Residentie-Orkest wil in zaal nieuwe toekomst nieuwe Joop Doderer als Soames Vrienden "-concert in Congresgebouu Vanavond via Ned. I Akkoord over vaste t.v.-avonden Dansen uit de Kurzaal Akoestisch nog steeds verrassingen 120.000 gratis grammofoonplaten DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 MAART 1969 Nieuw initiatief tot prijstaxatie bij onteigening IN het politieke feestgedruis der laatste weken en trouwens in de weken daar voor al vanwege de prioriteit die het duo lonen-en-prijzen in de publieke belang stelling genoot, is het nieuw initiatief tot regeling van onteigeningen, juister gezegd tot wijziging van de bestaande onteigeningswet een beetje in de drukking gekomen. Het zal wel weer uit ,die verdrukking geraken, omdat hier sprake is van een initiatief wet van vier socialistische Ka merleden, onder wie de nieuwe P.v.d.A.- voorzitter Vondeling. Aanleiding tot dit initiatief zijn twee gebeurtenissen ge weest. Ten eerste een nota var P.v.d.A.-fractie over „Nieuw wone; oude stadswijken" waarover de grond prijs bij onteigeningen werd aangewezen de stadsvernieuwing ernstig belemmert. Ten tweede ontevredenheid over het feit. dat minister Polak die een wetsontwerp tot wijziging van de onteigeningswet van zijn voorganger Samkalden ingetrokken had, begin van dit jaar de Kamer nog niet veel meer wist mee te delen, dan zijn hoop dat de kwestie van het onteigenings- recht „over niet al te lange tijd" uitvoe rig bij het parlement aan de orde zou kunnen komen. De P.v.d.A.-fractie steekt naar aan leiding hiervan dan nog bijzonder de zekerheid dat minister Polak niets voelt voor haar standpunt: waarde bij ont eigening is die van het bestaande of ge wezen gebruik, niet de waarde die in de toekomst verwacht kan worden en dan zeker niet die op grondslag „van een mo gelijk gebruik dat nog niet kon worden gerealiseerd". tegen het speculeren in grond. De vier indieners hebben al laten blijken, dat ze ook het ontwerp-Samkalden te licht van gewicht vinden. Met de ex-minister van Justitie zijn ze het eens dat de waar de van grond bij onteigening bepaald moet worden naar rato van de gebruiks waarde en niet naar die van de „ver- wachtings waarde" Maar terwijl het ontwerp-Samkalden nog aanvaardde dat bij de taxatie grond buiten de bebouwde kom van een ge meente, maar liggend in de buurt van stedelijke bebouwingen, vanwege deze verstedelijking een stuk in waarde mocht stijgen, zijn de initiatiefnemers uit de P.v.d.A.-fractie hier mordicus tegen. Zij vrezen dat door publiciteit die aan de meeste structuurplannen voorafgaat, deze gronden toch in handen van speculanten zullen komen. En wie de ogen niet voor de waarheid gesloten wil houden, zal moeten erken nen, dat dit inderdaad meer dan eens ge beurt. De gevolgen hiervan op het prijs niveau mogen ook niet onderschat den. Globaal is berekend dat elke gul den die een vierkante meter grond kost. per maand een rijksdaalder huur per woning kan schelen. Dan nog te bedenken dat de zaak die nu aan de orde is alleen nog maar ont- eigeningsgrond betreft, die in prijs meest al niet als duurste uit de bus komt. NU in verschillende gemeenten bij ge brek aan grond voor verdere uit breidingsplannen de kwestie v nering van oude woonwijken meer actueel wordt, erkennen we met de indieners van de nieuwe initiatiefwet, dat de regering moet opschieten met regeling, wil ze niet het risico lopen bezig te zijn met fabrikatie van mosterd die pas na de maaltijd kan worden Ook wij vinden dat het kabinet-De Jong en in het bijzonder de minister van Justitie wat meer vaart moet zet ten achter deze kwestie. „Vaart" is trouwens op dit moment niet de meest in het oog lopende eigenschap van het mi nisterie van Justitie; herinneren voorbeeld nog maar eens aan de kwestie radio-Veronica en de malle figuur die Nederland internationaal terzake het slaan is. Wanneer de nieuwe