Voor hetzelfde geld Bom in cafetaria van universiteit PASTORALE AANBEVELINGEN IN CONCILIERAPPORT leder die zich katholiek wil noemen dient welkom te zijn in de Kerk W"% x I Tbi Voor jaarscongres P.vd.A. in Den Haag Motie om niet meer samen te regeren met de KVP Verwijten van Democratisch Appel tegen Nieuw Links Overschot van kwart miljard rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. CAFÉ CRÈME HENRI WINTERMANS 1.75 Verdere acties volgen nog Algemene staking in Frankrijk uitgeroepen VRIJDAG 7 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Het evangelie is zo rijk, dat nooit een mens, een tijd, een Kerk daarop een toereikend antwoord kan geven. Daarom komt rechtens ruimte toe zowel aan de beleving die zich sterk op de traditie baseert als aan die welke zich meer door nieuwe waarden laat aanspre ken". Met dit uitgangspunt openen de 31 pastorale aanbevelingen, waarover gestemd zal worden in de vierde plenaire; vergadering van het Neder lands concilie op 9, 10 en 11 april in Noordwijkerhout. Krachtens dit uit gangspunt was „veelvormigheid van geloofsbeleving" erkend, terwijl bij zondere aandacht wordt bepleit voor het gesprek met die katholieken, diè zich in de huidige geloofscrisis beken nen tot een „positief ongeloof". „Ieder die zich katholiek wil blijven noemen, dient welkom te zijn in de kerk", zo stelt deze eerste aanbeveling, waarover ongetwijfeld discussies zul len ontbranden. Die dienen zich reeds aan in vandaag ter publikatie vrij gegeven rapporten, waarop de aan bevelingen zijn gebaseerd. Een com missie onder voorzitterschap van me vrouw Govaart-Halkes heeft zich twee jaren lang bezig gehouden met een poging om een schets van „heden daagse geloofsbeleving" te ontwerpen. maar het rapport onder die titel is er niet eensgezind uitgekomen. De commissieleden prof- Maltha en dr- Den Ottolander zijn niet bereid gebleken het concept te ondertekenen, omdat zij er „het geloof van de Kerk niet genoeg in herkennen". De moei lijkheid om de situatie onder woorden aangeboden. Het gevoel, inderdaad voor een keuze te staan, drukt de commissie als volgt uit: „Ziet men in de geloofscrisis vooral het negatieve en chaotische, dan zal het pastoraal beleid het accent leggen op herstel en handhaving van de onveranderlijke normen, met gezag door het kerkeiijk leerambt voorgehouden. Ziet men in de crisis in eerste instantie het posi tieve, een groeiproces van nieuwe vormen van geloofsbeleving, dan zal het beleid worden gekenmerkt door vertrouwen, geduld en wachten- Er ontstaat dan ruimte voor een profe tisch getuigenis, inspirerend en be moedigend ten aandienen, kritisch ten aanzien van de nieuwe krach ten die deze groei in de weg staan". Zou het concilie overigens straks alle aanbevelingen onderschrijven, dan bestaat er geen twijfel dat de posi tieve beschouwing het pleit gewonnen heeft. Daaraan zal dan ook het werk ten grondslag liggen dat door een tweede commissie onder voorzitter schap van de Groningse hoogleraar Snijders inzake „vernieuwing van de geloofspraktijk in de Kerk" is ver richt- Hier is wel sprake van een eenstemmig conceptrapport, terwijl tenslotte nog een derde stuk ter be schikking staat, een discusienota over „de zin van het christelijk geloofs leven in een geseculariseerde wereld", die is voorbereid door een commissie onder leiding van mr- Baas. In Noord wijkerhout zal straks deze nota onder leiding van een forum worden behan deld, voorafgaand aan de aanbevelin gen uit de beide andere rapporten, waarover op de gebruikelijke wijze zal worden gestemd om ze tot een staat van concilie-uitspraken ver heven te krijgen. Zondagsplicht Tot de opvallendste voorstellen be hoort de uitspraak, dat ..de vervan ging van de zondagsplicht door een geïnspireerde uitnodiging tot viering van de eucharistie" een voorwaarde is voor een doorbreking van een traditie van pure aanwezigheid en passiviteit, die als een ernstige belemmering voor de vernieuwing wordt beschouwd. Ook over de ver kondiging kan men pakkende zinnen lezen. „De sleur van de zondagse