Plan vaste tv- avonden is rond HE,ID x Streekvervoer kan voorschotten van Keyzer krijgen S)a£cldócSotvïant Geen regionale differentiatie voor aftrek investeringen Minister moet fiat geven VERDRIJF VERKOUD- Waarschijnlijk verlies van 3V2 miljoen Nederlandse deelname aan Parijse flora-expositie Tram op hol in Stuttgart Hotel sloot plotseling de deuren Pseudo-arts wilde vrouw onderzoeken MINISTER KAPITTELT YARA-TV W.KKR of geen pagina 2 de leidse courant vrijdag 7 maart 1969 Eremetaal verdwijn t; meer moet nog volgen EEN der taken die het kabinet-De Jong van de regering-Cals heeft over genomen Is het op de helling zetten van koninklijke onderscheidingen. Gemakkelijk schijnt die taak niet te zijn; waarschijnlijk omdat degenen die erover moet adviseren of beslissen zelt te dicht bij het vuur zitten. Aan ae ..lintjes" zit bovendien het nodige sen timent, snobisme en soms zelfs een stukje standsbesef vast. Terwijl op kerkelijk gebied de gull® regenbuien met „Pro ecclesia", „Grego- rius" en „Silvester" vrij zeker en niet eens zo erg langzaam verdwijnen, kost het kennelijk meer moeite om de natio nale onderscheidingen aan een grot» schoonmaak te onderwerpen. Premier De Jong heeft deze week meegedeeld dat de eremedailles, het ..eremetaal", gaat verdwijnen. Bravo, vooral omdat het discriminerende onder scheid bij toekenning van „brons", „zilver" en „goud" al lang een tarten van democratische gevoelens was. MAAR na het „eremetaal" moet ei meer volgen en wel spoedig ook. Want bij de hogere onderscheidingen schiet het decoratieve beleid niet mindei tekort; èn wat betreft de toekenning in het algemeen wat betreft de rang. orde die hoofdzakelijk op rang en stand gebaseerd Is. In ambtelijke en politieke kringen plus de hieraan verwante sectoren, zijn deze onderscheidingen ontaard in een kwestie van een bepaalde periode „in het zadel" te blijven en/of het geluk hebben dat personen of instanties bereid zijn via het stadhuis in „Den Haag" aan de bel te gaan hangen. En ook hierbij het anachronisme van „hoog" voor mannen die al is het maar kort het land gediend hebben (Zo heet dat!) in een hoge rang en wat minder „hoog" voor burgers die wat lager op de ladder stonden, ook al was hun werk daar veel belangrijker en hun persoonlijke inzet veel groter. UET kabinet-De Jong rijdt een scheve schaats als het de hogere onderschei dingen vóór 1971 buiten de grote schoon maak van het decoratieve beleid laat. Waar liggen de moeilijkheden? Soms in de relatie met het buitenland? Laat men dan een onderscheid maken tussen de eigen burgers en buitenlanders! Of bij degenen die vrezen dat de druppel van de lintjesregen waarop ze al jaren hopen hen niet voorbij zal gaan? Laat men die teleurgestelden dan bij wijze van afscheid van een zinloos ge worden traditie in aanmerking komen voor de restanten. In de vaderlandse geschiedenis kunnen ze dan blijven voortleven als de spijt gedecoreerden. Proef met Engelse les /">NDER wetenschappelijk toezicht wordt in Utrecht een proef genomen met onderwijs in het Engels bij het basis onderwijs (op de lagere scholen dus). De proef wordt niet gericht op een groep geselecteerde kinderen, maar bij klassen die ongeveer tachtig procent van de „normale" klassebezetting tellen. Boven dien woedt er geëxperimenteerd met lessen die door de vaste klasse-onder- wij zer(es) worden gegeven én met lessen van een vakdocent. We vinden de proef belangrijk, lukt hij, dan komt er meteen een einde aan het wat wegkwijnend, maar op menig plaats toch nog gehandhaafd instituut van de aparte „Franse les" enJof „Engel se les" tegen bijbetaling. Hoogst belangrijk is de kwestie