initiatiefwet tot gevolg heeft, dat er meer spoed met deze zaak betracht gaat worden, dan is er a" veel gewonnen. Inhoudelijk heeft de ini- tiatiefwet ook aantrekkelijke aspecten wij geloven dat het algemene belang bij de ruimtelijke ordening in onze tijd weegt, dat het particuliere be lang als het de vorm van grondspeculatie krijgt, ervoor zal moeten wijken. Of dan het wat ruimere voorstel de heer Samkalden ergens toch niet wat billijker was, dan de nieuwe initiatief wet, die feitelijk maar zeer weinig uit zonderingen maakt op de regel dat „be paling van de werkelijke waarde van onroerend goed geschieden moet op grondslag van het gebruik dat van het goed op het tijdstip van de onteigening gemaakt wordt", vinden wij een vraag, die nog ter discussie staat. s hoofdzaak dat de wetgever armslag krijgt om op rede lijke wijze tegen grondspeculatie te kun- optreden. Het enige wat een beetje doet, is dat dit dan nog niet kan ge schieden in andere gevallen van specula tie die met de billikheid in strijd is; bij voorbeeld de speculatie in ander onroe rend goed, zoals woningen. Openbaar NOS-bestuur straks roepparlement. Want dit bestuur zal dan in het openbaar gaan vergaderen. Op zijn gebruikelijke persconfex-entie heeft voorzitter Schüttenhelm hiervoor fraaie argumenten aangevoerd: de rech ten van de luisteraars en kijkers bijvoor beeld. Hij was wel zo eerlijk ook een minder fraaie reden te erkennen: wat nieuws betreft is Hilversum op het moment al „zo lek als een mandje". En die reden lokt dan toch weer een kritische vraag uit. Is het de bedoeling dat dan via een in het openbaar ver gaderend NOS-bestuur bekend wordt, wat nu via vrije nieuwsgaring uit het „lekke mandje" wordt gewonnen? Of gaan de heer Schüttenhelm en zijn mede commissarissen het „NOS-bestuur zo weinig vertellen en ter beslissing vo'ór- leggen, dat er inderdaad geen enkele reden meer is om publiek en pers- te laten meeluistei-en en meekijken? Maar dan zou mr. Schüttenhelm vanwege de fraai geformuleerde rechten van kijkers en luisteraars ook bij de vergaderingen van het straks te for meren nieuwe dagelijks bestuur van de NOS de deuren moeten openzetten. Anders komen die belanghebbende en rechthebbende vaderlanders in de NOS- structuur eerder minder dan meer te weten. Over .openbaar" gesproken! 'FnERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18.56, J9.03, 19.56 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.07 uur: tienermagazine 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De Joop Doderer Show 21.20 uur: Bui-eau Bristol, t.v.-serie 22.10 uur: Farce majeur, cabaretprogramma 22.30 uur: Monsieur Barjaud, documentaire 22.55 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: En France avec Nicolas (Teleac) NFPr-RLAND II (STER- i-eclame-uitzendingen om 18.56,19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO 19.30 uur: Rias Bajas, reportage 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Peyton Place, t.v.-serie 21.05 uur: Televizier, actualiteitem-ubriek 21.40 uur: Europese kampioen schappen Latijns-Ame rikaanse dansen Tweede journaal (NTS 22.45 uur: Wereldkampioen schappen ijshockey Televisie morgei NORLAND I TELEAC 09.30 uur: Export 16 10.00 Levende wiskunde 10.30 uur: i het lcorl Groenteteelt onder glajDud 11.00 uur: En France Nicolas NTS 16.00 uur: Nieuws VARA 16.02 uur: Dagje ouder, bejaardenprogramm; 17.00 uur: Komt dat zien, kom kinderprogrJg'0d( •ijlst' De met aangegeven prograi zijn kleurentelevïsieprogramm; RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) VPRO: School 1970, lezing. kunstkroniek. DEN HAAG Delegaties van NRU NTS hebben gistermiddag met minister Klompé overeenstemming bereikt ovei de invoering van de „vaste" t.v.