Geloof en muziek in Passieconcert Alma Mater koor in Lode wij kskerk Abtspoelweg te Oegstgeest verkeersbaan „Ex Animo" zette traditie van Matthaeus Passion lofwaardig voort Nieuwbouw Boerenleenbank Voorschoten geopend Bestuur schenkt de Goudse Voetbalbond DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 MAART Middeleeuwen gaven ons een realistisch voorbeeld «M DEZE WEKEN vóór Pasen wordt 1 Nederland weer geconfronteerd met jaarlijks terugkerende nationale ■amp: de onbedwingbare passie voor de passionen. Een „ramp", omdat geen enkele werkelijke gemeente in welke >etekenis van het woord ook er part deel aan heeft. Bachs Passionen wa- bedoeld als kerkdiensten en niet als :oncertuitvoeringên. Het ,,ick wil my »aen vertroosten in Jesu lyden groet" vas nu eenmaal van stonde af aan een pan liturgische banden gebonden ge- oofsuiting geweest, waarover al in vroe- ;e jaren bijzonderheden werden opge- ekend. In de Utrechse Salvatorkerk liet men op Palmzondag een Christusbeeld n levensechte ezel binnenkomen, dat ook in Kampen gebruikelijk was. De bisschop begroef op Goede Vrij dag hoogstpersoonlijk in de Utrechtse )om het kruisbeeld. Of men op Paas- sondag eenzelfde opstanding bewerkte als vanuit Deventer bekend is, weten we ïaar in die laatste stad trokken le kanunniken in de Lebuinuskerk de grafsteen weg en haalden de begraven ihristus via touwen ten leven terug. Binds 1394 vinden we in alle zich respec- erende stadsrekeningen posten terug, die betrekking hebben op lijdensuitbeel- Ungen. I Het oudste handschrift, dat voor Ne- lerland bewaard gebleven is, en waarin ie tekst van een lijdensspel staat opge- lekend, dateert uit de veertiende eeuw. )it zogenaamde Maastrichtse Paasspel «wandelt de weg van de bijbelse ge- jchiedenis van de schepping af tot het ijdensgebeuren aan toe. Via „de passie liefst Heere" of „de zeven bloed- turtinghe van onsen Heere" is de weg ot de huidige dramaturgisch weinig lynamische passie-uitvoering dan wel langegeven. In de middeleeuwen was men overi- ;ns minder streng puriteins dan wij nu. ij een vertoning van de passie in Ou- lenaerde vroeg de Christusfiguur vol gens de bijbelwoorden te drinken: men eikte hem een spons met mosterd en «per de bij veel vertoningen ge- truikelijke muziek zal de weinig chris- elijke reactie van de officiant wel heb- moeten overstemmen! Dan waren ie pantomime-opvoeringen (zoals bij voorbeeld in Den Bosch plaatsvond in ie nacht van Witte Donderdag op Goede Vrijdag „onder den sermoen") wel vei- iger. Zulke „stomme" vertoningen kwamen >k voor in de middeleeuwse processies, vals om er een te noemen te Zwolle in 533, toen 15 gilden hun medewerking erleenden bij de uitbeelding van ver- ichillende groepen, waarbij „tableux vi- rants" voorkwamen als „uns Heren kxit in den gaerden ende vanghen", de geyselynghe ende kronynghe", An as, Caiphas ende Pylatus", „den cruys- ragher myt den jofferen" en „de ver- ysenysse". BIJ HET VERGAAN van de jaren ver loren de ommegangen hun statig, eld en kregen een wereldser karakter, 'aardoor eerder de kijklust en vrolijk- aan bod kwamen dan de godsdienst. Bij de jaarlijkse Mariaprocessie te ■eiden moest iedere stadsbuurt een van graven of gravinnen uit het Hollandse luis „uytbrenghen" en dezen hadden ■einig te maken met liturgie. De geeste- |ken, die aanvankeiyk de uitbeeldingen verrichtten, droegen hun taak over aan leken en deze laatsten hadden kennelijk duidelijk andere opvattingen over van huis uit liturgische plechtigheden. Uitermate luchtige spelen kwamen veel voor rond de tijd van vastenavond. Tegenwoordig gebruikelijke praalwagens in carnavalsoptochten hadden middel- se voorlopers, want de pantomimes tijdens de processies waren in wezen wagenspelen. Van die kluchtige spelen is tamelijk weinig bekend gebleven. We weten, dat men in 1470 te Deventer een voorstelling gaf van „Lysken, dat sie man hebben wolde, die nae den harnasche roecke" (een soldaat dus). zou interessant kunnen zijn om te weten hoe de smeden daar in 1555 de kunst leerden om „van een olt wyff een jonck te smeden". In tegenstelling tot de ommegang- jelen