Dr. Oliemans: 9e£ctetoc(SoMCWit fS" „HUISARTS MOET HANDELEN VOOR ABSOLUTE DIAGNOSE,, Promotie Haagse huisarts 12 jaar oude moordzaak voor rechter Arrestaties in Pakistan Connie Vink vanavond in „Pick-up Zomer is soms drukker dan winter DE LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MAART 1969 De ivaarschuwiiig van Mertens llEEFT N.K.V.-voorzitter gelijk, als hij de veronderstelling wekt, dat de Nederlandse regering de spanning onderschat die op het moment een niet te verwaarlozen deel van de werknemers bevangen houdt? In één opzicht zeker niet. Het kabinet-De Jong weet, voorgelicht door minister Roolvink, beslist, dat de moeilijkheden die rond enkele C.A.O.'s dreigen en dan denken we in de eerste plaats aan de C.A.O. voor de bouwvakkers de sfeer geladen maken. Zelfs indien men helemaal buiten beschouwing laat de economische toelaatbaarheid of ontoelaatbaarheid van wat namens de bouwvakkers gevraagd, is, behoeft men er niet aan te twijfelen of het uitblijven van een fiat op hun nieuwe collectieve arbeids overeenkomst valt even slecht als een paar maanden geleden het geval was rond de „metaal"-C.A.O. Bovendien zijn sedertdien de prijzen weer met een paar procenten gestegen en zoiets maakt de stemming niet beter, ook niet onder werknemers, die in het loonzakje een meer dan minimaal in komen mee naar huis brengen. NU heeft de heer Mertens het prijs peil meer in het algemeen als de ,,zere plek" in het leven van de Neder landse burger in de eerste maanden anno 1969 aangeduid. Ook daarin heeft de N.K.V.-voorzitter gelijk. Maar heeft hij het ook bij het rechte eind, wanneer hij veronderstelt dat de regering niet op de hoogte is van de spanning, die hiervan het gevolg is? Wij dachten veeleer, dat het kabinet dit wel weet, maar nog altijd enige hoop heeft, dat de eerstkomende maanden een ken tering, al is die ook maar gedeeltelijk, ten goede zullen brengen. Zittend op zijn stoel heeft de heer Mertens het volste recht om te waar schuwen. Maar zijn stoel is een andere als die waarop de regering zit. Men kan nu wel betogen:, dat de regering meer aandacht moet hebben voor de prijs van belangrijke volksprodukten zoals brood, melk, transport, textiel en der gelijke dan voor honde- en kattebrood, maar wat gaat de vakbeweging doen, wanneer straks het bakkerspersoneel, de chauffeurs, de textielarbeiders niet de door hen verlangde loonsverhoging kunnen bekomen, omdat daarvoor in de bedrijfssector onvoldoende ruimte is? Wij vrezen, dat de vakbeweging dan, zij het tegen heug en meug, wel moet toegeven, dat een prijsverhoging ter- wille van de loonsverhogingen van de betreffende arbeiders onvermijdelijk is. I\AN is er bovendien voor een regering nog de moeilijkheid, dat het niet altijd gemakkelijk vast te stellen valt, waar de roep om hogere lonen en lagere prijzen reëel is en waar ze mede ont ketend wordt door de psychologische spanning waarmee de sedert enkele maanden plaats vindende prijsbeweging gepaard gaat. Daarom staat op de achtergrond van Mertens' waarschuwing een toestand, die minder ongecompliceerd is als zijn probleemstelling doet vermoeden. Voor een deel is zijn waarschuwing een hel dere, eenvoudige zaak. Maar daaraan gekoppeld zit een materie waarbij de invloed van overheid, bedrijfsleven, vak beweging, politici en consumptie stimulators door elkaar loopt en elkaar tegenwerkt. Midden daar tussen in staat de burger in zijn rol van werknemer en in zijn rol van consument; hem interesseren achtergronden minder dan de simpele feiten van het dagelijks bestaan. De vraag is of behalve de overheid ook andere instanties hiermee niet meer rekening zouden moeten houden om spanning te voorkomen. Europa-Cup zaait storm (1) ER komt. aldus de futurologen, een tijd in het verschiet, waarin de burger meer dagen vrij zal hebben dan hij moet werken. Tegen die tijd zal het voornaam ste probleem zijn, hoe deze vrije tijd zin vol kan worden besteed. Wanneer dan op velerlei terrein het in stituut „Europa-Cup" bestaat, zal men tenminste minder problemen hebben met de kwestie van al dan niet rechtstreekse t.v.