18 TERUGROEPEN VLIEGTUIGEN OP SCHIPHOL EEN NORMALE ZAAK vlees eten is vera ntwoord eten.» Zomerschoen vraagt om openheid; met inspraak van voet 39 39 35 d- EN E ...en zo lékker! Verkeersleider voor Raad voor de Luchtvaart Berisping van gezagvoerder gevraagd Landing op maan na Apollo 9 mogelijk Middenstand wil eigen warenhuizen DONDERDAG 13 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT del sel. (Van onze moderedactie) zwaar Wit lak is modern maar ge- het voorbeeld het fabriceren of verkopen Voorts dat de hakken flink benen. Maar schoenen, hoort bij het van formaat blijven, centrum voor de schoen- hoog en zwaar tegelijk. lederbranche. In het ook slanker, vooral bij het zwart. \Apollohotel te Amsterdam geklede model, loonde dit centrum gisteren Tenslotte dat de pers een uitgebreide heerst staalkaart van het schoeisel, alleen bij de teen, maar ook cementkleur, abrikoos dat deze zomer in onze bij de hiel en opzij. Soms \winkels (en aan onze voeten) bestaat de voorschoen uit smaller het biesje, des te uit en zal zijn. De modellen slanke banden, die eigen bodem steken lang fraaie lijn overgaan [niet gek af bij de geïmpor teerde, hun prijzen zijn boven- zo billijk, dat zij de tchoen een duidelijk te om schrijven extra-charme ver- Met de ook wit met leer beklede gespen en chevreaux, vooral in combi- ringen, bolle knopen, leren natie met rood, of blauw of strikjes en veel perforaties. In tegenstelling tot de vaak Wij geven de eerste prijs aan diep uitgesneden pumps is er openheid wit met pasteltinten of om- een tendens naar hoge ac- alle kanten, niet gekeerd: lichtgrijs, beige, centen, hoog oplopende klep- het pen of hoog geplaatste vergane rozen. Hoe bandjes. En als herinnering onplezierig verleden ien mooier en, naar wij vernemen, zien we de zeer dikke, hoge de ook des te duurder. Want er zool. Met dit al wordt de hielband. Het spel van de komt veel handwerk bij te schoen zeer fors naar onze bandjes wordt geaccentueerd pas. Even fraai is de paspel, smaak. Maar in aanmerking een zeer smal contrasterend nemend, dat het broekpak in randje, dat tussen zool en opmars is, verandert die de schoen ligt. Intussen: niet alle opinie: onder de lange pan- de zomer- combinaties zijn gebonden talon voldoet een zware aan wit: echt geel met bruin schoen, onder de minirok tikkeltje echter het ijdele model, ook wel gesuggereerd door biezen en paspels in contras terende kleur, e< grote attracties vai schoen. boven op de Wij spreken daar van kleur. modellen hebben wij gezien, Zonder witte schoenen hoort turquoise, of rood met blauw, bij de voet zelf zoveel in- spraak heeft. EN 1NTE iurr |95 (ADVERTENTIE) (Vane i onzer verslaggevers) DEN HAAG Een enkele blik 01 het kompas vlak voor zijn neus, er Johannes Franciscus de Laat (53) zoi zijn KLM-carrière hebben kunnen af sluiten met het onbesmeurde goud van vier gezagvoerdersbanden. Maar De Laat keek, zijn ervaring van 60.000 vlieguren ten spijt of juist daardoor, het zal onduidelijk blijven niet op zijn kompas, toen hij op 2 december van het vorig jaar het startsein kreeg voor zijn chartervlucht naar Montreal. Zo gebeurde het, dat hij per ongeluk Charlie November (technische roep naam voor de KLM-DC 8 P.H.-DCN) op het veel te korte uiteinde van Schip- holbaan 09 van de grond wrikte in plaats van de bijna 3,5 kilometer com fortabel beton te gebruiken van baan 19 links, die hem door de verkeerslei ding was aangewezen. Het was mistig, die dag. De Laat kon weinig zien. Het moet dan ook een spookbeeld voor hem zijn geweest, toen plotseling op 600 meter afstand de groe ne lichten opdoemden, die onmiskenbaar aangaven, dat de baan ten einde was helemaal op. Zijn grote erva ring en zijn vliegersinstinct deden hem in een fractie van een seconde de juiste beslissingen nemen. Hij gaf zoveel mogelijk gas en trok de luchtreus bij precies de juiste snelheid onder precies de juiste hoek omhoog. Het lukte. Het kostte de luchthavendirectie slechts een paar van haar lampen. „Ik feliciteer u met het feit, dat u hier staat", zei gis termiddag de voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr. R. P. Cleverin- ga, droogjes aan het begin van de be handeling van de affaire-De Laat in de Haagse Trèveszaal. Dat er ook 112 passagiers 5 andere bemanningsle den minder zouden zijn geweest, als de gezagsvoerder er niet had kunnen staan, bleef onvermeld. Captain De Laat heeft overigens onmiddellijk de con sequentie van zijn fout getrokken en ontslag genomen. In zijn Portugese huis probeert hij, met vervroegd pensioen, het verschrik kelijke moment van die opdoemende groene drempellichten te vergeten. Maar de heer W. J. Kruys, directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst, die het onderzoek heeft geleid en die gis teren tijdens de zitting van de Raad voor de Luchtvaart fungeerde als een soort officier van