N N AMSTERDAM TELT MEEST ONTEVREDEN HUISVROUWEN Van Lanschot in nieuwe intern, bank Interpellatie over herziening grondwet Zuid-Vietnam wil praten met NLF Twintig en tien jaar geëist in 12 jaar oude moordzaak Noodtoestand in Spanje opgeheven Kasavoeboe naar Kinsjasa overgebracht Uw tennisuitrusting ligt al klaar bij Vroom Dreesmann venTdex assistentes aankomend koks medewerkers albert heijn EEN WERKSTER TYPISTE bouwk. opzichter-tekenaar een aank. tekenaar Plicht tot melden van hogere prijs Dn- WOENSDAG 26 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM ANP) Terwijl over heel Nederland 6,6 procent van de huis vrouwen niet tevreden is met de huis houdelijke arbeid bedraagt dit percenta ge 13,6 voor Amsterdam. Dit is een van de conclusies van een door het bureau Ogilvie in opdracht van het Nederlands uitzendbureau Tempo-team ingesteld on derzoek onder 20.153 huisvrouwen in land, aan wie de vraag werd ge steld of zij zich tevreden voelden in de huishouding. Beslissing over tweede centrale kernenergie valt spoedig DODEWAARD (ANP) Op korte ter- iijn zal een beslissing worden geno ten over de vestigingsplaats van de tweede kernenergiecentrale in Neder land. Zoals bekend is de keuze tussen een uitbreiding van de Dodewaardcen- trale of een nieuwe vestiging in Vlis- singen. Deze komende reactor, die naar verwachting een vermogen zal hebben van 400 megawatt, dient op commer ciële basis te werken. zei ir. R. van Erpes Roijaards, directeur van de NV Gemeen chappe- lijke kernenergiecentrale Nederland, op een bijeenkomst ter gelegenheid van de aibedrijfstelling van de centrale in Do- dewaard, die vandaag door koningin Juliana is geopend. Hij zei overigens dat deze eerste kernenergiecentrale een eenheid is waarbij niet gerekend is op uitbreiding. De begroting van de kosten die in 1964 is opgesteld, is niet circa 30 procent overschreden. De uiteindelijke bouwsom en de kosten voor de inrich ting zijn de 140 miljoen gulden te boven DEN BOSCH (ANP) Acht Ameri- :n Europese banken, waaronder Lanschot, bankiers, hebben op van de Charterhouse Group, 1 een internationale bank, itic International Bank Limited, op- De deelnemende banken vertegen- 'oordigen een balanstotaal van 14 mil- ard dollar. Het geplaatste kapitaal van xwe bank zal 4.8 miljoen dollar xedragen, terwijl de aandeelhouders zich >ereid hebben verklaard in te schrijven achtergestelde obligaties tot een otale waarde van 4.8 miljoen dollar, laarnaast stellen de Amerikaanse ban- nog belangrijke additionele facili- eiten ter beschikking. Het aandelen kapitaal is gelijkelijk over de deelnemen- banken verdeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie-Van Thijn (PvdA) verworpen, die de regering vroeg het vraagstuk van de regeringsvorming en de invloed daarop van de kiezer toe te voegen aan de onderwerpen voor een gedeeltelijke grondwetsherziening in 1971. Deze herziening is in voorbereiding bij de staatscommissie Cals/Donner. De motie kreeg alleen de steun van PvdA, D'66 en de groep-Aarden. Aan de stemming over deze motie was ;n wat merkwaardig verlopen inter pellatie door de heer Van Thijn vooraf gegaan. De vier regeringspartijen ver klaarden namelijk bij monde van de li beraal mr. Geertsema niet aan de in terpellatie te zullen deelnemen, omdat zij meenden dat de oppositie in deze materie ten onrechte de weg van de in terpellatie gekozen had. De regerings partijen vonden dat een en ander in de bijzondere Tweede-Kamercommissie