SYRIË EN IRAK WERKEN SAMEN Katholieke Horeca- bond gaat fusie aan dè jam Doorbraak naar eenheid? Noviteiten op vakbeurs „Het Kind Gestroomlijnde kinderwagens, spenen en opblaasbeesten Op 50-jarig bestaan Grote toeloop voor studie dierenarts w i ZWAARDEMAKER VREDESOPROEP VAN WARSCHAUPACT Laatste nieuws Dodelijk ongeval in Oegstgeest Ambassadeur Tyl, r weg uit ons land DINSDAG 18 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA T (ADVERTENTIE) (Vanc s correspondent David Hirst) BEIROETH De elkaar beconcurrerende baathis- tenregimes in Syrië en Irak proberen tot een soort politieke en militaire unie tussen de twee landen te komen. Men neemt aan. dat dit de reden r het plotselinge komen en gaan tussen Bag- sn Damascus. Verleden week zijn Iraakse Iroepen in Syrië aangekomen en men zegt, dat op het ogenblik ongeveer 6000 manschappen de stel lingen bij Deraa, dicht bij de Jordaanse grens, in- i. De Iraakse luchtmacht zal waarschijnlijk gebruik mogen maken van Syrische luchtmacht- Deze ontwikkeling de lang verwachte doorbraak n verenigd militair commando aan het oos telijk front van Israël laat zien dat de opkomst •an generaal Hafiz Assad, minister van Defensie en luchtmachtcommandant, als de nieuwe sterke lan in Syrië, beschouwd kan worden als een be- tngrijk keerpunt in de Aarbische politiek van na e junioorlog. Syrië houdt de Arabische wereld bij en en elke verandering daar vindt zijn weerslag i het gehele gebied, in het bijzonder bij de hui- ige, hoogst onzekere stand van zaken. Klaarblijkelijk gaat de krachtproef binnen Syrië jelf nog door. Assad ideologisch gematigd, Pan- Arabisch gezind, en neutraal moet zich nog intdoen van z'n rivaal, generaal Saalah Jadid ïiterst links, pro-Russisch, voorstander van isole- nent maar de aankomst van Iraakse krachten ip Syrische bodem toont dat hij hierin al een aardig eind op weg is. Een politieke en militaire associatie van het Iraak se en Syrische bewind zou een aantal voordelen hebben. Zij zouden in aanzien stijgen in de Ara bische wereld, die vol ongeduld op stappen wacht iardoor men zich met Israël kan meten. Eenheid is het heilig doel, dat de Arabieren voor ogen heb ben, ondanks alle teleurstellingen van de laatste „Realpolitiek" is het krachtigste motief van de verbintenis tussen Irak en Syrië. Na lang gepro beerd te hebben elkaar omver te werpen, zijn beide regimes nu tot de conclusie gekomen, dat er meer te verwachten is van steun aan elkaar in een vijandige omgeving. Hun doel is om te voorkomen, dat ze ieder hun eigen grondgebied zullen gebruiken om het andere bewind omver te werpen. Irak heeft zijn steentje al bijgedragen. Nadat Bagdad Syrische bannelingen, onder leiding van de vroe- Meer eigen belang dan strijd tegen Israël gere president Amin Hafiz, uitgenodigd had om op Iraaks grondgebied een complot te smeden tegen het bewind in Damascus, heeft het hen nu verteld ermee op te houden. De Arabische eenheid, zo werd de gasten verteld, verlangt opofferingen. Assad werkt al maanden aan een toenadering tot Irak. Hij begon contact op te nemen met Hardan Takriti, de Iraakse minister van Defensie, die, naar algemeen aangenomen wordt, een matigende in vloed uitoefent op zijn collega's. Maar het is nu duidelijk, dat de wildere, ruwere, voornamelijk bur gerlijke Iraakse baathisten, uit vrees dat Takriti zijn connecties met Syrië zou gebruiken om hen te wippen, hem voor zijn geweest en de Syrisch- Iraakse toenadering als hun eigen koers hebben aan- Men mag er overigens wel van uit gaan, dat ze deze toenadering, als ze daar kans voor zien, zullen gebruiken ter bevordering van hun eigen niets en niemand ontziende plannen om zich in Jordanië nog meer te laten gelden. Men gelooft dat sommigen van hen weinig gewetensbezwaren zouden hebben om het „baathistenrijk" lot in Jor danië uit te breiden. Dit alles laat zien, dat de aankomst van Iraakse troepen in Syrië meer te maken heeft met de eigen belangen van twee im populaire regimes dan met de Pan-Arabischc strijd tegen Israël. Wel is echter van betekenis, dat een regering als die van Syrië, die