„In Utrecht kaarten ze de boel door elkaar" ZEVEN DAGEN IN BED VOOR DE WERELDVREDE PROF. DR. F. HAARSMA OVER STUDENTENPAROCHIE q? KARDINAAL ALFRINK MOEST WEL OPTREDEN :n Echtpaar heeft dubbel loei: ibreren en isi-naar laten jroeien... mensen wat een mensen SELECTE INSEKTENSEKTE WIL SUITE VAN LENNON ONTSMETTEN 45T. Zondag in Utrecht geen eucharistie VERDRIJF VERKOUD HEID /0\ *A 4 WOENSDAG 28 MAART 1969 'Ai Cittë.L TAGINA, AMSTERDAM Daar liggen ze dan. 19 meter boven AP. vorste lijk opgebaard onder de kanarie- tweepersoonsdeken van de identiële suite in het Amster- >e Hilton. Links John Lennon vitte pyjama met ingeweven iedereen op zjjn doodsbed zou willen tekenen. Uit zijn lorstzak hangt een witte tulp ver- :tig omlaag, zjjn bleek, ovaal gladiolei Gladiolei arat 4. i Veyagi rand 4.f "riendsh: 10. JohE Lte SI; t 33-3' iing i i de 1 gedonderd en nu voorlopig het id moet houden. Gewoon dus een irdige jongen, die sterk bijziende ior zijn ronde ziekenfondsbril het del gesnap van filmers, fotografen n journalisten gadeslaat. Naast nderuit gezakt tegen de cen- rale verwarming de Japanse Yoko Ino, die hij enkele dagen geleden Gibraltar trouw voor een fraai, ig leven heeft gezworen. „Een >oie plechtigheid", zegt hij op wekt, „een plechtigheid vol emo- s. Het heeft me sterk aange- 'oko Ono is op deze middag rooralsnog tot aan de korte, •edrongen hals gehuld in een ngestreken witte pyjama met ;antjes van broderie. Ze heeft hoogte de navel in de stugge stof lestoken, uit welke benijdens- tardige positie de bloem ook al edrietig over de zuivere scheer- deken hangt. Ze glim- acht welwillend en deelt des- levraagd mede, dat zij en haar echtgenoot druk doende lenken voegt ze er nog aan toe, j dit doen voor de vrede, •rede in het algemeen, de in het bijzonder". John eeft het trouwens nog ten over- et Engelse degelijkheid stuk geel karton ge- .00 jchilderd, dat hij met plakband de ruit heeft gedrukt. BED-PEACE" staat er op. Tevens uilen zij hun wittebroodsweek Amsterdam benutten om hun ir te laten groeien. Dit met het og op diezelfde vrede. John heeft et duidelijk op het tweede bord eschilderd: HAIK-PEACE. Op manier slaan zij twee vliegen één horizontale klap zonder ich buitensporig druk te maken, hebben daardoor alleen i x* -iuu ie* hoofd ontbloot, wat voor de Trnr^H^Jamengestroomde persvertegen- rIwvMwïicrojv? uit Engeland, Duits- Nederland een lelijke iffpiVWiKv3e8envaUer is- Maar allé, het valt Kaffriinon HM ifi ïnrfprHnaH d. Eei -110, Blen- 65, Queei doorn 180 0, Promi alles pei let is dinsdag 25 maart 1969, de 'ijfde dag van een lente, die met Golde:Nn tuberculeuze zon de hoofdstad 225-250 Fans op scherp in een brekelijk waas heeft gehuld. Buiten vóór het bordes van Hilton staan de fans op scherp met de bloknotes en de ballpoints, maar de portier heeft strenge instructies gekregen van de opgeblazen body builder, die het onbereikbaar idool al vanaf Gibraltar beschermt. Het echtpaar koestert alleen het ver langen om diep onder de wol met Amsterdam te communiceren en heeft daar geen pottenkijkers bij nodig. „De tijd, dat ik serieus meende te kunnen vibreren door iemand een hand te geven", zegt John glimlachend, „ligt alweer ver achter me. Wij doen het nu via de creatieve vibratie. Wij blijven nu zeven dagen in bed liggen voor de vrede en op die manier hopen we ertoe bij te dragen, dat de wreedheid uit de wereld wordt gebannen. Door onze aanwezig heid hier in Amsterdam geven wij Holland de kans om met ons mee te vibreren. Geloof me, daar hoeft echt geen fan voor naast mijn bed door middel van de