DE GROENOORDHAL Bloemenmeisjes fleurden (nog) kale Keukenhof op Tientallen mensen bezig met afbouw van immense complex Betaling abonnementsgeld per giro „Heeren en Bueren55 WOENSDAG 26 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT Opening bloembollenseizoen 1969 Ter gelegenheid van de opening van het bloembollenseizoen vond gisteren de jaarlijkse persconferentie plaais, ge organiseerd door de burgemeesters van <le Bollenstreek-gemeenten. Ditmaal in de fraaie burgerzaal van het gemeente huis in Bloemendaalwaar burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de plannen voor dit seizoen bekend maakte. Alle bijzonderheden over bloemencorso, bloemmozaieken en kinderoptochten ver meldden wij reeds gisteren. De Keukenhof, het troetelkind van de provinciale VW, begint ten gevolge winterslaag te ontwaken. Een kale ain- van de slechte weersomstandigheden van de laatste dagen nu pas uit zijn blik dus. Niettemin verzekerde Keuken hof-directeur W. van der Lee, dat een klein beetje medewerking van Moeder Natuur hierin veel verandering zal De Keukenhof-tentoonstelling, die dit jaar haar vierde lustrum viert, is ge opend van 27 maart tot medio mei en te bezichtigen van 8.00 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Het korps Rijkspolitie heeft voor de verwachte drukte de nodige maatrege len genomen. De toegangswegen zijn het uit alle wind streken komend verkeer reeds uitge stippeld. De door de Rijkspolitie overi gens alleszins begrijpelijke kreet: „Mijdt de Bollenstreek" kwam op deze dag echter minder te pas. Tot grote hilari teit van de aanwezigen verklaarde de burgemeester dit niet helemaal te be grijpen. Expositie Na de bekendmaking van het pro gramma was er gelegenheid tot bezich tigen van een expositie van reclame biljetten en folders voor bloembollen en de bollenstreek, welke was ingericht on- Bloembollen-comité. Belangstellenden kunnen hiervoor t.m. vrijdag a.s. terecht in het souterrain van het gemeentehuis. De expositie is geopend van 14.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. Bloemenmeis j es De rondleiding in de Keukenhof viel echter in het niet, aangezien hier, zoals gezegd, geen bloem te bespeuren viel. Ter compensatie waren er gelukkig nog de bloemenmeisjes, een werkelijk fleu rige vertoning op het groene gras. Overigens hoopt men de bezoekers tij dens de Paasdagen toch nog wat kleur te laten zien. In de eerste plaats zijn er de grote kassen, waar reeds een pracht aan bloemen is te aanschouwen, terwijl kosten noch moeite worden gespaard om ook de tuin zelf een beter aanzien te geven. Met alleen al een jaarlijks exportbe drag van ongeveer 350 miljoen gulen drag van ongeveer 350 miljoen gulden een stootje verwerken. Hoe groot de Groenoordhal wel is op afstand, vanaf de Willem de Zwijgerlaan heeft men dat zo direct niet door kan men on geveer opmaken uit het feit, dat een groot spektakel als Holiday on Ice" nog niet de helft van de beschikbare ruimte nodig zou heb ben. De waarnemend-directeurde heer Daey Ouwens heeft reeds contact gehad met het schaats- circus (voorlopig nog zonder re sultaat overigenswaarbij de ver schillende mogelijkheden loerden besproken. In de halve zaal zou den rond de ijsvloer tribunes ge zet kunnen worden met een capa citeit van 4000 zitplaatsen. pacht restaurants Tot de lokaliteiten behoren ook een aantal restaurants, waarvoor het col lege van burgemeester en wethouders reeds een pachter gevonden heeft. Bij een inschrijving, waarbij ook een kans gegeven werd aan de exploitanten van restaurants rond het oude veemarkt- terrein, bleek Stadsgehoorzaalexploi tant I. Milikan de gunstigste. hi de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal het college voor stellen de heer Milikan, die samen werkt met Amstelbrouwerij N.V. de restauratiegelegeniheden in pacht te geven. De pachtsom zal worden vast gesteld aan de hand van een basis- omzet van 200.000.