-uitzendingen. Want dan geldt: graag wat minder produktiviteit. Nu zaait de Europa-Cup nog storm; het bedrijfsleven en de overheid vrezen, dat er op te grote schaal een vrije middag aal worden genomen en dat de economie er dan schade van lijdt. Wij vinden dat, ate eenmaal de uit te zenden wedstrijd op een bepaald tijdstip vastgesteld is. het weren van een recht streekse radio- of televisie-uitzending maar een rare zaak is. Het doet ons den ken aan een dirigent wien men weigert te vertellen dat hij vader geworden is, omdat hij nog de zesde van Tsjaikovskl moet dirigeren. Wil men deining op scholen, fabrieken en kantoren voorkomen, dan moet. de overheid degenen die afspraken maken over he tijdstip waarop wedstrijden ge houden worden, voor haar inzichten zien te winnen. En dan moeten kopstukken van het bedrijfsleven, van de overheid. Kamerleden en anderen die nu jamme ren het goede voorbeeld geven. Europa-Cup zaait storm (2) OVERIGENS waren onder de kritische reacties op de op een verkeerde ma nier bemoederende K.N.V.B. er ook wel een paar om glimlachend te onthou- Een politicus vond dat men de beslis sing over het al dan niet gelegenheid geven om een vrije middag op te nemen maar aan het bedrijfsleven moest over laten. Betekent dit dus dat hij geen „boeh" aal roepen, wanneer een bedrijfs directie op eigen gezag het opnemen van een vrij middag weigert? Een vakcentrale vindt dat Nederland eventueel produktieverlies maar niet te zwaar moet tellen. Vergeleken bij elders gaat er in Nederland toch maar weinig produktiviteit door stakingen verloren. Misschien kan zij bij een volgende C.A.O.- herzienlng vaststellen, dat bij Europa- Cupwedstrijden werknemers tegen de zin van hun baas mogen wegblijven, maar dan uit de stakingskas zullen worden be taald. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank is vanochtend onder grote belangstelling van pers en publiek begonnen met de behandeling va meer dan 12 jaar geleden gepleegde moord op de 56-jarige Amsterdamse caféhoudster Bctje Scbevenbovcn. wier lük. volgens de twee voor deze moord terecht staande Amsterdammers, i Bloemendaalse duinen begraven, daar op de aangegeven plaats niet is gevonden. Het is voor zover bekend de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse rechtspleging dat een „moordzaak zon der lijk" op een rechtszitting wordt be handeld, aldus de officier van justitie, mr. J. H. Bergsma. Terecht staan de 45-jarige monteur Gerhard S. en de 53-jarige garderobier Friedrich Wilhelm van H. Beide ma hebben zowel tegenover de Amsterdam se centrale recherche als de rechter commissaris bekend de vrouw om leven te hebben gebracht en beroofd van twee mille. Ter zitting kwam Friedrich vai echter ineens met een ontkenning en zei: „Ik weet er niets van. Ik heb er niets mee te maken. Het is een fantasie verhaal dat ik zelf heb verzonnen. De politie heeft mij zo onder druk gezet dat ik ben gaan fantaseren. Hoe de po litie mij behandeld heeft was niet men selijk meer". Bloemencorso op 26 april voor bollenstreek HAARLEM (A.N.P.). Het grote bloe- encorso 1969 zal worden gehouden op zaterdag 26 april. Startpunt is Haarlem, het corso even na tien uur ver trekt om via Heemstede, Bennebroek, Hillegom en Lisse een afstand van 25 km Sassenheim af te leggen. De stoet zal bestaan uit ongeveer vijfentwintig praalwagens en zal ongeveer veertig minuten nodig hebben om voorbij te trekken. Van kwart over drie tot vier zal de NTS een directe kleuren- reportage van het corso uitzenden. Via ..Eurovisie" zal dit programma naar vele landen worden gerelayeerd. Op vrijdag 25 april kunnen de praalwagens tussen 13.00 en 24.00 uuj worden bezichtigd t de veilinghaQeh ^ail de '„"Hobaho" in Lisse. In verscheidene plaatsen in de bollenstreek zullen op de dag vóór het bloemmozaïeken worden gelegd. Ook komen er kinderbloemoptochten: in Lisse, Hillegom en Warmond op konin ginnedag en in Bennebroek op 24 april. In het kader van de bloemenfeesten wordt in Leiden een