Prins Charles ARAVA VALLEI KOMT TOT BLOEI Nieuw leven in in de woestijn r DALAI LAMA TIEN JAAR UIT TIBET POLITIEK VAN V.S. TEGENOVER AZIË MOET REALISTISCHER KONING WORDEN EEN AKELIGE ONVERMIJDELIJKHEID Bhoetto gelooft in Nixon ZATERDAG 8 MAART 1989 ARAVA, Negevwoestijn. Sedert de El Fatah zijn activi teiten naar Zuid-Israël heeft verplaatst, liggen de zeven kleine grensnederzettingen in de Aravavallei, die zich over een lengte van 175 km van de Dode Zee tot de Golf van Akaba uitstrekt, in de frontlijn. De nachten zijn er lang en koud. In hun eenzaamheid vertrouwen de pio niers, die de woestijn laten bloeien, slechts op hun geweer. Ieder moment kan er een bazoeka of een régen Veiligheidshuizen in Ein Yahav met schuilkelders tegen aanslagen. mortiergranaten op de nederzetting vallen. Bang zijn ze niet, deze Jonge woestijnboeren, maar wel nemen ze alle mogelijke voorzorgsmaatregelen om iedere Bl-Fatahaanval te kunnen overleven. In de kleine, nieuwe nederzetting Ein Yahav zijn veiligheidshuizen ge bouwd. Bij 't eerste verdachte geluid vliegen de inwoners van dit kleine be woonde plekje in de woestijn als rat ten de schuilkelder in. Daartoe wordt het bed opgeklapt en een steile trap leidt naar de met air-conditioning uit geruste schuilkelder. Daar waar nog tenten staan in plaats van stenen hui zen is de situatie kritiek. Dat zijn de „NahaT'-posten, nederzettingen van pionierende Israëlische soldaten, die landbouw aan militaire activitei ten koppelen. Sedert een achttienjarige soldate in de Nahal-post Beer Zofar in de Ara- va slapende m haar tent door een granaatscherf dodelijk werd getroffen graven Israëls soldaten-boeren zich in. De tenten worden omheind door een dubbele houten wand waartussen zand vordt gestort. Het rijn ondoordring bare muren voor bazoeka'6 en grana ten. Koortsachtig worden loopgraven aangelegd en prikkeldraadversperrin gen gebouwd. Terwijl de nachtclubs en terrasjes in Tel Aviv overvol zijn, lopen de jonge pioniers iedere nacht met een grim mig gericht de eindeloos lijkende wacht, het UZI-machinepistool in de aanslag. Ook al valt er die nacht geen schot. Zij weten dat zij vechten voor vrouw en kind. Maar ook voor de bloemen en groenten die zij met zweet op het gezicht in de woestijn laat groeien. Onder hun handen is David Ben Goe- rions voorspelling gedaan in 1934, dat de toekomst van het joodse volk in de Negevwoestijn ligt in vervul ling gegaan. In dat jaar verklaarde het Engelse mandaatbestuur over Pa lestina in een rapport de Negevwoes tijn onbewoonbaar. Doorzettingsvermogen, druppelirriga tie en asfaltlandbouwtechniek heb ben Ben Goerion uiteindelijk in het gelijk gesteld. Druppelirrigatie: door lange op de grond liggende, gemakke lijk verplaatsbare plastic-buizen wordt water vermengd met ammonium-ni traat geperst. Door fijne gaatjes drup pelt dit mengsel constant op de bo dem. Verdamping van het zouten achterlatende kostbare water wordt door deze vijf jaar geleden in Israël ontwikkelde irrigatiemethode, waar voor over de gehele wereld grote be langstelling bestaat, voorkomen. (Aus Dik plastic beveiligt de plantjes in de Aravavallei tegen de felle nachtelijke kou. tralië heeft onlangs als eerste dit pa tent van Israël gekocht). Deze revolutionaire methode maakt het mogelijk gewassen in de Arava te kweken, die het met het bekende sproeisysteem niet zouden doen en die in Noord-Israël, waar het aanzienlijk minder warm is, m de winter