tot nu toe geweigerd had ook maar iets van haar soevereiniteit prijs te geven, dat nu wel doet, en hiermee, zij het slechts indirect, de grote Arabische zaak dient. Wat de toekomst ook voor Irak en Syrië moge brengen, de militaire samenwerking, die nu op gang gekomen is, zal moeilijk gekeerd kunnen worden net zoals het bijna ondenkbaar is dat Iraakse troe pen uit eigen beweging of op verzoek van Hoessein Jordanië zouden verlaten. De aanwezigheid van een paar duizend Iraakse manschappen op Syrische bodem maakt niet veel verschil voor het Arabisch-Israëlisch machtseven wicht, wèl zal er nu, in het bijzonder van Egyp tische zijde, zware druk worden uitgeoefend om de militaire coördinatie tot het uiterste door te voeren. Egypte beschouwt het opbouwen van deze oostelijke verdediging als een aanvulling van vitaal belang op de eigen pogingen aan het Suezkanaal. Trou wens, Mohammed Riad wijlen de Egyptische chef van de staf die een expert op het gebied van het oostelijk front was en die met andere Arabische legerofficieren kort voor zijn dood in Bagdad besprekingen had gevoerd was van me ning, dat de Arabieren alleen vanuit het oosten Israël gevoelig zouden kunnen treffen. Uwsleutel tot opgewekter autorijden is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. r-r^I I Hugo Claiis' (links) in gesprek met zijn verdedigers. TILBURG (ANP) Op een 23 april lanstaande te houden bijzondere alge mene ledenvergadering van „Hocres", de Nederlandse katholieke bond van ho- lel-, café-, restaurant-, cafetariahou- en slijters, zullen de leden een be- t nemen over een bestuursvoorstel tot volledige samenwerking te ko- i met de zusterorganisatie „Hoera", Ie reeds 85 jaar bestaande algemene on- dernemersbond in dezelfde sector met ten kleine zesduizend leden. (De „Ho- telt 3.500 tot 4.000 leden). Dit deelde de voorzitter van „Hocres", de heer A. G. A. Spaan, mee op de bij enkomst van zijn organisatie in Tilburg, «aar het vijftigjarig bestaan van de iond werd gevierd. Behalve door de heer Spaan werd ook nog het woord gevoerd ioor de staatssecretaris van economi se zaken, drs. L. J. M. van Son. De voortdurende kostenstijgingen en „verbazingwekkende regelmaat", waarmee huurverhoging tot stand ko nen zag de heer Spaan als factoren, die iet prijspeil in de horecabedrijven on- lunstig beïnvloeden. Mede onder invloed an de BTW blijft het bezoek aan het lorecabedrijf dalen. .,Het is daarom de hoogste tijd dat al iegenen die overtuigd zijn van de bete- Schilders krijgen 6V2 en 5V2°/o meer UTRECHT (ANP) Werkgevers en erknemersorganisatics in het schilders bedrijf hebben overeenstemming bereikt «ver de nieuwe CAO; die op 1 april zal "gaan en naar het voorbeeld in het bouwbedrijf een looptijd krijgt van 25 maanden. Het bereikte akkoord is vrij wel gelijk aan dat voor het bouwbe drijf, waarover de regering deze week 'en beslissing moet nemen. Op 1 april een loonsverhoging van 6,5 Proeent, op 1 januari 1970 een loonsver- mging van 5,5 procent, verkorting var 3e arbeidstijd met een kwartier per dag l°i vakantie met een dag, die evenwel 2 januari 1970 moet worden opgeno men belangrijk verschil met de CAO °or het bouwbedrijf is voorts, dat voor de schilders-CAO een bepaling ïs opge- 'emen, dat de lonen met 1,5 procent zul- «o worden verhoogd als de prijzen tus- i april en 1 september a.s. met 1 Procent of meer stijgen. kenis van het horecabedrijf voor het so ciaal toerisme in gemeenschappelijk erleg een plan de campagne gaan op stellen teneinde de Nederlandse hore- te bevrijden uit de netelig positi ïarin zij zich thans bevindt. Niemand gebaat bij steeds hogere prijzen, nie mand is gebaat bij een steeds groter nadelig saldo op de toeristische beta lingsbalans", zo vervolgde hij. Nederland heeft al zijn klimaat niet ie, ontbeert al toeristische attracties zoals de roulette, die de natuurlanden wel bieden. Wórdt de horeca gedwongen extravagante prijzen te berekenen dan lijkt het onwaarschijnlijk dat de komen de jaren bij de landsgrenzen rekening zal moeten worden gehouden met een inkomend toeristisch gedrang". Aannemelijker