S)e£<2idóe<SoiWCWit Tarief van huisarts nog niet hoger Brandpunt constateerde wat voor minister Luns „niet mogelijk was De film van vanavond anders dan andere DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MAART Harde prognoses naast goede voornemem /YVER niet zo heel veel zaken zijn regering, vakbeweging en bedrijfs leven het gedrieën eens; één van de uit zondering betreft evenwel de weten schap, dat de Nederlandse volkshuis houding niet een paar jaar achter elkaar de schoksgewijze stijging van lonen en prijzen, kan hebben, waardoor het eerste kwartaal van 1969 gekenmerkt wordt. Zelfs zouden we uit bepaalde uitlatin gen de voorzichtige conclusie durven te trekken, dat met overheid en werk gevers ook de vakbeweging van mening is dat voor 1970 reeds meer rust nood zakelijk is. Kenmerkend voor die opvat ting is bijvoorbeeld de verklaring van C.N.V.-voorzitter Van Eibergen, dat ook de werknemers graag bereid zijn om in de Sociaal-Economische Raad of in een ander college naar mogelijkheden te zoeken voor een loon- en prijspolitiek die voor de werknemers reële verbete ringen brengt bij minder hoge loons verhogingen. Ook in het N.V.V. en N.K.V. erkent men, dat de spiraal van lonen en prijzen bij een herhaling van de gang van zaken zoals nu heeft plaats gevon den, wel eens zou kunnen doldraaien. Gaan de ondernemers nu hun prijs beleid voor 1970 eens onder een wat scherper ingestelde loep bekijken en houdt de overheid de rem aan overheids investeringen en andere van de staatskas afhankelijke uitgaven, dan begint de Nederlandse natie de volgende periode in elk geval met goede voornemens. IS er kans dat men deze voornemens gestand zal blijven? Bij herhaling hebben we in deze kolom gewezen op de bijna beslissende invloed die er voor de ontwikkelingen in het bedrijfsleven en voor het huishoudboekje van de ge wone burger uitgaat van de plannen die een regering voor het volgend parlemen taire jaar op tafel legt. De onrust van het laatste half jaar is in de hand ge werkt door een aantal overheidsmaat regelen die in de miljoenennota van september 1968 lagen opgesloten. Zal het kabinet-De Jong hieruit voor 1970 conclusies trekken? Het kortgeleden vrij gegeven Centraal Economisch Plan voor 1970 moet iedereen een hart onder de riem steken, die oprecht van plan is in onze economische groei het recessie risico te beperken, door met meer voor zichtigheid beslissingen te nemen, die de bekende kettingreactie op lonen en prijzen, binnenlandse bestedingen en buitenlandse cocurrentiepositie, beta lingsbalanstekort en druk op investerin gen ten gevolg moeten hebben. Het Centraal Plan voor het lopende jaar eindigt met een beroep om loon- en prijsstijgingen toch beter in de hand te gaan houden, omdat ze bij een onge controleerde ontwikkeling de verdere economische groei kunnen bederven en de werkgelegenheid die. behoudens enige regionale perikelen goed op peil gekomen is weer kunnen gaan be dreigen. Hoewel veronderstellenderwijze geuit, zijn dit harde prognoses, waaraan ieder een die in het maatschappelijk proces een rol van betekenis speelt, zich niet behoort te onttrekken. /^EMAKKELIJK zal het dragen van deze verantwoordelijkheid niet zijn. De regering moet in het derde jaar van haar termijn overgaan tot de oogst; de oppositie zal, gedreven door de prikkel- stok van een achterban die scherpere acties verlangt, niet altijd gemakkelijk kunnen nalaten citroenen te noemen wat feitelijk voze knollen zijn en de vakbeweging en ondernemers hebben in het verleden zo fel met elkaar in de clinch gelegen over welvaartsverbeterin gen voor werknemers buiten de directe loonsector, dat het niet gemakkelijk zal zijn om compromissen te vinden. En