justitie, vond dat de nalatige gezagvoerder daarmee niet vol doende was gestraft. Hij gaf de bijko mende verzachtende omstandigheden het volle pond, maar concludeerde toch, dat de ernstige fout, die De Laat had ge maakt, tot uitdrukking gebracht diende te worden in het geven van een be risping. De tweede vlieger, Nicolaas Ballast, heeft volgens hem ook gefaald, met name door het te weinig geven van bijstand aan zijn gezagvoerder, maar hier wilde de heer Kruys zich van een strafvordering onthouden. Over de hoofden van het tweetal heen richtte hij zich tot alle verkeersvlie gers. „Er bestaat een algemene nei ging om het kompas te vergeten", zei hij, „maar dit is juist het instrument, dat aan elk twijfelgeval een einde kan maken. Men moet het altijd raadplegen en dit nooit vergeten". Ook Schiphol gaat volgens hem niet helemaal vrijuit. De tijdelijke oplossing voor de baan- kruisingen in de uithoek van de lucht haven, waar het bijna-drama plaats vond, noemde hij onbevredigend. Alle richtingborden moeten verlicht zijn en de taxibaan, die nu misleidend, met een flauwe bocht in de startbaan 09 over gaat, dient deze in plaats daarvan lood recht te kruisen. Overigens betwistte hij, dat er een overeenkomst zou zijn tussen de affare-De Laat en de drie vergissingen, die later op hetzelfde punt respectievelijk een Italiaanse, een Poolse en een Turkse gezagvoerder zijn gemaakt. In de drie laatste gevallen, aldus mr. Kruys, sloegen de captains Mr R. P. Cleveringa (rechts), voor zitter van de Raad voor de Lucht vaart, opent de zaak tegen K.L.M.- vlieger De Laat. Naast hem de twee andere leden van de raad, W. M. van den Bosch en Th. den Hollander. links af en niet rechts, zoals hun on fortuinlijke KLM-collega. Bovendien han delden zij in daglicht en bij goed zicht. Geen van drieën had de start al inge zet, toen de verkeersleiding hen naar de goede baan dirigeerde. Ook de voor zitter van de Raad voor de Luchtvaart beklemtoonde deze verschillen. De ver keersleider J. van Ginkel, die als ge tuige was opgeroepen, deed er nog een schepje bovenop. Vooral de leken onder de talrijke belangstellenden schrokken op, toen ze hem desgevraagd hoorden zeggen: „Op het betrokken kruispunt doen zich niet meer vergissingen voor dan bij de andere baankruisingen. Of het normaal is, dat op Schiphol vlieg tuigen worden teruggeroepen? Als u on regelmatigheden normaal noemt ja. dan is het heel normaal". De Raad voor de Luchtvaart, die zich vier uur uitputtend met de zaak heeft bezigge houden, zal op 23 april uitspraak doen. HOUSTON (AP) De astronauten van de Apollo-9 hebben zich vandaag kunnen voorbereiden op de terugkeer naar de aarde die vooor vanavond om ongeveer zes uur op 't programma stond. Deze terugkeer is de afsluiting van een ruimtereis, die de mogelijkheid om in juli twee mensen op de maan te brengen, binnen het bereik heeft gebracht. De Apollo-9 heeft 151 rondjes om de aarde gedraaid in tien dagen tijds en een af stand van 6,7 miljoen kilometer afge legd. Het merendeel van de experimenten die uitgevoerd moesten worden werden in de eerste vijf dagen volbracht. Het belang rijkste experiment was dat met het maan landingsschip, de LM, waarmee straks twee mensen op de maan moeten landen. De LM, met McDivitt en Schweickar aan boord, verwijderde zich tot een afstand van 181 km en keerde daarna terug, na dat het tweetal alle manoeuvres had uit gevoerd nodig voor een echte landing (Van e verslaggevers) DEN HAAG In verschillende plaat sen hebben middenstanders de koppen bij elkaar en onder de paraplu van de koophuiscentrale gestoken. Ze willen een aanvankelijk Zweeds idee in ons land gaan invoeren: het warenhuis van de middenstand. De heer A. C. Verhoeven uit Meer- veldhoven (bij Eindhoven) is de initia tiefnemer. De concurrentie van waren huizen en grootwinkelbedrijven wordt een steeds ernstiger bedreiging voor de zelfstandige winkelier. In Zweden kende men dit probleem reeds veel langer. Daar moesten de weinige zelfstandigen het opnemen tegen de coöperaties. Daar kwam men uiteindelijk (zoals men dat voor de oorlog met weinig succes in Duitsland deed) op het idee de midden standers bijeen te brengen in een pand. De koopgewoonten zijn inmiddels zo ver anderd dat men intussen ook in Duitsland met succes opnieuw is begonnen. Voor delen voor de middenstand zijn onder meer: de gezamenlijke inkoop en de ge zamenlijke reclame. Een klant hoopt men te winnen voor de idee. dat hij (en voor al zij) bij een dergelijk warenhuis de voordelen van groot- en kleinwinkel- bedrijf tegelijk vindt. De mening immers is die van de middenstander zelf. De bakker, de slager en de kruidenier staan zelf achter de toonbank, maar gpderzijds kan de klant nu ook profiteren van de massa-afzet en de speciale prijzen. Apollo wijzigde landingskoers

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7