paaskermislente- lunapark gehouden. In Noordwijk wordt op 5 april de actie „Brandschoon strand" gehouden met een groot paasvuur. In Noordwijkerhout komt van 25 april tot ïi een oud-Hollandse markt op de KARATSJI. (Reuter) Radio Pakistan heeft bekendgemaakt dat op grote schaal arrestaties zijn verricht om en orde te herstellen. In en rond de provinciehoofdstad Dacca zijn 172 i sen aangehouden. Van hen worden er 95 verdacht onder meer veertien moorden. Bij de ongeregeldheden van deze maand in Oost-Pakistan zijn 150 mensen gedood. - nieuwe gouverneur van Oost- Pakistan. dr. M. N. Hoeda, heeft gezegd dat hij het herstel van het gezag van de regering als zijn eerste taak be schouwt. In West-Pakistan, waar even een nieuwe gouverneur aan het bewind is gekomen, zijn veiligheids maatregelen getroffen. Leidse Genealogische Vereniging *aat op in Haagse afdeling De Leidse afdeling van de Ned. Ge nealogische vereniging is door opheffing overgegaan naar de Haagse afdeling. Hiermee is het ledental van Den Haag met 65 gestegen en gekomen op 332. Dit deelde voorzitter ir. F. A. Nelemans maandagavond in Pulchri Studio mee tijdens een drukbezochte jaarlijkse al gemene ledenvergadering van de Haag se afdeling. Tijdens de bestuursverkie zing werden voorzitter Nelemans en se cretaris dr. F. P. Koumans herkozen. Wegens opheffing van de Leidse af deling werd het bestuur aangevuld met de heer C. W. Delforterie uit Leiden. Op zaterdag 26 april wordt in Goes de alge- - landelijke vergadering gehouden De heer W. W. Timmers vulde de avond een causerie over „Onderzoek naar voorouders in Oost- en West-Indië. Hier bij wijdde hij aandecht aan de moeilijk heden die zich voordoen bij bet instellen het onderzoek en wat Oost-Indië be treft stuit men al gauw op moeilijkheden, omdat er geen oude burgerlijkestand- gegeven» zijn van vóór 1816. Bovendien is het oude landsarchief te Djakarta niet te gebruiken door de verwaarlozing de slechte opberging van de stuk ken. Men is dan aangewezen op de zich in Nederland bevindende historie en ge nealogische gegevens. Betreffende West- Indië zijn alle oude archieven tot 1845, waarbij ook de oude kerkarchieven, over gebracht naar het algemeen rijksarchief in Den Haag. Ted de Braak ontvangt vanavond een aantal gasten in de Pick Up Club. Eén van de belangrijkste is ditmaal Conn.v Vink. Zij immers staat de laat ste tijd bijzonder in de belangstelling. Haar tweede plaats op het Nationale Songvestival en haar gedeelde twee de plaats op een festival in Roemenië zijn hieraan bepaald niet vreemd. Een gevolg van een en ander is een Conny Vinkshow. die, als alles volgens plan verloopt, door de NCRV midden april in kleur op het scherm zal worden gebracht. Verder in deze uitzending o.m. de Noordhollandse con ferencier Kees Stet, de Happy Holland Minstrels, een groepje van zes dames en drie heren met een Hollands reper toire en de Saint Louis Set uit Amster dam, die in één van de „Redeo's" di rect achter de Medley's eindigden er mede daaraan hun eerste plaat te dan ken hebben, die nu in „Piek Up" zal worden gelanceerd. (Ned. I, 19.32 uur). Vanavond Dostojevski's „Zachtmoedige De Nederlandse televisiekijker kan vanavond om 20.50 uur kennis maken met „De zachtmoedige" een produktie van Lenfilm uit Leningrad. Het is voor televisie vervaardigde film naar een verbaal van Fjodor Michajowtsj Dostojevski. Dostojevski, die zich in zijn werken bezig hield met de veelal verborgen mogelijkheden van de menselijke na tuur. Bij zijn verkenningen van die menselijke natuur ging hij dikwijls tot uitersten van wat men goed en kwaad noemt. Ook in „De zachtmoedi ge" is dat het geval. Het is de geschie denis van een man die na vergeefse po gingen tot zelfrechtvaardiging een ver klaring gaat zoeken voor zijn wange drag, dat zo'n noodlottig gevolg heeft gehad. Deze hoofdpersoon, die hier voor zijn denkbeeldige rechters staat, is een woekeraar, een over het algemeen zwijgzaam individu met een slechte re putatie. Hij is erin geslaagd een jon ge vrouw in te palmen en tot een hu welijk te