie het kleine, bij het Franse Nancy voetballende aanvalsleidertje Dir blin nu weer tegen de grond zou worden zou worden gewerkt. Er speelde zich voor de rest niet veel meer af. Tot zekere Philipp, die zich tevoren nauwelijks had onderscheiden, opeens een daverend schot loste dat boven Van Beveren tegen de lat spatte. Het einde van de tiende ont moeting NederlandLuxemburg was in zicht. Op het moment dat de enorme knal zijn doel op een haar na miste, kromde Oranje nog eens de rug. Cruyff, groot meester zonder weerga, die op een enkele avond bewees dat hij toch bepaald wei voor het Nederlands elftal wil voetballen, slingerde naar het Luxemburgse doel en werd tegen de grasmat gewerkt. Uit een combinatie tussen Rensenbrink en Van Dijk scoorde Pahlplatz: 30. In die laatste Linksbuiten Rensebrink in verwoed duel met de Luxemburgse verdediger Jeitz. minuut besefte Oranje ineens dat het toch nog een teleurstellende wedstrijd, ondanks de winst, zou worden als er niet even stevig werd aangepakt. Toestand Nefkens weer zorgwekkend EINDHOVEN (ANP) De toestand van de Venlose hockeyspeler John Nef kens is nog steeds zorgwekkend. Het Amsterdamse lieverdje Johan Cruyff had ruime gelegenheid zijn talenten te etaleren. Hier passeert hij mét een flitsende schijnbeweging achterspeler Jeitz, die nog r<ia een sliding probeerde de Nederlander te blokkeren. hartstreek kreeg en in het Eindhovense Sint-Jozefziekenhuis een hartoperatie moest ondergaan, leek aanvankelijk gis termorgen aan de beterende hand. In de lóóp van de dag trad echter weer een verslechtering in. Dat gebeurde dan ook. Dick van Dijk loste van ver een schot, dat op wonderbaarlijke manier van de binnenkant van de paal wegdraaide. In die paar minuten was zowaar al meer gebeurd dan in de gehele tweede helft. Het schoonste kwam nog, een weergaloze solo van Johan Cruyff. De eerste Luxemburger werd zo volkomen op het verkeerde been gezet, dat hij om tuimelde. Nummer twee werd voorbijgegleden, nummer drie, vier en vijf ook. Toen vond onzelfzuchtige Johan Cruyff het genoeg en hij legde de bal voor de voeten van Van Dijk, die wel in schietpositie, maar ook 'buitenspel stond. De vierde treffer kwam toch nog, een onwaarschijnlijk doelpunt van Theo Pahlplatz, die met zijn linkervoet de bal tussen de doelman en de tweede paal slingerde, vol effect. Het publiek 49.000 man sterk dat tevoren schril had gefloten toen Pahlplatz enige malen grootse daden van Cruyff degradeerde met missers, datzelfde publiek hief juichkreten aan. Voor Pahlplatz, voor wonderboy Cruyff, voor het Oranjeteam, dat ook deze tweede wedstrijd tegen Luxemburg in de voorronde van het wereldkam pioenschap in winst had omgezet en daardoor zichzelf het etiket van kans loze in de poule" niet behoefde op te plakken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Georg Kessler stond breed- lachend in de dampende kleedkamer. Hü was zichtbaar tevreden. Deze interland is voor mü een bewijs geworden, dat het Nederlandse voetbal in opbouw is. Nog niet zo lang geleden kregen we een nederlaag te slikken, terwijl de kracht van het Luxemburgse elftal niet is afgenomen. Wy zijn das vooruit gegaan", zei Kessler zeer voldaan. „Het was jammer dat onze spelers te veel doel punten wilden maken. Daardoor kregen we on samenhangend spel in de voorhoede. Individueel knappe acties, maar als team onbevredigend. Ik had de derde treffer al voor de rust willen heb- _ben, dan zou er meer rust in het elftal zijn ge komen. Tijdens de rust heb ik de jongens op het hart gedrukt om rustiger te spelen. De drang naar doelpunten was te groot. Maar ik ben erg te vreden". Zijn Luxemburgse col lega Heinz: „Cruyff is een van de beste voetballers van Europa. Nederland mag blij, maar ook trots zijn, dat het een speler van de klasse van Abe Lenstra terug heelt. Het Nederlands elftal zal daar over enkele jaren veel plezier aan beleven. Een grandioze speler, die Cruyff De Luxemburgse coach vond de Nederlandse ploeg snel en atletisch. „Vooral na 20 zijn de Nederlanders vaak tot bijzonder goede combina ties gekomen, maar ze verzuimden de voor sprong duidelijk te ver groten en daarvan had Nederland de dupe kun nen worden. Deze Neder landse ploeg is niet kans loos tegen de Polen en Bulgaren. Ik verwacht