Wat Lody en ik deden was erg dom RUDI STERNAU UIT OOSTDUITSE CEL mike* We dachten snel f750.- de man te verdienen „Mensen met wie ik kan Patiënt tevreden met huisarts TIJDELIJK f 1.29 ZWAARDEMAKER ïen der daders moet rnstig gewond zijn STAKERS BELETTEN DIRECTEUR MET BUSSEN TE RIJDEN Vreemde7 dranken goedkoper ■RIJDAG 21 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA S (Van een speciale verslaggever) BERLIJN. Vijf dagen voor jn 22ste verjaardag zakt liij avonds om half zes bij de Neder- ndse militaire missie te West- prlijn onderuit. Drieëneenhalf ir eerder hebben zes Vopo's met •m in straffe pas de Karl Marx- lee in Oost-Berlijn afgemar- leerd. Rudi Sternau, medeplich- ;e aan mensensmokkel, is weer •ij man. „Maar het eerste jaar zijn volwassenheid heeft hij ooi in de bajes gezeten", mokt jn vader, die hem is af komen ilen. Dat is niet helemaal waar. m de twee jaar en negen maan- n, waartoe de Oostduitse rechter luli op 22 augustus van het vorig ar veroordeelde, heeft hij in de ■vangenis aan de Maria Magda- inastrasse slechts 332 dagen hoe- •n vol te maken. Gistermorgen om half negen hij lag zijn cel nog op zijn brits te slapen •rd hij plotseling op het lijf gevallen de vraag: „Raadt eens wat er gaat beuren? Je mag naar huis". Zijn ste reactie was: „En Lody dan? at die ook?" Lody van Bennekom is n boezemvriend. Getweeën stortten zich op 21 april van het vorig jaar bet mensensmokkelavontuur door hun ipoorten ter beschikking te stellen in Jan Huivenaar een Amsterdamse ndfiguur, die volgende week voor de chtbank komt wegens verduistering vervalsing van paspoorten. Samen de cel hebben ze geboet voor wat di gisteren ronduit „een stommiteit" emde. Maar Lody komt niet vrij, •eg Rudi te horen. „Dat heeft even iblemen gegeven", zegt hij in het >uw van de Nederlandse militaire sie, waar de kanselier van het iulaat, A. Weijnen, hem met zijn ier herenigt. „Toen ze zeiden, dat •dy niet vrij zou komen, heb ik zegd: „Hou mij dan ook nog maar tijdje. Ze zijn een paar heren gaan n en die hebben me uitgelegd, dat (ADVERTENTIE) T~ ""i. kir* LEIDEN, (A.N.P.) Uit een on derzoek van het Nederlands in stituut voor preventieve genees kunde TNO te Leiden, is gebleken dat er een duidelijke samenhang bestaat tussen het optreden van de buisarts en de tevredenheid van de patiënt. Deze tevredenheid neemt toe naarmate de huisarts minder kortaf en op een afstand is en hü de patiënten meer de indruk geeft dat zü met hem over hun proble men kunnen pralen. Een andere conclusie van het on derzoek dat werd uitgevoerd door drs. E. Th. Cassee, wetenschap pelijk medewerker van het in stituut is. dat huisartsen zich anders gedragen ten opzichte van patiënten uit een lager sociaal- sch milieu dan ten opzichte van hen afkomstig uit een hoger sociaal-economisch milieu. De tevredenheid met de huisarts bleek in het algemeen echter groot te zijn, ongeacht het milieu van de patiënt. In het najaar van 1967 is een steek proef van ca. 350 personen uit de stad Utrecht genomen in de leeftijd tussen de 21 en 65 jaar. Op grond van de beschrijvingen die de patiënten aan de hand van een lijst gaven, konden vijf ge dragsnormen worden onderschei den informatief, communicatief, afwerend, instrumenteel en diffuus. Er kon worden aangetoond dat de huisartsen van de ondervraagden in de ogen van hun patiënten, mensen zijn met wie men kan praten. In veel mindere mate zijn zij echter bereid tot het geven van informatie over de ziekte en de therapie. In het onderzoek werd ook de vraag betrokken of ziekenfonds