toch maar ^liever caballero Tweedons altijd even goed 25 stuks 1.75 9s£cicbe(Soii^cwit REISBUREAUS VOOR Nationale harp SPARTAK-AJAX NIET ERG ENTHOUSIAST Toneelgroep Studio jaagt publiek weg van Ierland gestolen De film van vanavond Op de drempel van het geluk Consument kan het goedkoop houden Drinkwater aanzienlijk duurder PAGINA 2 DE T.ETPSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 196# (ADVERTENTIE) Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans Voorkeur en concentratie BIJDRAGE van de CHU in het gesprek van de „achttien" kan worden het voorstel van haar eigen „commissie duide lijkheid": vóór de Kamerverkiezingen een stembusstrijd een coalitie zouden willen De christelijke historische studiegroep van wie dit voorstel afkomstig is. wil echter niet verder gaan dan een uitspraak per keer; voor een vaste verbintenis met een of meer aconfesaionele partijen voelt ze niet vanwege de eigen identiteit. Inderdaad ligt de tijdelijke voorkeur ook opgesloten in het gekozen uitgangspunt: «tal een tijdelijk karakter. Wanneer in 1971 de Partij van de Arbeid, de PPR en de PSP met of zon der de Van Mierlodemocraten achter één vaandel optrekken, moet ook nog maar worden afgewacht of oo'n concentratie garanties geeft op prolongatie. tfOORKEUR uitspreken bij verkiezingen moet een Incidentele daad blijven tenzij men bewust 6treeft naar een con centratie die op integratie moet uit draaien. Dat zal het geval zijn bij politici die aansturen op een tweepartijenstelsel. De CHU zal beslist niet onder de voor standers van zo n einddoel gerekend mo gen wordenevenmin trouwens de andere cliristen-desmocratische partijen. Overigens denkt de CHU-studiecommls- sie niet aan een „mag< akkoord: de hoofdzaken ringsprogramma en de persoon van de kandidaat-premier zouden bij de afspraak inbegrepen moeten zijn. Wat betekent dat de keuze van deze persoon de kandidaat- premier losgemaakt wordt van de verkie zingsresultaten van zijn eigen partij, Worden bijvoorbeeld de aspirant-rege ringspartners het eens op de persoon van mr. Biesheuvel of dr. Veringa dan zou genoemde „combinatie-aanvoerder" MAAR wat gaat er nu gebeuren, wan neer de christen-democratische par tijen op grond van programmavergelijking een coalitiepartner in het verschiet ziet, maar de gegadigde het aanzoek afwijst. Het zou rüet onbelangrijk zijn wanneer een andere „commissie duidelijkheid", die van op KVP-verzoek studerende dr. Veld kamp. ook dit netelige punt eens in zijn overweging betrekt. Wanneer bijvoorbeeld programmatisch in 1970 groeiende toenadering tussen de christen-democratie en „links" wordt ge- ;ateerd, maar dr. Vondeling bij het bijna stuitende „neen" van de Partij van de Arbeid blijft, kan de christen-demo cratie wel naar een soortgelijk program matische verwantschap tussen haar en de VDV gaan zoeken. Komt dat. dan moet ook een politiek verwantschap tussen „links" en de liberalen mogelijk zijn. Kloos' tweeslachtigheid NW-voorfltter A. KIöos doet tiog al moeite om duidelijk te maken, dat zijn vakcentrale en de Partij van de ArbeM echt niet meer '„één potnat" zijn. Dat is begrijpelijk; want het NW mikt ook op leden die politiek, psychologisch of maatschappelijk nogal bezwaar heb ben tegen een socialistische partij, zeker in een tijd dat die partij onder bepaalde druk 6taat om weer wat meer marxis tisch te gaan worden. Zo zijn er bijvoorbeeld ook dn de Partij van de Arbeid verschillende poli tici, die enige afstand tussen partij en vakbeweging wel op prijs stellen. Per slot van rekening mikt de socialistische partij weer op de steun van bepaalde kiezers van wie ze weet, dat de .vak beweging niet het schild is waarop zij betrouwen. Voorlopig kan de heer Kloos zijn