is dat de Nederlan ders die tot nu toe nog de vakantie in ign land doorbrachtn strk zullen over wegen het ook maar eens in het buiten land te gaan proberen. Uiteraard is in de ontstane situatie ook de animo om te in vesteren in het horecabedrijf niet groot", aldus de heer Spaan. Voorwaardelijk voor Hugo Claus GENT, BELGIë (AP) Het hof Appel heeft de 4 maanden onvoorw.. delijk die de schrijver Hugo Claus opge legd werden omdat hij in een toneel stuk drie naakte mannen op het toneel had laten verschijnen, gewijzigd in vier maanden voorwaardelijk. De boete van 10.000 francs bleef echter gehandhaafd. CONGRES OVER VERHOUDING BEVOLKING- PARLEMENT DEN HAAG (ANP) Meermalen stuit men in ons land op het gevoel dat er iets schort aan de relatie tussen de bevolking en haar vertegenwoordiging in het parlement. Die kwestie leeft. Het is een communicatievraagstuk. Het ge nootschap voor reclame, waarvan de le den zich beroepsmatig met communica tie en de ontwikkeling daarvan in onze dynamische tijd bezighouden, heeft nu deze problematiek als eerste thema op de agenda geplaatst van zijn 29ste con gres, dat 20 en 21 maart in het nieuwe congrescentrum te Den Haag wordt ge houden. Voor het vellen van een oordeel om trent en een (eventueel) zoeken naar wegen die tot verbetering van de re latie volk en parlement kunnen leiden, is een onderzoek van de huidige situatie en de relatief recente evolutie daarheen nodig. Daarom heeft het genootschap Xqor. reclame eind vorig jaar de NV Ma- krotest de opdracht gegeven door mid- i'an een „marktonderzoek" vast te stellen welke relatie ons volk beleeft met het parlement. Van het resultaat van deze enquête zal op de eerste congres dag, via de communicatiekanalen elkeen kennis kunnen nemen. Verzetsman Piet Nak eist schadevergoeding AMSTERDAM (ANP) De Amster damse oud-verzetsman Piet Nak heeft bij de Amsterdamse rechtbank een civiele procedure aanhangig gemaakt tegen de hoofdredacteur van het blad „Recht-om", de heer Max Lewin, van wie hij een schadevergoeding eist van tenminste 10.000 gulden. De heer Nak acht zich door twee publikaties over hem in het blad gekwetst in zijn eer en goede naam en vraagt daarom naast een vergoeding voor geleden en te lijden schade voorts de rechtbank in haar vonnis te verkla ren dat de publikaties beledigend c.q. lasterlijk zijn. Verder wil hij dat het vonnis, op kosten van Lewin, openbaar zal worden aangeplakt in een door de rechter te bepalen aantal exemplaren en plaatsen. ADVERTENTIE 590ste Staatsloterij 18 maart 1969 Eerste klasse 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 4 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 62 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 66 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 561 100,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 426 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 876 f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op 755 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 5710 Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer: 064401 f 2.000,is gevallen op het nummer: 007051 f 2.000,is gevallen op het nummer: 056250 f 2.000,is gevallen op het nummer: 002688 f 2.000,is gevallen op het nummer: 048885 De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 011928 25.000,is gevallen op het nummer: 077430 De extra prijs van f 50.000,— is gevallen in de serie F op het nummer: 049023 en de troostprijs van 1.000,op nummer 049023 van elk van de andere series. Wachttijd onvermijdelijk UTRLLUi' (ANP) Het is bijzonder moeilijk de noodsituatie rond de wacht tijden voor de diergeneeskundige facul teit in Utrecht (de enige faculteit van deze soort in Nederland) door een reeks noodvoorziening^ op te vangen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat zich voor het nieuwe studiejaar 300 eerste jaars zullen aanmelden. Hoogleraren, stafleden en studenten van de dierge neeskundige faculteit zijn van mening, dat geen andere oplossing mogelijk is dan een beperking van het aantal eerste jaars dat de practica kan