moderne media: televisie, radio, pers". Zo, dat heeft hij weer keurig gezegd. Hij vouwt de handen en zakt tegen de verwarming. Het is onduidelijk of hij op vibreert of zich allee selt. Lachertje Is hq niet bang, dat de pers zün nobele bedoelingen verkeerd zal uitleggen en er een lachertje van John knikt. Yoko antwoordt: „Als dat het slechtste is, wat we met deze persconferentie bereiken, ik evreden. Er wordt toch al zo weinig gelachen in deze wereld. Kimt u zich iets fijners voor stellen dan mensen te laten lachen?" John sluit de ogen, voegt eraan toe: „Laten we aannemen, dat de journalisten onze woorden ver draaien en dat ze ons belachelijk zullen maken. Dan zijn er altijd nog de foto's en de films en die liegen niet. U kimt wat dat be treft rustig uw gang gaan, want de echte vrienden, die op dezelfde golflengte vibreren als wij, zulleft ons toch begrijpen". „Vibreren", zegt Yoko langzaam, „wij lopen al lang met het idee rond om de Albert Hall in Londen te huren en dan op het toneel alleen ons haar te laten groeien". „Een prachtig idee", meent John, die opeens rechtop in bed zit, „het enige wat ik wil is mijn eigen leven leiden. Er zullen altijd mensen zijn, die mij begrijpen. Wij maken van ons hele bestaan een happening, een feestelijke ge beurtenis. Dat is onze manier om met de wereld "in contact te Slinkse wegen twintig journalisten, die op een hoger gelegen etage veertig mi nuten hebben gewacht op hun kans om uit volle borst mee te vibreren. Tevoren hebben zij aan een Hiltonportier hun perskaart moeten tonen, want de fans liggen op de loer en proberen langs slinkse wegen mee te ontstijgen aan het gronderig gesappel van het aards bestaan. In totaal hebben zich tegen twee uur dertig fotografen, zevenenveertig jour nalisten en veertien vertegen woordigers van de Hilversumse zuilen gemeld. Iemand roept: „Als je biet beter wist, dan zou je denken, dat h?t gaat om een na tionale inzamelingsactie voor Biafra". Om kwart over twee komt Hans Boskamp. ex-voetballer, ex- zanger, nu adjunct-directeur van Johns' platenmaatschappij Bove- ma, de eerste groep halen. Bij de tochtdeur vraagt een zenuwachtige heer op hoge toon om de pers kaarten. De samenkomst krijgt nu de grimmige allure van een af gedwongen excursie in Ford Knox. De eerete, die na twaalf minuten met een rood, bezweet voorhoofd terugkeert in het voorgeborchte, weet te melden, dat de presiden- tiëlé suite, die Boskamp raison van 218 gulden per dag, inclusief bediening en BTW heeft gehuurd, verdacht ruikt naar wierook. "Men wil hem in dit stadium niet tegenspreken, maar neemt wel aan, dat zich gewoon een priester arbeider tussen de eerste groep bevindt. De man geeft vervolgens een beschrijving van het interieur, waarbij spontaan weer de zweet druppels op zijn voorhoofd komen. „God bewaar me", roept hij bijna snikkend, „stel je voor, die twee in bed en wij er omheen. Dat kan toch niet". „Bloot?", vraagt een redacteur van één van de christelijke omroepen hoopvol. Het is hem aan te zien, dat hij er een zeer hard hoofd in heeft. „Vergeet het maar", zegt de kneuterig komst van die hun bedlegerige hopman Beatle-image De vragen en de antwoorden, die in de volgende zestien minuten door de vrijwel geheel ontmantelde suite zweven, hebben alle het soortelijk gewicht van een zeep bel. Vraagje: „Wat denk je van je John: „Image. Daar denk ik niet over. Die hebben jullie gemaakt, niet ik. Als ik een bril met groene glazen draag, doe ik dat, omdat ik het prettig vind. De rest is fantasie van de buitenwacht. Ik heb een Beatle-image, een Lennonimage, een