bewegen. De houding die hij tegenover haar aanneemt, brengt deze vrouw echter tot wanhoop, zodat zij een poging doet hem te vermoorden. Kort nadien berooft zij zichzelf van het le ven, iets dat de man had kunnen voorkomen. Door het in zichzelf wakker roepen-van. herinneringen wordt hij met onweerstaanbare kracht aldus Dosto jevski in zijn inleiding gedreven naar de waarheid, die hem uiteindelijk naar hart en ziel moet verheffen. „De zachtmoedige" is in wezen een mo noloog. In Nederland kreeg het vooral bekendheid door de talrijke solovoor drachten die Charlotte Kohier ervan heeft gegeven. De NCRV stelt de kijkers thans in de gelegenheid „De zachtmoedige" te zien en te horen als televisiespel, vertolkt door een gezelschap van vooraanstaan de Russische acteurs en actrices, in de oorspronkelijke taal. (Van onze correspondent) UTRECHT Aanmerkelijk meer vrouwen dan mannen zoeken hun ge neeskundige heil bij de huisarts. Dat is een van de resultaten van twee onder zoeken die 52 huisartsen in het Neder lands huisartsengenootschap in nauwe samenwerking met het Nederlands huis artseninstituut te Utrecht in 1966 en 1967 hebben ingesteld. De resultaten daarvan zijn samengevat en dienden tot stof voor de dissertatie waarop de Haag se huisarts A. P. Oliemans vanmiddag promoveerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. De dissertatie heeft tot titel gekregen: „Morbiditeit in de huisartsen praktijk". Een gedegen kennis van de ziekten en gebreken die de huisarts in zijn prak tijk ontmoet is van zeer veel belang, on der meer voor een goede opleiding en nascholing van artsen, voor de planning van de gezondheidszorg en epidemiologie. Het was dan ook deze overtuiging die tot dit onderzoek heeft geleid, temeer daar duidelijk is gebleken dat juist aan de opleiding tot huisarts aan de univer siteit nog wel het een en ander schort. Of, zoals dr. Oliemans zegt: ,.Op de uni versiteit wordt uitgegaan van de zeer stringente diagnose. De patiënt moet binnenstebuiten worden gekeerd, maar een huisarts moet bijvoorbeeld bij maag klachten al handelen voordat eigenlijk de absolute diagnose is gesteld. Op de universiteit leert men van honderd keel aandoeningen de ziektebeelden, maar slechts één pet daarvan komt voor de de huisartsenpraktijk. Gelukkig lijkt er nu enige verandering in het systeem te Factoren Tot nog meer opmerkelijke resultaten hebben de beide onderzoeken geleid. Vooral als wordt nagegaan welke fac toren het ziekzijn beïnvloeden. Zo bleek bijvoorbeeld in de tweede onder- zoekjaren 1966 en 1967 dus, de zomer het drukste seizoen voor de huisartsen te zijn. Het aantal consulten in de win- termaanden bleek uitzonderlijk laag. Eerlijkheidshalve moet er wel bij ver meld worden dat in de wintermaanden van die twee jaren de Maogriep- epidemie nog ver van onze deur was. Wat de invloeden betreft van het wonen in de stad of platteland daarbij is een onderscheid gemaakt tussen steden met meer dan 100.000 inwoners, provinciesteden en plattelandssteden met industrie en als derde categorie de plat telandsgemeenten bleek de bevol king in de kleine steden verhoudings gewijs het minst de hulp van de huis arts in te roepen. „Daarmee wordt dus de algemeen heersende opvatting van „het gezonde buitenleven" en „de stoere landman" aardig gelogenstraft". De vrouwen uit de grote stad blijken de huisarts soms tot 20 pet. meer nodig te hebben dan die van de andere groepen. Dit kwam al tot uiting in een groter aantal consulten af gelegd bij kinderen in de grote stad: het is immers meestal de moeder die genees kundige hulp inroept. Psycho-neurose Leeftijd en geslacht van de patiënten hebben uiteraaro eveneens een stempel gezet op dit onderzoek. Wij vermeldden reeds dat aanmerkelijk meer vrouwen dan mannen de hulp van de geneesheer inroepen. Dit voornamelijk bij gevallen van migraine, te hoge bloeddruk, spat aderen, blaasontsteking en ziekten waar bij psychische spanningen een rol spelen (psveho-neurose). BU de gevallen van psycho-neurose is het aantal vrouwen dat „de dokter