W.-BERLIJN LAAT MENSEN MOKKEL OOGLUIKEND TOE Jahja Khan staat voor zeer grote moeilijkheden Luchtpiraterij ramp op volle luchtwegen vleos e»en is Katholieken massaal achter bisschoppen Akkoord over bakkers-CAO te Proces tegen Nederlandse contactman Graf schender leidde een dubbel leven Leger thans politieke factor Man stak vrouw neer met knipmes Betoging van studenten in Madrid IFALPA BLIJ MET BOYCOT DE LEIDSE COURANT Nipo-enquête wijst uit: )EN HAAG (KNP) Van de zich katholiek noemende gelovigen heeft 86 procent rtrouwen in zün eigen bisschop, waarby kardinaal Alfrink en mgr. Ernst in hun jen bisdom voorop gaan mét 90 procent. Het vertrouwen in het gehele episcopaat alt een score van 88 procent. Daar staat tegenover, dat ongeveer 10 procent dat rtrouwen niet aan de bisschoppen geeft. Dit staat vermeld in een enquête, die t NIPO voor Elseviers Weekblad eind februari/begin maart heeft gehouden, idervraagd zyn 1200 Nederlanders, die zichzelf katholiek noemen. n ander punt is. of men het met zijn bisschoppen, ondanks het grote vertrouwen, k eens is. Slechts 34 procent verklaarde, dat de bisschoppen zich op het juiste enblik en op de juiste manier uitspreken over de actuele vraagstukken; 55 procent ndt. dat dit te weinig gebeurt, verhouding van de bisschoppén tot'Rome was onderwerp van andere vragen, de NlPO-enquête blijkt, dat het episcopaat voor 40 procent der katholieken n juiste houding tegenover Rome aanneemt, maar 42 procent vindt, dat die mding moediger zou moeten zijn. Zij die vinden dat de bisschoppen te weinig rbied voor Rome betonen, behalen slechts 13 procent. s de kwestie Nederland-Rome wordt toegespitst op de kwestie van het celibaat, ndt 74 procent der gelovigen dat. het niet tot een breuk mag komen, tegen 21 ocent, dat de zaak op de spits wil drijven en een breuk wil riskeren, sevier zegt toe volgende week vragen en antwoorden over het pastoraal concilie, urgische vernieuwingen, Paus en progressieve of conservatieve opstelling te Ibliceren. Hoezeer Ajoeb Khans populariteit geslonken was, blijkt uil deze foto: Pakistaanse studenten bestormden in Londen een bijgebouw van het hoge commissariaat van Pakistan en staken de brand in een portret van Ajoeb Khan, na het bekend worden van zijn aftreden. DEN HAAG (ANP). Het georgani seerd overleg van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf maakt bekend, dat in zijn vergadering van 26 maart 1969 tussen partijen over eenstemming werd bereikt over een aan tal verbeteringen van de loon- en ar beidsvoorwaarden, die in de nieuwe van 31 maart 1969 tot en met 28 maart 1970 1970 geldende CAO's voor het bakkers bedrijf en het winkelpersoneel bakkers bedrijf zullen worden opgenomen. De voornaamste zijn: het vervallen van de loonvaststelling volgens de gemeente klasse-indeling waardoor de nieuwe lo nen voor het gehele land zullen gelden; een verhoging van de in de huidige CAO's vermelde lonen met 7 pet.; èèn extra-dag vakantie, waardoor het aantal vakantie dagen 16 wordt; verbetering van de uitkeringsvoorwaarden bij arbeidsonge schiktheid. maanden gevangenis plotseling vrij laten, de ander nog ih de Oostberlijnse de Westduitse justitie wel graag npakken, maar de verantwoordelijke op de achterrgrond zün nogal grijpbaar. de rijkspolitie H. ters (38) kwam vanmorgen met deze rklaring, toen de rechtbank in de ofdstad een begin maakte met het af proces tegen de 37-jarige Amster- kelner Jan H„ wie onder meer ten ite wordt gelegd, Rudi Sternau en 1 van Bennekom verlokt te hebben, paspoorten te verduisteren. Rechtbankpresident mr. W. da Costa lootte meteen door naar het hart van de ik: de geheimzinnige Duitse heer fier die bij de mensensmokkel aan de ïwtjes heet te