toneel Vrijwel iedere onderneming thans in de rode cijfers Chauffeur poogde vriendin te wurgen Vervoersonderzoek West-Nederland Personenauto blijft meest gebruikte vervoermiddel Fusies op de duur niet te voorkomen IN LEIDEN: Deel reclame een tardig soort onzin Bewusteloze vrouw kwam later weer bij 28% van huisvrouwen blijft thuis Kapitein van Lakonia veroordeeld administratieve medewerkster JDAG 21 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 WEEK of geen WEEK E BILT Boven Scandinavië indhaaft zich een gebied met ige barometerstanden. Een uit- oer ervan strekt zich naar ■ankrijk en het westelijk deel n de Middellandse Zee uit. In oord- en Midden-Scandinavië eelt Aanhoudend .N.M.l. [EDE: droog weer mt 's nachts plc t zeer strenge den en Duitsland daalt het kwik vijf graden onder nul, terwijl ons land hier en daar een nimumtemperatuur van drie aden onder nul wordt gemeten et komende etmaal houdt de er van koude en droge lucht een matige oostelijke wind \odat er in het temperatuur- irloop niet veel verandering amt. maan 7.46 17.19. 'cersvooruitzichten voor zondag: roog, zonnige perioden en on- temperaturen 'eersvooruitzichten voor zondag cijfers gemiddeld over ons land: in. temp.: omstreeks normaal; li. temp.: omstreeks normaal: ns op een droge periode van nstens 12 uur: 95 procent; kans een geheel droog etmaal: SO Weer in Nederland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De auto is het meest gebruikte vervoermiddel. Vooral op de wat langere afstanden wint hü het van het openbaar vervoer. Voor een ver plaatsing van meer dan vijftien kilo meter neemt de helft van de bevolking in West-Nederland de auto. Veertig procent gaal met het openbaar vervoer. De rest gaat te voet of per fiets. n vandaag gepubliceerd commissie bevordering r westen des lands, heeft in het westelijk Nederland een enquête laten ar de verplaatsingsgewoonten. Er werd geënquêteerd in de gehele provincie Zuid-Holland, het westelijk deel van Utrecht en in het zuidelijk deel van Noord-Holland. In het weekeind is de auto duidelijk Een diep verontwaardigde inwoner van St.-Johns (Antigua) protesteert eenzaam tegen de Britse troepen, die op het punt staan am met het fregat Minerva naar Anguilla te vertrekken. SPORTTOTO ;N HAAG De cijfers van sport- 1 van het afgelopen weekeinde aantal deelnemers: 819372. Bruto- 1-778,974 gulden. Totaal prijzen- 800.538 gulden. Eerste prijs: 61 gulden. 17 deelnemers ontvangen ongeveer 14.127 gulden, tweede 160.107 gulden. 462 deelnemers ont- ;n ieder ongeveer 346 gulden; derde 240.161 gulden, 5438 deelnemers ingen ieder ongeveer 44 gulden; e prijs: 160.107 gulden. 300 deel- rs ontvangen ieder ongeveer 533. Drie jaar tegen Marokkaan voor moord op oude vrouw (Van onze correspondetn) DEN BOSCH De officier van jus titie bij de Bossche rechtbank heeft donderdag wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest geëist tegen een 21-jarige Marok kaanse gastarbeider. Hij heeft in de nacht van 12 op 13 augustus van het vorig jaar een 71- jarige weduwe in Mill door wurging om het leven gebracht. Mogelijk na haar eerst aangerand te heben. De zaak werd door de rechtbank met gesloten deuren behandeld. Het stoffelijk over schot van de vrouw werd op 13 augus tus 's morgens gevonden door een schoonzoon van de vrouw. De Marok kaan tegen wie terstond sterke verden kingen rezen, werkte in een radiotoren- fabriek die naast de woning van het slachtoffer staat. Hij woonde samen met zijn vader in een tuinhuisje achter het huis van de weduwe, maar omdat dit huis tijdens de vakanties was ver huurd. had zij de beide mannen tijdelijk in huis genomen. De vader was enkele dagen voor de moord naar Marokko ver trokken, omdat hij bericht had gekre gen dat zijn vrouw was overleden. De rechtbank zal op 3 april vonnis wijzen. STREEKVERVOER LELIJK VAN STREEK (Van e verslaggevei DEN HAAG Het gehele personen vervoer over de weg in Nederland is dringend aan reorganisatie