Dit is een mooi moment om te veranderen. Want Mantano kost 25 voor één-40* Igor Stravinsky: Documentaire van BBC over Einstein TELEVISIE VANAVOND Hier sta ik, ik kan ook anders PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 19U9 Oppositie nog niet goed als ze feller is OOK al heeft fractieleider drs. Den Uyl niet gereageerd als de patiënt die dankbaar de raad van zijn dokter aanvaardt, we zijn benieuwd naar de manier waarop de socialistische parle mentariërs in de Kamer gevolg gaan geven aan één uitspraak van hun partij congres: in het steekspel met het kabinet en de regeringsfracties een fellere oppo sitie. We hebben nooit de indruk gekregen dat de P.v.d.A.-fractie op het Binnenhof staat te dringen om de heer De Jong en zijn medeministers complimentjes te geven. Goed: in het debat om de extra miljoenen voor de NAVO heeft het gros van de socialistische parlementariërs, zo ze al hun tanden hadden laten zien, uit eindelijk toch niet gebeten. Maar vooral bij de begrotingsbehandeling werd de regering vanuit de P.v.d.A.-hoek be stookt niet kritiek, ironie, wensen en Kennelijk gaat dit de socialistische kaderleden nog niet ver genoeg. Naar hun smaak wekt de regering ook bij de gewone kiezer nog te veel de indruk werkelijk „op rozen te zitten". Het par lementaire tegenspel moet volgens dit kader „harder" worden. TEKER als de stukken in het nieuwe partijbestuur aan elkaar gelijmd gaan worden, valt te verwachten dat dr. Von deling c.s. de Kamerfractie van drs. Den Uyl (inclusief dezelfde dr. Vondeling) onder permanente druk zal gaan zetten. Of Nieuw Links in de partij nu wat makker wordt, of de rol van enfant terrible blijft spelen, de beste aanval voor de Partij van de Arbeid blijft de verdediging. Bovendien moet de matige belangstel ling onder de burgers voor het „progres sieve akkoord" nodig wat worden opge krikt en hoe kan dit beter dan door het bestoken van een regeringsbeleid waar van bij de burgers de indruk gewekt wordt, dat het „allemaal huilen" is, ter wijl als het progressieve akkoord het voor het zeggen zou krijgen, het allemaal botertje aan de boom wordt! De fout die Nieuw Links en onder invloed hiervan ook andere socialisten maken is, dat ze zich vergeten af te vragen, of de kritischer geworden kiezer in de oprechtheid van een feller oppo sitie gelooft. MTANT men kan het kabinet-De Jong verwijten dat het omwille van een gezonde betalingsbalans de staatsuitga ven afremt, de lonen onder controle probeert te houden en tegen risico's door ovehbesteding optreedt. Men kan het in het regeringsbeleid wraken dat het bij verschillende ver nieuwingen (onderwijs, politiek bestel, eigendomsverhoudingen, inkomstenver- schillen) de weg van de geleidelijkheid prefereert boven omwentelingen, de vraag is wat de socialisten zouden doen, indien ze onder gelijke omstandigheden als die waarin nu het kabinet-De Jong verkeert, met regeringsverantwoordelijk heid werden belast. Een felle oppositie garandeert nog niet dat die oppositie ook goed is. Een fractie die een minister met moties bestookt, waarvoor ook een partijgenoot „niet thuis" zou moeten geven, wanneer hij de portefeuille beheerde, speelt het spel met gebarsten knikkers. Zijn de socialisten bijvoorbeeld ver geten, dat er dikwijls „neen" gezegd moest worden, toen dr. Vondeling in het kabinet-Cals Financiën en drs. Den Uyl Economische Zaken beheerden? Geloven ze echt dat dit alleen maar gebeurde, omdat de KVP-ministers voor druk vanuit hun fractie en partij moes ten oppassen? Wanneer de socialisten inderdaad op een fellere oppositie zouden overstappen en dan eisen gaan stellen, wensen indie nen, kabinetsargumenten afwijzen onder het motto dat het anders moet omdat wie anders wil, ook anders kan, valt voor de natie te vrezen dat de eerst volgende club