STEREO IN DE AUTO Griep? Chefarine „4" doet wonderen! ,,'T IS EEN GROOT ONGELUK OM NEDERLANDER TE ZIJN" KORTOM Pittig en elegant Moordenaar van Henk Drost: Vreselijke daad gepleegd in een roes van waanzin VOORSPOEDIG JAAR VOOR NEDAM xyz 3 Identiteitskaart van Groene Kruis Groningse studenten in staking Buitenlandse handel in februari In Alkmaar parkeren op de trottoirs Sombere kant aan ons autobezit FEU JDEfl Peugeot 204 Coupé: THE JUDGE- VAN PONTIAC WOENSDAG 19 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Anderhalf jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering heeft de Rotterdamse officier van justitie geëist tegen de twee jongemannen, die in december 1965 te Stockholm hun landgenoot Henk Drost (20) uit Harderwijk op beestachtige wijze zouden hebben vermoord. Joop D. (nu 24) uit Rotterdam en Jan van 't H. (nu 21) uit Doesburg, zijn op 3 augustus 1966 Zweden veroordeeld tot levenslange dwangarbeid, maar op grond van hun geringe geestesvermogen werden zij op genomen in een psychiatrische inrichting. In juli 1967 verzocht Zweden aan derland de twee jongemannen over te i. Dit verzoek had juridisohe con sequenties, omdat er geen uitleverings verdrag bestaat tussen beide landen. Een commissie vond in het Nederlandse wet boek van strafrecht een gaatje, dat het mogelijk maakte dezelfde jongens voor hetzelfde feit ten tweede male voo rechters te brengen. De juridische plichtplegingen hebben, zo bleek gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, de jongens zwaar geschokt. Joop D. had rechtbankpresident mr. A. 'p. Jolles een brief geschreven. Vandaar diens vraag: „U wilde, voordat we de zaak gaan behandelen, iets zeggen?". Weifelend en inet lange denkpauzes i Joop: „Ik vind deze behandeling rechtvaardig. Drieëneenhalf jaar geleden ben ik schuldig bevonden aan een moord, waarvoor ik nu voor de tweede maal te recht sta. Ik besef mijn daad, op zich is deze rechtszaak dus niet zo erg. Maar ik vind het vreselijk, dat ik weer terecht moet staan. Want nu wordt die ellende weer helemaal opgehaald". „Waar is dit alles voor nodig?" Zo ging Joop D. verder. „De veroordeling in Zweden was toch genoeg? Nu zeven tien maanden geleden ben ik naar Ne derland overgebracht. In die tijd heb ik gewoon in het huis van bewaring geze ten. In Zweden werd ik al een jaar ver pleegd. De autoriteiten hebben het ech ter noodzakelijk geacht die verpleging te onderbreken. Maar ik weet wel zeker dat de officier van justitie weer t.b.r. zal eisen en dan zullen de autoriteiten het wéér nodig vinden dat ik word verpleegd. Die tweede veroordeling is dan toch niet nodig geweest?" vroeg verdachte. Hij droeg evenals Jan van 't H. de sporen van de opsluiting. In Stockholm stonden twee heel jonge mannen, jongens nog eigenlijk, voor de rechter, in Rotter dam stonden gisteren twee totaal andere volwassen uitziende mannen. Joop D. vond dat hjj direct In Neder land veroordeeld had kunnen worden. Toen Zweden ons eerst niet wilde uitle veren en we in Stockholm veroordeeld werden, hadden we toch daar de zaak kunnen afronden, dat was toch logisch geweest? Ik vind het een groot ongeluk Nederlander te zUn. Het is voor my al leen maar een last", besloot Joop D. z(Jn dramatisch verhaal vol vraagtekens. Onverwacht De rechtzaak die gisteren slechts een formele opzet had, kreeg tegen het einde een onverwachte wending. De advocaat van Jan van 't H., mr. J. van Meurs, pleitte in tegenstelling tót verdediger mr. A. F. A. van Velzen voor ontslag van rechtsvervolging. Hij was tot de slotsom gekomen, dat de geestestoestand van de jongens voor, tijdens en kort na de misdaad krankzinnig moest zijn geweest, evenals de Zweedse psychiaters hadden geconstateerd. En niet zoals prof. Kloek twee jaar later had geconcludeerd: verminderd toerekeningsvatbaar. Op