parochlepreek- waarbij altijd dezelfde man op dezelfde manier over dezelfde dringen spreekt, moet doorbroken worden. De preek moet ook niet uitsluitend een individuele aan gelegenheid zijn van de priester, die uitdenkt van wat hij zal gaan preken, maar eindpunt van een dialoog. Dit kan gebeuren door voorbespreking van de preek in een groep, waar predikant en andere gelovigen aan deelnemen. Bovendien kunnen ook in de uitvoe- nicatieve vormen worden toegepast: bijdrage van verschillende personen, dialoog, forum, open discussie". Overi gens wordt er ook voor gewaarschuwd door „technische kunstgrepen" de werkelijke sfeer van ontvankelijkheid en echtheid te schaden- Zoals er anderzijds voor wordt gepleit, dat aan de preek „aandachtige studies zowel van de schrift als van het hedendaagse leven" zal voorafgaan, terwijl de expressie in woord en gebaar een zodanige zorg moet krij- gezegd en gedaan >rdt, :elijk c Zondagsplicht afschaffen richtend op bestaande gemeenschap pen en groeperingen of familie, ver eniging. schoolklas enz- Anderzijds op bepaalde categorieën van personen: ten, die volgens hen en: dat lijkt een grondto Ie aanbevelingen, die ,and in Noordwljkerhoul één I beslui Experimenten bereid zijn te luisteren naar allen, die het algemeen welzijn ter harte gaat en zich van fanatisme onhouden- De onderlinge verdraagzaamheid kan versterkt en een meer ontspannen geloofsbeweging bevorderd worden, als de verschillen de richtingen in het katholieke geloofsleven zich hoeden voor een zijdige stellingen en waarderingen en voor valse dilemna's. Alle plaats behoort gegeven te worden aan ver antwoorde experimenten met betrek king tot vormen van geloofsbeleving. „De vindingrijkheid dient te worden gestimuleerd zonder dat daarmee in willekeur tegenover het evangelie wordt gehandeld"- Overigens kunnen vernieuwingen en experimenten alleen vrucht dragen, indien zij plaats vin den om de optimale conditie (dus ver gezeld gaand van toelichting, motive ring. deskundige begeleiding), „en ge- ders van Godsgeheimen. Wie in geweten niet meer kan instemmen met de kerkwaarheden van het katholieke geloof, heeft recht op de eerbiediging van zijn gewetensvrijheid. HU dient echter de uitoefening van zijn ambtelUke functies op te Zo luidt een van de aanbevelingen Voorgesteld wordt dat het episcopaat zo snel mogelijk ter bevordering van het bidden in de familekring als in de eredienst opdracht geeft tot het samenstellen van een gebedenboek, een psalmboek en een liedboek, uit drukkelijk bedoeld en geschikt voor de gehele kerkprovincie, c.q. het hele taalgebied, waarbij echter zowel in de propaganda als de uiterlijke presen tatie iedere schijn vermeden moet worden. ,dat aan deze boeken een bouwen, dienstig voor mee gebruik. De gebruikelijke missen grote kerken worden niet meer meest geschikte manier van euch, „Saamhorigheid >reldnood behoi tenheid beide het ergste goed van Christus". de commissie-Snüders- „De imhorigheid mag niet leiden tol ■zuiling. de wereldwUdheld niet tot De Kerk verstaat haar pastorale opdracht alleen, wanneer zü „beweert wat haar is toevertrouwd". ZU die geroepen zijn tot de ambtelUke ver kondiging, dienen zich daarom te Investeren in mensen „In de voorbije 100 jaar heeft de kerk vooral haar geld gestoken in gebouwen. Het is nu tijd het te besteden aan mensen, met name aan de vorming, bezoldiging en uitrusting van het kerkelijk personeel", aldus de (ADVERTENTIE) Chinezen blijven betogen tegen Russen PEKING (AFP) Omvangrijke een heden van leger, marine en luchtmacht hebben donderdag deelgenomen aan de anti-Russische betogingen, die zich voor de vierde achtereenvolgende dag voor de Russische ambassade in Peking afspelen- I pend 1 «hè. Ij door komt scheidene auto's vergeefs probeerden door de menigte naar de ambassade te komen, slaagden enkele, diplomaten van itische landen er in het gebouw te bereiken. De betogingen begonnen nadat zich in het afgelopen weekeinde een Russisch- Chinees grensincident had voorgedaan, waarbij aan beide kanten slachtoffers zijn gevallen. (ADVERTENTIE) te