Geen akkoord over landbouwprijzen PATIËNT GOUDMIJN VOOR SOMMIGE SPECIALISTEN Brilleglas 70°Jo in prijs gestegen Hoogovens geen zorgen financiering staalproject CNV dringt aan op onderzoek Tonnen aan „bijwerk' dank zij assistenten Celstraf en t.b.r. voor moordenaars Henk Drost SEKRETARESSE Paisley zes maanden in de cel Spoorwegen moderniseren nog sneller DE LEIDSE COURANT EEG-MINISTERS BIJEEN Afkeuring van min. Lardinois BRUSSEL (ANP) De minister Landbouw van de EEG rijn er, ondanks een vergadering die tot na middernacht duurde, niet in geslaagd nieuwe Euro pese prijzen vast te stellen voor land- bouwprodukten. Zij hebben als noodmaatregel de Euro pese prijzen voor zuivelprodukten en rund vlees, die op 1 april zouden aflopen, met drie maanden verlengd door het zoge hete „campagnejaar", tot 30 juni te lengen. Dit geeft hun drie maanden de tijd voor verdere onderhandelingen. Over de vaststelling van nieuwe prij zen voor andere landbouwprodukten (zo als granen, suiker, rijst, oliehoudende zaden) die later in het jaar aflopen, zul len zij op 21 april aanstaande op 'n ver gadering in Luxemburg verder onder handelen. Minister Lardinois heeft zijn afkeu ring over deze gang van zaken gede monstreerd door zich van stemming te onthouden bij de beslissing over de ver- VRAGEN IN KAMER DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden drs. E. L. Berg en mr. T. J. A. M. van Lier (PvdA) hebben de mi nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd of het juist is dat opticiëns van het ministerie van Economische Zaken toestemming hebben gekregen de prijzen van de brilleglazen met ingang van 1969 aanzienlijk, naar verluidt met zelfs 70- procent, te verhogen. Zij informeren tevens of de korting van 20-%0 die opticiëns ziekenfondspa tiënten verleenden, sinds 1 januari is afgeschaft en of de vergoedingen die ziekenfondsen voor de aanschaf van brilleglazen verschaffen nog op het peil van voor 1 januari liggen. Beide kamer leden vragen of het de bedoeling is de ze vergoedingen aan te passen aan de gestegen prijzen en het wegvallen van de korting. Mr. van Lier herinnert de ministers er aan dat hij 13 februari vragen heeft gesteld over de huisartsen- en specia listentarieven en dat sindsdien berich ten zijn gepubliceerd als zou overleg van beide ministers met het bestuur van de landelijke hui$artsenvereniging tot be paalde resultaten hebben geleid. Indien dit zo is, „achten de ministers dan nu niet de tijd aangebroken waarop althans de vragen van ondergetekende over de huisartsentarieven schriftelijk zouden kunnen worden beantwoord?" aldus mr. Van Lier. Een derde lid van de PvdA, mevr. G. Brautigam, heeft de minister van Eco nomische Zaken gevraagd welke garan ties hij in zijn gesprekken met de ver tegenwoordigers van de landelijke huis artsenvereniging heeft gekregen dat art sen die thans al meer dan negen gulden voor consult in de spreekkamer en der tien gulden vijftig voor een bezoek reke nen, hun tarieven zullen verlagen. lenging van de zuivel- en rundvlees campagne. „Ik wilde niet positief mee werken aan dit besluit", zo zei hij na afloop van de vergadering. Dr. Mansholt, de Nederlandse vïce- voorzitter van de Europese commissie, sprak van een „betreurenswaardig im mobilisme", van de ministerraad. Hij voorzag grote moeilijkheden in de loop van dit jaar. IJMUIDEN (ANP) De directie van de- Hoogovens heeft vanmiddag meege deeld dat z(j de financiering van een staalproject op de Maasvlakte bij Rot terdam bouwkosten voor de eerste faze 1,4 miljard gulden geen ernstig pro bleem vindt. Hoogovens en zijn Duitse partner Hoesch zijn van plan de produk- tie van de oxystaalfabriek met een capa citeit van 2,4 miljoep ton ruw staal per jaar voor een reeks van jaren op basis van langdurige contracten af te nemen. De financiering zal ook etappegewijs plaatsvinden. De grootste bedragen zijn pas in latere stadia nodig, aldus Hoog ovendirecteur mr. Justman Jacob van middag. Hij achtte de risico's voor geld gevers zeer beperkt: de twee moeder maatschappijen zijn kerngezond en zien de ontwikkeling met vertrouwen