- per jaar. In een volgende raadsvergadering, zo kondig de wethouder Harmsen aan, zal verder nog een aanvullend krediet gevraagd worden. Dat is o.m. nodig voor de aan schaf van een „telescopisohe" tribune, De grootste vrachtwagens lijken nietige speelgoedautootjes onder de bogen van de immense Groenoordhal, de veemarkt-sporthal, aan de Willem de Zwijgerlaan. Men is volop en met tientallen mensen bezig aan de afbouw. In en rond de hal. Het begint er in de hal al aardig op te lijken. In de nok hangt al een klok - een ding van een kubieke meter groot, vertelt men - vier trossen luidsprekers hangen aan de enorme houten bogen en de ver warming heeft reeds proefgedraaid. De asfaltvloer moet nog gelegd worden. Drie firma's hebben al een klein stukje van de 7650 m2 mogen bestrijken, maar opzichter D. Schouten wacht nog op de rapporten die TNO over het product van de drie firma's zullen uitbrengen. Pas dan kan de opdracht gegund worden. Douches worden geïnstalleerd, deuren worden gehangen Er is nog enorm veel te doen. Ook buiten de hal. Dat ziet men pas goed vanaf de galerij in de hal. Achter de hal ligt de riolering er nu in en het terrein is weer geëgali seerd. Een vijftig man sterke straatmakersploeg is daar met de be stratingswerkzaamheden bego Vloeroppervlak zo groot als een voetbalveld De Groenoordhal en wat er zo bij komt is een affaire van astronomische getallen. Al zo de kosten. De gemeen teraad stelde bij elkaar, voor grond en bouw reeds ongeveer 10 miljoen gulden ter beschikking. In de parkeerterrei nen moeten door de straatmakersploeg zes miljoen en vijfhonderdduizend klin kers verwerkt worden. Men zal daar drie maanden werk aan hebben. Er kunnen dan wel 1500 tot 1800 perso nenauto's geparkeerd worden. De par keerterreinen in de Leidse binnenstad balen dat niet. Om maar even een in- drnk te krijgen Een enorm karwei. rm veel te doen. Het de kant van de Wil lem de Zwijgerlaan, lijkt nog op voorterrein, maanlandschap. Daar woordt druk ge werkt aan de riolering. Omdat men iedere vrijdag grote hoeveelheden stro weg moet kunnen spuiten was de aanleg van een stelsel van rioolbuizen met een grote diameter noodzakelijk, de slechte bodemgesteldheid ter plaat se maakte het ook noodzakelijk, dat bet riolenstelsel werd onderheid. Dat maakt het verklaarbaar, dat het terrein JHHBBBHHRHH drastisch door draglines overhoop ge- evenwel nog in voorbereiding". De heer aparte dienst Hoewel er nog zeer veel moet ge beuren is men op ambtelijk niveau al volop bezig met voorbereidingen voor de opening. In afwachting van de aan stelling van een directeur „De Groenoordhal" zal als een aparte tak van dienst in het gemeentelijk bestel gerund worden is de heer T. C. Daey Ouwens, ambtenaar van de afde ling personeelszaken, van de gemeente secretarie tijdelijk belast met het direc toraat. Hij heeft er al een volledige dagtaak aan, vertelde ons wethouder S. Harmsen gisteren tijdens een wan deling door de immense hal. Op 13 september wordt de hal officieel ge opend (door wie is nog niet bekend), nadat er in de laatste week van augus tus reeds de Leidato-show in gehou- Over het programma van de ope ning is al het een en ander te melden. Di samenwerking met de VEBO zal zaterdag 13 september, een agrarische dag gehouden worden, 's Avonds ko men alle Leidse muziekkorpsen een Taptoe geven, waarna voor de jeugd open dansfestijn georganiseerd Daey Ouwens, die voorlopig alle orga