voor keur voor een zekere onafhankelijkheid wat duidelijker belijden dan de kop stukken van de Partij van de Arbeid dit kunnen. De NW-voorzitter verkondigde begin van deze week zelfs het niet juist te achten dat zijn vakcentrale zioh al te zeer vereenzelvigt met één der poltttrtte partijen „zoals deze thans functioneren". Wel heeft de heer Kloos een onver holen sympathie voor de progressieve concentratie zoals ook socialistische poli tici die aanprijzen op momenten dat niet aan hun eigen partij behoeven denken. De heer Kloos wekt daardoor het vermoeden dat hij met zijn vakbeweging wel graag voor zo'n concentratie a sterke sleepboot zou willen fungeren. Een beetje tweeslachtig; want in zi. formuleringen legt de heer Kloos ongeveer vast, dat de progressieve coi centratae dan feitelijk een exclusieve oonoentratie van werknemers zou moe ten worden. Dat propageert de Partij van de Arbeid inderdaad niet. Maar naar we aannemen zal dit ook niet gebeuren dooi een progressieve concentratie, zoals me nigeen die hier thans voor ijvert, haar in zijn opvattingen als het ideaal van het bereikbare ziet. Wü de heer Kloos in feite dus toch een politieke partij die op het parlementaire vlak de dubbelganger van de vakbewe ging gaat worden? Pluriform Geen risico met kaartjes en te lange busreis „Wij zullen ons geen tweede keer ii de vingers snijden en moeten alles zwart op wit voor onze nens hebben. Dan pas gaan wij beginnen met het ver kopen van onze reizen naar Tsjecho-Slo- wakije". Deze reactie valt bij diverse reisbureaus en touringcarbedrijven in Den Haag te beluisteren bij de vraag of zij met Ajax naar Tsjecho-Slowakiji (Spartak) gaan. Met de „kaartjessperi- kelen" rondom de wedstrijd in Parijs nog vers in het geheugen zijn zij aan zienlijk voorzichter geworden. „Wij zijn wat huiverig geworden, voor al door die moeilijkheden met de kaart jes voor Parijs" zegt een touringcarbe- drijf in Den Haag. „Wij hebben toen zwart aangeboden kaartjes moeten ko pen, om de zaak nog enigszins te red den. Wij wjllen best naar Tsjecho-Slo- wakije en dat kan ook best geregeld worden. Maar die kaartjes. Er zijn er maar ongeveer vijfduizend voor Neder land beschikbaar. Voordat wij defi nitief iets gaan doen, moeten wij wel we ten hoe het daarmee zit. Een ander reisbureau moet het ook al lemaal nog zien: „In de eerste plaats hebben wij natuurlijk die kaartjes, dat is de vorige keer met Parijs hele maal misgegaan en dat zal ons nietnog eens gebeuren. Maar daar is ook het vervoersprobleem. Een busreis zal al gaar vier tot vijf dagen duren, en wie heeft er zoveel vrije dagen voor over. Het zal ook wat de prijs betreft al een hele toer worden. Vier dagen bussen met En dan kiezen de een vliegreis, want dat scheelt hun aantal vrije dagen". De meeste Haagse reisbureaus annex touringcarbedrijv< zullen per bus naar Tsjecho-Slowakije moeten, omdat de reisbureaus in Am sterdam de hand hebben weten te leg gen op de chartervliegtuigen". Daar is ook bijna als nieuwkomer niet te komen. Het reisbureau dat al lang vliegtuigen chartert voor dergelijke nementen, heeft de eerste keus. En die zitten praktisch allemaal in Amster dam, zo weet men een reisbureau in Den supporters die Ajax naar Tsjecho-Slo wakije zal vergezellen niet zo groot zal zijn als in Parijs het geval Weer herdenking Willem v. Oranje DELFT Ook dit jaar zal de her denking van de geboortedag van prins Willem van Oranje plaatshebben. De 436ste geboortedag van De Zwijger zal worden herdacht op zaterdag 26 april met een kranslegging in de Nieuwe Kerk in Delft. Vorig jaar werd de eerste her denking na de oorlog gehoudep. Bedoe ling daarvan was toen er een jaarlijkse traditie van te maken. De bijeenkomst op 