genieten HANSEN JAMAICA -RUM rum aangepast e Europese smaak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een deel van het so cialistisch voorjaarscongres, dat drie dagen in het Congresgebouw te Den Haag bUeen is, wil een motie tegen een nieuwe samenwerking met de K.V.P. in dienen. Deze socialisten zUn namelijk van mening, dat de P.v.d.A. zich tegen over zUn leden, zUn kiezers en de toe komstige politieke partners moet ver plichten niet meer samen met de KVP te regeren. Dit ls volgens hen de enige manier om te komen tot een duidelyke politieke keuze in Nederland en tot een schelding der geesten. Voorstanders van deze radicale breuk met de KVP (want daarop komt dit neer) zijn niet alleen de nieuw-linksers, ook al willen vooral zij met de motie komen. Toch denken lang niet alle socialisten hetzelfde als de nieuw-linksers. Gister avond nog werden alle pamfletten ver spreid van partijleden, die met hun aan- Spionageproces in Irak BAGDAD (Reuter) In een nieuw spionageproces, dat in Bagdad wordt ge- zoerd, is de doodstraf geëist tegen vier mannen, die economische inlichtingen hangers geen kans krijgen om op het congres te spreken. Democratisch Appèl liet gisteravond in en rond het Congresgebouw het meest tfaft Jich spreken. Deze „anti-Nieuw- Linksgroep" verspreidde enkele brochu- ce$ met hevige aanvallen op Nieuw Links. In een van de brochures staat zelfs: „Jongelui die de P.v.d.A. in het BETALINGSBALANS: Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens voorlopige be rekening vertoont de lopende rekening van de betalingsbalans over 1968 een overschot van 253 miljoen gulden. Hoe wel dit een ferme verbetering is ten op zichte van de situatie van eind 1967, toen er een tekort was van 282 miljoen gul den, is het ministerie van Financiën er lemaal tevreder Het wijst erop, dat een overschot van circa 1 procent van het nationale inko men gewenst is. Dat betekent, dat het voordelige saldo van eind 1968 ruim 550 miljoen gulden te laag is. De gunstige ontwikkeling van de lopen de rekening van de betalingsbalans ver geleken met 1967 wordt toegeschreven de op wat het in 1968 te wachten stond grote aankopen deed, zogenaamde anti cipatie-aankopen. Begin 1968 volgde hier op een duidelijke reactie. n lieden als Fidel Castro, Che Guevara en Ho Tsji-minh wiUen loodsen, kunnen wij missen". En verder schrijft Democratisch Ap- il aan het congres: „Wij verlangen niets ïver dan lid van de P.v.d.A. te kunnen blijven, maar wij hebben in dj; afgelo pen twee jaar meermalen de verzuch ting geslaakt, dat het partijbestuur het ons steeds moeilijker maakt om dat verlangen te blijven voelen". Prof. dr. ir. J. P. Mazure, voorzitter van de Eerste Kamer en lid van Demo cratisch Appèl, wijst het congres in een persoonlijk schrijven erop, dat een partijstructuur alleen goed is de grote massa zeggenschap heeft en r.iet alleen kleine maar dikwijls zeer machtige groepen, die zich op af delingsvergaderingen steeds naar voren weten te dringen. Al eerder heeft prof. Mazure te kennen geven, dat hij en met hem ook ver schillende andere bekende Partij van de Arbeidledcn als lid zullen bedanken, wanneer Nieuw- Links in het nieuwe partijbestuur een te grote macht krijgt. Intussen wordt pi'of. Mazure door zijn partij niet meer kandidaat gesteld voor de Eerste Kamer en treedt in september daarom ook af als voorzitter van de Se- Brand in nieuwe markt van Parijs Parijse levensmiddelenmarkt Rungis is vannnacht door brand ver woest. De politie houdt rekening met de mogelijkheid van sabotage. De markt- „Lot van de partij ligt in uw handen" DEN HAAG Voorzitter van de P.v.d.A., dr. J. Tans heeft gister avond een dringend beroep gedaan zicht krijgt. „Het lot van de par tij, de toekomst van de partij en daarmee het perspectief voor de partijpolitieke ontwikkeling en de politieke mogelijkheden, Vondeling stelde een zeer duidelijke vraag aan de ver gadering: „Zal het gezicht van de partij niet alleen een voor allen duidelijk en herkenbaar gezicht zijn, maar ook een gezicht, dat progressief Nederland aanspreekt