slechts in kassen gekweekt kunnen worden. Gesproeid water zou in tegenstel ling tot de druppeltechniek door de kracht van de zonnestraling vrijwel onmiddellijk verdampen. Want de A- rava is één van Israëls warmste «tre ken. De nachten rijn echter ijsKoud. Dit grote temperatuurverschil is een extra-natuurlijk obstakel dat land bouw in de woestijn in het algemeen in de weg staat. Maar warmte absor berend asfalt heeft uitkomst gebracht. Smalle lange stroken woestijn worden met een dun laagje asfalt bespo ten. Plantjes erin gepoot. Overdag brandt de hete woestijnzon erop en dan absorbeert het zwarte asfalt warmte die het in de koude nacht aan de plantjes afstaat. Deze nieuwe landbouwtechnieken versnellen de ontsluiting van de Arava in hoge mate. Alleen al dit jaar zullen er twee nieuwe nederzettingen verrijzen, en zal er 30 miljoen gulden geïnves teerd worden voor de verdere ontwik keling van de landbouw. Verwacht wordt dat nog 60.000 hecta re grond in de komende vijf Jaar in ontwikkeling kan worden gebracht en dat Arava ieder jaar voor een waarde van 23 miljoen gulden aan landbouwprodukten zal opleveren. Een woestijnvallei wordt zo een grote landbouwtuin. De wintertuin voor Eu ropa, want het is de bedoeling dat de vruchten, groenten en bloemen, die er onder plastic of op asfalt wor den gekweekt, naar Europa worden geëxporteerd als dit oude werelddeel in de greep van de winter ligt. Want de zon schijnt altijd in de Arava. lt'W% v lie vorig( HIS" at, die Bee Gee d werd Johnny t de zijn .ONDEN (AP) Wat voor een ge- oel geeft het op een dag te ontdekken at je koning van Engeland zal worden? liemand kan dit beter weten dan de rins of Wales en dit is wat hij te zeg- heeft:„Ik geloof dat het iets is dat een gevoel van akelige onvermijde- jkheid over je komt. Ik ben niet, weet dag in mijn kinderwagen >akker geworden met de gedachte: ppie, ik...". De 20 jaar oude prins, ie deze week voor de BBC werd gein- rviewd, lachte en vervolgde „maar ik enk dat het langzaam tot je door dingt dat dé mensen belangstelling or je hebbenen langzaam krijg het idee dat je een zekere plicht en erantwoordelijkheid hebt. Ik geloof at het zo ook beter is". Het eerste formele interview werd in uckingham Palace afgenomen door ick de Manio, een van de bekendste ledewerkers van de BBC-radio- De rins antwoordde zeer vrij op de vra- van De Manio over zijn ervaringen sohool en rijn moeilijkheden. De prins erkende dat hij het op school aangenaam had gevonden dat men dere leerlingen verdacht had van beren bij hem in het gevlij te ko men. Over rijn schooltijd in Austra lië vertelde hij dat men praktiscl niet geprobeerd had hem op rijn i mer te zetten. Een uitzondering toen hij een avond met paraplu kwam binnenlopen. „Het had erg hard gere gend en zij keken allen verwonderd naar dit vreemde Engelse ding, en toen ik wegliep nadat ik de lichten had uit gedaan, hoorde ik prachtige kreten als „Oh Pommy (zwijn)". Met plezier dacht hij ook terug aan de rel toen hij op 14-jarige leeftijd cherry brandy in een bar had besteld. „Ik dacht dat dit het eind van de wereld was. Ik stond al klaar om mijn kof fers te pakken en naar Siberië of waar ook te gaan. Ik maakte in het school- jacht een reisje uit Gordonstoun en toen wij in Stirnoway (Schotland) aankwamen, ging ik naar een hotel om een maaltijd te nemen en terwijl wij daarop wachtten, keek een hoop mensen door de ramen. Ik dacht toen „daar heb ik genoeg van" en