Johnimage, wat Terzijde van Yoko: „John is één van de grootste figuren, die ik in deze wereld ken". John valt daarop spontaan in de kussens, plukt aan zijn baard en zegt: „Mijn hemel, ik houd van Ander vraagje: „Bent u rijk?" John: „Het is maar, wat u onder rijk verstaat. In sociale zin moet ik „ja" zeggen". Vraagje: „En in andere zin?" Make love Een lichtelijk getergde journalist informeert vervolgens, wat er waar is van het bericht in de Daily Mirror van dinsdagmorgen, dat John en Yoko het plan hebben om elkaar in het openbaar lief te hebben. John fronst de wenkbrauwen. „Wat stond er dan precies?", vraagt hij aarzelend. „They want to make love", repro duceert de journalist vaardig. „Ah juist", zegt John, „het gaat er nu alleen om, wat je daar onder verstaat". „Dat stond ook in de Daily Mirror", herinnert de journalist zich. John schudt het hoofd. „Je kunt love op zoveel verschillende ma nieren maken. Maar voor wat u bedoelt zijn wij toch geloof ik net even te gereserveerd. Misschien produceren we nog wel eens iets dergelijks voor anderen". Aandoenlijk vraagje: „Wilt u samen een baby?" Yoko: „Het zou eigenlijk wel mooi zijn om er hier in Amsterdam voor te zorgen. Het is een heer lijke stad, waar een hoop gebeurt. De provo's, de witte fietsen". De kring knikt. Laat haar maar. Welwillend reageert John ook op een directe stoot onder de gordel. „Heeft u er al over nagedacht, hoe het met de vrede moet, als u nog eens van Yoko Ono gaat scheiden?" John schudt bedachtzaam het hoofd. „Daar denken wij niet aan. Je denkt toch ook niet aan de dood. We hebben al de grootste moeite om zeven dagen aan één stuk in bed te blijven. Heus, dat is moeilijker dan u denkt. Ik heb in India ook gedaan. We be- offer i het s i de wereld, in het Sterfelijke geur Op dat moment zegt Boskamp: „Ik wil niet rot doen heren, maar er zitten nog anderen boven, die ook graag naar binnen willen". Men knikt, men staat op, John schudt feestelijk de uitgestoken handen. Yoko kirt. Vibratie", zegt Van de tulp op haar nachtjapon valt een spierwit blad op de deken. Uit een luidspreker sijpelt de motregen van klagelijke muziek, die Ravi Shankar aan zijn gitaar heeft ontlokt. De sterfelijke geur van de se ringen in de hoek is opeens on dragelijk. „Als jullie weg zijn, laat ik thee boven komen", deelt John handen wrijvend mee. Over de vrede durft niemand meer te spreken. bij „als iedere Nederlander lag, hadden we nou geen bevolkingsvraagstuk". Hilton-krochten Het wachten duurt lang, de spanning stijgt. Een ober, die steeds nieuwe bladen met ver snaperingen aandraagt, vraagt of iemand een handtekening voor zijn zoontje kan versieren. De prijs wordt onmiddellijk af gemaakt op twee glazen pils en een jonge jenever. Om kwart voor drie mogen de eerste vertegenwoordigers van de schrijvende pers afdalen in de tócht en verzoekt de heren in kring rondom het bed te gaan zitten, vanwaaruit Lennon en Ono stralend toekijken als kinderen op sinterklaasavond. Door deze gedwongen sit-downactie krijgt de persconferentie op slag het Het Amsterdams bedsermoen van John Lennon en Yoko Ono, door het echtpaar bescheiden omschreven als een happening op internationaal niveau, kreeg onverwachte concurrentie van de hoofdstedelijke footgraaf Cor Jaring, die al eerder in de lage landen opzien baarde a\s promotor van een nieuw soort wereldkampioenschappen, waarin iedereen mag doen, wat hij wil. Jaring, maandagavond nog in beschonken toestand door vier Hïltonportiers de straat opgewerkt, verscheen gistermiddag weer monter op het Beatlefront, ditmaal als