trekken. Rijksrecher- Peters is speciaal naar West- rlijn gereisd om vat op deze glibberige te krijgen- Vergeefs overigens. „Ik b geprobeerd, hem te spreken te krij- •erklaarde hij vanmorgen, toen de nsterdamse rechtbank hem als eerste tuige hoorde. „Maar de politie in West - rlijn raadde me de poging af en zei (Van onze correspondent KARATSJI Door in tien jaar tijd voor de tweede maal de staat van beleg uit te roepen, de eerste keer toen hij het politieke toneel betrad en thans nu hij dit toneel verlaat, heeft ex-president Ajoeb Khan weer eens de aandacht gevestigd op de problemen die ten grondslag liggen aan de beroeringen in Pakistan. Het grootste pro bleem dat Ajoebs opvolger, generaal Jahja Khan, bezighoudt, is niet zo zeer hoe rust en orde hersteld kunnen worden: met een voorzichtige combinatie van tact, overredingskracht en geweld zou hel leger binnen een week een eind kunnen maken aan de toestand van anarchie. AMSTERDAM De justitie in West- trlyn staat mensensmokkel oogluikend Als daarvoor onoirbare feiten moe- worden gepleegd, worden die niet rvolgd. Voorwaarde is wel, dat de etrokken personen op de hoogte zyn an de risico's, die zy lopen. Gevallen i buitenlanders, die onwetend in de worden gelokt, zoals het ongeveer egaan is met Ruud Sternau en Lood j i Bennekom (de een vorige week na j dat Löfler niet 0f nauwelijks ingaat op uitnodigingen de justitie c (Van i respondent) Maastricht De 47-jarige grat- ïender Pierre s. uit Maastricht, die gin oktober van het vorig jaar in lgië is gearresteerd, is op verzoek van Nederlandse justitie woensdag aan derland uitgeleverd. Dit om een ver- rle procedure mogelijk te maken. Hy het huis van bewaring te Maas- cht ingesloten. Pierre S zal worden berecht. De ver- chte (47 jaar) heeft ^irids 1966 hon- rdtallen grafschendingen gepleegd in land, in België, in Duitsland en en- Ie malen in Noord-Frankrijk. In derland heeft hij 120 keer een schen- vernielend bezoek gebracht komen praten. Hij wordt beschouwd als een kwaaie. Hij smokkelt niet alleen mensen, maar ook verdovende middelen. Bij de selectie, wie hij over de grens helpt en wiet niet, geetf geld de door slag.. Of iemand achter het IJzeren Gor dijn in gevaar verkeert, kan hem niets schelen". Hoe lucratief de mensliandel van Lofler is. blijkt volgens commissaris Peters uit het feit, dat de Westduitse belastingen hem jaarlijks aanslaan voor 800.000 Mark. Per geval vraagt hij 9.000 Mark. waarvan 2.000 vooruit moeten worden betaald. In antwoord op een vraag van de president, ,of de Westduitse justitie Löfler spaart, schetste commissaris Peters het volgende beeld: „Er zijn verschillende organisaties voor mensensmokkel, die elkaar fel be concurreren. Wanneer er sprake is van duidelijke misleiding der tussenpersonen - wanneer het bijvoorbeeld buitenlanders zijn. die de risico's niet kennen zou de justitie deze organisaties wel aan willen pakken, maar het is moeilijk, een bodem te vinden om op te staan. Van politieke invloed is mij niets gebleken. Het is niet waar. dat Löfler senator is voor de CDU. Hij staat integendeel ongustig bekend, al heeft hij wel een zekere invloed. Dat hij een officiële functie zou hebben, compleet met briefhoofd etcetra, is niet waar. Hij werkt helemaal particulier, net al6 de andere organisaties. In 1965 heeft hij wegens mensensmok kel eens 14 dagen in voorarrest gezeten. Daarna is hij vrij gelaten en veroordeeld Herdenking van generaal Spoor DEN HAAG (ANP) Hel ligt niet op de weg van de regering het initiatief te nemen tot een herdenking van de 20ste sterfdag van generaal Spoor. 