van de methodiek en didactiek die men bij de lessen gaat toepassen. Want die zullen moeten stroken met de onderwijsver nieuwing, die bij het basisonderwijs doorgang moet gaan vinden. Evenzeer belangrijk vinden we het, dat de resultaten van de proef worden afge wacht, vóór men op andere scholen het voorbeeld gaat volgen. Enige verbreding van het „proefterrein" kan geen kwaad, maar het moet niet zo gaan als bij de modernisering van het voortgezet on derwijs soms gebeurd is. Terwijl de uitslag van experimenten allerminst vast stond, zijn de scholen in drommen in beweging gekomen uit vrees anders achter te zullen raken. Pas over geruime tijd kan komen vast te staan, dat men in sommige gevallen toch niet de goede oplossing heeft ge kozen. Maar dan is het wellicht te laat om weer terug te draaien naar een beter uitgangspunt. Ruimte op pastoraal concilie WANNEER over een maand in Noord wij ker hout het pastoraal conoilie voor zijn vierde algemene vergadering weer bijeenkomt, zal daar als nieuw element voor het eerst een discussie nota worden behandeld, die niet wordt veronderstelt uit te monden in concrete stellingen en formele „uitspraken" van de vaderlandse kerkvergadering. Weliswaar komen er ook twee rap porten over hedendaagse geloofsbeleving en vernieuwing van de geloofspraktijk op tafel, die volgens de gebruikelijke manier tot een meer tastbare besluitvor ming moet leiden, maar er zal nu ten minste ook een stuk zijn dat een voor de opiniepeiling en meningsvorming nuttige maar overigens meer vrijblijven de gedachtenwisseling toelaat. Wij vinden dat een gelukkige aan winst voor de vergadertechniek, zij het dat de vondst nog beter zou zijn uitge vallen indien alleen fnaar zo'n nota op de agenda stond. Men zou dan Immers eindelijk een keer verlost zijn van de dwang om in tijdnood algemene uitspra ken te forceren, een bezigheid die min der dan ooit blijkt te passen bij de In houd van wat uitgesproken wordt. Voorzover immers de drie jongste stukken, samen meer dan 100 dicht be drukte pagina's, zich ln enkele regels laten karakteriseren, moet men tot de conclusie komen dat zij het sterkst de nadruk leggen op veelvormigheid van geloofsleven, op ruimte, op een open aanbod van keuzemogelijkheden. Als het bijvoorbeeld over zielzorg structuren gaat, klinkt terecht, dat deze steeds verscheidener moeten worden dat alleen een team van verschillend ge richte, voor hun taak deskundig en toe reikend opgeleide pastorale werkers (priesters. .Jeken" en religieuzen) ln staat zal zijn jongeren en volwassenen, meer behoudenden en meer voorultstre- venden van dienst en nabij te zijn, hen toe te rusten tot volwassen gelovigen zo een missionaire gemeente te vormen. Akkoord, maar dan moet men de ruimte ook zo min mogelijk door ciliaire uitspraken begrenzen. En dat gebeurt als men bijvoorbeeld wil uit spreken dat „de eredienst eenvoudig en bescheiden moet zijn, zodat ze het ver driet en de armoede van de mensen niet door weelde en machtsvertoon verduis tert, maar juist zichtbaar maakt". Daar zal menigeen zich in vinden, maar men kan met evenveel recht een stelling bouwen op het verlangen van mensen naar een eredienst, die iets zicht baar maakt van hun vreugde en hun rijkdom. Toegegeven: een detailkwestie. Maar misschien kan zij illustreren waar de moeilijkheid zit: niet in de ene for mulering of de andere, maar in een te grote behoefte aan codificeren, zoals die zich ditmaal in SI voorstellen uitleeft. Want zo daar ooit in een veelvormige Kerk nog een tijd voor komt: in ieder geval niet nu. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil geen regionale differentiatie in de investe ringsaftrek voor gebouwen invoeren. Zij heeft dit de Tweede Kamer laten we ten, omdat de Kamer door 't aanvaar den van een motie-Nelissen (KVP) de regering had gevraagd, invoering van zo'n differentiatie nog eens te overwe- Een dergelijke differentiatie, aldus minister Witteveen, heeft staatssecreta ris Grapperhaus in een nota aan de Ka mer, zal buite.i de grenzen van een op redelijke beginselen gegrond belastingbe leid vallen. Zo'n voorziening zou een in grijpend verschil veroorzaken in de fis cale behandeling van ondernemingen, die overigens in volstrekt gelijke omstan digheden verkeren. De thans toegepaste regionale differentiatie in de vervroegde afschrijving voor gebouwen blijft nog net binnen de door de grondbeginselen van belastingheffing gestelde grenzen. Volgens de bewindslieden bestaat er een essentieel verschil tussen beide facili teiten. De vervroegde afschrijving komt neer op uitstel van belastingbetaling, de investeringsaftrek leidt tot een defi nitieve belastingvermindering. Intussen is bij de tweede Kamer door dezelfde bewindslieden een wetsontwerp ingediend, tot goedkeuring van een reeds ingevoerde beschikking, waarbij voor investeringen in bedrijfsmiddelen de investeringsaftrek van 2 maal 5 pro cent wordt teruggebracht tot 2 maal 2,5 procent, dat wil zeggen: dat in het jaar van investering en in het daarop volgen de jaar 3,5 procent van het investerings bedrag ten laste van de winst mag wor den gebracht. TELEVISIE VANAVOND (Van ome omroepcorrespondent HILVERSUM. Naar wU in Hilversum thans binnenkamers eenstemming bereikt over het n. zendschema met vaste t.v.-avonden voor de omroepen. Volgende week zal een delegatie uit het NTS-bestuur dit akkoord aan de minister Klompé leggen. Als vaste avonden voor de vier grote a-omroepen (meer dan 400.000 leden) z(jn aangewezen de maandag dinsdag. De VARA en de NCRV krijgen op de maandag de beschikking over resp. Ne derland 1 of -2 en de AVRO en KRO zullen elke week op dinsdagavond gen uitzenden. De bedoeling is dat de beide omroepen op hun vaste t.v.-avond ADVERTENTIEi met y y WITTE KRUIS Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Keij- zer (Vervoer) is bereid om op korte termijn aan in nood verkerende streek- vervoersbedrijven voorschotten te ver strekken uit de pot vati drie miljoen gul den, die hiervoor op de rijksbegroting 1969 is uitgetrokken. Dit bleek gisteren uit het antwoord van staatssecretaris Keijzer op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Thijn (PvdA). Deze had er de staatssecreta ris op gewezen, dat in het streekver voer een noodsituatie dreigt te ontstaan, die ingrijpen noodzakelijk maakt. Staatssecretaris Keijzer zei, dat de regering zal voorkomen, dat in het streek vervoer onaanvaardbare dingen zullen gebeuren. De regering hoopt financiële hulp te kunnen bieden aan bedrijven die al het mogelijke hebben gedaan om het hoofd boven water te houden, die een verzorgingsniveau hebben waaraan men niet verder mag tornen en waar van de continuïteit om financiële rede nen ernstig gevaar loopt. Uit thans beschikbare gegevens blijkt, dat de streekvervoer bedrijven over 1968 een verlies zullen lijden van vermoede lijk circa drieëneenhalf miljoen gulden. Voor 1969 worden de verliezen op het drievoudige geschat. De staatssecreta ris zei ook, dat door toenemend gebruik van personenauto's het aantal onbezet- ■rsbus toe- Verschillende tentoonstellingen in paviljoen Nederland (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In het Parijse Bois de Vincennes wordt op een oppervlakte van 28 ha van 23 april tot en met 5 oktober een gigantische