stuwende kracht van de Insecten Secte, een klein, select genootschap, dat door middel van zakjes blauw en ontwenningskuren voor boeren de vervuiling en vergiftiging van de aarde wil tegengaan. Aan het echtpaar Lennon wilde hij de immuum-blauwe vlag van zijn secte aanbieden en tevens had hij het voornemen om de presidentiele suite van Hilton met twaalf zakjes blauw te ontsmetten. Waarom „Omdat Lennon een beatle is en beatle betekent kever. Het is bekend, dat ook de kever ten dode is opgeschreven. Daarom gaat die jongen me aan het hart. Ik wil hem helpen". Jaring, die onthulde, dat zijn secte a. raison van tweeëneenhalfduizend gulden alle zakjes blauw heeft opgekocht, die nog in Nederland voor handen waren, wacht nu een gunstig tijdstip af om zijn ontsmettingsplan ten uitvoer te brengen. „Ik moet daarvoor alleen zijn", legde hij' uit, „want als iedereen dezelfde foto gaat maken, zit er voor mij geen poen meer in. Onze secte heeft overigens ook het plan John Lennon te onderscheiden voor zijn nobel strevenHij kan kiezen uit een opwindbare wisselvlinder en een verzilverde tafelbus met DDT". Over zijn wereldkampioenschappen kon hij nog mededelen, dat inmiddels duizend Nederlanders hebben Ingeschreven. Hun handelingen variëren van het Europees record paal zitten tot volmaakt verdekt opstellen. In afwachting daarvan heeft hü nu het plan om verkleed als ober door te dringen tot de presidentiële suite en jeukpoeder in het bed van het echtpaar Lennon te strooien. „Dan moeten ze hun bed wel uit", zegt hij stralend, „en dan heb ik pen wereldprimeur. Poen, jongen, daar gaat het ider hard- vervoli spelver ""H'iji d. NIJMEGEN Prof. dr. Frans laarsma, hoogleraar in de pastoraal- teologie aan de universiteit te imegen en oecumenisch deskundige, grote lijnen eens met het leleid van kardinaal Alfrink ten ia ipzichte van de Utrechtse studenten- lastores. Alleen bij enkele aspecten de uitvoering ervan zet hij een Taagteken. Tijdens een vraaggesprek, dat wij met sm mochten hebben, distantieerde prof. aarsma zich duidelijk van het Utrecht- experiment zoals dit heeft plaats vonden. „Natuurlijk is het goed, dat pogen ons in eikaars eucharistie- 'ieringen in te leven. Wanneer dat leidt bepaalde vormen van intercommunie, i vind ik dat prachtig. Maar we moe de bestaande liturgische tradities t gaan verbasteren en verminken, ilkaars vieringen intact latei i eigen vorm als authentiek erkennen Utrecht kaarten ze de boel dooi lar. En dat is geen dienst aan dc KERKORDE Een l), Rijndij veg, Hai raat, Ni an, Toll. Itmanstra; traat, ten van zijn bezwaren legen het Jtrechtse experiment is, dat het al te ijk emakkelijk over de kerkordelijke be- iag palingen heen loopt. „Neem de dominee, D lie voorging in de Utrechtse eucharistie- licc iering. Wij erkennen hem volmondig en.' Is ambtsdrager in zijn eigen kerk, een tal ;erk, die ik graag als een kerk van 'ai Ihristus wil erkennen. Maar dat betekent iog niet, dat hij ook als ambtsdrager kan 'Ptreden bij ons. Als we dat toelaten rijgen we een grote verandering. Kerk- rijgen we een groie verai raat, Muj irdelijke bepalingen zijn er mei J5H 'de liets. Ze kunnen achter liggen bij de - oncrete geloofsbeleving en moeten dan DT 'ok regelmatig herzien worden. Maar lat moet wel ordelijk geschieden. Anders tomen w« in een grote chaos terecht". Een en ander betekent niet, dat prof. "nrsma iedere vorm van open commu- of intercommunie afwijst. De stelling. we met gezamenlijk eucharistie- ren moeten wachten, tot de eenheid laan, Lodf b. Verwej rm, Gortei it, HoflaaL E, Duinhol of, Telden it