„Anguilla wordt beheerst door groep herrie makers Praful Patel nam fakkel van Terry Offerman over „Ketterij,, is een verouderd begrip LAARZEN - JAWEL - VOOR DE KOMENDE ZOMER Mening van Britse gevolmachtigde Positie van Lee lastig Autodieven door politie ingesloten Jordaanse premier man van matiging Voor en tegen guerrillas Verliezen van Vietkong in A-Sjave-dal Miljoenen order voor Rotterdamse Droogdok DINSDAG 25 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT Heer in 't zwarte pak zat er als toeschouwer bij 1 (Van onze moderedactiei „Interpreteer het zwarte pak dat Ik draag, niet verkeerd. Ik ben 62, wat je noemt een oudere heer. maar springlevend zei gisteren Ferrv Offerman toen hij in hel eigen huis heel gelegd in de vaardige handen van bü Offer, daa i schilderen van een avondjapon. Hij borduurde (doet dat nog steeds), as sisteerde bij het ontwerpen en nam de fakkel over. Nu presen- '.erde hij zijn eerste zelfstandige collectie, de het i het als kritisc Gewoontegetrouw opende de show met enkele ontwerpen voor de confectie: vijf jersey ensembles of jurkjes, drie witte en twee rode, die in de" winkel respectievelijk f 89,en f 119,zullen kos .n. Zij zijn het geld en het ap plaus ten volle waard. (De kritische toeschouwer F. O. merkte op: de wit te zou ik ook getoond hebben, de rode niet). Zoals dat betaamt, treedt Patel in de voetsporen van zijn meester. De collectie is veelzijdig, niet voor één, maar voor vele soorten vrouwen be dacht. Materialen van 's werelds be roemdste stoffenfabrikanten zijn met grote smaak gekozen en toegepast in harmonie met het model. Toch blijkt het eigen karakter van de nieuwe meester. Hij is inderdaad jonger, enerzijds gedurfder (zie de rode con- fectiemodellen), anderzijds minder theatraal. Tijden worden zakelijker, zo ook de vrouw. Zij krijgt hier thans minder vleugels en draperieën toege meten, hetgeen nog niet wil zeggen, dat de romantiek genegeerd wordt. Enkele hoogtepunten: de Spaans aan doende jurkjes van double-face linnen roodwit genopt, lange lijfjes, korte zeer klokkende rokjes. Wollen ensem ble van goed gesneden pantalons met lang jasje of hes, de erepalm voor het zacht blauwe wollen pak met blinde sluiting, witte ceintuur om het taillestuk en witte knopen en sier- patten. Tailleurs met zeer diep ge plooide rokken en prachtig hang- en sluitwerk van de bijoutier Van Gar- din. Fraai gesneden mantels, on danks veel knopen vaak sluitend met snel opengerukte drukkers, behoren bij japonnen met schouderpassen. Talloze chemisiers met laag aangezet te rok, al dan niet voorzien van cein tuurs, uitgevoerd in schitterende or ganza en zijde. Patel maakt snoesjes en moesjes van bloesjes: een paarse, die beter bij Bonanza past, maar een marineblauwe met witte pikjes en een witte brede rand langs de zeer wijde lange rok, die ronduit flatteus is. Tenslotte een gipsymodel uit 27 gemoesde stukken van verschil lende kleur. Over het algemeen zijn de avondja ponnen vrij eenvoudig van snit, wij durven ze statig te noemen, of- ontwerpt, bij een van zijn modellen voor lente-zomer '69: een marine beige-wit geruit wollen ensemble. schoon het woord te weinig populair is voor hun schoonheid. Het spaar zaam aangebrachte borduursel in diagonalen op ceintuur en schouder pas, verraadt de oude liefdeHet laatste model heet per traditie „La Belle Hollandaise". Ditmaal was zij (zeer schoon) de voorlaatste en werd gevolgd door de maharani. Een waardige schoonheid in sluike witte japon, met schitterend blauw borduur sel om de hals, het hoofd omwonden met een licht blauwe sjaal als een turban met zeer lange einden op de Mary Quant in Nederland tuitenboord kele model prijs. Be Oegstgeeï vaart it brug). (Vai moderedactie UTRECHT Engelands mini mode koningin Mary Quant was weer in Ne derland. Een kort