werden de vastenavondspelen met het verstrijken van de jaren ernstiger, zodat „Koning Aszwerus" en „David Gollas" hun intrede konden doen. de weg van een historische toneelbe schrijving ook mag zijn. Na middeleeu- en reformatie is de Passie weer zui ver kerkbezit geworden, waarvoor com ponisten als Telemann en Bach kerk- muzikale bijdragen leverden, waarby de gelovigen hun aandeel en inbreng te verwerken kregen in de choralen. In Burgerlijke stand Geboren: Claudia Sabine Johanna [artinet d.v. H. Hoogeboom en C. Dij- Maria Elisabeth d.v. J. J. Blans- en M. C. v. d. Veer; Tom z.v. F. A. leepers en J. D. Koolhaas Revers; Remi .ntonius Johannes z.v. T. C. Kroezen M. C. v. d. Weijden; Tanya Nicola P. F. Rogers en G. Singer; Marti- Jozef Corstiaan z.v. J. M. M. Kramp A. M. J. de Groot; Ingeborg Ellsa- ith Alexandra d.v. A. J. v. d. Burg J. C. v. Herpen; Patrick •egat en E. Braamzeel; Margaret rtruida d.v. A. Houwaart en W. G. Kesteren; Megelina Johanna Marie Kisman en M. M. Meertens iristiaan Johan Marco z.v. J. Lepe- E. Hillebrand; Richard Adria- Jacobus z.v. A. H. Noordermeer Hoogervorst; Robert z.v. D. L. fenseel en H. Hemerik; Brigitte Agpes .ntoinette d.v. J. J. M. v. d. Kerkhof A. M. Parlevliet; Axel Christiaan Platzbecker en A. C. v. Bemmel 'oreen Theodora Maria Wilhelmina Jo- B. W. Jansen en N. A. Frie- fcl. Gehuwd: J. Oudshoorn en S. H. Dui- E. J. Hillebrand iikkert; J. F. Pjjnnaken d. Horn en G. Smittenaar; W. Wierda en T. R. Boekholt; D. E. Molloy en H. J. C. Zwart; K. M. van M. v. Rossum; J. Rebergen E. Hes. Ondertrouwd: R. M. T. E. Oomes M. Donker; M. Tol en H. Gijsman Meijers en W. J. H. Gertenaar; I. A. G. Leeflang; P. M. C. E. de Ligny; I. Vavier Kramer; T. Smit en M. S. C. H. W. C. Laman en L. M. 'eesel; J. K. Kransse en J. M. Wil- H. J. v. d. Lucht en A, M. Bur rs; P. Kranenburg en E. W. Guijt; G. de Jong en M. J. Wetselaar; R. J. orsboom en E. C. M. Bakker; G. P. C. d. Haak en F. Versluis; J. Salomons A. Smits. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand februari zijn in Leiden volgende voorwerpen gevonden: sleu- :ls, kinderhandschoenen, wantjes, sjaal, ip stof, beursje, baal meel, herenpols- orloge. damesportemonnee, damespor- ifeuille, diamantje, rijwieltas, school map inh. papieren, militaire tas iet inhoud, hamer, pak spijkers, kinder- ortemonnee, geldbedrag, diplomaten- is, armband, meisjesbril, ring m. steen, smeslaarzen, boodschappentas inh. arzen en badhanddoek, multocahier, ereldbol, visgerei, schaatsen, heren- 'rtemonnee, herenhandschoenen, da- leshandschoenen, aktetas, tas inh. ge- 'ledschap, bankbiljetten, herenbril, win das, regenjack, damespolshorloge, andpijp waterleiding, motorhandschoe- ien, autostep. Terug te bekomen en inlichtingen te «krijgen aan het bureau van gevonden 'oorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, P woensdag tussen 14.00 en 17.00 Telefonische inlichtingen kunnen niet 'orden verstrekt. in zyn we nu door het verplaatsen Passionuitvoeringen naar concert zalen weer op een al vroeger betreden weg teruggekomen, maar dat is op veel terreinen van geloofs- en/of kerkgeschie denis aanwijsbaar. Waar het mysterie van Christus dood en verrijzenis dus een geloofsact is, die uiting kan krijgen in kerk en kerkdienst, ligt een weg naar de kerk dus voor de GELUKKIG WORDT U zo'n weg ge boden, ook wanneer U zelden of nooit in een kerkdienst komt. Het Alma Materkoor geeft namelijk a.s. zondag middag, 23 maart, om 15.30 uur een passieconcert in de Lode\Ojkskerk aan het Steenschuur. In een ongeveer één uur durende bijeenkomst kunt U de mu zikaal historische lijdensbeschrijvende weg afleggen van Lassus, via Mozart tot twintigste eeuwse spirituals. Vorig jaar heb ik eens geschreven, dat het geven van ee, passieconcert in ka tholieke kring een wat achterhaalde zaak leek; maar ook, dat de veelvoud van stijlen voor ieder op een andere manier uiting kan geven aan een vast staand geloofsgegeven. Of u komt voor de muziek of omwille van dat geloof is een door U te bepalen factor. Het concert is er; de deur staat ook voor U open a.s. zondagmiddag in de