toe. Er kan niet op de huidige wijze worden doorge gaan, want dit wordt een miljoenver- slindende affaire zonder de garantie dat het efficiënt gebeurt. Er zijn nu circa 50 vervoersonderneminge en aantal zal drastisch moeten dalen, al dus mr. D. van Setten, voorzitter van de Kon. Ned. Verenig, van Transport Ondernemingen (KNVTO), waarbij de vervoersondernemers zijn aangesloten. „Het streekvervoer is lelijk van streek", stelt mr. Van Setten vast in het blad „De Onderneming". Het jaarl 1963 is volgens hem het laatste norma le jaar geweest. Tot dan steeg het rei zigersverkeer en daarmee stegen de in komsten in gelijke mate als de kosten, zodat vrijwel overal met gelijkblijvende tarieven kon worden gewerkt. Daarna ging het bergafwaarts. Thans zit vrijwel iedereen in de „rode cijfers". Toch heeft de KNVTO de nieuwe CAO, waarover thans in een aantal ge bieden zoveel te doen is omdat een do zijn ondernemers de hogere lonen niet wil betalen, aanvaard. Dat komt, aldus mr. Van Setten, omdat er een vrij groot verschil is ontstaan tussen de lonen de chauffeurs van de gemeentelijke vervoersbedrijven en die van streekver- voerbedrijven. Dat verschil kon ont staan, omdat de gemeenten het rende mentsprincipe hebben losgelaten. Men gaat ervan uit, dat het stadsvervoer zaak van openbaar nut is en dat tekor ten uit de gemeentekas moeten worden bestreden. Het particuliere wegvervoer is tot dus ver wel van het rendementsprincipe uitgegaan. Daardoor moest aan de loon stijging grenzen worden gesteld. Dat ver schil in beloning wilden de vakbonden thans wegwerken, Mr. Van Slten kijktde gemeenten overigerts niet boos aan., wegens het verlaten van het rendementsprincipe. Want als men. om renderend te blijven, het vervoersaanbod had beperkt, zou er in de steden een complete verkeers chaos zijn ontstaan. De vakbonden meenden dat de particuliere personen- vervoerders hun principe ook maar moesten opgeven Die stelling hield ver band met de drie miljoen, die de mi nister van Verkeer en Waterstaat voor hen beschikbaar heeft. Dit toont aan, aldus de vakbonden, dat de bedrijfstak onder de openbare nutsvoorziening valt. Onvoldoende „Als wij het bestaande net en de be staande frequentie willen handhaven is die drie miljoen absoluut onvoldoende, dan is er dit jaar zeker 30 miljoen dig, dan dekt men zijn kosten", aldus mr. Van Setten. Hij gelooft dat een heel andere kant uit moet. De streekvervoerders moeten eer tale doorlichting van hun netten maken en die met de overheid bespreken. Vast gesteld moet dan worden, wat de over heid wil en wat uit een oogpunt var rendement verantwoord is. Het ver schil zou door de overheid moeten wor den bijgepast. Dan neemt men het ren dementsprincipe niet helemaal weg, want de particuliere vervoerder blijft dan het risico lopen van foutieve cal culatie en inefficiënt beheer. „Dat is een veel beter systeem dan zo maar een bedrag op de begroting uittrekken. In dit systeem vindt juiste afweging plaats tussen openbaar put ep.^poriomisch, handelen". Mr. Van Setten erkent, dat dit moet leiden tot fnsiet op basis van vervoers gebied. Als men met rijk, provincies ei gemeenten tot 'n efficiënt personenver voer wil komen, is een drastische be perking van 't aantal ondernemingen no dig. De gemeentelijke vervoersbedrij ven zouden zelfstandige NV's moeten worden. Dat bevordert de integratie het streekvervoer ook. PROF. PEN: MENS WORDT UITGEBUIT (Van een onzer verslaggevers) 'EN HAAG Prof. dr. J. Pen is van "ing, dat de reclame best een aar- verschijnsel is, maar dat ze binnen Berken moet worden gehouden. Het Injfsleven moet samenwerken om tot "'ting te komen en zo nodig moet :rheid ingrijpen zo zei de Gro- hoogleraar gisteren tijdens hel van het genootschap voor re- Het gevaar van reclame is vol- ns hem, dat de mensen de hele sa- "Icving onzinnig en ongeloofwaardig vinden. Nieuw Rotterdams Toneel geeft op 25 maart in de Koninklijke ^houwburg nog een voorstelling van "aza