internationale bloemententoonstelling gehouden onder de naam „Floralies Internationales de Paris", waaraan onder meer deelnemen Nederland, België, Rusland. Cambodja. Japan, Duitsland en Cuba. De tentoon stelling wordt georganiseerd door de stad Parijs met medewerking van gemeentelijke dienst voor parken en be plantingen en staat onder supervisie vj de Franse vereniging voor de tuinbouw. Snijbloemen, potplanten, bomen fl heesters uit alle werelddelen zullen te zien zijn op deze tentoonstelling, v voor de voorbereidingen ruim een jaar geleden zijn begonnen. Landenpaviljoens kassen zijn verrezen, waarin meest exotische bloemen ter wereld tot bloei zullen komen. Diverse restaurants zijn gebouwd, er is een speeltuin met een oppervlakte van 25.000 vierkante meter, een recreatiezone van drie ha bezoekers kunnen hun auto's plaatsen op parkeerterreinen, die een totale op pervlakte beslaan van 14 ha. De ten toonstelling omvat een drietal seizoen exposities (lente, zomer en herfst). Tijdens een persconferentie in Am sterdam deelde dr. A. J. Verhage, voorzitter van de vereniging „De Neder landse Bloemisterij" en regeringscom missaris voor de Nederlandse inzen dingen op de Floralies. mee. dat Neder land een paviljoen heeft met een bruto- oppervlakte van 450 vierkante meter met daaraan grenzend een overdekte tuin. Deze patio zal de hel® duur van de ten toonstelling worden verzorgd door de or ganisaties van de Nederlandse boomkwe kerij. Plant Propaganda Holland heeft dit deel voor haar rekening genomen. Van 1 juli tot 15 augustus zal ln het pa viljoen een grote maquette van het Del tagebied worden geplaatst. In de overige periode worden acht afzonderlijke ten- te plaatsen in de streekvc neemt Dit noopt ertoe de zwak bezette lijnen onder de loep te nemen en na te gaan wat daarmee moet gebeuren. Tevens zul len die bedrijven zich moeten afvragen of een zekere tariefsverhoging nog soe laas kan bieden. „Op zichzelf bezien heb ik daar geen bezwaar tegen", zo voegde de staatssecretaris daaraan toe De staatssecretaris zei voorts desge- i vraagd. dat eventuele rijkssteunverle ning niet als middel mag worden gehan- I teerd om ondertekening van de nieuw afgesloten CAO voor het streekvei voer- bedrijf af te dwingen. Twaalf bedrijven weigeren om deze CAO te ondertekenen. De bewindsman verklaarde tenslotte, dat niet wordt voorzien in verhoging van de dieselolieprijzen of de motorrijtuigen belasting voor het streekvervoer STUTTGART (DPA) Per auto na gejaagd door zijn bestuurder raads gis teren een- lege tram een hellende straat in Stuttgart af. De man, die even was uitgestapt maar vergeten had de tram op de rem te zetten, slaagde er niet in het steeds meer vaart krijgende gevaar te in te halen. Voor zijn ontzette ogen reed de tram na een rit van een kilo meter uit de rails en veranderde en passant drie auto's in wrakken alvorens tegen de gevel van een huis tot staan te komen. Twee inzittenden van de ver nielde auto's raakten bij het voorval zwaar gewond. De materiële schade wordt geschat op ongeveer vijftigdui zend gulden. iedereen weggestuurd toonstellingen in het paviljoen georgani seerd. Van 23 april tot ongeveer 4 mei zullen een sortiment snijbloemen en pot planten worden getoond. Later worden geëxposeerd boomkwekerijprodukten, Voor het Nederlandse paviljoen werd de beglazing aangeboden door Voskamp en Vrijland NV uit 's-Gravenzande. In Frankrijk hebben zij ook een fabriek, die is gevestigd in Marchais-Beton ge naamd Les Serres Fleuries. De reeks tentoonstellingen in het pavil joen is georganiseerd in een goede sa menwerking tussen de vereniging De Nederlandse