Lodewijkskerk, aan die merkwaar dige gracht, die alleen in Leiden „het" steenschuur heet. JAN DOOVE P.S. De firma Servaas in de Korenbrug steeg verkoopt kaarten (bijna gratis) en misschien zijn er ook nog wel kaarten verkrijgbaar zondagmiddag aan de kerk vóór half vier 's middags. RECONSTR UCTIE-KOSTEN BELOPEN BIJNA 3 MILJOEN In het „Woord vooraf" op de begro ting 1969 noemden b. en w. van Oegst geest onder de werken waarvoor finan ciering moet worden gevraagd o.a. de reconstructie van de Abtspoelweg, zij deelden daarby mede, dat deze recon structie mede zou omvatten de Laan van Oud-I'oelgeest met een verkeerstech nisch verantwoorde aansluiting op de weg door de Kikkerpolder. Hoewel inzake de financiering nog geen voortgang is gemaakt, menen b. en w. thans het plan ter goedkeuring te moeten aanbieden met het voorstel het nodige krediet beschikbaar te stellen. Twee rijbanen Vanaf de Marelaan tot aan de Lee- brug worden waar mogelijk twee rijbanen aangelegd. Dicht bij de Lee- brug kan dit niet geschieden doordat de rywegbreedte van deze brug slechts 6 meter bedraagt. De rijweg krijgt hier een breedte van 6 meter. De breedte van de Laan van Oud-Poelgeest wordt als volgt: twee rijbanen van ieder 6 m. breedte gescheiden door een tussenberm parkeerstroken ter breedte van 2.30 m., van 2,17 m. Aan de westzijde komen parkeerstroken ter breedte van 2.30 m., terwijl verder aan beide zijden een groen strook komt van 0,75 m., een fietspad van 3 m. en een voetpad van 1,98 m. Ter hoogte van de vijver tussen de Laan van Alkemade en de Kwaaklaan kan de weg iets breder worden, doordat daar meer ruimte is. De Abtspoelweg krijgt twee rijbanen van 7 meter, gescheiden door een mid denberm van 3 meter. Ter weerszijden komen een groenstrook van 3,60 m., een goot van 0,40 m., een fietspad van 3 m. en een voetpad van 2,95 m. \E MATTHAEUS PASSION van worden betwist. Wij doen dit niet Joh. Seb. Bach werd voor het eerst door Bach zelf uitgevoerd in Leipzig. Ze was te geweldig om de eerste maal, dat men ze hoorde, begrepen te wor den. Het Leipziger publiek liet er zich weinig aan gelegen liggen en omdat de uitvoering ervan bovendien zeer moeilijk was en de koren van de Thomaskerk ook niet op hun best wa ren, werd de Passion pas in het jaar 1740 voor de tweede keer ten gehore gebracht, nadat Bach er nog veel in veranderd had. Zo had hij het heer lijke koor „O Mensch, bewein' deine Sünde gross" uit het begin van de Jo hannes Passion naar het einde van het eerste deel van de Matthaeus-Passdon overgebracht. Na Bach, was het werk in de ver getelheid geraakt en pas aan Men- delsssohn hebben wij het te danken, dat het in alle schoonheid aan het na geslacht werd overgeleverd. Nu wa koren en orkest in die tijd niet te vergelijken met de kleine groep die Bach ter beschikking stond. Daar na is het begrip voor deze prachtige en grootse muziek gegroeid en de be langstelling gewekt en ook in Neder land kwamen jaarlijkse uitvoeringen tot ontwikkeling. Wij denken hierbij uitvoeringen en die onder Willem Mengelberg in Amster dam. In verschillende steden vinden navolging in de passietijcL Het werd een traditie. Ook Leiden volgde in de rij van steden. Het is aan de Oratoriumvereniging ,,Ex Animo" de eer, de traditie in Leiden voort te zetten. Herman de Wolff heeft het met zijn koor aan gedurfd en na vele uitvoeringen heeft hij zijn eigen visie zijn koor als het ware opgelegd. Nu kan een Matthaeus traditie worden, maar de uitvoeringspraktijk mag en kan geen traditie worden, want over de opvat ting van de stijl is het laatste woord niet gesproken. Zo kan de visie van De Wolff mogelijk van vele kanten accepteren gaarne de uitvoerind gisteravond in de Stadsgehoorzaal, om dat die tot op bepaalde hoogte aan neembaar is. De koren zijn door de jaren heen tot een lofwaardig en groots geheel geworden; grote zekerheid bij inzetten, ook bij de ingewikkeldste polyfonie. H0HI Zuid-Holland, dat voor het eerst deze passiemuziek uitvoerde, heeft getoond voor andere orkesten niet onder te doen. De obli gaat-partijen hebben bewezen, dat vio len, fluit en hobo's zeer