van socialistische minis ters zijn kiezers een soortgelijke koude douche gaat bezorgen als Labour al een paar jaar in Engeland doet. Want felle oppositie is alleen goed als ze ook reëel is. In het pakket met wensen en verlangens waarmee de Partij van de Arbeid rondloopt, zitten reële zaken. Maar de vraag is of dr. Vondeling erin zal slagen in zijn partij die zaken zwaar der te laten wegen dan de zaken die het, als het aankomt op kreten slaken, tegen de schenen schoppen en beweren dat met het naderen van het jaar 2000 alles ondersteboven moet, „zo lekker doen". Vooral nu ze een beetje in de hoek van de ring gedrongen is, kan de Partij van de Arbeid in haar oppositiespel rare sprongen maken. Te voortvarend? NIET onverdeeld gelukkig schijnt de Anti-Revolutionaire Partijleiding te zijn over het feit dat de drie christen democratische partijen in Almelo vol gend jaar bij de gemeenteraads verkiezingen zeer ver gaan met hun samenwerking. Men wil in Almelo gaan werken met een overkoepelingsorgaan dat beslist over de kandidatenlijst en over een ge zamenlijk programma, ook in de vier jaar na de verkiezingen. Volgens het A-R.-partijblad Nederlandse Gedachten hebben de christendemocraten wel het woord „federatie" en het woord „fusie" vermeden, maar doen ze toch iets wat het centraal comité van de Anti-Revolu tionaire Partij ontraden had. Nederlandse Gedachten vindt de anti's in Almelo te voortvarend en geeft hen daarom de volgende vermaning: „Tegen samenwerking geen bezwaar, maar elk van de drie partijen stelt prijs op be houd van eigen identiteit.Uiteraard beslissen de kiesverenigingen zelf, maar aan een gevraagd advies nog wel van de drie partijen moet bepaald aan dacht worden geschonken Toevallig heeft K.V.P.-voorzitter mr Van der Stee vrijdagavond ter partijraadsvergadering ook een para graaf gewijd aan samenwerking bij staten- en raadsverkiezingen. Hij merkte hierbij op: Ik zou het toejuichen als de samenwerking in de provincie en gemeente zo ver zal kunnen gaan, dat de partijen met één kandi datenlijst uitkomen, maar alléén als er tevoren volledig overeenstemming is bereikt over het eigen programma van de samenwerking en de uitvoering ervan. En dan moet dat programma geen ab stract verhaal zijn, maar een zo concreet mogelijk stuk, liefst gekwantificeerd en met vermelding van prioriteiten...." Voor de KV.P.-voorzitter is wat Almelo betreft dus de toetssteen: op welke programma-afspraken gaan de twee protestants-christelijke partijen en de K.V.P. er gezamenlijk in zee? Maar dan is het, voor de -goede verstand houding wel van belang, dat ook de nationale besturen van de A.R.P. en de C.H.U. ervoor gewonnen worden om gemeentelijke en provinciale centrales binnen deze voorwaarde ruimte te laten. Want anders blijft de samenwerking in de „groep van achttien" en het contact tussen de drie partijbesturen belast met het risico, dat wat door de één wordt afgekeurd omdat de integratie voor dit stadium te ver gaat, door de ander toe- gejuist moet worden, omdat het precies datgene is, wat hij bedoelt. Van de NCRV zagen we gisteren twee merkwaardige programma's: De „Image" en Souvenirs d'enfants. Het eerste was een „gedramatiseerde" boekbespreking van prof. D. J. Boor- stins The Image (binnenkort in Ne derlandse vertaling verkrijgbaar) dat een heleboel gaatjes prikt in allerlei welvaartstaatstoestanden. Een aardig programma van Jan van Hillo dat wellicht op mindcr-geroutinecrde t.v.- kijkers een beetje onthutsende indruk maakte. „Souvenirs d'enfants" was een compo sitie van Louis Andriessen, begeleid door een aantal beelden die jeugdher inneringen van de componist opriepen. Leuk voor Louis en de andere Andries- sens, volslagen oninteressant voor de buitenstaanders. Volslagen oninteres sant voor 99 procent der tv.