LIGA ACTION MAN 1969 voor alle kinderen! MAX HEYMANS HULT DE VROUW IN NEVELS EN WAZIGE VERTEN Pi II boxen bekronen modellen TIJDELIJK f 1.29 Reddingbootf met zeven man vergaan Soeharto in juni naar België VOEDING Frankrijk twist over referendum De Gaulle ONDER DE WOL... WOWWciiAAG 19 MAART 1969 (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Max Heymans gaat ook in de nieuwe voorjaarscollectie zijn eigen en onnavolgbare gang. Pastel blauw is een koele kleur, maar ook de kleur van sprookjesachtige nevels en wazige verten. Pastelblauw met wat wit, grijs en beige als vage contrasten, is de hoofdtoon van Max Heymans' voorjaarscollectiedie hij gisteren in eigen huis toonde. De koele chic, die j Max' grootste kracht is, wordt er nog eens door geaccentueerd. Hij is zich die ongeëvenaarde kracht zo bewust, dat hij al het gedraaf met broekpak- Iken en bermuda's en tunieken kalm negeert. Hij houdt van rokjes met door gestikte zomen, van platte plooien. klokken en fijne plisees en hij veroor looft zich alleen maar te maken, waat- van hij houdt. Toevallig passen lange sjaals bijzonder noed in zijn „flou" ideaalbeeld met \ange lijven en lage centuurs. Daar om, maar niet omdat Parijs het voorschreef, maakt hij aangeknipte sjaals aan hoeden of aan het jasje van I een ensemble en geeft hij zijn jurken voor namiddag en avond lange sluiers, die eindigen in klokken of plisees. Pastelblauwe zachte wollen materia- len inspireerden hem tot feilloze tail leurs met korte, in elk geval geen tu- nieklange, jasjes. De verrassing is, zo als steeds, het contrast tussen blouse voering, in Max' huis altijd ,,inte- ar" genoemd. De beige zijde, be drukt met een bloementekening als van Japanse aquarellen, diende behalve voor het interieur, tevens voor een ongelooflijk mooie hoed met opgesla gen rand. Geheim procédé Bfl de ensembles met lange mantels werd een opvallend contrast bereikt in marine-grijze Prince de Galles- ADVERTENTIE) Kamerlid vraagt over uranium DEN HAAG (ANP) Het Eerste-Ka- nerlid ir. Readts (KVP) heeft de «nister van Economische Zaken ge daagd of het bericht in de pers juist is voor de vestiging van een proeffa- k voor het verkrijgen van verrijkt Tanium Zuid-Limburg niet in aanmer ing komt vanwege de bodemgesteldheid n de „seismiciteit" van dit gebied. „Is 'et waar", zo informeert ir. Raedts, dat het besluit is gebaseerd op een dvies van een particulier geologisch 'ureau en wat is de reden indien de eismiciteit een rol speelt dat de lOgrafische afdeling van het KNMI Hij vraagt ten slotte of in verband nc't het beoordelen van de bodemge- teldheid advies is gevraagd aan de i'jks Geologische Dienst en het labo- atorium voor grondmechanica te Delft. Grove tweed (van Spandon), waar- van de grijze, beige en marine blauwe draden los gevlochten lijken tot een bekoorlijk ruitpatroon. Max Heymans koos deze stof voor een tailleur met blouse en voering van beige zijde. ruit en marine-wit genopte zijde. Voor een andere combinatie was een nieuw wollen materiaal van spandon gebruikt: het marine-beige-grijs zigzagpatroon is noch geweven, noch gebreid, maar volgens een (vooralsnog) geheim pro cédé tot stand gekomen. Voor de namiddag heeft marineblauw de voorkeur van deze meester. Maar hij kan het als vonk laten dienen voor levendige fantasieën. Daarvan getuigt de mantel, bedrukt in groen en blauw bloemmotief als van Chinees porse lein, die uitzicht geeft op een marine jurk met laag aangezet plisee rokje, indrukwekkend van eenvoud. Overdag zijn de mouwloze modellen slechts hoogstzelden in het midden ge- centureerd. Ook