26 april in de nieuwe kerk in Delit, zal ongeveer een uur duren. De hervormde kerkvoogdij in Delft zal vanavond meedelen of de Nieu- kerk voor de herdenking beschikbaar wordt gesteld. Een en ander is meege deeld door de Haagse advocaat mr. L. Heiningen. DUBLIN (Reuter) Uit een museum in Dublin is een 1300 jaar oude harp gestolen die beschouwd wordt als een van de oudste en mooiste ter wereld en door de Ieren als een nationaal symbool wordt erkend. Volgens de traditie wordt deze harp in verband gebracht met de grote krijgsman koning Brian Boru, die in 1014 de Denen bij Clontarf versloeg. De harp is maan dagavond gestolen. Uit op de vloer van gevonden splinters leidt af dat de harp mogelijk beschadigd is toen de dieven het instrument door een raam naar buiten schoven. Om de harp zijn veel legenden geweven. 26 mille voor Leickert Russische ikonen in 's-Hertogenbosch DEN HAAG Op de kunstveiling bij Van Marie en Bignell in Den H^ag zijn hoge prijzen betaald. Zo werd een 1 ters riviergezicht van Ch. Leickert, signeerd en gedateerd '67 verkocht 1 26.000 gulden. Een ander riviergezicht met schaatsenrijders van dezelfde schil der haalde de zestien mille. Twee ri viergezichten van A. Hulk (paneel 17x 22 cm) brachten f 5.900.op. Een riviergezicht van Roelof van Vries op paneel uit de vroegere collec- zesduizend Een zelf- werd betaald voor een doek Maarten van Heemskerk uit de vroe gere verzameling van A. Fröschels, Berlijr „Feest in een dorpsstraat", een pa neel uit de vroegere collectie Goudstik ker van J. C. Drochsloot uit 1642, bracht f7.800,op. Een doek van Nicolaas aes portret van een dame in rode ;deèollëteerde jurkr bracht tweedul- :nd gulden landschap, werd negenhonderd gul- i betaald en een paneeltje van A. J. 1 Wijngaerdt ook een bevroren ri- r met schaatsenrijders haalde 1.150 IERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (B.P.) 20.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.35 uur: Inburgeren 21.00 uur: Dinner at eight, film 22.45 uur: Samenvatting Neder landLuxemburg •23.05 uur: IJshockey 23.35 uur: Journaal •23.40 uur: Openbaar kunstbezit NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendlngen om 18.56,19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant Nie i het kort KRO 19.03 uur: Mik, amus.progr. 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: De reporter, t.v.-serie 21.05 uur: Zelf doen, progr. vo knutselaars 21.40 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 22.05 uur: Tweede journaal (NTS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA De NTS heeft voor vanavond (Ned. 1, 21.00 uur) een „klassieke" film i begin van de jaren dertig op het pro- wyn Mayer het hele voorradige s arsenaal liet opdraven. Klinkende men als Mary Dressier, John Barry- more, Walace Beery, Jean Harlow, E mund Lowe en Lionel Barrymore. Dinner at eight' is een verfilming v het gelijknamige toneelstuk van Ednar Ferber en George S Kaufman. En Cu- kor geeft alle sterren de gelegenheid hun spelkwaliteiten breeduit op het doek te zetten. Dat gebeurt tijdens feestje (dinér), gegeven door het e< paar Jordan (Billie Burke en Lionel Barrympre). Drie van de uitgenodigde dat hun samenzijn naar een dra matische ontknoping wordt gevoerd. En juist deze climax wordt door regisseur Cukor op briljante wijze opgebouwd. i Mededelingen. Dertig sporten op de P7 de Haagse kerkgemeenschap gaan priesters proberen door meer efficien cy (minder zondagse eucharistievierin gen) de liturgie tot een meer sprekende gebeurtenis te maken. Er zijn goede redenen om op dat ter rein te experimenteren en door een ver standige spreiding een einde te maken aan liturgische diensten die niet (meer) in een behoefte voorzien. Mits