-kijkers derhalve. Met heel veel genoegen zagen we bij de AVRO de vijfde aflevering van Na tionaal Allerlei, programma dat zich ontwikkelt als een Hadimassa zonder high-brow. Louter plezierige klein-hu- mor met, ditmaal voor het eerst een onschuldig sexnootje in de (aangena me) vorm van „Snoetje". AVRO's Regiovizier was onthullend over de prins Willem-Alexander-Hoeve en bleef verder onder de maat. We za gen nog de uitzending van het Huma nistische Verbond; verbaasden ons op nieuw over de aggressieve inslag ervan: het zich afzetten tegen de onvolkomen arbeid van dominees en paters. We geloven graag dat het HV voortreffe lijk werk doet maar we begrijpen niet waarom het zich keer op keer zo dom- vijandig opstelt ten aanzien van de „anderen". Vooral omdat die „ande ren" gesprek en samenwerking wel op prijs stellen. Vg. Tinbergen Professor dr. J. Tinber gen is maandag gekozen tot voorzitter van een achttien leden tellende commis sie, die de plannen zal voorbereiden voor de tweede ontwikkelingsperiode van de Verenigde Naties. De achttien deskun digen van de groep, commissie voor ont wikkelingsplannen geheten, zijn afkom stig uit ontwikkelde en ontwikkelings landen. Onder hen bevinden zich mi nisters, diplomaten en academici. Negentig jaar geleden op 14 maart 1879, werd Albert Einstein in Duitsland geboren. Achtereenvolgens was hij Duit ser, Zwitser en Amerikaan. In 1955 stierf hij in Amerika. Geen ander we tenschapsmens is al tijdens zijn leven zo beroemd geweest als hij. De biografi sche documentaire die de NTS vanavond via Nederland II van hem uitzendt, laat niet alleen de hoogtepunten uit zijn le ven zien, maar ook de tragiek van de man, wiens genie mede verantwoorde lijk was voor de ontwikkeling van de atoombom. Het materiaal voor deze film, een pro- duktie van de BBC, werd bijeenge bracht door Einsteins oollega's en vrienden, van wie sommigen tevens hun persoonlijke indrukken van deze grote geleerde weergeven. NRU breidt stereo- uitzendingen uit (Van onze omroepcorrestpondent) HILVERSUM Over veertien dagen I zal een nieuw gedeelte van de Neder- j landse radioluisteraars in de gelegen heid zijn om stereofonische uitzendin gen te beluisteren. Het gaat om hen, die wonen onder 't gebied dat de zen ders Markelo en Smildc bestrijken. De zuidelijke luisteraars, die vallen onder de reikwijdte van de zenders Roer mond en Hulsberg zullen nog tot na jaar 1969 moeten wachten. Begin 1970 volgt dan de zender Wieringermeer. In het westen van het land kan men al sinds 1963. naaiv de stereofonische uit zendingen luisteren via de FM-zenders van Lopik. Nederland, dat een der eerste was met dit soort experimenten, zal na 1970 ook een der eerste landen zijn in Europa dat geheel binnen bereik voor stereofonische uitzendingen is ge bracht. Gebleken is echter, dat sommige FM- kanalen minder geschikt zijn voor ste reofonische uitzendingen. Daarom zul len enige omwisselingen plaatsvinden in de kanalen van Lopik en Markelo. Voor de zenders te Lopik betekent dat ingaande 31 maart kanaal 40 beschik baar komt voor stereofonische uitzen dingen van Hilversum II. en kanaal 33 ter beschikking van Hilversum III. Voor Markelo heeft de omwisseling betrekking op de kanalen 31 en 38 die respectievelijk ter beschikking komen van Hilversum III en Hilversum II. Deze wijzingen hebben geen invloed op de AM-uitzendingen in de middengolf band, zodat het programma van Hil versum I blijft op de 402 meter, Hilver sum II op de 298 meter en Hilversum II op 240 meter. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) - AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Zingen ge blazen: liedjesprogramma. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.35 Vanavond: gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Sig naal - muziek van eigen tijd (opn). 