volgen. Los van de maatregelen die curatoren en fa culteit aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen zullen voorleggen voor oplossingen op langere termijn, zullen curatoren en faculteit daarom op korte termijn aan toekomstige eerstejaars be kend maken, dat de opnamecapaciteit voor de practica eerstejaarsstudenten uitermate gering zal zijn. Deze bekend making zal o.m. worden gedaan via scholen erl advertenties. ADVERTENTIE) TIJDELaJSx f 1.29 Een jaaromzet van vijfendertig miljoen. Letterlijk en figuurlijk gaat de verkoop van kinder- en wandel- ccgcns op rolletjes. BOEDAPEST (Reuter) De topbijeen komst van het Warschaupakt in Boeda pest is gisteravond na een korte vergade ring van twee uur geëindigd met de on dertekening van twee documenten, een communiqué en een oproep aan alle Europese landen om in vrede te leven. Dit wordt gemeld door het Tsjechische persbureau Ceteka. De conferentie, voorgezeten door de Tsjecho-Slowaakse partijleider Dubcek, was de kortste topconferentie van het pakt die ooit werd gehouden. De leiders van de zeven deelnemende landen had den tevoren bilaterale besprekingen ge voerd. Daarbij heeft vermoedelijk het RussischChinese conflict in -het mid delpunt van de belangstelling gestaan. De Roemeense delegatie was evenwel van mening dat. het Warschaupakt een op Europa gericht verdedigingsstelsel is en zich niet hoeft uit te spreken over een Aziatisch conflict. De gemeenschappelijke verklaring, uit gegeven nadat Brezjnev en Kosygin de Tsjecho-Slowaakse delegatie voor hun lei ding hadden bedankt, bevat een oproep aan alle Europese landen De landen van het Warschaupakt bevestigen nogmaals het principe van vreedzame coëxistentie, waarbij de geschillen door middel van ge sprekken en niet door het dreigend ge bruik van geweld worden opgelost. Op geroepen wordt lot een Europese veilig heidsconferentie om de verdeling van Europa in machtsblokken te beëindigen. OEGSTGEEST (ANP) Op de Rtfn- zichtweg in Oegstgeest is vannacht dc 22-jarige kantoorbediende J. A. A. M. van Noort in Oegstgeest om het leven gekomen. HU reed met zjjn personen auto door nog niet te verklaren oorzaak naar de linker zijhelft van de rübaan en botste daar tegen een geparkeerd staan- VRAGEN IN KAMER Burgemeesters en commissariaten DEN HAAG (ANP) Drs. J. Aar den, lid van de Tweede Kamer voor de groep-Aarden, heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of deze bekend is met de commissaria ten van burgemeesters bij vennootschap pen, respectievelijk of hij zich op de hoogte stelt van de commissariaten van een kandidaat, alvorens deze voor een benoeming tot burgemeester wordt voor gedragen. Verder informeert de heer Aarden er naar of een kandidaat vanwege Binnen landse Zaken vóór zijn benoeming, of een burgemeester tijdens zijn ambtsvervul ling, in voorkomende gevallen gewezen op de mindere wenselijkheid of de on wenselijkheid van het verenigen van be paalde commissariaten met het burge meesterschap en of Binnenlandse Za ken de laatste jaren klachten hebben be reikt over een dergelijke combinatie. Drs. Aarden zou voorts graag ver nemen hoe minister Beernink oordeelt over het verenigen van het burge meesterschap met het commissariaat bij een vennootschap die in de gemeen te van de burgemeester een bouwbedrijf of een handelsbedrijf in bouwmateria len uitoefent, of die elders een «_L.0ciijl bedrijf exploiteert, waarvan mag "wei den aangenomen dat het ook in de ge meente van de burgemeester zal ten te bouwen of te leveren. Na 2V2 jaar wil het kind alleen nog maar lopen UTRECHT (ANP) Nederland schaft zich jaarlijks ruim 75.000 kinderwagens en circa 140.000 wandelwagens aan. Met een gemiddelde verkoopwaarde van 250,voor de kinderwagen en 110, voor de wandelwagen betekent dat een bruto jaaromzet van bijna 35 milj. gulden. Aan het woord is de heer J. van der Meer, verkoopleider bij een grote impor teur van kinder-, wandel- en combinatie wagens in Surhuisterveen (bij Drachten), en tevens voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Baby- en Kleutervak. Hij is een van de 180 deelnemers