Suite, blijspel van Neil Simon 1 de vertaling van Anty Westerling, '"der regie van Berend Boudewijn serken hieraan mee: Enny Meunier, 1,1 Dikkers, Christine Schreuder, 'faas Kokshocrn iohan Ooms. j een aardige soort, omdat zij geen ech- I te informatie biedt en ongeloofwaardig is. Die ongeloofwaardigheid is nog erger, I omdat dc mens daardoor ertoe neigt, nergens meer in te geloven. „Het mag waar zijn", aldus prof. Pen, „dat het I bedrijfsleven groei en welvaart toe schrijft aan de reclame, evenzeer zijn er mensen, die de hele groei en wel- vaart verkeerd vinden. Volgens deze laatsten draagt de reclame dus bij tot een verwerping van de samenleving". „De mens wordt gemanipuleerd en uitgebuit", zegt men dan. „de demo- cratie is een facade voor de werkelijke machtsverhoudingen, waarin een kleine kliek machthebbers de bestaande struc turen in stand houdt, vooral met behulp van de publiciteit". Deze maatschappij kritiek is volgens prof. Pen verwerpelijk, maar ook wel begrijpelijk. De reclame ondermijnt namelijk de geloofwaardig heid van een aantal politieke en econo mische redeneringen. De onevenwich tigheid van onze samenleving plus de algemene sfeer van cynische reclame doet sommigen denken, dat er ergens een complot is, dat de massamedia ge bruikt om de massa te bedriegen. Prof Pen gelooft niet in het bestaan van zul ke complotten, maar wel in het bestaan van een cynische publiciteitsmentali- teit. Ook is er volgens hem een mecha nisme. waardoor de individuele bedrij ven eikaars reclamekosten opjagen. Ma tiging is geboden. Gisteravond om acht minuten over acht precies begon de lente. Op dat moment liep de wekker af bij de mannen, die hun bestaan hebben gefundeerd op de zonwering. Zij wreven de winterslaap uit hun ogen en namen grote borstels ter hand, waarmee zij driftig 't stof begonnen weg te wrijven uit de linnen groeven. In alle vroegte vanochtend verschenen zij met de weringen op straat. Vrolijk vanwege de lente en ondanks Buziaus topper: Breng eens een zonnetje onder de mensen. De zonnekapmannen hebben het niet zo op dit liedje. Het tast hun broodwinning aan. Voor hen is de zon nog steeds een koperen ploert Zij zorgen ervoor, dat wij in de schaduw zitten. Wij ivillen dat zelf. omdat wij dan kunnen dromen van de zon en hen kunnen benijden, die tijd hebben om in de zon te zitten. Schedel van paus Silvester gestolen ROME (Reuter) Dc schedel van Paus Silvester, die van 999 tot 1003 heeft ge regeerd en later heilig is verklaard. Is van een altaar in de oude kerk San Sil- vestro in Capite in Rome gestolen. De dieven hebben drie meter moeten klimmen om de goed geconserveerde schedel te kunnen bereiken. Daarna moest de glazen vitrine worden ingesla gen. De meest waardevolle relikwie van de kerk. een schedel die van Johannes de Doper zou zijn, hebben de dieven la ten staan- DEN HAAG (ANP) Een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justilie b(j de Haagse rechtbank tegen de 40- jarige taxichauffeur J. P. A. van \V. uit Utrecht, die zich had te verantwoorden terzake poging tot doodslag. Op 8 december van hel vorig jaar had de verdachte in Leiden de keel van een 21-jarige gescheiden vrouw, met wie hij relaties onderhield, zolang dichtgeknepen dat het slachtoffer het bewustzijn ver loor. In de veronderstelling, dat de vrouw dood was, ging hij naar Utrecht, waar zijn vrouw woonde, teneinde van haar en de kinderen afscheid te nemen Ver volgens meldde hij zich bij de politie Later bleek, dal de vrouw na enige lijd weer tot bewustzijn was gekomen. In Utrecht was verdachte in relatie ge komen met hel slachtoffer. Daaruit ont stond een verhouding, die echter vol moeilijkheden was. ook omdat dê ver dachte zeer jaloers en driftig is. Hij zou de vrouw herhaaldelijk hebben bedreigd en liet haar telkens kranteknipsels over moordzaken lezen Na een ruzie op de bewuste avond greep hij de vrouw bij de keel. doch zij wist zich los te rukken en wilde vluch ten. De