kunstzinnig aanwezig waren, zodat dirigent en solisten op hen konden rekenen. De kleine onregelmatigheden kunnen wel over het hoofd worden gezien. Ze werkten in geen geval storend. Annie Blankenstein aan het orgel gaf aan het geheel, door juist geko zen registrering 'n vaak prachtig fond. Rien Jiskoot, clavecimbel, was als al tijd zeer betrouwbaar. Van de mede werkende solisten noemen wij op de eerste plaats Chris van Woèrkom, die wie anders zou men moeten vragen weer op meer dan voortreffelijke wijze de Evangelist vertolkte. De Chris tuspartij was dit jaar gegeven aan een andere ster, Marco Bakker. Deze nog jonge bas heeft zijn partij voortreffe lijk, bescheiden, met prachtige stem vaak ontroerend voorgedragen. Wij hopen hem nog vaak te mogen horen in de toekomst. Ruth Pos maakt nog steeds vorde ringen: zijn stem mist het keelgeluid, is helderder geworden. Zijn tenor aria's werden mooi en vol tekstbegrip gezongen. Hij is een graag geziene medewerker bij oratoriumuitvoeringen. Anton Eldering, die de bas-aria's ver dienstelijk zong, heeft toch niet meer de glans van vroeger jaren. De solis ten Nelly van der Spek en Diet Kloos zongen, wat te verwachten was, hun bekende aria's technisch en mooi, hoe wel wij de alt Diet Kloos prefereren boven de wat dunne en in de hoge tonen wat scherpe stem van Nelly van der Spek. Zo is dan deze Matthaeus Passion- traditie op hoog peil voortgezet. Veel dank aan Herman de Wolff, die met zijn koor ons niet tevergeefs de jaar lijkse bedevaart naar de gehoorzaal heeft doen maken. Tekeningen en beelden in de Lakenhal Van zaterdag 29 maart tot 11 mei a.s. zal in het Stedelijk Museum de La kenhal een tentoonstelling worden ge houden van tekeningen door Piet Noest en beelden van Henk de Vroom. De openingstijden van de tentoonstelling is voor 1 april dagelijks van* 10 tot 16 uur en zondags van 13 tot 16 uur. Na 1 april worden die tijden een uur langer, nl. tot 17 uur. LEIDERDORP PROMOTIE Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is gepromoveerd ir. D. Kuiper te Leiderdorp tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Promotor was prof. dr. K. W. Gertitsma. De titel van het proefschrift luidde: „The primary amine extraction of the rare-earth ele ments' from aqueous organic acid solu- MODESHOW Jongerensociëteit „Kwart Over acht" organiseert morgenavond in gebouw Irene een modeshow. Muzikale mede werking wordt verleend door de Fel lows. De show vangt om 20.00 uur aan. 2000 gulden voor zwembad Gemeentesecretaris A. Eveleens ontvangt aan de kas van de Boe renleenbank 2000.- voor het zwembad. Donderdag opende burgemeester L. de Kool in Voorschoten de nieuwbouw van de Coöp. Boerenleenbank aan de Baehlaan. Deze officiële opening ge schiedde door de inning van een che que van 2.000.-, aangeboden aan de burgemeester door het bestuur van de .boerenleenbank. IMrekt na uitbetaling van de 2.000.- overhandigde de bur gemeester liet bedrag aan de heer A. Eveleens, voorzitter van de Stichting Recreatiebad Voorschoten. Dankbaar kon de heer Eveleens mee delen dat met dit bedrag de Stichting Recreatiebad een beginkapitaal van 19.000.- heeft. Zoals bekend moet de burgerij zelf 100.000.- bijeen bren gen, wil men over kunnen gaan tot de aanleg van een zwembad. Burge meester De Kool sloot aan op de woor den van voorzitter A, Q. Doeswijk over do groei van de Boerenleenbank in Voorschoten. In 1920 werd deze bank in Voorschoten opgericht door da !»TB, in 1055 kwam het eerste „Staphorster" oplossing Nabij de kruising met de Lange Voort is een z.g. „Staphorster" oplossing ge creëerd d.w.z. 2 hoofdrijbanen, geschei den door een brede, verhoogd liggende middenberm, waartussen de voertuigen zich veilig kunnen opstellen, alvorens over te steken, of links af te gaan. Een gedeelte van de Poelgeestterweg, t.w. het gedeelte tussen het inrijhek naar het kasteel „Oud-I'oelgeest" en de Kwaaklaan, komt te vervallen, waar door de verkeersveiligheid zal worden bevorderd. In verband met het vervallen van het dienst gemeentewerken een nieuwe uit rit ontworpen op de Laan van Oud-Poel geest. Ook hier is gerekend