Kastein iemelstraat een feit is geworden, acht hij in haar volstrektheid onhoudbaar. „In het decreet over het oecumenisme", aldus Haarsma, .wordt erkend, dat de eucharistie zowel openbaring van eenheid is als een weg ernaar toe. Wel moet er bij hen, die de eucharistie vierén, reeds een zekere eenheid bestaan, zowel in de geloofs overtuiging als in het kerk-zijn". Over deze eenheid blijkt prof. Haarsma genuanceerd te denken. Hij weet, dat er rond de eucharistie nog altijd theolo gische twistvragen zijn, die niet werden opgelost. Niettemin ziet hij in het geloof Minder gelukkig Is hü met de sancties, die de kardinaal op de pastores heeft toegepast. „Ik kan me voorstellen, dat de kardinaal priesters, die zich formeel verzetten tegen de eenheid in de catho- voorlopig in de uitoefening achterhaald zou willen noemen". Op mijn bemerking, dat de kardinaal het eerst zonder sancties heeft geprobeerd en dat die poging op niets is uitgelopen, zeker opzicht met hem te doen. Ik dacht bij mezelf: dit heeft hij niet verdiend. Een man, die zoveel heeft gedaan om de vernieuwing van de Kerk mee te vol trekken, heeft recht op ons diepe respect. En ik vind het niet van respect getuigen, als r 1 dwa 5 tegen hem ingaat". ONZORGVULDIG Ook over het optreden van Van Veen, die het verbod van de kardinaal naast zich neerlegde, is prof, Haarsma weinig te spreken. „Ik had liever gezien, dat hij het niet gedaan had, ook al kan ik me voorstellen, dat hij zich zeer verbonden voelde met zijn katho lieke broeders in de Utrechtse gemeen schap. Wat meer zorgvuldigheid zeker op zijn plaats zijn geweest. Laten in gaan ze daardoor niet lijden zekere gezichtsverenging? Het valt mij op, dat zij bepaalde dimensi vraagstuk veronachtzamen, zeker de moeite waard zijn" Vanzelfsprekend gaan onze gedachten I naar de naaste toekomst: hoe zal het verder gaan, in welke richting zal oplossing van het conflict worden gezocht. Pre Ha; van katholieke en reformatorische chris tenen voldoende ruimte en beweging, om nu reeds tot open communie en inter communie over te gaan, bij voorkeur op plaatselijk niveau, wanneer de gemeente eraan toe is. „De twistvragen waarover wij het hier hebben, zijn niet op te los sen", meent Haarsma. „Wel kan men ze in de beleving als achterhaald ervaren. Wij zijn op weg naar een nieuwe consen sus, die bescheiden en armoedig van, formulering zal zijn maar die beter dan de traditionele theologie ons geloof van nu zal verwoorden". SANCTIES Terug naar het Utrechtse experiment. Wij vragen prof. Haarsma, wat hij denkt van hel verbod, dat kardinaal Alfrink samen met de andere bisschoppen over dit experiment heeft uitgesproken. „Ik kan er erg goed inkomen", is het ant woord. „Ook al vind ik, dat de bisschop- Den ruimte moeten laten voor het i open gesprek de g aan het ontgroeien waren. Mijns inziens had hij kunnen volstaan met de ver klaring, dat hij de Utrechtse pastores, wanneer ze tegen zijn verbod in door zouden gaan. niet meer als met hem ver bonden ambtsdragers zou kunnen be schouwen. Daarmee had hij in de grond hetzelfde gedaan en hetzelfde bereikt. Het zou getuigd hebben van een meer pastorale visie en van een beleid, dat zich uitdrukkelijk baseert op pastorale motieven. Bovendien zou hij er goed aan hebben gedaan, meteen een collegiaal overleg in het vooruitzicht te stellen, waarin de zaak kon worden besproken en tot helderheid gebracht". Overigens heeft prof. Haarsma er behoefte aan, kardinaal Alfrink in de kern van zijn beleid bij te vallen. „Toen ik hem gisteravond voor de televisie zag een veel-geplaagd man