erbö haalt" zelfs soms tweemaal zo groot. Dit verschil tussen begint overigens reeds in het tweede levensjaar een rol te spelen. Dr. Oliemans: „Ik geloof dat men rustig mag stellen dat bi) elke ziekte psychische factoren een rol spelen". Jonge kinderen en vooral de zeer be jaarde patiënten worden zeer vaak door de huisarts gezien. Per jaar bleken door de huisarts bij duizend kinderen van 0 tot 4 jaar ruim duizend luchtweg aandoeningen zoals hoest-angina, bron chitis of verkoudheid te worden vast gesteld. Dat wil zeggen de huisarts zag ieder kind jonger dan 4 jaar eenmaal voor een nieuwe luchtwegaandoening. Iedere bejaarde, ouder dan 75 jaar, wordt gemiddeld tien maal per jaar door de huisarts gezien. Tien procent van de vrouwen ouder dan 65 jaar wordt door de huisarts gemiddeld vijf maal per jaar gezien voor verhoogde bloeddruk. Tien pet. van de vrouwen in de vruchtbare leeftijd wordt gezien voor een zwanger schap en 13 pet. voor een controle in verband met ..de pil". Ongevallen komen vooral bij de mannelijke bevolking en ook bij kinderen voor Conclusies Uit de uit de onderzoeken verkregen cijfers heeft dr. Oliemans onder meer de volgende conclusies getrokken Ge middeld werd door de huisarts 2.5 consult per aandoening verleend. Ten minste 20 pet. van de aandoeningen die de huisarts te handelen krijgt behoren tot de zogenaamde psychomatlsche en psychiatrische stoornissen; per jaar wer den per tien patiënten vijf tier. ziekten door de huisarts geregistreerd. Voor iedere ingeschreven patiënt werden door de huisarts per jaar ruim vier consulten verleend; 15 pet. van het werk van de Nederlandse huisarts wordt besteed aan aandoeningen van de luchtwegen. Bij de hart- en vaatziekten krijgt de huisarts per jaar ongeveer 4 procent nieuwe ge vallen in zijn praktijk zien. Ook in andere landen zijn dergelijke onderhoeken ate sens gehouden, Ogwel- lend daarbij is dat ze met de gegevens uit die onderzoekingen een opvallende overeenkomst vertonen met Groot- Brittannië en ook met Australië en de Verenigde Staten. Bij de twaalf stellingen van dr. Olie mans' dissertatie valt er één bijzonder op Hij stelt; bij de organisatie van de be jaardenzorg moet meer rekening worden gehouden met een „verzorgde" huisves ting van bejaarde echtparen. „Het is een misdaad tegenover deze mensen", zegt hij, „dat het voorkomt dat bejaarden soms een jaar gescheiden moeten leven in aparte tehuizen omdat één van beiden ziek geworden is en de ander niet alleen onverzorgd kan achter blijven". Dr. Oliemans pleit dan ook voor tehuizen waar in ziektegevallen de be jaarden bij elkaar kunnen blijven. De heer A. P. Oliemans is in 1924 te Djakarta geboren en woont in Den Haag, Suezkade 160 Hij bezocht de hb..s. in Enschede en in Soerabaja. Daarna volg de de studie in de geneeskunde aan de Leidse universiteit, die werd gevolgd door het artsexamen op 30 januari 1953. ■Na het artsexamen en de vervulling van de militaire dienstplicht, verrichtte hij enkele waarnemingen in huisartsprak tijken. was enkele maanden werkzaam als gynacologisch en chirurgisch as sistent en enige maanden als controle rend geneesheer Sedert 12 juni 1956 oefent hij de huisartspraktijk te Den Haag uit. Hij vervult een aantal functies op medisch-maatschappelijk en weten schappelijk terrein. Dr. A. P. Oliemans. EDERLAND I (STER-reclame-uitzen- dingen om 18.56. 10.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.07 uur: Kenmerk, rubriek NCRV 19.32 uur: Pick-up, platenprogramma 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrub riek 20.50 uur: De zachtmoedige. 22 00 uur: Orgel Despeling door Feike Asms 22.15 uur: In hart en nieren (BZN) 22.35 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Levende wisknde (TELEAC) NEDERLAND II (STER-reclame-uilzen- dingen om 18.56, 19.56 e 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Kapitein Zeppos, tv-serie 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Kiine potjes hebben grote oren, tv-serie 20.50 uur: Denkbeeld geestelijke stromingen 21.40 uur: Studentenhaver, cabaret 22.05 uur: IJshockey: Finland~ Tsjecho-Slowakije 22.35 uur: Tweede journaal. Televisie morgen IERLAND I KRO 17.00 uur: Programma voor de kinderen De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma KRO-Brandpunt bracht gisteren de complete Biafrareportage waarvan de meest pregnante beelden een paar da gen geleden op het scherm werden ge toond. Zij leverde (opnieuw!) 