patiënten anders werden behandel dan particuliere patiënten. Het bleek dat de arts ten opzichte van patiënten uit lagere sociaal-econo mische milieus minder informatief is en meer afwerend en instrumen teel. Tussen het gedrag van de huisarts en het uitstellen van een doktersbezoek kon geen verband worden geconstateerd. Bij patiën ten uit een hoger sociaal-econo misch milieu bleek wel een ver band te bestaan tussen het op treden van een arts en het aantal keren dat men hem raadpleegde. Volgens de onderzoeker ontstaat door intensiever contact een andere relatie waarbij de huisarts zich anders gaat gedragen. Drs. Cassee meent dat de uit komst, de beperkte informatie aan de patiënt tot nadenken stemt. Het is namelijk bekend dat de patiënten zich beter aan de voor schriften van de arts houden naar mate deze hun meer informatie verschaft. Uit heet onderzoek bleek dat het geven van informatie aan patiënten uit het lagere sociaal- economisch milieu beperkt is: ten opzichte van hen die weinig weten is de huisarts minder geneigd in formatie te geven dan ten opzichte van hen die meer weten. Volgens de onderzoeker verdienen de con- sequmties die dit heeft voor de bevordering van een snelle ge nezing met name van patiënten in de lagere milieus, nader onderzoek. De Pierre Bayleprüs 1968 (de landelijke kritiekprijs) is toegekend aan de heer C. Blok te Amsterdam, voormalig medewerker aan het Haagse Gemeen temuseum. De prijs was ditmaal be stemd voor kritisch werk op het gebied van de beeldende kunst. Zij bestaat uit een erepenning en een bedrag van 2.000,De prijs wordt zaterdag middag 19 april uitgereikt in De Doe len te Rotterdam. dat niet goed mogelijk was. Toen heb ik afscheid van Lody genomen. Ze hebben me in ieder geval verteld, dat hij ook gauw vrij komt". De paarse coltrui, het bruin geruite tweedjasje en de smal gepijpte zwarte broek, die hij droeg bij zijn arrestatie, passen hem nog goed. Zijn wapperende, vlammend rode haar is niet kaal geschoren en onder zijn neus hangt de snor van een dragonder. De Oostduitsers hebben zichtbaar niet geprobeerd het onderste uit zijn fysieke kan te halen. Dat blijkt te kloppen. Rudi: „Het is enorm meegevallen. Ik had het me heel anders voorgesteld. We kregen goed te eten. 's Morgens brood met jam en ontbijtspek. 's Middags aardappelen, groente en vijf keer in de week vlees en een toetje. Toen ze me arresteerden woog ik achtenzestig kilo na drie maanden al eenentachtig. Om de twee dagen mochten we onder de hoogtezon. We hoefden geen dwangarbeid te verrichten. Een enkele keer hebben we dingen vertaald. Voor de rest konden we televisie kijken, lezen, tekenen, alles". Vader Sternau bevestigt dit. „We hebben de jongens eens viltstiften gestuurd", zegt hij, „Rudi heeft natuurlijk meteen dé muren van de-cel vol gekalkt met blote meiden. Maar toen moesten ze de zaak mooi helemaal witten. Ze hebben ér drie dagen over gedaan om alles weer weg te krijgen". Rudi: „Man, een gein dat we in die gevangenis hebben gehad, dat hou je niet voor mogelijk. Gelachen dat we hebben. Je weet niet wat voor rare typetjes je daar tegen komt. Vooral de Amerikanen en de Italianen. Waarom die er zitten? Spionage". Hé..ouwe Het klinkt alsof het allemaal een lolletje is geweest, maar zo bedoelt Rudi het niet. Eerder is het een familietrekje van de Sternaus om de ruwe-bolster-blanke-pitshow op te voeren als de omstandigheden daarom vragen. Men stelle zich even de hardhorende hereniging voor van de vader, reclameontwerper van beroep, en de zoon, reclamefotograaf. Dat