had ik ln opgedaan, wat waren de gemaakte fou ten en de opgetreden tekorten. Als men dat scherp voor ogen heeft, moet het mogelijk zijn de weg naar een oplossing Verder weg ligt het officiële beraad van de kerken over de erkenning van eikaars ambt. De gebeurtenissen in Utrecht kunnen het verloop van dit beraad bespoedigen. „Op synodeniveau ligt het nogal moeilijk", erkent Haarsma. „Maar plaatselijk worden vorderingen gemaakt. Zo heeft de centrale kerkeraad van Utrecht, na aanvankelijke weigering, pastoor Kamphuis als voorgangei de barrière te slechten". van de parochieraad van Utrecht bq prof. Haarsma praten, om t« zien wat er conflict de kardinaal en de Utrechtse studentenparochie. hebben: vol sympathie naar openheid, ruim in zijn theologische opvattingen, progressief in zqn pastorale benadering. Maar tcgelqk een man, die Dr. ALFRED VAN DE WEIJER Ook Eindhoven in opspraak UTRECHT Zondag a.s. zal in dc Utrechtse studentenparochie geen eucha ristie worden gevierd. De studenten pastores zullen zich houden aan het ver bod van kardinaal Alflink, hun priester- lUke functies uit te oefenen. Er zal een woorddienst worden gehouden met daar op aansluitend een discussie over de situatie, ontstaan na het ingrijpen van de kardinaal. De plechtigheden van de Goede Week zullen in ieder geval door gang vinden. De parochieraad heeft N. J. M. Vendrik, die jarenlang studentenpastor in Utrecht is geweest, bereid gevonden om op Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Pasen de liturgie te verzorgen. Donderdag zal in Huize Cunera een hearing worden gehouden, waarin van gedachten zal worden gewisseld over de moeilijke communicatie tussen parochie en bi9dom, die tot de huidige impasse heeft geleid. Intussen heeft bisschop J. Bluyssen van 's-Hertogenbosch zich uit gesproken over de gemengde diensten, die in de Eindhovense studentenparochie worden gehouden. De letterlijke tekst van zijn verklaring luidt: 1. Sinds geruime lijd wordt binnen de studentenparochie van Eindhoven op weekdagen een eucharistische dienst gevierd, waarin een katholiek priester en een protestantse voorganger samen celebreren, in die zin, dat beiden afwis selend de teksten zeggen en de han delingen verrichten (anders dus dan in de studentenparochie van Utrecht). 2. De bisschop is hiervan van het begin af op de hoogte geweest. De bezwaren die hij koesterde, zijn in contacten met enkele van de betreffende studenten pastores aan de orde gesteld. De bis schop heeft ook bevorderd, dat de vragen rond deze vieringen op de agenda kwamen van het pastoraal beraad der Kerken in het zuiden, waar de kwestie op dit moment nog in behandeling is. 3. Om onjuiste Indrukken weg te nemen, die door een publikatie in het Brabants Dagblad kunnen zijn gewekt, moet uiterlijk worden vastgesteld, dat de bisschop nooit zijn instemming heeft betuigd met deze wijze van concelebra- an voorgangers van verschillende Kerken. Hij heeft langs de weg van ge- 'z en overleg gezocht naar verhel- ig van de vragen rond dit experi- f ADVERTENTIE) met [<y WITTE KRUIS Poeders, tabletten, cachets. Actie tegen minirok in Zuid-Afrika PRETORIA. (Reuter) Een leraar ln de Zuidafrikaanse stad Pretoria is een campagne begonnen tegen minirokken en bikini's. Hij zegt de oorlog te hebben verklaard aan „naakte vrouwen". Vol gens hem zijn droogte, vliegtuigongeluk ken en spoorwegongevallen een straf van God voor wat hij dc „zedenloze mode"1 in Zuid-Afrika noemt. De leraar wil dat minirokken en bikini's bij de wet wor den verboden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5