liep weg en de enige plaats waar ik naar toe kon gaan was de bar. Daar ik nog nooit eerder in een bar was geweest was mijn eerste gedachte natuurlijk: iets te bestellen. Het soheen mij het verstandigste toe. En daar ik niet op mijn gemak was en niet wist wat te doen, zei ik het eerste wat mij te bin nen schoot. Dat was cherry brandy, omdat ik dat eerder bij koud weer tij dens een jachtpartij had gedronken. En nauwelijks had ik een slok geno men of de hele wereld spatte rond mijn oren uit elkaar". De meest ontroerende ervaring beleef de hij in een dorp in Australisch Nieuw-Guinea, waar hij was met een expeditie van antropologen. „Wij wer den uitgenodigd op een feest en wij werden allen verwelkomd door een lan ge rij inboorlingen. Om de een of an dere reden begonnen zij plotseling „God save the Queen" te ringen. Dat was het ontroerendste dat ik ooit heb mee gemaakt, geloof ik, om duizenden mij len van Groot-Brittannië deze mensen het volkslied te horen zingen. En de tranen rolden praktisch langs mijn wangen". Over de studentendemonstraties zei de prins: „Ik kan het niet helpen gevoel te hebben dat omdat de studenten en veel mensen zich zo hulpeloos en naamloos in het leven en de gemeen schap voelen demonstreren een nut tige manier is om je eigen meningen over wereldaangelegenheden en bin nenlandse aangelegenheden en derge lijke dingen kenbaar te maken. Het kan ook rijn dat het plezierig is. Een hoop andere mensen doen het, en het is „in". Ik heb het gevoel dat een hoop mensen het zeer ernstig menen. Een hoop denkt er niet zo ernstig over, en het ontwikkelt zich tot louter massa hysterie, hetgeen, naar ik geloof, zeer angstaanjagend is. Ik zou denken dat het zeer, zeer moeilijk is het op te los- s in laar dat t helema gement jll-tijdpei im-sound i-kant kf it op te laat fezongen ngeluid 1 het ir Iets EW DELHI (AP). Deze maand is het jaar geleden dat de 24-jarige levende >eddha van Tibet, vermomd in het kleed een arme monnik, te paard zijn land ïtvlucbtüe onder dekking van een wer- ïlende zandstorm. Na een reis van twee eken over een afstand van 480 km over het iwe terrein, waar Chinese vliegtuigen ver- fefs zochten naar zijn karavaan, kwam de alad Lama veilig in India aan en verklaarde SVaar ik ook ben zal het Tibetaanse volk ij erkennen als de regering van Tibet". niettegenstaande de openlijk bekendgemaakte >°P, weten de Dalai Lama en zijn 80.000 ge- ichte volgelingen dat zij niet in een nabije toe tst naar hun land zullen terugkeren. Zij heb- zich gevestigd naar 't zich laat aanzien voor 'jd in India en de aangrenzende konink- rén in de Himalaja: Bhoetan Sikkim en Nepal, nieuwe nederzettingen van elk 3000 mensen hebben zich gevestigd in de Indische staten Mysore, Madhya, Pradesj en Orissa waar zij zich bezighouden met landbouw en handwerk. Het „tijdelijke hoofdkwartier" van de Dalai Lama bevindt zich in de noordwestelijke stad Dharam- sala het woord betekent „herberg". Het is een stopplaats voor doorgaande reizigers. Op 10 maart zullen hier de god-koning en rijn volk de tiende verjaardag herdenken van de op stand van Lhasa, de hoofdstad van Tibet, tegen het Chinese leger. Vanaf het begin was de rebellie gedoemd te mislukken: de Chinezen had den 300.000 soldaten van hét volksbevrijdings leger gelegerd in Tibet, een land met slechts twee miljoen inwoners. De Chinezen waren in oktober 1950 Tibet binnen gevallen. Mao Tse-toeng beloofde dat Tibet een zekere