het geklede jurkje van lavendelblauw met zacht grijs gebloem de terlenka batist (door Van Heek speciaal op die manier voor Heymans bedrukt) met drie klokken trapsgewijs boven elkaar en een sjaal met driedub bele klokkende einden, heeft nog de lage taille. Pas bij de lange avondjaponnen, soms LONGHOPE (AP) De reddingboot an Longhope is met zeven man aan boord bij een reddingspoging omgesla gen. Er zijn geen overlevenden. De boot was uitgevaren om de be manning te redden van de Liberiaanse kustvaarder Irene, die op de rotsen bij Grimness was gelopen. Dit is ondertus sen door een andere reddingboot voor elkaar gebracht. De kapitein van de ver ongelukte boot van Longhope, de 60- jaar oude Dan Kirkpatrick, zou van de week zijn derde zilveren medaille voor dapperheid op zee in ontvangst gaan nemen. Aan boord van de verongelukte boot bevonden zich ook zijn zoons Ray en Jack, beide vissers. De boot van Longhope was van het zogenaamde niet- zinkbare type en had een lengte van bijna zestien meter. Devaluatie in Brazilië RIO DE JANEIRO (AFP) Do Bra ziliaanse regering heeft met ingang van vandaag de cruzeiro opnieuw gedevalu eerd en wel met 1,8 procent. De wissel koers die sedert 4 februari 3,905-3,93 voor een dollar bedroeg, is nu 8,975-4,00, Dit enigszins springerig geheel van jongemannen presenteerde in Parijs „de mode voor de man van morgen" (20 maart). Zo u ziet hebben de jongens een tuniekje aan (met a-symmetrische rits), waarop een kleurige ceintuur een soort mini rokje suggereert. Lakleren laarsjes completeren het geheel. tot hel middel gedecolleteerd, is de taille duidelijk geaccentueerd. De wij de waaierrok van menthe-groen met grijze zijden mousseline is in zigzag- punten strak aan het lijfje gezet, ter wijl vanaf de mouwloze schouders een dun stroompje mousseline ontspringt om te eindigen in beide vleugels. Heymans is nog eigenwijs genoeg om zijn show te besluiten met een bruid, ditmaal in „bleu trés pale" met aan geknipte sleep en een witte mousse linen sluier ontspringend aan een pill- box-hoedje. Wat die pillboxen betreft: zij bekronen veel modellen met hun practige vorm, die het hoofd hoog laten dragen en worden afgewisseld door baretten en bijzonder flateuze hoeden met grote op geslagen of overschaduwende randen. BRUSSEL (ANP AP) President Soe harto van Indonesië en zijn echtgenote zullen van 2 tot 5 juni een officeel be zoek aan België brengen op uitnodiging van koning Boudewjjn en koningin Fa- biola. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel is medegedeeld, dat tij dens dit bezoek een beginselakkoord of ficieel zal worden ondertekend, dat vorige week in Djakarta werd gesloten inzake Belgische technische bijstand aan Indonesië. Die bijstand, die zal worden ingepast in het Indonesische vijfjarenplan en ge coördineerd met de Nederlandse techni sche hulp, voorziet in eerste instantie in hulp bij landbouwstudies in Bogor en ontwikkeling van veeteelt en verwerking van vlees te Soerabaja. Op het ministerie in Brussel werd dinsdag, als bijzonderheid over de re cente onderhandelingen in Djakarta op gemerkt, dat alle gesprekken ook bij bezoeken aan projecten buiten de Indo nesische hoofdstad in het Nederlands gevoerd konden worden. evenveel gezichten als er mannentypen zijn Op het gebied van herenmode hebben wij in ons land een unieke figuur: Gerard Dijkstra, hij wordt wel mode-co-ordinator genoemd. Deze eigenaar van the Society Shops in Amsterdam en Nijmegen redst landen en con tinenten af om het beste en nieuwste te importeren (én de Nederlandse herenconfectie met succes elders te