ging, gisteravond om half zes in het gebouw van de Nederlandse militaire missie in West-Berlijn ongeveer zo. Zoon: „Hé., de ouwe". De vader: „Hé., dag jongen". Verder niets. En even later de volgende flard van een dialoog. Zoon: „Wat ik eerst ga doen? Vakantie nemen". Vader: „Vergeet het maar". Zoon: „De eerste veertien dagen kom ik toch echt niet bij je werken, ouwe". Wat hij de eerste veertien dagen en de rest van zijn leven ook mag uitspoken nooit meer zijn paspoort afstaan. Daarover is Rudi Sternau zijn vader zegt trots van hem: „Geen zee gaat hem te hoog" opeens ernstig en positief: „Wat Lody en ik gedaan hebben, is erg dom geweest. We dachten, dat we Buit f 16.000 bij bankoverval Wachtmeester schoot op auto met de rovers (Van een onzer verslaggevers) sl'STEREN Het snelle handelen de rijkspolitie van Susteren heeft termorgen de plannen van twee on eer 30-jarige mannen danig in de gestuurd. Het tweetal dat donderdag gen omstreeks half negen de Amro- nk te Susteren overviel en met ruim 16.000.in de richting België vluchtte, 'rd vlakbij de bank verrast door de litie. Een wachtmeester, die de overvallers ar een gereedstaande Opel zag gaan, nde onmiddellijk achter hen aan. Toen echter uit de Opel een geweer te- orschijn zag komen liet hij zich in kking vallen en schoot vier maal op auto. De overvallers schoten terug een longrifle .22 met afgezaagde »P- In totaal schoot de wachtmeester, eerst een maand van de opleiding af vier maal op de auto. Naar later bleek zijn twee kogels door het rechter portier op precies dezelfde plaats ge gaan en hebben, zoals ook later is ge bleken, hierdoor een van de overvallers waarschijnlijk zeer ernstig gewond. De rijkswacht van het Belgische Kessenich, die enkele uren later de wagen verlaten aantrof, ontdekte dat de automat ge heel doorweekt was met bloed. Ondanks ijverig speuren heeft men de overvallers echter nog niet gevonden. Toedracht Blijkens het relaas van de bankhou der, de heer J. Penders, waren de over vallers door een tuimelraam open te breken de bank binnengedrongen, voor dat deze openging. Zij hielden zich schuil in de kelder en kwamen tevoorschijn, toen zij hoorden dat de heer Penders de kluis opende. Na zich van een bedrag van ongeveer 16.000 gulden te hebben meester gemaakt, sloten zij de bankhou der in de kelder op. De man hoorde daarop de deur van de bank opengaan en iemand binnenkomen. Omdat de mo gelijkheid bestond, dat dit een cliënt zou zijn, riep de heer Penders vanuit de kel der: „Niet schieten, niet schieten" met de bedoeling de nieuwaangekomene te waarschuwen. Deze nam de waarschu wing ter harte, maakte zich uit de voe ten en sloeg alarm, waarop bijna middellijk mannen van de rijkspolitie arriveerden. Toen de politiemannen kwamen waren de overvallers nog i bank. Zij verdwenen via de achterdeur en vluchtten in een auto, die aan de achterzijde gereed stond. De heer Pen ders wist nog te vertellen dat de over vallers Duits spraken met een zeer sterk Nederlands accent. Pres. Saragat uitgenodigd naar Nederland SCHIPHOL (ANP) Bij zijn terug keer uit Rome, waar hij drie dagen lang uitgebreide besprekingen met de Itali aanse president, de premier, zijn collega van Buitenlandse Zaken en een aantal adviseurs heeft gevoerd, heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, op Schiphol meegedeeld, dat hij president Saragat heeft uitgenodigd voor een staatsbezoek aan Nederland. „Hare Majesteit zal hem daartoe te zijner tijd inviteren", aldus de bewinds man. Het is onwaarschijnlijk, dat