-avon den voor de omroepen. Ook de werk groep actualiteiten gaat zich binnen kort over deze kwestie buigen. De de finitieve beslissing of de omroepen in het nieuwe seizoen al dan niet op een vaste avond per week kunnen rekenen, wordt pas volgende week vrijdag ge- Over de verdeling van de avonden, be richtten wij reeds i-uime tijd geleden. Het enige struikelblok nog kan zijn: de duur van de proefperiode. Het was spronkelijk de bedoeling deze termijn tot een half jaar te beperken. Tech nisch bleek dit vrijwel onmogelijk, zo dat men nu een heel seizoen ('69-'70) hiervoor heeft uitgetrokken. De werkgroep actualiteiten gaat stude ren op het feit dat in de nieuwe opzet er donderdags geen uitzending van actualiteitenrubriek is. En ook wil men eens gaan praten over het feit dat de NTS-i-uhriek „Scala" de omi'oepen dik wijls het gras voor de voeten wegmaait. Bisschopssynode zinloos KARDINAAL Cicognani heeft het ge zegd: op de aanstaande bisschoppen synode zal niet over de celibaatskwestie gesproken mogen worden, omdat de en cycliek van de Pans iedere discussie over dit punt overbodig heeft gemaaJkt. Nu heeft kardinaal Cicognani wel meer ge zegd. ook „namens de Paus", dat achteraf minder absoluut bleek te zijn dan (hij het in eerste instantie had doen voorkomen. Maar als de kaarten werkelijk liggen, zo als hij ze presenteert dan kunnen wij maar een ding antwoorden, namelijk dat de verklaring van Cicognani de hele bis schoppensynode overbodig heeft gemaakt. Men kan toch niet van de bisschoppen verlangen, dat ze naar Rome zullen komen, om te spreken over alle mogelijke nevenkwesties, terwijl het eigenlijke punt waarmee ze zitten, niet in discussie mag worden gebracht. Wij vermoeden dan ook. dat velen Rome zullen laten weten, aan een bisschoppensynode in oktober van dit jaar geen behoefte meer te heb ben. En onder die velen vermoeden wij de leden van het Nederlands episcopaat. Wat wel moet doorgaan, ls de verga dering van de Europese bisschoppen in Ohur, midden van dit jaar. Daar zal nie mand de celibaatskwestie van de agenda kunnen weren en daar zal bekeken kun nen worden, welke mogelijkheden er zijn om tot verruiming van de celibaatsver plichting over te gaan. Hopelijk ontmoe ten plaatselijke episcopaten er steun voor hun pogingen, om in het kader van de decentralisatie tot een plaatselijke aan pak van het pries te rvraagstaik te komen. Die steun zullen ze hard nodig hebben, wanneer ze tegen het eind van dit jaar, synode of niet, orde op zaken in hun eigen land moeten stellen. Mini-festival in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Tien groepen uit binnen- en buitenland zullen mee werken aan het Internationale Mime Fes tival dat van 24 tot en met 29 juni ge houden wordt in de Stadsschouwburg, het Nieuwe De La Martheater en in Pa- radiso te Amsterdam. Dit festival is het eerste dat ooit in Nederland gegeven wordt; het wordt georganiseerd door de vereniging van Gezelschappen op Mimigebied (VGM). Er komen groepen uit Polen, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. Het is vrijwel zeker, dat ook een Japans No-theater naar Amster dam zal komen. De Nederlandse groe pen die aan "het festival meewei-ken zijn het bewegingstheater Bewth, Cabamine, pantomimetheater, carroussel, theater groep Funhouse en het Mimitheater Will Spoor. Het festival wordt financieel gesteund door 't rijk, de Fondation Europeéne de la Culture, de pi-ovincie Noord-Holland en het Prins Bernard Fonds. Als het Japanse Notheater komt zal het in het kader van het Holland Festival drie voorstellingen geven. Het is de organi satoren niet gelukt het hele festival in het Holland Festival op te laten nemen, omdat de leiding van het Holland Fes- stival bang was dat het Amsterdamse programma vergeleken met dat van Den Haag te overladen zou worden Massale kunstexpositie inkasteel GrootHoenlo ZWOLLE (ANP) Tijdens de pink sterdagen zal in kasteel „Groot Hoenlo" bij Olst een driedaagse culturele mani festatie worden gehouden. Galeriehou