Bloemisterij, de stichting Plant Propaganda Holland en het Cen traal Bloembollen Comité. Voor alle bin- nententoonstellingen konden bekende bloemenarrangeurs worden aangetrok- (Van onze correspondent) WAALWIJK Bij een gehuwde vrouw in Waalwijk bevoegde zich dezer dagen een man, die zich voorstelde als assistent van een arts in longziekten te Den Bosch, Hij deelde de vrouw mee dat hij haar in opdracht van die arts. waarbij de vrouw inderdaad in behande ling was, moest onderzoeken. Hij toon de hiebij een rose kaart van een zieken huis te Den Bosch. Met het oog op deze „bewijzen" toon de de vrouw geen argwaan, zodat de man tot zijn zogenaamde onderzoek overging. Hij gebruikte daarbij een ste thoscoop. De man beperkte zich echter niet alleen tot het longonderzoek maar trachtte daarna onzedelijke handelingen te verrichten. Toen de vrouw dreigde te gaan gillen verliet de pseudo-arts in al lerijl de woning. De vrouw heeft aan vankelijk dit voorval voor de buitenwe reld willen verzwijgen doch op aanraden van haar huisarts heeft zij na enkele da gen de politie op de hoogte gesteld. De recherche heeft onmiddellijk het onder zoek op gang gbracht en ondervindt daarbij alle steun uit medische kringen. TILBURG. Hotel-restaurant „Piet Mulders" in Tilburg is van de ene minuut op de andere gesloten. De tweeëntwintig personeelsleden werd meegedeeld, dat ze naar huis konden gaan. Gasten die op het opdienen van hun bestelde lunches zaten te wachten, werd verzocht het restaurant te verlaten. Daarna werden de gordijnen gesloten en gingen de deuren op slot. Het personeel werd door de mededeling volkomen verrast. De exploitant van het hotel-restaurant overleed in november van het vorige jaar. Een zoon van de overledene, die in het bedrijf werknemer was, hield het bedrijf toen aan de gang. De erfgenamen besloten echter dezer dagen de nalaten schap niet te aanvaarden. Zij meenden dat de schulden van het bedrijf zo groot waren, dat een lonende exploitatie niet mogelijk was. Alleen de rente en aflos sing van de hypotheek, waarvan de be taling jaren achter is, zou enige tonnen bedragen. Leveranciers hebben tot vlak voor de sluiting gewoon goederen afgeleverd; hotelgasten voor de komende weken zijn gewoon geboekt. De hotelhouder is met onbekende bestemming vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mej. dr. M. A. M. Klom pé. minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, vindt dat de VARA-t.v. met haar uitzending over de boekenbalversiering de grenzen heeft overschreden. De minister betreurt, dat de VARA heeft gehandeld in strijd met het televisiebesluit 1956, dat de veilig heid van de slaat, de openbare orde en 'e goede zeden beschermt. Zij verwacht, dat het VARA-bestuur de nodige stap pen zal nemen om herhalingen te voor komen. Op uitnodiging van de minister heeft gistermiddag op het departement een gesprek plaats gehad met het VARA- bestuur. De minister wees dit bestuur er daarbij op, dat de uitzending niet beperkt gebleven was tot een reportage, maar dat daarbij gebruik was gemaakt van fragmenten van kerkelijke gebeurtenis sen en toegevoegde klanken. Men had redelijkerwijs kunnen voorzien, dat op deze wijze zeer velen in hun godsdiensti ge en andere gevoelens gekwetst zouden worden. In een schriftelijke reactie heeft het VARA-bestuur laten weten, dat er naar zijn smaak niet gesproken kan worden van het overschrijden van de grenzen, omdat de reportage in wezen niet afweek van hetgeen op het schrijversbal werd getoond. Er werden weinig reacties ont vangen en de minister van Justitie heeft geen aanleiding gezien om een vervol ging ln te stellen. na elke acht weken rouleren ove eerste en tweede t.v.