tege- Staatssecretaris Van Son: Perspectief voor toerisme niet ongunstig DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris van Economische Zaken, dra. L. J .M, van Son, heeft de indruk dat de vooruitzichten voor het vreemdelin genverkeer dit jaar niet ongunstig zijn* Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden dr. ir. A. P. Oele en drs. A. J. Lems (beiden PvdA), die onder meer hadden geïnformeerd of toeristische diensten in Nederland niet duurder zijn dan in België, West- Duitsland en Engeland. Drs. Van Son meent dat een vergelij kend onderzoek vrijwel onmogelijk is, gezien de verschillende classificaties van hotels en de specifieke eigen kenmerken van de horecabedrijven in de verschil lende landen. Evenmin kan de staatssecretaris een raming geven van de gevolgen van het gestegen prijspeil in de horecasector voor de reisverkeersbalans en de de- viezeninkomsten. De prijsmaatregel die ten aanzien van het horecabedrijf is ge nomen, kan volgens hem mede een na delige ontwikkeling van het vreemdelin gen verkeer, tegengaan Het onlangs opgerichte nationaal bu reau voor toerisme heeft een plan op gesteld om tot een effectieve bijdrage van het bedrijfsleven te komen, die de komende jaren een belangrijk element moet gaan vormen van de toeristische propaganda. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond is geconfronteerd met een reeks klachten over de specia listenhonoraria en de bijverdiensten van medische hoogleraren. In zijn orgaan „De Gids" citeert het CNV uit een brief van een chirurg van het acade misch ziekenhuis in Groningen. In ant woord op een vraag van de directeur van het CNV sociaalfonds „Draagt el kanders lasten" antwoordde hfj. dat men in het Groninger academische ziekenhuis in de derde klasse geen vrije specialis tenkeuze heeft. Wordt men opgenomen op de afdeling plastische chirurgie, dan vindt behande ling plaats door de assistent, die daar voor in aanmerking komt onder aanwij zingen van de chirurg. Indien men be slist door de chirurg persoonlijk wil wor den behandeld, dan dient men als parti culier patiënt op de klasseafdeling te gaan liggen. Het CNV concludeert, dat de diensten van deze specialist te koop zijn voor patiënten die de verpleging in de 1ste of 2de klasse van het ziekenhuis kunnen be talen.' Niet de ernst van de zieke of de blessure bepaalt wie de patiënt behan- Zelfverbranding in rechtszaal GöTTINGEN, (Reuter) Een 31-jarige Pers heeft zich dinsdag in een rechts zaal te Göttingen in West-Duitsland met benzine overgoten en in brand gestoken. Met zware brandwonden is htf naar een ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer stond in hoger beroep terecht op een aanklacht, dat hij met zijn auto zijn zijn ingereden op een politieman, die hem een stopteken had gegeven. In eerste aanleg was hij tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De rechter had juist verklaard, dat de behandeling in hoger beroep werd opgeschort en dat de verdachte in voor lopige hechtenis zou worden genomen, toen deze zijn poging tot zelfmoord deed. delt. De doorslag geeft het feit of de pa tiënt kan of wil betalen. Zo wordt geld een norm, aldus het CNV. Een felle aanval wordt ook gedaan op de behandeling van bezoekers van patiënten in het Groninger ziekenhuis. Belangstellenden voor patiënten in de eerste en tweede klasse mogen door de hoofdpoort naar binnen Voor bezoe kers van derde-klaspatiënten is een klein apart poortje. Klachten heeft hef CNV ook ontvangen over de specialistentarieven. Zo werd een hoogleraar van een ander univer siteitsziekenhuis genoemd, die voor een consult f20,meer in rekening bracht dan andere hoogleraren in soortgelijke gevallen. Dat lagere bedrag was vol gens het CNV altijd nog tweemaal zo hoog als het tarief van de ..gewone" specialisten. Het CNV tekent daarbij aan. dat alle kosten van onderzoekka- mer, instrumenten, secretaresse enz. door het ziekenhuis worden betaald. De professor strijkt het honorarium op. Zelfs de postzegels op de enveloppe wor den betaald. Op deze manier komen verschiedene hoogleraren volgens het CNV aan bij