ders. kunstschilders, beeldhouwers, mu sici en dichters uit het hele land zul len aan deze gebeurtenis, die wordt aan gekondigd als de grootste die de laatste jaren in ons land werd georganiseerd, meewerken. Niet alleen in de 20 ka mers van het kasteel maar ook in de gangen, in de tuin en drijvend op het water van de slotgracht zullen honder den schilderijen, beeldhouwwerken en objecten worden tentoongesteld. Men zal er werk kunnen zien van de galerieën Krikhaar, Swart en Galerie Twintig uit Amsterdam, Orez in Den Haag, De Mangelgang in Groningen en De Klos- beugel in Den Bosch. Behalve Victor van Vriesland en Jef Last zullen jonge ex perimentele dichters aan het woord ko men. onder andere Simon Vinkenoog. Het experimenteel theater „Scarabee" uit Den Haag komt met zijn nieuwe pro gramma, waarvoor Lucebert de teksten schreef. Verder vermeldt het program- ma het optreden van muziekgroepen, filmvoorstellingen met experimentele bandopnamen en de medewerking van mensen die in het nieuws kwamen door Paul Morand „onsterfelijk' PARIJS (AP) Paul Morand. ro manschrijver en diplomaat is lid van de Académie Francaise geworden. Hij is 81 jaar. Tien jaar geleden heeft president De Gaulle zich verzet tegen de keuze van Morand, omdat deze als ambassa deur voor de Vichyregering was opge treden gedurende de tweede wereldoor log. Het veto van De Gaulle is nu ech ter opgeheven. In een literaire carrière, die bijna vijftig jaar heeft geduurd heeft Morand dozijnen romans, toneelstukken, reisverhalen en essays geschreven. Hij werd op 21 oktober met 21 slem- men gekozen tot een van de „onsterfe- lijken". Zes van hen stemden tegen. Misschien lag het aan Brandpunt dat Cocteaus „Les parents terribles" ons gisteren verkeerd gevallen is. Brand punt besloot met een huiveringwekken de reportage uit Biafra. Aad v. d. Heu vel stond daar op een hoog gebouw met cameraman William Vogler toen een Nigeriaanse bommenwerper over kwam. Hij maakte nog een triviale op merking: „Jongens kijk uit, de verze kering is nog niet in orde". Toen kwa men een paar rookpluimpjes in zicht. De volgende beelden waren afgrijselijk: verwoesting, gewonden en akelig veel doden. Op zo'n ogenblik kan je eigenlijk alleen maar bidden of vloeken. Niet naai wat ingewikkeld toneelstuk kijken. Een toneelstuk weliswaar van een auteur die in vele opzichten een genie wai maar dat, misschien wel omdat Coc- teau er zo duidelijk een „boodschap" ir had gelegd allerminst geniaal was Toneelstukken met een boodschap zijn dat maar zelden Cocteaus boodschap: fouten in de na oorlogse jeugd zijn te wijten aan fouten van de vooroorlogse ouders. Dat lijkt moderner als het is want Cocteau schreef over een eerdere oorlog. Hij koos ook een absurde vorm. Die van het pure drama nl. in de vorm van een pure klucht. Een vorm die zich maar moeilijk in t.v. „vertalen" laat. „Vertaler" Willy van Hemert slaagde niet. Hij dronk de absurde gegeven heden van Les parents terribles maar al te graag in. Kwam met absurde ac centueringen van de rotzooi die de am biance van de verschrikkelijke ouders uitmaken en de nare orde van die van Madeleine. Liet daarbinnen spelen met de inzet waarmee een generatie geleden „volksdrama's" op de planken werden We vonden het maar pijnlijk. Bijvoor beeld om Caro van Eyck, een van onze grootste dramadiennes toch, te zien in de rol van een ouderwetse toneelspeel ster, die een slechte rol te sterk aanzet. Want daar kwam het op neer. Die ver tolking was bepalend. Lo van Hensber- gen zweefde tussen kluebt en drama evenals eigenlijk ook Enny Meunier. Hetty Verhoogt en Jaap Wieringa na men meer terug, waren dus duidelijker op t.v.