-net. De vaste avond voor de VPRO en TROS wordt de donderdag, eveneens om de 8 weken wisselend over Nederland-1 of -2. De NTS krijgt per week als vaste uitzend- punten de zondagmiddag via Nederland- 1. de zondagavond op Nederland-2 de woensdagavond op Nederland-1. Verder rouleren de zes omroepen nog met hun t.v.-programma's over de dag- en zaterdagavond via een beide zenders en op de zondag vie derland-1. Dit betekent, dat thans elke omroep erop kan rekenen eenmaal de vier weken over de zaterdagavond te kunnen beschikken Op de zes werk dagen zal de TNS in de vooravond o.m hmaar magazine „Scala" kunnen blij ven uitzenden. Het ligt in het voornemen van de NTS en de omroepen om deze geheel nieuwe groepering van uitzendtijd met ingang van 1 oktober te laten ingaan. De wekelijkse filmavond op woensdag via Nederland-1 blijft gehandhaafd dien verstande, dat de speelfilm komt te vervallen of wordt verschoven indien on deze avond actuele Eurovisie-uitzen dingen of voetbalreportages te ver wachten zijn. Gezien het contract tussen NTS en Ned. Bioscoopbond, waarin is vastgelegd, dat er per jaar maar 90 speelfilms op het scherm morgen worden vertoond bovendien alleen maar op maandag of woensdag, blijft de mogelijkheid be staan om zonodig twee speelfilms in de eerste weekhelft uit te zenden. De omroepbestuurders verwachten dat de minister op korte termijn haar goed keuring aan deze nieuwe opzet zal geven, aangezien men in Hilversum anders in ernstige tijdnood raakt. Dit Hoor de lange aanloopperiode die nodig is om tijdig de contracten te kunnen af sluiten. De nieuwe hergroepering van de televi sie-avonden stelt de omroepen straks i staat om minstens twee keer en door een betere interpolatie soms driemaal per week haar t v.-programma's te WEER Het afgelopen etmaal bevond ons land zich in een uitloper van een hogedrnkgebied waarvan het. cen trum boven Groenland lag, hierdoor was er weinig wind en kon de tem per atimr vannacht voornamelijk in k.n.m.l Meer mede: deelt bewolking het zuiden en oosten van het land tot omstreeks min 5 graden dalen. Voor het weer van de komende dagen is een storing van belang die zich thans zuid van IJsland be vindt. Het ziet er naar uit dat deze over Zuid-Scandinavië zal trekken Vanavond passeert nog een rug van hoge luchtdruk ons land. Hierin komen opklaringen voor zodat van nacht de temperatuur tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal onder invloed van eer der genoemde depressie een toe nemende westelijke wind waaien, maar neerslag van betekenis wordt niet verwacht. Zon: 07.11—18.32: Maan: -. —08.21: Hoogw. Schev. 05.36—17 52. Vooruitzichten voor zondag: weinig neerslag en overdag vrij koud. Weersvooruitzichten voor zondag in cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. IVeer in Nederland Eindhoven mist Den Helder onbew. Weer in Europa Frankfort Genève Grenoble tÉDERLAND I STER (Reclamcuitzendingen om 18.56. 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Kort journaal AVRO 19.07 uur: Doebidoe, jeugdprogramma NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Grand Gala du Disque Populaire ±22.00 uur: AVRO's Televizier NTS ±22.25 uur: Journaal ±22.30 uur: Grand Gala du Disque Populaire (vervolg) ±24.00 uur: Sluiting STER (Reclamcuitzendingen om 18.56. 