op een op- stelstrook tussen de middenberm voor een veilige afwikkeling van het verkeer. De reconstructie van de Laan van Oud- Poelgeest kan vrijwel geheel worden ge realiseerd binnen de huidige perceel grenzen. Inzake de situering van de aansluiting op de weg door de Kik kerpolder is reeds in voorgaande jaren overeenstemming bereikt met het ge meentebestuur van Leiden. In verband met de te verwachtn toe nemende verkeersintensiteit op dit kruispunt zal voor een veilige verkeers afwikkeling, tot het aanbrengen van een verkeersregelingsinstallatie moeten wor den overgegaan. eigen gebouw in het voormalige Graal- huis aan de Leidseweg, in 1962 volgde de nieuwbouw aan de Baehlaan en thans is het gebouw aan de Baehlaan meer dan tot het dubbele vergroot door o.a. een etage te „hangen" boven de begane grond. De groei in geld uitgedrukt is: 1962: 2590 boekjes maken 4 miljoen vol; 1968: 7000 inleggers maken 14 mil joen vol. De totale geldomzet vorig jaar bedroeg ruim 230 miljoen. On der de aanwezigen bevond zich ook de eerste kassier, de heer M. C. Lake- man. die in 1920 in zijn huis de bank hield en dit 35 jaar vol hield. De heer Lakeman was in die jaren onderwijzer aan de St.-Jozefschool. Leidse Jongeren discussieerden over dienstplicht Dienstplicht was het otulerwerp van discussie op de vergadering van het Leids Jongeren Parlement, gisteravond in de raadszaal van het Stadhuis. De PPR-afgevaardigde Ton Biegstraaten pleitte voor aanpassing van de mili taire dienst aan deze tijd door de er kenning van een grens van gehoorzaam heid voor de dienstplichtige; door ver betering van de politieke voorlichting aan de dienstplichtige; door een eind te maken aan de opvraagbaarheid van keuringsgegevetis en door de erkenning van het achterhaald zijn van het ge bruik van de militaire macht en de plan nen aan te kondigen voor aanpassing. Ook wilde hij zo snel mogelijk over schakelen naar de alternatieve dienst plicht, streven naar opheffing van het NAVO-leger en parades en andere on nodige versierselen afschaffen. Na een twee uur durende discussie sprak het Leids Jongeren Parlement zich in meerderheid uit voor de ver schillende onderdelen van de nota. Al leen wenste men de erkenning van het achterhaald zijn niet te steunen. Voor- en tegenstemmers voor de verschillen de onderdelen kwamen uit alle fracties en van enige blokvorming was geen sprake. Nu het leger en de NAVO toch aan de ordp waren, maakten de beide socia listische fracties van de gelegenheid gebruik enkele moties in te dienen om uit de INAVO te treden. De FJG-PvdA- motie ging het verst en werd verwor pen; een motie van de PSJW werd aan genomen: Nederland moet er volgens de Leidse jongeren op aan dringen, dat Portugal en Griekenland uit de NAVO gaan, zo sqpl mogelijk moet de alter natieve dienstplicht worden ingevoerd (het opbouwen van een vredesleger, dat inspringt bij ram pen e.d.), en Nederland moet het besluit nemen uit de NAVO te gaan, wanneer in deze organisatie sprake is van tegen werking en onwil om de vrede te be vorderen. Ten slotte werd door een aan tal raadsleden namens de op de poli tieke tribune vertegenwoordigde Bond van Dienstweigeraars (BVD) een mo tie ingediend om er op aan te dringen, dat niet alleen gewetensbezwaren, maar ook politieke bezwaren voldoende kun nen zijn voor dienstweigering. Ook deze motie werd aangenomen. Het bijzondere van de vergadering was, dat opsteller Ruwee zijn motie vanaf de tribune kon verdedigen: voor het eerst in de geschiedenis van het Leids Jongeren Parlement had ook het publiek spreekrecht. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 21 MAART Schouwburg Cabaret Pepijn, 20.00 Stadsgehoorzaal Modeshow „De Faam", 20.00 uur. Jeugdhuis B reestraat Jaarverga dering Ned. ver. v. Suikerzieken, afd. Leiden en omstr., 20.00 uur. Leidse Broodfabriek - Excursie Kath. Vrouwengilde, 20.00 uur. Antonius Clubhuis Mode beatavond (Gebr. Coster). 20.00 uur. Hotel Centraal Openbare vergade ring Politieke Partij Radicalen. 20.00 uur. ZATERDAG 22 MAART Schouwburg Cabaret Pepijn, 20.00 O.O. Mess Doelenkazerne Jaarver gadering afd. Leiden Bond v. Mil. Oor logsslachtoffers. 