grond van het rapport van prof. Kloek was het mogelijk geweest de verdachten voor de tweede maal te berechten- Mr. Van Meurs zei tot deze conclusie te zijn gekomen aan de hand van een woord in de Zweedse rapporten, dat niet juist in het Nederlands zou zijn vertaald. De beide verdachten bleven overigens bij hun eerdere verklaringen. Zij hadden op zaterdag 4 december 1965 in Stock holm waar ze met los-vaste baantjes aan de kost kwamen, Henk Drost in een ver vallen, leegstaand huis aan een pilaar gebonden. Elkaar opzwepend waren de knapen (Jan van 't H. was nog maar 18 jaar) in hun waanzinsroes geraakt. Ze kunnen nog steeds geen motief noemen voor hun gedragingen. Ze staken Henk Drost met een dolk in de nek en de rug. Met behulp van een touw wurgden ze hem tenslotte. De officier van justitie, tevens hoofd van het arrondissementsparket mr. S. J. van der Hoeven, legde gisteren het twee tal weer moord ten laste, moord na kalm beraad en rustig overleg. De officier ging niet verder in op de zaak. Zijn requisi toir bestond slechts uit de eis. Iedereen werd geacht met de stukken bekend te de raadsleden vorig jaar tegen de dag vaarding hebben uitgebracht. Volgens hem was een tweede berechting onmoge lijk- De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank, het gerechtshof in Den Haag en de Hoge Raad verwierpen het bezwaarschrift echter. De voorrondes van het juridische steekspel met twee veroordeelden als Inzet werden afgeslo ten. Tijdens de finale zei mr. Van Vel zen: ,,Het heeft nu geen zin meer er op terug te komen. Rest mij alleen, ook namens Joop D., medeleven te betuigen met de nabestaanden van het slacht- Uitspraak dinsdag 25 maart. DEN HAAG (ANP) Het boekjaar 1968 is voor de N.V. Nederlandse Aan neming Maatschappij v/h fa. H. F. Boers- ma voorspoedig geweest. Een omzetver- boging van 10 pet., een grotere orderpor tefeuille en een belangrijk hogere winst kenmerken dit jaar als het gunstigste in de naoorlogse jaren. De sterk verhoogde kosten konden ge heel worden opgevangen. Het nettoresul taat is aanmerkelijk hoger dan dat van 1967. Het overschot der bedrijfsrekening steeg van f 7,1 min tot f 8,5 min, alge mene kosten liepen op van f 2,5 min tot f2,9 min. Na afschrijvingen en voor zieningen resteert een winstsaldo van f 1,8 min (v.j. f 1,2 min). Aan de alge- LX Hc Identiteitskaartje Lancp*« tkLaan fc> Poort. 1 itH- 4 - Iqoi (Van t verslaggevers D. KLoppfcr P. Lan^xet Rorvdwo \0 Poort uj ljK o\go» - aaiH DEN HAAG Het Groene Kruis gaat een gratis identiteits kaartje uitgeven. De volgende week wordt het in circulatie gebracht. De bedoeling is. dat men het bij zich draagt nadat aan de ene kant naam, adres en woonplaats, alsmede geboor tedatum en godsdienst zijn ingevuld en aan de andere zijde de naam en het telefoonnummer van zijn (haar) huisarts en ook de naam van de naaste familie zijn bijgeschreven. Het is nogal eens voorgekomen, dat ouderen, die bij verkeers ongevallen ernstig gewond werden of op straat onwel werden geen papieren bij zich hadden waaruit bleek wie zij waren. Zo overleden in Utrecht binnen één week twee verkeers slachtoffers zonder dat de politie op dat moment kon achter halen wie zij waren. Hoewel het Groene Kruis het identiteits kaartje in de eerste plaats uitgeeft voor ouderen, is men daarnaast de mening toegedaan, dat tegenwoordig eigenlijk iedereen iets bij zich dient te hebben waarop zijn (haar) naam en adres voorkomen. (Zie ook het commentaar op pagina 2). mene reserve wordt toegevoegd f 950.000, zodat deze dan f 3 min zal bedragen. De bouwreserve werd verhoogd met f 200.000 tot f 700.000. Voorgesteld wordt, zoals ge meld, 20 pet. dividend (onv.), gelijk aan het reeds uitgekeerde interimdividend. De uitkering uit de agioreserve van 20 pet. in aandelen is inmiddels ter beschik king gesteld. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Op een openbare vergadering hebben de Neerlandici aan de Rijksuniversiteit in Groningen beslo ten tot een week du rende collegestaking. Dit als protest tegen het „autoritaire be leid" van de enige hoogleraar van dc sectie Nederlands prof. dr. G. A. van Es. Daarnaast werd met 100 tegen 72 stemmen een motie aangenomen waarin de studenten zich uitspreken tegen het aanblijven van de professor „omdat de functie van prof. Van Es als hoogle raar en als hoofd van de sectie Nederlands niet te rijmen valt met de democratise ring binnen de afde ling". En passant zegden de studenten, eveneens via een motie, het vertrouwen in de hoogleraar op. Men zal zo gauw mogelijk een schrijven rondsturen gericht aan onder meer het ministerie van On derwijs en Wetenschappen en diverse universitaire instanties. Een viertal door de studenten opgestelde minimumeisen waar de Groninger hoogleraar zich onder druk van de toenmalige studentenstaking achter schaarde, vormde de aanleiding van de gerezen moeilijkheden. De wetenschappelijke staf van de sectie Nederlands had zich in een eerder over leg met prof. Van Es maandagmorgen jl. over de kwestie beraden. Maar de pro fessor waar daarbij tot de conclusie geko men „dat het niet mogelijk bleek om tot een gezamenlijk standpunt te komen in zake een oplossing van de gerezen moei lijkheden". De leden van de staf schaar den zich daarop achter de eisen van de studenten. DEN HAAG (ANP) Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in febru ari 1969 2.927 min guld. (vorige maand 2.955 min gld.), terwijl voor een waarde van 2.525 min gld. (vorige maand 2.700 min gld.) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage was 86 (v. m. 91). Wanneer men de in- en uitvoer in fe bruari 1969 met die van de overeenko mende maand van het voorafgaande jaar vergelijkt, dan valt het volgende op te merken: de waarde van de invoer is ge stegen met 426 min gldo. of 17 procent, die van de uitvoer met 297 min gld. of 13 procent. Laat men enkele goederen- groepen waarbij van maand tot maand sterke fluctiaties plegen op te treden, namelijk aardolie en aardolieprodukten, schepen en vliegtuigen, buiten beschou wing dan worden deze percentages bij de invoer 20 en bij de uitvoer 15. ALKMAAR Automobilisten in Alk maar zullen als primeur voor Nederland op een gedeelte van de trottoirs mogen parkeren. Op deze wijze hoopt de Alk- maarse politie een middel te vinden om de toenemende parkeerproblemen het hoofd te kunnen bieden. Er is een speciaal bord ontworpen dat aan de ingang van de straten zal worden geplaatst. Op het trottoir zal bo vendien een witte streep worden getrok ken, die aangeeft tot waar de automo bilisten mogen komen. Hierdoor wordt een vrije doorgang voor voetgangers gewaarborgd. (Zie ook het commentaar op pagina 2). WAAR LATEN WE ZE? DEN HAAG Volgens de minis ter van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening telt ons land thans ca 100.000 afgedankte auto's. Wat men met al die wrakken moet doen is niet helemaal duidelijk. Auto's die zijn afgedankt moeten ergens een plaats vinden. De vaak land- schapontsierende opslagplaatsen voor oude auto's zijn in een periode van zeven jaar meer dan verdub beld. Deze opslagplaatsen zijn bit ter nodig, want steeds meer afge dankte auto's worden op straat achtergelaten. Het lijkt de minis ter raadzaam een wijziging van de Wegenverkeerswet te overwegen, die mede beoogt een vereenvou digde juridische werkwijze te scheppen voor het wegslepen van autowrakken van de openbare weg. Uiteraard fs een definitieve öpfbs- sing het probleem een snelle ver nietiging van de wrakken. Maar dat is een zaak die niet zo simpel is als het wel lijkt. Van fietsen krijg je mooie benen, zegt