het bezoek reeds deze zomer zal volgen. Aan gezien men de Italiaanse gas niet aan hei gure winterweer van ons land wil bloot stellen, ziet het ernaar uit, dat de presi dent niet eerder dan in april Van het volgen jaar kan worden verwacht. ook zonder paspoort makkelijk uit Oost-Berlijn weg konden komen. Daarom hebben we ze afgegeven, toen we volgens afspraak waren aangekomen. We dachten even snel 750 gulden de man te kunnen verdienen. Dat had die Jan Huivenaar, die we in Café Casablanca op de Amsterdamse Zeedijk hadden leren kennen, ons wijs gemaakt. Nou, vergeet het maar. De kans, dat je er zonder paspoort uitkomt, is nul komma nul procent. Toen we bij de controle aan de muur onschuldig zeiden, dat we onze paspoorten verloren hadden, antwoordden de Oostduitsers meteen: „Niks hoor, die heb je afgegeven om mensensmokkel mogelijk te maken, kom maar eens even mee. We bleven glashard ontkennen, maar na een ononderbroken verhoor van zeven uur ga je wel door de knieën. Dat is de geijkte methode. Daarna liep het opnieuw mis. Jan Huivenaar had gezegd: „Zelfs als je door de mand valt, krijg je hooguit twee maanden". Toen kwam het vonnis van twee jaar en negen maanden. Dat was een dreun op je hoofd. Hebben anderen het daarna ook nog geprobeerd? Daar weet ik niets van. wij mochten geen enkele krant lezen. Maar ik snap niet goed. dat ze het geprobeerd zouden hebben. Na mijn ervaring waarschuw ik iedereen: geef nooit, helemaal nooit je paspoort af. Verlies het zelfs nooit. In vrije landen kun je het misschien nog wel straffeloos verliezen, maar achter het IJzeren Gordijn ga je meteen voor drie maanden de bak in en dan zoeken ze op hun gemak alles uit". Pion Rudi Sternau is, samen met zijn vriend Lody van Bennekom, die waarschijnlijk op 15 april op vrije voeten wordt gesteld, een onwetende en onbetekenende pion geweest in een riskant schaakspel op hoog niveau. Ook dat bleek zij het zijdelings gistermiddag. De vrijlating, een mooi succesje van het Nederlandse consulaat in West-Berlijn, geschiedde onder een dekmantel waar menig lid van een regerend vorstenhuis, die incognito wil reizen, een royale punt aan kan zuigen. Alleen consulaatskanselier Weijnen mocht erbij aanwezig zijn. De auto, waarmee hij reisde, was zelfs voor Vopo's onschendbaar. Het tijdstip, waarop hij Checkpoint Charlie, een van de weinige bressen in de Berlijnse muur, passeerde, was met alle mogelijke geheimzinnigheden omfloerst. Achteraf bleek het klokslag drie uur te zijn. Maar daarna moest vader Sternau die zijn zenuwen met Berliner pils in bedwang trachtte te houden nog eens tweeëneenhalf uur ijsberen, voordat hij „dag jongen" tegen zijn zoon kon zeggen. Rudi ging namelijk rechtstreeks door naar de Westduitse justitiële autoriteiten, om zich aan de tand te laten voelen over de mistery man op de achtergrond, aan wie hij zijn paspoort had afgegeven ene Wolfgang Löfler. En daarmee zijn we aangekomen bij de ongrijpbare kern van de zaak de koning in het schaakspel, die maar niet schaakmat te krijgen is. Vader Sternau heeft sinds de arrestatie van zijn zoon links en rechts zoveel achtergrondinformatie weten te verzamelen, dat hij nu het volgende beeld durft te schetsen: „Wolfgang Löfler beheert reisbureaus in ver schillende Europese centra. Onder dat mom bedrijft hij zijn mensensmokkel. Per persoon, die hij door het IJzeren Gordijn heen weet te drukken, vangt hij 20.000 Mark. Vooruit te betalen. En geen teruggave als het mislukt. Deze Löfler", aldus nog steeds de interpretatie, die vader Sternau aan