introduceren). Het resultaat van deze activiteiten wordt in een, met het jaar indrukwekkender show te Amster dam neergelegd: ditmaal onder de titel ACTION MAN 1969, een naam die zowel bij de door hem vergaarde mode, als bij hemzelf past. VREEMDE FUTURISTEN, KEURIGE JONGELUI EN SALONHELDEN Die action-mannenmode heeft evenwel gezichten als er mannentypen bestaan. Onder de veertig jaar schaart Dijkstra vreemde futuristen, jonge avant- gardisten. keurige jongelui, die nog wel willen laten zien dat zij niet van buitensporigheden houden en salon helden (wij noemen met opzet de niet meer bestaande salon, omdat de pakken van deze heren zo lijken op die waarin hun papa's en bonpapa's vroeger „jours" bezichten). Boven de veertig ziet Dijkstra de man meestal gedistingeerd, slechts modieus in details, want hij weet dat er over de hele wereld voorlopig nog tal van heren zijn, die er als zodanig uit moeten zien om hun carrière. Dijkstra zelf is er het voorbeeld van: ondanks zijn trefzekere keus voor buitenissige tot wilde mode, ziet hij er zelf uit als een vertrouwenwekkende dominee. Avant-garde Er zijn jongemannen, die wild gekleed door het leven willen gaan, anderen die zo alleen hun vrije uren door brengen. Een scala van vreemde kleren staat hun ter beschikking; eigenlijk wijken ze niet eens veel af van de hippe meisjespakken Waarom zouden beide seksen niet gekleed kunnen zijn in de Parijse Smalto-ontwerpen, bij voorbeeld in de „smoking", die bestaat uit een korte glas-in-lood bedrukte velours overgooier, over een zwarte blouse met zigeunermouwen en lak- lieslaarzen? Vergeleken bij deze action-jongelui zijn de modieuzen al aardig getemd, onder anderen Cardin, die zich houdt aan zijn assymetrische sluitirrg met rits en brievenbuszakken op jassen, en onze vaderlandse Frans Molenaar, die nu en dan zeer vrouwelijke kostuums maakt: in het witte jersey tuniek- pak, rits midden voor, wijde colkraag, raglanmouwen, witleren ceintuur, zou ook madame hoogst chic zijn! Opzienbarend zijn de prestaties van een jonge ster: Bert Zuiderveen, pas drie jaar van de kunstacademie, zelf aanwezig in een volmaakt zittend kos tuum, dat ook op het plankier ver scheen: hij ontwerpt voor colbert zowel als voor jas een strenge coupe, ge tailleerd door markante zijpanelen: een hoge sluiting en brede kraag zonder revers, te dragen over een coltrui. De jongemannenmode van Van Gils uit Roosendaal, die zoveel succes oogstte in Parijs, is bij Dijkstra ruim Vertegenwoordigd; hier behalve de brede kraag dikwijls ook enorme Salonhelden Speciaal Holthaus roept ons die jeugd van weleer in herinnering door de keurige kostuums, met brede revers, broeken met omslagen en ronde zakken; ze zijn zo hoog getailleerd, dat zelfs de onderste knoop van het tweerijig kostuum nog in of boven de taille sluit. De jonge jongens die wij kennen als rumoerig en slordig, zien er nu merk waardig genoeg erg opgepoetst uit. Zij schijnen genoeg te hebben van nozem kleren, maar in de bijzonder nauwe apepakjes blijven zij als groep toch uitstekend herkenbaar! Boven de veertig Gerard de Both, die wij al vele jaren in het maatkledingbedrijf hebben be wonderd en nu als een van de eerste herenmodeontwerpers is erkend, heeft zich ontfermd over de man boven de veertig. Hij zou geen echte kleermaker zijn, als hij niet vasthield aan het stempel dat maatwerk draagt: de echte knoopsgaatjes voor de mouwknopen (dus óók in de confectie naar zijn ontwerpen). Zijn fraai gesneden aan- Slank kostuum en overjas in gelijke stijl, een tweetal modellen waar mee de ontwerper Bert Zuiderveen