mate van autonomie toegestaan zou worden en verklaarde dat hij zich niet zou mengen in de voorrechten van de Dalai Lama of de feodale maatschappelijke orde in Tibet, "Maar toen bleek dat dit slechts papieren beloften waren, kwamen de zeer godsdienstige Tibetanen in opstand. Hun verzet bereikt zijn climax in maart 1959, toen Dalai Lama de keuze had tussen zekere gevai genschap of vluchten. Zelfs na zijn vertrek duurde de gewapende teger stand voort. Naar schatting werden meer d; 70.000 Tibetanen gedood in botsingen in de afgt lopen tien jaar en veel meer „klassevijander werden geliquideerd of naar werkkampen gr stuurd. Zelfs op het ogenblik voeren in dek van Noord- en West-Tibet guerrillastrijders ovei vallen uit op Chinese voorposten en konvooiei Ook vanuit de bergen van Nepal doen leden va de wilde Tibetaanse Kwambastam periodie! overvallen op Chinese konvooien, grijpen hun bui en keren naar het veilige Nepal terug. Maar al deze overvallen zijn alleen maar et- beetje vervelend voor de Chinezen die Tibet mili tair geheel in hun macht hebben. En het riet e naar uit dat de wereld ook geen belangstellin meer koestert voor Tibet. India, dat in het ver leden de zaak Tibet in de Verenigde Naties be pleitte, heeft verleden jaar geweigerd de kwestie daar ter sprake te brengen. KARATSJI (AP). Zoelfikar Ali Bhoetto, voormalig minister van Bui tenlandse Zaken en het middelpunt van de politieke crisis in Pakistan, gelooft dat deV.S. onder president Nixon een meer realistische politiek zullen voeren tegenover communistisch China. •■Ik denk dat deze verder zal gaan dan alleen maar erkenning en toelating van communistisch China tot de UNO", zei Bhoetto. „Dat had allang geleden moeten gebeuren. Thans begint men in de V.S. het meer realistisch onder de ogen zien van vraagstukken te waarderen en daarom geloof lk verandering van houding van de V.S. ten opzichte van China". Bhoetto, die in zijn woning te Karatsji een gesprek met onze verslaggever voerde, zei dat de V.S., als de oorlog inVietnam is afgelopen, een modus vivendi in Azië zullen moeten vinden. „En een modus vivendi is in Azië niet mogelijk zonder deelneming en medewerking van China", zei hij. Bhoetto, de 41-jarige leider van de linkse volkspartij, wil niet, dat hem, zoals vaak is gebeurd, het etiket „pro-Peking" wordt opgeplakt, maar hij geeft toe. dat de ontspanning tussen Pakistan en China in 1963 is tot stand gekomen, terwijl hij in de regering van president Ajoeb Khan de buitenlandse politiek bepaalde. Toen hij de minister van Buitenlandse Zaken was, heeft hij in Peking Mao Tse- toeng en premier Tsjoe En-lal bezocht, en foto's met handtekening van hen nemen een opvallende plaats in de salon van zijn luxueuze woning te Karatsji in. „Mao is als graniet, dat is de indruk, die je krijgt als je hem ontmoet", zei Bhoetto. Over de vriendschap van Pakistan met China zei hij: „De omvang van onze afhankelijkheid van de V.S. was in die dagen werkelijk verontrustend. Ik wilde verscheidenheid. Wij hadden nauwere betrekkingen met Oosteuropese landen. Wij hebben nog altijd nauwe betrekkingen met China op alle gebieden en die zullen hier onder nieuwe regeringen gehandhaafd worden". Bhoetto was complimenteus in zijn opmerkingen over president Nixon, die hij bij Ajoeb had te weinig gevoel voor zending tal van gelegenheden heeft ontmoet. „Ik geloof dat hij een zeer ter zake kundig man is. Zeer bekwaam. Ik heb bij mijn contacten