19.56 cn 20.16 uur) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant NTS 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala NCRV 19.30 uur: Tweekamp, quiz NTS 20.00 uur: Journaal 21.0 Hier en Nu, actualiteiten 21.25 uur: Farce Majeure 21.45 uur: Bureau Bristol 22.35 uur: Gebedsdag NTS 22.40 uur: Journaal 22.50 uur: TELEAC 23.00—23.30 uur: Franse les De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I VPRO 20.00—20.23 uur: Drie eenacters van VARA 21.00—24.00 uur: Congres P.v.d.A. (met onderbrekingen) HILVERSUM II NRU 20.00—23.55 uur: Grand Gala du Disque Populaire RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00. 13.00. 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 11.00. 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 3.55 Elk RADIO PROGRAMMA orkestmuziek (gr). kestmuzlek (gr). 21.55 Het Cor HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18 ichte koorzang (opn). 18.19 Uitzending vi e Christelijk Historische Unie. 18.30 Nieu< n weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 W reld. 20.15 Lichte oonmuziek. VPRO- 7.54 Deze dag. VARA- .00 Nieuws en Van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd progr 11.02 Stereo: Fanfaremuziel Het Congres var iorgelmuziek (gr). rbeid te Den Haag. ger: lichte oude grammofoonmuziek. 12.15 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 12.26 Me dedelingen tbv land- en tuinbouw. 12.29 Tus sen start en finish: actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Ste reo: Tijd voor teenagers. 13.50 Uitlaat: pro gramma voor twintigers. 14.25 Het Congres van de Partij van de Arbeid te Den Haag. NRU: 14.45 Radio Jazz Magazine. 15.20 Frans Duits - Engels: een luisterprogramma. (16.00-16.02 Nieuws). VARA: 16.30 De Scala 1910-1918: Operamuziek (gr). 17.15 Het Con gres van de Partij van de Arbeid te Den Haag. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7 00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Gees telijke liederen (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Ste reo: Voor de huisvrouw. 9.00 Theologische etherleergang. 9.35 Gymnastiek voor de huls vrouw. 9 45 Muzaïek: klassiek platenpro- gramma met lulsterwedstrijd. 10.55 Tentoon- stelllngsagenda. 11.00 Nieuws. 11.02 Jeugd en volwassenheid: verouderde begrippen?, le zing. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraagge- igen. KRO: 12.00 Ste- politle i jndlng. NRU: 13.00 Vliegen de schijven: platenprogramma voor de mi litairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad veel plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). NRU: muzikale lezing. HILVERSUM III (240 m en PM-kana KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gev programma (10.00 en 11.00 Nieuws). 12.00 Nws. 12.03 Skivatoon: Informatii nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 I 13.03 Family party: licht gevarieerd muziek- wekelijkse sportshow met lichte Negen doden bij brand in Jersey City JERSEY CITY (AP) Acht kinde ren en een vrouw zijn om het leven geko men bij een grote brand, die gister avond te Jersey City heeft gewoed in een vijf verdiepingen hoog gebouw. Gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers ver der zal stijgen, aangezien nog acht per sonen, kinderen en volwassenen, worden vermist De vrouw, die om het leven kwam, de 29-jarige mevrouw Rena Dickerson. sprong uit haar flat op de bovenst® ver dieping met in haar armen haar zesjari ge dochter Kristie, die later in een zie kenhuis eveneens overleed. Drie andere dochters van mevrouw Dickerson werden naderhand dood in de flat aangetroffen. Studio, het programmablad van de KRO, begeleidde de voorstelling die de TROS gisteren gaf van de opvoering van Voipone door toneelgroep Centrum met 'n wat merkwaardig artikel. Daar in wordt ongeveer gesteld dat dit stuk van Ben Jonson gevaarloos voor t.v. gebracht kan worden, maar dat het doodjammer is dat het specifieke re pertoire van Centrum