dat Nederland beide wed- THEO PAHLPLATZ: strijden zal winnen. Over mijn ploeg ben ik zeker niet ontevreden. Denk aan het schot tegen de lat op het kritieke ogen blik. De strijd had dan een ander aanzien ge kregen". Spitz Kohn, de tweede trainer van FC Twente en 22 maal internationaal in het Luxemburgse elf tal was tevreden over beide Twentse spelers. ..Vergeet niet, dat het de eerste wedstrijd was van Van Dijk. Dan ben je natuurlijk zenuwachtig. Pahlplatz kwam pas tegen het einde goed los. Ik geloof dat de Nederlan ders te veel hebben wil len „vechten" en daarbij vergaten te voetballen. Een dergelijke tegenstan der had toch weggespeeld moeten worden". Theo Pahlplatz: „Ik kwam inderdaad pas tegen het einde goed los. Tweemaal heb ik een goede kans door treuze len laten liggen. Dat tast natuurlijk je zelfvertrou wen aan. Het is moeilijk om Cruyff te begrijpen. Als je denkt dat hij een pass geeft, gaat hij alleen door. Omgekeerd ook. Maar dat zal wel wennen. Gelukkig kreeg ik na mijn doelpunten mijn zelfvertrouwen geheel Bondscoach Kessler kon niet begrijpen, dat Henk Groot de openingstreffer niet had kunnen scoren. „In Zeist hebben Rinus Israël en Henk Groot wel veertig strafschoppen per dag moeten nemen. On begrijpelijk van Groot". Henk Groot: „Het missen van die strafschop is ook voor mij onbegrijpelijk. Ik neem strafschoppen nooit hoog. Ik snap nog steeds niet hoe die bal tegen de lat kwam. Op dat moment voelde ik me rot". Tohan Cruyff was te vreden. „Ik heb lekker gespeeld. De Luxembur gers hadden iets tegen me, want ik werd con stant genomen. Jammer, dat Piet Keizer niet mee speelde. In zo'n wedstrijd hadden we grandioos uit de voeten gekomen. De andere spelers hebben het ook lekker gedaan. Ik hoop dat ik tegen Spartak ook zo kan spelen". Het was een van die duels waarbij men bij voorbaat geneigd is de verlie zer aan te wijzen. Het allegaartje van eigen mensen en in den vreemde ar beidende profs dat Luxemburg bijeen had gescharreld, kon immers geen se rieuze bedreiging vormen voor een op papier hecht in elkaar getimmerd Oranjeteam. Maar er was coach Georg Kessler ook wat aan gelegen om dat dan wel in behoorlijke cijfers uit te drukken. De Luxemburgers daarentegen wensten de nederlaag, zo die dan onver mijdelijk mocht zijn, binnen redelijke perken te houden. Zij hadden zich daar om een vijfmansdefensie aangemeten die zo veel mogelijk trachtte de vlot combinerende Nederlanders te stuiten en de aanvallen te ontregelen. Het leek slechts een kwestie van tijd te zijn om de Luxemburgers ervan te overtuigen dat hun dit niet zou lukken. Maar dat viel tegen. De vijf man vormden een vrij stugge „schuifdeur" die wel eens wat knersend dicht werd geworpen maar toch te snel op slot ging om erdoor te kunnen glippen. Strafschop gemist Oranje ging het anders doen. Hoe een speler het niet zo bijster elegante hin deren van de doelman effectvol kan af ronden, bewees Dick van Dijk die René Hoffmann zo in het nauw bracht dat hij de bal naar verdediger John Hoffmann rolde. Van Dijk ging er achteraan en ontfutselde de Luxemburger de bal. Of zijn directe tegenstander hem net bin nen de lijnen onderuit haalde of dat Van Dijk net te ver doorschoof, maakte Schotse schutter tot 1 mei geschorst 5N HAAG Op veie fronten in Europa werd ■teren gevoetbald. Schotland verloor gisteravond et 31 van Engeland in een „leaguc"-wedstryd in het Hampden Park Stadium in Glasgow werd ■speeld. De Schotten droegen zelf veel by tot hun derlaag. Ze misten in de tweede helft twee straf- ïoppen! Willie Wallace maakte het eerste Schotse «Ipunt na vyf minuten, maar een minuut voor de 1st scoorde Frankcasper voor Engeland de gelijk- »ker. Na de hervatting gaf Alan Ball met een Pbal de Engelsen de leiding en Bobbie Tambling *cht in de 82ste minuut de eindstand op 31. De tr van de wedstrijd was ongetwijfeld de Engelse elman Peter Bonetti van Chelsea. international Golin Steip van Glasgow Rangers door de Schotse voetbalbond geschorst tot 1 inei. «in, een gevaarlijk schutter, werd op 15 maart tgens wangedrag in de wedstrijd Glasgow Rangers <Hyde door de scheidsrechter uit het veld gestuurd, ksin aal door deze beslissing niet bunnen meedoen in de wedstrijd, die Schotland op 16 april in Glasgow speelt tegen