met hem ervaren, dat hij door dringt tot in het hart van een probleem. Hij heeft veel ervaring en het schijnt, dat de republikeinen in de loop der jaren meer contacten met Azië hebben gehad. Ik denk dat de Amerikaanse politiek jegens Azië beter zal zijn dan die van de regering-J oh nson' Bhoetto herinnerde met een glimlach aan een kleine botsing tussen hem en ex- president Johnson, toen hij (Bhoetto) naar Washington was gekomen voor de begrafenis van wijlen president Kennedy. „Johnson zei tegen me: „Waarom hebt u Tsjoe En-lai naar Pakistan uitgenodigd Waarom gaat u bij hem op bezoek Dat is niet goed. U kent onze betrekkingen met China". Ik zei tot Johnson: „Ik ben niet hier gekomen om politieke zaken te bespreken" Over de binnenlandse politieke strijd in Pakistan zei Bhoetto: „Pakistan beleeft de zwaarste crisis van zijn 21-jarig bestaan. Ik vind dat de president moet ver klaren dat hU na aftreden bereid is te onderhandelen over een ordelijk overdragen van de macht. Dat zou bijdragen tot vermindering van de spanning en het land verdere moeilijkheden besparen". De drie maanden lange politieke crisis in Pakistan heeft in toenemende mate ge leid tot geweldpleging waarbij politie en troepen in de steden en andere gemeen ten van het land vuurden op dolzinnig optredende tegenstanders van de regering. Maar Bhoetto zag er ontspannen uit ondanks de politieke spanning en een aanslag op zijn leven die in rijn vaderstad Larkana zou zijn gepleegd Een beschrijving gevend van de drie maanden gevangenschap, die hem waren opgelegd door de regering van Ajoeb, omdat hij tot gewelddadigheden zou hebben aangespoord, trok Bhoetto zijn overhemd recht en zei: „De vliegen en muskieten waren verschrikkelijk. Op de ene plaats waren ratten en op de andere vleermuizen. Verder was er de stank van nabije latrines. Ze hebben het werkelijk zo erg mogelijk gemaakt". Op de vraag wat voor soort socialist hij zichzelf zou noemen, antwoordde hij: „Ilc houd niet'van etiketten, maar ik ben nooit communist geweest, zelfs niet in mijn studententijd. Mijn poliüek voor Pakistan is de islam, socialisme en demo cratie. Hij liet hierop volgen: „Ik geloof dat ik in Pakistan graag een socialisme van Scandinavisch type zou zien". Bhoetto, die aan de universiteit van Californië te Berkeley en aan de universiteit van Oxford in Engeland heeft gestudeerd, verklaarde van mening te zijn, dat Pakistan naar een Brits parlementair stelsel toe gaat. „Ik geloof niet, dat het presidentiële systeem hier een succes is geweest", zeide hij. „De fout van president Ajoeb is naar mijn mening, dat hij geen fundamentele ideologie had. Hij was als een schoolmeester, maar had geen gevoel van een zending". De telefoon belde. Het was een plaatselijke politicus, die zich bij de partij van Bhoetto wilde aansluiten. Onlangs zijn te Karatsji 200.000 mensen de straat op gegaan om Bhoetto bij zijn terugkeer in de stad als een held te verwelkomen. De kalm sprekende, elegante man van de salon wordt een met de armen zwaaiende vorige redenaar, als hij tegenover een menigte mensen staat. De echo's van hun kreten worden in toenemende mate gehoord in de noordelijke hoofdstad. Rawalpindi, waar de vroegere vriend van Bhoetto, president Ajoeb. heeft geprobeerd de oppo sitiegroepen te doen deelnemen aan vredesbesprekingen. Het was veelbetekenend, lat van de besprekingen niets is terecht ge-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11