23.55- HIL VERSUM II (298 m) KRO: 18.00 Stereo: In de volksmond: volksliedjespro gramma. 18.19 Uitzending van Demokraten '66. 21.15 Stereo: ol, hoorspel. 22.30 .38 Parlementair overzicht. Overweging. 22.50 De zingende Kerk, muzika le lezing. 23.05 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Night- watch: jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws BRUSSEL-NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- NEDERLAND I STER (Reclameuitzendiugen om 18.56. 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS #18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.07 uur: Kenmerk VARA 19.32 uur: Nicholas Nickleby, NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Nooit een onvertogen woord, t.v.-serie 21.30 uur: De jonge onderzoekers, wetenschappelijk programma #22.15 uur: Hadimassa. t.v.-show NTS 22.50 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Noten en tonen McnERLAND II STER (Reclameuitzcndingen om 18.56. 19.56 en 20.16 uur) NTS #18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Kapitein Zeppos. t.v.-serie 19.28 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Kleine potjes hebben 20g50 uur: Einstein, documentaire 21.45 uur: Ik vind dat, vrije meningsuiting #22.10 uur: Verbinding met. Stockholm, ijshockey 22.55 uur: Journaal Televisie morgen -"" AND I NTS/NOT 11.00 uur: Kijk als je tekent zie NCRV 17.00 uur: Kijkkast, j eugdprogramma De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. slagen. 18.30 Frar Grammofoonmuziek. 19.00 Nlev Nieuws en berichten. 22.15 ven Kunsten. 22.30 Jazzmuziek. 23.00 23.10 Concert. 23.30 Nieuws. 23.35- 23.45 Ligging van zeeschepen. 7.20 Soclalis- ch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- mmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina). O: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws lek. (Ü30-8.35 Vanille markten thuis, Drkest: seml-klassieke muziek (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuz. 10.50 Voor de kleu- 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Pianorecital: klassieke muziek (gr). 12.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelin- t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Stereo; Walsorkest. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Franse chansons. 13.45 Gesproken por- HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 fieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het gehoor: lichte muziek met nieuws en 1 semi-klassieke muziek (gr. d; 12.25 Mededelingen t.b.v.. lai en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41^Actualil nemend, praatje). NCRV: 14.0o' Stereo: Om roep Orkest: semi-klassleke en moderne mu ziek 14.50 Stereo: Semi-klassieke orkestmu ziek" (gr). 15.00 In 't zilver: programma voor V"HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, zing, zing! lichte vokale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.0 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten met cri tisch commentaar. 10.30 Swingin' Softly: Big Band en soft swing uit de USA NRU: 11." Nieuws. 11.03 Muziek - lezen: het laatste I vrolijk platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen- lalr verzoekplatenprogramma. 16.00 16 03 Gimmick: licht gevarieerd pli gramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Popmuziek. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuui 12.03 Gevarieerd muziek. (12.40-12.48 Weer bericht, mededelingen, programmaoverzicti en SOS-berichten voor de schippers.) 12.5 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weet bericht, beursberichten en dagklapper. 13.21 Tafelmuziek 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradk 14.30 Waarom wij niet? 14.50 Meisjeskool 15.00 Nieuws. 15.03 Meisjeskoor (vervolg! 