een eigen stijl ontwikkelde. Kollektie Society Shop. sluitende kostuums hebben dikwijls e rugsplit waa is aangezet, effect. Tweetal jersey kostuums. Ontwerp Frans Molenaar voor Emil Hertz berger, Rotterdam. Kollektie Society Shop. i 1 i I M.ifrr. 1 MAfiA Lir, A -I Life/.' .1 Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Consequenties over eventueel 55 neen I (Van onze correspondent L. Klejjn) PARIJS Er wordt op het ogenblik in Frankrijk druk getwist over de vraag wat er gaat gebeuren als het referen dum van 27 april aanstaande op een nederlaag van De Gaulle uitloopt. Het referendum gaat zoals men weet over twee vragen, decentralisatie van het be stuur en afschaffing van de Senaat. Op deze twee vragen raag de kiezer maar met één antwoord reageren: met ja of Niet onbelangrijk is dat de staats raad het referendum strijdig heeft ge noemd met de grondwet. Maar de staats raad is een zuiver adviserend lichaam en van zijn oordeel behoeft de regering zich niets aan te trekken. Wel is de uit spraak van de staatsraad van groot be lang voor de politieke partijen, die hun kiezers moeten adviseren: ja, neen of thuisblijven. Het grootste deel van de linkerzijde heeft al het parool uitgege ven: neen. Jean Paul Sartre gaat nog veel verder. Hij zegt niet alleen: thuis blijven, maar hij wekt op tot geweld, want omdat de volksvertegenwoordiging in Frankrijk niet meer functioneert blijft er volgens zijn mening nog maar een manier van massa-actie over, namelijk geweld. Het katholiek centrum is ver deeld en wacht de preciese tekst van het referendum af. Eenzelfde opvatting leeft bij de- conservatieve democraten van Gisoard d'Estaing. Er is dus kans dat De Gaulle zijn referendum verliest en beneden de 50 pot blijft Wat gebeurt er dan? Aan vankelijk heette het dat De Gaulle die uitspraak zou aanvaarden en rustig op 1 Sttpsée soa bHJven zitten. Maar maan dagavond heeft staatsminister Jeanneney via een vraaggesprek op de televisie laten weten, dat als het 27 april, dus over zes weken, „neen" wordt, daaruit consequenties zullen worden getrokken, wat dat voor consequenties zijn zei hij er niet bij. Gisteren heerste in Parijs algemeen de opvatting dat bij een „neen" op 27 april 't niet bij een minister- of regeringscrisis zal blijven, maar dat De Gaulle in dat geval zal aankondigen weg te gaan. In zijn toespraak van ll maart zei de generaal aan het slot over het referendum: „De keus gaat tussen voor uitgang en chaos". Dat was een geca moufleerde herhaling van wat hij altijd heeft gezegd: krijg ik mijn zin niet dan zoeken jullie het maar verder zonder mij uit". Vakcentrales vrezen onrust als bouw-CAO niet wordt goedgekeurd l'TRECHT (ANP) Een positieve be oordeling van de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbe drijf zou kunnen voorkomen, dat in de bouwnijverheid opnieuw en wellicht in nog grotere mate dan dat in het af gelopen jaar het geval was onrust zal ontstaan. Dit heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales gistermiddag telegra fisch laten weten aan de voorzitter van de ministerraad. Afschriften van het telegram zijn gezonden aan de minis ters van Sociale Zaken en Volksgezond heid, van Economische Zaken en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. en soms vervangen door bont. De herenbontjas trekt veroverend op en onze wereldvermaarde Rotterdamse Vico verwerkt dan ook al naast het immer fraaie antilope en het moderne paardeleer, tevens allerlei bontsoorten tot jas. (Katoenen pluche zal de man het komend najaar ook op een goed aardige beer doen lijken). Kostuums van