Wesl-Duitsland in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Ook in de Schotse bekerfinale, tien dagen later, tussen Glasgow Rangers en aartsvijand Celtic zal hij niet mogen worden opgesteld. Interlandvoetbal Het Westduitse elftal is gisteren in Frankfort op het nippertje ontkomen aan een nederlaag tegen Wales. Gerd Müller maakte pas tien seconden voor het einde van de vriendschappelijke wedstrijd, die voor de Duitsers gold als een voorbereiding op het duel tegen Schotland, gelijk (11). Wales, dat nagenoeg voort durend in de verdediging was gedrongen, maar des ondanks met gevaarlijke uitvallen de beste kansen kreeg, had in de 34ste minuut de leiding genomen door een doelpunt van Cardiff Cityspeler Barry Jones. De 45.-000 toeschouwers het stadion in Frankfort heeft een capaciteit van 70.800 ont haalden de Duitse spelers menigmaal op een fluit concert. Spanje heeft gisteravond in Valencia een vriend schappelijke wedstrijd tegen Zwitserland met 10 gewonnen. De eindstand was reeds bij rust bereikt. tfaarbeursstedenbehey Hoewel Newcastle Halted gistepavond in Setubal Fluitconcerten voor Duitsers (Portugal) in de tweede wedstrijd van de kwartfinales van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker met 31 verloof van Vittoria Setubal, bereikte de Engelse eerste-divisieclub toch de halve finales. In de eerste wedstrijd had Newcastle United met 51 van de Portugezen gewonnen, zodat de totaalstand 64 werd in het voordeel van de Engelsen. U.E.F.A.-jeugdtoernooi Engeland heeft zich gisteravond in Waregem geplaatst voor het UEFA-jeugdtoernooi, dat in Oost-Duitsland wordt gehouden, door de tweede kwalificatiewedstrijd tegen België met 20 te winnen. Bij de rust was de stand nog 00. Ook de eerste wedstrijd tussen beide ploegen was in een Engelse overwinning geëindigd: 1^-0. Het Hongaarse jeugdelftal heeft gisteren in Boedapest met 3—1 gewonnen van Joego-Slaviö in een kwali ficatiewedstrijd voor het UEFA-jeugdtoernooi. BU de rust was er nog niet gescoord. De tweede wedstrjöd tussen beide landen ie og 9 egrD to Eegret* 'oor de Noordierse scheidsrechter Adair niets uit. Hij verordonneerde een straf schop. Specialist Henk Groot achter de bal; tegen de lat. Ineens was het vloeiende uit de va derlandse formatie verdwenen. Er werd moeizamer gespeeld. Henk Groot had tijd nodig over zijn deceptie heen te komen en zijn collega op het midden veld, Feijenoorder Wim Jansen, plaatste te slordig om gevaarvolle situaties te kunnen scheppen. En daar linksbuiten Rob Rensenbrink na enige hoopgevende staaltjes voetbal in het prille begin te rugviel tot middelmatig clubpeil, was og maar een man, die de zaak draaiend kon houden, Johan Cruyff. Veruit grootste We zouden er een lief ding voor over hebben om te weten te komen hoeveel kijkers eerste en vooral waren gekomen Johan Cruyff in actie te zien. Er viel niets te bespeuren van enige reser- ten opzichte van zijn medespelers; was geen sprake van dat de Ajacied dit duel als een overbodige luxe be schouwde en meedeed omdat dat nu eenmaal van hem werd verwacht. Het staaltje topvoetbal na het andere legde hij op de grasmat. Met simpele voetbewegingen, met razendsnel aange trokken sprints en wonderfraaie dribbles werkte hij aan het predikaat dat hem na afloop ten volle kon worden toege kend: veruit grootste speler. Intussen deden de Luxemburgers op het middenveld wel aardige dingen en ijverde de kleine Dublin voor een goede aantekening maar veel kans werd hem niet geboden. Ondanks het feit dat het tussen Eijkenbroek en Israël in de de fensie niet feilloos verliep. Ze wilden alle twee heer en meester in het mid den zijn. met het gevolg dat zij elkaar in de weg liepen en het modewoord coördinatie bij hen niet ter sprake kwam. Er werd dan ook meermalen op griezelige wijze met de buitenspelval omgesprongen. En dat was te meer ge vaarlijk omdat mister Adair sterk ge porteerd bleek voor appelleren en niet alles juist beoordeelde. Octopus Er kwamen geen grote moeilijkheden uit voort en Jan van Beveren behoefde zich slechts met enige hoekschoppen to bemoeien. Atletisch, soepel en zeker heersto hij in zijn gebied Dat deed trouwens ook René Hoffmann wiens men op die van een octopus leken toen hü ®eo van richting veranderd sqbot De