15.15 Voor de kinderen. Tussen 15.30 ei 16.30 Reportage wielerwedstrijd. 16.00 Een wel heel bUzonder concert is ons gisteravond in Dlligentia geboden dank zU het Amsterdams Strijkkwartet, het Nederlands Blazersensemble, de pianist Maarten Bon en de sopraan Elizabeth Lugt, die een helaas te klein auditorium muziek lieten horen van Igor Stravinsky, door hem geschreven tussen 1906 en 1966. Zestig jaar westerse toonkunst, ge presenteerd door één persoonwat begon met Three little songs (1906) voor piano en sopraan en The owl and the pussy-cat, van 1966 daterend, eveneens voor dezelfde combinatie. Maar welk een verandering had zich hier hoorbaar vol trokken: de eerste reeks liederen, door de meester zelf gekarakteriseerd als „herinneringen aan zijn jeugd", kennelijk beïnvloed door de Franse muziek van die tijd, vormt wel een heel sterk con trast met de componeertrant van „The owl....", waarin zich de duidelijke af fectie voor Arnold Schönberg en diens twaalftonigheid bpenbaart. „Hier sta ik, ik kan ook anders", is men na afloop van deze manifestatie geneigd te zeggen, daarbij steeds opnieuw verrast door de mogelijkheden, waarvan dit receptief type wist te profiteren. Dat Duo Concertant van 1932 bijvoor beeld, door de violiste Jeannelotte Hertz berger en de pianist Maarten Bon met groot gemak gebracht, hoe heeft Stra vinsky dat zelf geïntroduceerd? „Ik ben geen neo-classicus, ik heb me alleen gewend naar een meer construc tieve en strenge vorm, doch ik bleef daarin een modern musicus....". En het publiek aanvankelijk protes terend in de mening, dat 's mans inspi ratiebronnen waren opgedroogd, aan vaardde na aarzeling weer deze veran dering: anno 1968 luistert men, zo niet geboeid, dan toch wel geïntrigeerd. „Geïntrigeerd", is ook het woord, dat men voor een avond als deze steeds zou willen gebruiken: geïntrigeerd door de Three pieces for clarinet van 1919, door George Pleterson meesterlijk gespeeld, klinkend als een improvisatie, waarin gelonkt wordt naar de in die tijd ont stane jazzmuziek. Geïntrigeerd, als de Piano-Rag-Music Amsterdams Strijkkwartet Jeannelotte Hertzberger Jan Hulst - Rena Scholtens Nederlands Blazersensemble van 1919 en de Circus Polka (eveneens voor piano) van 1942 klinkenKon men zich een meer welsprekend getui genis van afkeer van pose. van behoefte tot spot, tot parodie denken? Zo werden we van de ene sensatie naar de andere geslingerd; moesten we ernstig worden, of we wilden of niet, toen Elizabeth Lugt ons op intelligente wijze de Three songs from William Sha kespeare (1953) presenteerdete veel gezegd, te weinig gezongen overigens. Het Concertino voor Strijkkwartet (1920) en het Septet voor klarinet, fagot, hoorn, viool, altviool, violoncel en piano (1952—'53) vormden de zware stukken van de avond: het eerste werk trof ons het meest, waarschijnlijk, omdat het het best vertolkt werd, in het laatste ontbrak de echte spanning, misschien mede het ge volg van het feit, dat er een andere fagottist moest inspringen. Hoe dan ook: de uitvoering ervan was nog niet gaaf, nog niet rijp voor het podium. Zestig jaar muziekbehandeld tussen kwart na acht en kwart vóór tien, in negen verschillende composities: kort, bondig, zakelijk conform het karakter van de tijd, waarin we te leven hebben! B.R. Schilder Diaz overleden MADRID (AFP) De Spaanse schil der Daniel Vazquez Diaz is gisteren in Madrid overleden. Een van de beken de werken van de in 1882 in Nerva ge boren meester Is het tijdens zijn lang durig verblijf in Parijs geschilderde doek „De dode stierenvechter". Want Mantano stopt 25 van die héle goeie sigaretten in een pakje. En rekent daa gewoon één-40 voor. Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Uitgerekend nu. Gegarandeerd door Louie Dobbelmann.v

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2