toch zal er meer moeten gebeuren dan tegen over harde prognoses slechts incidentele goede voornemens te stellen. Zelfs zij die een heel ander beleid begeren, moeten inzien dat zulk een beleid belangrijke voorwaarden ver onderstelt, wil het ooit uitgevoerd kun nen worden. Wij vinden in dit opzicht het fiasco van het program van de Britse Labourpartij nog altijd een sprekend voorbeeld. De Britse socialisten hebben zowel toen ze jarenlang regeringspartij waren als toen ze in de oppositie ston den toestanden helpen scheppen, waar door ze hun beloften nu niet meer waar kunnen maken. MET een harde terminologie zouden 1 we kunnen zeggen: op een econo mische ruïne kan ook een sociale ideo logie niet tot bloei komen. Waarmee de noodzaak van een goede sociale politiek natuurlijk buiten alle twijfel staat. In de prognoses voor een betere samen leving is ook die politiek immers een harde werkelijkheid. In de lijn der noodzakelijkheden ■WAANNEER drs. Aarden met een ac- cent, dat hoop verraadt, als zijn mening te kennen geeft, dat de nieuwe Partij van de Arbeid reële kans heeft om uit de door haar geschapen chaos weer iets moois te scheppen, schijnt dit in de lijn der noodzakelijkheden te lig gen. Want waar komt de Politieke Partij Radikalen te staan, wanneer er geen sterke Partij van de Arbeid meer is om het „progressief blok" aan te voeren? Wanneer drs. Aarden herhaalt in het socialistische veto tegen regeringssamen werking een fundamentele zaak te zien, ligt dit nog meer in de lijn van de noodzakelijkheden der Politieke Partij Radikalen, omdat herstel van de relatie KVPPvdA de jonge partij van de heer Aarden c.s. in de woestijn van machte loze oppositie zou sturen. Wanneer drs. Aarden fulmineert tegen verklaringen als zou een christen democratische partij concentratie 'n „fun damentele bijdrage zijn voor politieke vernieuwing in Nederland", raakt hij andermaal iets aan wat namens de PPR noodzakelijk gezegd moet worden, omdat een geslaagde christen-democra tische concentratie (en „geslaagd" moet naar onze smaak „vooruitstrevend" be tekenen) aan de PPR haar bestaansgrond wegneemt. Wanneer drs. Aarden voorspelt dat onder druk van haar eigen radica len de ARP zich vrij zal blijven op stellen en wanneer hij zelfs naar de CHU lonkt als kandida(a)t(e) voor een vrijage met het progressieve blok vol gens PPR-recept, draaft hij weer op met een noodzakelijkheid om voor zijn pro gressieve concentratie 'n regeringsmeer derheid te construeren. Alles wat drs. Aarden naar aanleiding van recente politieke ontwikkelingen in Nederland verklaart, ligt in de lijn der noodzakelijkheden; De noodzakelijkheden van de PPR, wel te verstaan. Wij vragen ons evenwel af, of de PPR-leider soms niet iets verklaart tegen eigen beter weten in. Over politieke duidelijkheid gesproken! Geen oplossing HET zal niemand verbazen dat ook Alkmaar zijn parkeerproblemen heeft. De politie daar heeft gemeend een „ei van Columbus" te hebben gevonden door in enkele straten auto's toe te staan op de trottoirs te parkeren. Voor lopig nog als proef, maar de bedoeling is, dat als de test slaagt meer trottoirs open te stellen voor naar parkeerruimte speurende automobilisten. Een witte streep op het trottoir geeft aan tot waar de auto's mogen komen. Aan de andere kant van de streep mogen de voetgan gers him gang gaan. Wij vinden het een gevaarlijke oplossing van het parkeer- vraagstuk. Dat het rijden op een trot toir al niet bevorderlijk is voor de ban den laten we nog buiten beschouwing. Veel belangrijker is dat parkerende automobilisten nogal eens verkeerd ma noeuvreren met het gas- of rempedaal, de auto parkeren in voor- of achteruit en dat zijn vergeten bij het weer star