en aantrekt". De heer Tans zeide ook nog „Wij zien geen mogelijkheid tot even vrolijk naar rechts kunnen schuiven". Op de tweede dag zeide de heer Baks ('s-Gravenzande) dat naar zijn mening de meningsvorming de das omgedaan door de blok vorming in dit partijbestuur. Hij gaf het congres in overweging een oloee te kiezen, waarvan de leden bereid zijn zich door de ander te laten overtuigen Het beleid van de Tweede-Kamer fractie ondervond voorts nogal wat Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Winterman: Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor AANSLAG IN JERUZAL EM resultaat In in de Rue T olgende week dinsdagavor lie voor de microfoon kon regen voor zUn referendur zal In Frankrijk algemeen onderhandelingen over de middag afgebroken zondei zaal voor zestig onderhand waar het licht van de krh weid door rook van sigai lartUen - Ajax volkomen vast Gistermorgen staken vakcentrales de hoofden bij elkaar. De nistische CGT en de neutrale CFDT legden re kaart van de algemene staking op tafel, liddag om half vier staken boden de lich- Rue Tilsitt aan, maar dat hadden ze net d kunnen laten De breuk was volkomen. Insdag gas en elektriciteit aan de algemene kgei Geen doden; 25 gewonden JERUZALEM Israël betaalt een ho- prijs voor de hereniging van haar hoofdstad. Sinds het Israëlische leger in Juni 1967 Cost-Jeruzalem veroverde en jht stadsdeel met zijn 60.000 Arabieren bij Israel werd ingelijfd, beeft een groot uSSL l1Steren Werd de stad opge schrikt door een bomexplosie in de cafe- ana van de Hebreeuwse universiteit, mornlgeW°ilder veroorzaakte. Op het 22?* 311 ontPloffing, rond het mid daguur bevonden zich honderden studen- land£Cr,Wie e6n groot aantal buiten- anase, m de eetzaal. De politie van Je- 1 het een w°nder dat de ont ploffing geen doden heeft geeist. Onmiddellijk na 't incident was er in de cafetaria van de universiteit even pa niek, toen de studenten uit angst voor meer ontploffingen zelfs lulta: i. CGT Seller ren an de buiter den springen. In de eetzaal zelf werd vrij lichte schade aangericht. De politie van Jeruzalem en de Israëlische veilig heidsdienst, die onmiddellijk na de ont ploffing naar de plaats des onheils snel den, hadden tegen de avond al ruim 200 verdachten gearresteerd. De speciale „bommendienst" van de politie en het le ger onderzochten onmiddellijk de gebou wen van de Hebreeuwse universiteit en het nabijgelegen parlementsgebouw, de knesset, waar op dat moment een her denkingsbijeenkomst werd gehouden ter minister Levi Esjkol die universiteit gebeurde enkele uren nadat de hoofdcommisaris van politie te Je ruzalem, Daniël Barelli, had meegedeeld, dat een compleet netwerk van Arabische binnen Israëls grenzen derde vakcentrale, de FO (modernen), zou niet anders kunnen doen dan volgen. Iedereen heeft dit besluit zien aankomen. Verleden jaar beloofde de regering onder dwang van de barricadegevechten en de slakingen van mei, dat genoemde drie partijen in maart van dit jaar zouden bijeenkomen. Bijeenkomen waarover? De regering zei om de koopkraest van de lonen sedert mei 1968 te bekijken. De drie vakcentrales antwoordden onmiddellijk: aan bekijken hebben we niets, we willen uit de inmiddels toegenomen duurte de consequenties trekken en spijker? met koppen slaan. Voor de genationaliseerde bedrijven als spoor, bussen, ondergrondse, gas, elektriciteit. PTT en mijnen, kwam de regering met vier pro cent loonsverhoging over de brug, twee procent in het voorjaar en twee procent in het najaar. Die vier procent waren tevens de limiet voor de werk gevers, die daarover geen globale onderhande lingen wilden toestaan, hoogstens onderhande lingen per afzonderlijke bedrijfstak. Aangezien over die vier procent niet verder te praten viel, liepen de besprekingen in de Ru* Tilsitt al op de dert zullei met de scherven. Bij de hel zeker niet blijven, want »n al aangekondigd, dat ver bolgen.Bovendien heeft de tegenstanders te maken. De winkeliers, die op de dag van Ajax met zo veel succes hebben gestaakt, kondigden gistermiddag aan. dat hun