15.00 uur. Contactavond 19.30 uur. Stille Omgang 11.00 uur Lof Har- tebrugkerk. Vertrek bussen om 11.30 u. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 21522. Bevolkingsonderzoek op tuberculose Volgende week onderzoek in de aula van de School du Rieustraat op: maandag, 24 maart 9.00-1200 Dinsdag, 25 maart 14.00-16.30 woensdag, 26 maart 9.00-1200 donderdag, 27 maart 9.00-1200 vrijdag, 28 maart 14.00-16^0 i 14.00-16.30 uur 19.00-21.30 uur 14.00-16.30 uur 1 14.00-16.30 uur 10.00-31.30 uur De kostenbegroting bedraagt in totaal 2.879.000,Daarin zijn tevens de kos ten van de nog aan te kopen gronden opgenomen, ten bedrage van 310.000,-. Raadsagenda De raad der gemeente Oegstgeest komt donderdag 27 maart te 19.30 urn- Agenda o.a.: Voorstel B. en W. tot instelling raadscommissie voor interge meentelijke zaken, met vaststelling van een verordening, regelende de samenstel ling en de werkkring van deze en de andere commissies; idem m.b.t. de pre sentiegelden voor de raad, de raadscom missies en het college voor de verlening van bijstand; vaststelling exploitatie verordening; uitgifte gemeentegids; re constructie Laan van Oud-Poelgeest- Abtspoel weg; aanleg parkeerplaatsen bij Floresstraat-Balistraat met recon structie plantsoen; aankoop van grond bfl de Abtspoelweg van de Erven Man de rs; verhuur gedeelte losplaats Almon- deweg aan Tj. de Wit: verkoop van grond aan de Pres. Kennedylaan; sub sidiëring maatschappelijk werk; behan deling jeugdsubsidienota met voorstel tot vaststelling subsidies; voorstel B. en W. tot verlenging van de huur van en kele sportterreinen; medewerking te verlenen op de volgende verzoeken: a. verzoek bestuur Montessorischool tot aanschaffing van meubilair voor de hoof denkamer; b. verzoek bestuur Hof- dijckschool tot aanschaffing van meu bilair voor de hoofdenkamer en tot aan schaffing van een bandrecorder; toe kenning extra-vergoeding aan bijzondere kleuterscholen. PLANTSOEN FLORESSTRAAT Het plantsoen aan de Floresstraat - Bal ist raat is in zeer verwaarloosde toestand geraakt. Reeds is hierop in de raad de aandacht gevestigd. Er zal nu een heesterbeplanting komen, ter wijl rondom bomen zullen worden ge plant. Bovendien komen aan de zijde van de Floresstraat 12 parkeerplaat sen. waardoor naar we hopen in de smalle Balistraat minder parkeermoei- lijkheden ontstaan. Voor dit laatste is bij de begroting voor het dienstjaar 1969 reeds het nodige krediet beschik baar gesteld. De kosten van de be planting van het plantsoen en de aan leg va nde parkeerplaatsen zijn met inbegrip van kosten van toezicht en algemeen beheer geraamd op plm. 14000.-. „ARTIESTENPALET" KOMT NAAR ENDEGEEST Zondag 23 maart a.s. brengt „Arties- tenpalet" om drie uur weer een ont spanningsprogramma in de psychiatri sche inrichting ..Endegeest". De belan geloos medewerkenden zijn ditmaal het accordeonduo „De Henriëtta's". gooche laar Peter Presti en de bekende zingen de familie Kortekaas uit Noordwijk. Schoolvoorziening De raad ver leende bij besluit van 10 oktober 1968 medewerking voor de stichting van 'n school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Het schoolbestuur heeft be grotingen ingezonden voor de aanschaf van meubilair en leermiddelen tot een totaal bedrag van 23.376.- De be grotingen gaan vergezeld va nde gun stige adviezen van de inspectie van het buitengewoon onderwijs. Aankoop grond In de vergadering van 29 maart 1967 werd besloten in verband met de voorgenomen recon structie van de Abtspoelweg van de Erven Manders een strook grond langs deze weg nabij de Leebrug aan te kopen. Het betrof hier een strook ter grootte van 805 m2. Voor de verbreding zal echter meer grond nodig zijn. De erven Manders zijn bereid ook een achter gelegen strook aan de gemeens te te verkopen, voor dezelfde prijs als in 1967. Het betreft hier een strook ter grootte van plm. 1300 m2. Presentiegelden verhoogd B. en w. stellen voor Gedeputeerde Staten te verzoeken gerekend te zijn ingegaan 1 januari 1969 zowel voor de raads- als de raadscommissievergaedringen 't presentiegeld vast te stellen op ƒ32,50 per lid per bijgewoonde vergadering. Dit bedrag ware ook vast te stellen voor het college voor de verlening van bijstand. (Het presentiegeld bedroeg tot voor kort 2j>.