verdachte hield de deur dicht en sloeg de vrouw eerst met een zware spaarpot op het hoofd en kneep haar vervolgens opnieuw de keel dicht, zodat zij bewusteloos raakte. Uit deze hande lingen concludeerde de officier, dat het de bedoeling van de verdachte was de vrouw om het leven te brengen. De raadsman was het daarmee niet eens. Hij beriep zich op noodweerexces, omdat de verdachte door de vrouw in het gelaat zou zijn gekrabbeld. Het. verzoek om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen werd door de rechtbank afgewe- Haringvlietbrug wordt goedkoper SOMMELSDIJK De vergadering vai aandeelhouders van de NV brugverbin- ding Haringvliet heeft instemmend ge reageerd op een voorstel om per 1 ju li het uniforme toltarief voor voertuigen ie verlagen van t 2.50 tot f 2.00. Het tijdstip van de verlaging valt na genoeg samen mei de openstelling van de nieuwe Heijenoordtunnel, die de fles- sehals in de Deltaroute, de Barendrecht- se brug. zal uitschakelen. Bovendien te kent zich aan de horizon de openstel ling van de Volkerakdam (1970) af, waardoor naar verwacht wordt het ver keersaanbod voor de Haringvlietbrug zal dalen, om welke reden men vurig hoopt dat het rijk voor die tijd de ex ploitatie van de brug zal over nemen. favoriet. Meer dan driekwart van het j aantal verplaatsingen gebeurde met de auto. Voor het openbaar vervoer was dit percentage minder dan twintig. Wandelend naar het werk of op de fiets of bromfiets naar school blijft ,.in". Meer dan 75 pet. van de verplaatsingen vinden binnen de stad plaats. De afstanden bin nen de 2 kilometer werden voor hel grootste deel te voet, per fiets of brom fiets afgelegd. Naarmate de afstand groter wordt neemt de betekenis van de personenauto en het openbaar vervoer toe. Ook in de stad echter heeft de auto grotere aantrekkingskracht dan het open- Op werkdagen wordt de personen auto voornamelijk gebruikt voor ver plaatsingen met een zakelijk karakter. Op zaterdagen was het belangrijkste motief voor het gebruik van de auto winkelen opgegeven. Op zondagen ging de helft van de geënquêteerden „er op uit". Voor dit recreatieve doel werd in 45 pet. van de auto gebruik gemaakt. Uit de enquête blijkt verder dat men zich ongeveer vier keer per dag ver plaatst buitenshuis. In middelgrote steden ligt dit gemiddelde iets hoger dan in de grote steden (Rotterdam, Amster dam en Den Haag en op het „platte land". Gezinnen met een auto verplaat sen zich meer. Op het „platteland" en in middelgrote steden ligt het gemiddelde hoger dan in de grote steden. Het percentage thuisblijvers is het grootste onder de huisvrouwen (28 pet.). Eenzelfde aantal gepensioneerde man nen verplaatste zich niet. 6 pet. van het aantal werkende mannen en vrouwen bleef thuis. In de grote steden gebruikt men min der een fiets of bromfiets dan in de middelgrote steden en op het „platte land" In de grote steden zijn per gezin gemiddeld 1.5 fietsen. Voor de middel grote stedeu en het „platteland" zijn deze gemiddelden 2.5 en 2.9. Het aantal auto's in de grote steden is groter dan in de andere gebieden (2.24 - 2.03 - 1.89). ACTUEEL ERMOUPOLIS (Reuter) De 58-jarlge Matheas Zarbis, kapitein van de 20.648 ton metende Griekse plezierboot Lakonia (de voormalige Joh. van Oldenbarneveldt) die in 1963 is vergaan, is donderdag ver oordeeld tot 14 maanden en 5 dagen ge vangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan na latigheid bij de bestrijding van de brand die in december 1963 op 290 km ten noor den van Madeira op zijn schip uitbrak en verantwoordelijk geacht voor het ver lies van tachtig mensenlevens. Bij de ramp kwamen 121 mensen om. Het schip zonk toen het op sleeptouw werd genomen. De eerste stuurman, de 35-jarige Pa- terakis. werd bij verstek tot negen maan den en tien dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens plichtsverzaking. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor het verlies van 56 mensenlevens. Vijf andere officieren werden niet schuldig bevon den. Kapitein Zarbis heeft tijdens het proces gezegd onschuldig te zijn. Hij heeft hoger beroep aangetekend en is voorlo pig in vrijheid gesteld. De brand ontstond in de kapsalon terwijl de meeste van de 648 passagiers in de danszaal waren. Zar bis heeft volgehouden dat zijn mannen ale leeuwen gevochten hebben om de brand te bedwingen. Herv. Synode wil eenheid met Gereformeerden (Van e ïrslaggevers) ADVERTENTIE Gemeente Koudekerk a. d. Rijn Ter gemeentesecretarie wordt gevraagd een ds burgemeester, pi DEN HAAG Het moderamen van de Ned. Hervormde Synode heeft de Synode van de Gereformeerde Kerken geschreven, dat zijns inziens het herstel van de avondmaalsgemeenschap tussen beide Kerken en van de wederzijdse ambtelijke dienst geen langer uitstel gedoogt. De Hervormde Kerk wenst een zelfde regeling als die getroffen werd met de Lutherse Kerk: volledige avond maalsgemeenschap, wederzijdse erken ning van eikaars ambten, mogelijkheid van wederzijdse beroeping van predikan ten en bijstand in het pastoraat. De Hervormde Kerk zou liefst tot een spoe dige volledige hereniging van beide Ker ken komen, liever vandaag dan morgen. Dit stoot echter op bezwaren van ge reformeerde kant. „Dezs gescheidenheid' aldus ds. Landsman in Hervormd Nederland, „kan niet langer en mag niet langerHij verwerpt de oplossing van het dubbel lidmaatschap en pleit voor herstel van de avondmaalsgemeenschap en van de wederzijdse ambtelijke dienst. Hij hoopt, dat de gereformeerde synode eindelijk haar voorbehoud laat varen en deze be langrijke stap in de richting van de her eniging zal zetten. Wat betreft de verhouding tot Rome zegt ds. Landsman, dat de reformatie niet achterhaald is maar dat er ii Katholieke Kerk wel een grote afstand is gegroeid tussen de officiële en de belijdende Kerk. De Hervormde Syno de hoopt zich nog dit jaar op een aan tal vragen te beraden: vragen over de mogelijkheid voor hervormden om per soonlijk in bepaalde gevallen deel te nemen aan de katholieke eucharistie viering, over de ambtsbediening door katholieke priesters in hervormde dien sten en van hervormde predikanten in katholieke diensten. Een ooncept-rap- porl, dat de basis der discussies zal moeten vormen, ligt klaar door Jan 'appen Na de grote hausse in de vrije produc tiesector van het toneel, die dit seizoen te zien is, gaat het e rin 1969-1970 wat kalmer mee. De mislukking van Paul Kijzer is daar slechts ten dele de oorzaak van. Al voordat bekend werd dat zijn zaken er niet best voor stonden, bleven de berichten over nieuwe plannen in de vrije sector uit, in tegenstelling tot het vorig jaar. toen het rond deze tijd gonsde van bedrijvigheid en plannen. 1968-1969 is een hoogtepunt geweest, lykt nu, dat in het volgend seizoen niet zal worden over troffen. Er zijn musicals geweest: „De Man ran La Manche" en Sweet Charitij" die volgens de oorspronkelijke plannen het volgend seizoen blijven draaien. Er zijn toneelprodukties geweest: „Twee Onschuldige Engelen": „En Ik Dan?", „Er zit een Haar in mijn Soep"; „Blaf fende Honden Bijten Niet"; die daaren tegen het volgend seizoen meerendeels niet doorgespeeld gaan worden. Voor 1969-1970 staat heel wat minder op het programma. Wlm Sonneveld gaat een nieuwe musical regisseren, gebaseerd op „De Kleine Parade" van Henriëtte van Eijk (met Leen Jongewaard, Margriet de Groot en Paul Deen als Gravin Knal waarvoor de eerste rcpetles inmiddels ge houden zijn. Andere musicals zijn er niet buiten de reeks, waar Paul Kijzer beslag op had gelegd: „Cabaret": „Zorba de Griek" en „Hair". die al het verst ge vorderd was wat betreft de voorbereidin gen. Die zullen wel geen van drieën door gaan, als de situatie niet verandert. Wie mocht denken, dat het gesubsi dieerde tonee Izich enigszins verlicht voelt, dat er een conciurrentiegevaar min der is, vergist zich. Op verschillende wijzen hebben directeuren van gesubsi dieerde gezelschappen te kennen