trijp, maxijassen, ge tailleerde blazers, alles wat interna tionaal hypermodern is, blijkt dus in Nederland te krijgen en bijna steeds voor lagere prijs! Dijkstra legt de nadruk op kleinere details. Das en hemd vindt hij zeer bepalend voor herenkleding. Jonge mannen laat hij zijden sjaals dragen, die keurig onder de boord zijn ge vouwen en als das geknoopt. Wij menen in de hele show slechts éénmaal een wit overhemd gezien te hebben. Daar entegen talloze shirts in meer kleuren dan de regenboog kan laten zien en natuurlijk coltruien voor jonge en vrijetijdsmannen. Onder de tien De hoogst originele kinderkleding, die een aparte afdeling van Society Shop voornamelijk uit Zweden importeert, kan geen mens onberoerd laten. Zelfs wie kind noch kraai heeft, vindt het een vreugde die kleine garderobe t« Als wij de films mogen geloven, lig gen vrouwen gewoonlijk in sumier, of zonder nachtgewaad in bed, hoogstens toebedekt door een soepel, alle lijnen volgend stofje. De werkelijkheid Is niet zo naakt. Het Internationaal Wol Se cretariaat heeft een onderzoek inge steld naar vrouwen in bed en daaruit blijkt dat 9 procent als het koud is, on der 4 of meer dekens slaapt, 44 procent onder 3 dekens, 39 procent onder 2 en maar 8 procent onder één. Die laat- sten zijn dan de filmsterren zult u den ken. Maar nee hoor, dat zijn weinig verwende, zeer geharde personen. In een verwarmde slaapkamer stellen wij het gemiddeld met 2,2 deken. De vrouw in een niet verwarmde slaapka mer maar mét elektrische deken ge bruikt er gemiddeld 2,5 en als er hele maal geen verwarming in de slaapka mer is. maar het buiten geen steen en been vriest, liggen wij onder ca. 2,7 deken. De eerste eis, die de vrouwen aan haar deken stellen is niet dat zij er mooi mee in bed ligt, maar dat hij (de deken) lekker warm is. Dat is een elektrische deken zeker. Bijna een kwart van de ondervraagde vrouwen blijkt er bij tijden een te gebruiken. En het zijn vooral de oudere vrouwen, die het erop begrepen hebben. „Een deken moet 25 jaar meegaan", meent 10 procent van de vrouwen. U begrijpt dat dit de uitspraak Is van de degelijke ouderwetse huisvrouw, die dan ook het allerbeste exemplaar koopt. Meer vrouwen geven haar de kens een levensduur van 6 tot 10 jaar. De dames, die menen dat een deken het nog geen vijf jaar uithoudt, zijn be paald niet kwaliteitsbewust of zó woe lig in bed dat haar dekens abnormaal slijten! Wol in de was Vooral de oudere vrouwen wassen haar dekens zelf. Zij vormen een percentage van 62 op het totaal. Wol wassen is een kunst. Het krimpen of vervilten is niet in de eerste plaats een gevolg van zeepsoort of temperatuur van het water, maar van het bewegen in het water. Theoretisch gesproken, zou wol zelfs in kokend water niet krimpen, als het er maar niet in werd heen en weer bewogen. Als de manier van wassen zo veel invloed heeft, is het begrijpelijk dat de ene wasmachine wollen goede ren beter wast dan de andere. Het In ternationaal Wol Secretariaat is ertoe overgegaan het wolmerk toe te ken nen aan die wasmachines, die na uit voerig testen hiervoor zijn goedge keurd. Voorlopig zijn Philips, Servis en Zoppas gaan strijken met deze nieu we waarborg voor krimpwerende be handeling van tricotage van zuiver scheerwol. Uit het onderzoek is gebleken dat slechts 7 van de I40 bij deze test be trokken Europese wasmachines een adequaat wolwasprogramma hadden. Maar intussen hebben nog 30 wasma- chinefabrikanten laten weten „zeer ge ïnteresseerd te zijn in dit speciale wol- merkprogramma".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9