nationale en tevens Europese topscorer Dick van Dijk tweede van rechts met rugnummer 9) geeft de Luxemburgse doelman het nakijken. De boys van George Kessler leiden van de voet van Groot toch nog greep en een omhaal van Van Dijk meester werd. Tot dan toe hadden echter Van Dijk noch Pahlplatz hun grote clubnaam van respectievelijk topscorer en „match maker" waar kunnen maken. Het leek of zij soms gebiologeerd waren door het grandioze vakmanschap van Cruyff en de schrik hun in de benen sloeg als de Ajacied hun de bal toeschoof. Zonder het tempo hoog op te vijzelen, had Oranje echter toch de Luxem burgers in ademnood gebracht. Ziender ogen werd het verzet minder en toen ruim de helft van het eerste part voor bij was, nam Nederland zijn voorsprong van 20. Niet geheel uit eigen kracht. Het waren twee blunders in de Luxem burgse defensie. Eerst wilde de bij FC Sochaux (Frankrijk) spelende Pilot de bal terugspelen. Johan Cruyff, die mer een afwachtende houding aa en. ongeïnteresseerd als hij soms mag lyken, he spel op de voet volgde, had de manoeuvre doorzien en sjaste met een korte sprint voorbij Pilot en naar de bal. De doffe knal was hard genoeg om Rene Hoffmann kansloos te maken en de bal onder het net door in de vrije ruimte te laten belanden. Dus toch een niet stevig vastgemaakt net, zoals destijds in de competitiewed strijd FeijenoordMW waarin de Rot terdammers scoorden en de Limburgse doelman Körver bij hoog en laag be weerde dat de bal onder het zijnet door was gegaan en zo in het doel terecht was gekomen. Daarvan wist de heer Adair natuurlijk niets. Dat hoefde ook niet want de bal was wel degelijk op legale wijze in het doel, uit. beland (10). Vijf minuten later zette Pahlplatz voor, René Hoffmann greep naar de bal maar kon hem niet te pakken krijgen en Van Dijk stond erbij om voor 20 te zorgen. Het zou triest zijn geweest als Oranje de score niet had opgevoerd en door fortuinelijke doelpunten zou heb- Als Philipp En zo zag bet er na da rust naar uit Even leek Nederland er dan maar meteen en voor goed een sterk «lot oen te breien, Hoffmann Wet een effectvol schot van Cruyff langs zijn gestrekte armen draaien maar Konter (prof bij het Belgische La Gantoise) was eerder bij de doellijn dan Dick van Dijk. Een geweldig schot van Theo van Dui- venbode keerde Hoffmann en deed hij ook bij een schot van Pahlplatz. Lang zaam maar zeker ebden de inzet, de wil en de werklust weg in het Nederlands team. Als het toch niet mocht lukken, dan maar niet. En er zou aan de score wellicht niets meer zijn gewijzigd ais Philipp niet van zijn aanwezigheid blijk had gegeven met dat schot tegen de lat. Toen voelde Oranje het toch aan zijn stand verplicht er nog eens even fors tegenaan te gaan. Volgens de Luxem burgers wel iets te fors want zij zorg den nog voor een Spaans aandoend ta fereeltje met geheven vuisten rondom de heer Adair, die eigenlijk aan dit duel geen kind had gehad en zich enige slordigheidjes best kon veroorloven. Er was niets onregelmatigs van enig formaat te bespeuren. En zelfs aanvals leider Dublin had er tenslotte vrede mee dat hij bij elke poging om de bal te be machtigen vroeger of later een buite ling moest maken. Typerend Hij was typerend voor zijn hele elf tal; het bokste tegen een tegenstander op die veel meer in zijn mars had. En dan is het moeilijk om goed voor de dag te komen. Luxemburg hield het dan ook bij vriendelijk voetbal, bij ijverig pogen. En ze konden aan een speler als Cruyff zien hoe het eigenlijk moet. Tot hun troost zij gezegd dat ook Neder land er zo maar één heeft. Maar wel een die het alleen waard is om naar te gaan kijken, al zal hij moeten toegeven dat hij zijn grote gaven extra kon etaleren omdat zijn tegenstanders verre onder zijn formaat bleven. En voor Georg Kessler zal het toch weer een puzzel worden voor de volgende interlands want er bleven er ook onder hun éigen formaat: Wim Jansen, Rob Ren senbrink en in het begin zelfs het befaamde Twentse duo Van Dijk- Pahlplatz. De stand ln poule 8 van de voorronx den van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1970 1st 1. Nederland 8 3 0 1 4 0—4 3. Bulgarije t 1 0 0 3— 8. Luxemburg 1 0 0 0 0—0 4. Polen 2 2 2 2 0 (Hd

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13