ten. Dergelijke fouten op een trottoir met in de onmiddellijke nabijheid arge loze voetgangers en spelende kinderen kunnen catastrofaal zijn. Vandaar dat wij de Alkmaarse vondst niet kunnen toejuichen. Niet volledig HET is een uitstekend idee van „Het Groene Kruis" identiteitskaartjes (gratis) uit te reiken aan iedereen, die erom vraagt. Inderdaad komt het nog te vaak voor dat mensen op straat iets overkomt zonder dat zij enig papier of document bij zich hebben, waaruit blijkt wie zij zijn. De politie staat dan ook nms voor raadsels. En het kan nogal eens belangrijk zijn als de politie onmiddellijk op de hoogte is van be paalde gegevens. Het initiatief van „Het Groene Kruis" is dus zeker toe te jui chen. Maar als men nu toch bezig met het ontwerpen van een identiteits kaartje, had men dan niet wat uitvoe riger kunnen zijn? Nu kan men slechts naam, adres, geloof van de persoon in kwestie en de naam van zijn huisarts vermelden. Waarom daarbij geen ruim te opengelaten voor de bloedgroep, trombosedienst en eventuele ziekten, b.v. suiker, hart- en vaatziekten, vallende ziekte enz.? Bij de summiere gegevens op het identiteitsbewijs hadden die punten stellig niet mogen ontbreken. ADVIES L.H.V. UTRECHT (ANP) Een spoedverga dering van de Landelijke Huisartsen- vereniging heeft gisteravond in Utrecht besloten het centraal bestuur te machti gen er bö de leden op aan te dringen de sedert 1 Januari JX opgetreden algemene tokemstenontwlkkeling eerst op 1 ©k- ïober van dit Jaar in de praktflkkosten tot uiting te brengen. De huisartsen hebben daarmee naar hun mening rekening willen houden met het algemeen belang en hun verant woordelijkheid voor de kwaliteit van de door de huisartsen te verlenen genees kundige hulp. Of de prijzenbeschiking, waarmee de minister van Economische Zaken heeft gedreigd, nu van de baan is, kon de woordvoerder van de LHV niet de ■J,We menen minister te zijn tegemoet gekomen", zei de woordvoerder van de LHV, dr. Salome, voorts, maar hij liet daarop veelbetekenend volgen, dat de LHV- vergadering geen advies over het mini mum- of maximumtarief aan de huis artsen zal geven. „We voelen niet voo: eenheidstarieven", aldus dr. Salome. „Ik hoop van harte, dat de prijsstop van de baan is, want we zijn aan de essentie van de verlangens van de minister tege moet gekomen." Zoals bekend noemde de minister ta rieven van tien en vijftien gulden (resp. voor consulten en visites) onaanvaard baar. Zijn oordeel over de tarieven in december (resp. 9 en 13,50 gulden) liet hij in het midden. Het bestuur van de LHV beraadslaagde urenlang over bet officiële antwoord. Bombardementen op Biafraanse burgers (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM Morgenavond in KRO- Brandpunt en maandagavond in een speciale uitzending van dezelfde ru briek zal de tv-kUker de bittere werke lijkheid kunnen zien van de oorlog In Biafra. Een Brandpuntteam bestaande uit Aad v. d. Heuvel, en Willebrord Frequin niet de cameraman William Vogler zijn erin geslaagd een aanval van een Nigeriaanse bommenwerper op een burgerwoonwijk in Oemoeahia te verslaan. Bittere beelden regelrecht in strijd met wat minister Luns nog vori ge week verklaarde: „Het is niet mo gelijk na te gaan of er burgerdoelen door de Nigerianen worden aangeval len". „Het zijn bombardementen op vol maakt weerloze mensen. Er zijn 20 schuilkeldertjes in heel Oemoeahia. Hoe kunnen die mensen zich dan bescher men tegen aanvallende bommen op een woonwijk?". Dat is wat Aad van den Heuvel zojuist teruggekeerd uit Bia fra vertelt. .,Wij stonden op 't hoog ste gebouw een verzekeringsgebouw van de stad. Praktisch op hetzelfde uur en bijna elke dag komt er een bom menwerper over, die