voor herziening van grondwet en kies wet bediscussieerd dient te worden. De socialisten namen met deze wat zij noemden „formele verklaring" geen genoegen. Drs. Den Uyl sprak van een „slechte parlementaire stijl". urgsewej LOg ;om lla - De Bri la, Anthot „preside® welkom ring gegen desraad Webster worden, 'tekenen ,ee zal ove ken. de militai gd ongev! ar Engels innen enke ïrtrekken. Roedenko: YS helpen Duitse nazi-misdadigers MOSKOU (A.P.) Roman A. Roeden- procureur-generaal van de Sovjet- nie heeft de Verenigde Staten ervan •eschuldigd, dat zij nazi-oorlogsmisdadi- helpt aan hun straf te ontsnappen. Roedenko opende dinsdag een inter- lationale conferentie over oorlogsmis- iaden met een lange rede, waarin hij Vest-Duitsland verwpet dat het in ge- ireke is gebleven oorlogsmisdadigers te lerechten. Hij zei, dat gewezen nazi's in e regering van Bonn de pogingen om orlogsmisdadigers te straffen hebben ndermijnd, eraan toevoegende, dat de aggressieve krachten van het imperia- isme, met name de reactionaire kringen n de Verenigde Staten, de Westduitse «actie jarenlang gesteund te hebben in iet met succes verhinderen van de ver- olging van oorlogsmisdadigers, ondanks e pogingen daartoe van socialistische en ndere vredelievende landen". SAIGON (AP) De president van !uid-Vietnam, Ngoeyen van Thieu, leeft vandaag meegedeeld, dat zijn re- ering bereid is om een privé-gesprck hebben met vertegenwoordigers NLF (Nationale bevrijdingsfront). Hij was van mening, dat de NLF, de olitieke afdeling van de Vietkong, de 'nJ litnodiging zou aanvaarden. De geheime besprekingen vormen erdeel van het privé-overleg in Parijs ssen de delegaties van de vier par en Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam, it NLF en de Verenigde Staten. 'oneelgroep Centrum geeft maandag 31 maart in de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstelling voor Den Haag van AjaxFeijenoord van Gerben Hellinga. Onder regie van Peter Oost hoek werken hieraan mee: Elisabeth Hoytink, Hep van Delft, Shireen Stroo ker, Jules Hamel, Egbert van Pari don, Els van Rooden, Ben Hulsman Marja Kok, Dries Krijn, Ferd. Ster nberg, Hans Dagelet, Wim van der ftrijn en Peter Oosthoek. in het bijzonder de welgestelden vrouwen van 60 jaar en ouder, vooral waren met haar lot niet tevreden. In de categorie „welgestelden" nedraag het percentage ontevredenen in de hoofdstad miet minder dan 22 tegen 20,4 in Rot terdam en slechts 10,6 in Den Haag. Het meest tevreden met huishoudelij ke arbeid is in ons land de groep huis de noordelijke provincies. In Gronin- was er onder de 244 ondervraag den niet een die het ontevreden uitsprak, in Friesland waren er slechts twee op geënquêteerden. In Amsterdam ble- de oudere dames consequent: na al die jaren huishoudelijke arbeid sprak nog 6 procent het ontevreden uit. AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, heeft gisteren tegen de 45-jarige monteur G. S. en de 53-jarïge garderobier F. W. van H. wegens medeplegen van gekwalificeerde doodslag op de caféhoudster Betje Sche- venhoven (12 jaar geleden) resp. twintig i tien jaar gevangenisstraf geëist. Hij meende tegen de garderobier niet dezelfde straf als tegen zijn medeverdach te te kunnen vragen omdat eerstgenoem de duidelijk een meeloper was geweest en gemakkelijk over te halen. „Van H. heeft in het geheel een vrij passieve rol gespeeld", aldus de officier, die de mon teur een levensgevaarlijk man noemde. MADRID, (Reuter) De regering- Franco heeft gisteren de uitzonderings toestand opgeheven en bijzonderheden gegeven over de arrestatie van „com munisten, Baskische nationalisten, op standige studenten en andere tegenstan ders van het bewind" in de loop van twee maanden dat deze uitzon deringstoestand van kracht is geweest. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte bekend dat de politie, die in deze periode zonder meer tot huiszoeking arrestatie mocht overgaan, een harde kern van „ondermijnende minderheden heeft verbrijzeld", die voorbereidingen trof voor onlusten op grote schaal. Toen de regering vrijdag besloot de uitzonde ringstoestand op te heffen, aldus het ministerie, zaten er nog maar 208 men sen, onder wie 28 studenten, zonder aan klacht gevangen. Men verwacht dat zij vrijgelaten zullen worden tenzij er vol doende bewijsmateriaal vergaard wordt im een proces tegen hen aan te spannen. KINSJASA, (A.P.) Het stoffelijk overschot van de voormalige Kongolese president Joseph Kasavoeboe is gisteren in Kinsjasa b(j aan komst van zijn huis uit Boma door een grote menigte ont- Kasavoeboe, die maandag gestorven was, was de eerste Kongolese president. Hij was de onbetwiste leider van de Bakongostam die de meerderheid vormt van de bevolking van Kongo. De menigte, die had staan wachten sedert de vroege ochtend, zag mevrouw Kasavoeboe en enkele van haar kinderen uit het vliegtuig stappen. Een zoon, die zijn huilende moeder ondersteunde, viel op de grond en lag daar te snikken. Kasavoeboe is vandaag begraven. Tennispullover van katoenen badstof. 10.90 Elegante tennis- jurk. Vlot model met fijne gar nering. Gemak-, kelijk te wassen Terlenka. Maten36 t/m 36.90 ..Sprinter" schoenen van kanvas met versterkte neus en antislipzool. Verende binnenzool. Maten 43 t/m 46 7.50 maten 34 t/m 42 6.90 Sokken van absor berend katoen met slijtvaste badstof zool. 3.50 „Spring-Court" schoenen van sterk kanvas en met rubberen antislipzool. Neus en hak verste^ vigd. Binnenzool ortopedisch gevormd. Maten 41 t/m 46 18.90 maten 36 t/m 40 17.90 Het wachten is op uw eerste service. IVendex-sport* racket. 5 Lagen geselekteerd, soepel hout. Sterke overlay. Braided nylon be spanning. Model „Top-scorer" uit onze' goudserie. 29.90 Vendex-sport* racket. 5 Lagen soepel hout met sterke overlay. Twisted nylon bespan ning. Model „Sprinter" uit onze zilverserie 19.90 Vendex-sport* Tennistas. Alles tennisballen van gaat erin. Gerub- oersterk nylon, berd kanvas doek Uitstekende met leren hand- stuitkracht. Een greep en sluit- ideale oefenbal. riemen. Per doos van Ruiten 13.50 3 stuks Uni 2.90 12.90 1 SPORT 'Vendex-sport is een eigen merk van Vroom Dreesmann. Dat betekent hoge kwaliteit tegen een redelijke prijs. Uw waren huis biedt u onder dit merk een keur van sport artikelen op vrijwel elk gebied. LEIDEN—alphen VROOM DREESMANN Binnenkort zal de feestelijke opening plaats vinden van ons wegrestaurant Albert's Corner, Reeuwijk. Om dan met een ingewerkt team onze gasten te kunnen verwelkomen vragen wij: bediening leeftijd 18—30 jaar. In ons nieuwe restaurant worden een aantal moderne principes met betrekking tot bediening en arbeidsvoorwaar den doorgevoerd, zoals plateservicesysteem en vast salaris (afhankelijk van de leeftijd van 408.f 640,per vier weken). Daarom hechten wij minder waarde aan ervaring in het restaurantbedrijf dan aan de bereidheid om onze gasten op vlotte en char mante wijze te bedienen. leeftijd 1823 jaar, die