nisatorische facetten van de openings manifestatie coördineert is ook reeds in onderhandeling met een aantal ge gadigden voor huur van de hal na de openingsdata. In principe wordt de hal niet verhuurd op veemarktdagen. Slechts bij uitzondering, hoogstens en kele keren per jaar, zal de hal of een gedeelte daarvan verhuurd worden op marktdagen. test akoestiek Vooruitlopend op de grote openings evenementen is er zaterdagmi reeds een „besloten voorstelling" K en G in de Groenoordhal. Het be faamde Leidse tamboer- en pijper- korps treedt dan in volle bezetting deskundigen in de gelegenheid 100 bij 70 meter) te testen. Het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" nam reeds een proef met kleine bezetting. Die 50 STRAAT MAKERS TIKKEN 6,5 MILJOEN KLINKERS WEG gold als zeer geslaagd. Op de avond van 1 april geeft hetzelfde korps herhaling in volle bezetting. En dan is de akoestiek nog maar een va talloos vele dingen waarop gelet moet worden by de afbouw van de hal het grote aantal vertrekken en zalen, dat zich aan de lange zijde op de be- LEIDSE UNIVERSITEIT Harkes-Onderwater (Leiden) en de he- A. Constandse (Alphen a. d. Rijn), C. C. A. de Nooijer (Lichtenvoorde), J. Th. G. C. Plauw (Voorburg); artsex., de heren H. A. Holtkamp (Leiden), A. Hue- ting (Rotterdam). D. J. Lankamp (Oegstgeest), G. W. P. Wisselink (Was senaar). Verder zijn geslaagd: doet.ex. Duit- s taal- en letterkunde, de heer J. W. d. Spek (Leiden); doet.ex. Ned.Recht, de heer H. M. Lintorst (Leiden). Turk zwaar gewond door vloeibaar ijzer in kettingfabriek By een ongeval in de J^eidse ketting- fabriek heeft een 29-jarige Turk gister middag om twee een hoeveelheid vloei baar yzer op zyn lichaam gekregen. Hij moest met ernstige brandwonden in het Academish ziekenhuis worden opge nomen, maar verkeert buiten levensge- Bij werkzaamheden in de fa briek reed hij achteruit met een lorrie en botste daarbij tegen een kraan, waar aan een pot met het vloeibare metaal hing. Door de botsing begon de pot te schommelen, een deel van het gloei ende ijzer gulpte over de rand en kwam op de rug van de Turk terecht. Drie inbrekers van boxen Stationsflat gearresteerd Drie inwoners van Alphen aan den Rijn zijn in hun woonplaats gearresteerd, overgebracht naar het Leidse politiebu- een cementwerker van 28, 22 en 21 jaar. Bij hun arrestatie kwam aan het licht dat zij degenen zijn, die regelmatig dief stallen hebben gepleegd uit de boxen van de flat aan het Stationsplein in Lei den. De politie werd reesd geriumte tijd overstelpt met aangiften van diefstal door de flatbewoners; meestal betreffen de goederen van geringe waarde. Inmiddels Is gebleken dat het drietal Ook alle gestolen goederen, die de recherche heeft kunnen achterhalen, zijn het Leidse politiebureau overge bracht. Bijkantoor aan Lammenschans van Rafleissenb.-Leiden De Coöp. Raiffeisenbank „Leiden- Oegstgeest" hield haar jaarlijkse leden vergadering. De voorzitter van het be- r, de heer J. v. Vliet, gaf een terug- op het jaar 1968. Ondanks econo mische moeilijkheden in ons land was het afgelopen boekjaar van de raiffei- senorganisatie een gunstig jaar. De toe vertrouwde middelen stegen zeer sterk. Ook de plaatselijke bank kreeg hiervan ime portie. Als lid van het be- werd herkozen de heer C. G. Meijer en als lid van de Raad van Toe zicht, de heer J. Siere. Een voorstel tot wijziging van statu- Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand APRIL 1369 en 2de kwartaal *69 gireren, verzoeken wij dit vóór 81 maart a.s. te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken ivy er op attent dat het abonnementsgeld bij vooruitbetaling moet ivorden voldaan. Wij ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelijk bij de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijzen zijn: per maand4.70 per kwartaal14,10 per kwartaal per post 16,95 Deze prijzen zijn exclusief incassokosten. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tijd en moeite, indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wij U gaarne een opdrachtformulier toe. Betaalt U voor Iemand anders, dan verzoeken wij U op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. GIRONUMMER: 10 30 03 Prinselijk afscheid op redaktie aangezien het vereiste aantal leden niet vertegenwoordigd was. Een tweede vergadering zal speciaal daar- lor moeten worden belegd. De directeur der bank, de heer L. Kool, lichtte de balans en verlies- en winstrekening nader toe. De omzet be droeg in 1968 444 miljoen gulden. De spaargelden stegen tot bijna 25 miljoen gulden. Besloten werd de winst van '68 voegen aan het reservefonds, waardoor dit fonds steeg tot f790.000,-. Het bestuur deed de mededeling dat binnenkort een bijkantoor zal worden geopend aan de Laninienschansweg te Leiden. De bouw van het nieuwe hoofd kantoor aan de Stationsweg vordert ge staag en verwacht mag worden dat be gin 1970 dit gebouw gereed zal zjjn. Reclamebureau "Akron" In het pand Rapenburg 47 is gisteren officieel het reclame- en marketingbu reau Akron geopend. De Akron is voort gekomen uit de afdeling publiciteit van de L.O.I. Men is als bureau sinds fe bruari vorig jaar bezig zelfstandig te opereren wat inhoudt dat men de ver binding met de LOI heeft verbroken. Wel zal men natuurlijk opdrachten van dit bedrijf aannemen, maar men is nu vrij ook voor andere bedrijven te W OpC 7 maart van dit jaar werd het pand aan het Rapenburg betrokken waar men kan beschikken over vele facilitei ten waarover een reclamebureau maal moet beschikken. De man, hierboven afgebeeld, is de heer Willem Prins. Hij zit aan zijn vertrouwde schrijftafel bij een raam aan de Papengracht. Voor de redactie van ,fle Leidse Courant" is hij een vertrouwenwekkende en ver- trouwengevende persoonlijkheid. Hij is na een losse verkering in 1957, gevolgd door een verloving in 1958 op 1 juni 1960 met „De Leidse Courant" getrouwd. Na als free lance-journalist sedert t einde van de oorlap aan ver scheidene bladen te hebben meegewerkt, kwam hij in „vaste dienst" als redac teur. Wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd gaat de heer Prins vrijdag Geschiedenis van Warmond te boek gesteld IEDERE GEMEENTE, die zich zelf respecteert, stelt er prijs op haar geschiedenis den volke in het bijzonder de eigen inwoners bekend te maken. In de laatste de cennia hebben dan ook verschil lende bollen- en duinstreekge meenten aandaoh/t aan hun historie besteed en verscheidene boekwer ken zijn daarover verschenen. Nu is dan Warmond aan de beurt gekomen. Veel van de geschiedenis van dit dorp aan de plas is reeds fragmentarisch gepubliceerd. We denken aan studies over het Huys te Warmont en Dire van Teylingens „Stienhuus," waarvan de schamele resten enkele jaTen geleden werden opgegraven. ONDER REDACTIE van de dorps historicus A. G. van der Steur hebben een aantal medewerkers, waaronder met bekende namen in de wetenschap der historie en der archeologie, een boekwerk samen gesteld met als titel „Heeren en Bueren. Bijdragen tot de gesehie- Uitgevers Maatschappij N.V. te Den Haag. Het verscheen onder auspiciën van het te Warmond ge vestigde Historisch Genootschap „Warmelda" als vijfde deel van de serie „Stad en Dorp". Drs. F, K. Langemeyer, burgemeeabw ven >EHALVE HET WOORD vooraf inleiding door redacteur A. G. v. d. Steur, leverde laatstgenoemde bij dragen als „tijdgenoten van War mond," het reeds genoemde „Bu renruzie op hoog niveau" en een aanvulling op een vroegere publi catie over het Huys te Warmont. Dr. D. P. Blok schrijft over de naam van het dorp. De bekende oudheid- r Oud- DOEKEN als „Heeren en Bueren" zijn bij uitstek geschikt om de belangstelling voor het eigen dorp en de eigen streek te stimuleren. De dorps- en stadsgeschiedenis is een springplank naar de historie van gewest en land, doch daarbij komt het aspect, dat de lezer in het eigentijdse, voral in de dorpen, dik wijls het oude nog min of meer kan terugvinden. Vooral als ook de kleine historiebeschrijving wordt gedaan door lieden, die qua oplei ding of interesse ter zake kundig zijn en mythe van waarheid weten te onderscheiden. Dit laatste is ge lukkig het geval met het voor ons liggende hoek. HET PRETTIGE van een dorps historie is daarbij dan. dat de belangstellende, maar (nog) onkun dige lezer niet alleen met de neus op drogé jaartallen wordt gedrukt, doch ook kennis maakt met de his torie des dagelijksen levens in vroeger tijden. Zelfs een „Buren ruzie op hoog niveau" kan niet alleen interessant zijn, maar ook belangrijk voor de geschiedenis van de plaats. Onder voorwaarde dan natuurlijk dat een en ander geba seerd is op officiële stukken en archivalia. Amersfoort, dr. J. G. N. Renaud, behandelt Heer Dirks Huis van lingen te Warmond, waarvan de recente opgravingen onder zijr ding zijn geschied. P. A. B. Bak kers tracht antwoord te geven op de vraag: „Een gang tussen het St.- Ursulaklooster en de Mathiaskerk?" F. W. Leeman-Boschma behandelt drie achttiende eeuwse boedelinven tarissen en G. B. van Leeuwen weet te vertellen over de War- mondse veestapel in die tijd. „Grondbezit en grondgebruik," als mede „Warmond in de 19e eeuw (1815-1914)" zijn publicaties teamverband. zicht van de belangrijkste op War mond betrekking hebbende archief collecties. Foto's en reproducties van oude prenten onderstrepen de tekst op aantrekkelijke wijze. Een register op persoonsnamen maakt het naslaan gemakkelijk, terwijl verschillende losse bijlagen het ge heel completeren. Op verschillende onderdelen van de publicatie ho pen wij nog nader en meer gede tailleerd terug te komen, Wpr. ah ikt zulk een heengaan beider zijds niet al te weemoedig. Op zijn nadrukkelijk verlangen zal dit if scheid zich, wat de officiële zijde er- ;an betreft, beperken tot een besloten bijeenkomst in de zoal van de commis- De heer Prins zal er niet on deruit kunnen, dat daarbij zijn doopceel wordt gelicht vanaf de heuglijke dag Jf februari 1904, toen hij te Hille- gom het levenslicht zag, zijn jeugd te Haarlem ging doorbrengen tot zijn hu- toelijk in 1930 en hij en zijn gezin via woonsteden in Hillegom en De Zilk zich ■nslotte in Leiden vestigde, aanvanke- •k niet zo aantrekkelijk, maar sedert enige jaren naar genoegen in het Jac- Urlusplantsoen 162. Het afscheid de heer Prins valt samen met de verjaardag van zijn echtgenote, me vrouw H. Af. Prins-Van der Wiel. Dit is reeds een drukke feestdag met kin deren en kleinkinderen, zodat degenen die van dhr. Prins persoonlijk afscheid willen nemen, wordt verzocht dit of schriftelijk of anders „onder het oktaaf' te doen. Ter vermijding van kruit-verspilling voor het af scheidskanon wordt afge schoten volstaan wij met deze aankondi ging, maar niet zonder alvast onze gro te waardering te uiten voor de voortref felijke wijze, waarop de heer Prins zijn Kans-in-Kunst BEELDRAADSEL nr. 4 Deze zeemeermin waakt dag en nacht over een grote havenplaats in Dene marken. Welke plaats is dit? Oplossing: 1-14-20-5 Nog niets opsturen!

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3