-niveau, maar dat verbrokkelde dc spelstijl alleen maar. We geloven dat hpt beter was geweest om deze Cocteau liefdevol in de ver getelheid te laten. Of, als dit spel dan zo nodig voor t.v. gebracht moest wor den, duidelijker te kiezen tussen klucht of drama. En vooral om als die keuze dan eenmaal gemaakt was alle karak ters dan ook in één stijl neer te zetten. Die opvoering van gisteren beviel ons alerminst. Maar voor een deel is dat, als gezegd, de schuld van Brandpunt. Vg. Joop Doderer -neemt huis zijn show door met de Engelse regisseur Mal colm Clair. Links achter mevrouw Doderer en dochtertje Sandra. VANAVOND NED. II Vanuit de Kurzaal te Scheveningen brengt de AVRO-t.v. vanavond van 21.40 tot 22.40 uur via Nederland II de reportage van de Europese kampioen - schappen in de Latijns-Amerikaanse dansen voor amateux-s waarbij de orga nisatie berust bij de Nederlandse Ama teur Dansbond. Aan deze kampioenschappen wox-dt door ongeveer twintig paren deelgenomen uit Nederland de heer Bake en mejuffrouw A. Bake, J. Bronmeijer en mejuffrouw E. Beck en B, Gobits en mejuffrouw A. Sondaar. Vóór de finale van *deze Europese kam- pioenschappen wordt de nationale ball- roomdanswedstrijd om de XvRO-cup 1 gehoüden. Tussen de Europese kam pioenschappen en de nationale ball- roomdanswedstrijd door hoort men de Duitse zangeres Alexandra, die op 21 december 1968 haar televisiedebuut in Nederland maakte in de laatste Lou van Burgshow. Gastvrouw tijdens deze danskampioen- schappen is Lonneke Hoogland. Muzi kale medewerking vei-leent het dans- orkest onder leiding van Willy Schob ben. De produktie en pi-esentatie zijn in handen van Albert van Lingen. Een van de belangrijkste ondei'delen van de Joop Doderershow vanavond (Ned. I. 20.40 uur) is de creatie van Joop Doderer als de uit de Forsyte Sage bekende Soames. In die gedaante duikt hij op in de villa op Robin Hill, het landhuis dat op zijn vei-zoek door de architect Philips Bosinney is ont worpen en gebouwd. De architect heeft zich lettel-lijk aan zijn opdracht gehou den, wat de nodige pi'oblemen met zich meebrengt. Joop (Soames) Doderer heeft ook een ontmoeting met Irene. Aan deze show wei-ken om. mee de ..Hearts of soul drie meisjes uit Har- dex-wijs. de 6oulzangex-es Nicole Croisille, de Wama s en Peti-a Dumas. idedellngen /eekend: licht gevarieerd pla HILVERSUM n (298 m) I Stereo: Lichte koorzang met oi ding (gr). 18.19 Uitzending van lijke Historische Unie. 18.30 Nieu- praatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 norama. 19.15 Stereo: Lichte o met zangsoliste (opn). 19.45 Wijd als de we reld: wekelijkse internationale oriëntatie in Kerk, zending en oecumene. 19.55 Zuidzee- Serenade: lichte muziek (opn). 20.15 In: licht gevarieerd muziekprogramma. 21.00 Stereo: De Hondmens, hoorspel. 21.45 Stereo: Lichte grammafoonmuziek. TROS: 22.00 Mu- zikaliteiten: licht muziekprogramma (opn.). 22.30 Nieuws, Nieuwer, Nieuwst: gevarieerd progyamma (22.30 Nieuws). 23.55—24.00 BRUSSEL NED. (324 n 18.03 Voor de soldaten. 1 slagen. 18.30 Grammofooi 18.45 Sportkroniek.. 18.52 O (ADVERTENTIE) Studio, KRO's programmablad, vertoont komende week: Spanje en het Eurovisie Songfestival: gesprek met de hoofdcensor van, dg. Spaanse TY_* .2 verhalen uovgr, geqensureerden.;,protest zanger Raimon en cartoonist Chümez zingen voor het regiem - over de verboden grammofoonplaten en Salomé, de nietszeggende z:qngeres foto's van alle 16 festivaldeelnemers KRO in Biafra: artikel" n.a.v. de reportage die een Brandpunt-team maakte in Nigerië en Biafra Hans Andreus: dichter voor jong en oud en om den brode Doe het zelf-rubriek: vloerbedekking uit blik PoppeCast in kleur: sprekende foto van Tiny Tim. Wilt u Studio elke week in de bus? Schrijf dan naar: KRO, Ant woordnr. 93, Amsterdam. (Geen postzegel Weerpraatje. 19.41 HILVERSUM I (402 m) VARA: Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Sociali tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte gramm loonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VAR. 8.00 Nieuws. En van de Voorpagina, s. Z.O. 135: gevarieerd programma. (9.35-9. i Belasting bi 'egwijs: tips vloiei aarsl itrijd Enge! oert rakanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Fan£are-< eest. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 M ïaald en slinger: lichte oude grammofoonniflteger :iek. 12.15 Stereo: Accordeonmuzlek (g: vnnr? .2.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinboui .2.29 Tussen start en finish: actueel spoifnaag tieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 programma voor twintig Bodej ipele; opgei luisterwedstrijd. 10.55 TentoonsteUin da. 11.00 Nieuws! 11.02 Kan de techno ontwikkeling ons brengen waar wij r len?, lezing. 11.15 Solistenkamer: n vraaggesprek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12, Sociale Zaken en Volksgezorw KRO: 12.20 Mededelingen t.b.v. land- en bouw. 12.30 Niet Zonder grenzen: NRU: 13.00 Vlieger militairen. KRO: 'eel^ plaatjes. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) -I noet RO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevar -r langspeelplaten. NCRV: Familie partij: licht mu programma (opn.)., 14.00 Nieuws. 14.03 \vë noemen g&erinamen..: licht platenpJ :nde schijven: p! i lilitairen. KRO: U ia< el plaatjes. (I6.i t« 16.02 Nieuws). NRU: 16.30 Bezig met muzi tv< muzikale lezing. HIRO: 17.00 HIRO-mai zine. 17.15 Gasten van de week. KRO: 6-:l 9: informatie en muziek voor tieners. 9C Zuide het n (gr.). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 "Hier wekelijkse sportshow met lichte gra 12.00 Nieu: Gevarieerde muziek. (12.40-12.45 WeJ mededelingen, programmaove i dagklappei l Nieuws. 14.03 Noord jws. 15.03 Grammofoonplatenpr berne Die E 5? De Rotterdamse Kunststichting expo seert van 30 maart tot en met 20 april in kunstzaal „Zuid" aan het Zuidplein tekeningen van Hans van Blooys. ter Spill-Witteveen exposeert van 21 maart tot en met 9 april in Galerie Nouvelles Images, Westeinde 22, Den Haag. Vóór zaterdag het Residentie- Orkest officieel zijn bestaan in de grote Congresgebouwzaal begin nen gaat, heeft bet donderdag avond zijn „Vriendenkring" een soort van kermismakin gsconcert aangeboden, tevens bedoeld als dank voor de vele bewezen dien sten. De feestelijke avond werd tevens de start van de grammo- foonplatenactié, waarover de lezer hiernaast wordt ingelicht. Maar als voorzitter van de Slichting het Residentie-Orkest nam de heer L. Brouwer bij deze gelegenheid fijntjes wraak op de mensen die bij de officiële opening van bet Congresgebouw hele maal vei-geten hebben om de rol te ver melden die het Residentie-Orkest erin zal gaan spelen. „Jarenlang is ons het Congresgebouw als een nieuw tehuis beloofd", aldus de heer Brouwer, „maar op 14 maart werd dit allemaal vergeten. Maar dit mag niet deren, want we voelen ons hier al thuis en we hopen dit steeds meer mensen te bewijzen". In dit verband sprak de heer Brouwer de hoop uit dat het Residentie-Orkest in de nieuwe zaal ook een nieuwe toe komst vinden zal door nieuw publiek en vooral meer belangstelling bij de jonge generatie. Daarom vond hij, als voor zitter van de stichting, het ook een uit muntend idee van de „Vrienden", dat deze vereniging met de grammofoon- platenactie wil helpen nieuwe concert bezoekers in en buiten de Haagse agglo meratie aan te trekken. In de omlijsting van een mammoet- Met het aanbieden van de eerste grammofoonplaten is gisteren een actie lopend tot 20 november 1969 (dc 65ste verjaardag van Het Residentie-Orkest) gestart met het doel jong publiek tussen 15 en 25 jaar te gaan winnen voor concertbezoek aan Het Residentie-Orkest en voor directe klassieke muziekbeluistering „live" in het algemeen. Hiertoe zal in een oplaag van 120.000 exempla ren dit grammofoonplaatje gratis worden verspreid op de scholen in Groot Den Haag en de randgemeenten, alsmede onder het concertpubliek in de plaatsen waar het Resi dentie-Orkest geregeld