bezoek. Ditmaal niet om het Nederlandse publiek ken nis te laten maken met haar kleding. i de la: 10de i r 1969 te Voor de zomer, jawel, u leest het goed. Haar laarsjes hebben dan ook niet meer de functie die ze zouden moeten hebben. Ze dienen alleen om de bekoorlijkheden van de benen nog wat duidelijker naar voren te laten kleding, waarin Mary Quant ook nieu we invloeden verwerkte t Mary Quant is niet alleen een hard werkende ontwerpster, volgens haar zeggen maakt ze nog vijf ontwerpen per dag en werkt ze ideeën uit van 'n groep ontwerpers die ze in dienst heeft ze is ook een handig zaken- vrouwtje. En degene die betwijfelt, of er ach ter dat jonge gezichtje, dat 1 de ziet, i kei harde zakelijke businesstermen ge dacht wordt, kan zich nu niet meer vergissen. Het bezoek van Mary Quant was niet alleen zomaar 'n showtje om nieuwe modellen te presenteren. Voor de Engelse ontwerpster is Nederland langzaam de brug geworden naar de gemeenschappelijke Europese markt. In Engeland vervaardigde artikelen die haar naam dragen werden in de Om die prijzen te drukken is Mary Quant nu gaan samenwerken met een Nederlandse schoenfabriek Timtur, schoenfabrieken NV uit Waalwijk. Het resultaat: zomerlaarsjes, kosten rond de veertig gulden. De zomer laarsjes zijn gedeeltelijk geïnspireerd op het schoeisel dat de Romeinse are navechters droegen. Het zijn eigenlijk beenkappen tot onder de knie, aan de achterzijde vastgehouden door kruis- of rechte banden. Er zijn ook witte en zwarte kanten laarsjes, die bestaan uit leren schoen en een lycra laarzen schacht in bloemmotief. Daarnaast zijn er gesloten zomerlaarsjes in vrij klassieke lijn, die nauw om het been sluiten. De kleuren: honing, mocca, baby blauw. In de mini-zomerkleertjes van Mary Quant vinden we dezelfde kleuren te rug, aangevuld met onder andere rook- grijs, oud-rose en groen-beige. Het kende rokken en de eveneens klokken de rokken en de eveneens klokken de mouwen. Deze zomer moet de kle ding zwierig zijn en (natuurlijk) jong. „Dat wil niet zeggen dat alleen jongeren deze mode zouden kunnen dragen", zegt Mary Quant haastig. „Ik ontwerp niet meer voor een spe ciale leeftijdsgroep. Maar speciaal in deze zomer is het erg fijn als iedereen erg jong lijkt, erg pop-achtig. Voor de winter is het anders. Volgende winter wordt mijn collectie meer ge kleed". Parijs en Rome hebben inmi haar enkele maanden geleden neerde stelling dat mini blijft bes de maxi-mode doet denken. Dat zijn de broekpakken. De broe ken hebben klokkende pijpen die tot net over de knie vallen. Ze moeten gedragen worden in combinatie met de zomerlaarsjes. Het is de eerste keer dat Mary Quant samenwerkt met een Nederlandse fabriek. „Nu kunnen we aan de EEG-landen leveren zon der grote kosten", zegt ze. Het is echter niet bekend of- meer van haar produkten op het continent vervaardigd zullen gaan worden. Haar kleding heeft het meest succes in Frankrijk. „Dat verbaast me ver schrikkelijk", vertelt ze lachend. In een simpel bruin jurkje gezeten tus- overtuigd. Toch is er een nieuw ele- sen de schoenen en laarzen in de Ire- isteravond heeft Liesbeth List lary Quant voor haar i-erdii ers Club het Gouden Schaa angeboden. Dit huldeblijk oni ne Hal wordt gehouden. „Maar ik denk dat het komt omdat ik altijd een sterke lijn in mijn collectie heb en die mis sen ze blijkbaar in Frankrijk. Ze zijn er erg goed op het gebied van couture, maar wat confectie betreft presteren ze niet veel". De Parijse shows heeft ze niet gezien. Ze wordt ook meer aangetrokken tot bijvoorbeeld de Amerikaanse mode. Ze zegt: „Ik ben een grote fan van Bonnie Cashing, een amerikaanse ont werpster. Maar verder draag ik al leen eigen ontwerpen. Daar kan ik (Van onze correspondent Adam Raphael) ANGUILLA. Anthony Lee, de Britse gevolmachtigde in An guilla, kon gisteren