25 mei. aldus heeft minister Luns, mede na mens de minister van Defensie, in ant woord op vragen van het Tweede-Ka- merlid E.J. Harmsen (Groep Harmsen) j postorderbedrijf meegedeeld. biedt i Wanneer een delegatie van oud-strij- 1 a[ ee ders op eigen initiatief een krans wil aQll leggen op het graf van de generaal op! calaiogus de begraafplaats Menteng Poeloe zal de te. De wetten inWest-Duits-' land liggen anders dan hier" Op dit moment viel de raadsman van verdachte H.. mr. H. van Duiken, com missaris Peters in de rede. ..Ik heb gister avond met Löfler gesproken", onthulde hij. ..Hij was op mijn verzoek naar Hamburg gekomen". Commissaris Peters: „Dat weet ik". Mr. Van Duiken: „Het verbaast me niets het tekent de sfeer van de hele Commissaris Petei's ontkende desge vraagd. iets te weten over Löflers contac- t enmet de Westduitse geheime dinest. die uit 1964 zouden dateren. Hij ontkende ook. te weten, dat West-Duitsland na de pas poortaffaire. van Sternau en van Van Bennekom in geheim overleg me de Oost- Duitsers besloten heeft, de propaganda voor de hulp aan vluchtelingen te staken. Hij ontkende tenslotte te weten, dat de Oost-Duitsers Lood van Bennekom heb ben vast gehouden in afwachting van de uitslag van het proces tegen Löflers stroo man Jan H. H. zijn in totaal vijf gevallen van pas- poortverduistering c.q. uitlokking daarvan ten laste gelegd. Hij zei vanmorgen, in totaal een vijftiental vluchtelingen over de grens geholpen te hebben en niet 164, zoatls hij eens in een televisie-uitzending van „Achter het Nieuws" heeft verklaard. Ook twee medeplichtigen van H. kwa men vandaag nog op het matje. De zitting, waarbij onder meer de vorige weel; vrijgelaten Ruud Sternau als ge tuige zal optreden, duurt voort. Maar daarna zullen Jahja en zijn col lega's zich bezig moeten houden met het ingewikkelde probleem van het ontwer pen van een grondwet en een politiek bestel dat Oost- en West-Pakistan bij elkaar houdt. En niet alleen dat. Ze zullen zich ook over het vraagstuk moeten buigen hoe voorkomen kan wor den, dat West-Pakistan naar nationali teit uiteen zal vallen in provincies en dat deze vijandig tegenover elkaar zou den komen te staan. Uit zijn radiotoespraak van gisteren komt duidelijk naar voren, dat Jahja zich twee doelen voor ogen gesteld heeft. Ten eerste om het bestuursapparaat weer normaal te doen functioneren en ten tweede om vrije en eerlijke verkiezingen te organiseren, zodat de nieuwe volks vertegenwoordiging 'n uitvoerbare grond wet kan ontwerpen. Emotioneel De eerste van deze twee taken zal misschien wel de gemakkelijkste zijn. Zolang de staat van oorlog van toepas sing is, zullen de burgerlijke bureau craten wel voorzichtig zijn, maar de politieke problemen die zeer emotioneel benaderd worden door de geografische eigenaardigheden van Pakistan en de culturele verschillen, zouden geen blij vende oplossing door middel van een fiat van regeringszijde mogelijk maken. Ajoeb, die het hoogtepunt van zijn macht kon bereiken door zijn enorm grote populariteit, maakte de fatale ver gissing, dat hij de bestaande politieke instellingen opgaf en een aantal politici rond zich verzamelde waardoor hem het etiket van de „moslimliga" opgeplakt werd. De politieke instellingen stonden onder toezicht van een bureaucratie, die er wel voor zorgde dat ze verre van het volk gehouden werden. Zes jaar lang diende de bureaucratie de Pakistaanse moslimliga en zorgde er voor, dat deze naar buiten trad als de enige, juiste, sterke en populaire partij. Oppositieleiders werden veroordeeld als mensen die op winstbejag uitwaren en een greep naar de macht wilden doen. Toen Ajoebs ballon van stabiliteit klapte, stond hij tot zijn grote verbazing direct tegenover het volk. Zijn partij kon de klappen niet opvangen en zelfs de oppositieleiders, die alsnog