-.). ZOETERWOUDE Meerburg Voetbalvereniging Meer burg organiseert vanavond in haar kan tine een groots opgezette Paasklaverjas- drive. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG le klas. Rijnstreek-Floreant; Zwam- merdam-Sportief; WaddinxveenRVC; Bodegraven-WDS; Zevenhoven-Moerka- pelle. Res. le kl. Sportlust 3-Gr. Ani- mers 3; Jodan Boys 4-Floreant 2 12.30; RCV 2-Zwammerdam 2; Bodegraven 2- Spirlt 3. 2A: Schoonhoven 2-Aarlander- veen; Spirit 4-Be Fair 3, 12.30; Siveo- Jodan Boys 5. 4.30; 2B: Spirit 5-Zeven- hoven 2, 10.30; Be Fair 4-Bodegraven 3 3A: Zwammerdam 3-Aarlanderveen 2; 12.30; Be Fair 5-Waddinxveen 2, 2. Sportlust 5-J. Boys 6, 12.30; Sportief 2- Siveo 2; 3B: Jodan Boys 8-Be Fair 6, 12.30; Bergambacht 2-Sportlust 6; Gr. Ammers 4-WDS 3. 12.30; 3C: Zeven- hovenen 3Floreant 4 2.00; Jodan Boys 9- Siveo 3, 10.30: 3D: Aarlanperveen 3- RVC 4; 3E: Zevenhoven -f-Aarlander- veen 4. 12.—; Bodegraven 5-Rijnstreek 3, 12.30; J. Boys 12-Slveo 4fcl0.30; Spi rit 7-Sportief 3, 2.30. Waar geen aan vang is vermeld is deze 4 uur. Junioren klas A Hoofdgroep: Gouda- Schoonhoven; GSV-Sportlust; VEP-O- lympia; Zwervers-Donk, 4.30; Groep 1: Unio-Be Fair, 4.30; Floreant-Jodan Boys Bergambacht-Haastrecht. 2.Stolwijk -Groot Ammers; 2; Woerden-NSV; Rijn- streek-Nic. Boys 2; Waddinxveen-Nieuw koop; 3: Spirit-Gouderak, 4.15; Nieu- werkerk-Groeneweg, 4.30; 4; Olympia 2 -RVC, 4.30; Ona 2-Gouda 2; Groep 5; WDS-NSV 2; Groep 6: Woerden 2-Flo- reant 4,2.45; Be Fair 3-Olympia 3; GSV 2-Zwervers 2, 2.45; De groepen 4. 5 en 6 spelen 2 x 30 minuten. KLAS B: Gr. 1: Esto-Nieuwerkerk; Olympla-VEP, 3.15; Schoonhoven-Gouda Jodan Boys-Moordrecht, 4.15; Gr. 2: Haastrecht-Floreant; Be Fair-Donk, 2.45; Zwervers-GSV, 3.15; Soccer Boys- ONA; Gr. 3: RVC-Bodegraven, 2.30; Nieuwkoop-Oudewater. 4.30; Waddinx- veen-WSE, 2.—: Nic. Boys-UNIO; Gr. 4: Ammerstol-Moerkapelle; Gr. Am- mers-Groeneweg, 2.45; Lekkerkerk-Spi- rit, 4.30; Stolwijk-Bergambacht. 2.45; Gr. 5: Esto 2-Aarlanderveen, 2.45; Bo degraven 2-WDS, 2.45: Sportief-Rijn streek. 2.45; Sportlust 2-Zwammerdam, 2.15; Gr. 6: Be Fair 2-Jodan Boys 2, 4.30; GSV 2-Nieuwerkerk 2. 3.15; Flo- reant 2-Zwervers 2, 2.45; Gouda 2-Olym pia 2. 2.45; Gr. 7; Haastrecht 2-Woer- den 2, 2.45; Unio 2-VEP 2. 3.15; Olym pia 3-Donk 2, 3.15; Gr. 8: Groeneweg 2-Olympia 4; Lekkerkerk 2-Moordrecht 2, 3.15; Soccer Boys 2-Nieuwerkerk 3, 2.45; Jodan Boys 3-Zwervers 3, 2.45; Gr. 9: Floreant 3-Nieuwkoop 2, 4.30; Be Fair 3-Waddinxveen 2, 3.15; Unio 3- Nic. Boys 2, 2.00; Olympia 5-RVC 2, 4.30. KLAS C: Gr. 1: Moordrecht-Jodan Boys, 4.30; VEP-Gouda. 2.45; Olympia- ONA, 2.00; Bodegraven-Haastrecht. 2.45 Gr. 2; Nieuwerkerk-UNIO. 3.15; Schoon hoven-Donk, 2.45; GSV-Soccer Boys, 2.00; Gr. 3: Nic. Boys-Sportlust, 2.45; RVC-Esto; NSV-Woerden; Gr. 4; Groe- neweg-Lekkerkerk, 2.45; Gouderak-Spi rit; Moerkapelle-Bergambacht, 2.45; Oudewater-Gr. Ammers; Gr. 5: Siveo- Olympia 2. 3.15; Aarlanderveen-Jodan Boys 2. 2.45; VEP 2-Sportief; Zwam- merdam-Bodegraven 2, 2.45; Gr. 6: ONA 2-Donk 2, 2.45: Sportlust 2-Be Fair 2; Olympia 3-Gouda 2. 2.00; Gr. 7: Nieuwkoop 2-VEP, 3.15; Floreant 2- Waddinxveen 2, 3.15; Sportlust 3-Woer den 2, 2.45; NSV 2- Esto 2. 2.45; Gr. 8; Zwervers 2-Nw. kerk 2 2.00; Goude rak 2-Be Fair 3, 2.45; Waddinxveen 3- Jodan Boys 4. 2.00; Moordrecht 2-Olym- pia 4. 3.15; Gr. 9: Oudewater 2-Schoon- hoven 2. 2.45; Lekkerkerk 2-Bergam- bacht 2, 2.00: Haastrecht 2-Stolwijk 2; Gr. 10: Haastrecht 3-GSV 3. 2.45; Flo reant 2-Donk 3, 2.00: Be Fair 4-Olym- pia 5, 2.00; Gr. 11: Moordrecht 3-Flo- reant 4, 2.00; Donk 4-Spirit 2, 2.45; RVC 2-Olympia 6, 2.45; Gr. 12: Siveo 2- Waddinxveen 4, 2.00; Nieuwkoop 3- Bodegraven 3, 2.00; VEP 4-Floreant 5, 2.45; Waar geen aanvang is vermeld is deze 4 uur. ZONDAG SENIOREN le klas: Ammerstol— Nieuwkoop; WSE-Haastr.; Gouderak -Oudewater; Res. le kl. Lekkerkerk 3- NSV 2; Floreant 2-ONA 4, 12.00; Berg ambacht 2- Moerkapelle 2; VEP 2 Schoonhoven 2; 2e kl. A: Soccer Boys- Gouderak 2; Lekkerkerk 4-WSE 2, 12.