zijn last. laat val len op de woonwijken van de stad. De derde dag dat we op het gebouw ge klommen waren om zo'n bombarde ment te kunnen verfilmen, hadden we geluk. Er kwam een bombardement, dat maar vlak langs ons heen ging". Kille werkelijkheid De beelden die Aad van den Heuvel en zijn team mee naar huis hebben ge bracht zijn sober gehouden. Het zou ongetwijfeld mogelijk geweest zijn om nog meer gruwelijkheden het bom bardement kostte 50 mensen het leven en 34 werden zwaar gewond aan de kijker voor te schotelen. Dat is niet ge beurd. Toch zal deze reportage hoe eenvoudig die verder ook gehouden mo ge zijn wellicht een van de schok kendste zijn door Brandpunt ooit op het scherm gebracht. Deze keer geen hongerende Biafraanse kindertjes, maar de kille werkelijkheid van een bombar dement in de hoofdstad van het ge bied dat door de Biafranen met man en macht wordt bezet gehouden. Geen echte oorlogsbeelden, maar een aanval op weerloze doelen. Af en toe hoort men van de rand van de stad wat ge- Regisseur George Franju is er rèse Desqueyroux" in geslaagd om zon der enige franje het menselijk drama van een mislukt huwelijk waar te ma ken en zo iedere melodramatiek te ver mijden. Thérèse is een jonge intelligente vrouw, die met de rijke ietwat saaie Bernard, trouwt om geborgen te zijn, maar al spoedig haar vergissing be merkt. Desqueyroux met zijn burger lijke opvattingen, zijn allesoverheersen de zorg voor het hooghouden van de familienaam, gaat haar door gebrek aan geestelijk contact heel gauw mate loos vervelen en irriteren. Als Desquey roux, die zich zorgen maakt om zijn gezondheid, per ongeluk een keer te veel medicijnen inneemt, rijpt bij haar onbewust het verlangen om hem te vermoorden. De vergiftigingspoging wordt ontdekt, maar Thérèse wordt var rechtsvervolging ontslagen, omdat Des queyroux een valse getuigenis aflegt om de familieëer te redden. Na het proces sluit hij haar op in zijn buiten, waar zij geheel wegkwijnt. Als hij haar na verloop van tijd terugziet, schrikt hij dermate van haar toestand, dat hij haar haar vrijheid terug geeft. Slechts in naam zal zij zijn vrouw blijven. (Nederland-I - 20.55 nor). Staatsraad Cort v. d. Linden overleden (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR. Op 75-jarige leefttfd is mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, sinds 1951 Staatsraad, overleden. Zijn vader was minister van Justitie van 1897 tot 1901 en minister-president in oorlogskabinet van 19131918. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden studeerde rechten aan de universiteit van Leiden en vestigde zich in 1918 als advocaat in Den Haag. Daar werd hij benoemd tot algemeen secretaris vai Nederlandse werkgeversorganisatie. 1934 volgde zijn benoeming tot burge meester van Groningen, de stad, waar zijn vader hoogleraar was. Hij werd daar voorzitter van het bestuur van hei algemeen provinciaal, stads- en acade misch ziekenhuis, president-curator var de Groningse universiteit en voorzitter van het bestuur van de luchthaven Eelde. In 1942 dook hij onder te Maarn (Utrecht), direct na de bevrijding her vatte hij zijn burgemeestersambt. Mr. Cort van der Linden was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van de Witte Leeuw van Tsjecho-Slowakije en mandeur in de orde van de Spaanse republiek. Hij was lid van de V.V.D. SPORTTOTO DEN HAAG Gistermiddag hadden zich op het bureau van de stichting de Nationale Sporttotalisator dertien deel nemers gemeld, die in toto 31 var afgelopen weekeinde, dertien goede voorspellingen hadden gedaan. Voor de tweede prijs meldden zich 315 ge gadigden, voor de derde 3.010 en voor de aatre prijs M55. "pierland I (STER- reclame-uitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politieke partijen (D'66) 20.30 uur: Inburgeren 20.55 uur: Thérèse Desqueyroux, film 22.40 uur: Uitzending Stichting Socutera •22.55 uur: Wereldkampioen schappen ijshockey 23.25 uur: Tweede journaal 23.30 uur: Openbaar Kunstbezit NEDERLAND II NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV •19.03 uur: Uit zelfbehoud, rep. 20.00 uur: Journaal (NTS) •20.20 uur: The greatest show on earth, t.v.