bereid waren hem tijdens deze crisis te helpen, konden hem niet meer redden, want ten gevolge van Ajoebs eigen propaganda werden ze door het volk niet meer ge loofd. De bevolking van Oost- en West- Pakistan was het erover eens, dat Ajoeb moest verdwijnen en ziet hem met ge noegen verdwijnen. Intussen blijft men tegen èlkaju- strijden over kwesties waar- voqr verzoening onmogelijk schjjat te zijn. Bindende kracht In de eerste jaren van Pakistan vorm de de Islam dé bindende kracht tussen Oost- en West-Pakistan en een sterke band tussen de provincies van West- Pakistan, maar de leus van dé Islam Harvey Cox komt naar Nederland UTRECHT (ANP) De Amerikaanse theoloog Harvey Cox, auteur van o.a. liet boek „De Stad van de Mens", zal op 29 maart de gast zijn van Kerk en We reld in Driebergen. Tijdens een ontmoe tingsbijeenkomst zal Harvey Cox o.a. spreken over de relatie van zijn theo logie tot het godsdienstige en politieke leven van Amerika. Voorts zal met hem van gedachten worden gewisseld over zijn werk. De jonge theoloog Cox kreeg bekend heid na het verschijnen in 1963 van zijn boek „The Secular City", waarvan in minder dan drie jaar 500.000 exempla ren werden gedrukt. In dat boek stelt Cox dat onze tijd wordt gekenmerkt dorr? urbanisatie en secularisatie, die een on derlinge samenhang hebben. als de bindende kracht sorteert hoe langer hoe minder effect en op het ogenblik schijnen de provinciale poli tieke belangen de overhand te krijgen. Oost-Pakistan staat op volledige auto nomie. wat in feite betekent, dat er twee staten Pakistan zouden ontstaan. In West-Pakistan schijnen de mensen die in de voormalige provincies Find, Baloechistan en aan de noordwestgrens wonen, erop uit te zijn Pakistan uiteen te laten vallen in provincies. Dat zijn op het ogenblik de problemen en ze zullen blijven bestaan, wat ook gedaan moge worden om ze tot tevre denheid van het volk in de twee delen van het land op te lossen. Voor een beroepsofficier als Jahja Khan, die met tegenzin de macht over genomen heeft, zal het natuurlijk wel heel onaangenaam zijn om al deze strij dige belangen te verenigen. Maar het is duidelijk, dat de staat van oorlog niet veranderd kan worden in een meer normale staat zonder het leger bij de politiek te betrekken. The Guardian Het leger van Pakistan vormt de I sterkste band tussen Oost- en West- Pakistan; deze positie heeft men bereikt door zich verre te houden van de poli tiek. Door het leger in de politiek te betrekken zou deze band verbroken worden en Pakistan zou dan op een dood spoor geraken. Begrip Jahja begrijpt dit probleem natuurlijk beter dan wie ook en daarom heeft liij bij de eerste gelegenheid al openlijk gezegd, dat zijn streven niet verder gaat dan het herstellen van de consti tutionele regering. Misschien zal hij er de komende maanden in slagen verschillend georiën teerde politieke leiders te overreden oir het eens te worden over een basispro gramma. Hij heeft meer kans dan Ajoeb om hierin te slagen om de eenvoudige reden, dat de ontwikkelingen Ajoebs gezag volledig ondermijnd hadden, waar Jahja de situatie volkomen in de hand heeft. Het is niet bekend hoe hij de politieke problemen in Pakistan denkt op te lossen en hoeveel tijd hij daarvoor nodig zal hebben, maar gezien de aard de problemen en in het bijzonder de geografische positie van Pakistan, zal zijn eerste zorg zeker zijn om het poli tiek zo gevoelige gebied vrij te houden van druk, uitgeoefend door het buiten- NOODLOTTIGE RUZIE ARNHEM (ANP) Gisteren heeft het gerechtshof tc Arnhem in hoger be roep behandeld de zaak tegen de 40-ja rige J. V. uit Ede die ervan wordt ver dacht op 23 december 196' zun vroui Koosje door messteken van het even