speelt, o.a. Leiden. Delft, Gouda. Dordrecht, Eindhoven, Emmen, Vlissingen, Hilversum. Ook de potentiële concertbezoekers in Den Haag en de overige gemeenten zullen met dit plaatje worden bereikt. Paul (PePfjn) van Vliet in Gesprek met Willem van Otterloo en liet Residentie-Orkest is de titel. In het gesprek met de dirigent wordt over muziek gesproken geïllustreerd door muziekfragmenten Paul van Vliet spreekt met dc instrumenten van het orkest, waarmee op speelse wijze een tiental instrumenten bfj de jeugd wordt geïntrodu ceerd met educatief pedagogisch doel. Aan het grammo foonplaatje is een prijsvraag verbonden. Het op de juiste volgorde plaatsen van de gespeelde muziekfragmenten als mede het maken van een slagzin. De opbrengst van de prijsvraag is bestemd voor het Jubileum Instrumenten fonds voor Het Residentie-Orkest. Uit dit fonds zullen instrumenten worden gekocht voor het orkest, o.a. violen, die in bruikleen worden gegeven aan de orkestleden. Uiterlijk 20 november 1969 zal de uitslag van de prijs vraag worden bekend gemaakt door een jury, beslaande uit Willem van Otterloo, dirigent van Het Residentie orkest, Paul van Vliet, cabaretier, Godfried Bomans. schrijver, E. de Smet, directeur Bureau van Maancn, re clame en marketingadviseurs N.V., Hans de Roo, directeur Stichting Het Residentie-Orkest, dr. J. R. H. Buining, no taris/penningmeester van de Vereniging Vrienden van hel Residcntie-Orlcest en G. H. Meyer, secretaris Vereniging Vrienden van Het Residentie-Orkest. uitgave van Bachs tripleconcei%t als decor bood mr. D. J. van Gilse daarna voorzitter Brouwer en dirigent Willem van Otterloo de eerste exemplaren van de „gouden" grammofoonplaat aan. Concert Het concert zelf stónd verder heden en van goede beloften. Doof trouble bij de garderobes begon het con cert twintig minuten te laat (wat hope lijk de eerste en laatste uitzondering op de regel van „op tijd beginnen" blijven zal). We hebben het orkest ditmaal beluis terd vanuit de zogenaamde persloge, wat akoestisch weer nieuwe verrassin gen braoht: de muziek klinkt er namelijk heel redelijk en soms zelfs uitstekend. Dit laatste viel ons bijzonder op in dif fuse passages van Willem v. Otterloos „Symphonietta voor blaasinstrumenten", een werk dat eerst «en beetje stroef klonk, maar waarin het andante op onze plaats een uitstekende indruk maakte. Detailkritiek laten we vanwege het bijzondere karakter van dit concert ach terwege. Jolle de Wit solieerde in een flutconcert van Mozart en Willem Noske in het vioolconcert waaraan Max Bruch zijn populariteit te danken heeft. Weer viel op, dat de blaasinstrumenten in de „gewenningsmoeilijk- Willem-Alexanderzaal meer aanpassings problemen hebben dan de strijkers. Werkte het Residentie-Orkest vóór de pauze op hel aanzienlijk beter verlichte podium met kleine ensembles, het slot nummer, Ravels „Daphnis et Ghloé" (tweede suite) bracht het orkest in volle sterkte. Hoewel nog niet voldaan over het perspectief van het Congresgebouw als concertzaal, zijn we toch aan de voor avond van de officiële start van het Residentie-Orkest aldaar wat minder pessimistisch dan een paar maanden geleden. G.v.L. David Oistrakh hersteld DEN HAa6 David Oistrakh hot dinsdag het Betaniaziekenhuis te Han burg verlaten, praktisch hersteld vl een dubbele longontsteking, die he dwong vele concerten in Duitsland Nederland af te zeggen. Zondag teg< twaalf uur zal de violist op Schiph aankomen en zijn hoofdkwartier in I Haag maken. Zijn eerste concert plaatsvinden in Leiden op dinsdag maart met het Residentie-Orkest. Vrt volgens zondagavond 30 maart een r( cital in De Doelen, maandag 31 maf met het Brabants Orkest in Den Bo.« en woensdag 2 april een recital in h< kader van een jubileumserie in Amstei Roda- Zuide Zuide Zui De A Zui< ALO- kwarl Ons E 2orne ten. 1 adspii Zuidei Madjc do C- Veloci

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2