-serie 21.10 uur: Durf te leven, bejaardenprogramma 21.45 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.10 uur: Orgelimprovisatie van Feike Asma 22.15 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen and I NTS/NOT 11.25 uur: De geschiedenis van de Charitas 14.00 uur: Kijk, als je tekent De met aangegeven programma's zijn kleuren televisieprogramma': RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 l net zangsolist. 19.30 Niei lands weekoverzicht. 19.45 in-Süchting, lezing. 20.10 ïlingen. 22.42 Stereo: Cello er Radicale] ziek. 20.15 Stereo: Concertgebouworkest en solist: klassieke en moderne muziek (opn). (In de pauze: ±21.05—21.25 Techno-poëtisch: «1 programma). NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.45 Stereo: X, een sprong in het duister. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. :ht. 20.19 Opere berichten'. 23.10 een maar al te zwakke poging de bommenwerper af te schrik- Er komt weer gebrek Het Brandpuntteam heeft in de tien dagen dat ze zijn weg geweest niet al leen dit bombardement gefilmd. Ze heb ben ook gesprekken gevoerd o.a. met generaal Ojoekwoe en de Nederlandse artsen Middelkoop en Bakker. Het is een balans geworden van de situatie in Biafra van het moment. „Ik heb de indruk dat de voedselsi tuatie op het ogenblik niet meer zo nij pend is. maar de specialisten zeggen dat dat binnenkort verandert. Er komt dan weer gebrek aan koolhydraten. Een ding is zeker: de vluchten van het eilandje Sao Tomé zijn nog steeds le vensgevaarlijk, maar er wordt een twee de vliegveld aangelegd," zegt Aad van den Heuvel. Hij voegt eraan toe: „De Nederlandse regering hangt zich op aan de organisatie van Afrikaanse staten en hun pogingen om een landcorridor tot stand te brengen waarlangs voedsel zou kunnen worden aangevoerd. Het is dui delijk dat dat tot mislukken gedoemd is. De oorlog gaat door en dat is ook wat men in Biafra zegt: We moeten doorvechten, we kunnen niet stoppen". Het is niet mogelijk Donderdag en maandag en de laatste dag gecombineerd met de re portage die Henk Neuman en Piet Kaart in Nigeria hebben weten te ma ken over Nederland de bittere werkelijkheid van een oorlog tegen bur gerdoeleinden, 'n werkelijkheid waar van minister Luns zegt: „Het is niet mogelijk na te gaan Kolonel Ojoekwoe :iek. 23. Hedendaagse muziek. 23. DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO Ochtendgyi Haagse bands in schooltelevisie Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.34 De ze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 1.30 Stereo: Piar ).40 School- ;r). (11.00—11.02 Nieuws), jrecital (opn): semiklassie- 2.00 Stereo: Metropole-orkes De NTS zal morgenmiddag om twee uur via Nederland-I het schooltelevisiepro gramma „De mens in de maatschappij" uitzenden, waarvoor op 14 december van het vorige jaar op het Weigeliaplein in Den Haag, de opnamen gemaakt wer den. Aan deze opnamen verleenden de jeugdfanfare en drumband Sint-Jacob I ^óp' en de Majorettenshowband Cinderella hun medewerking. Het gehele program ma is de laatste les van een serie van tien tekeninstructieprogramma's voor de schooltelevisie. Deze uitzending is ook vanmorgen reeds bij schooltelevi siekijkend Nederland ontvangen. 12.29 Modern platteland. 