gegeven, dat zij het betreuren, dat er geen moge lijkheden bestaan, om de moeilijkheden van Kijzer te overwinnen en om herhr lingen in de toekomst te voorkomen. Af< zou daarbij kunnen denken, aan een soort produktiefonds. zoals dat ook voor de Nederlandse filmindustrie bestaat, d.t een fonds waar producenten in zekere mate een soort garantie kunnen linden voor bepaalde risico's die zij moeten nemen. Bedenkelijk is het dan. dat de minis ter van C.RJVI. verklaarde, dat zij geen subsidie wil verlenen omdat zij niets ziet in de musical al6 „kunstvorm". Het is natuurlijk haar taak niet om dat te be oordelen. nog afgezien van het feit of zijn ln staat mag worden geacht daarover te oordelen in een land. waar de musical nog helemaal niet van de grond ls ge komen in vergelijking met Engeland en vooral Amerika, waar op musicalgebled heel wat meer gebeurt dan de doorsnee theaterbezoeker in ons land zich kan voorstellen. Maar de vraag of de musical „artistieke waarde" heeft, mag niet ter zake doen in de beoordeling of er over heidssteun aan gegeven moet worden Kan het niet uit hoofde van het feit dat het „Cultuur" is, dan is een voorstelling als „De Man van La Mancha" of „Sweet Charity" voor velen nog een belang rijke „Recreatie" en daarvoor bestaat het ministerie van mej. Klompé tenslotte ook. Dan is er nog de kwestie van de ver makelijkheidsbelasting. Producenten in de vrije sector klagen er altijd over. dat hun risico des te groter is, omdat zij de zware last op moeten brengen van deze belasting, die weliswaar niet alleen schul dig is aan het financieel mislukken van bepaalde ondernemingen, maar toch wel waartoe bijdraagt. Zoals producent W. Hofman tmet Meerburg produceerde hij o.a. „Er zit een Haag in mijn Soep") het in een interview stelde: „Die voorheffing is naar ons gevoel geheel verkeerd. Overal in de wereld is ze geheel verdwenen of wordt ze weggenomenEen toneelleven in Londen of New York zou met een ver- makelijkhèidesbelasting überhaupt al overleden zijn. En in htezelfde interview in Het Parool zegt Adrian Brine, de Engelse regisseur over de vermakelijk heidsbelasting: „Het ene toneel krijgt subsidie, het andere een boete". Het zou inderdaad zaak zijn, dat ook voor het Nederlands toneel de vermakelijkheids belasting wordt opgeheven, net zoals dat gebeuren gaat met de Nederlandse film. Die belasting staat tenslotte op twintig procent, een niet gering deel van de op- Wat zijn de opmerkelijkste dingen'uit het lopende seizoen in Parijs, waar Jacques Brei zijn „Homme de la Mancha" momenteel brengt? De gesubsidieerde groepen ondervinden bij tijd en wijle moeilijkheden van de overheid, die be paalde stukken of voorstellingen afwijst en verbiedt. Maar ln de vrije sector blij ven enkele dingen over, die zeer tegen draads zijn. zoals de veelbesproken en scenering die Jean Louis Barrault maak te van het werk van Rabelais: als een soort totaaltheater, in het rond, wor den de gargantueske figuren en gebeurte nissen gespeeld. De sensatie van dit mo ment is in Parijs echter de voorstelling van „Het Liefdesconcilie", een fel anti rooms en anti-christelijk stuk. aan het eind van de vorige eeuw geschreven door Oskar Panizza die ln 1921 in een krank zinnigengesticht overleed, op 68-jarige leeftijd. „Het Liefdesconcille" werd be schouwd als godslasterlijk: gevangedsetraf en inbeslagname was daarvan het gevolg. Het is dan ook bedoeld een godslasterlijk stuk te zijn; ten dele speelt het ln de hemel, waar God de Vader zowel als Christus lachwekkend worden gemaakt ln het gezelschap van een reeks seniele en half weggeteerde engelen en heiligen. Het stuk gaat niet verder dan dergelijke op pervlakkige satires, maar de Franse re gisseurs. die het er maar op hebben ge waagd .ondanks de slechte faam van bet stuk. schijnen er een magistrale voor stelling van te hebben gemaakt, die de kwaliteiten van hst stuk ver te boven gaat.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13