weer zijn kantnor niet bereiken omdat de toegang tot het gebouw versperd was door een menigte van 150 demonstranten, van wie sommigen de hele nacht al gepost hadden. Lee vertelde naderhand op een persconferentie dat Anguilla in de greep was van „een bende herrie makers uit het oostelijk deel van het eiland die hun wil aan het volk willen opleggen". Hij zei dat hij niet van plan was zich door deze minderheid van het eiland af te laten jagen. In tegenstelling tot zaterdag, toen hij geslagen, geschopt en aan zijn oren ge trokken werd toen hij zijn auto verliet, deed hij gisteren geen poging om zijn kantoor te bereiken en reed in plaats daarvan het eiland rond om steun pro beren te krijgen van de meer gematigde personen. Hij gaf Webster de schuld van de toestand en zei dat de „herrieschoppers zijn voorhoede vormden". „Zij stonden", zei hij, „onder leiding van een groep oudere mannen", maar hij weigerde namen te noemen, hoewel hij liet door schemeren dat het geen Amerikanen waren. Toen hem gevraagd werd of hij geloofde dat Webster de meerderheid van de eilandbewoners vertegenwoor digde, antwoordde hij: „Hij heeft veel emotionele aantrekkingskracht, maar velen op Anguilla bewonderden hem al zelfs vóór deze operatie niet meer. Hij Britse minister in gevecht met demonstranten LONDEN (DPA) De Britse minister van Defensie. Dennis Healey, is op een verkiezingsbijeenkomst van de labour- partü in de Londense voorstad Walt- hamstow in een masale vechtpartij ver wikkeld geraakt. Deze brak uit nadat een groep demon stranten het podium met meelbommen had bekogeld. De vroegere minister van Gemenebestzaken Bottomley kreeg een stomp in de maag en zakte ineen, waar op Healey die met meel overdekt was. de dader probeerde te grijpen. De minis ter verdween korte tijd in het gewoel alvorens zaalwachters hem uit de klu wen vechtenden bevrijdden. Na een half uur kon de bijeenkomst worden voortgezet. De aula van de school, waar zij gehouden werd, was toen een complete chaos. Healey had tevoren een en „fascist" onderbroken. De minister had de ordeverstoorders „laf aards" genoemd, waarop twee mannen naar voren waren gekomen en een scheld kanonnade hadden ingezet. Daarna volg den de meelbommen en ging men op de houden die zich aan verschillende inbra ken. zowel in Nederland als in Duitsland en België, hebben schuldig gemaakt. De zaak werd aan het rollen gebracht door een kabeldiefstal in Smilde (Dren the). Men zocht toen een man, die eind december 1968 uit het Dr. Van Mesag- asiel in Groningen verdween. De sporen leidden naar Muntendam en Veendam om uiteindelijk in Groningen te eindigen. Daar werd de man jl. donderdag reeds gearresteerd. Bij onderzoek in zijn kost huizen in Veendam en Muntendam wer den zaken aangetroffen, die er duide lijk op wezen dat hij diverse inbraken en diefstallen van auto's op zijn gewe ten had. Bij zijn kostbaas in Veendam, werd een auto aangetroffen, die in Deur- ne (België) was ontvreemd. Terwijl bij een andere kostbaas in Muntendam ver schillende voorwerpen van een inbraak in Asschendorff (Duitsland) werd ge vonden. De beide kostbazen werden tij dens het weekeinde ingesloten. Naar aanleiding van arrestaties van deze srie werd een Groninger eveneens aangehou- •rdenking bij dit complot te De jongeren van Anguilla hebber, de strijd opgenomen met de Britst bezettingstroepen, zij het dan voorlopig op het voetbalveld. Een rein verloren". Stevig Lee liet geen twijfel over het beleid dat men hem gevraagd had te volgen: „Ik ben er meer dan ooit van overtuigd dat hier stevig aangepakt moet worden", zei hij. Als voorbeeld van de activiteiten van de „herriemakers", vertelde Lee dat jongemannen het eiland rondgingen en gewone burgers intimideerden die óf tegen Webster waren óf hem niet vol ledig steunden. Politie en ambtenaren werden ook bedreigd als ze probeerden hun werk te doen. „Sommige volks menners", zei hij, „zijn van het naburige eilandje St.