'n werk stuk af dat kan wedijveren met het al lerbeste dat momenteel op dit gebied denkbaar is. Zelfs als wc er rekening mee houden dat sommige trekjes spe ciaal voor deze reportage in scène wer den gezet. Een deel van de reportage, zo werd ons gemeld, kwam gisteren ook op de Britse t.v. Dat is een goed ding, want als Nederland zich kwaad maakt over wat in Afrika gebeurt heeft dit nauwelijks effect. Maar als de Britten deze beelden zien kan dat misschien wél effect sorteren. In VARA' Achter het Nieuws maakte Herman Wigbold de reactiebalans op na de „oorlogsmisdaden"-uitzending over de politiële acties. Hij was te vreden met het feit dat AhN een „af faire" had geschapen en noemde vlij tig aantallen reacties in kranten en brieven. Wigbold leidde vervolgens een forum. Stelde de vragen die AhN goed pasten. Kreeg uiteraard de antwoorden die AhN goed pasten. Bewees daarmee dat AhN altijd gelijk heeft. Tenminste als het oordeel daaromtrent door AhN ge leverd wordt. Na vijf Jaar nam de KRO afscheid van Waauw. Het stemde ons een beetje weemoedig. We vonden Waauw namelijk het beste van de tv- pop-programma's omdat het vooral visueel was ingesteld. Die visualiteit was in het laatste seizoen Weliswaar verwaterd door de samenvoeging met Disco-Duel. maar we hoopten op een „ontkoppeling" niet op een afbre king. We kunnen nu alleen maar hopen dat de KRO met 'n waardige rempla- cant komt. „2000" kon niet doorgaan. Daarvoor in de plaats kwam een Brandpunt-ex tra waarin kardinaal Alfrink commen taar gaf op de affaire van de Utrecht se studenten-pastores. Het gesprek werd gevoerd door Ed van Westerloo. Zijn wat weerbarstige vragen en de be vredigende antwoorden van de kardi naal leverden een goed stuk informatie op. Vg. Pastor Kamphuis vanavond in „Kenmerk" HILVERSUM In de Kenmerkuitzen- ding van vanavond (Ned. 1 19.0719.32) zal pastor J. Kamphuis van de Utrecht se studentenparochie kardinaal Alfrink van repliek dienen. Het gesprek wordt geleid door A. Truyman. Verder in Kenmerk een gesprek over de oecumenische ontwikkeling tussen ds. F. Z. Landsman, secr.-generaal van de hervormde synode en ds. J. Firet, lid van het moderamen van de Gereformeerde Kerk in Nederland. Daarna een filmverslag van de studie dag „Nabestaan. De ps.vcho-hygiëne van de rouw". RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO: Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Wie ..Waagt die zingt: internationale volksliedjes HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.0e In de volksmond: volksliedjesprogramma. 18.19 Uitzending van de Pacifistisch Soci; listlsche Partij. 18.30 Nieuws. 18.46 Actual 19.40 Concillepostbi godsdienstige lezing. 20.00 Filharmonisch Orkest: moderne, sieke en klassieke muziek. 20.50 Verzuiling - Ontzuiling?: beschouwing. 21.05 Klassiek, en moderne kamermuziek. 21.30 Babel: kunst kroniek. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlemeniaii overzicht. 22.45 Overweging. 22.50 De zingen Nigtwatch: jai 18.55 Grammofoonrnuziek. 19.( weerbericht en actualiteiten. 19.< mofoonmuziek. 20.00 Concert (in de pauzi boekbespreking). 22.00 Nieuws en berlchtei 22.15 De Zeven Kunsten: literatuur. 2130 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.10 23.30 Nieuws. 23.35-23.45 Ligging Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.1. tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammo foonrnuziek. <7.30-7.35 Van de voorpagtnal Deze dag. VARA: 8.00 Nleuui Stereo: Lichte gram- en actualiteiten. 8. mofoonmuziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de hulsvrouw). 9.00 Sto- reo: Pianorecital: klassieke muziek. 