het scherm niet haalt. Dat specifieke repertoire is mo dern. geëngageerd toneel. Het Studio-artikel wijst erop dat wat dit repertoire betreft de grens bij Pin ter lijkt te liggen, van wie Centrum Thuiskomst op 't scherm bracht. On danks 't feit dat Thuiskomst tot moei lijkheden met sommige kijkers heeft geleid, zijn we 't met de strekking van dit artikel over 't geheel wei eens. De moeilijkheden mei Thuiskomst waren te wijten aan het feit dat de voorstel ling niet zorgvuldig genoeg was inge leid. Bij een juiste begeleiding zouden, geloven wij, meer stukken van het mo derne repertoire van Centrum zonder veel moeilijkheden het scherm kunnen Zulks ten gerieve van een groot deel van de 95 procent der Nederlanders die vrijwel nimmer in de schouwburg komt. Bijvoorbeeld omdat schouwburg bezoek geen goedkope aangelegenheid is. door gezinsomstandigheden, of door dat er domweg, we denken aan de pro vincie. geen schouwburg in de buurt I Alle sympathie dus voor 't Studioplei- I dooi. Waarbij 't echter vreemd aandoet dit pleidooi, juist hier aan te treffen. Studio is immers het officiële orgaan van de KRO, een A-omroep met vol doende zendtijd om spaarzaam en wel overwogen een plaats op het scherm in te ruimten voor het repertoire dat zij zegt zo graag op het scherm te zien. Maar de KRO loopt bepaald niet voor op als het er om gaat modern, geën gageerd toneel te brengen, ook niet dat van Centrum. Zelfs een betrekkelijk „veilig" stuk uit het Centrumrepertoire als het aloude Voipone zien we nog niet een-twee drie door de KRO geprogrammeerd. De taal erin, uit een vorige onpreutse tijd, is nogal gepeperd. Dat de TROS dit stuk programmeerde siert haar en be wijst dat de TROS. met vallen en op staan weliswaar, bezig Is tot een ook kwalitatief volwassen omroep uit te Waren we erg gelukkig met deze voor stelling? Eigenlijk niet. Jonson was van Shakespeare alleen maar de tijdgenoot tenslotte. Zijn zedespel heeft eigenlijk maar één echt karakter, Corvino, en we weten niet in hoeverre die echtheid van Jonson is of van de magistrale ver tolking van Guus Hermus. Bovendien was het geen t.v.-opvoering, maar een t.v.-zaalreportage. een methode die voor kluchten onontbeerlijk kan zijn maar in vrijwel alle andere gevallen verkeerd uitpakt. T.v. heeft immers een geheel eigen, heel snel ritme. Als er op schouwburg tempo wordt gespeeld verslapt de aan dacht heel gauw. speciaal als er „na de pauze" niet zoveel meer te beleven valt. We bleven gisteravond de presta ties van de Centrumbezetting bewon deren. maar we waren wel blij toen het doek viel. Toch ons respect voor de TROS die ons bij flarden voortreffe lijk theater bood. Van de KRO hou den we overigens „Een dag uit het le ven van verdomde Lowietje" tegoed! Vg. (ADVERTENTIE) Studio, KRO's programmablad, vertoont komende week: 4 pagina's Beatles - Derek Taylor, Beotle-kenner, Beatle-vriend en Beatle-publiciteitschef, geeft zijn zeer persoonlijke visie weg over het Liverpoolse viertal en helpt heel wat geruchten de wereld uil 3 po- gina's motorsport - over de grote race in Sint Anthonis, over de "azen" die er oan meedoen, over de verdiensten, over de kostprijs van één krochtmotor 2 pagina's "verzuiling" - dr. J. von Kemenade geeft zijn mening over een zéér Nederlands probleem: 'verzuiling- ontzuiling?" 2 pagina's Gene Kelly - een filmportret von de danser en octeur 2 pagina's Kapitein Zeppos over de nieuwe (Belgische) kinderserie waarin Senne Rouffaer de hoofdrol speelt. Wilt u Studio elke week in de bus? Schrijf dan naar: KRO, Antwoordnr.93, Amsterdam. (Geen postzegel!)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2