men, vandaar miscshien dat de modedes kundigen voor de komende zomer de fietsende dames adviseren in plaats de rok een korte broek te dragen. De mode schrijft verder voor dat de pijpen wijd moeten zijn en om het middel een brede ceintuur. De fiets begint zo lang zamerhand weer „status" te krijgen; vooal de vouwfiets speelt hierbij 'n voorname rol. Mensen, die op een vouw fiets rijden laten daarmee immers zien dat ze ook 'n auto hebben. Blijkens de pro- duktie- en verkoopcijfers zijn dat er nogal wat Om de veiligheid van fiet sers te verhogen heeft een Japanse firma fietsen in de handel gebracht, waarvan de metalen delen met lichtge vende verf zijn behandeld, waardoor de fietser in het donker duidelijker zichtbaar De Franse autofabrikanten hebben in dé kofferruimten van hun nieuwste modellen ruimte uitgespaard voor twee vouwfietsen. De ruimte werd verkregen door het reserve wiel buiten de eigenlijke kofferruimte te houden, zodat het volume van die koffer ruimte niet Werd verkleind. Het Britse autoconcern British Leyland heeft het af- Op de RAI presenteerde Philips een autoradio met ingebouwde stereocassettespeler. Het appa raat heeft een uitgangsvermogen van tweemaal 4,5 Watt stereo of 9 Watt mono. De verkoop van autoradio's is vorig jaar overigens enorm gestegen; h(j nam toe met ruim vijftig procent. Ook op de RAI een autoradio met elektronische zenderafstemming; na een lichte aanraking van de afstemtoets wordt de ontvanger automatisch op de volgende zender afgestemd. Men verwacht dit jaar een verdere stijging van de verkoop van autoradio's, daar per 1 januari geen luister bijdrage voor dergelijke toestellen meer verschuldigd is. gelopen jaar enkele records gebroken. Voor het eerst werden in één jaar (1968) één miljoen voertuigen vervaar digd. De meest geëxporteer de Engelse wagen werd de Austin/Morris Mini. De tweede bezinetank- automaat is er. Hij staat aan de Horvathweg in Schiedam en is de eerste automaat bin nen de bebouwde kom. Hij is eigendom van Total Neder land N.V. Opmerkelijk is dat de klant eveneens automa tisch een kassabon ontvangt, die behalve het bestede be drag ook aangeeft hoeveel BTW in dat bedrag begre- ITER 'ontiac heeft een wagen ge ïntroduceerd in de erie sportieve en nelle personen wagens, „The Jud- genaamd. Stan dard krachtbron dit model is 1,55 liter V-8 nJnotor van 366 pk. »T de voorzijde i'ordt de wagen i Z° Alfckenmerkt door kunt M wille, een kunst- 1 bumper en op motorkap door wee luchtinlaten torenteller, tchter is de an derhalve meter 'rede stabilisatie- kenmerkend. fugisl erder f aker zijn met voer en de reist even? EX N.V. Voo:': 070-86.71' 1 zaterdaf 1.99.41. Peugeot beeft met het introduceren van de 204 serie een goede gooi ge daan. De vier verschillende modellen Sedan, Stationcar, Coupé en Cabriolet) hebben stuk voor stuk eigenschappen en rijkwaliteiten die tot de verbeel ding van de automobilist spreken. De geweldige wegügging, de sierlijke lij nen en de zeer moderne motor staan er borg voor dat iedere koper in de loop der jaren veel plezier van zijn wagen kan beleven. De motor is immers fel en erg betrouwbaar, de carosserie- lijnen zijn niet alleen sierlijk maar zul len voorlopig ook modern blijven, ter wijl de wegligging ertoe bijdraagt dat de beslist niet geringe prestaties van de 204 zonder enig bezwaar door de bestuurder ter hand kunnen wor den genomen. Nu de laatste tijd ook de afwerking beter is geworden, kan iede re bezitter van een 204 terecht trots op zijn wagen zijn. Reeds eerder hebben wij uitvoerig aan dacht besteed aan de 204 Sedan. Dit maal hebben wij de 204-Coupe op de korrel genomen en hoewel de wagen dezelfde motor heeft als de normale standaard-uitvoering, zijn de presta ties toch aanzienlijk beter geworden. Dit komt natuurlijk omdat de Coupé een betere stroomlijn heeft gekregen. De topsnelheid ligt nu tegen de 150 echte kilometers per uur. De over-vierkante dwarsgeplaatste 4 cilindermotor heeft in de Coupé een ci linder inhoud van 1130 cc en levert bij 5000 toeren per minuut een maxi mumvermogen van 58 SAE-k. Mede door de prettige stuurschakeling (mis schien wel een van de beste die wij in de loop der jaren in een testwagen zijn tegengekomen) was het mogelijk' om met deze Coupé tot pittige tijden te ko men. Van 0 naar 40 km-u. ging in slechts 3.1 seconde van 060 km-u. in 5,9 sec.: van 080 km.