verdiensten, die hun salaris als hoogle raar verre overtreffen. Een volgens het CNV ingewijde tipgever meldde, dat een hoogleraar, die alleen op twee midda gen per week een eigen spreekuur houdt met daarbij dagelijks een uurtje con troleafspraken voor lopende patiënten, daaraan jaarlijks f 90.000,verdient. Daarboven komt dan nog eenzelfde be drag voor zijn operaties en zijn con trolebezoeken in de kliniek. Om dit „bijwerk" te kunnen doen moet zo'n professor naar het oordeel van het CNV een deel van het eigenlij ke wetenschappelijke wëtk door ande ren laten doen. Voor die andere artsen, die ook in dienst zijn van de universi teit, betekent dit extra werk. Om hen daarmee te verzoenen, zou de hoogle raar de personeelsafdeling vah de uni versiteit onder druk zetten om deze art sen meer te betalen dan de andere we tenschappelijke medewerkers. Dit heeft allerlei wrijvingen binnen de universi teit tot gevolg. De niet-medische me dewerkers zouden steen en been klagen, dat het eigenlijke universiteitswerk ern stig in de knel raakt „door het vorste lijk betaalde werk van de leidende me- Hel CNV noemt deze beschuldigingen ernstig, hoewel deze praktijken niet al gemeen voorkomen. In universiteits kringen zou het een soort publiek ge heim zijn. Vandaar dat het CNV een diepgaand onderzoek dringend gewenst acht. ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft gistermiddag de 24- jarige Joop D. uit Doetinchem en de 21-jarige Johan van 't II. uit Rotter dam veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek, en ter be schikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte bewezen dat het tweetal in december 1965 de 21-jarige Henk Drost uit Harderwijk in de Zweed se hoofdstad Stockholm om het leven bracht. Het vonnis van de rechtbank was ge lijk aan de eis van de officier van jus- titia Minister Luns op preekstoel in Spijkenisse (Van e r verslaggevers) SPIJKENISSE Komende zondag, na de eucharistieviering, zal de preek stoel van de Emmaüskerk te Spijke nisse beklommen worden door minis ter Luns. Het is niet nieuw dat de pastoor van de kerk, pater P. Wesse- ling, de preeklaat houden door be kende personen. Eerder „preekten" reeds o.a. Godfried Bomans, Hans van Mierlo en Harry Mujisch. Pater Wesseling is van oordeel dat men in Spijkenisse ook oog moet heb ben voor de internationale problemen en zeker voor de rol die Nederland hierbij moet spelen. Zo zal hij de mi nister zondag inleiden en een paar vragen stellen over onder andere Bia- fra, Israël en Vietnam. Na de dienst zullen de hoogste klassen van de kath. m.a.v.o.-school van Hoogvliet minis ter Luns een petitie aanbieden, waar in gevraagd wordt Biafra te erken- Minister-Luns tekent hierbij aan, dat hij. zal spreken in een gebouw, dat voor profane doeleinden (waaronder judolessen) dient en daarnaast als noodkerk wordt gebruikt. Dit gebeurt uiteraard na de mis. Door leken ge durende godsdienstoefeningen van de kansel prediken en zeker spreken over profane onderwerpen in uitsluitend voor de eredienst bestemde gebouwen acht de minister onjuist. Boek Hoessein bij joodse uitgever LONDEN (AP) Een hooftuitgever, Peter Owen, heeft bekendgemaakt, dat hij voor het Britse Gemenebest het recht heeft verworven van het verhaal van ko ning Hoessein over de zesdaagse oorlog tussen Israël en de Arabische staten. „Als jood had ik eerst nogal wat be zwaren tegen de uitgave van het boek, maar ik heb het zorgvuldig gelezen en ik ben ervan overtuigd, dat het relaas van Hoessein objectief en eerlijk is", al dus Owen. „Hij is vermoedelijk de enige persoon aan de Arabische zijde, die zo objectief is". Owen iei, de rechten voor het boek gekocht te hebben van de Fran se uitgevers. In het boek is de koning sarcastisch, verbitterd en cynisch ten aanzien van de andere Arabische staten, die in de oorlog betrokken werden. „Hij houdt vast aan de Arabische aanspraken op Jeruzalem, maar hij vraagt zich te vens af wie minder te vertrouwen zijn: zijn Arabische bondgenoten of zijn Is raëlische vijanden". VAN RHIJN KATWIJK N.V. AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ voor haar bedrijfsbureau te Katwijk Vereisten Ulo diploma goede omgangsvormen goede kenpis van de Nederlandse taal. Indiensttreding: 1 mei a.s. Geboden wordt een zelfstandige werkkring in nieuw kantoor met een goed salaris. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan ons kantooradres Valkenburgseweg 24b te Katwijk aan den Rijn. BELFAST, (A.P.) De leider van de meest extreme protestanten in Noord- Ierland dominee Ian Paisley is gisteren voor zes maanden in de gevangenis van Belfast opgesloten. Samen met de ex tremistische anti-katholieke dominee is ook zijn rechterhand majoor Ronald Bunting voor zes maanden gevangen gezet voor hun aandeel in de relletjes van novamber van het vorig jaar. „Meneer Den Uyl uw onderwerp is vuil DEN IIAAG (ANP) In de Tweede Kamer heeft drs. J. M. den Uyl. voor zitter van de PvdA-fractie. er op aan gedrongen om de zaak met betrekking tot de eventuele excessen van Neder landse militairen in Indonesië „zo pro per, zo open en zo helder mogelijk" af te wikkelen. De heren Den Uyl en de fractievoor zitters ,Lankhorst (PSP) en Van Mier lo (D'66) merkten op. dat ook de be velsstructuur en de politieke verant woordelijkheden betrokken dienen te worden, zomede de reacties van missie en zending. De onafhankelijke afgevaardige Kro nenburg (ex-BP) distantieerde zich van deze opmerkingen. „Deze zaak leeft niet onder het volk", zei hij. Het onder werp noemde hij onfris en hij vatte dit samen door op te merken: „Meneer Den Uyl, uw onderwerp ia vuil". „TUSSEN DE RAILS" UTRECHT (ANP) De Ned. Spoor wegen (NS) willen in de jaren 70 onge veer 45 procent van het .bestaande rol lend materieelpark (850 rijtuigen) ver vangen. Er komen vijf nieuwe typen. Deze worden in het ontwikkelingssta dium aangeduid als „randstad" (elektri sche treinstellen voor medegebruik van netro-stadssporen). „Bandstad" (elektri sche treinstellen in kleinere agglomera ties)' „Intercity" (comfortabele elektri sche treinstellen voor de expresdienst) „Econoom" (lichte diezelelektrische treinstellen voor secundaire lijnen) en „Forens" (rijtuigen voor spitsvervoer). In mei 1970 zal een gemiddelde rijtijd- winst van 15 procent worden gemaakt met de intercitytreinen. De afstand Den Haag-Leeuwarden wordt van 3 uur 5 min. teruggebracht tot 2 uur 40 minuten. De reis van Amsterdam naar Nijmegen gaat tien minuten korter duren en tussen Rotterdam en Venlo wordt een rijtijd- winst behaald van 14 minuten. De Spoor wegen voorzien tot en met 1975 de ver vanging van 50 stations, verder zijn er ruim 30. waarvan vernieuwing wenselijk is. Daarmee zijn dan vrijwel alle uit de vorige eeuw daterende gebouwen opge- Webster nog steeds welkom op Anguilla THE VALLEY (Reuter) De Br commissaris op Anquilla, Anthw Lee. heeft verklaard dat „presides Ronald Webster nog steeds welkom op het eiland, en de verzekering gegev I dat de naar New York uitgeweken l< de Anguillanen bij zijn teru keer niet gearresteerd zal worden. SAIG* Lee ontkende dat de Britse auton» ïuid.y ten vorige week hadden getracht Wet f ters paspoort in beslag te n Lee zei van plan te zijn een nieuwe toe te bedelen aan de adviesraad het eiland, en te hopen dat Webster 1 van de raad zou willen worden i hem zou willen, samenwerken. Webster, die op het ogenblik i York pleit voor de zaak van eer hankeiijk Anguilla. heeft volgens de cor het eiland een grote dienst bi |e7deeT zal vermoedelijk een der pd Ussen ijen tieke leiders van het eiland worden. H hoeft echter nog niet te betekenen lét NLF hij het eilandbestuur van Lee zal ov*y nemen als de Britten vertrekken. Een woordvoerder voor de militai bezettingsmacht heeft gezegd ongevc de"eei 20 Britse parachutisten naar Engela: zijn teruggekeerd en dat binnen enk* dagen nog een honderd zal vertrekken. In tentoonstellingszaal „M3" te Amef foort wordt van 29 maart tot 27 april een tentoonstelling gehoudf onder de titel „Jeroen Bosch Vest-Di )erecht< de A eactie olging e pogir Zi ering I hebb et NLF Hij w •olitieke "itnodig De ge Hellin hoek Hoytii ker, J don, 1 Mar ja neberi «rijn

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10