men daarbij maar zowel qua vormgeving als inhoud naar pluriformi teit blijft streven. Mits men nu niet op één bepaald stramien volle kerken wil krijgen. Terecht worden priesters (en de met hen samenwerkende (leken) wel eens moedeloos door de matige response. Maar ze moeten, alvorens kribbig te worden, ook de vraag stellen of ze het misschien niet wat te veel door de bril van hun eigen voorkeur bekijken. Ook met een kleine gemeenschap van gelovigen kan men zelfs in een grote kerk tot een echte getuigenis komen. Mits mén ook daarvoor maar een geschikte litur gische vormgeving gebruikt. Het risico van minder zondagsdiensten en toch lege kerken is niet helemaal lou ter denkbeeldig. Of is men het er al over eens dat die „afschrijving" dan maar ge- nomen moet worden? Technies teater „Solid State" in Scheveningen met 'n kort programma, waarin volstrekt niets gebeurt. Het heet „Solid State" ofwel „technies teater" en ou verwachten een demonstratie te krijgen van allerlei effecten die via de technische hulpmiddelen in het theater te verkrijgen zijn, vergiste zich deerlijk als hij daarom deze voorstelling bezocht had. Er zijn geen acteurs op het toneel in deze voorstelling van Studio. Alleen maar technische middelen. Het programma opent met twee eenakters van Samuel Beckett, die in feite/'hoorspelen zijn. De tekst wordt via banden ten gehore ge bracht en intussen kan men enige spaar zame lichteffecten waarnemen, totaal fantasieloos overigens. De waarde van Beckette teksten gaat daarmee volledig verloren. PriTis Bernhard heeft een proefvaart gemaakt met het nieuwe Sidewall luchtkussenvoertuig. Op een recht stuk van de Nieuwe Waterweg mocht de prins het zelf besturen, zij het met goede raad van de achter hem. Dan komt de eenakter van Lodewijk de Boer en Leendert. Janzee: „Solid State", een geluidsband waarop allerlei flarden van muziekstukken en geluiden staan (heel knap gemonteerd overigens) en waarbij op het toneel niet veel meer te zien is, dan twee oscillografen, die de geluidstrillingen zichtbaar maken iets wat elke t.v.-reparateur kan verzinnen. Ook in het laatste eenaktertje (Studio deed over die vier stukken van- elk nog geen kwartier nota bene een hele avond is niet veel meer te beleven dan een ta melijk zinledige tekst via de geluidsband en twee groene, bewegende balletjes in ultraviolet licht. In grote getale verliet het publiek het zaaltje waar Studio dit weinige gister avond tot uitvoering bracht. Terecht. Wie vier a zes gulden neer moet tellen ,om e envolkomen inhoudsloos en fantasieloos programma te zien, dat domweg totaal niets met theater of teater te maken heeft, kan zich alleen nog maar verweren door de zaal te verlaten om daar nooit meer terug te keren. Zo jaagt Studio het publiek met deze voorstelling de schouw burg uit. Dat is natuurlijk geen beste beurt ivin een erkende toneelgroep. een ongesubsidieerde groep als ..Scarabec' met „Poppetgom" onlangs heeft bewezen, dat juist op dit gebied van het „technies teater" zo bijzonder veel te doen is. wan neer er maar fantasie en vakkennis aan te pas kor „Now" bij Nederl. Dans Theater even Kunsten: tonaeL ssisfwvs; Vandaag bestaat het Ned. Dans theater precies tien jaar. Het Alge meen Haags Comité bood gisteren tijdens een van de jubileumvoor stellingen in het Congresgebouw een kristallen bokaal aan. Belang rijker is echter het artistieke geschenk van de Amerikaanse choreograaf John Butler, zijn pas de deux Now op muziek van Satze für Streichquartett Weberns georch es treerde Fünf Marian Sarstadt en Gérard Lemaitre zijn de uitvoerenden van dit werkstuk dat het resultaat is van een ifiet senti menteel choreograaf. Butlers danszetting vermijdt totaal alle academische