de hem ter ore gekomen feiten geeft, wordt gefinancierd door de Westduitse geheime dienst. „Ga maar na", zegt hij, „de twee mannen, die door Löfler met behulp van de paspoorten van Rudi en Lody naar het Westen zijn gesmokkeld hij heeft er gewoon andere pasfoto's in geplakt en hij heeft de geboortedata vervalst waren elektronisch ingenieur. Daar heeft West-Duitsland iets aan. En Oost- Duitsland krijgt goed de schurft in natuurlijk, want die hebben de hele opleiding van de jongens bekostigd. Daarom laten ze Rudi en Lody zo snel vrij: omdat uit het proces tegen Huive naar (overigens slechts een Nederlands stromannetje in de organisatie van Löfler) blijkt, dat de justitie in het Westen eindelijk eens iets gaat doen aan de mensensmokkel, die Oost-Duitsland zo dwars zit. Een positief punt in de vrijlating van Rudi is zeker geweest, dat Nederland een arrestatiebevel heeft uit gevaardigd tegen deze zelfde Löfler En Lody houden ze vast als stok achter de deur. Ze willen eerst wel eens even zien, hoe het proces tegen Huivenaar verloopt. steunpilaar voor zijn visie voert hij aan, dat Buitenlandse Zaken en het consu laat in Berlijn nogal stroef hebben samengewerkt in deze zaak van zijn zoon en Lody van Bennekom: „Logisch, wanneer man-achter-de-schermen Löf ler betaald zou worden door de ge heime dienst van West-Duitsland een bevriende mogendheid nota bene. In Ihetzelfde vlak doorpratend zou het volgens vader Sternau begrijpelijk kun nen zijn, waarom de Nedérlandse jus titie Jan Huivenaar tot nu toe zo om zichtig behandeld heeft. In dit vlak past ook een waarschuwing, die Sternau volgens zijn zeggen van de Amsterdamse politie gehad zou hebben, om in de stad niet meer de borreltoer uit te halen, omdat gevaar zou dreigen. Hoe het verder gaat, merkt Nederland volgende week, wanneer op 27 maart het straf proces begint tegen de man, die nog niet zolang geleden via een actualiteiten rubriek van de televisie het Neder landse volk liet weten, mensensmokkel niet uit liefdadigheid te bedrijven, maar gewoon keihard om de centen, meneer Jan Huivenaar. Rudi Sternau zal daar als getuige tegen hem optreden en vader Sternau zal op de publieke tribuna zitten. Uitspraak van vader Sternau, gisteren in Berlijn gedaan, die de sfeer wel kenmerkt: „Als ik Huivenaar in handen zou hebben, zou ik zijn hoofd een uur lang tegen de muur rammen". Dat gebeurt natuurlijk niet. De Neder landse rechtsorde staat daar borg voor. Wel werd Rudi Sternau, toen hij gister avond na zijn lange, domme, onbedoelde lijdensweg op Schiphol aankwam, eerst verhoord door rijksrechercheur Peters. Misschien, dat de daaruit resulterende dreun voor Huivenaar harder zal blijken aan te komen dan het lijfelijke geweld, dat vader Sternau op kan brengen. Friese straten blijven leeg In Limburg dreigt nu ultimatum (Van t verslaggevers) GELEEN De drie vakbonden van het vervoerspersoneel hebben de bus chauffeurs van de drie Limburgse ver voersbedrijven, aan wie een ultimatum is gesteld voor de ondertekening van het nieuwe CAO. opgereopen voor een nachtvergadering. Daar zullen de vakbonden de chauf feurs het parool geven om te staken. De vraag is of en hoeveel chauffuers bereid zijn te staken. De directies menen aan de hand van de uitslag van de enquête, die ze onder de buschauffeurs hebben ge houden dat de bussen zullen blijven rij den. De vraag werd gesteld, of de man nen voor of tegen staking zijn. Het ant woord is simpel: neen, geen chauffeur wil graag staken. Aldus een woordvoer der van de directies. De busstaking in