-Thomas gekomen, wat Ame rikaans is en waar veel mensen van Anguilla hun werk hebben". Bloedvergieten De mening van de eilandbewoners: „Ik geloof niet dat ze Lee zullen accep teren", zei een student, die eveneens begreep dat de gevolmachtigde in een moeilijke positie verkeerde. „Ze vertrou wen hem niet meer en vrezen dat hij met ijzeren hand zal heersen". Hij waar schuwde dat als Webster gearresteerd zal worden, dit bijna zeker tot bloed vergieten zou leiden. Webster was gisteren nog steeds niet naar het eiland teruggekeerd. Het is belangrijk dat hij snel terugkeert, want tot dan is een oplossing waarschijnlijk onmogelijk. En er dreigt ook het gevaar van bloedvergieten als de heethoofden genoeg krijgen van het vredig demon streren buiten de regeringsgebouwen. (Van onze correspondent David Hirst) nieuwe regering worden gevormd. Met Abdocl Moenim Rifai, minister van Bui tenlandse Zaken van het aftredende ka. binet, aan het hoofd, zou de nleuwi regering wel eens Hoesseing uiterste poging kunnen zijn om tot een vreedzame regeling In het Midden-Oosten te komen. Men brachl Bahjat Talhoeni, de voor malige premier, in toenemende mate in verband met de pro-guerrillahouding van i zelfs in de Jordaanse j zo'n sterke mate, dat de gewone man een scheiding tussen het paleis en het kabinet opmerkte. Niet dat de koning onvrien delijk zou zijn jegens de guerrilla strijders. „Jordanië", zei hij verleden week, „wil dat de betrekkingen met hen gebaseerd zijn op coördinatie en samen werking", maar achter deze oppervlak kige beleefdheden gaapt een diepe kloof lussen de twee partijen. Net als Nasser probeert Hoessein tijd te winnen om tot een vreedzame regeling te komen, maar hij bereidt zich rustig voor op een krachtmeting met de guer rillastrijders voor het geval dat het inderdaad hiertoe zou komen. Ongetwij feld heeft hij daarom een paar maanden geleden de taaie, efficiënte leider van de inlichtingendienst, Abdoel Roessoel Kal man, die een belangrijke rol heeft ge speeld in het Jordaanse zoeken naar vrede, minder dan zijn voorganger be zwaar zal maken tegen toezeggingen, die Hoessein onder Amerikaanse druk zal The Guardtaa SAIGON, (Reuter, A.F.P.) Volgens een Amerikaanse opgave zijn bjj een vorige week geëindigde operatie in en rond het A Sjaoedal meer dan duizend Noordvietnamezen gesneuveld. Hert dal diende als infiltratieweg van Laos naar de noordelijke steden Hul en Da Nang. Amerikaanse mariniers zijn een nieuwe zuiveringsactie begonnen in het beboste heuvelgebied rond de ver laten basis Khe Sanh. Daarbij zijn tot dusver 43 Noordvietnamezen gesneuveld en aan Amerikaanse kant tien doden en 64 gewonden gevallen. In de Mekong- delta zijn zondag volgens een Amerikaan se bekendmaking 110 Vietkongstrijders Kardinaal in Brandpunt Beslissing weloverwogen (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Kardinaal Alfrink heeft gisteravond voor Brandpunt ver klaard, dat zün maatregel tegen de Utrechtse studentenpastores gebaseerd was op bezwaren van principiële en disci plinaire aard. Hü kon zich voorstellen, dat de verwijzing naar de bepalingen in het kerkelijk wetboek, waar gesproken wordt van ketterij, hard was aangeko men en wees erop, dat het hier om een 50 jaar oude formulering ging, die thans niet meer zou worden gebruikt, ook niet door hen die de bepaling op zich willen handhaven. „Daardoor klinkt het mis schien wat hard, harder dan nodig is. Ik tok niet naar Op de vraag of de protestanten zich door de kardinaal niet verketterd zullen voelen, antwoordde deze: „Indien dit het geval zou zijn, zou ik het betreuren. Overigens kan men van mij voldoende weten, dat ik niet gewend ben om in deze Kardinaal