12.34 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Muzikantuur: 1. Beiaardconcert: 2. Stereo: Moderne muziek voor slagwerkgroep; 3 Kerkorgelconcert: klassieke en moderne muziek. 14.30 "t Is his torisch: programma over geschiedenis en ar cheologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van ijf: radioprogramma in een Note- Arjiateurs mus|peren: Brassband n. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Me- HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 leuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badi- erie: klassieke en semiklassieke muziek ;r). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 verweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 9.10) Gymi lelijk stereo: Muziek uit de Barok (opn) KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast gevarieerd progi fiUfifijgjij (12.15 Boekbes I Hervormde middagdienst. NRU vs. 10.03 Muziek bij de koffti ws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.0 •ders. KRO: 13.00 Nieuws. 13o n. 13.08 TNT: licht platenpro 14.03 Pop-ln. hetge WA-t (oude krege countrymuziek. !4 m) 12.00 Nieu luziek. (12.40—12.48 igen, progra .6.03 Beursbei mededelingen. 17. ANTENNE Zondag laatste „Vrij entree" HILVERSUM In de voorlaatste uil zending van Henk Elsinks programnn „Vrij Entree" treedt op zondag 2 tijd v maart als bijzondere gast op: Frat; 2 j van Dusschoten, die onder andere Mi neer de Uil in de Fabeltjeskrant zijn stem voorziet. Frans van Dusschoten is al jarenla bekend als imitator en deze kunst kon hem bij zijn aandeel in De Fabeltje krant zeer te stade: Jawel! Samen met Henk Elsink brengt iran van Dusschoten in „Vrij Entree" imitatieduet. De allerlaatste en honderste afleveriu van deze radioserie zal op zondag ifoande april vanuit Henk Elsinks „Koopermoc^n tc len" in Amsterdam, worden uitgezon A.u (ADVERTENTIE) De Einsteindocumentaire van de BBC, die gisteren door de NTS werd uitge zonden, was vooral voortreffelijk om dat ze het apart-zijn van Albert Ein stein ten dele blootlegde. Dat aparte was het supergeniale van de man die het wél mogelijk maakte om zijn theo rieën te gebruiken maar het voor vrij wel iedereen onmogelijk maakte om die theorieën na te denken. Omdat het ook de tragiek van dat apart-zijn aantoon de: Einstein was eenzaam, zelfs in Princeton waar hij in het Institute for Advanced Studies omgeven was met louter super-intellect. Naast deze voornaamste verdienste had de documentaire andere pluspunten- zoals het getuigenis van mensen die hem goed gekend hebben, autenthieke filmbeelden bijvoorbeeld de hem hul digende Shaw en tenminste een aan duiding van wat de theoriën van Ein stein eigenlijk inhielden. Waarmee niet gezegd is dat sinds gisteravond tallo ze Nederlanders kunnen meepraten over de relativiteitstheorie. Acher het Nieuws had boeiend beeld materiaal over het Russisch-Chinese conflict. De rubriek besteedde ook aan dacht aan de Wecnse persconferentie waar Simon Wiesentha! man en paard noemde inzake het anti semitisme in Polen. Nuttig, al vre zen we dat deze onthullingen weinig I ■zoden aan de dijk zullen zetten. Pro- I testen legen wat in „volksdemocra- tieën" gebeurt zijn namelijk niet „in". J Hadimassa had een wat lauwe afleve ring met toch wel een paar geinige j dingen, zoals Ton Lensink (de man die j een STER-vermogen verdient) als „amateur" in een reclamespotscène en onverbeterlijke Ton van Duinhoven in een verrukkelijk sketch over culinair- Nederland. „Op „n" zagen we nog „Ik vind dat...", het programma waarin Joop van Zijl de mensen laat praten. Joop van Zijl kan dat caballero constante kwaliteit. ToneefsoMMer en TV-ootrieo Pot» Uooor

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2