patro nen, maar zijn plastische concentratie is zo sterk dat hij een hele roman in één enkel gebaar, geluksgevoel door één enkele blik kan uitdrukken. Onder een gestileerd koordornament. met goeddeels vleeskleurige maillots als een tweede huid. herstelt dit dansduo in zijn plas tische aforismen de innerlijke samen hang tussen horizontaal en verticaal. Dit ongemeen boeiende, lichamelijke gesprek is geen directe erotiek. Het is een verzelfstandiging van het innerlijk beleven, huiveringwekkend schoon het elkaar telkens weer zintuigelijk oi dekken, in de wederzijdse verwondering en bewondering, in de schok der ge slachten als een poging wordt gedaan de zilverstifttekening met houtskool te trekken. Een vrij en spannend spel van de spieren, op het snijvlak stilte en klank, waarin iets wordt uitge drukt, dat alleen zonder woorden worden gezegd. Naar wij menen heeft de zeer goed bezette Prins Willem-Alexanderzaal unieke danstaal gisteren verstaan. Van Manens muziekballet Metaforen en totale theater, dat Butler van Orffs Carmina Burana maakte, omsloten deze première: een tweedans op de drempel Voor de jeugd. 1 i Gymnastiek voor Middagpauzedlenst). i het geluk. D-y SportactuaUtei- Kunst en kunstenaars n museum Boymans-Van Beuningen i Rotterdam wordt van 30 maart tot ei met 26 mei een tentoonstelling gehou den onder de titel „1959 Pottenkijker 1969". Het betreft een particuliere verzameling van Nederlandse en Euro pese unica-ceramiek, die in tijdsbestek van 10 jaar bij elkaar j bracht is. In drie zalen van het ir seum zullen, behalve de ceramiek (ca 600 stuks), uit dezelfde verzameling prenten, gouaches en wandkleden van Nederlandse kunstenaars tentoonge steld worden. drie- tergebruik z lea de openbare nutsbedrijven geen hoge prijs rekenen. Niet temin moet er rekening mee worden gehouden, dat het wa ter binnen afzienbare tijd heel wat duurder zal zijn dan nu. Want om ons land een goede drinkwatervoorziening te kun- maal zoveel als de Deltawer ken kosten, dat is 10 miljard gulden tot het jaar 2000- Aldus de vereniging van exploi tanten van waterleidingbedrij ven in Nederland (VEWIN) in 'ii zojuist verschenen brochure voor de watergebruikers- In deze brochure wordt gesteld, dat bet eigenlijk verbazingwek kend is, dat drinkwater nog zo goedkoop wordt geleverd. Dit is onder meer het gevolg van het feit, dat waterleidingwer- ken doorgaans 'n lange levens- berekeningen, waarin oude, in gebruik zijnde werken v veel te lage prijzen zijn opge men of, als ze reeds lang afgeschreven, helemaal i weinig bewerkelijke grond water zal niet meer toereikend zijn en dus zijn grote water- win- en waterzniveringswerken nodig om water aan rivieren te onttrekken en geschikt te ma ken. In het jaar 2000 zal twee derde van het benodigde water in ons land uit de rivieren ko men. Gemiddeld kost thans het water In Nederland 65 cent per De Vewim heeft kritiek op de wijze, waarop de woningen in Nederland worden ingericht. Douchecellen en badkamers zijn vaak ongezellige hokken, omdat sanitair vaak de sluit post op de bouwbegroting is. Over de wijze, waarop de con sument invloed kan uitoefe nen op de waiterprijs, wordt o.m. gesteld, dat men er ver standig aan doet het water verbruik uit te smeren, zoals niet allemaal op maandag de was doen en niet overdag tuin sproeien. Want een waterlei dingbedrijf moet zich instellen ~>n maximale vraag en dat hoge investeringen, die t renderen, kosten betreftvoorgerekend wordt, dat een douche aan wa ter nog geen 3,5 cent kost en afwas kost hooguit anderhalve water (tien liter) kost maar meer dan een halve cent, he' doorspoelen van de w.c. nog minder dan een helve cant

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2