Alfrink zei te kunnen begrij pen, dat de studentenparochie in het ex periment een bijzondere oecumenische be leving heeft gehad, maar hij vond, dat daarin enkele wezenlijke geloofsvragen teveel waren afgedekt: vragen omtrent de wezenlijke tegenwoordigheid, het of ferkarakter van de eucharistie en het ambt. Hij ontkende tegen de pastores „dreigementen" te hebben gebruikt, Hij had alleen duidelijk zijn standpunt ken baar gemaakt evenals de overige bis schoppen en de Willibrordusvereniging. „Ik geloof niet", aldus de kardinaal, „dat ik overhaast heb gehandeld. Ik vrees, dat er veel gelovigen zijn, die mij eerder het tegendeel zullen verwijten". Dat zich binnenkort nog wel meer van dergelijke incidenten zouden voordoen, vond hij geen reden om zich nu van een duidelijke uitspraak te onthouden. Een massaal overslaan van het Utrechtse ex periment op de Nederlandse kerkprovin cie verwachtte hij niet. „Sirhan handelde in zelf hypnose" LOS ANGELES (AP) Sirhan Sirhan heeft senator Robert Kennedy vermoord in een zelf teweeggebracht hypnotische trance, aldus beeft een psychiater ver- Dr. Bernard Diamond (65), die psychia ter, advocaat en criminoloog is, i kroongetuige van de verdediging in het proces tegen Sirhan wegens moord op Kennedy. Evenals andere psychiaters en psychologen voor hem, verklaarde Dia mond van mening te zijn, dat Sirhan niet in staat was, „ten gevolge van geestes ziekte", het doodschieten van Kennedy „vooraf te beramen of de gevolgen van zijn daad te overzien". Hij zei dat de 25- jarige Jordaniër lijdt aan „chronische paranolsohe schizofrenie", secretaris van de Willibrordvereniging de Raad van Kerken in gebreke gesteld. „Wanner deze Raad tijdig was opgetre den, was van de zijde van de kardinaal geen beroep op het kerkelijk wetboek nodig geweest", aldus Roeleveld. Aan het adres van de Utrechtse dominees zei hij, dat ze van de Katholieke Kerk geen oecumenisch toevluchtsoord mogen ma ken, want daarmee is noch de oecumene noch de reformatie gediend. „Wij zouden graag zien, dat de studentenpredikanten hun oecumenische inspiratie primair vorm zouden geven in hun eigen Kerk", aldus de heer Roeleveld. De Utrechtse studentenpastores hebben gisteren een brief laten bezorgen aan kar dinaal Alfrink, waarin zü hem om op heldering vragen over de gronden, waar op de tegen hen genomen maatregel is gebaseerd: de verwijzing naar een even ketterij is hard bij hen aangekomen. gische hogeschool Utrecht hebben de maatregel van kardinaal Alfrink te streng en onbegrijpelijk genoemd. Zij vragen om een open discussie en zien hier e voor de Raad van Kerker (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse Droogdokmaatschappij heeft een voorlo pig contract getekend voor de bouw van een passagierschip van 15.000 ton. Tegen- lijkertijd is optie verkregen voor de bouw van twee soortgelijke schepen. Nog deze week valt de definitieve beslissing, die vrijwel zeker gunstig voor de RDM zal uitvallen. Opdrachtgever voor de bouw van de luxe schepen is de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Overseas National Airways. Het schip moet in het najaar van het volgend jaar worden opgeleverd. Met de order van de drie schepen is meer dan 100 miljoen gulden gemoeid. De schepen, waarvoor optie is verkre gen zijn cruise-schepen, die plaats zullen moeten bieden aan 750 passagiers. De RDM is met deze opdracht tien jaar geleden werd het laatste schip bij deze werf gebouwd: de „Rotterdam" van de HAL erg blij. De risico's bij de bouw van dit soort schepen is aanmer kelijk minder groot als bij opdrachten, die een lange tijd vergen, zoals de bouw van grote tankers. De korte levertijd, die de RDM kan garanderen alsmede de ervaring hebben voor de Ameri kaanse opdrachtgever de doorslag gege-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7