-u. in 9.7 sec. en van 0—100 km-u. in 16.9 sec. Boven de 100 km.-u. was motor- en zijwindgeluid nogal hinderlijk, maar dat is een euvel waar iedere auto met een line kap wel mee te kampen heeft. Deze linnen kap is overigens op simpele en vlotte manier zowel op te bergen als weer boven 't „woongedeel te' van de 204 plaatsen. Overigens is de Coupé ook te koop met hardtopdak. Hiervoor is een meerprijs noodzakelijk van f 900. Ondanks het feit dat men de beschik king heeft over zogenaamde kuipzit- tingen" is de rijpositie niet zo gunstig. De onverstelbaarheid van de rugleu ning is hier onder andere debet aan. De besturing gebeurt overigens moei teloos. Natuurlijk wordt ook de Coupé aangedreven op de voorwielen, maar dat is aan de besturing niet te ma ken. Het stuurwiel is zeer licht te be dienen, terwijl men de wagen vrij nauwkeurig in het spoor kan houden. Ditzelfde is ook het geval in scherp genomen bochten. Men moet heel ver gaan eer de achterpartij een poging onderneemt om uit te breken. Ook de remmen verdienen nog een extra-vermelding. De schijfremmen voor en de trommelremmen achter zijn ruimschoots berekend op de prestaties. Om de ruim voldoende remvertraging te bereiken is, mede dank zij de rem- bekrachtiger, slechts een geringe pe- pedaaldruk noodzakelijk. De doseer- baarheid van de remmen wordt door d° bekrachtiger niet nadelig beïnvloed. Een belangrijk pluspunt is verder dat de wagen ook bij veelvuldig stevig remmen in het rechtespoor blijft. Mede door het feit dat de Peugeot-204- Coupé slechts twee echte zitplaatsen heeft, is de markt voor deze wagen niet zo groot. Zij die echter aan deze accommocatie voldoende hebben kun nen er verzekerd van zijn, dat zij in deze wagen voldoende komfort, een flinke bagageruimte met vlakke bo dem en een uitermate sierlijke, doel treffende auto tot hun beschikking heb ben. In vergelijking met de 204-Sedan is de breedte van de wagen gelijk ge bleven maar de totale lengte en de wielbasis zijn echter beperkt tot res pectievelijk 3,73 en 2,03 meter. Het voordeel hiervan is natuurlijk dat de wagen in het drukke verkeer nog wend baar geworden is. De korte draaicir- kel (zeker voor een wagen met voor wielaandrijving) van 9,5 meter draagt hier ook een belangrijke steentje toe bij. De Coupé is met f 10.490 de duurst ge prijsde wagen in de 204 serie. Dege nen die deze prijs te hoog vinden kun nen ook terecht in de klasse der ca brioletuitvoeringen. De 204-Cabriolet blijft namelijk met f 9.990 juist onder de tien millegrens. Motorisch is er geen verschil, alleen de carrosserie heeft door een gewijzigde achterpartij een totaal ander aanzien gekregen. Het zogenoemde fast-back profiel geeft de Cabriolet een wat stoerder aanzien, terwijl in deze wagen ook de mogelijk heid aanwezig is om op de opklapbare achterbank kinderen op meer gerief lijke wijze dan in de Coupé te vervoe ren. Tenslotte het benzineverbruik van de Peugeot-204-Coupé; tijdens een snel traject verbruikte de motor voor 8.1 kilometer één liter superbenzine; tij dens veel rustiger kilometers consu meerde de krachtbron één liter op 13,9 kilometer. Het gemiddelde verbruik tij dens de gehele testperiode bedroeg lj 10,2.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7