algemene staking van woensdag maar een generale repetitie is geweest en dat men zich op een tweede actie moet voorbereiden. De algemene staking van vol gende week dinsdag is van de vakcentrales een uiterste poging om de grote massa in de hand te houden en niet hier en daar en overal wilde stakingen te laten uitbreken. Zulke wilde sta kingen zijn er in de afgelopen dagen a) genoeg geweest. Eerst bij Renault, daarna bij Peugeot, waar arbeiders op de lopende band gingen zitten om de produktie tot stilstand te brengen die arbeiders zullen door de Peugeotdirectie worden vervolgd bij de bussen in Parijs en gister morgen bij de voorstadtreinen op het Gare de Wat ie 6» regering m pjanf Toegeven Iflkt uit gesloten. Sommigen schrijven de regering het voor nemen toe de zuak te willen laten „verrotten", met andere woorden: de stakers hun gang te laten gaan, in te grijpen als de chaos naderbij komt en dan de kiezers de stuipen op het lijf te jagen met het dreigement van devaluatie Op die manier, zo zegt men. zou De Gaulle zijn referendum van eind april willen winnen, zoals hij het na de meidagen van vorig jaar gewonnen heeft. Het lijkt een bijzonder gewaagd avontuur, want nu reeds is do Parijse beurs uitermate zenuwachtig. De geldbe zitters ontdoen zich van hun Franse francs .en kopen los en vast wat zijn waarde houdt, v oor namelijk goud en aandelen. Handelsbalans De ongerustheid wordt in de hand gewerkt door de niet gunstige handelsbalans. In januari van dil jaar was de import maar voor 82 procent gedekt door de export, terwijl het evenwicht moet schom melen om de 93 procent De export wordt geremd door een te grote binnenlandse vraag en door een dalend concurrentievermogen van het Franse pro- dukL Alles wijst erop. dat wij volgende week een paar geagiteerde dagen zullen beieven. Vanzelfsprekend heeft het in Frankrijk grote In druk gemaakt dat twee Engelse bladen als The Times en The Guardian een devaluatie van de Franse franc onvermijdelijk achten Waarschijn lijk door de Parijse regering geïnspireerd, gaat de gaullistische Paris Presse van gisteravond tegen die geruchten in onder een grote kop op de voor pagina: „De Gaulle vernieuwt zijn neen tegen een devaluatie". „De generaal", schrijft Paris Presse „is tot devaluatie niet te bewegen. Hij heeft de werkgevers laten weten, dat zij met loonsverho gingen kunnen doen wat zij willen, maar dat hij de nadelen van sulk* verhogingen niet zon oom- penseren door een devaluatie. Zelfs niet door een kleine devaluatie van de franc. Het jaar 1969 moet, volgens De Gaulle, het jaar van evenwicht en van consolidatie zijn." Verleden jaar, 24 no vember, heeft hij weloverwogen de devaluatie afgewezen. Hij heeft dat zopas nog eens duidelijk herhaald met de volgende woorden binnenskamers „Wij zijn de moeilijkheden van verleden jaar nog niet te boven en wij zullen moeten proberen te houden wat de arbeiders verleden jaar hebben weten te veroveren. Naar mijn smaak was dat zonder enige twijfel te veel. Maar wat gebeurd is. is gebeurd Meer kan er niet af." De Gaulle heeft dat in de besprekingen van de Rue Tilsitt laten herhalen door zijn minister Schumann. Deze be windsman heeft herinnerd aan de sociale acties van 1936, toen devaluatie evenmin succes had en derhalve mag de geschiedenis in geen geval wor den herhaald. Volgens De Gaulle moet Frankrijk liet zien uit te houden tot 1970. In Parijs gaat, bij zo veel andere geruchten, ook nog hot gerucht dat de Bank van Frankrijk over weegt het disconto dat thans zes procent be draagt te verhogen. Maar net als verleden jaar november begint de psychose van de devaluatie zich van alle financiële kringen meester te maken Men kijkt meer naar de ongunstige handelsbalans taal in r igar o De redactie van de Parijse Figaro heeft een sta king van onbeperkte duur afgekondigd, die zal ingaan als vóór 13 april geen overeenstemming is bereikt met de directie over de medezeggenschap i de redactieraad. De datum waarop de staking begint iel nog nader worden rsu beid.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7