te hebben beroofd De rechtbank te Arn hem veroordeelde dc Edenaar tot vij jaar gevangenis met aftrek (eis van e officier; acht jaar) en t.b.r. De procureur-generaal bij het hof. mr. G. W. C. Bijvoet eiste bevestiging van het vonnis met handhaving van de strafmaat. V. en zijn vrouw leefden al jaren m onmin met elkaar. Die avond na het op treden van Toon Hermans voor de t v kwam het opnieuw tot een ernstige woordenwisseling. Volgens verklaringen van verdachte zou Koosje hem hebben aangevallen met een knipmes. Volgens zijn verklaring had hij door de duister nis niet onmiddellijk geconstateerd dat de worsteljng zulke ernstige gevolgen had. Wat bloed was zag hij voor braak sel aan. Hij had haar naar de slaapka mer gedragen, ging zitten dutten en was 's morgens naar de politie gelopen toen de kinderen hem attent maakten op bloed op het behang. „Een volstrekt ongeloofwaardig ver haal", zei de procureur-generaal in zijn rechtbank in zijn requisitor. Mr. Bij- ooet verwees naar het sectierapport en het onderzoek door het gerechtelijk la boratorium naar de foto van het slacht offer. Het is onmogelijk, aldus mr. Bij voet, dat verdachte niet kan hebben ge merkt dat zij dood was. Deze verdachte heeft, gestoken en wel met het mes dat hij uit zijn broekzak heeft gehaald. Het verloop van de wonden wijst duidelijk uit dat met het mes niet alleen is ge stoken maar dat het ook is omgedraaid in de keel. De raadsvrouwe mevr. M. Muller-Feriz meende dat het bewijs on danks alles zwak blijft. Met een grote KLM-helikopter landde gistermiddag een IFALPA- delegatie in de tuin van paleis Huis ten Bosch, waar prins Bernhard voor ontvangst gereed stond. MADRID (AFP) Voor de derde dag achtereen sinds de opheffing van de uit zonderingstoestand. Zijn gisteren studen tenbetogingen in Madrid gehouden, die gericht waren tegen de aanwezigheid in Spanje van Amerikaanse luchtbases. Hieraan namen duizend studenten deel. De politie voerde charges uit en verricht te drie arrestaties. rrespondent briefkaartje is voldoende. Een Hamburgs Sraalplaatsen en kerken. Op de kerk- j regering de ambassade in Djakarta aan rio hp in r»7.aam te zn wierp hij kruisen omver en be- lilderde grafmonumenten met obscene Jen, waarvan „satan is onze god", meest voorkomende was. In kerken htte hij -vernielingen aan en tekende viltstift leuzen op altaren en iligenbeelden. De aangebrachte schade 'rdt op honderdduizenden guldens schat. Daarnaast heeft hij in ons land kele tientallen inbraken gepleegd, ïrre S. leidde in Maastricht een dubbel- j 'en. In zijn omgeving stond hij bekend j i een rustige man, die wel wilde iven gaf, doch op wie verder niets is aan te merken. Wel zat hij altijd ed in de contanten, hetgeen geen won- j r was. daar zijn rooftochten hem be- orlijke hoeveelheden geld en goederen leverden. gen de delegatie behulpzaam te zijn en j haar te introduceren bij de betrokken Indonesische autoritei-ten. Overigens meent de regering dat gevallen Ne- dcrlandse militairen hel best kunnen worden geëerd door het organiseren van i en deelnemen aan de jaarlijkse natio- nale herdenkingen. nog geen 4.00 Mark is d briefkaart (ADVERTENTIE) AMSTERDAM „De grootste hit van ons congres", zegt KLM-gezagvoerder Ian Bartelski, voorzitter van de Inter nationale Federatie van Vliegersvereni gingen, over de aangenomen resolutie, die een boycot en een wereldwijde pilo- tenstaking als wapen tegen de luchtpira terij binnen de mogelijkheden heeft ge- Hij raakt na afloop van de zitting in de RAI, die hij heeft gepresideerd, niet uitgepraat over het bereikte resultaat. „We zitten met de luchtpiraterij, die zich alsmaar uitbreidt, aan de rand van de afgrond", betoogt hij. „Neem als voor beeld het