aan de vakbeurs „Het Kind", die maandag in de Jaarbeurs in Utrecht is geopend en zal duren tot donderdag. „Jaarlijks worden in ons land zo'n 250.000 kinderen geboren. Voor 75.000 van hen wordt een nieuwe kinderwagen aangeschaft, aldus de heer Van der Meer. „De overige baby's moeten het doen met een overjarige kinderwagen of krijgen helemaal niets" Volgens hem is er een steeds grotere behoefte aan kinder wagens. Hij berekent dat de gemiddelde gebruiktijd van een kinderwagen tien maanden is tegen 1'- jaar voor de wan delwagen. „Als het (kind eenmaal 2'2 jaar is, komen wij er niet meer aan te pas. Dan wil dat kind maar één ding: leren lopen". Modellen Wat vooral opvalt in de kinder- en wundelwagensector is de sterk gestroom lijnde vormgeving. „Sommige wagens krijgen wel tweemaal per jaar een ander model" aldus de heer Van der Meer. Evenals hij is ook de heer D. Witmond, voorzitter van de vereniging baby- en kinderkledingbeurs. optimistisch gestemd over de te verwachten resultaten van deze beurs. Hij schat de jaarlijkse omzet in deze branche op ruim 500 miljoen gul den. „Deze vakbeurs is zeer representa-_ tief voor dc hele branche, omdat hier tie-, qn tricp>- el is vertegen- iandel is vertegen woordigd". De beurs toont tal van noviteiten. Zo presenteert een firma uit Bennekom een wollen muts (van Italiaanse makelij) met een doorzichtig plastic vizier. „Voor sneeuwbuien of striemende regen als men op de bromfiets zit", zo verduide lijkte de verkoopster. Voorts is er de zo genaamde „small king" een Japans kin derfietsje voor gebruik in huis. Het is zeer laag gebouw, kan 180 pond dragen en de besturing geschiedt door middel van een kettingoverbrenging. De vak beurs toont voorts nog grote en uitvoe rige collecties in de afdeling kinderkle ding, babybroeken, luiers, ledikanten, kindermeubelen en kinderwagens. Voor de liefhebbers is er een grote keus uit spenen en opblaasbeesten. Thant ongerust over bewapening NEW YORK (DPA) - De secretaris generaal der Verenigde Naties, Thant. heeft vandaag zijn „grote bezorgdheid" over het voortduren van de bewapenings wedloop in de wereld tot uitdrukking ge bracht. In een boodschap ter gelegenheid van de heropening van de ontwapenings conferentie in Genève drong Thant er bij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op aan spoedig een begin te maken met hun voorgenomen besprekingen over be perking van raketstelsels. Ondanks het akkoord over een bewa peningscontrole is van een vertraging in de uitbreiding van het kernwapenarse naal nog niets te bespeuren. De uitgaven voor militaire doelen hebben over de ge hele wereld een recordhoogte bereikt. Zij stegen sinds 1962 van jaarlijks 120 mil jard dollar tot meer dan 180 miljard nu. Wanneer de op stapel staande plannen voor offensieve en defensieve systemen werkelijkheid worden, is een groot scheepse escalatie in de uitgaven voor kernwapens het gevolg, aldus de secre taris-generaal. Hij legde er de nadruk op dat in elk geval de zeebodems en de ruimte van de bewapeningswedloop uit gesloten dienen te blijven. WASHINGTON (AFP) President Nixon heeft het ontslag van William R. Tyler als Amerikaans ambassadeur in Nederland aanvaard, heeft het Witte Huis maandag bekendgemaakt. Tyler heeft zijn regering sinds juni 1965 in ons land vertegenwoordigd. Hij blijft tot juni aanstaande op zijn post. De naam van zijn opvolger is nog niet bekendgemaakt. Bij de ambtsaanvaarding van een nieu we president is het de gewoonte dat al le Amerikaanse ambassadeurs hun ont slag aanbieden. Succesievelijke beslist het staatshoofd of hij zulks aanvaardt of dat hij verzoekt de betrokkene aan te blijven. Hoge Raad Twee nieuwe raads heren van de Hoge Raad der Nederlan den zijn vandaag geïnstalleerd. Het zijn mr. G. Fikkert, oud-vice-president van het gerechtshof te Amsterdam, en mr. L. van Rijk, oud-raadsheer in hetzelfde hof, Mr. Fikkert was tevens raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof in Den Haag en rechtsgeleerd lid van het hcoe militair gerechtshof.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7