bij gebleken geschikt heid opgeleid kunnen worden tot kok. In onze modern geoutilleerde keuken zullen zij op efficiënte wijze de schotels voor onze gasten bereiden. algemene dienst di e schoonmaak- en onderhoudswerkzaam heden zullen verrichten. De heer P Ruiter, manager van ons nieuwe wegrestaurant, verstrekt u graag nadere infor maties over de bovengenoemde functies op donderdag 27 maart a.s., 's avonds van 19.0021.00 uur in Hotel Café Restaurant Toor, Stationsplein 2 te Alphen a/d Rijn en vrijdag 28 maart a.s. van 16.0020.00 uur in onze Albert's Corner, Goudsestraatweg 10 te Reeuwijk. DE LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN voor het onderhoud van de kantoren. De werktijden zijn van 5.00-8.00 uur 's avonds (maandag tot en met vrijdag). Goede verdiensten en arbeidsvoorwaarden. Aanmelden dagelijks (behalve op zaterdag) tussen 9.00 en 12.00 uur op de afd. Personeelszaken of tele fonisch (0 1710) 3 18 44. LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN Oosterkerkstraat 11, Leiden Wm GEMEENTE LEIDEN Bij de afdeling CORRESPONDENTIE van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit is plaats Leeftijd tenminste 21 jaar. Afhankelijk van ervaring en bekwaamheid wordt een salaris geboden tot maximaal 727.— per maand. Premie. A.O.W./A.W.W, wordt niet ingehouden. Voorts 6% vakantie-toelage. i ziektekostenregelingen Schriftelijke sollicitaties te richten aan Burge meester en Wethouders, Stadhuis, Leiden. Architectenbur. G. F. Stroek PLANTAGE 22a OUDE WETERING TELEFOON 01713-2324 vraagt een bekwaam Roolvink stelt raad in voor de arbeidsmarkt DEN HAAG Minister B. Roolvink heeft vanmiddag dc Raad voor de Ar beidsmarkt geïnstalleerd, een commissie van de Sociaal-Economische Raad, die, naar de woorden van de minister, het begin is van een nieuwe ontwikkeling, die moet resulteren in een beter be heersen en daardoor beter functioneren van de arbeidsmarkt. Het beleid moet niet achteraf genezend optreden, maar dient snel te reageren op conjuncturele en structurele ontwikkelingen. De raad bestaat uit 37 leden, die deels door provincies en gemeenten zijn aan gewezen. In zijn installatierede zei mi nister Roolvink een actief arbeidsmarkt beleid van ganser harte toe te juichen. Zo'n beleid kan niet tot stand komen zonder adviezen uit het bedrijfsleven. Hij wilde de raad dan ook nauw bij zijn beleid betrekken. De bewindsman be perkte zich niet tot het aandragen van goede wensen voor vruchtbaar werk, hij bracht ook meteen een werkopdracht mee: een adviesaanvrage inzake de plaatsing van oudere werknemers in het arbeidsproces. SER-voorzitter drs. J. W. de Pous is tevens tot voorzitter van de Raad voor de Arbeidsmarkt benoemd. Koersen bankpapier Fr. fr. V69*50 D. kr. TaTó 3.60 3.65 3.33 3.38 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een voorstel tot wijziging van de prijzenwet ingediend. Deze wijziging maakt het mogelijk dat de melding van prijsverhogingen aan het ministerie van Economische Zaken zo nodig algemeen verplicht wordt gesteld. Tüdens het prij- zendebat op 26 februari in de Tweede Kamer heeft minister Dc Block (Eco nomische Zaken) deze wetswijziging in het vooruitzicht gesteld. In een toelichting op de voorgestelde wetswijziging zegt minister De Block, dat begin van dit jaar weer is gebleken, dat de afspraak tot vrijwillige melding van prijsverhogingen op een verontrustende wijze wordt genegeerd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11