Friesland duurt on- Geheime dienst verminderd voort. Dc directie van de Zuid West Hoek (ZWH) in Balk heeft gedreigd alle chauffeurs te ontslaan. Aan vijf mensen is reeds ontslag aangezegd Men wil trachten nieuwe chauffeurs aan te trekken en dan beperkte diensten rij den. De stakers hebben steun gekregen van een busonderneming in Rotterdam, de RET in Rotterdam, de HTM in Den Haag, de NTM in Heerenveen en de Naco in Alkmaar. Van beide laatste bus ondernemingen waren vertegenwoordi gers in Balk. Zij hebben besloten hun collega*!'in Friesland te helpen met het posten. De directie van het Leeuwarder auto- KusBedfijf heeft besloten geen uitrij- pogingen te ondernemen, omdat men bang is voor schade aan de bussen. LAB-chauffeurs versterken nu de pos ten van de ZWH. Niet alleen de chauf feurs staken, maar ook het technisch personeel doet mee aan de acties. In Lemmer is het vanavond weer tot een incident gekomen. Een van de direc teuren van de ZWH slaagde erin met een bus uit de garage te komen en de straat op te komen. Erg voorzichtig reed de directeur niet. want hij reed een ge parkeerde bakfiets omver. Na een tocht van ongeveer een halve kilometer keer de hij in de garage terug. Vannacht zijn de ramen van de privéwoningen van drie staffunctionarissen van de ZWH te Balk beklad. Men schreef met zeep het woord „verrader" op het glas. De stakers hebben overigens twee bussen laten uitrijden voor het verzor gen van een begrafenisrit. De directie leden moesten de bus besturen, want men wilde niet dat werkwilligen achter het stuur zouden gaan zitten. Alcoholoorlog is nu compleet (Van i verslaggevers) 2o denkt vader Sternau erover. Als Ieder jaar heeft in Valencia het 'feest van 'de Falla's plaats. Falla's geweldige kartonnen beelden, soms ware kunstwerken, die op hoeken pleinen worden opgesteld en tenslotte verbrand worden, DEN HAAG Over het hele land zul len in tal van zaken de prüzen van bui tenlands gedistilleerd worden verlaagd. Wat liet binnenlands gedistilleerd betreft wacht de groothandel liever nog even de accijnsverhoging per 1 juli aanstaande af. Zogenaamde „witte jenevers" moeten dan wel in prijs omhoog omdat de ac cijnsverhoging namelijk een veertien tot zestien cent per graad dat wil zeggen ongeveer 73 cent per liter bedraagt. De „grote merken" samengebundeld in het prijs- en conditiekartel van de vereniging der verenigde distillateurs zullen zo mogelijk hun prijzen niet ver hogen. waardoor automatisch een zekere sanering op de Nederlandse markt van gedistilleerd zal ontstaan. Diverse distillateurs hebben in de laat ste maanden hun lidmaatschap van de vereniging der verenigde distillateurs opgezegd. Zij volgden de voetsporen van Vrij moed, die het prijs- en conditie kartel doorbraken. Dit alles was het ge volg van 't optreden van ship-chandlers. De grote merken zoals de whisky be treft White Horse, Johnny Walker, Vat '69, Black and White en wat cognacs aangaat Hennessy, Remy Martin en Mar- tell leveren aan ship-chandlers. Deze on derneming is wat de export betreft vrij te leveren aan het land dat zij wil. Daar mee zagen importeurs in diverse landen hun monopoliepositie doorbroken en kwamen goedkoper dure buitenlandse dranken van naam en faam op de markt. Menige distillateur die de vereniging dor verenigde distillateurs al dan niet heeft verlaten, is tevens importeur van een duur buitenlands merk. De drankoorlog is daarmee verklaard. In dat klimaat ontstond een concentratie van groothan dels m dranken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9