- Zwervers 2-GSV 3, Esto 2-Nieuwkoop 2 «B: Waddinxveen 3-Hasetrecht 3: Moor drecht 3-ONA 5; Bergambacht 3-VEP 3 12.Olympia 4-Zwervers 3, 12.3A: Nieuwerkerk 3-Donk 4, 12.00; Olympia 5-Gouderak 3, 10.3B: Gouda 6- Nieu werkerk 4 11.—; Donk 5-ONA 6, 12.— GSV 5-Ammerstol 2, 11.15; 3C: Groene weg 2-Nieuwerkerk 5; Nic. Boys 2- Gouda 7; WSE 3-Schoonhoven 3; 12.00| 3D: Bodegraven 3-GSV 6 13.15; Oude water 2-Waddinxveen 4; VEP 4-Woer- den 3, 12.—; Nic. Boys 3-Esto 3, 13.15| 4e klas A: Bodegraven 4-Nic. Boys 4, 12.15; Esto 4-Oudewater 3, 13.15; VEP 5-Nieuwkoop 3, 13.15; Woerden 4-NSV 3, 12.00; 4B: Bergambacht 4-Waddinx- veen 5. 11.30: Gouderak 4-Unio 5, 12.00 Stolwijk 5-Lekkerkerk 6, 10.30; Zwer- vers 4-RVC 3, 12.—; 4C: Floreant 5- Soccer Boys 3, 12.Groeneweg 3- Zwerver» 12^—i MoerkapeUe'3-GSVrt 12.Waddinxveen 6-Haastrecht 4, 12. 4C: Ammerstol 3-OJympia 7, 12.; Groe neweg 4-Zwervers 6, 13.15; Schoonho ven 4-Floreant 6 11.30; Waddinxveen 7- Gouderak 5, 13.15; 4E: Bodegraven 5- RVC 4 12.Floreant 7-Woerden 5, 13.15; Nieuwkoop 4-Eato 5, 12.Soc cer Boys 4-NSV 4 12.—; 4F: Donk 6- ONA 7, 13.15; GSV 8-Olympia 8, lO.OOj Moerkapelle 4-Floreant 8, 13.15; WSE 4 -Gouda 8, 13.15; 4G: Haastrecht 5-Flo- reant 9, 12.00; Zwervers 7-Groeneweg 5 13.15; 4H: Esto 6-Stolwqk 6, 12. Nieuwerkerk 6-VEP 6, 13.15; Soccer B. 5-Gouderak 5 13.15; Unio 6-Nieuw- koop 5. 13.15; Waar geen aanvang is vermeld is deze 2.30 uur. De wedstrijden in de 3e en 4e klas duren 2 x 30 minuten. Leimuidens Groene Kruis krijgt tweede verpleegster Nu het Wit-Gele Kruis is opgegaan in het Groene Kruis wordt zo spoedig mogelijk begonnen met de bouw van een Gezondheidscentrum. Deze samenwer. king maakt het ook mogelijk dat er op korte termijn een tweede wijkver pleegster wordt aangetrokken, met als standplaats Leimuiden. Het gevolg hier van is dat de contributie zal moeten worden verhoogd tot 15,per jaar. De voordelen verbonden aan dit lid maatschap bij ziekte of het lenen van verplegingsartikelen wegen echter ruim schoots op tegen deze nog geringe bij drage. Voor niet-leden is het bovendien een overweging waard om nu lid te worden, want wanneer men als niet-lid gebruik wenst te maken van deze ver plegingsartikelen zal een extra vergoe ding in rekening worden gebracht. De bestaande besturen blijven voor. lopig tot een volgende ledenvergadering gehandhaafd. Voor verplegingsartikelen kan men terecht bij: Het Groene Kruis: K. Ko8, Raadhuislaan 12; het voormalig® Wit-Gele Kruis: J. Strobbe, Wilgen laan 56. STILLE OMGANG Tijdens de jaarvergadering die woens dagavond in café Keijzer werd gehou den was men van oordeel dat ondanks de dalende aktiviteiten van het Genoot schap, men zich bij voorbaat zelf niet direct moet opheffen. Er ontstond hier over een levendig gesprek en men be treurde het dat dit jaar eerst de H. Mis zal bijgewoond worden en daarna de omgang wordt gehouden. Over de vraag of ook dames bij de Stille Omgang wor den toegelaten werd geantwoord, dat vrouwen die hieraan behoefte hebben ook welkom zijn. De algemene intentie is dit jaar: „Dat het Christendom weer naasteliefde gaat betekenen". Het sche ma van de omgang die in de nacht van 22 op 23 maart, dus a.s. zaterdag wordt gehouden is enige wijziging gebracht. De deelnemers van Leimuiden en Nieuwveen gaan gezamenlijk per auto bus naar Amsterdam. De bus vertrekt om 11 uur vanaf Nieuwveen en stopt in Leimuiden bij dp r.k. kerk en by de garage van Maarse en Kroon. Men kan zich aanmelden bij de heren C. Cozyn, Leimuiden en A. Vink, Rijnsaterwoude. In de parochiekerk is er geen lof. De secretaris-voorzitter, J. Straathof las de notulen voor en penn. C. Cozyn presen teerde het financieel verslag, dat een nadelig saldo vertoonde. De heren J. v. Veen en A. A. de Graaf hadden het be heer van de geldmiddelen goedgekeurd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd J. van Veen en Jac. de Koning. De bestuursleden A. Vink en C. Cozyn werden by acclamatie herkozen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5