9.35 W> terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Sterf Lichte grammofoonrnuziek. 10.50 Voor de klei ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw 11.40 Stereo: Klassieke koorlieden (gr). 12,04 nPtulnSou« muziek, li:W' Nieuws. ism '''Actualiteiten. 13.25 Stereo: Kamermuziek. 13.45 Gesproker portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Klas- sieke orkestmuziek. 15.05 Klarinet en piano moderne muziek (Stereo) 15.25 Pianorecital srkest met zangsollsten n.iu vuui ae jeuga. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM ÏI (298 m) - NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het ïerste gehoor: lichte muziek met nieuws en actualiteiten. TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Luis- er uit... én thuis: verzoekprogramma vos Nieuws; 9.00-9. klassieke muziek (gr). 1 i Stereo: Klassieke wedstrljdpro- land; 12.26 Mededelingen 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.15 Onderne Semi-klassieki reo: Sil de Strandjutter, serlehooi haling). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo jeugd. 17.00 Voor de Tien» lichting. 17.50 Mens en sar J. P.^Doets van^ het ministerie HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing. zing, zing! Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten inel commentaar. 10.30 Big Band en Soft Swing uit de USA. NRU11.00 Nieuws. 11.03 Muzlek- lezen. (12.00 Nieuws). AVRO: 13.00 Nieuws. 1303 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: vrolijk Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Pop- 12.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weer bericht. mededelingen, programmaoverzicht de schippers.) 12.55 SOS-berichten Buitenlands persoverzicht. 13.00 bericht, dagklapper en beursberichten. 13.20 Concert. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Schoolkoor. (15.00 -15.03 Nieuws.) 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Llclitf orkestmuziek. 16.15 Folklore. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte (ADVERTENTIE) SURINAAMSE STUDENTEN OVER BELEID ONDERWIJS In atelier De zeven schepen. Madura- straat 7, Den Haag, exposeert Diana Vandenberg van 230 april recente schilderijen. Galerie Cojean. Stevinstraat 103 Scheve- ningen, exposeert van 29 maart tot 21 april schilderijen van de Spaanse kun stenaar Juan Scala Santonja. Suri- stelling genomen tegen het beleid van de afdeling onderwijszaken van het kabi net van dr gevolmachtigde minister van Suriname. Men spreekt van „onophoude lijke pogingen tot intimidatie en chan-1 tage" jegens de studenten die met een beurs studeren. Geëist wordt een totale herziening van het beursreglement, alsmede een gron dige reorganisatie van het kabinet, in het bijzonder de afdeling onderwijszaken De Surinaamse studenten zijn erover te leurgesteld dat ook na de val van het kabinet-Pengel de „oude politiek van on derdrukking, chantage en intimidatie" onder leiding van de gevolmachtigde mi nister wordt voortgezet 590ste mM. Staatsloterij 25 maart 1969 Tweede klasse Prijzen van f 15,zijn gevallen op nummers eindigende op 6 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 30 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 85 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 006* f 100,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 640 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op 166* f 400,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 846* f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 8710 Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer: 040145 f 2.000,is gevallen op het nummer: 033538 f 2.000,is gevallen op het nummer: 000105 f 2.000,is gevallen op het nummer: 080988 f 2.000,is gevallen op het nummer: 067564 De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: 044588 f 50.000,is gevallen op het nummer: 094462 De extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie i op het nummer: 057558 en de troostprijs van f 2.000.op nummer 057558 van elk van de andere series.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2