kapen van het El Alvliegtuig vorig jaar. Een van de Arabische ter roristen, die toen de cockpit binnen stormde, had een handgranaat in de hand. waarvan de veiligheidspal was uitgetrokken. Nu is de vloei" in een cockpit erg glad. Als je geen schoenen met rubberzolen aan hebt, glij je ge makkelijk uit. Stelt u zich voor. dat dit de terrorist met de op scherp staande I handgranaat overkomen was". Hij wijst vervolgens op het levensge vaar, dat een enkele verdwaalde kogel in het vliegtuig betekent: „Hij kan de luchtdruk doen wegvallen, zodat ieder een bewusteloos wordt. Hij kan het I hydraulisch systeem onklaar maken, zo dat de remflappen en het onderstel niet Captain Bartelski haalt nog meer pun ten aan. „De gezagvoerder, die een pistool in de rug voelt, kan niet de in structies opvolgen van de verkeersleiding. In de drukke luchtwegen van vandaag kan dit leiden tot een botsing met een ander vliegtuig. De luchthaven, waar heen de kaper wil uitwijken, kan onge schikt zijn. het weer kan er slecht zijn I en misschien is er te weinig brandstof 1 aan boord om hem te kunne bereiken, j Maar hierover argumenteren met een luchtpiraat heeft geen zin", aldus cap tain Bartelski. „Hij zou denken, dat het smoesjes j waren met alle kans op een worste- I ling of erger. Waarbij komt. dat j de kapers vaak geestelijk gestoorde lie- I den zijn". De opvatting van gezagvoerder Bar- I telski en van de hele IFALPA achter hem, waarin 44.000 van de 65.000 piloten j ter wereld verenigd zijn, laat zich kort en goed aldus vertalen: „Wij hebben in het belang van de veiligheid in de lucht het morele recht om het wereldgeweten wakker te schudden en hulp te eisen bij onze strijd tegen de luchtpiraterij. Straks vliegen we, in machines met 450 passa- Je moet er niet aan denken, welke catastrofes een kaper dan kan aan richten. We zijn ervan overtuigd, dat het voor 90 procent met de luchtpiraterij afgelopen zal zijn, wanneer de kandidaat - kaper weet, dat hij voor zijn misdaad zwaar zal moeten boeten. Dat is precies, wat we met onze resolutie en met de aangekondigde maatregelen willen be reiken. Een andere oplossing voor hel probleem hebben wij, na een intensieve studie van alle mogelijkheden inclu sief het gebruik van wapendetectors niet kunnen vinden". Prins Bernhard heeft gistermiddag op paleis Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie ontvangen van piloten, die deel nemen aan het congres van de IFALPA Per helikopter vertrok de delegatie van de RAI naar Den Haag, waar zij landde op het voorplein van het paleis. De prins, die beschermheer is van deze con ferentie. ontving van de delegatie een plaquette van ebbehout. Het opschrift Zeefstofregen in Nijmegen Van onze correspondent) NIJMEGEN Door een mechanisch defect aan de apparatuur van de Dobbelman Zeepfabrieken te Nijmegen hebben de bewoners in de nabijheid last gehad van een zeepstofregen. De directie betuigde onmiddellijk de buurtbewoners schriftelijk haar spijt. Aan een schoon maakbedrijf werd opdracht gegeven overal waar nodig de ramen schoon Ie maken. Fabriekspersoneel reinigde de straten. De fabriek wil eventuele schade nog deze week afwikkelen. Volgens de directie kan de zeepstofregen geen ge vaar voor de gezondheid opleveren. Het Tweede-Kamerlid dr. B. van der Lek (PSP) heeft juist op dat punt aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld. Er is al eens meer een zeepstofregen gevallen. Daarom bestelde de fabriek enkel* maanden geleden speciale stoffilters, die zouden voorkomen dat nog stof buiten de fabriek zou kunnen komen. De lever tijd was echter nogal lang. Pas over een week of zes zullen zij bedrijfsklaar zijn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11